Středa 25 duben 2018
Trump slíbil Íránu problémy   
Pridal tk Středa 25 duben 2018 - 04:23:27 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Americký prezident Donald Trump slíbil Íránu „více problémů než kdy jindy“, pokud Teherán obnoví svůj jaderný program.

„Pokud obnoví svůj jaderný program, budou mít problémy, které dosud nikdy neměli," řekl Trump novinářům před rozhovorem s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Americký lídr znovu poznamenal, že iránská dohoda je „strašná", dokonce až „abnormální" a říká, že o ní bude diskutovat s Macronem. „Co je to za dohodu, když dovolujete testovaní raket?" prohlásil Trump.

Současně je přesvědčen, že pro Írán „nebude snadné pokračovat (v jaderném programu)" a „nebudou v ničem pokračovat".

Dne 14. července 2015 dosáhly Írán a šest mezinárodních zprostředkovatelů (Rusko, Spojené státy, Velká Británie, Čína, Francie, Německo) historické dohody o vyřešení dlouhodobého problému íránského jaderného programu — byl přijat Společný komplexní akční plán (VHAP), jehož plnění odstraní z Íránu dříve uvalené hospodářské a finanční sankce Rady bezpečnosti OSN, Spojených států a Evropské unie.

Spojené státy a „evropská trojka" (Británie, Francie, Německo) vytvořily v lednu skupinu, aby vypracovaly dodatečnou smlouvu o dohodě s Íránem. Tato práce začala, když americký prezident Donald Trump znovu rozšířil režim částečného zrušení sankcí proti Íránu, ale řekl, že to dělá naposledy. Trump opakovaně vyjádřil nespokojenost s dohodou uzavřenou v létě roku 2015 a vyhrožoval tím, že z ní vystoupí, pokud se dohodu nepodaří „opravit". Jako konečný termín označil 12. května, kdy bude muset opět prodloužit režim zrušení sankcí.

Zdroj: https://sptnkne.ws/hu6s
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponEvropa: Rychlé šíření dhimmikracie   
Pridal tk Středa 25 duben 2018 - 04:13:40 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Jedním z nejvíce znepokojujících aspektů dhimmikracie je faktické prosazování islámských zákonů proti rouhání. Místní evropské úřady používají zákon o "nenávistných projevech" k zákazu kritiky islámu, ačkoliv islám reprezentuje myšlenku – náboženství a ideologii – a ne národnost a etnicitu. Původním účelem zákona proti "nenávistnému projevu" bylo ochránit lidi před nenávistí a ne ochraňovat myšlenky.

Ministerstvo zahraničí Velké Británie ignoruje zoufalý boj íránských žen za svobodu a během nedávných protestů íránského lidu proti íránskému režimu zůstalo ostudně klidné. Je neuvěřitelné, že toto ministerstvo nabídlo svým zaměstnankyním muslimský šátek jako dar, aby si ho mohly vyzkoušet. Mezitím bylo 29 íránských žen uvězněno za sejmutí hidžábu na veřejnosti a staly se pravděpodobně oběťmi znásilnění a dalšího mučení, jak je to běžné v íránských věznicích. Přesto britské poslankyně a zaměstnankyně Ministerstva zahraničí Velké Británie perverzně oslavovaly hidžáb jako nějaký pokřivený nástroj "ženské emancipace".

Ačkoliv není Evropa součástí muslimského světa, tak se mnoho představitelů Evropy cítí zavázáno podřídit se islámu více nebo méně rafinovanými způsoby. Toto dobrovolné podřízení, se zdá být bezprecedentní: Dhimmi, historicky řečeno, je arabský termín pro podmaněné nemuslimy, kteří souhlasí, že budou žít jako občané druhé kategorie, "tolerovaní" občané, pod vládou islámu, podřízeni odlišným, ponižujícím zákonům a požadavkům vládnoucích muslimských pánů.

V Evropě, podřizující se požadavkům islámu, ve jménu "diverzity" a "lidských práv", se to děje dobrovolně. Takovéto podřízení islámu je samozřejmě velkou ironií, protože Západní koncept "diverzity" a "lidských práv" neexistuje v rámci základních textů islámu. Naopak, tyto texty obžalovávají nejostřejším způsobem – a supermachisticky – ty, kteří se odmítají podřídit islámskému konceptu svatosti Alláha, jako nevěřící, kteří musí buď konvertovat a platit daň za "ochranu" – džizju – nebo zemřít.

