Sobota 18 listopad 2017
Chirurgové z Lékařské univerzity Harbina oznámili úspěšnou transplantaci lidské hlavy   
Pridal tk Sobota 18 listopad 2017 - 07:37:02 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Tým chirurgů z Lékařské univerzity Harbina (Čína) úspěšně provedl transplantaci lidské hlavy na mrtvolu. O tom na tiskové konferenci promluvil italský chirurg Sergio Canavero.

„Na řadě je úplná transplantace od dárce s mrtvým mozkem," uvádí The Telegraph slova Canavera.

Chirurg poznamenal, že operace trvala 18 hodin. Specialistům se podařilo spojit páteř, nervy a krevní cévy.

Podle Canavera proběhla první transplantace hlavy právě v Číně, protože v USA a Evropě jeho úmysly nezískal podporu mezi mediky.

V roce 2015 Sergio Canavero informoval o startu projektu, v rámci kterého naplánoval transplantaci hlavy dobrovolníka na dárcovské tělo, spojení míchy a mozku s pomocí zvláštní procedury, kterou nazval „protokol GEMINI". Ruský programátor Valerij Spiridonov, který je připoutaný k invalidnímu vozíku kvůli svalové dystrofii, souhlasil, že se stane prvním účastníkem experimentu. Avšak později vyšlo najevo, že první operace proběhne v Číně.

Zdroj: The Telegraph

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponČerná vděčnost. Jak SSSR pomáhal Polsku a jak to se mu odvděčilo   
Pridal tk Sobota 18 listopad 2017 - 07:27:17 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Desítky tisíc tun potravin, nákladní automobily, letadla, zimní uniformy, benzín, petrolej, vše tohle a mnohé další masově dodával SSSR do Polska v letech 1944-1945.

Ve čtvrtek ruské ministerstvo zveřejnilo širokému publiku dříve neznámé archivní dokumenty, které vrhají světlo na rozsáhlou podporu, kterou poskytla Rudá armáda polskému vojsku na konci druhé světové války. Tyto odtajněné dokumenty jsou němou výtkou oficiální Varšavě, která nedávno schválila zákon o dekomunizaci a plánuje odstranit všechny památníky rudoarmějců. Sovětští vojáci dělali vše na nich závislé, aby bylo pro tehdejší spojence alespoň trochu lehčí žít a bojovat. Sputnik publikuje výběr nejzajímavějších dokumentů z odtajněného archívu.

Uniforma

Nařízení Státního obranného výboru SSSR № 6999ss z 24. listopadu roku 1944 podepsané přímo Stalinem zavazovalo velitele týlu Rudé armády generála Andreje Chruleva minimálně připravit polské vojáky k vedení bojů v zimních podmínkách. Aby Poláci nezmrzli, bylo předepsáno vyčlenit ze skladu Rudé armády 62 tisíc souprav teplých uniforem a také 250 tisíc párů zatepleného spodního prádla, stejný počet svetrů, kožešinových vest, párů zimních rukavic a doplňujícího půlmilionu kompletů onucí.

Jednotky Rudé armády v té době bojovaly v Maďarsku, 29. října 1944 začala Budapešťská operace. Aktivní boje pokračovaly i na jiných frontách. Konkrétně vojska Karelské fronty, když vstupovala do těžkých podmínek Arktidy, dokončovala osvobození od dobyvatel Pečengské oblasti. Není těžké si představit, jaké tam byly v listopadu teploty. Stovky sovětských vojáku měly omrzliny různého stupně. A doplňkové komplety teplého oblečení by se jim hodily jako nikdy. Ale jen těžko by se někdo z nich vyslovil proti pomoci spojencům.

Potraviny

Rudoarmějci Polské vojsko nejen oblékali, ale i krmili. Nařízení Státního obranného výboru № 8254s z 23. dubna roku 1945 zavazovalo generála Chruleva „předat k dispozici dočasné polské vládě pro rozdání přesídlencům a málo výkonným rolnickým hospodářstvím: velký rohatý dobytek — 40 tisíc kusů, mláďata rohatého dobytka — 50 tisíc, ovce — 40 tisíc, prasata — 20 tisíc". Stejný dokument předpokládal předat Polsku 150 tisíc tun chleba, desítky milionů metrů tkanin, desítky tisíc tun bavlníku, 100 tisíc velkých kůží. Jaksi poměrně štědré na okupaci. Obzvláště s ohledem na to, že Němci, když ustupovali z SSSR, aktivně spalovali pole, vybíjeli a kradli dobytek a v podstatě zpustošili nejúrodnější hospodářské oblasti země.

