Sobota 03 březen 2018
Kdo je proti církevním restitucím?   
Pridal tk Sobota 03 březen 2018 - 01:05:19 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
A kdo nechce plnit předvolební sliby? Před sněmovními volbami v roce 2013 byl jedním z nejdůležitějších programových cílů ČSSD boj proti církevním restitucím. Vytvořením koaliční vlády s lidovci byla ovšem tato záležitost zcela vyřazena z politické agendy Sobotkovy koaliční vlády.

Prostě v politice je vždycky něco za něco, a pokud Sobotkova ČSSD udělala vládu s lidovci a hnutím ANO, nemohla ani uvažovat o tom, že by lidovci souhlasili s jakoukoli formou přehodnocení zákona o církevních restitucích. Na jaře roku 2016 ovšem vstoupil do hry návrh jihočeského zastupitelstva, tehdy vedeného Jiřím Zimolou, v němž „vládní většinu“ tvořili ČSSD a komunisté, který uvažoval o zdanění restitučních finančních náhrad.

Nebylo to sice řešení dokonalé, ale byl to alespoň nějaký exit z předvolebního slibu, který Sobotkovo vedení ČSSD voličům dalo a nemohlo splnit. Sobotka vystoupil ovšem tehdy proti návrhu jihočeského krajského zastupitelstva velmi ostře. Řekl vlastně jinými slovy, že se jedná o zcela účelový předvolební návrh před krajskými volbami mající za cíl nahnat autorům hlasy ve volbách.

To pak evokuje otázku, zda ten jeho předvolební návrh před volbami do sněmovny v roce 2013 nebyl také zcela účelový. Samozřejmě, že spousta věcí, která se v politice dělá, je politicky účelová. Na tom není nic tak pohoršujícího a rozhodně by se nad tím neměl pohoršovat premiér a předseda největší vládní strany.

Samozřejmě, že pokud by hrozil rozpad koalice s lidovci, hodnotil bych celou věc jinak. Ale předseda lidové strany, Bělobrádek, tehdy velmi rozumně sdělil, že pokud dojde k prohlasování tohoto návrhu ve sněmovně i hlasy dvou dalších koaličních stran, nebude to pro lidovce důvodem k opuštění vládní koalice. Co chtěl tehdy Sobotka víc?

Rozhodl se však v té době pro definitivní opuštění svého předvolebního slibu. Dnes se někdo diví (moc takových lidí už ale neznám), jak to Sobotka mohl s tou sociální demokracií dovést takhle „zu grunt“ až k sedmi procentům. Ono je to ale vcelku logické, když zásadní předvolební sliby on a jeho kortešové typu Štěcha, nebrali vážně. Co mohl čekat, že bude?

Voliči přestali brát časem vážně jeho a celou stranu. Když se předevčírem (ve středu) hlasovalo ve sněmovně o komunistickém návrhu na zdanění církevních restitucí, respektive restitučních finančních náhrad, Sobotka hlasoval s pravicí proti tomuto rozumnému návrhu. Jako by zapomněl na své předvolební sliby, jako by zapomněl na to, že návrh zákona Nečasovy vlády o církevních restitucích byl schválen o jeden jediný hlas poslance ODS, který byl v té době již pravomocně odsouzen. Tedy, že existuje i morální právo takový zákon změnit.

Je to smutné, ale Sobotka dnes hovoří o tom, že si může dovolit luxus vlastních názorů. Věřím, že jeho hlasování s českou pravicí a v její prospěch má být jenom obrazně řečeno vidlemi hozenými do jednání o budoucí vládě hnutí ANO s ČSSD, s podporou komunistů a nikoli vyjádřením jeho skrývané identity katolického věřícího. Nemám totiž vůbec nic proti lidoveckým předákům, kteří jsou v pravidelném kontaktu s katolickou hierarchií a hlasují podle své víry a podle svého svědomí a asi i s respektem k zájmu katolické hierarchie.

Sobotka, ale zastupuje i jiný typ voliče, což možná příliš nechápe. A myslím, že je to další vážný důvod, proč by měl uvažovat o rychlém opuštění Poslanecké sněmovny ve prospěch někoho, kdo bude schopen lépe zastávat zájmy svých voličů, ale také dlouhodobý interes sociálně demokratické strany.

Sobotka se vydal na cestu zapšklosti a boje proti všem. Nejen, že svou stranu změnil v nevzhledné trosky, ale on ji svými současnými politickými postupy chce pohřbít definitivně.

Jiří Paroubek

Zdroj: Vaše věc


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPowell: Neexistuje známka, že americká ekonomika je přehřátá   
Pridal tk Sobota 03 březen 2018 - 00:59:17 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Ve čtvrtek předseda amerického Federálního rezervního systému Jerome Powell uvedl, že v současnosti neexistuje žádná známka toho, že by byla americká ekonomika přehřátá. V budoucnu bude Federální rezerva postupně zvyšovat úrokové sazby, které jsou vhodné.