Jedním z nejvíce znepokojujících aspektů rychle se rozšiřující dhimmikracie je ve skutečnosti prosazování islámských zákonů o rouhání uvnitř evropského soudnictví. Místní evropské úřady používají zákon o "nenávistných projevech" k zákazu kritiky islámu, ačkoliv islám reprezentuje myšlenku – náboženství a ideologii – a ne národnost a etnicitu. Původním účelem zákona proti "nenávistnému projevu" bylo ochránit lidi před nenávistí a ne ochraňovat myšlenky. A tak by se mohlo zdát, že evropské úřady nemají žádné právní závazky trestat lidi za kritiku islámu, zejména protože islámské právo šaría není součástí evropského práva, přesto to dělají až příliš ochotně.

Nejnovější příklad takové dhimmikracie přichází ze Švédska, kde byl důchodce obviněný za to, že na Facebooku nazval islám "fašistickou" ideologií. Byl obviněn na základě kapitoly 16, § 8 Trestního zákoníku, kde se výslovně píše o "podněcování" (švédsky: "hets mot folkgrupp") proti skupinám lidí definovaných podle jejich "rasy, barvy kůže, národnostního či etnického původu, víry, nebo sexuální preference". Avšak toto zákonné opatření nekriminalizuje kritiku náboženství, ideologie či myšlenek, protože západní demokracie, když ještě byly opravdovými demokraciemi, nekriminalizovaly svobodnou výměnu myšlenek.

Dhimmikracie Evropy se projevuje v mnoha ohledech. Při příležitosti mezinárodního dne hidžábu (slaví se 1. února, vymyslela jej v roce 2013 Nazma Khan, bangladéšská imigrantka žijící v USA, za účelem "boje proti diskriminaci vůči muslimským ženám, a za účelem pomoci jejich uvědomění a vzdělávání") se několik britských poslankyň - včetně poslankyně Anne McLaughlin a bývalé stínové ministryně pro rovnost z Labouristické strany Dawn Butler a poslankyně Naseem Shah - rozhodlo nasadit si hidžáb. Navíc se zdá, že Ministerstvo zahraničí Velké Británie ignoruje zoufalý boj íránských žen za svobodu a během nedávných protestů íránského lidu proti íránskému režimu [1] zůstalo ostudně klidné. Je neuvěřitelné, že toto ministerstvo svým zaměstnankyním nabídlo muslimský šátek jako dar. Podle deníku Evening Standard email zaměstnancům údajně zněl:

"Líbilo by se vám vyzkoušet si hidžáb nebo se dozvědět, proč muslimské ženy nosí šátek? Pojďte s námi na procházku. Šátky jsou k dispozici pro všechny ženy, které si ho chtějí vyzkoušet po celý den, či jen po část dne. Muslimské ženy spolu s příslušnicemi mnoha jiných náboženství si zvolily nosit hidžáb. Mnoho z nich nalézá osvobození, úctu a bezpečí v nošení hidžábu. #StrongInHijab (Silná v hidžábu). Připoj se k nám na #WorldHijabDay (Světový den hidžábu)."

Mezitím bylo 29 íránských žen uvězněno za sejmutí hidžábu na veřejnosti a staly se pravděpodobně oběťmi znásilnění a dalšího mučení, jak je to běžné v iránských věznicích. Přesto britské poslankyně a zaměstnankyně Ministerstva zahraničí Velké Británie perverzně oslavovaly hidžáb jako nějaký pokřivený nástroj "ženské emancipace".

Výše zmíněná událost není vůbec překvapivá: Británie je zaplavena těmi nejotřesnějšími příklady dhimmikracie. Hromadné znásilňování dětí muslimskými gangy v mnoha britských městech pokračovalo po léta s vědomím britských úřadů, které nezastavily tyto zločiny ze strachu, aby nevypadaly jako "rasisté" či "islamofobové".

