Neděle 18 únor 2018
Novým předsedou ČSSD byl zvolen Jan Hamáček   
Pridal tk Neděle 18 únor 2018 - 18:02:24 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Sociální demokraté čtyři měsíce po neúspěšných sněmovních volbách zvolili nového lídra.

Jan Hamáček získal 272 hlasů, Jiří Zimola dostal 224 hlasů. Delegáti nakonec ze sedmi původních kandidátů vybírali mezi Janem Hamáčkem a Jiřím Zimolou.

V Hradci Králové v neděli dopoledne začal mimořádný sjezd ČSSD. Delegáti si měli po debaklu v loňských sněmovních volbách zvolit nové vedení.

Rozhodnout měli také o postoji k možné vládní spolupráci s hnutím ANO. Na sjezdu promluvil i prezident Miloš Zeman.


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponV Íránu se zřítilo letadlo   
Pridal tk Neděle 18 únor 2018 - 15:15:32 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Letadlo s 60 lidí havarovalo v okolí města Semir v íránské provincii Isfahán, informuje agentura Tasim s odkazem na íránské středisko pro mimořádné situace.

Podle agentury šlo o let Teherán-Jásúdž.

Několik očitých svědků prohlásilo, že někteří cestující mohli přežít. Později ale agentura ISNA s odoláním na íránskou leteckou společnost Aseman Airlines oznámila, že všichni zemřeli.

„Na palubě tohoto letounu bylo 60 cestujících a 6 členů posádky, kteří bohužel všichni zahynuli," uvádí agentura prohlášení společnosti.

​Záchranáři se nedokázali dostavit na místo incidentu kvůli špatnému počasí, informuje televize Press TV.

Zdroj: Tasim, ISNA, Press TV, Sputniknews.com

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponDvojitý úder Putina a vojenské "překvapení" před branami Damašku   
Pridal tk Neděle 18 únor 2018 - 14:55:03 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Jedním úderem s dvojitou silou se Rusko pomstilo za incident, při němž bylo jeho letadlo sestřeleno nad Idlibem washingtonskými žoldnéři. Damašek také rychle pomstil smrt více než 100 bojovníků svých spojeneckých sil během bombardování americké koalice v Dajr az-Zauru 8. února. Stalo se to na samém vrcholu provokací a hrozeb z Washingtonu proti Damašku a Moskvě, které měly připravit půdu k úderům na syrské cíle s použitím řízených střel Tomahawk, o čemž svědčí publikace v americkém tisku. Damašek zvolil nejvhodnější okamžik a místo pro odpověď na izraelské vpády, která byla zahájena 10. února.

Tento úder překvapil mezinárodní pozorovatele nejen z toho důvodu, že byla sestřelena "perla" izraelského letectva - letoun F-16, syrská protivzdušná obrana byla také schopna zachytit izraelské rakety "země-země". To vše hovoří o selhání železného izraelského systému, který nedokázal zabránit syrským střelám, aby dopadly do středu okupované Palestiny. Výsledkem bylo, že na pozadí poplašných sirén ve všech hraničních osadách (s Libanonem a Sýriií) bylo více než milion Izraelců nuceno se skrýt v krytech, a rovněž bylo uzavřeno letiště Ben-Gurion. Celkově tyto oblasti opustily tisíce osadníků.

Syrské bolestivé údery, které vyvrcholily 10. tohoto měsíce a jejichž důsledky stále pokračují "otřásat" koridory izraelských bezpečnostních a zpravodajských služeb, jsou bezprecedentním poselstvím osy odporu proti "všem těm, kterých se to týká". Tyto útoky byly provedeny za necelé dva dny po americkém útoku, v jehož důsledku zahynulo v Dajr az-Zauru více než sto bojovníků oddílů, které jsou spojenci syrských vojsk. Americká armáda to zase udělala pod záminkou možného útoku na její spojence - kurdské separatisty východně od Eufratu. Tyto akce mohou být považovány za první příznaky realizace plánu USA na rozdělení Sýrie prostřednictvím vytvoření plnohodnotného kurdského kantonu na severu Sýrie, v kontextu čehož minulý měsíc koalice Washingtonu nazvala "armádou" třicet tisíc žoldáků v čele s Demokratickými silami Sýrie. Údery USA se kryly s početnými zprávami v západních médiích, z nichž poslední byla zpráva agentury Associated Press. Podle této zprávy se Pentagon chystá zasadit údery na cíle v Sýrii raketami Tomahawk. Ze své strany chtěl Damašek zasazením odvetného úderu na izraelské útoky 10. února sdělit Washingtonu a Tel Avivu, že na jakoukoli americkou hrozbu vůči syrské armádě bude odpověď. Toto varování brzy potvrdily americké noviny The Washington Post, když napsaly, že na jakékoli údery USA proti Sýrii odpoví vládní vojska raketami Scud, namířenými do izraelského vnitrozemí.

I když Moskva popírá zúčastněnost své PVO na zřícení izraelského letounu F-16, není možné jej nespojit s incidentem kolem ruského Su-25, který byl raketou Stinger sestřelen nad Idlibem teroristy Džabhat an-Nusry (zakázaná v RF - pozn. red.), které všemožně podporují Izraelci. Zdroje na Ministerstvu obrany Ruska hovoří o tom, že letadlo bylo sestřeleno pomocí sofistikovaného protiletadlového raketového systému, dodaného teroristům Washingtonem nebo Tel Avive. Tak Moskva vyčkala na dobu, aby se pomstila oběma stranám. Musela navést disciplínu s Tel Avivem na pozadí jeho nebezpečných provokací, které nadále ohrožovaly všechny vojenské úspěchy Ruska v Sýrii, zvláště když si uvědomíme, že cílem nedávných izraelských útoků bylo letiště v Palmýře pod záminkou, že íránský letoun vzlétl právě z tohoto letiště. Tel Aviv šel na tento krok, přestože věděl, že nedaleko se nacházejí ruské jednotky, a přestože věděl, co prezident Vladimír Putin zopakoval izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi během jejich nedávného setkání v Moskvě. Izraelské útoky proti syrské armádě ohrožují i Moskvu v souvislosti s přítomností ruských vojenských poradců na řadě syrských vojenských stanovištích, zejména tam, kde jsou dislokovány syrské baterie protivzdušné obrany. Pokud jde o pomstu Washingtonu, Rusko se pomstilo zničením reputace letounu F-16 a předvedením své převahy ve vzduchu. V této souvislosti je třeba poukázat na výroky některých izraelských expertů, kteří předpokládají, že jejich letadlo bylo sestřeleno raketou S-300.

Rusko tak poslalo svému americkému protivníkovi následující sdělení: "Ruský letoun byl sestřelen americkou raketou a jako odpověď na to ruská raketa sestřelila americký letoun".

Z výše uvedeného je zřejmé, že Izrael narazil na první svého druhu skutečné dilema, a teď musí tisíckrát kontrolovat své plány, než podnikne pokus o opětovný úder na Sýrii, protože se může setkat s vážnou protiakcí, jejíž výsledky mohou ohrozit samotnou existenci izraelského ohniska. Souvisí to s nevyhnutelností kolektivní odpovědi od osy odporu a Izrael si je toho dobře vědom. Avšak zároveň "nespolkne" úder, způsobený jeho "pověsti a důstojnosti", a v důsledku ponížení ze strany Damašku a jeho spojenců se proto může uchýlit k ještě větším hrozbám proti Damašku a zvýšit tlak na prezidenta Bašára Asada tím, že bude aktivizovat činnost teroristických skupin ve Východní Gutě. V důsledku jejich akcí již zahynuly desítky Syřanů.

