Úterý 05 září 2017
Astronomové opakovaně zachytili „radiosignál mimozemšťanů“   
Pridal tk Úterý 05 září 2017 - 05:51:33 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Astronomové z projektu Breakthrough Listen poprvé zaznamenali hned několik opakování záhadného radiosignálu FRB 121102, jehož zdroj se podle předpokladů nachází v galaxii tři miliardy světelných let od Země, uvádí tiskové oddělení fondu Breakthrough Initiative.

„Sledovali jsme předpokládaný zdroj FRB výbuchů v rámci našeho programu hledání mimozemského života u nejbližších hvězd. Brzo ráno v sobotu 26. srpna astronom Višal Gajdžar z Univerzity v Kalifornii v Berkeley sledoval FRB 121102 za pomoci teleskopu v Green Banku. Celkově se jemu a dalším účastníkům podařilo zaznamenat 15 nových výbuchů, které pocházely od FRB 121102, což potvrdilo, že zdroj existuje a odhalilo několik jeho dříve neznámých zvláštností," uvádí fond.

Poprvé promluvili o existenci tajemných výbuchů radiozáření (fast radio-burst, FRB) astronomové v roce 2007, když byly náhodně objeveny během sledování radiopulzů za pomoci teleskopu Parks (Austrálie).

V posledních letech se vědcům podařilo najít stopy ještě devíti podobných explozí, jejichž srovnání ukázalo, že mohou mít umělý původ a dokonce potenciálně být signály mimozemských civilizací kvůli nevyjasnitelné periodicitě v jejich struktuře.

Zdroj:fondu Breakthrough Initiative, Sputnik
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponKvalitní vzdělávání pro všechny musí být politickou prioritou   
Pridal tk Úterý 05 září 2017 - 05:43:04 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Jak by mělo vypadat vzdělávání na českých školách? Podle Pirátů a strany 5 procent pro vzdělání, která kandiduje na pirátských kandidátkách, musí být v oblasti vzdělání hlavní důraz kladen na svobodu a otevřenost - ředitelů, učitelů, rodičů i žáků. Naopak, obě strany odmítají snahy o centralizaci školství, nárůstu byrokracie a glajšaltování žáků.

Jakou školu bychom chtěli pro naše děti?

Piráti i 5 % pro vzdělávání kladou důraz na různorodost škol a možnost svobodné volby. “Naší prioritou je, aby veřejné školy dokázaly pokrýt co možná nejširší spektrum poptávky rodičů a žáků, a hodláme tento posun uvnitř veřejného školství podpořit všemi prostředky,” říká lídr Pirátů Ivan Bartoš a doplňuje ho lídr strany 5% pro vzdělání Kryštof Kozák: “Na jedné straně by měly být školy, které kladou důraz na výkon, soutěživost, usilují, aby se děti co nejvíc naučily, měly co nejlepší výsledky. Na druhé straně přibývá rodičů, kteří pro své děti chtějí školu, která pěstuje především zvídavost a rozvíjí jejich osobnost. Chtějí, aby děti byly vnitřně motivovány touhou a snahou pochopit fungování okolního světa.”

Překážkami v naplnění této vize jsou v první řadě snaha o centralizaci školství a všudypřítomná byrokracie. Piráti a 5 % pro vzdělávání naopak chtějí přesunout více rozhodovacích pravomocí na místní a regionální úroveň, totiž na rodiče, učitele a ředitele. K tomu je však zároveň potřeba vytvořit jim prostor a nezahlcovat je zbytečnou administrativou a nařízeními.

Obě strany se také shodují v tom, že obsah výuky je nutné přizpůsobit potřebám života v 21. století. Snahy o glajšaltování žáků a standardizaci obsahu výuky neodpovídají světu, ve kterém stále rychleji přicházejí nové hrozby i nové příležitosti.

