Úterý 12 září 2017
Ve Skotsku pod budovou dětského domu našli ostatky více než 400 chovanců   
Pridal tk Úterý 12 září 2017 - 12:03:21 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Ve Skotsku vedle dětského domu Smyllum Park objevili masový hrob, kde se nachází více než 400 dětí. O tom informuje The Guardian.

Zmiňuje se, že dětský dům fungoval mezi lety 1864 a 1981, za tu dobu jím prošlo více než 11 tisíc dětí. V roce 2004 vešlo ve známost, že v tomto domě byly používány kruté metody.

Podle archivních informací umírala většina dětí v domově přirozenou smrtí, hlavně na nemoci jako tuberkulóza a zápal plic.

V současné době provádí policie vyšetřování pro podezření z krutého zacházení s dětmi. V organizaci Sestry milosrdenství, které dříve domov patřil, již proběhly výslechy, dále v organizaci vyjádřili připravenost spolupracovat s vyšetřováním.

Zdroj: The Guardian, Sputnik
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponNěmecké volby jsou v ohrožení, experti odhalili mohutnou bezpečnostní díru ve volebním softwaru!   
Pridal tk Úterý 12 září 2017 - 07:28:43 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Německé volby jsou v ohrožení, experti odhalili mohutnou bezpečnostní díru ve volebním softwaru! Volebním komisařům bylo nařízeno, aby ručně přepočítávali hlasy! A co Česko? Bude se sčítat ručně nebo elektronicky? Volby jako komedie?

Německý zpravodajský server Zeit Online uveřejnil šokující informaci. Nezávislý expert a po něm navíc dva experti z bezpečnostní skupiny CCC (Chaos Computer Club) objevili kritickou bezpečnostní chybu v německém centrálním volebním systému, který sčítá hlasy z jednotlivých okrsků. V systému je bezpečnostní díra v šifrování doslova na jedno kliknutí, která umožňuje odeslat centrální volební komisi v Berlíně jiné výsledky, než které z okrskové volební místnosti vložil operátor. Útočník tak může do datového přenosu vložit vlastní data a dokonce je znovu zašifrovat, aby centrální server nic nepoznal. Chyba v softwaru je už delší dobu a není jasné, jestli zahraniční tajné služby v minulosti neovlivňovaly německé volby, např. americká NSA. Že se opravdu jedná o vážnou chybu, to naznačuje i rozhodnutí centrální volební komise, aby jednotliví okrskoví komisaři během voleb nařídili vizuální kontroly volebních lístků a ručně je přepočítávali. A za volebním programem je opravdu mnoho tajemství.

V Německu jsou volby decentralizovány. Z lokálního obvodu, okrsku, míří sečtené hlasy do regionálního sčítacího centra a odtamtud k federální volební komisi v Berlíně. Voliči používají papírové lístky, kde svoji volbu označí křížkem. Sčítání hlasů je však automatické pomocí volebního softwaru PC-Wahl (PC-Volby) vyrobeného německou firmou Vote-IT. Bezpečnostní expert Martin Tschirsich z Darmstadtu, který chybu objevil, upozorňuje na skutečnost, že software již byl použit nejen pro Zemské volby, ale i pro volby do Evropského parlamentu. Skupina CCC upozornila, že software postrádá základní prvky bezpečnosti, chyb je v softwaru daleko více, než kolik jich našel Tschirsich a dokonce je napadnutelný i updatovací server, takže útočník může uměle vyvolat update proces všech volebních sčítacích stanic a podvrhnout jim útočníkův vlastní program. Volby tak postrádají význam ve chvíli, kdy hlasy sčítají napadnutelné stroje. Redakce serveru ZDnet se obrátila na firmu Vote-IT, aby se k věci vyjádřila, ale firma mlčí. Do voleb, které se uskuteční 24. září, se zřejmě už nepodaří odstranit všechny chyby a provést update a aktualizace všech sčítacích strojů.