Obnovení

Podle zprávy o ekonomické pomoci obyvatelstvu Polské republiky poskytnuté vojsky 1. Běloruské fronty od srpna roku 1944 po 31. prosince roku 1945 objevily sanitární jednotky Rudé armády za tuto lhůtu
více než 3,5 tisíce infekčních nemocných mezi místním obyvatelstvem, vyléčili ve vojenských nemocnicích skoro tři tisíce lidí, chlorovali 16 tisíc studen. Vojenští železničáři Rudé armády obnovili více než čtyři tisíce kilometrů železnice zničené hitlerovci. Bylo postaveno a obnoveno 20 kilometrů mostů a objem zemních prací provedených při obnovení silničních cest činil 465 kubických metrů. Na tomto pozadí se ztrácí drobnosti jako pomoc v hospodářských pracích, neplacené poskytnutí techniky a inventáře polským rolníkům, dodávky obilí, cukru a brambor a 150 milionů krabiček zápalek a také mnoho jiného. A připomeňme, že to vše za účet bojující Rudé armády.

Doprava

Kvůli pomoci Polskému vojsku Rudá armáda obětovala i svou mobilitu. Podle telegramu Josifa Stalina adresovanému Vojenským radám 1., 2. a 3. Běloruské fronty, 1. Ukrajinské frontě z 26. února roku 1945 musela každá fronta ve lhůtě do 20. března vyčlenit zástupcům dočasné polské vlády od 400 do 600 automobilů. Kromě toho spojenci předávali až 600 tun benzínu, 30 železničních cisteren pro převoz paliva, 10 letadel Douglas a 100 letadel Po-2.

Jinými slovy držela Rudá armáda za účet svých vlastních prostředků fakticky Vojsko Polska v plném zaopatření. Dnes se oficiální Varšava s Ruskem za tuto pomoc vyrovnává jinou „měnou" — rusofobií, členstvím v NATO a aktivní podporou západních sankcí. A válkou s památníky „okupantům", kteří dali svým spojencům poslední.

Andrej Koc

Zdroj: https://cz.sputniknews.com/nazory/201711176289603-cerna-vdecnost-SSSR-Polsko-pomoc/Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponČlenské země ASEAN si přejí řešení otázky v Jihočínském moři mírovým způsobem   
Pridal tk Sobota 18 listopad 2017 - 07:08:26 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Na základě zasedání vedoucích představitelů o východoasijské spolupráci a 31. summitu sdružení ASEAN, které skončily 14. listopadu v Manile, dnes ASEAN zveřejnil prohlášení v němž uvádí, že v současnosti představuje spolupráce mezi Čínou a sdružením ASEAN pozitivní tendenci. Členské země si přejíi, aby se v budoucnosti upevnila vzájemná důvěra a problematika Jihočínského moře se vyřešila mírovým způsobem.

V letošním roce členské země ASEAN a Čína uzavřely Deklaraci o činnostech různých zemí v Jihočínském moři.

S podporou této pozitivní tendence členské státy sdružení ASEAN a Čína společně oznámily zahájení dalších jednání o obsahu Deklarace o činnostech různých zemí v Jihočínském moři. Obě strany také vyjádří postoj k realizaci této Deklarace.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPrezidenti Turecka, Ruska a Iránu budou diskutovat o syrské krizi   
Pridal tk Sobota 18 listopad 2017 - 07:07:27 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Turecký prezidentský palác sdělil, že 22. listopadu se prezidenti Turecka, Ruska a Iránu sejdou v ruském Soči a budou jednat o syrské krizi.

Turecká zpravodajská agentura Anadolu Agency (AA) 16. listopadu citovala turecký prezidentský palác, že se rozhovorů zúčastní prezident Turecka Ecep Tayyip Erdoğan, ruský prezident Vladimir Putin a íránský prezident Hassan Rouhani. Hlavním tématem bude vývoj v Sýrii a regionální situace.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponV New Yorku se konal 7. seminář o spravedlnosti a lidských právech mezi Čínou a USA   
Pridal tk Sobota 18 listopad 2017 - 07:06:41 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
V New Yorku se od 14. do 15. listopadu konal 7. seminář o spravedlnosti a lidských právech mezi Čínou a USA. Seminář zorganizoval Čínský fond pro rozvoj lidských práv společně s Čínským výzkumným střediskem lidských práv a Americkým národním výborem pro americko-čínské vztahy. Semináře se účastnilo více než 20 odborníků, vědců, soudců a právníků.