“Chceme školu, z níž vychází mladí lidé se zdravým sebevědomím a schopností orientovat se v rychle se měnícím světě. Ve všech školách by se děti měly učit základům právního systému, finanční gramotnosti, mediální gramotnosti i kritickému myšlení. Široce pojatá kyberbezpečnost by také měla být součástí výuky,” uvádí Kryštof Kozák a doplňuje pirátský garant pro vzdělání Daniel Mazur: “Vzdělání připravuje občany pro budoucnost země, a ta je stále méně předvídatelná. Má-li děti připravit pro období za 10 až 60 let, je třeba napříč školami včetně odborných klást důraz na obecně využitelné schopnosti a na připravenost každého se učit novému po celý život.”

Odborné kontakty:

Pirátská strana
Daniel Mazur
garant programového bodu vzdělávání

daniel.mazur©pirati.cz

602 439 639


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponOBSE na Ukrajině zachytila porušení dohod ze strany Kyjeva   
Pridal tk Úterý 05 září 2017 - 05:31:32 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Speciální monitorovací mise OBSE na Ukrajině zachytila porušení dohod o odvodu těžkých zbraní od linie dotyku v Donbasu ze strany ukrajinských vojáků, informoval v pondělí představitel tiskové služby mise.

„V oblastech pod kontrolou (Kyjeva) na kontrolním postu na západním vjezdu do Avdějevki členové patroly mise, podobně jako dříve, zachytili maskovací sítí zakrytý minomet 82milimetrový, což porušuje linii odvodu zbraní. Mise zachytila protivzdušný systém, stopy, podle vyhodnocení, tanků či samohybných děl a také nově vykopané zákopy v mezích zóny bezpečnosti. V kontrolovaných oblastech pozorovatelé viděli čerstvé stopy, které odpovídaly stopám tanku a modernizovanými pásy či samohybného děla. Stopy byly zachyceny u silnice M-04 ve vzdálenosti dvou kilometrů na východ od obce Memrik 33 od Doněcku," řekl představitel mise.

V Misi dodali, že pozorovatelé objevili nové pozice armády, včetně dělostřeleckých baterií.

„Třináctého srpna odhalil bezpilotní letoun pozorovací mise dvě řady nedávno vykopaných zákopů a dělostřelecké či minometné pozice. Pozorovatelé přitom zmínili, že zákopy jsou dlouhé několik stovek metrů po obou stranách cesty M-14 na území mezi vládou kontrolovanými obcemi Lebedinskoe a Sopino 16 kilometrů východně od Mariupolu," řekl zdroj agentury.

Zdroj: OBSE, Sputnik
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponDva ruští vojáci zemřeli na severovýchodě Sýrie   
Pridal tk Úterý 05 září 2017 - 05:17:17 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Dva ruští vojáci na následky ostřelován vedené teroristy IS zemřeli v provincii Dajr az-Zaur v Sýrii, oznámilo Ministerstvo obrany RF.

„Vojáci sloužící na základě smlouvy doprovázeli konvoj ruského Centra pro usmíření znesvářených stran. Při cestě do provincie Dajr az-Zaur byla kolona teroristy IS ostřelována z minometů. V důsledku ostřelování byli dva vojáci zabiti a jeden těžce zraněn," uvádí se ve zprávě MO RF.

Raněný voják byl rychle převezen do nemocnice, kde ruští vojenští lékaři bojovali o jeho život, ale zranění se ukázala jako neslučitelná se životem.

Zdroj: MO RF, Sputnik

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponČína nedovolí, aby vypukla válka na Korejském poloostrově   
Pridal tk Úterý 05 září 2017 - 05:08:12 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Čína v žádném případě nedovolí, aby na Korejském poloostrově vypukla válka, prohlásil stálý zástupce ČLR při OSN Liú Jiēyī.

„Jaderný problém Korejského poloostrova je možné řešit pouze diplomatickou cestou. Čína v žádném případě nedovolí, aby na Korejském poloostrově vznikl chaos a vypukla válka", prohlásil Liú Jiēyī na mimořádném zasedání Rady bezpečnosti OSN.