Německá preciznost v kontrastu s děravým volebním softwarem, který už několik dekád má neuvěřitelné bezpečnostní chyby doslova na jedno kliknutí

Německý sčítací software zdaleka není jediným, který má v sobě bezpečnostní díry. Většina sčítacích a skenovacích softwarů pracuje na principu proprietárního řešení, nikde se nepoužívá žádný open software, který by podléhal bezpečnostnímu zkoumání odborníků na veřejnosti. O něco takového ani není zájem, protože pokud volební programy mají bezpečnostní díry, je vždycky možné, pokud to bude třeba, označit výsledek voleb za neplatný s nějakou výmluvou na hackerský útok. Třeba jako v USA, že americké prezidentské volby hackli Rusové. Američané poukazují na bezpečnostní chyby ve svých elektronických strojích, a toho prý Rusové využili. Zaplať Pánbůh za to! Kdyby Američané neměli děravé elektronické stroje, na koho by potom hodili výsledek voleb, že nevyhrál kandidát, který byl dopředu elitami určený? Takhle mají výmluvu, volby byly hacknuté zlými Rusy. A to ještě mohli udělat to, že by volby kvůli tomu zrušili, ale to si neoconi nepřáli.

Obávám se, že tato záložní varianta je ve hře i v Evropě. Pokud by někde dopadly volby katastrofálně proti vůli Bruselu nebo Berlína, hodilo by se to na Rusy, že hacknuli volby a ty by tak byly zrušeny. Všichni si pamatujeme, jak to probíhalo v Irsku. Když Irové odmítli Lisabonskou smlouvu, volby se opakovaly. Pěkně tak, jak to mají neomarxisté rádi. Pokud výsledek je nežádoucí, volby zopakujeme. To samé Rakousko a volba prezidenta. První volby v dubnu 2016 provázely čachry s korespondenčními lístky, aby za každou cenu nevyhrál Norbert Hofer. Manipulace byly tak zjevné, že rakouský nejvyšší soud volby zrušil a nařídil jejich opakování. V nich už přesně podle zadání s přehledem zvítězil ten správný kandidát, sluníčkově naladěný kandidát a neomarxista Alexander Van der Bellen. Když se nepovede volby ošéfovat napoprvé, volby se opakují, anebo je někdo prohlásí za neplatné. V Rakousku to byly rozlepovací koresponďáky, které nedržely zalepené. Stačilo na ně dýchnout teplý vzduch z úst a obálky se rozlepily. To v krámu nekoupíš. V Německu to tak můžou být amatérsky zabezpečené sčítací stroje. Protože jak se říká, volby nerozhodují voliči, ale ti, kteří sčítají hlasy. Hackerský team CCC k tomu napsal níže následující souhrn.

Šokující zpráva bezpečnostních odborníků

Hackeři Computer Chaos Club (CCC) studovali softwarový balíček používaný v mnoha německých zemských státech k zachycení, shromažďování a tabulkování hlasů během voleb, aby zjistili, zda je tento software bezpečný proti vnějšímu útoku. Analýza ukázala řadu bezpečnostních problémů a několik praktických scénářů útoku. Některé z těchto scénářů umožňují změnu hlasů v celém volebním okrsku a na státní úrovni. “PC-Wahl” je používán k zaznamenávání, analýze a prezentaci volebních dat v národních, státních a komunálních volbách po několik desetiletí!

Výsledkem této analýzy je “úplná ztráta” důvěry v tento softwarový produkt. CCC zveřejňuje své závěry ve zprávě o více než dvaceti stranách. Technické detaily a softwary používané k zneužití slabých míst jsou publikovány v úložišti. “Základní principy bezpečnosti IT nebyly dodrženy v tomto softwaru. Množství zranitelných míst a jejich závažnost překročila naše nejhorší očekávání,” říká Linus Neumann, mluvčí CCC, který byl zapojen do studie. Znepokojující zjištění studie spočívá v tom, že potenciální hackerský tým, který je financován některým státem (pozn. Ruskem?), není ani zdaleka nezbytný k tomu, aby někdo ovládl hlasování v Německu. Rozbitý mechanismus aktualizace softwaru “PC-Wahl” umožňuje kompromitovat software doslova jedním kliknutím. Spolu s chybějící bezpečností aktualizačního serveru je úplné převzetí kontroly nad programem lehce proveditelné. S ohledem na triviální povahu útoků by bylo rozumné předpokládat, že nejen CCC si je vědom těchto zranitelností.