Kromě toho nelze popírat technickou úlohu Izraele při určování směru tunelů, vykopaných teroristy ve Východní Gutě za financování Saúdskou Arábií a Katarem, a jeho úlohu při náboru asi 25 tisíc žoldáků pro své opěrné body.

Syrské vojenské vedení si uvědomuje, že operace na osvobození Východní Guty je velmi obtížná vzhledem k tomu, že v tunelech se ukryli teroristé. Hloubka některých z nich dosahuje 15 metrů. Použití ruských chytrých bomb, které jsou schopny zničit tyto tunely, by mohlo ohrozit životy tisíců civilistů. Přesto podle sdělení tisku, vycházejících z informací zdroje v Operačním štábu spojenců Sýrie, Damašek připravuje vojenskou akci na osvobození Východní Guty z co nejmenšími ztrátami. Podle zprávy AFP bude operace zahájena brzy.

Nelze vyloučit ani takový vývoj událostí v Sýrii a regionu vůbec, který nebude odpovídat zájmům Damašku, zejména se to týká situace v Afrinu. Existují důkazy, podle nichž Kurdové mohou způsobit vážné údery tureckým silám s pomocí amerických raket Hellfire, které poskytly USA svým spojencům. A není známo, jaká bude turecká odpověď Washingtonu. Je také potřeba vzít v úvahu dopad bezprecedentníno saúdského konání, které by mohlo změnit celou další etapu a které ohrožuje práva na trůn korunního prince Saúdské Arábie Mohammeda bin Salmana, jak tvrdí jeden z redaktorů deníku The New York Times s odvoláním se na "spolehlivý" zdroj v hlavním městě Saúdské Arábie.

Zdroj: Nová republika, vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPorošenko chce zakázat ruskou vlajku na celém světě   
Pridal tk Neděle 18 únor 2018 - 07:49:34 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Ukrajinský prezident Petro Porošenko obvinil Rusko z pokusů „zničit demokracii“ a prohlásil, že ruská vlajka by neměla vlát nikde na zeměkouli. Oznámila to ukrajinská televizní stanice TSN.

„Ani politika, ani byznys nemohou existovat odděleně od hodnot. V dnešní politice Moskvy není místo pro poctivou hru. Proto nevlaje ruská vlajka na Zimních olympijských hrách 2018," řekl Porošenko na Mnichovské konferenci o bezpečnosti.

Ukrajinský prezident vyzval Evropany, aby vystoupili proti uznání výsledků ruských voleb na Krymu a výstavbě plynovodu Severní proud 2. „Ruská vlajka by neměla vlát kdekoli, dokud Rusko i nadále podněcuje světovou hybridní válku", prohlásil Porošenko.

V předvečer konference 13. února jednal Porošenko s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jak bylo oznámeno v Kyjevě, beseda se konala z iniciativy ukrajinské strany a trvala dlouho. Hlavy obou států posoudily plnění Minských dohod.

Zdroj: TV TSN, Sputniknews.com
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponTajný americký vládní program pro výchovu budoucích proamerických kádrů, část 2   
Pridal tk Neděle 18 únor 2018 - 07:06:25 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Předchozí část: http://infokuryr.cz/news.php?extend.20569.3

V minulém díle jsme upozornili na zvláštní program pořádaný administrativou USA pod názvem International Visitors Leadership, v jehož rámci americké ambasády vytipují ve státní správě, médiích a tzv. neziskovém sektoru hostitelské země vhodné osobnosti, které pak jsou zvány na několikatýdenní velmi dobře organizovanou, exkluzivně pojatou a nákladnou stáž placenou americkou vládou. Absolventi těchto pobytů se stávají ve vlastní zemi hlasateli amerických zájmů a prodlouženou rukou Washingtonu. V dnešní části se budeme věnovat konkrétním lidem, kteří tuto stáž absolvovali. Závěry si jistě uděláte sami.

Soudci a policisté

90% tohoto článku budou tvořit osoby z ČR, které tento americký vládní program International visitors leadership absolvovaly.

U nás Lenka Bradáčová současná vrchní státní zástupkyně v Praze. Lenka Bradáčová absolvovala stáž v roce 2008 spolu s dalšími dvěma státními zástupci (Ivo Ištvánem a Igorem Střížem), dvěma policisty, a dvěma zástupci nevládního sektoru. Program nese název Program of the United States Department of State Transparency and Ethics in Democracy (Program Spojených států, odbor transparentnosti státu a etiky demokracie).

Lenka Bradáčová udržuje nadstandardní vztahy s americkou ambasádou, a podle materiálů z amerických diplomatických depeší prezentovaných na Wikileaks měla poskytovat informace o vysoce interních záležitostech justice americké ambasádě tehdy pod velvyslancem Cabanisem.

Bývalým náměstkem Lenky Bradáčové z Ústí nad Labem od roku 2012 je Adam Bašný, který udržoval kontakty s Transparency International, a který stejně jako Lenka Bradáčová, Ivo Ištván či Igor Stříž, a další státní zástupci, k nimž se vzápětí dostaneme, absolvoval stáž amerického ministerstva zahraničí v USA.

Adam Bašný Přednášel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy předmět Korupce a veřejná moc.

Transparency International čerpá dotace a granty z norských fondů resp. EEAgrants např.

Název programu: Fond pro nestátní neziskové organizace
Název projektu: PAKT I Protikorupční akademický klub transparentnosti
Částka: 156,046 KČ.

Tak se vám těším, jak bude Transparency plošně poukazovat na Barnevernet, na případ Evy Michalákové, a celkově na problém únosu dětí v Norsku touto soukromou organizací.

Jenomže Američané si instalují další osoby, kterými obsazují klíčové vlivné pozice v ČR, osoby, které samozřejmě absolvovaly americký vládní program International visitors leadership.

Tento program absolvoval třeba Tomáš Martinec, bývalý ředitel útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality, dále International visitorsleadership absolvovala Iveta Jordánová, ředitelka protikorupční nevládní organizace Růžový panter, dále tento americký vládní program absolvoval Petr Šereda olomoucký státní zástupce, a Daniela Zemanová, soudkyně Nejvyššího správního soudu z Brna.

To ale zdaleka není všechno.

Další osobou, která dostala stipendium na stáž v USA byl Ivo Ištván, vrchnístátní zástupce na olomouckém vrchním zastupitelství, a to v období, kdy byl Ivo Ištván za prvního funkčního období Jiřího Čunka odvolán právě kvůli kauze Čunek.

Poté Ivo Ištván dostal stipendium, absolvoval americký vládní program spolu s jeho náměstkem Igorem Střížem, který se později stal náměstkem nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana.

Podle uniklých depeší z Wikileaks donášel na americkou ambasádu interní materiály Jaroslav Fenyk. Jaroslav Fenyk byl státním žalobcem, zástupce tehdejší Nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové, a je také členem ústavního soudu.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman udržuje s americkou ambasádou rovněž nadstandardní vztahy.

Jeho mluvčí a tiskovou tajemnicí v jedné osobě byla Helena Markusová, dříve zaměstnankyně politického odboru ambasády USA, ke které právě Jaroslav Fenyk docházel.

Tedy nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, jeho náměstek Igor Stříž, jeho mluvčí a tisková tajemnice Helena Markusová. Pavel Zeman navrhl Lenku Bradáčovou, další absolventku International visitors leadership na post vrchní státní zástupkyně v Praze. Klika se navzájem podporuje. Do toho přimíchejme schůzku Lenky Bradáčové, Pavla Zemana, Roberta Šlachty a Ivo Ištvána v brněnské restauraci Rialto spolu s americkým ex-velvyslancem Andrew Shapiro těsně po jeho nástupu.

