Čtvrtek 22 červen 2017
Na Slovensku vypukla největší stávka v historii, automobilka VW v Bratislavě stojí   
Pridal tk Čtvrtek 22 červen 2017 - 06:38:23 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Na Slovensku vypukla největší stávka v historii, automobilka VW v Bratislavě stojí, lidé už nechtějí pracovat za směšné mzdy ve srovnání s ostatními závody německého koncernu! Na obědy musí lidé utíkat, svačiny tak maximálně na stojáka. Kdy přijdou kbelíky na močení u výrobního pásu?

Automobilka Volkswagen má velký problém. Na Slovensku vypukla největší stávka v historii země, zaměstnanci Volkswagenu v Bratislavě vstoupili do neomezené stávky a požadují po vedení závodu zvýšení platů o 16% a zlepšení pracovních podmínek, především přestávek. Na kauzu nás upozornil jeden z našich čtenářů ze Slovenska, děkujeme! Ačkoliv VW ve slovenském tisku dlouhodobě propaguje průměrné platy ve výší 1,800 EUR měsíčně, ve skutečnosti obyčejní dělníci a drtivá většina zaměstnanců dosáhne jen na cca. 800 EUR čistého měsíčně. Opakuje se tak podobná situace a nespokojenost s platy jako v jiném závodě VW, v českém závodu Škoda Auto. O plánovaném zmrazení mezd ve Škodovce jsme psali minulý týden zde: http://aeronet.cz/news/tohle-si-cesi-nechaji-libit-koncern-vw-chce-zamestnancum-skoda-auto-zmrazit-mzdy-na-3-roky-ve-chvili-kdy-automobilka-dosahuje-rekordnich-zisku-priprava-na-vstup-cr-do-eurozony-do-4-let-berlin-veli/ . Současná stávka v Bratislavě je největší stávkou v historii Slovenska, účastní se jí více než 8,000 zaměstnanců. Výroba v hlavním závodě v Devínskej Novej Vsi je ochromená, došlo k zastavení výroby luxusních aut a SUV, v omezené míře jede výroba malých „toaletních“ automobilů Škoda Citigo a VW Up! Ovšem i tato výroba se zřejmě zastaví, protože začínají docházet pohonné agregáty na skladech.

Stávka vypukla včera, a to více než po 10 neúspěšných kolech vyjednávání mezi odbory a managementem slovenské divize. Ten už dokonce pohrozil, že pokud požadavky zaměstnanců budou pokračovat, může dojít až k odchodu automobilky ze Slovenska. Management má podle všeho podporu centrály VW z Wolfsburgu, protože jak už jsme na AE News informovali minulý týden, vedení koncernu chce zmrazit mzdy i českým dělníkům Škoda Auto, a to ve chvíli, kdy mladoboleslavský podnik je v čele tržeb všech závodů VW v Evropě a má největší zisky ze všech automobilek. Na Slovensku je ovšem situace opravdu kritická. Průměrná čistá mzda 800 EUR v závodu VW v Bratislavě dosahuje v přepočtu na českou měnu jen něco málo přes 21,000 Kč. A to je hluboko po českou průměrnou mzdou a zaměstnanci Škoda Auto berou mnohem více. Hlavním problémem na Slovensku je status rozvojové země s vysokou přidanou hodnotou kvality práce. Právě proto se v minulé dekádě nasunulo na Slovensko tolik závodů z ciziny, protože ochota Slováků pracovat za nízké mzdy přitahovala globalizované koncerny jako vosy na pivo.

Slovensko se stalo lacinou manufakturou pro německý průmysl

Právě v těchto hodinách probíhá další kolo vyjednávání mezi odbory a vedením bratislavského závodu VW, ale nejsou k dispozici žádné náznaky, že by management chtěl ustoupit. Slovensko nabízí německému koncernu VW obrovskou komparativní výhodu, mnohem vyšší, než nabízí Škoda Auto. Slováci dokáží pracovat stejně kvalitně jako Češi v Mladé Boleslavi, ovšem za mnohem menší peníze. Právě proto VW nasunul do Bratislavy výrobu luxusních aut a SUV, protože na těchto vozech má VW největší zisky. V Bratislavě se vyrábí Audi Q7, VW Touareg nebo konstrukční část Porsche Cayenne. Za výrobu těchto luxusních aut bere slovenský dělník jednu z nejnižších mezd v koncernu VW. Slovensko se stalo lacinou manufakturou a lidem to konečně na Slovensku začalo docházet.