Zdrcující zhodnocení sčítacího softwaru

“Celý řetězec závažných nedostatků, od aktualizačního serveru, přes samotný software až po výsledky voleb, které mají být vyexportovány, nám dovoluje demonstrovat tři scénáře praktických útoků v jednom”, pokračuje Neumann. Software může být použit k zaznamenání výsledku sčítání ve volební místnosti a k ​​předání výsledků obce. Místní volební orgány používají stejný software pro shromažďování výsledků a předávají je státním volebním orgánům. V některých státech “PC-Wahl” používají také státní volební orgány. Dokumentované útoky mají potenciál trvale ovlivňovat veřejnou důvěru v demokratický proces – dokonce i v případech, kdy by skutečná manipulace byla objevena v řádu hodin nebo dnů. Zda se skutečná manipulace vůbec objeví, závisí na postupech, kterými se v jednotlivých státech řídí – v tomto okamžiku a v důsledku našich zjištění se tyto postupy mění. V Hessensku je nyní nutné ověřit každý přenos pomocí “PC-Wahl” pomocí nějakého nezávislého kanálu.

Zobrazené scénáře útoku a pozoruhodně špatný obecný stav tohoto softwaru zpochybňují bezpečnost i konkurenčních produktů používaných pro tentýž účel. V Nizozemsku se testovala holandská verze jiného výrobku “IVU.elect” používaného v Německu, který testovali Sjoerd van der Hoorn a Sijmen Ruwhof. Výsledky nebyly hezké. “Jednoduše není to pravé tisíciletí, které by tiše ignorovalo problémy s bezpečností informačních technologií při hlasování”, říká Linus Neumann.

“Účinná ochranná opatření jsou k dispozici po celá desetiletí, neexistuje žádný rozumný důvod, proč je nepoužívat.” Vláda, která se pyšní heslem “Industry 4.0” a vlastní politikou kryptování v Německu, by měla propagovat a používat software ve volebním procesu, který má veřejně čitelný zdrojový kód. Volební orgány by neměly být závislé na dodavatelích a na programovacích a bezpečnostních koncepcích z minulého tisíciletí, ale měly by podporovat transparentnost a bezpečnost volebního softwaru podporou nového vývoje a pokročilejším stavem vývoje programů. Smutný stav této části volební infrastruktury je ještě větším důkazem problémů v oblasti vládních IT. Postupy pro zadávání nabídek softwarových projektů se musí změnit.

Jak mají lidé věřit volbám, když stát kašle na bezpečnost, a dost možná je to účel a úmysl?

Primárním cílem analýzy zabezpečení CCC bylo upozornit příslušné orgány na bezpečnostní problémy, které by jim připomněly jejich odpovědnost. Hrubá manipulace s výsledky voleb by měla být nyní obtížnější kvůli zvýšenému povědomí a změněným postupům. Pro nadcházející národní volby v letošním roce by toto odhalení nemělo bránit nikomu, aby šel volit, aby měli svůj počet hlasů (a sledoval večerní sčítání)! Konec citace z webového prohlášení CCC. V jejich zprávě jsou na konci i zdroje a odkazy na samotnou analýzu a použitý software.

Jestliže v důsledném Německu je takový šlendriján ve vztahu k nasazenému softwaru, který sčítá hlasy, potom si představte, jako to asi vypadá v dalších zemích s bezpečností volebních sčítacích strojů a počítačových programů. Můžeme jenom spekulovat, nakolik průkazné jsou nejenom zmanipulované průzkumy veřejného mínění, ale i samotné sčítání hlasů ve volbách. Hlavně, že za všechno může Rusko. USA a Evropa má děravé volební systémy, ale o jejich zabezpečení celé dlouhé dekády nikdo nejevil zájem. Jakmile se to hodí, volby se prohlásí za hacknuté. Není to náhoda, připadá mi to jako kalkul a účel.

-VK-
Šéfredaktor AE News


Zdroj: https://aeronet.cz/news/nemecke-volby-jsou-v-ohrozeni-experti-odhalili-mohutnou-bezpecnostni-diru-ve-volebnim-softwaru-volebnim-komisarum-bylo-narizeno-aby-rucne-prepocitavali-hlasy-a-co-cesko-bude-se-scitat-rucne/
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponLenka Procházková – Ocet my nepijem!   
Pridal tk Úterý 12 září 2017 - 07:25:05 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Dobré odpoledne, milí přátelé, ráda jsem přijala pozvání na dnešní shromáždění. Historička paní Marie Neudorflová před chvílí ve svém skvělém projevu mluvila o demokracii, která není. Po čtvrt století „usilovného budování“ opravdu z naší demokracie zbývá už jen viněta na vypité láhvi. Ti, kdož si z ní po léta přihýbali, pořád krouží jako vinné mušky kolem hrdla té láhve, aby vysáli i poslední hlt, co ještě zbyl na dně.