Justice, vrchní soud, státní zastupitelství, ministerstvo vnitra, ředitelé sekcí policejních odborů atd.

Američané mají jednoduše zájem o osoby zabývající se závažnou hospodářskou kriminalitou.

Touto optikou můžeme pozorovat krásně nasvícené vazby a vrůstání vlivu americké vlády prostřednictvím prokádrovaných osob na klíčová místa zmíněných rezortů.

Politici

To byli soudci a policisté, pojďme se podívat na politiky. Dokonce dvakrát absolvoval International Visitors Leadership bývalý premiér Petr Nečas, ODS, a to v letech 1994 a 1999.

U Petra Nečase ovšem nastala částečná změna postojů, proto byla jeho vláda smetena, protože když si uvědomíme, že poslední Nečasova návštěva USA proběhla v roce 1999, jeho vláda začala až za 11 let, a Petr Nečas byl smeten skupinou kolem Lenky Bradáčové, Roberta Šlachty, Ivo Ištvána, tedy Petr Nečas, navzdory jeho angažmá na CEVRO institutu Ivana Langera, tak prodělal určitý částečný odklon od tvrdého proamerického křídla.

Ale Petr Nečas není jediným vrcholným politikem, který absolvoval tento americký program International visitors leadership. Vzpomínáte si na prosinec 2013?

To bylo období těsně po parlamentních volbách, a sotva začala trojčlenná jednání o sestavení vládní koalice mezi ČSSD, ANO a KDUČSL, jeden ze tří předsedů, Pavel Bělobrádek, na počátku těchto jednání naprosto nepochopitelně odletěl na 14 dní do USA. Tehdejší předseda sněmovny Jan Hamáček vyloučil, že se jednalo o cestu, kterou by Pavlu Bělobrádkovi zaplatila / schválila sněmovna.

Byla to Bělobrádkova soukromá cesta, a jednalo se právě o výměnný pobyt v rámci programu International visitor leadership.

Když v lednu 2013 přišla Pavlu Bělobrádkovi pozvánka do USA, nikdo tehdy netušil, že se budou na podzim téhož roku konat předčasné volby, a že Pavel Bělobrádek dostane 4742 preferenčních hlasů, a KDU/ČSL celkem 336970 hlasů.

A v daném termínu Pavel Bělobrádek tento program International visitorsleadership nemohl už odvolat, i když vrcholila jednání o složení koalice.

Pavel Bělobrádek se tu setkal s ex-kongresmanem Jimem Marshallem, po Capitolu ho zase provedli lidé dalšího kongresmana Gregoryho W. Meekse, setkal se s řadou vládních úředníků, se zástupci neziskových organizací, kulturních organizací atp., se kterými probral škálu různých témat od jaderné energetiky až po integraci Muslimů.

Jaderná energetika byla pro pád Nečasovy vlády příznačná, tak asi Pavel Bělobrádek dostal doporučení, že jaderná energetika v případě Temelína rovná se jedině Westing House, a integraci muslimů, vzpomínáme si na jeho otřesné výroky? Např. Bělobrádek v parlamentu dne 15. září 2015 prohlásil, že je mu jedno, jestli ve sněmovně sedí muslimové.

Dále na tiskové konferenci 7. července 2015 řekl, že Česko ohrožuje dlouhodobě nízká porodnost a pokud by se uprchlíci rozhodli zůstat, nebyl by prý proti. Vyzývá Bělobrádek české ženy nepřímo k pohlavnímu styku s uprchlíky, když klade rovnítko mezi nízkou porodnost na jedné straně, a dlouhodobou přítomnost uprchlíků na straně druhé?

Ale nejde třeba jen o Petra Nečase, Lenku Bradáčovou, nebo Pavla Bělobrádka.

Tento americký program v roce 2013 absolvoval třeba i poslanec Jan Farský(STAN). Dalšími poslanci jsou třeba Jan Chvojka, exministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu, který v květnu 2017 vystřídal Jiřího Dienstbiera. Jan Chvojka byl rovněž předseda rady vlády pro nestátní neziskové organizace.

Další poslankyní v Parlamentu ČR je Helena Langšádlová za Top09. Jak Helena Langšádlová tak Jan Chvojka, Ti oba se účastnili programu International Visitors leadership v roce 2016.

V Poslanecké sněmovně se v roce 2015 konala konference think-tanku Evropské hodnoty a projektu Kremlin Watch o tom, jak se bránit údajné pro-ruské propagandě, která se šíří českým, resp. evropským Internetem.

Rusko prý věnuje úsilí pomocí médií rozložit „západní svět“ a jeho hodnoty a získat podporu pro své aktivity ve světě. Policie a výzvědné služby by se měly na weby šířící pro-kremelské postoje zaměřit, zjistit, kdo za nimi stojí, kdo je podporuje, jak jsou financované a začít jim „legálními nástroji“ znepříjemňovat život.

Mimochodem hlavní figury na této konferenci byli dle pozvánky poslanci Ivo Gabal (KDU-ČSL) a Helena Langšádlová (TOP09). Sekundovali jim Jakub Janda –Evropské hodnoty a Jakub Kalenský – Stratcom, což je instituce Evropského parlamentu zaměřená mj. na boj s tzv. ruskou propagandou. Tady vidíme přímý vliv americké propagandy do samého srdce politiky české, a s tím nikdo evidentně problém nemá.

Kromě Hany Langšádlové z Top09 bychom neměli zapomenout na další absolventku programu, kterou je pediatrička primářka dětského oddělení nemocnice v Kadani Patricie Kotalíková, rovněž bývalá poslankyně za Top09, která dříve působila i jako členka Výboru pro zdravotnictví Parlamentu ČR.

Z Top09 absolvoval program další bývalý poslanec Marek Ženíšek v roce 2012, jednalo se o program Project for young political leaders, Projekt pro mladé nadějné politiky.

Také se stáže programu International visitors leadership účastnil bývalý liberecký primátor Jan Korytář. Jan Korytář působil dříve jako předseda nevládní organizace Čmelák, která se také zabývá i protikorupční tématikou. Program byl zaměřen na boj proti korupci a transparentnost veřejné a státní správy. A Jan Korytář z Liberce není jediný, protože International visitors leadership se účastnil Martin Půta, bývalý hejtman libereckého kraje zaS TAN.

Tedy vrcholoví politici ODS, Top09 a STAN se účastnili International visitors leadership ovšem najdeme tu i pracovníky ve straně ČSSD, kteří se tohoto amerického vládního programu účastnili.

A ČSSD bych se chtěl nyní trochu déle věnovat.

Mgr. Kateřina průdková se na jaře 2011 zúčastnila amerického vládního programu International visitors leadership konkrétně program na téma„Euro-americká bezpečnostní témata.

Vystudovala obor International Relations and European Studies (studium mezinárodních a evropských vztahů) na Metropolitní univerzitě v Praze.

Mezi lety 2007 až 2011 pracovala jako vedoucí zahraničního oddělení ČSSD, a také reprezentovala ČSSD v koordinačním týmu strany evropských socialistů,a od ledna 2012 pracovala jako manažerka krajské organizace LEV 21 v Praze Jiřího Paroubka.