Zdroj: https://cz.sputniknews.com/svet/201709045917985-staly-zastupce-clr-osn-cina-valka-korejsky-poloostrov/
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponKonstruktér sovětských letadlových lodí dal sbohem Ukrajině. Bude pracovat pro Číňany   
Pridal tk Úterý 05 září 2017 - 05:03:47 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Konstruktér sovětských letadlových nosičů Valerij Babič se z ukrajinského Nikolajeva přesunul do Číny, kde se bude podílet na tamním programu vývoje letadlových lodí.

Informaci s odkazem na čínské zdroje přinesl ruský blog BMPD, jenž upřesnil, že Valerij Babič bude pracovat v námořním vědeckovýzkumném institutu v Čching-tao.

Babič působil do roku 1991 v oddělení hlavního projektanta Černomořského loďařského závodu v Nikolajevu jako vedoucí konstrukční kanceláře pro letadlové nosiče a pozemní zkušební komplex palubního letectva NITKA.

V osmdesátých letech Babič pracoval mimo jiné na technické dokumentaci projektu 1143.5, který měl být základem třídy plnohodnotných letadlových nosičů sovětského námořnictva a vyústil v konstrukci jediné současné ruské letadlové lodi – těžkého letadlového křižníku Admirál loďstva Sovětského svazu Kuzněcov.

Babič až do současnosti žil na Ukrajině, ale bohatě publikoval i v Rusku a také v Číně, kde nyní získal angažmá. Jeho zapojení do vývoje čínských letadlových lodí může dále výrazně urychlit tento strategický program a pomoci Číňanům stavět letadlové nosiče „od nuly“.

Zdroj: Geo, Eurasia24.cz

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponAmerické sdělovací prostředky přikládají velkou důležitost setkání vedoucích představitelů BRICS ve Xiamenu   
Pridal tk Úterý 05 září 2017 - 04:59:51 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Od 3. do 5. září probíhá v čínském městě Xiamen (Sia-men) setkání vedoucích představitelů BRICS roku 2017. Po setkání BRICS v čínském městě Sanya (San-ja) v roce 2011 je to podruhé, kdy se toto setkání koná v Číně. Americké sdělovací prostředky přikládají setkání velkou důležitost.

Americká mediální společnost ABC (American Broadcasting Corporation) zveřejnila na svých webových stránkách článek, ve kterém uvádí, že HDP pěti zemí BRICS tvoří 23 % globálního HDP. Současně se tento podíl stabilně zvyšuje. Mezi hlavní témata tohoto setkání patří globální ekonomická spolupráce a řízení, státní bezpečnost, mezinárodní a regionální otázky, prohlubování spolupráce v rámci BRICS, kulturní výměna a podpora výstavby mechanismu BRICS. Podle článku je jedním z výsledků spolupráce zemí BRICS přesun globální rovnováhy sil na rozvojové státy, což současně pomůže rozvojovým státům získat větší právo projevu v globální ekonomické diskuzi Mezinárodního měnového fondu a Světové banky.

Americký časopis Time se domnívá, že v zemích BRICS žije 40 % obyvatel světa a v budoucnosti se tyto země stanou lídry globální ekonomiky. Z nich rozvoj Číny a Indie je vynikající, obě země si udržují nejrychlejší ekonomický růst mezi hlavními ekonomickými celky. Ale obě země také čelí vlastním problémům. Například v Indii může 50 % obyvatel kdykoli upadnout do bídy. Čína se potýká s tlakem zvýšení nákladů na pracovní sílu a o ekonomickou transformaci.

Americké sdělovací prostředky uvedly, že Brazílie, Rusko, Indie a Jihoafrická republika udržují v rámci BRICS těsnou bilaterální ekonomickou a obchodní výměnu s Čínou. Současně velké podniky z Brazílie, Ruska a Indie investují nebo založily továrny v Číně. Během setkání ve Xiamenu dosáhnou různé strany dohody ohledně dalšího upevnění ekonomické, obchodní, investiční a technické spolupráce.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2017
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1759 sec,0.0500 z toho dotazů.Dotazů v DB:17. Použitá paměť:1,602kB