Místopředseda Čínského fondu pro rozvoj lidských práv Huang Jin ve svém projevu na slavnostním zahájení uvedl, že na základě vzájemného respektu vedly nevládní organizace obou zemí otevřené a hluboké dialogy v otázkách lidských práv, což má pozitivní význam na podporu zdravého a stabilního rozvoje vztahů mezi Čínou a USA. Huang Jin představil nový pokrok a nové úspěchy Číny v oblasti lidských práv a poukázal na to, že 19. sjezd KS Číny má důležitý význam pro čínský budoucí rozvoj.

Seminář konající se od roku 2009 je důležitým mechanismem pro dialog o lidských právech mezi Čínou a USA. Předseda Amerického národního výboru pro americko-čínské vztahy Stephen A. Orlins řekl, že v posledních letech Čína dosáhla velkého pokroku v oblasti ochrany lidských práv.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponProč na výročí 17.listopadu nejásám   
Pridal tk Sobota 18 listopad 2017 - 06:48:40 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Proč píši tyhle řádky zrovna dnes večer 17.listopadu? Protože zrovna dnes, ve výročí oné slavné protitotalitní revoluce,nejtíživěji pociťuji zklamání z toho, kam dospěla. Vím, že v těchto hodinách a minutách se na televizních monitorech v Česku odbývá hotový karneval oslav dnešního slavného výročí, že zaznívají nadšené projevy našich představitelů, že hraje hudba, kokardy, jásot, na praporu prapor, jak by řekl Viktor Dyk – a právě proto jsem tu bedýnku od rána ještě neotevřel. Protože já ten jásot nesdílím. A jsem si jist, že v tom nejsem sám, že jsou nás statisíce a možná i miliony těch, kteří nejásají prostě proto, že věřili, že od onoho přelomového dne roku 1989, kdy skončila jediná uznávaná pravda, se zeširoka otevírá brána pro pravdy všechny, pro všechny myšlenkové proudy, které budou mít každý pro sebe svoje strany, svoje noviny a časopisy, které budou v ušlechtilém boji idejí a v duchu Masarykova hesla demokracie je diskuse, soutěžit o ideje nejlepší a nejušlechtilejší. Že takovýto boj logicky a jaksi přirozeným výběrem idejí a názorů nejlepších vyprodukuje i nejlepší politiky, lidi vysoké duševní úrovně a ryzího charakteru, že studenti budou zase, jako za našich dní chodit do čítáren, kde si každý si vybere noviny svoje a při návratu z čítárny budou o svých politických názorech, předchozí četbou rozjitřených, tvrdě diskutovat.

Taková byla naše očekávání a čeho jsme se dočkali? Toho, že jediná minulá uznávaná pravda A, byla vystřídána novou jedině uznávanou pravdou B: Anebo jste si snad všimli, že se naše noviny či časopisy – pokud jde o ideje či o tu jedinou pravdu, jedny od druhých v čemsi liší? Že by se ideově lišila televize NOVA od ČT? Či deník Právo od deníku MFDnes? Či časopis Respekt od časopisu Reflex? A divíte se pak tedy tomu, že studenti a vůbec mladí lidé se už dnes mezi sebou o politice víceméně nebaví? A pokud ano, je úroveň té debaty poplatná onomu ideovému úhoru, který jedině je dnes u nás k mání. Že je zkrátka politika nezajímá. A odkud se tedy mají brát, když ne ze soubojů idejí, politici na úrovni, po kterých tak bažíme?

Pochopitelně pustota idejí vyprodukovala i pusté politiky. Vzpomínám si, že jsem za totality jaksi z hloubi duše nenáviděl tři politiky, jejichž jména nebudu uvádět, protože pro daný problém nemají význam. Ale dnes jich nenávidím možná desítku a možná i víc – což mě šokuje i znepokojuje, a neuvěřitelný fakt k tomu navíc je ten – že všichni tihle mí noví nenávidění mi připadají dokonce ještě tupější, neřestnější a dokonce i nepřijatelnější, než byla ona trojka politiků mi nesnesitelných z doby minulé.
Proto nejásám. A říkám si, že dnešní stav jediné pravdy i tolika politiků, které nedokážeme mít rádi, nemůže snad trvat navěky.

Jo a taky, že snad přece jen jednou ještě potkám partu mladých lidí, bavících se o politice, z nichž každý bude mít jiný názor. Jinak to bude dál tzv. v háji.