Dále Antonín Staněk, který se stal čerstvým poslancem za ČSSD od 21. října 2017. Dříve byl primátorem Olomouce, a je spjatý s univerzitou Palackého, kde působí jako proděkan pedagogické fakulty. Nejprve tedy Palackého univerzita v Olomouci, následně olomoucký hejtman, nyní čerstvě poslanec za ČSSD, a jistě jste zaznamenali v médiích zprávu, že chce dokonce kandidovat na sjezdu ČSSD 18. února 2018 na předsedu ČSSD.

Považte, nový poslanec, který se ve sněmovně pomalu ani nerozkoukal, najednou aspiruje na nejvyšší křeslo předsedy celé strany ČSSD.

Nezdá se vám to podezřelé, že to postupuje příliš rychle, že má přehnané ambice, že v kariérním žebříčku je takové tempo velmi nezvyklé?

Antonín Staněk je přesně ten typ politika, který je podle mého mínění,popostrkován nahoru z akademických i politických kruhů právě pro jeho angažovanost a průpravu americkou vládou, protože on je rovněž absolventem International visitors leadership.

A ČSSD, ač se to nezdá zejména při pohledu na extempóre ohledně amerického radaru v Brdech, tak je s americkou agendou velmi úzce spojená.

Můžeme si to krásně vyprofilovat právě na americkém radaru v Brdech, kdy se ČSSD vymezovala velmi silně proti radaru, protože byla v opozici a vynášelo jí to významné politické body, ale byla to právě ČSSD, která zahájila jednání s americkou vládou, a byla to právě ČSSD, která sem dokonce pozvala americké expertní týmy, aby zhodnotily, v jakých oblastech bude nejvýhodnější americký radar postavit.

Boj o radar v Brdech

23. července 2001 byl interpelován Miloš Zeman na otázku rozmístění protiraketové základny v ČR, přičemž odpověděl s tím, že se v České republice nic takového nepřipravuje, a že Česká republika je rozhodnuta k žádným takovým krokům nepřistoupit. A že na teritoriu České republiky se nebudou budovat prvky protiraketové obrany v rámci americké národní protiraketové obrany.

Ale co se nestalo. Navzdory tomuto vyhlášení v září 2002 tehdejší ministr obrany Jaroslav Tvrdík zaujal veřejně ve jménu ČR pozitivní postoj k možnosti rozmístění některých komponentů protiraketové obrany. On prohlásil:

"Vyjádřil jsem zájem České republiky zapojit se do tohoto programu. Nabídli jsme Spojeným státům možnost rozmístění systému protiraketové obrany na českém území".

V roce 2004 USA požádali ČR a Polsko o technické konzultace a česká vláda tedy ČSSD usnesením z 4. února 2004 rozhodla o zahájení jednání o technických možnostech rozmístění komponentů protiraketové obrany na našem území a na základě tohoto usnesení česká vláda ČSSD poskytla USA technické podklady a další informace.

V březnu 2006 USA jednali s tehdejší vládou ČSSD například o termínu příjezdu expertního rekognoskačního týmu, který přijel 17. až 25. července2006. Jejich úkolem bylo posouzení tří možných lokalit pro umístění těchto prvků: Boletice, Libavá a Jince.

V polovině srpna 2006 česká delegace (bylo to ministerstvo zahraničních věcí a obrany) navštívila Washington pro další jednání.

Američtí poradci, kde se podíváš a podivné rodinné vazby

ČSSD si před volbami 2010 najala první americkou agenturu PSB, aby jim radila, jak vést volební kampaň, jak nastolovat témata, jakým způsobem se vymezovat vůči politickým konkurentům, tak zde jim radili američtí marketingoví a PR specialisté z agentury PSB.

Jakoby ale to nestačilo, před posledními parlamentními volbami 2017 si ČSSD najala další druhou americkou agenturu, která pomáhala v kampani třeba Baracku Obamovi, Berniemu Sandersovi i Hillary Clintonové. Šlo o mediální agenturu STG. Zde se jednalo konkrétně o osoby jménem Julianna Smoot a Dan Kanninen.

Z interních zdrojů vím, že v této agentuře pracuje i Čech, jistý Dan Braun. Ten Dan Braun, který dělal kampaň Andreji Babišovi. Nyní tato agentura dělala kampaň ČSSD. Navíc matka Dana Brauna, Dana Braunová, pracuje rovněž v magazínu Právo. Do svých článků podsouvá neskutečné PR o uprchlících, v každém svém rozhovoru s herci klade dotaz na migranty a prosazuje, že jim musíme pomáhat. Dělala rozhovory třeba s generálem Petrem Pavlem, nebo Tomášem Halíkem 23.prosince 2015 o tom, jak Zeman táhne naší republiku dolů místo nahoru, a kdo volí Zemana, spojuje se s tím mravně nejnižším ve společnosti.

Tedy tato agentura STG byla považována za stěžejní v rámci kampaně ČSSD 2017, a rodinnými vazbami je propojená na magazín Právo.

ČSSD chtěla dokonce zaměstnat agenty FBI jako poradce při úřadu vlády v roce 2010, pokud by tehdy vyhrála volby. Rozumíte tomu, ČSSD chtěla zaměstnat dva agenty FBI jako poradce při české vládě, tak strategicky a bezpečnostně citlivý úřad, to je prostě neuvěřitelné. Ti agenti se jmenovali Steve Pomerantz a Joseph Wolfinger. Navíc jeden z agentů FBI, Steve Pomerantz, pracoval mimo jiné jako ředitel protiteroristického programu v Židovském institutu pro národní bezpečnost (Jewish Institute for National Security Affairs. A takové dva „odborníky“ chtěla zaměstnat ČSSD v roce 2010 jako poradce při úřadu vlády.

Tedy zde vidíme v celé ryzí nahotě úzké napojení ČSSD až po samotné špičky stranického sekretariátu na americkou vládu, na stáže, na kurzy, na výměnné pobytové programy, na osoby, které tyto výměnné pobytové stáže absolvovaly,viz třeba závratná kariéra Antonína Staňka, který má za sebou velmi vlivné skupiny podporovatelů ze zákulisí.

Také tehdejší místopředsedkyně Věcí veřejných, Lenka Andrýsová, která během působení ve VV zastávala funkci místopředsedkyně parlamentního výboru pro zahraniční záležitosti, tak ta absolvovala program v USA, který byl určený pro odborníky EU s názvem Transparentnost a odpovědnost.

Ovšem aktivity absolventů výrazně zasahují do ovlivňování české politiky.

Jak je třeba možné, že poradcem pro záležitosti EU Radek Vogl je zároveň absolventem programu International Visitors leadership? Je potřeba pro EU americká kvalifikace či průprava?

Vezměme si dalšího absolventa programu International visitors leadership v roce 2014 jménem Vít Masare ze Strany Zelených.

Vít Masare je členem sekretariátu náměstka Matěje Stropnického primátorky Adriany Krnáčové v Hlavním městě Praha pro územní rozvoj a územní plán. Ten se také zúčastnil programu International visitors leadership konkrétně programu Urban susteinability (udržitelnost územního rozvoje) od 9. do 27.června 2014.

Další absolventkou programu v roce 1996 je Jitka Gjuričová, která zároveň působila jako ředitelka odboru prevence kriminality ministerstva vnitra.

České ministerstvo spravedlnosti s ohledem na přetížení soudů v ČR začlo připravovat návrh zákona o hromadných žalobách. Do tohoto zákona byli zapojeni úředníci z legislativního odboru ministerstva spravedlnosti ČR Anežka Janoušková, Kateřina Hamáčková a Adam Hexner.