Pak prázdnou láhev zahodí do kontejneru na tříděný odpad a zařadí se do fronty, aby od bruselských komisařů vyfasovali novou flašku s novým obsahem. I ona bude mít na skle přilepenou etiketu DEMOKRACIE, ale tekutina uvnitř bude smrdět jak ocet. Takových lahví mají v ústředním supermarketu, o kterém nedávno mluvil příručí pan Macron, připravené plné sklady. Hlasy občanů varující před tím, co nás ten handl bude stát, sílí, a naše dnešní shromáždění je toho důkazem, ale už zítra můžeme být umlčeni. Ústavní právo na svobodu slova a názoru podmíněné zárukou svobodného šíření informací je porušováno už teď. Totalita přešlapuje za našimi dveřmi a zpívá song o právech člověka.

Říjnové volby do sněmovny se neúprosně blíží a osud už stáčí poslední lok. Ten krátký čas, který nám zbývá k sešikování vozové hradby, nesmíme promarnit. Nepodléhejme defétismu, že vše je marné. Není to pravda. Žádná bitva není předem prohraná, pokud to nevzdáme my sami. Naši předkové nebyli zbabělci. Kdyby byli, už tu dnes nežijeme!

Prý jsme národem plebejců, posmívají se někteří „odborníci“ na českou historii. Kdyby vnímali naše dějiny bez účelového zakřivení, museli by ale vědět, proč byla naše elita pravidelně vybíjena či vyháněna. A museli by s obdivem uznat, že to byl právě plebs čili lid, který z odkazu mrtvých a z vlastní moudrosti a energie dokázal vyšlechtit novou národní elitu. TGM zakladatel demokratického státu stál na ramenou duchovních obrů. Touhu po demokracii však sdílel i plebs a dokázal ten sen vybojovat.

Naše země ale není ostrovem, její poloha uprostřed Evropy je hodně nepohodlná. Česká urputnost čelící po staletí cizím choutkám a devastujícím cizím vlivům dnes zdánlivě ochabuje. Víme však, že síla řetězu je daná sílou jeho nejslabšího článku. V současném řetězu je těch slabých článků povícero. Ale předstírají nám, že jsou z ocele, ty gumy! V kampani slibují, že nás zdárně převedou přes křižovatku, ke které nás sami zavlekli, ti pokrytci! Jejich vazalské politické programy však jasně prozrazují, k čemu nás chtějí definitivně připoutat, ti zrádci! My ale nejsme otroci, ani duševní bezdomovci. Česká tvrdohlavost při hledání pravdy a odhodlanost ji hájit má hluboké kořeny. Tak hluboké, že je nelze vyrvat, ani zadusit pod nějakými drny přivezenými odjinud. Své kořeny si nedáme vypálit ani bruselskou kyselinou.

My, takzvaný plebs, pořád pevně stojíme na ramenou obrů, když bráníme demokratické principy. Proto věřím, že naše kolektivní moudrost si dokáže poradit s ambicemi sádrových trpaslíků. I když se před volbami převlékli za pilné zahradníky a na své rýče si přelepili logo s českým lvíčkem, my víme, za koho naši političtí trpaslíci kopou. Proto je naším právem a svatou povinností je ze Sněmovny vykopnout. Musíme ale dobře zvážit, koho posadíme do uprázdněných lavic.

Je to odpovědný úkol vybrat v říjnových volbách ty strany a hnutí, které vnímají stav světa reálně, které dokážou pojmenovat jeho hrozby a které jsou natolik pokorné, aby uznaly, že k nalezení řešení musí přizvat všechny občany naší republiky. Mluvím samozřejmě o naléhavosti uzákonit institut obecného referenda. Se stejnou naléhavostí ale připomínám, že kolektivní moudrost, na níž je myšlenka plebiscitu založena, funguje pouze tehdy, když funguje svobodné šíření informací. Cenzorská mříž už je pro nás české „kacíře“ ve skladu ústředního supermarketu připravena. S jejím převozem se ještě vyčkává, až naši noví poslanci složí slib o svědomité službě lidu. Teprve pak dorazí zásilka i s návodem k jejímu použití. Ale co když ji naši budoucí zákonodárci odmítnou převzít, protože nebudou ze sádry, ani z gumy? O tom v říjnu rozhodneme my!