Lubomír Man

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponNárodní demokracie si připomíná popravu svých členů z roku 1939. Vědí havlisté, že oslavují nacionalisty a národovce?   
Pridal tk Sobota 18 listopad 2017 - 06:41:15 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Národní demokracie si 17. listopad připomíná pouze jako výročí popravy studentských vůdců roku 1939. Z devíti popravených bylo osm členy prvorepublikové Národní demokracie (resp. Národního sjednocení) nebo jejího mládežnického hnutí (Mladá národní demokracie), případně členy nacionalistické Vlajky či jiných nacionalistických uskupení. Šlo tedy o vlastence a národovce a velmi by mne zajímalo, jak by se dnešní studenti, kteří si tento den přivlastnili, ideově zakotvení v pražské kavárně a oslavující bruselskou totalitu, na národovecké názory svých předchůdců dívali. Jsem přesvědčen, že o tom paradoxu, kdy spolu s režimem oslavují členy Národní demokracie, vůbec nevědí. A současná Národní demokracie je přitom tímtéž režimem v podstatě pronásledována (zatím jen mediálně a justičně).

Kdo tedy byli popravení studenti?

Václav Šafránek (11. prosince 1920 Praha – 17. listopadu 1939 Praha)
Již během svých středoškolských studií se angažoval ve studentských organizacích a byl předsedou Sociální studentské akce ve Velké Praze. Byl výrazně katolicky orientován. Jeho mottem bylo „Vlast, národ, práce“. Na střední škole se též věnoval publicistické činnosti a vedl školní časopis Hlas mladých. V době Mnichovské krize se dobrovolně přihlásil do armády, od léta 1939 byl spojkou odbojové organizace Obrana národa. Na podzim 1939 začal studovat inženýrské stavitelství na Českém vysokém učení technickém v Praze a stal se zapisovatelem Svazu českého studentstva v Čechách. Na vysoké škole studoval jen zhruba 6 týdnů svého života.

Jan Černý (20. listopadu 1914 Žamberk – 17. listopad 1939 Praha)
Studoval v Praze medicínu na Univerzitě Karlově. Již od studentských let se politicky angažoval, nejprve v řadách agrárníků, poté byl členem Vlajky. V letech 1937 až 1939 byl předsedou Spolku československých mediků. Po Mnichovu 1938 vystupoval proti levicově zaměřeným vedoucím představitelům Ústředního svazu československého studentstva a byl zodpovědný za rozmnožování a distribuci létáků, které v té době v Praze vydávala Mládež Vlajky. V únoru 1939 byl ze své funkce ve Spolku česko-slovenských mediků odvolán. Den po Opletalově pohřbu důrazně intervenoval za propuštění českých studentů, kteří byli během nepokojů po pohřbu zadrženi německou policií. V noci z 16. listopadu na 17. listopadu 1939 byl zatčen gestapem a 17. listopadu bez soudu popraven v ruzyňských kasárnách. In memoriam mu byl udělen titul MUDr.

Jan Weinert (18. prosince 1914, Praha-Karlín – 17. listopad 1939 Praha)
Středoškolský pedagog a studentský funkcionář, který byl popraven 17. listopadu 1939. Jan Weinert vystudoval gymnázium v pražské Libni a po té bohemistiku a germanistiku na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy. V roce 1937 začal vyučovat na pražských středních školách (Atheneum, anglické gymnázium, reálné gymnázium v Praze XIV). Během svých studí se začal angažovat ve studentských organizacích. Mezi lety 1936 a 1937 působil jako jednatel Svazu československého studentstva v Praze a v letech 1937-38 byl jeho předsedou. V září 1939 se stal předsedou Svazu českého studentstva v Čechách. V politice byl nacionalisticky orientován a v době 1. republiky byl členem Národního sjednocení. V roce 1938 byl funkcionářem Mladé generace Národního sjednocení, později působil i v mládežnických organizacích Mladá Národní jednota a Mladé Národní souručenství. 26. října 1939 přednesl odvážný projev o 28. říjnu, ve kterém mimo jiné prohlásil německou okupaci a Protektorát Čechy a Morava za dočasnou záležitost. 15. listopadu intervenoval na policejním ředitelství ve prospěch studentů zadržených po pohřbu Jana Opletala. Ve večerních hodinách 16. listopadu 1939 byl zatčen gestapem během schůze Svazu českého studentstva v Čechách, která se konala v ústředí Národního studentského svazu v Hopenštokově ulici a kterou Weinert řídil. Následujícího dne byl bez soudu popraven v ruzyňských kasárnách.