Tito tři úředníci ministerstva spravedlnosti se nedávno účastnili programu International Visitors leadership v rámci fungování hromadných žalob v USA. A tentýž model se rozhodli přenést i v ČR.

Dokonce pořádali setkání v americkém centru Na Tržišti 13 na Malé Straně 7. prosince 2017 v rámci poznatků jejich zkušeností programu International Visitors Leadership, a toto setkání moderoval šéfredaktor reportážní publicistiky ČT Marek Wollner.

Marek Wollner, označil Petra Žantovského a Petra Štěpánka v rozhovoru pro server aktuálně.cz za akční frontu roztleskávačů kremelské propagandy, kdy podle něj Petr Žantovský a Petr Štěpánek prohráli v televizi krizi v roce 2000, a nyní podle Marka Wollnera cítí svou šanci.

Tato osoba, která moderuje setkání v americkém centru absolventů International visitors leadership si dovoluje cintat pindy o nějaké nezávislosti a objektivitě? Moderovali někdy Petr Žantovský nebo Petr Štěpánek diskuzní setkání na ruské ambasádě?

Lidskoprávní agenda a školství

Další absolventkou programu je Monika Šimůnková, která Od 16. února 2011 působila v Nečasově vládě jako zmocněnkyně vlády pro lidská práva, ale s příchodem Sobotkovy vlády působila jako poradkyně ministryně školství Kateřiny Valachové.

Kateřina Valachová působila ve školství od 17. června 2015 do 21. června2017. Než byla Kateřina Valachová dosazená na post ministryně školství, působila jako náměstkyně u Jiřího Dienstbiera mladšího, ministra pro lidská práva. Samotná exministryně školství Kateřina Valachová chtěla zavést novou formu inkluzivního vzdělávání, kdy Orgán školského poradenského zařízení (ŠPZ) doporučí formu vzdělávání našeho potomka.

Pokud my, jako rodiče, s tímto doporučením nebudeme souhlasit, tedy neuposlechneme doporučení orgánu školského poradenského zařízení, může si na nás posvítit Orgán sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) čili sociálka.

Takže když jako rodič máme handicapované dítě, a nebudeme souhlasit s doporučením, aby navštěvovalo běžnou základní školu, budeme ho chtít umístit do speciální školy, v tom okamžiku se stáváme podezřelými, a sociálka může začít prověřovat naší rodinu.

Takováto svinstva a paskvily chtěla zavést ministryně školství KateřinaValachová, která si nechávala radit od Moniky Šimůnkové nebo Marty Miklusáčkové (viz dále).

Monika Šimůnková, která absolvovala tvrdou americkou průpravu, působila jako klíčová poradkyně české exministryně školství Kateřiny Valachové. A jestli chcete jít úplně do kolen, tak mluvčí exministryně školství Kateřiny Valachové byla další absolventka International visitors leadership Jarmila Balážová. Jarmila Balážová působí ve správní radě společnosti Romea o.p.s.

Partnerkou nejstaršího syna rodiny Šabatů Pavla Uhla je Marta Miklušáková,vedoucí oddělení speciálního vzdělávání na ministerstvu školství. Marta Miklušáková je tedy tchyni Anny Šabatové a snachou Petra Uhla. A právě Marta Miklušáková začala svou úřednickou kariéru v sekretariátu rady vlády pro lidská práva v době, kdy radu vedl její tchán Petr Uhl.

V roce 2001 jak Marta Miklušáková tak Petr Uhl úřad opustili, a Marta Miklušáková si našla práci v pražské kanceláři Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Marta Miklušáková se věnuje romské problematice a vesměs problematice etnických menšin u nás. Často překládala knihy s romskou problematikou přispívala na web Romea.cz.

Od roku 2014 Marta Miklušáková začala pracovat pod exministryní Michaelou Marksovou-Tominovou na ministerstvu práce a sociálních věcí, kde řídila Odbor ochrany práv dětí a v jeho rámci také Oddělení transformace služeb pro rodiny a děti.

Vzpomínáme si na kauzu Fondu ohrožených dětí, známým jako „válka o Klokánky“.

Ministerstvo tehdy odmítlo mimořádnou dotaci Klokánkům, a při té příležitosti ještě poplivalo jejich zakladatelku Marii Vodičkovou za špatné hospodaření. Marta Miklušáková spolumoderovala večer, na kterém byla prezentována kniha Romové - neviditelní Američané.

To proběhlo v říjnu 2014 v Knihovně Václava Havla, která celou akci také pořádala, společně se sdružením Romano Džaniben.

S příchodem Kateřiny Valachové se Marta Miklušáková přesunula také na ministerstvo školství, kde začala působit jako vedoucí Oddělení speciálního vzdělávání. A právě pod ní spadla problematika inkluze.

Marta Miklušáková je například předsedkyní správní rady neziskovky„Otevřená společnost“.

Ve správní radě s ní sedí například architekt a bývalý pražský primátor Jan Kasl, nebo Marta Pišoft Kozáková, zakladatelka organizace „Forum 50%. Otevřená společnost vznikla jako odnož Open Society Fund Praha. A právě Open Society Fund Praha byla spoluautorem výzvy k zrušení přílohy pro děti s lehkým mentálním postižením.

Členkou správní rady Open Society Fund Praha je Daniela Drtinová z DVTV, která pravidelně avizuje obecně prospěšnou společnost EDUin. SpolečnostEDUin chrlí informace o vzdělání, o školství, většina z nich je inkluzivního charakteru.

Jedním ze tří hlavních sponzorů EDUin je právě Open Society Fund Praha, kde ve správní radě sedí Daniela Drtinová, která na DVTV avizuje EDUin. Stejně jako spoluzakladatelem EDUin je novinář z Respektu Tomáš Feřtek, který také propaguje ve svých článcích EDUin.

Další poradkyní exministryně školství Kateřiny Valachové byla Klára Šimáčková-Laurenčíková, předsedkyně České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání (ČOSIV). ČOSIV podporuje také Open Society Fund Praha a v roce 2016 jim přispěla částkou 690000 KČ.

Martin Šimáček, manžel Kláry Šimáčkové Laurenčíkové, pracoval jako ředitel pobočky Člověka v tísni a mezi lety 2009 až 2015 byl ředitelem Agentury prosociální začleňování při Úřadu vlády. Z jeho »dílny« vyšla Strategie protisociálnímu vyloučení, kterou předložil vládě v roce 2011.

Štěpán Vidím Drahokoupil je nejen koordinátorem programu Vzdělávání dětí a mladých lidí v Open Society Fund Praha, ale také bývalým místopředsedou správní rady Amnesty International. Česká pobočka Amnesty prováděla sběr dat, na jehož základě vydala mezinárodní organizace Amnesty International urážlivou zprávu, podle které romské děti v Česku „zažívají v základním vzdělávání systematickou a přetrvávající diskriminaci“.

Tedy inkluze, multikulti, cikánská lobby, všechno na ministerstvu školství. Už rozumíte, proč je u nás zaváděna tvrdá inkluze, proč jsou děti na všech stupních školstvích indoktrinovány multikulturalismem, proč jsou do škol tlačeny procikánské projekty, kdy tisková mluvčí exministryně školství působí ve správní radě Romea o.p.s., proč vznikají projekty jako Edison? Jsme lidé jedné země přímo z dílny ministerstva školství? Rozumíte, kdo je instalován do podobných pozic, a jakým způsobem Američané obsazují svými lidmi tyto klíčové pozice, lidská práva, školství. Ke školství se mimochodem dostaneme, protože absolventi International visitors leadership působí na Západočeské univerzitě, Karlově i Masarykově univerzitě Palackého univerzitě, nebo univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně.