Špatnou zprávou je, že naděje na nějaké zlepšení je mizivá. Pokud by management přistoupil na požadované zvýšení mezd, spustilo by to lavinu uvnitř koncernu, stalo by se to vzorem pro ostatní dělníky v jiných závodech VW. Rázem by hrozila stávka ve Škoda Auto v Česku, stávkoval by i španělský Seat, protože i tam jsou platy velmi zoufalé a nakonec by automobilka musela začít přidávat platy všude. V dnešní globalizované společnosti se automobilky staví na zelené louce jako smontované haly. Nejinak je tomu na Slovensku. U těchto závodů je problém, že se mohou kdykoliv sebrat a odejít dál na východ. Velkou hrozbou je v dnešní době hlavně Bulharsko a Rumunsko, kde jsou lidé ochotni pracovat za tak nízké mzdy, až se z toho člověku dělá špatně. Neuvěřitelný vzestup a úspěch rumunské Dacie je doslova hozenou rukavicí ostatním automobilkám, které si zahrávají s myšlenkou také přesunout fabriky do Rumunska. Tohle je reálné riziko.

Hrozba odchodu automobilky dále na východ?

Další hrozbou, ne sice aktuální hned teď, ale v blízké budoucnosti, je kapacita a výrobní potenciál Ukrajiny. Strojní a průmyslová výroba tam má tradici a mzdy jsou tam ještě mnohem nižší než v Rumunsku. Nebude dlouho trvat a fabriky se začnou přesouvat ze Střední Evropy právě na Ukrajinu. V podstatě je to hra, kdo se k tomu odváží první. Automobilky nechtějí riskovat a současně je zatím nic do přesunu netlačilo. Pokud ale budou v Česku a na Slovensku postupně růst tlaky na zvyšování mezd, varianta Ukrajiny začne být pro manažery automobilek opravdu reálná.

Zaměstnanci v Bratislavě chtějí od VW prodloužení dovolené o 5 dní a také vyšší osobní ohodnocení, podle vzoru ze Škoda Auto. Pokud jde o placené přestávky, ty chtějí prodloužit o 10 minut. Management to odmítá s tím, že by to zničilo nastavený harmonogram výroby a produkční kapacitu linek. Za rok by se jednalo o ztrátu výroby v podobě až od 10,000 vyrobených aut méně. Aby tato ztráta nenastala, musela by automobilka přijmout více zaměstnanců. Dnešní automobilové výrobní linky jsou nastavené na maximální produkci v čase, protože marže a profit na každém autě je velice nízká. V konkurenčním prostředí se každá automobilka snaží o co největší produktivitu výroby. V precizních německých plánech Audi a továrny v Ingolstadtu jsem měl možnost vidět pracovní studii efektivity pohybu zaměstnance na výrobní lince.

Muž na pozici montéra čalounění pravých předních dveří měl na práci lhůtu 2 minuty 17 sekund. Zadaná studie optimalizace práce zjistila, že dobu lze zkrátit o 46 sekund v případě, pokud stojan s připraveným čalouněním bude postavený o dva metry blíže k pásu a montážní set nebude složený na zemi, ale bude ve stojanu v úrovni pasu dělníka. Tím šlo zrychlit produkci linky o 19,850 aut za rok. A přitom by člověk řekl „taková blbost“. Dovedu si potom představit, jak se německý manažer začne dívat na požadavek o 10 minut delších přestávek na výrobní lince. Koncern VW má dostatečné zisky na to, aby nabral více lidí, aby tyto delší přestávky byly vyplněny a nedošlo ke snížení produkce ani po zavedení delších přestávek. Jenže Slovensko se v minulosti zapsalo v myšlení německých manažerů jako laciná výrobní krajina tam někde na východě.