František Skorkovský (1. března 1909 Terst – 17. listopadu 1939 Praha)
Studentský funkcionář popravený 17. listopadu 1939. František Skorkovský se narodil v italském Terstu a jeho matka byla Italka. Vystudoval italské gymnázium a Právnickou fakultu MU. Od roku 1937 byl předsedou tělovýchovné jednoty Ústředního svazu československého studentstva. Angažoval se i v mezinárodních studentské organizaci Confederatión Internationale des Étudians, kde zastával funkci předsedy jedné z komisí, a často se účastnil různých mezinárodních studentských setkání. V roce 1939 působil jako předseda zahraničního odboru Národního svazu českého studentstva v Čechách a na Moravě. Do roku 1937 působil v studentském odboru Národního sjednocení, avšak byl z ně kvůli jednomu svému hlasování vyloučen. Po té se stal členem Klubu národně socialistických akademiků. Zajímal se o dění v Itálii a byl zaměstnám byl u italské pojišťovny Riunione Adriatica. V listopadu 1939 se podílel na přípravě Opletalova pohřbu, 17. listopadu 1939 byl v časných ranních hodinách zatčen gestapem a téhož dne bez soudu popraven v ruzyňských kasárnách.

Doc. PhDr. Josef Matoušek (13. ledna 1906 Hořice – 17. listopad 1939 Praha) byl český historik a vysokoškolský pedagog popravený 17. listopadu 1939. Josef Matoušek byl synem někdejšího národně demokratického ministra průmyslu, obchodu a živností Josefa Matouška. Vystudoval Vančurovo gymnázium na Smíchově a poté historii na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy, kde byl žákem Josefa Šusty. V roce 1931 začal pracovat v Archivu země České. Badatelsky se zajímal zejména o 15. a 16. století a české dějiny v 19. století. Politicky byl činným v Československé národní demokracii a poté v Národním sjednocení. Kritizoval Benešovu politiku a požadoval lepší vztahy s tehdejším Polskem a Itálií. V mnoha svých názorech se shodoval s Karlem Kramářem. Během Mnichovské krize jednoznačně podporoval obranu země a byl i spoluautorem manifestu českých historiků, který byl adresován historikům francouzským. Po německé okupaci se stal členem Národního souručenství a Českého svazu pro spolupráci s Němci, který však na rozdíl od kolaborantské Česko-německé společnosti odmítal proněmecký aktivismus. V listopadu 1939 se podílel na přípravě Opletalova pohřbu, 16. listopadu vymohl studentům audienci u prezidenta Háchy, ke které však vzhledem k následujícím událostem již nedošlo. 17. listopadu 1939 byl okolo čtvrté ráno zatčen gestapem v bytě svých rodičů a téhož dne bez soudu popraven v ruzyňských kasárnách. Popraven byl jako první z popravených toho dne.

Bedřich Koula (1. března 1913 Praha – 17. listopadu 1939 Praha)
Český student a studentský funkcionář popravený 17. listopadu 1939. Bedřich Koula se narodil v Praze, kde i vystudoval gymnázium. V letech 1932-34 studoval v Paříži na École libre des sciences politiques, kde získal titul Dipl. soc. sol, který mu byl slavnostně odevzdán 4. července 1934. Od roku 1933 byl zapsán na Právnické fakultě Univerzity Karlovy, kde mu v době popravy zbývala již poslední zkouška. Krátkou dobu studoval práva i na Sorbonně. V roce 1934 se jako mluvčí českých nacionalistických studentů aktivně účastnil insigniády. Před Mnichovským diktátem byl mluvčím studentského oboru Národního sjednocení. Působil též jako funkcionář Všehrdu. V roce 1939 byl zvolen jednatelem Svazu českého studentstva v Čechách. Ve večerních hodinách 16. listopadu 1939 byl zatčen gestapem během schůze v ústředí Národního studentského svazu v Hopenštokově ulici a následujícího dne bez soudu popraven v ruzyňských kasárnách. Popraven byl jako poslední z popravených toho dne. In memoriam mu byl udělen titul JUDr.

Jaroslav Klíma (18. května 1913 Praha – 17. listopad u 1939 Praha)
Český student a studentský funkcionář popravený 17. listopadu 1939. Jaroslav Klíma vystudoval gymnázium v Křemencově ulici. Poté nastoupil na studium práv na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. Svá studia úspěšně ukončil v roce 1937. Již ve svých studentských letech se začal politicky angažovat v řadách české nacionalistické mládeže. V roce 1934 v době insigniády patřil mezi mluvčí českých studentů, byl aktivním členem Mladé generace Československé národní demokracie a posléze mládeže Národního sjednocení. Po ukončení vysokoškolských studií nastoupil vojenskou službu. Jako důstojník se v roce 1938 zúčastnil obou dvou mobilizací. Od podzimu 1939 byl předsedou Národního svazu českého studentstva v Čechách a na Moravě.