Jerome Powell se také zúčastnil slyšení Senátního bankovního výboru Spojených států a uvedl, že na trhu práce v USA ještě zůstávají slabé stránky. Například míra účasti na trhu práce "zlatého věku" (od 25 do 54 let) je stále pod úrovní před krizí a dosud neexistují žádné zřejmé důkazy o rychlém růstu mezd.

Powell dodal, že zlepšení na trhu práce nezpůsobí zrychlení inflace.

V současné době se míra nezaměstnanosti ve Spojených státech snížila na 4,1 %, což se v ekonomice považuje za plnou zaměstnanost. Míra inflace je na hranici 1,7 %, což je stále pod úrovní 2% politického cíle Federálního rezervního systému.  

Powell zdůraznil, že Federální rezerva bude nadále postupně zvyšovat úrokové sazby a podporovat inflaci k vytyčenému cíli. Zároveň bude zajišťovat, aby se zabránilo přehřátí ekonomiky.

Powell dříve u Sněmovny reprezentantů uvedl, že fiskální politika USA se stala aktivnější a povzbudí hospodářský růst. Silná zámořská poptávka poskytla účinnou podporu stálému růstu amerického vývozu.

Vzhledem k silnému ekonomickému výhledu ve Spojených státech se očekává, že Federální rezervní systém může zvýšit úrokové sazby až čtyřikrát v letošním roce.


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponJižní Korea vyšle zvláštního vyslance do KLDR   
Pridal tk Sobota 03 březen 2018 - 00:56:59 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Jižní Korea vyšle speciálního vyslance do Severní Koreje. Včera to uvedl jihokorejský prezident Mun Če-in při telefonickém rozhovoru se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem.

Mluvčí jihokorejského prezidentského paláce Yoon Young-chan včera večer v Cheong Wa Dae uvedl, že vedoucí představitelé obou zemí vedli třicetiminutový telefonický rozhovor. Mun Če-in a Donald Trump diskutovali o výsledcích návštěvy severokorejské delegace na vysoké úrovni během zimních olympijských her v Pchjongčchangu a shodli se na pokračování úsilí o udržení současného tempa dialogu mezi Jižní a Severní Koreou k cíli odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova.

Jihokorejský prezident Mun Če-in v rozhovoru s Donaldem Trumpem řekl, že Jižní Korea vyšle do KLDR speciálního vyslance a bude udržovat těsnou komunikaci s Washingtonem ohledně dalšího pokroku dialogu mezi Jižní a Severní Koreou.

Delegace KLDR na vysoké úrovni v čele s předsedou stálého výboru Nejvyššího lidového shromáždění Kimem Jong-namem přicestovala do Jižní Koreje 9. února a zúčastnila se slavnostního zahájení zimních olympijských her v jihokorejském Pchjongčchangu. Zástupci Pchjongjangu se 10. února v Cheong Wa Dae sešli s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem. Delegace během setkání předala Mun Če-inovi osobní dopis od nejvyššího představitele Severní Koreje Kim Čong-una.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponRusko kritizuje USA za rozmístění taktických jaderných zbraní v Evropě   
Pridal tk Sobota 03 březen 2018 - 00:54:33 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Rozmístění taktických jaderných zbraní Spojenými státy v Evropě je zaměřeno na Rusko, řekl nedávno ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Ruská média 28. února citovala ministra zahraničí Sergeje Lavrova, že rozmístění taktických jaderných zbraní Spojenými státy v Evropě je nejenom pozůstatek studené války, ale také to odráží agresivní postoj USA proti Rusku.

Ruský ministr zahraničí uvedl, že Rusko vždy obhajovalo jaderné odzbrojení a odstranilo 85 % svých jaderných zbraní z nejvážnějšího období během studené války. Ale Washington ve své nové jaderné strategii posílil úlohu jaderných zbraní a současně podporuje miniaturizaci jaderných zbraní, což zvyšuje možnost využití jaderných zbraní, a vyvolává to obavy Ruska.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponJaponsko ukázalo maskota pro olympijské hry v Tokiu v roce 2020   
Pridal tk Sobota 03 březen 2018 - 00:51:15 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Ve středu 28. února uspořádal Organizační výbor pro letní olympijské hry v Tokiu tiskovou konferenci, na které představil maskota olympijských paralympijských her v Tokiu v roce 2020. Z mnoha návrhů nejvíce vynikl robot budoucnosti s olympijským znakem. O pořadí rozhodovali primárně japonští studenti, kteří v dané období hlasovali. Stalo se tak poprvé v historii olympijských her, že maskota vybrali studenti.

Organizační výbor v Tokiu obdržel celkem 2042 návrhů. Organizační výbor rozhodl, že studenti základních škol budou veřejně hlasovat a tím určí maskota. Hlasování začalo loni v prosinci a zúčastnili se ho studenti z 16 tisíc základních škol.

Jméno maskota bude zveřejněno letos v létě.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2018
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.3002 sec,0.0721 z toho dotazů.Dotazů v DB:17. Použitá paměť:2,101kB