Člověk jako kus hadru, na obědy se utíká, jídlo se kolikrát ani nestihne

Když přijde v Bratislavě ve VW čas oběda, lidé mají na oběd 20 minut. Přesun do jídelny přitom trvá 5 minut a dalších několik minut je fronta u výdejního okna. Reálně má člověk na snědení polévky a hlavního menu pouhých 10 minut, protože dalších 5 minut mu trvá cesta zpátky na pracoviště. Brutální časový press tak vede třeba k tomu, že lidé si ani neberou polévku, protože na ní není čas, protože fronta u okénka byla zrovna delší, než bývá obvykle. Právě na oběd chtějí zaměstnanci alespoň o 10 minut delší přestávku. Management o tom nechce slyšet. Z určitého pohledu se tak management chová k lidem jako k otrokům. Co se týče přestávky na svačinu, ta přichází v 9.00 hodin dopoledne a je deset minut. I tato přestávka je krátká, pokud si člověk chce koupit bagetu v kantýně. Jenže tyto krátké lhůty jsou nic třeba ve srovnání s tím, jaké podmínky panují v továrnách Foxconnu.

V čínských továrnách Foxconnu mají dělníci u pásu kbelíky na močení, aby nemuseli od linky odbíhat na záchod. Přestávky na svačinu probíhají tak, že jedna osoba dostane 3 minuty na svačinu a během této doby musí u pásu ostatní osoby pracovat za ní. Jakmile nastane čas pro přestávky, vedení firmy naschvál zvedne rychlost pohybu výrobního pásu. To vede následně během několika sekund k zastavení výroby, protože dělníci nestačí chybějícího dělníka na svačině zastoupit. Zastavení pásu vede k propuštění dělníka na svačině. Po této epizodě už si nikdo ze zaměstnanců nedovolí na svačinu odejít. Tyto praktiky se zatím do Evropy nedostaly, ale pokud se podíváte na situace v bratislavském závodě VW, kde lidé mají na spolykání oběda 7 nebo dokonce jen 5 minut, tak se dá říct, že to od té reality v čínském Foxconnu není už tak daleko.

Stávka v Bratislavě připravuje koncern VW o zisky ve výši 6,3 milionu EUR denně. Během stávky nedostávají zaměstnanci mzdu a vzhledem k tomu, že většina stávkujících má hypotéky, vedení managementu věří, že stávka se sama rozpustí po několika dnech, až začnou přicházet lidem první složenky a inkasa na úhrady hypoték a nájmů, které chodí obvykle koncem měsíce. Podle odhadů přichází každý zaměstnanec až o 75 EUR každý den. Podle odborářů je to přehnané. Je to prý mnohem méně. Stávka v Bratislavě je první vlaštovkou v Nové Evropě, kde lidé v rámci nastolování neofeudalismu, tedy finančního nevolnictví, nechtějí pracovat za chudinské mzdy. Je to znamení, že Slováci se nebojí postavit za svá práva. Otázkou je, jestli vydrží a budou dost pevní vytrvat v odporu, protože čas (inkasa, nájmy, splátky hypoték) hrajou proti nim.

-VK-
Šéfredaktor AE News


Zdroj: http://aeronet.cz/news/na-slovensku-vypukla-nejvetsi-stavka-v-historii-automobilka-vw-v-bratislave-stoji-lide-uz-nechteji-pracovat-za-smesne-mzdy-ve-srovnani-s-ostatnimi-zavody-nemeckeho-koncernu-na-obedy-se-musi-utikat/
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponBezpříkladná provokace NATO: ruská stíhačka musela zahnat F-16 nalétávající na stroj ministra Šojgu   
Pridal tk Čtvrtek 22 červen 2017 - 06:30:07 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Rusko čelí v blízkosti svého území sílícímu vojenskému tlaku ze strany NATO. Na bezprecedentní provokaci, kdy alianční F-16 nalétával přímo na letoun ruského ministra obrany, rázně odpovědělo: ruská stíhačka stroj NATO okamžitě odehnala.

K události došlo nad neutrálními vodami Baltského moře. Stíhací stroj F-16 některé ze zemí NATO se pokusil naletět do blízkosti dopravního letounu, na jehož palubě cestoval do Kaliningradu ruský ministr obrany Sergej Šojgu.

Jedna z doprovodných ruských stíhaček Su-27 musela provést manévr, kterým přibližující se F-16 zahnala. Stroj NATO provokaci ukončil poté, co ruský pilot zakýval svým letounem a ukázal, že je vyzbrojen k vzdušnému boji.