Josef Adamec (18. prosince 1909 Praha – 17. listopadu 1939 Praha)
Český student a studentský funkcionář popravený 17. listopadu 1939. Josef Adamec vystudoval gymnázium v pražské Libni a po té začal studovat na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. Během insigniády (Čapkem a levicovými spisovateli označovanou za „fašistickou provokaci“) byl jedním z mluvčích českých studentů. V letech 1935 až 1936 byl místopředsedou Ústředního svazu československého studentstva, 1937-9 působil v jeho dozorčí radě. Působil nejprve v mládeži Národního sjednocení, později se stal členem Klubu národně socialistických akademiků. Za druhé republiky byl členem Národního hnutím pracující mládeže a od září 1939 jednatelem Národního svazu českého studentstva v Čechách a na Moravě. 17. listopadu 1939 byl v časných ranních hodinách zatčen gestapem a téhož dne bez soudu popraven v ruzyňských kasárnách. In memoriam mu byl udělen titul JUDr.

Čest jejich památce!
Vlasti a národu zdar!

Adam B. Bartoš
předseda Národní demokracie

T: 732 322 371
M: info©narodnidemokracie.cz
W: www.narodnidemokracie.cz
F: facebook.com/abbartos

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponO čem se píše, ale málo (9)   
Pridal tk Sobota 18 listopad 2017 - 06:38:11 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Dnešní příspěvek věnuji tématu, které ve své podstatě představuje zákaz. Tabu pochází z tonžštiny a objevuje se v mnoha polynézských kulturách. Do Evropy slovo tabu přivezl James Cook v roce 1777. Z angličtiny pak přešlo do většiny evropských jazyků. Nových tabu v životě přibývá denně tolik, že je velice obtížné je monitorovat a hodnotit možné následky z jejich porušení. Je tomu proto, že tabu může představovat striktní zákaz některé z lidských aktivit nebo sociálních zvyků označených za svaté a zakázané zákonem. Kdo má štěstí, a není potrestán podle zákona, může se dočkat ztrapnění a hanby, nebo působit nezdvořile. To proto, že žádné tabu není všeobecné a to, co v jedné společnosti je naprosté tabu, v jiné může být naprosto normálním chováním. Srovnání tabu proto dovoluje ukázat některé detaily ze života společnosti v minulosti. Marvin Harris, hlavní představitel kulturního materialismu se pokoušel vysvětlit tabu jako důsledek ekologických a ekonomických podmínek společnosti. Sigmund Freud analyzoval tabu v chování člověka. Zdůrazňoval nevědomé motivace vedoucí k zákazům. Ve své práci Totem a tabu a dalších Freud tvrdí, že existují jen dvě univerzální tabu: Incest a otcovražda. Poslední tvoří základ moderní společnosti. V dnešním příspěvku se zmíním o novodobém a rodícím se tabu: Umělá inteligence a hackeři.

52 letý Eugene Kaspersky a jeho společnost Kaspersky Lab jsou dnes americkými orgány označováni jako hackeři, vědomě či nevědomě spolupracující s ruskými tajnými službami. Jedním z mnoha důvodů je veřejnosti známé odhalení státních hackerů. Kaspersky odhalil tajné britské, americké, izraelské akce, včetně útoku obávaným stuxnetem v roce 2010 a činnosti elitního hackerského týmu americké NSA. Co to znamená pro tajné služby, nebudu popisovat. Kaspersky nešetřil ani Rusko. Provedl úspěšnou analýzu stopy hackerů APT29. Mnozí na Západě spojují APT29 s bezpečnostními složkami Ruska. Na včerejší, SZ-Wirtschaftsgipfel, konferenci v Berlínském luxusním hotelu Adlon, se Kaspersky na pódiu díval ke stropu a ukazoval prstem na místa, kde všude je cyber. Jinými slovy, Kaspersky ukázal na místa, která podléhají napadení viry a podobnými digitálními vymoženostmi. Současně vtipně reklamoval sebe a webovou stránku slovy very funny travel pictures. Ironickým sdělením, Já jsem třikrát podal ruku Putinovi, Angela Merkel jenom jednou indikoval publiku, že není veden tajnou službou.