Dhimmikracie je také zjevná z toho, jak dlouho se úřady vymlouvaly nebo bagatelizovaly zvyky praktikované britskými muslimskými komunitami. Policejní důstojník odpovědný za boj se zločiny ze cti, ženskou obřízkou (FGM) a nucenými sňatky, Ivan Balchatchet, nedávno napsal dopis, ve kterém vysvětlil důvod, proč zatím nebyl nikdo usvědčen za ženskou obřízku (která je trestná od roku 1985), navzdory tomu, že se odhaduje, že obětí ženské obřízky se v Anglii a Walesu stalo 137 000 žen a dívek. Důvodem je podle něj to, že tento zločin má "mnoho odstínů". Později se za toto prohlášení omluvil:

"Omlouvám se za tento dopis... ženská obřízka je strašlivé týrání dívek. Je nepřijatelné, že zatím neproběhlo žádné úspěšné soudní stíhání. Ve spolupráci s ostatními to musím změnit."

Podobně, podle nových čísel, stovky zločinů "ze cti", násilí a nucených sňatků zůstávají v Londýně nepotrestány. Data ukazují, že v letech 2015 až 2017, policie zaregistrovala jen v Londýně 759 zločinů "ze cti" a 265 nucených sňatků, ale jen 138 lidí bylo obviněno. Diana Nammi, výkonná ředitelka Organizace za práva íránských a kurdských žen, která zajišťuje útočiště pro oběti, říká:

"Čísla, která jsme získali díky zákonu o svobodě informací, ukazují, že od kriminalizace nucených sňatků v roce 2014 přichází požádat o pomoc mnohem více ohrožených lidí než v minulosti. A to je velmi alarmující."

Dhimmikracie nevede "jen" ke znásilňování dětí, ženské obřízce a vraždám ze "cti", toto všechno se šíří před úmyslně zavřenýma očima státních úřadů, ale také k obstrukcím vůči protiteroristickým opatřením. Peder Hyllengren, výzkumník ze Švédské univerzity obrany, v nedávném rozhovoru pro veřejnou televizi SVT řekl:

"Riskujete být označen za rasistu způsobem nevídaným v ostatních evropských zemích. Tato otázka je dnes na stejné úrovni jako boj proti nacismu a pravicovému extremismu. Ale ve Švédsku to trvalo dlouho, než bylo přijatelné mluvit o džihádismu stejným způsobem, jako jsme diskutovali o nacismu."

Hyllengren je na Švédsko příliš přísný: Když prezident George W. Bush prohlásil po 11. září, že "islám je mír", byla protidžihádistická opatření Západními představiteli následně všude obstruována. Prezident Obama odstranil všechny zmínky o islámu z výcvikových manuálů FBI, které by muslimové mohli považovat za urážlivé. Theresa May tvrdila, že islám je "náboženství míru". Současné vedení radnice v New Yorku hned po teroristickém útoku na Manhattanu vyhrožovalo obyvatelům města, aby nespojovali teroristické útoky s islámem.

Nedávno, britský vládní expert na terorismus a nezávislý posuzovatel protiteroristické legislativy Max Hill QC řekl, že "základní chybou" bylo užití slovního spojení "islámský terorismus", při popisu útoků provedených v Británii a kdekoliv jinde. Podle zprávy z novin Evening Standard řekl, že slovo terorismus by nemělo být vztahováno "k jakémukoliv světovému náboženství" místo toho by se mělo používat "terorismus inspirovaný Daešem". Minulý rok Max Hill prohlásil, že někteří džihádisté vracející se ze Sýrie a Iráku by neměli být obžalováni, protože byli "naivní".

V Německu je nyní dhimmikracie tak silná, že ministryně pro rodinné záležitosti navrhla, že sexuálním útokům muslimských migrantů by mohlo být zabráněno pozváním více muslimek do země – matek a sester mužských muslimských migrantů, kteří tu již jsou. To byla odpověď německé ministryně v Bundestagu na otázku jaké "konkrétní edukativní a bezpečnostní preventivní opatření" její ministerstvo plánuje aby "ochránilo a informovalo ženy a dívky dlouhodobě o nepřiměřeném zvýšení fyzických, sexuálních a život ohrožujících útoků migrantů, které se odehrávají od roku 2015". Toto byla patetická odpověď ministryně:

"...Na jedné straně se to týká ubytování, kde mladí nedoprovázení uprchlíci žijí. Také samozřejmě té... ano... machistické kultury, ze které často pocházejí... Nikdo to neskrývá a pokoušíme se o tom diskutovat a samozřejmě ovlivnit je, to je celkem zřejmé... Máme odborný posudek od profesora Pfaiffera, který poskytuje správný výchozí bod... musíme pracovat s mládeží a také víme, že sjednocení rodin je důležité... on (pan profesor) říká, že to je úplně stejné s mladými muži, ať jsou tam nebo tam, jsou snadněji ovladatelní, když jsou s nimi jejich matky a sestry."