Pokračování... Příště se budeme věnovat neziskovkám, aktivistům LGBT a dalším příšerkám. Je jich ještě hodně.

Autor: Tapin

Zdroj: http://www.zvedavec.org/komentare/2018/02/7508-tajny-americky-vladni-program-pro-vychovu-budoucich-proamerickych-kadru-cast-2.htm
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponUpřímný pozdrav sjezdu ČSSD!   
Pridal tk Neděle 18 únor 2018 - 07:00:02 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Nebudu se vůbec zabývat otázkou, kdo by měl být anebo kdo bude v čele sociální demokracie. Ostatně by to mělo být jenom na rok. To sice zdánlivě není dlouhá doba, ale za určitých okolností to může být pro sociální demokracii doba, kdy se strana propadne z dnešní kritické situace do situace beznadějné.

Establishment strany je v poslední době posedlý po funkcích, a to ve všech jeho údech. Od okresních organizací, po úroveň ústřední hoří funkcionáři touhou získávat vedoucí funkce ve straně. A to často aniž by za nimi byly vidět nějaké konkrétní výsledky.

To nejzákladnější ovšem u každého stranického lídra musí být schopnost oslovovat běžné voliče sociální demokracie. Řada funkcionářů v Sobotkově vedení strany ovšem hovořila zvláštním ptydepe, tedy nesrozumitelným funkcionářským jazykem, kterému rozuměli snad jen oni sami. Veřejná vystoupení premiéra Sobotky se dala tisknout a pro svou nezajímavost a nudnost se mohla také ihned archivovat. Prostě, v sociální demokracii, její noví lídři musí být schopni hovořit s lidmi, se svými voliči i nevoliči srozumitelně, jejich jazykem. Bez úděsných a nic neříkajících frází. Chápat jejich problémy. A ukazovat, že jsou schopni jejich problémy žít. Získání funkce ve vedení ČSSD není sinekurní záležitostí, ale mělo by být jen prostředkem k tomu, dělat politiku pro lidi. Před zahájením sjezdu, který nepochybně bude pokračovat, neboť za půl dne se mnoho stihnout nedá, kandiduje do funkcí ve vedení strany přes čtyřicet kandidátů ( na sjezdu mohou ještě přibýt i další).

Chci proto formulovat několik bodů, pro těch několik desítek kandidátů, kteří chtějí straně a občanům prospět, aby si uvědomili, jaké vlastnosti by měli mít. Tedy, aby jejich vedení bylo úspěšné. To znamená natolik úspěšné, aby stranu ještě do podzimních voleb dostalo na nějakých 10 – 15% podpory veřejnosti. Pokud to nové vedení strany nedokáže strana tragicky propadne ve volbách komunálních a zejména senátních.

Tím prvním bodem je, že budoucí předseda i místopředsedové strany musí být krizoví manažeři. Musí si uvědomit, že strana je v nejsložitější fázi své stočtyřicetileté historie a že pokud nebudou ve své práci úspěšní, strana může zmizet v propadlišti dějin.

Tím druhým bodem je, že budoucí šéfové strany musí být schopni strategického uvažování. Musí být schopni vidět u každého svého rozhodnutí alespoň na tři až čtyři kroky dopředu. Rutinní přístup je důležitý ve správě země i strany, ale je potřeba mít základní vizi, představu kam při řešení určité otázky směřuji.

Třetím bodem je , že budoucí vedení strany musí byt programově schopné. Přijít s novými programovými cíli, které osloví nové voličské skupiny a vrstvy a upevní vazbu těch dosavadních. (Těch, které zbývají, již ale pohříchu moc není). Strana může rozšířit záběr svého působení na další voličské skupiny, ale musí je umět oslovit. Zabývat se donekonečna např. minimální mzdou je neužitečné.

Čtvrtou vlastností, kterou musí mít budoucí člen vedení, je schopnost finančního managementu. Pokud odvolací soud rozhodne o tom, že dědici advokáta Altnera si zaslouží nějakou sumu, jako odměnu za údajné Altnerovy služby pro stranu, stane se finanční situace ČSSD úděsně fatální. Nemluvě o případném dalším úbytku mandátů při volbách do senátu. V čele strany tak musí být lidé, kterým nedělá problém finanční řízení, které má vyšší parametry, nežli je malá a velká násobilka. Kromě toho by ve vedení měly být takové atraktivní osobnosti, které dokážou získat od potenciálních dárců finanční dary na činnost ČSSD.

Pátým bodem, který uvádím, je schopnost řízení účinného marketingu strany. Tedy ne toho „sobotkovsko-špidlovského“, ale skutečně účinného, kdy se strana opět vrátí k druhdy úspěšné metodě strategické iniciativy. To znamená, aby byla schopná přicházet do společenského diskursu s novými tématy. A získávat tak nové voliče. To by se samozřejmě dělalo mnohem snáze, pokud by strana byla součástí vlády a měla jako své ministry lidi, kteří dokáží účinně marketingově pracovat.

Šestou důležitou vlastností vůdců ČSSD je schopnost stmelovat, velkorysost, která vylučuje mstivost. Za léta Sobotkova vedení se vytvořily mezi členy, respektive funkcionáři strany, nenavistné animozity a hluboké příkopy, které je potřeba zasypat. Pokud příští vedoucí činitelé ČSSD budou malicherní a stranu hermeticky uzavřou, (respektive budou pokračovat v praxi, kterou bych nazval „rezervace indiánů“!), bude to špatné. Stejně tak. pokud se předseda strany - podle smutného Sobotkova vzoru - bude obávat konkurence a bude politicky likvidovat své potenciální i skutečné konkurenty.

A sedmým rysem vedoucí osobnosti ČSSD by měla být schopnost inovativně přicházet s novými metodami práce akcelerujícími vývoj ve straně. Cílem musí být zjednodušení stanov, což by vedlo k debyrokratizaci a demokratizaci strany a také k posílení imunity strany proti kmotrům a klientelismu. Vedení strany by mělo být schopno zformulovat, po osmi letech, další, novou etapu modernizace ČSSD. Cílem by mělo být posílit vliv místních organizací a jejich členů na rozhodování v klíčových politických otázkách.

Strana získala v říjnových volbách do sněmovny trapných 7,2 %hlasů voličů. Pokud chce, aby vývoj voličské podpory šel opačným směrem nežli v posledních sedmi letech, musí být schopna prosadit ve všech parametrech své činnosti „změnu“. Změnu vedoucích osobností, změnu politiky, změnu působení na veřejnost. Prostě změnu. A ti, kdo kandidují do vedoucích funkcí ČSSD, si musí sami pro sebe říci, zda tu změnu opravdu reprezentují.

Vedl jsem ČSSD v době, která nebyla snadná. Když jsem za stranu převzal odpovědnost, jako předseda vlády v dubnu 2005 byla na 10 % volebních preferencí. Za třináct měsíců, ve sněmovních volbách, získala téměř třetinu hlasů voličů. Nic není nemožné, pokud ti, kdo vedou, jsou schopní, akční, věří v sebe, jsou odhodlaní a pracovití. Připomínám také grandiózní úspěch sociální demokracie v listopadu 2008, kdy famózním způsobem vyhrála krajské volby (ovládla všech třináct krajů, ve kterých stavěla hejtmany) a volby do senátu (Získala dvacet tři senátorů z dvaceti sedmi volebních obvodů). Koneckonců i volební výsledek, ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2009, je z dnešního pohledu nedosažitelný. Sedm mandátů, oproti dnešním čtyřem, je výsledek ze světa politické čtvrté dimenze. A koneckonců také volby do sněmovny, v roce 2010, skončily pro ČSSD s 22,2 % volebním výsledkem, který se od té doby nepodařilo již straně zopakovat.