Jedná se další z řady incidentů souvisejících se zvýšeným pohybem letounů NATO v blízkosti Ruska. Rusko nyní musí prakticky denně reagovat na akce bojových i výzvědných letounů Západu v blízkosti svého území.


Zdroj: http://eurasia24.cz/


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponBývalý šéf východoněmecké rozvědky řekl, co udržuje Západ od války s Ruskem   
Pridal tk Čtvrtek 22 červen 2017 - 06:14:12 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Západ by již dávno rozpoutal válku s Ruskem, pokud by nemělo jaderné zbraně, prohlásil bývalý ředitel rozvědky NDR Werner Großmann v rozhovoru pro agenturu Sputnik Deutschland.

„V naší době hrozba války je stále přítomná dokonce i v Evropě a je namířená především proti Rusku… Pokud by nebylo jaderných zbraní, tak by již vypukla," prohlásil Großmann. Dále dodal, že na Západě lze poslední roky sledovat „velmi silnou protiruskou tendenci."

Bývalý šéf zpravodajské služby považuje obrannou politiku Moskvy za vzniklé situace za správnou. Podle něj Rusko se přidržuje principu „chceš-li mír, připravuj se na válku."

„Pokud dnes vypukne ozbrojený konflikt, tak lidstvo bude zničeno, protože hodně stran může použít jaderné zbraně, přičemž neomezeně a nekontrolovatelně," uvedl odborník.
Podle něj cíle a zájmy vládnoucí elity na Západě se od dob studené války nezměnily, proto došlo k návratu starého kurzu namířeného na konfrontaci s Moskvou.

Zdroj: Sputnik Deutschland

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponAmerický voják se v Litvě vymočil na budovu ministerstva vnitra   
Pridal tk Čtvrtek 22 červen 2017 - 06:10:47 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Voják armády USA se vymočil na budovu Ministerstva vnitra Litvy v centru Vilniusu, informují BaltNews.

Vojáka zadržela policejní patrola. Byl poučen o svém přestupku a dostal pokutu 15 euro, následně ho nechali jít.

Nejedná se o první případ nevhodného chování zahraničních vojáků v zemi. V zimě v Klajpedě v nočním klubu policie zadržela pětici agresivně naladěných českých vojáků, na začátku června se čtyři vojáci z Německa poprali v Jonavě.

V červenci roku 2016 bylo na summitu NATO ve Varšavě rozhodnuto o umístění mezinárodních praporů v Litvě, Lotyšsku, Estonsku a Polsku. V letech 2017 a 2018 má v praporu NATO v Litvě sloužit 1,2 tisíce vojáků.

Zdroj: BaltNews
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPřes 30 taktických skupin na západě Ruska jsou ve stavu bojové připravenosti   
Pridal tk Čtvrtek 22 červen 2017 - 05:59:26 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Přes třicet praporních a rotních taktických uskupení na západě Ruska jsou připraveny k okamžitému vojenskému využití, uvedl ruský ministr obrany armádní generál Sergej Šojgu na zasedání kolegia.

„Ve stavu připravenosti k okamžitému vojenskému využití se nachází přes 30 praporních a rotních taktických uskupení, jež jsou plně personálně zajištěny a jsou dostatečně vybaveny nutnými materiálními prostředky," řekl Šojgu na zasedání kolegia ministerstva obrany na téma zlepšení stavu ozbrojených sil Západního vojenského okruhu.

Podle něj pouze za poslední půlrok jednotky a útvary okruhu dostaly 300 kusů zbraní a vojenské techniky a neustále se zlepšuje bojová připravenost vojenského personálu.

Šojgu zdůraznil, že NATO pokračuje ve zvyšování svého vojenského potenciálu u ruských hranic. V pobaltských státech a v Polsku se dokončuje vytváření taktických skupin aliance o celkovém počtu pěti tisíc vojáků. Kromě toho se zvyšuje intenzita programu operativní a bojové připravenosti aliance: dnes například probíhají velká vojenská cvičení BALTOPS 2017 a Saber Strike 2017, kterých se účastní 10 tisíc vojáků. Podle ruského ministra to vše svědčí o tom, že se západní partneři nehodlají vzdát protiruského kurzu.