V Evropě jsou běžné další příklady dhimmikracie, prováděné bezpočtem státních a komerčních subjektů: Odstranění kříže z německé soudní síně předsedajícím soudcem během soudu s Afgháncem, který vyhrožoval jinému muslimovi kvůli jeho konverzi ke křesťanství. Obchodní řetězec H&M stáhl z prodeje sérii ponožek, protože si muslimové stěžovali, že ozdobný ornament na nich připomínal slovo "Alláh" napsané v arabštině vzhůru nohama. Francouzský soud zrušil obvinění ze zločinu z nenávisti muslimského vraha, který se přiznal, že zavraždil svoji 66letou židovskou sousedku, ženu mučil, a poté ji vyhodil z balkonu na ulici, přičemž křičel "Alláhu Akbar". Už dva roky před vraždou údajně také nazval dceru oběti "špinavou Židovkou".

Seznam pokračuje. Šejk Jusúf al-Karadáví, duchovní vůdce Muslimského bratrstva, který řekl, že Evropa nebude dobyta mečem, ale skrz dawu (proselytismem a kázáním islámu), asi nemůže být šťastnější. Evropa dělá, co může, aby splnila jeho požadavek.

Překlad původního textu: Europe: The Rapid Spread of Dhimmitude
Překlad: René David


Judith Bergman je publicistka, právnička a politická analytička.

[1] Ministr zahraničních věcí Boris Johnson řekl:

"...měla by tam proběhnout smysluplná debata o legitimních a důležitých tématech, které protestující nastolují, a my se díváme na íránské orgány, které toto dovolují ... lidé by měli mít svobodu projevu a možnost svobodně a poklidně demonstrovat v rámci zákonů... My vyzýváme všechny zainteresované, aby se zdrželi násilí v zájmu mezinárodních závazků ohledně respektování lidských práv."

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponKdyž začali muslimové vyvražďovat přes milion křesťanů v Osmanské říši. Výročí o němž česká media mlčí   
Pridal tk Středa 25 duben 2018 - 04:06:04 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
24. dubna 1915 zahájili muslimové vyvražďování křesťanů v Osmanské říši. Tzv. Arménský holocaust - Hlavním cílem brožurky je seznámení veřejnosti v České republice a v střední Evropě se skutečnostmi arménské genocidy. Islámské Turecko předem vypracovaným státním programem metodicky provedlo první velkou genocidu 20. století, během které mělo za cíl vyhlazování křesťanských národů, v tomto případě hlavně Arménů, na svém území. Brožurka obsahuje dokumentární svědectví světových politiků, historiků, právníků, odborníků v oblasti genocidy, spisovatelů a umožňuje na základě historiografických faktů provést paralely mezi genocidou křesťanů v islámských zemích před více než 100 lety a událostmi v současnosti, které se dějí se stejným rukopisem a nijak se od sebe neliší.

Egyptská historička a novinářka Bat Yeor říká: „Genocida Arménů byla džihád. Žádný dhimmi (nemuslim) se na ní nepodílel. Jakkoliv sice mnozí muslimští Turci a Arabové se zločiny nesouhlasili a odmítli se na nich podílet, byly masakry prováděny pouze muslimy a pouze muslimové z nich profitovali – majetek, domy a půda obětí připadla muhájirům (muslimským vystěhovalcům z Balkánu), nemluvě o přidělování ženských a dětských otroků. ... Čtyři stupně likvidace porobeného lidu – deportace, zotročení, násilné konverze a masakry – odpovídají průběhu džihádu, který je veden v dar-alharb od 7. století.