Když jsem po vítězných volbách v roce 2010 odcházel z vedení ČSSD, domníval jsem se, že to může být impulzem k tomu, aby jiní funkcionáři, kteří stranu převzali, vedli stranu směrem vzhůru. Nestalo se tak. Je to pro mě hluboké zklamání. Ale vše je řešitelné a po prohrách můžou přicházet výhry. Ale předtím musí nastat velká změna.

Jiří Paroubek

Zdroj: Vaše věc


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponTomio Okamura: Tak tohle je neuvěřitelně drzé a sprosté...   
Pridal tk Neděle 18 únor 2018 - 06:50:50 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Důrazně odsuzujeme udavačské listy papeži a další útoky na pana kardinála Duku. Pan kardinál Duka je člověk mimořádného respektu a úcty mezi občany České republiky napříč politickým spektrem. S velkou pokorou vnímáme jeho slova, včetně slova napomenutí. Slova, která jsou plná moudrosti a porozumění pro starosti lidí.

Obvinění z „hnědnutí" je neuvěřitelně drzé a sprosté. Je to obvinění globalistických, neomarxistických aktivistů, kteří chtějí pro sebe získat pozici absolutní mravní a morální autority. Pomocí této pozice pak chtějí lidem určovat co je dobré a špatné. Chtějí tak řídit svět a ovládat životy lidí. Tito aktivisté dnes útočí na všechny, kteří odmítají opustit přirozené hodnoty vycházející kromě jiného z křesťanské víry a z národní tradice.

Tomio Okamura

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponTurecký premiér vytýká partnerům z NATO spolupráci s teroristy   
Pridal tk Neděle 18 únor 2018 - 06:46:01 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Turecký premiér Binali Yildirim vytýká partnerům z NATO podporu teroristů. V sobotu na Mnichovské bezpečnostní konferenci obhajoval tureckou vojenskou akci proti kurdskými milicím YPG na severu Sýrie.

„Ochraňujeme hranice NATO, jižní hranici Turecka," zdůraznil turecký premiér. „Ostatní státy NATO ale oproti tomu spolupracují s teroristickou organizací, která stojí na našich hranicích," dodal.

Na skutečnost, že operace Olivová ratolest prováděná na severu Sýrie je protiprávní, Yıldırım řekl, že se jedná o sebeobranu. „Pokud existuje země, která se proti nám staví válečně, tak se budeme bránit," prohlásil.

Zdroj: https://cz.sputniknews.com/politika/201802176809361-turecky-premier-vytyka-partneru-znato-spolupraci-s-teroristy/
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponDolar je v obležení. Čína přikazuje USA se zastavit   
Pridal tk Neděle 18 únor 2018 - 06:42:08 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
„Dolar je v obležení“, informují nás američtí finanční novináři agentury Bloomberg. Stěžují si na to, že finanční svět si začal všímat rozpočtového deficitu, rostoucího státního dluhu a záporného salda obchodní bilance.

Jinými slovy to znamená, že do reality finančního světa začala pronikat podezření, že „americká kontrola" (totiž světový hegemon) je ve skutečnosti nahá, a její nejzranitelnější místa jsou kryta jen zeleným papírkem s portrétem amerického prezidenta.

Poté co Trump a jeho nepřátelé z Demokratické a Republikánské strany začali projednávat rozpočet a zvětšení programu státního půjčování, bylo zřejmé, že velká část establishmentu se dohodla na jedné z klíčových otázek.

Místo Trumpem slíbeného (během volební kampaně) krácení výdajů a deficitů bylo rozhodnuto rekordně zvětšit schodek rozpočtu, rozpočtové výdaje a státní dluh.Američtí politici z různých stran a skupin zájmů se rozhodli, že zvětšení amerického státního dluhu umožní „zaplatit za všechno" a poskytne to možnost získat a nasbírat body všem účastníkům politického procesu.

Taková naprostá shoda se velmi nelíbila finančním trhům, které vědí, k jakým následkům pro dolar a ekonomiku celkem přivede strategie „uzavření" schodku za pomoci dluhů a tiskárny.

Agentura Bloomberg cituje názor Marka McCormicka, hlavního odborníka na devizy banky Toronto Dominion Bank, který se domnívá, že „perspektivy u dolaru nejsou radostné" a poukazuje na rostoucí schodky rozpočtu a obchodní výměny.

„Pokud sečteme schodky, bude velká vnější zranitelnost, co se měnového kurzu týče. Z hlediska peněžních toků momentálně se nacházíme v takové pozici, kdy zacpávat schodky se stává více problematické," oznámil McCormick. Je lehce vidět, že obavy bankovního analytika se prakticky shodují s negativními komentáři ratingové agentury Moody's, která nedávno vystoupila s varováním, že USA mohou být zbaveny svého vysokého úvěrového ratingu.

Je zapotřebí brát v úvahu, že v krátkodobém výhledu pro USA nejvíce ostrým a nepříjemným může být to, že hlavní zahraniční věřitel USA — jmenovitě Čína, ukazuje větší a větší nervozitu, spojenou s postupem Washingtonu v jeho zahraniční politické a zejména hospodářské sféře.

V hlavním zpravodajském tlampači čínské vlády — státní agentuře Sin-chua — byl publikován materiál s názvem „Americký nezodpovědný schodek ve výši bilionu dolarů stojí za pozornost". Navzdory maximálně vlídným formulacím čínské strany, v textu jsou vidět stejné obavy, na které ukazují ekonomičtí experti USA. Například Sin-chua uvádí: „Vzhledem k tomu, že vládní dluh již překročil 20 bilionů dolarů, USA míří směrem, který je opačný k tomu, čemu učí učebnice ekonomiky."

Názor čínské strany v této otázce má důležitý význam. Čína už má biliónové portfolio amerických státních dluhopisů. Navíc, od Pekingu se tradičně očekává, že bude v tomto nákupu pokračovat.

Nedávno finanční trhy byly šokovány, když začaly kolovat zprávy o tom, že Čína zmenší nebo vůbec přestane kupovat americké dluhopisy.

Po otřesech bylo teprve tehdy, když to čínská vláda oficiálně vyvrátila. I tehdy i dnes senátoři a kongresmani mluvili o tom, že v případě potřeby dluhopisy odkoupí někdo jiný v narážce pravděpodobně, na banky, které mají přístup k tiskárně. Ale podobný manévr jen zvětší tlak na dolar.

Z finančního hlediska situace vypadá docela jednoznačně a nevěstí nic dobrého pro americké hospodářství a měnu. Ale bohužel tyto ekonomické komplikace mají ještě geopolitický aspekt. Existují dva tradiční způsoby odepsání státních dluhů, které nejsou k zvládnutí. Jsou to hyperinflace a válka. Riziko spočívá v tom, že čím více se USA budou přibližovat k hyperinflačnímu scénáři, tím větší pokušení bude pro politiky představovat alternativní (vojenské) řešení ekonomických problémů.