Zdroj: https://cz.sputniknews.com/svet/201706215511274-zapad-rusko-stav-boj-pripravenost/
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponAntónio Guterres odsoudil teroristické útoky v Mali   
Pridal tk Čtvrtek 22 červen 2017 - 05:45:33 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Generální tajemník OSN António Guterres vydal 20. června prohlášení, ve kterém odsoudil teroristické útoky, ke kterým došlo v hlavním městě Mali - Bamaku. António Guterres podpořil vládu Mali ve vyšetření případu a potrestání pachatelů.

António Gutteres v prohlášení vyjádřil hlubokou soustrast a podporu vládě a lidu Mali. Zdůraznil, že pachatelé musí být postaveni před soud. OSN podporuje vládu Mali v dodržování Dohody o míru a usmíření, upevňování boje proti terorismu a extremismu a hledání trvalého míru a stability.

Ministr národní bezpečnosti Mali Salif Traore 19. června potvrdil, že 18. června došlo v Mali k teroristickému útoku, při kterém zahynulo 9 lidí, včetně čtyř teroristů.

19. června se k útoku na sociálních médiích přihlásila extremistická Skupina na podporu islámu a muslimů (Jama'a Nusrat ul-Islam wa al-Muslimin).

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponOSN vyzvala mezinárodní společenství ke společnému řešení uprchlické krize   
Pridal tk Čtvrtek 22 červen 2017 - 05:44:24 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
20. června je Světový den uprchlíků. Generální tajemník OSN António Guterres týž den vyzval mezinárodní společenství ke společnému řešení uprchlické krize.

Guterres na tiskové konferenci v hlavním sídle OSN v New Yorku uvedl, že v posledních letech některé rozvinuté země uzavřely své hranice pro uprchlíky a dokonce obvinily uprchlíky z páchání teroristických útoků. Generální tajemník OSN vyzval mezinárodní společenství k respektování práv uprchlíků. Domnívá se, že různé země by měly založit systém na ochranu uprchlíků a plně pochopit, že humanitarismus nemůže v podstatě vyřešit uprchlickou krizi. „Jedinou cestou pro zásadní řešení uprchlické krize je dostat pod kontrolu konflikty, které způsobily velké množství uprchlíků," uvedl Gutteres.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponRusko provede opatření v reakci na americké sankce   
Pridal tk Čtvrtek 22 červen 2017 - 05:43:08 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov 20. června uvedl, že Rusko provede příslušná opatření v reakci na americké sankce. Sergej Rjabkov téhož dne v rozhovoru pro ruskou tiskovou agenturu RT vyjádřil politování nad rozšířením sankcí USA vůči Rusku. Spojené státy znovu nevyužily příležitost ke zlepšení bilaterálních vztahů s Ruskem, proto Rusko provede příslušná opatření.

Sergej Rjabkov dodal, že Spojené státy porušily prohlášení o zlepšení bilaterálních vztahů.

První náměstek odboru pro mezinárodní záležitosti ruské Státní dumy Vladimir Dzabarov uvedl, že rozšíření sankcí proti Rusku je bezdůvodné, Rusko analyzuje vliv sankcí a provede příslušnou reakci. Rusko možná zahájí příslušná opatření po summitu v Hamburgu.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponAtentátník se pokusil odpálit výbušné zařízení na bruselském centrálním nádraží   
Pridal tk Čtvrtek 22 červen 2017 - 05:41:24 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Třicetiletý muž se pokusil v úterý večer odpálit na bruselském centrálním nádraží výbušné zařízení. Při události nebyl nikdo zraněn. Atentátník se sebevražednou vestou byl podle informací zabit vojenskými strážníky. Federální prokuratura incident označila za teroristický útok.

Mluvčí belgické Federální prokuratury Eric Van Der Sypt na tiskové konferenci uvedl, že pokus o útok, ke kterému došlo ve 20 hodin 30 minut na bruselském centrálním nádraží, je teroristický čin.

Sypt mimo jiné oznámil, že pachatel je mrtev. Nikdo další zraněn nebyl. Místní policie zatím nepotvrdila identitu atentátníka a také není jasné, zda měl komplice.