Zmiňuji se o Kaspersky Lab, protože je to přesvědčující příklad o tom, jak se v politickém a hospodářském transformačním procesu privátní společnost může dostat na bojovou geopolitickou frontu, na které šance na vítězství jsou nehledě na intelekt, zkušenosti a profesionalitu minimální. To se nezmiňuji o prázdnotě tzv. svobodného podnikání a tzv. neviditelné ruce trhu. Příklad Kaspersky Lab nabízí důležitou otázku: Kdo kontroluje hackery? Závěr příspěvku nabídne jednu z mála realistických odpovědí, která nepotěší. Mezitím je dobré si uvědomit, že německý Spolkový úřad pro bezpečnost v informační technice (Bundesamt für Sicherheit in der Informationstechnik hin) si dovoluje chválit kvalitu produktů Kaspersky Lab, zatím co britská GCHQ, má podle nedělních Financial Times velké výhrady. Je dobré si také uvědomit, že téma, které si Kaspersky vybral – Ochrana kritické infrastruktury, tj. elektráren a sítí, je jenom jedním z několika důležitých. K těm důležitým, o kterých se píše, ale málo patří bankovní infrastruktura a skutečnost, že v současném kybernetickém prostoru platí binární fakta: Pravda nebo lež, čili 0 a 1.

Na téma umělé inteligence (UI)se nedávno vyjádřil varovně také Prezident bezpečnosti BT, Mark Hughes. Uvedl příklad z roku 2016. Google’s DeepMind použil UI zvanou AlphaGo. Dnes ale máme již mnoho dalších typů UI, o kterých jsem nedávno psal, proto se o nich zmiňuji ve zkratkách: Siri, Alexa, Cortana, Google Assistant. Tyto a další UI již dnes organizují mailové účty, rozdělují v poště žádané od nežádaného, napovídají obchodním řetězcům o prioritách kupujících, apod. Obchodní svět se raduje z učení stroje (machine learning), jednoho z prvků UI, který se koncentruje na algoritmy, ze kterých je možné se učit. Hranice možností komputerů jsou viditelné, hranice možností UI jsou v nedohlednu. Radost z RPA (Robotic Process Automation), zvýšení efektivity a zisků působí na mnohé jako drogy vedoucí k euforii, aniž by si radující uvědomovali, že UI, neregulovaná a nekontrolovaná, nedovoluje jasně myslet, a že zatemňuje výhled do již tak nejasné a nepředvídatelné budoucnosti. Uvedu příklad: Odporující si efekt UI (adversarial effect) v regulování dopravy.

UI rozpozná červenou a hodnotí ji jako zelenou. Takovýto efekt patří do tzv. kategorie korupce (corrupt means). Do ní patří i hackerský útok na UI. Co se stane, až sama UI se ujme hackerství, nechť si každý čtenář představí sám. UI hacker je pravděpodobnost hraničící s jistotou. Že by OpenAI a Onyx zůstaly bez povšimnutí kriminálních skupin, nevěřím. Boj mezi býlími a černými UI totiž již dávno začal. Zatímco tzv. bílé klobouky (white hats)vyvíjejí UI systémy schopné chránit své, tzv. černé klobouky (black hats) vyvíjejí nezávisle od státu, firem a regulace své útočné UI systémy. Ty jsou schopné zasáhnout cizí systémy a způsobit spoušť (cause havoc). Nezmiňuji se o mnohem horších realistických scénářích, protože nechci strašit čtenáře a dávat zastáncům UI další důvod k napadání. Z uvedeného však vyplývá jedna důležitá otázka: Jak zajistit bezpečnost systémů UI používaných v kritických infrastrukturách a bankovnictví před útokem UI hackerů?

Chceme, nechceme, technologický vývoj nás dohnal ke stěně a do rohu, ve kterém budeme velice brzo muset přiznat náš postoj k morálce a etice. UI se nás nebude ptát o povolení, zda se může vyvíjet dále, než jsme my. Bohužel nemám důvod věřit Google, Microsoft, Musk a podobným, že vědí o možnostech vyvažujících uvedená rizika. Nikdo mi nemůže garantovat, že bílé klobouky budou vždy jeden krok před černými. Že jednou započatý boj může trvat věčně. Nic takového nezná příroda, lidská historie, námi aplikované zákony fyziky, chemie, matematika, ani moje osobní zkušenost s pilotováním. Ze zkušenosti a matematické rozvahy proto vyplívá odpověď na otázku v úvodu: Kdo kontroluje hackery?