Ivan Danilov

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponMnichov, včera a dnes   
Pridal tk Neděle 18 únor 2018 - 06:34:16 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Před 11 roky (2007) popsal prezident Putin na Mnichovské bezpečnostní konferenci svět, jehož vývoj mírovými prostředky se dnes jeví nemožný. Stačí se podívat na témata probíhající bezpečnostní konference, výrazy obličeje referentů při projevu, uvědomit si propast v názorech a hodnocení situace ve světě, včetně prakticky okrouženého Ruska raketami, základnami a státy s pomatenými vůdci. Představené možností řešení rostoucích a nekontrolovatelných bezpečnostních rizik, a použitý jazyk referentů, dovoluji i nevěřícímu se přesvědčit, že pes zahnaný do kouta nejenom štěká, ale i kouše.

Prezident Trump se narodil v roce Psa. Povrchní rozvaha nad referátem jeho bezpečnostního poradce H.R. McMastera, ve kterém označil RF jako revizionistickou mocnost a nad výrokem, který vyprovokoval intervencí Senátor Konstantin Kossačov, potvrzují transformaci štěkání do kousání. Ruský senátor sdělil přítomným, že v Rusku je 10x více amerických kybernetických útoků, než ruských v USA. Intervenci senátora vyprovokovala 37 stránková žaloba zvláštního vyšetřovatele Robert S. Muellera. Týká se údajného ovlivňování amerických prezidentských voleb. Tvrzení McMastera, že důkazy jsou nepopiratelné, indikuje, že nejenom prezident Trump může přejít od štěkání ke kousání. První na řadě bude EU, po té asymetričtí spojenci. Přímé kousnutí RF si mohu představit pouze v případě změny prezidenta v Kremlu. Dnes ne, ani po výroku McMastera. Ministr zahraničí Lavrov označil žalobu za blábol do té doby, než budou předloženy dokumentární důkazy. Prezident Trump má za to ale ode dneška problém: 1) Bezpečnostní poradce se v Mnichově veřejně ztotožnil s názorem amerických tajných služeb, s prací a žalobou vypracovanou vyšetřovatelem Muellerem. 2) Vicepresident Pence a zmocněnkyně Ministerstva pro kybernetickou bezpečnost, Jeanette Manfra, ovlivňování voleb v USA RF dementovali. Překvapení členů americké delegace z výroku McMastera mohl nezaregistrovat jenom slepý a hluchý. 3) Trestuhodná neznalost nejbližších poradců prezidenta Trumpa, především skutečnosti, že historie trestá za (její) neznalost.

Evropští občané by si měli uvědomit nejenom, že rostoucí vliv Ruska ve světě není jeho vinou, ale vinou Západu, a že Mnichovská bezpečnostní konference, které se účastní přibližně 20 hlav států a přibližně 80 ministrů obrany a zahraničních věcí, se odehrává 80 let po té, co byla podepsána Mnichovská dohoda mezi Velkou Británií, Francií, Itálií a Německem. Dohoda byla podepsána v prostředí podobném dnešnímu: Přepisování historie, nesprávné hodnocení situace a následků rozhodnutí, transformace kapitalismu do nacionalismu a fašismu. Dohoda odstartovala druhou světovou válku, byla použita v poválečném Norimberském procesu k omluvě a odůvodnění válečných zločinů: Vytěsnit Rusko. Žádná bezpečnostní konference bez referátu z Albionu se nemůže nazývat bezpečnostní. To dokazuje vystoupení britské premiérky May v Mnichově. Po slovech chvály o sdílené snaze v boji proti nebezpečím neznajícím hranic, výhodách spolupráce a společné obraně (evropská bezpečnost je (také) naše bezpečnost) a podobných komplimentech si mnozí přítomní mohli myslet, že paní May přiletěla do Mnichova ohlásit konec brexitu. Na špek z Albionu naletěl dokonce zkušený diplomat a šéf konference Wolfgang Ischinger, když se ptal: Nebylo by vše jednoduší, kdyby Velká Británie zůstala v EU? Potlesk naivních byl rychle u konce, když paní May s cynickým úsměvem odpověděla stručně a jasně: My odejdeme z EU. Porovnání slov chvály o sdílené snaze s odpovědí panu Ischingerovi mi dává na vědomí, že pragmatická paní May přijela do Mnichova omezovat škodu. A vyslovit varování poukazem na vojenskou sílu velké Británie, její moderní vojska a profesionalitu tajných služeb. To vše zabalila do tvrzení, že Velká Británie zůstane bez podmínek oddaná evropské bezpečnosti (Das Vereinigte Königreich bleibt der europäischen Sicherheit bedingungslos verpflichtet) a krátkých, jasných vět: Vy nás potřebujete. Nezapomínejte na to! Neměli bychom se nechat řídit politickou doktrínou a ideologií. Přeloženo do srozumitelné řeči to znamená varování EU: Netrvejte na tom, aby výhody EU mohli využívat pouze ti, kteří nesou její povinnosti. Že se paní May trefila do černého, dokazuje reakce prezidenta EK Jean-Claude Junckera: Nejsme ve válce s Velkou Británií…neměli bychom ale míchat jablka (bezpečnost) s hruškami (s obchodem). Skutečností zůstává: EU potřebuje Velkou Británii.

Že tomu tak je, potvrdil i spolkový ministr zahraničních věcí Sigmar Gabriel. Ve svém referátu popsal svět jako ponurý a tmavý. Není možné si být jist, zda li poznáme Američany (wir nicht mehr sicher sind, ob wir die Amerikaner wiedererkennen) v době, kdy čelíme výzvě ČLR a máme strach z Ruska. Tyto státy, podle Gabriela, zpochybňují liberální západní světový řád. Vývoj v Sýrii směřuje k válce partnerů (USA a RF) a olympiáda pozastavila eskalaci na Korejském poloostrově. Ministr Gabriel požadoval evropskou chvilku (europäischen Moment) dovolující transformovat nepřítele, přes partnerství, do přítele. Byla to reference na vznik EU. Ale i pomůcka pro vysvětlení skutečnosti sdělené panem Ischingerem: Někteří šéfové vlád z členských zemí NATO a EU nechtěli sedět vedle sebe na pódiu. Ministr Gabriel doplnil: Nikdo by se neměl snažit rozdělovat EU, ani Rusko, ani Čína, ale ani Spojené státy. (Niemand sollte versuchen, die Europäische Union zu spalten, nicht Russland, nicht China, aber auch nicht die Vereinigten Staaten).

Proto nepřekvapil mladý rakouský spolkový kancléř Sebastian Kurz poznámkou, že EU se podobá starému manželskému páru (altes Ehepaar). Metafora na migrační politiku - tady a tam občas špatně odbočila (da und dort falsch abgebogen), zprostředkovává společně s výzvou na lepší ochranu vnějších hranic EU dojem, že mladý kancléř si pomalu a jistě uvědomuje, kdo drží eso v ruce. Proto štěkal tiše a přešel k potřebě zkrotit regulační běsnění EU, které, nejenom podle kancléře, ale i podle mého přesvědčení ze studia některých bruselských dokumentů představuje opravdové nebezpečí pro malé a střední podnikatele.

Nepřekvapil pes z Polska, ani čokoládový pes z Ukrajiny. Ten přišel na podium – po té, co NATO odmítlo jeho státu brzké členství, s prostřílenou vlajkou EU a výzvou zakázat celosvětově ruskou. Asi i proto mohl referovat - repetovat na konci dne v prakticky prázdném konferenčním sálu. O vystoupení českého herce - ministra nevím, a nemám potřebu vědět. V Praze mi to sdělí média. Dnes se řídím starou pravdou: Čím méně vím, tím lépe spím. Souhlasu netřeba.

Jan Campbell
17.02.2018


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2018
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.3473 sec,0.1140 z toho dotazů.Dotazů v DB:17. Použitá paměť:2,113kB