Belgická policie na Twitteru také v krátké době uvedla, že má situaci pod kontrolou. Provoz na nádraží byl zastaven, prostor evakuován a okolí policie uzavřela, nad centrem Bruselu krouží vrtulník.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponFormování propojeného světa   
Pridal tk Čtvrtek 22 červen 2017 - 05:38:42 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Tak zní motto německého předsednictví skupiny G20, jejíž představitelé se sejdou ve dnech 7. a 8. července v Hamburgu. Šerpové připravili diskuse o nejdůležitějších otázkách hospodářské, finanční, obchodní a rozvojové politiky a také politiky zaměstnanosti a politiky v oblasti klimatu. Aby toho nebylo málo za ty peníze, co stojí summit, bude lídrům nabídnuta možnost opakovat známé fráze o migračních a uprchlických tocích a o boji proti terorismu. Ve stínu summitu a zhoršujících se vztahů mezi USA a RF a vyhrocující se situaci na hranici RF se západními sousedy se mají setkat prezidenti obou vojenských velmocí: DJT a VVP.

Do summitu bude veřejnost, i v české kotlině, mít možnost se seznámit s filmem nazvaným Svět podle Putina. Horký vývoj ve světě, Iráku, Sýrii, Jemenu, Jižním Sudánu, a zemích, ve kterých se potvrzuje, že kde má síla právo, tam je právo bezmocné, by měl být pro mnohé srozumitelnější. Komu to nestačí, ať se za týden seznámí s výsledkem zasedání Rady federace RF, které se má uskutečnit 27.6.

Sestřelení syrské stíhačky SU a vojenského drona dokazují, že vojenská rozhodnutí USA byla delegována generálům, postavila DJT do stínu a série provokací Ruska pokračuje. Reakce Ruska se však podobá demisi, ne - demise premiéra Sobotky. Čteme a slyšíme o ruských varováních, požadavcích MZV Ruska o vysvětlení, a o schopnosti vidět létající objekty na tisíce kilometrů dopředu. Ale: Obě tvrzení a vše s nimi spojené, představují nebezpečný vývoj, který může dostat veškerou práci Šerpů G20 do odpadkového koše. Proč?
USA drží 1 trilion USD, patřící perestrojkovým Rusům jako rukojmí, kontroluje všechny off – shore lokality světa, a v neposlední řadě i CB Ruské federace. Výsledkem je, že Rusko má slabou vládu a slabé hospodářství, na druhé straně silnou armádu (na kratší boj) a silného prezidenta a nemůže v mírovém prostředí ve svém zájmu samostatně konat. Přidám – li k tomu skutečnost, že v 1946 založená CIA se za celých 70 let svými předpověďmi, co se týče SSSR a současné RF, nikdy netrefila do černého, podobně jako izraelská zpravodajská služba podle Jakova Kedmi (který se účastnil tzv. Jomkipurské války, od roku 1977 působil ve zvláštní službě Nativ, jejímž šéfem byl od 1992 do 1999), o masových médiích nemluvě, nabízejí se otázky: 1) Proč Rusko v Sýrii nejedná. Rusko doposud nesestřelilo dróna, ani stíhačku. 2) Proč Rusko dovoluje vzbuzovat dojem slabocha neplnícího své slovo ani vůči spojenci, v daném případě Sýrii? 3) Proč Putin neprohlásí jasně, že neexistuje situace, ve které by holý něco ztratil. To mimo jiné znamená, že Rusko nebude chtít od USA nic, jako tomu bylo v minulosti, za cenu vzdání se svých zájmů. Na otázky nemohu dát odpověď, jako záměnu nabízím něco k zamyšlení.