Dnešní let civilního a vojenského letadla se uskutečňuje na principu kontroly autopilota pilotem. Rozdíl mezi systémem autopilota a systémem UI je v tom, že autopilot je výkonným prostředkem k plnění úkolů a zadání formulovaných člověkem. Ty jsou, nebo by měly být vždy známy. Autopilot sám od sebe nezmění například trasu letu. Tato malá připomínka je důležitá pro porozumění dalšího argumentu, stojícího ve spojení s předem uvedeným učením stroje (machine learning). Učení stroje se uskutečňuje s pomocí neuronových sítí, představujících spojení ohromného množství jednoduchých prvků různého druhu a kvality. Každý prvek je sám o sobě umělý neuron. V závislosti od síly vstupního signálu působícího na prvek, je vysílací signál působící na druhé prvky, neurony, které jsou s nimi spojené. Je tomu podobně jako v informačním prostředí: signál, data, informace, znalost, dej Bůh, moudrost. Když nejsem schopen zachytit správně plný signál, následující data, informace a znalosti jsou chybné. I proto jsou mnozí a společnost tam, kde jsme se: Moudrosti je málo, jako šafránu. Proto nabízím otázku: Proč nemůžeme s jistotou předpovědět chování námi spoluvytvořeného systému UI v každé (představitelné, těžko představitelné a nepředstavitelné) situaci, když rozumíme podstatě a principům systému? A hned se nabízí druhá otázka: Co nás motivuje a vede k tomu, abychom ignorovali následky vyplývající z nemožnosti předpovědi chování systému UI v každé situaci?

Ve hledání odpovědi na první a druhou otázku mi napomáhá matematika, výsledky práce matematiků Židovské univerzity v Jeruzalémě a Muskův projekt automobilu bez řidiče. Vstupní informace do neuronové řídící sítě se skládá z černo – bílého obrazu, řekněme z velmi malým rozlišením, 16 x 16 bodů. Jenom samovrah by vstoupil do auta a důvěřoval takovému systému. Proč? Matematika jasně dokazuje počet variant různého zobrazení pro tak nízké rozlišení: 2 ^ (16 * 16) = 115 792 089 237 316 195 423 570 985 008 687 907 853 269 984 665 640 564 039 457 584 007 913 129 639 936. V tomto čísle je 79 číslic!

Ve skutečnosti musí mít Muskovo auto bez řidiče mnohem více informací. K tomu všemu musíme zohlednit faktor času, který je potřebný na prověrku správnosti práce neuronové sítě. Čas nikdo neumí vyrábět. A nikdy nebude schopen vyrábět. Za předpokladu, že programátor napíše kontrolní program, který se spustí s rychlostí 100 miliard testů za vteřinu, tak v uvedeném příkladu bude potřeba 2 ^ (16 * 16) / (100 * 10 ^ 9) / 3600 / 24 / 365 = 36 717 430 630 808 027 468 154 168 254 911 183 362 909 051 454 097 083 980 041,09 roků. Pro představu uvádím s rovnání: Jestliže je Vesmír starý 13,075 miliard let, to je jeho stáří cca 48 krát menší, než to, co jsem napsal v případě výpočtu nutného času pro kontrolu správnosti práce neuronové sítě s malým rozlišením. Kdyby bylo rozlišení vstupního obrazu ještě menší, na příklad 8 x 8, bylo by potřeba 5 let na prověrku. Z uvedeného vyplývá, že schopnost spolutvoření systému UI a schopnost rozpoznat pole aplikace neznamenají, že jsme plně pochopili a plně si uvědomili, jak vůbec UI pracuje. Ignorovat faktor času a neschopnost rozpoznat a přijmout plně signál vede k fatálnímu výsledku. Z toho vyplývá pro Muskovo auto bez řidiče, že žádný systém UI nemůže garantovat na příklad zrychlení auta při zjištění neočekávaného jevu na cestě. Například divoké prase, nebo nějaký druh jelena, či barevné krávy způsobí zcela jistě nehodu, již kvůli času na rozhodnutí. Proto jsou řešení neuronových sítí prověřovány analytickými metodami. Havárii způsobenou zjištěním neočekávaného jevu může vyloučit pouze mechanický automat a bdělý člověk. Fučíkovo, Lidé bděte!, platí i dnes. Politici a finanční guru by se proto měli rychle učit klást správné otázky spojené s výzkumem a technologiemi budoucnosti. Neznám takovou instituci, kterou by navštěvovali zmíněné osobnosti se snahou se učit. Proto, a protože každý člověk je příčinou své nemoci, UI a hackeři nesmí být pro veřejnost tabu. Souhlasu netřeba.

Jan Campbell
17.11.2017


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2017
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.2990 sec,0.1614 z toho dotazů.Dotazů v DB:17. Použitá paměť:2,069kB