Čím víc nás k volbám přijde, tím větší bude šance, že z odpečetěných uren vypadne svědectví o tom, že génius českého národa neumřel a že má dost sil oživit i demokracii.

Pořád ještě máme naději. Když k ní přidáme víru a odhodlanost, dokážeme do té vypité láhve načepovat nové dobré víno Czech made. Splašky z Macronova skladu ať si příručí přidělují těm, co už to vzdali. My se nedáme otrávit. Ani umlčet.

Mluvila jsem o české tvrdohlavosti. Vhodnějším slovem je ale věrnost. Nejen věrnost té líbezné krajině, do které jsme se narodili, ale i věrnost těm, kteří pro tuto zemi a její suverenitu dokázali zemřít. Mysleme na ně, až půjdeme v říjnu rozhodovat o budoucnosti své vlasti.

(Projev Lenky Procházkové na předvolební manifestaci občanů na Václavském náměstí 9. září 2017)

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponJak skončit se zlem úniků z policejních spisů?   
Pridal tk Úterý 12 září 2017 - 07:23:15 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
V posledních letech jsme zažili celou řadu kauz, ve kterých se manipuluje prostřednictvím médií s veřejným míněním. Průběh těchto kauz byl prakticky vždy stejný. Z policejních spisů unikly informace, které měly ovlivnit veřejné mínění v neprospěch obviněného či obžalovaného.

Takový člověk byl prakticky odsouzen ještě před tím, nežli proběhl soud. Snad nejzřetelněji jsme to zažili u soudu s Davidem Rathem, nyní to zažíváme u soudu s Janou Nečasovou. A jiným případem je také velmi podivné obvinění šéfa České unie sportu advokáta Miroslava Jansty, doprovázené prakticky okamžitě úniky údajných odposlechů z policejních spisů.

To je praxe, která se naprosto rozchází s běžnou praxí právního státu. Ale je to praxe tak běžná v naší zemi, že už málokomu přijde divné, že se takové metody narušující celistvost právního státu a ničící jeho instituce uplatňují.

Sněmovní komise, která zkoumala mj. také tuto problematiku, došla k závěru, že doporučí změny některých zákonů, které pak ztíží či znemožní úniky z policejních spisů. Komise zároveň konstatovala, že za úniky z policejních spisů nestojí advokáti obviněných, v jejichž zájmu to vesměs není, protože by komplikovali život svým klientům, ale přímo policisté. Vytvořil se tak protiprávní systém, který nerušeně funguje.

Osobně si myslím, že úprava souvisejících zákonů je dobrá věc, ale není to to hlavní. Řešení spočívá, podle mého názoru, v personální oblasti. V policejním útvaru, kde k úniku dojde a kde je za spis odpovědný určitý policista, by mělo dojít bez milosti k personálnímu řešení. Kromě postihů peněžních na odměnách a platech také třeba postihy trestní a zejména vyhazovy policistů z útvarů, v nichž k úniku došlo. Pokud tento nešvar nebude řešen radikálně, nepodaří se ho odstranit.

Jiří Paroubek

Zdroj: Vaše Věc
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPiráti: Voda a její správa se musí vrátit zpět do rukou městských nebo krajských vodáren   
Pridal tk Úterý 12 září 2017 - 07:20:04 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Voda je strategická a klíčová světová komodita. Na vodě závisí vše. Průmysl, zemědělství, sociální smír, zdraví i samostatnost státu a jeho obrana a především život samotný. Proto je podle Pirátů třeba zajistit, aby stát a jeho občané měli plnou kontrolu nad vodou, vodárenskou infrastrukturou a především nad hospodařením s vodou a jejím provozováním.

Zpráva OSN z roku 2015 s názvem Voda pro udržitelný světový rozvoj varuje světové lídry před fatálním nedostatkem vody do 15 let, pokud světoví lídři nepřehodnotí své současné vodohospodářské politiky. Z hlediska dlouhodobého plánování je třeba napravit neskutečný fakt, kdy distribuci a obchod s vodou neovládají obce, města či kraje, ale soukromé firmy s jediným cílem a tím je vydělat.