Pravděpodobně ještě nedozrála doba, kdy bude muset prezident Putin dokázat schopnost být tvrdým. Rusko bude muset konat mnohem tvrději než USA, chce li si udržet šanci na přežití a respekt ve světě. Historie dokazuje, že s USA nic po dobrém nejde. Jednou z možností Putina, u kterého předpokládám, že neprodá zájmy Ruska, a sám se nevzdá odpovědnosti spojené s jeho funkcí, je, že na G20 a během případného setkání s DJT dá světu jasně vědět, že Rusko končí s prověrkou USA na trpělivost, míry urážek a schopnost plnit závazky vůči spojencům. Že jedinými možnostmi dalšího vývoje vztahu USA – Rusko je buď zlepšení vztahu na základě rovnocenného partnerství, nebo pokračování zhoršování vztahu s logicky následující válkou, která se nevyhne území USA. Zmiňuji se o území USA z několika důvodů: 1) Již jednou chtěli američtí generálové bombardovat SSSR, dokonce atomovými zbraněmi. Že se tak nestalo, můžeme děkovat JFK, který zadal generálům otázku: Můžete mi garantovat, že nedopadne žádná sovětská bomba na území USA? Ani jeden z generálů nemohl dát garanci. 2) Srovnání padlých amerických letců v korejské a vietnamské válce s padlými sovětskými letci ve válce v Afganistánu a jinde ve světě jasně dokáže, čeho se americké armádě nedostává. 3) Část odpovědi na otázku – čeho se americké armádě nedostává, nabízí reakce USA na jednání Severní Koreje. Tvrdím, že USA se sami nikdy nepustí do války se Severní Korejí. Proč? Odpověď by dala na zvláštní příspěvek. Přesto krátce zmiňuji staré asijské přísloví: Je lehčí najít 10 tisíc vojáků než jednoho opravdového vůdce. A jednu z posledních reakcí DJT: While I greatly appreciate the efforts of President Xi & China to help with North Korea, it has not worked out. At least I know China tried!

Není náhodou, že DJT tweetoval svoji reakci na konání ČLR v předvečer Diplomatického a bezpečnostního dialogu USA – ČLR. Podobný pasivně – agresivní tweet totiž pustil DJT do světa v předvečer tzv. citrusového summitu s prezidentem ČLR Si Ťin-pchingem v Mar-a-Lago. Není proto realistické očekávat, že ČLR a Rusko zvýší aktivitu jednání se Severní Koreou, nebo nebudou rozvíjet spolupráci. Je ale realistické očekávat od USA zvýšení politického tlaku na ČLR, zvětšení rozsahu hospodářských sankcí vůči čínským společnostem a osobám, které pokračují v obchodování se Severní Koreou, a povýšení Susan Thornton, na Secretary for East Asian and Pacific Affairs. V případě povýšení bude mít tato dáma důležité slovo ohledně diskutované návštěvy Ivanky Trump a Jared Kushnera do ČLR. Návštěvu lze interpretovat jako část přípravy oficiální návštěvy DJT v ČLR. Oba totiž hostily před několika dny v Trump Hotel ve Washingtonu nového amerického velvyslance USA v ČLR, Terry Branstadt. Osobně nevěřím v návštěvu DJT v ČLR během tohoto roku, protože jak v ČLR tak i v Rusku platí: a) zbytečná věc, je zbytečná starost, b) příčinu a nálepku lze nalepit kdekoliv, a c) udělej vše, co můžeš, a zbytek přenech osudu. Tím jsem opět u G20.

Do kontextu G20, vlivu ČLR a Ruska, a rétoriky NATO a vedoucích politiků SRN patří i prohlášení ministra financí Wolfgang Schaeuble agentuře Reuters, týkající se Ruska a Číny: USA nesmí nechat Rusko a Čínu dominovat. To by byl konec našeho liberálního světového řádu. Tento světový řád je pořád ještě lepší než ostatní možné řády z etických, politických a hospodářských příčin. A my chceme, aby tento řád pokračoval. V krajním případě my nechceme vidět, jak se oslabuje. Schaeuble zapomněl, že současná SRN existuje prioritně jenom díky souhlasu SSSR vedené Gorbačevem.

Z uvedeného a ostatního v minulých dnech zveřejněného dění ve světě, včetně návštěvy prezidenta Porošenko u DJT, vítězství konservativní kandidátky Karen Handel v US státě Georgia, odstoupení již tří ministrů z vlády prezidenta Macrona, rezignace EU v případě Polska a nejasnosti, nakolik se liší program zahraniční politiky Bezpečnostní rady USA od prezidentského programu, vyplývá nutnost se připravit na horší v Evropě, včetně skandálu na G20, než skončí formování propojeného světa, a bude snad lépe. Souhlasu netřeba.

Jan Campbell

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2017
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.3212 sec,0.1037 z toho dotazů.Dotazů v DB:17. Použitá paměť:2,217kB