Voda se místo veřejnou službou, stala zdrojem neskutečných praktik, což dokazuje Vrchní soud v Olomouci, který vydal v roce 2016 přelomové usnesení pro celou ČR. Soudci v něm popsali ukázkový příklad, jakým pokoutným způsobem předali místní „politici“ monopol vody nadnárodní společnosti a tento proces proběhl obdobně v řadě okresů ČR.

Soudce Krajského soudu v Olomouci počínání organizované skupiny působící po celé ČR označil za mimořádně nemravné a pokoutné. Podobná jednání nahlodávají důvěru v obchodně závazkových vztazích, jako základ ekonomických vztahů ve společnosti. Soudci odhalili kolaboraci v politických kruzích a jednání řady politiků ve prospěch koncernů, na úkor vlastních měst, obcí, vodáren i občanů. Viníci, patří před soudy, ale zatím jsou politickou garniturou chráněni.

Pirátská strana se zasadí, aby toto skončilo. Voda a její správa se musí vrátit zpět do rukou městských nebo krajských vodáren. V Parlamentu ČR prosadíme zákon, kde voda jako strategická surovina bude postupně vrácena pod správu měst a obcí a prosadíme sjednocení agendy pod jedno ministerstvo. Požadujeme takový systém, který znemožní do budoucna kšeftovat s vodou.

Vodovody a kanalizace v České republice se staly byznysem pro samozvané. To, co bylo prezentováno jako vstup strategického investora, je rafinovaná privatizace zisků a zestátnění nákladů. Jde o velký tunel na občany i samosprávy. Díky anti-privatizaci dnes musí obce a města hradit z vlastních rozpočtů stamilionové investice, které poté pronajímají koncernům za symbolický nájem 5000 Kč za rok. Zastupitelé ztratili reálnou možnost rozhodovat o ceně vody, připravili se o možnosti čerpání EU dotací a tím i obcím a městům chybí finance v jiných oblastech.„Opakovaně jsme se snažili dostat tohle téma na program zasedání zastupitelstva a na základě posudků vypracovaných městem jsme navrhovali, aby Praha smlouvu vypověděla. V platbách lidí za vodné a stočné odteklo díky politikům do Francie 6,5 miliardy korun z našich peněženek," uvedl pražský pirátský zastupitel Adam Zábranský.

„Každý občan má právo na sociálně únosnou cenu vody. Vodárenství musí být služba nikoliv kšeft. Voda, vodárenská infrastruktura a její správa se musí vrátit do rukou státu či samosprávných celků. Jedním z našich prvních kroků v poslanecké sněmovně bude právě toto téma a iniciace práce na Statní vodárenské koncepci,“ dodává Dana Balcarová, garantka programu pro oblast životního prostředí České pirátské strany.

Pirátský programový bod v oblasti životního prostření zde: https://www.pirati.cz/program/psp2017/zivotni-prostredi/

Karolína Sadílková
Kontaktní osoba pro novináře
Email: karolina.sadilkova©pirati.cz
Direct: +420776505557
Web: www.pirati.cz

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPočet obyvatel ČR narostl. Navzdory vysokému počtu zemřelých   
Pridal tk Úterý 12 září 2017 - 07:03:48 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Počet obyvatel České republiky v letošním prvním pololetí narostl o 9243 lidí na 10 580 543 obyvatel. Za nárůstem stojí zahraniční migrace, neboť počet zemřelých byl nejvyšší za poslední dvě desetiletí, informoval v pondělí Český statistický úřad (ČSÚ).

Ze zahraničí do České republiky přišlo 22 590 osob, opačným směrem zamířilo 11 088 lidí. Přistěhovalí nejčastěji pocházeli z Ukrajiny, Slovenska a Vietnamu.

Od ledna do června se narodilo 55 528 dětí, zemřelo pak 57 787 lidí.

„Počet zemřelých byl nejvyšší za toto období od roku 1996, přičemž rekordní byl počet zemřelých za měsíc leden (12 300). Výrazně vyšší než průměr za posledních deset let byl počet úmrtí i v únoru (10 tisíc), naopak ve druhém čtvrtletí letošního roku byl meziročně nižší," konstatovali statistici, kteří vyšší úmrtnost přičítají zejména epidemiologické situaci na počátku roku. Průměrný věk zemřelých mužů byl 72,9 roku, u žen 79,9 roku.

V letošním prvním pololetí se uskutečnilo 18 800 sňatků. Podíl dětí, které na svět přišly mimo manželství narostl na 49 procent.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponV Jeruzalému bylo založeno největší pevninské akvárium na Blízkém východě   
Pridal tk Úterý 12 září 2017 - 07:01:15 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
V izraelském městě Jeruzalém bylo v červenci letošního roku založeno největší pevninské akvárium na Blízkém východě.

Izraelské akvárium leží na úpatí hory a patří k zoologické zahradě Biblical v jihozápadní části Jeruzaléma. Rozkládá se na ploše pěti akrů a rozlohu má 6500 metrů čtverečních. Do akvária bylo dodáno asi 500 tisíc galonů mořské vody.

Pokrokový vodohospodářský systém zajišťuje příhodné životní prostředí pro vodní organismy. Biblical Zoo každý rok přitahuje na 750 tisíc turistů. Cílem nového akvária by měl být rozvoj jeruzalemské turistické ekonomiky, která mládeži poskytne vzdělání v oblasti vodních organismů a základní výzkum.

Člověk zodpovědný za chod akvária řekl, že tu jsou hlavně ryby z Rudého i Středozemního moře a z Galilejského jezera. Každá ryba nejdřív zůstane několik dní ve velké nádrži, kde jsou pracovníci schopni kontrolovat jejich zdravotní stav.

V nádrži se však nenachází přírodní mořská voda. Je tam slaná voda, která je uměle tvořena přidáním soli. A tak jenom zdravé ryby mohou být vpuštěny do akvária.

U výjezdu z akvária je velká zeď, na níž visí velká obrazovka a každý návštěvník, který pomohl k ochraně prostředí, může přiložit svou fotografii na tuto obrazovku.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponAngela Merkelová: Německá vláda se chce přímo zapojit do řešení jaderné otázky na Korejském poloostrově   
Pridal tk Úterý 12 září 2017 - 06:58:23 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Německá kancléřka Angela Merkelová 10. září uvedla, že německá vláda se chce přímo účastnit řešení jaderné otázky na Korejském poloostrově. Šéfka německé vlády také doporučuje odkazovat na způsob, jakým byla vyřešena íránská jaderná krize.

Merkelová v rozhovoru pro německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung uvedla, že pokud nás mezinárodní společenství potřebuje, je Německo ochotno se ihned zapojit do procesu k vyřešení jaderné krize na Korejském poloostrově.

Merkelová řekla, že při řešení íránského jaderného problému se uskutečnily dlouhodobé i významné diplomatické rozhovory mezi vyjednávanými státy a Íránem, což dosáhlo pozitivních výsledků v posledních letech. Vyřešení jaderné otázky na Korejském poloostrově se tak může odkazovat na tento příklad.

V posledních týdnech vedla Merkelová již telefonické rozhovory s vedoucími představiteli Francie, Číny, Jižní Koreje, Japonska a OSN. Obává se, že radikální chování Severní Korey budou případně stimulovat Japonsko a Jižní Koreu, které také mají možnost vyvíjet jaderné zbraně. Navrhla rovněž rozšíření sankcí vůči KLDR za účelem donutit tamní vládu k mírového jednání. Merkelová také v pondělí 11. září o této otázce telefonicky hovořila s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponSyrská vláda popírá použití nervového plynu sarin ve válce   
Pridal tk Úterý 12 září 2017 - 06:57:24 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Závěr expertů OSN zní, že v Sýrii byl v srpnu použit nervový plyn sarin. Syrská vláda 8. září zaslala Radě OSN pro lidská správa dopis, ve kterém popřela, že by syrská vládní armáda během útoků použila nervový plyn sarin. Nicméně zpráva inspektorů obsahuje přesvědčivé důkazy.

Syrská tisková agentura citovala obsah zmíněného dopisu. Uvádí se v něm, že syrská vládní armáda nikdy nepoužila v provincii Idleb na severu Sýrie nervový plyn sarin. Syrská vláda nepoužila a ani nebude používat žádný toxický plyn vůči svým civilistům. Syrská vládní armáda takový plyn vůbec nemá a domnívá se, že použití chemických zbraní je morální kriminalitou, která by měla být odsouzena.


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2017
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.2684 sec,0.0788 z toho dotazů.Dotazů v DB:17. Použitá paměť:1,743kB