Historické záznamy, zvláště od muslimských autorů, podávají detailní popis organizovaných masakrů a deportací zajatců, nucených pochodů, které odpovídají arménské zkušenosti z počátku 20. století.“ Přes skutečnost, že arménskou genocidu páchali výhradně muslimové a pouze oni si brali majetek Arménů jako kořist z džihádu proti nepřátelům islámu, našlo se dost obyčejných muslimů, kterým bylo toto barbarské chování proti srsti a snažili se Arménům pomoci. Nebylo jich mnoho, ale je povinností připomenout je jako důkaz toho, že lidskost a odpor k barbarství a nelidskému jednání mají i mnozí muslimové.

Autor: Lukáš Lhoťan

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPřestaňte urážet Nizozemce! V Praze útočili muslimští imigranti!   
Pridal tk Středa 25 duben 2018 - 04:01:45 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Česká média informují o tom, že číšníka v Praze napadla skupinka Nizozemců. Od kdy jsou nizozemské jména Naoufel Sebbane, Pejman Kazemi či Arash Nahvi? O identitě útočníku již informují i nizozemská media. Například geenstijl.nl Proč česká media nenapíší pravdu, že se jedná o skupinku muslimských imigrantů?

Podle nizozemských medií, když český číšník upozornil skupinku muslimských migrantů, že nemají popíjet v prostorách restaurace vlastni alkohol, tak mu začali tito migranti nadávat a obviňovat ho z rasismu a pak ho málem ukopali!!! Jak je dále známo, tak již den předem členové této skupinky ve večerních hodinách obtěžovali jednu českou dívku a když se ji jeden Čech zastal, tak ho také napadli.

Muslimským chlapcům se asi zachtělo v Praze žít dle zvyku v Nizozemí, kde je násilí ze strany muslimských migrantů proti Nizozemcům takřka na denním pořádku a stejně tak i sexuální útoky na evropské ženy ...

Fotografie s identitou útočníkůJeden z členů skupiny útočníku na fotografií z Iranu


Autor: LH / eurabia


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponVývozci ropy se zbavují dolaru   
Pridal tk Středa 25 duben 2018 - 03:50:46 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Írán se rozhodl nahradit dolar eurem v zahraničním obchodu, tím se připojil k neformálnímu klubu států a snažil se snížit závislost na americké měně v ropném průmyslu.

Íránské vládní orgány a společnosti jsou vyzývány, aby používaly euro jako hlavní měnu ve svých zprávách, statistikách, publikacích a finančních údajích.

„Dolar v Íránu dnes nemá místo v našich transakcích, přičemž obchodníci preferují pro své transakce alternativní měny. Již není třeba dále používat faktury založené na dolaru," uvedl Mehdi Kasraeipour, ředitel devizových pravidel a záležitostí politik centrální banky.

Teherán odpověděl na rozhodnutí USA a jejich spojenců o prodloužení antiíránských sankcí v březnu, což islámská republika označuje za „ekonomickou tajnou dohodu pod vedením USA".

„Toto je politicky motivované rozhodnutí. Transakce v amerických dolarech procházejí americkými bankami, které představují pro Írán určitá rizika. V transakcích v eurech neexistují žádná rizika," řekl Alexander Razuvaev, ředitel analytického oddělení společnosti Alpari.

Írán zůstává největším výrobcem a vývozcem uhlovodíkových surovin na světě, přičemž jeho hlavními příjemci jsou evropské státy a Čína. Podle údajů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) Teherán získává ročně z prodeje ropy přibližně 70 miliard dolarů. Americký dolar je často označován jako měna obchodu mezi zemí vývozcem a kupujícím, přičemž referenční ropa je hodnocena vysoce i na burzách v Londýně a New Yorku, což dělá dolar nejvíce populární rezervní měnou na světě.

Odborníci se domnívají, že USA by měly bít na poplach, protože Írán se v rámci svých ropných obchodů přesunul k euru; mnozí vývozci a dovozci ropy jsou také nespokojeni se závislostí na americké měně. Svět se přiklání k tzv. de-dolarizaci světového trhu s energií. Země, jako je Rusko, Čína, Venezuela a nyní Írán, jsou již na řadě.

Alexey Kalachev, analytik společnosti Finama, uvedl, že neexistují žádná omezení ve dvoustranných obchodních transakcích v národních měnách, což by se stalo cestou pro Rusko, Irán a Venezuelu, aby obcházely rizika blokování dolarových transakcí.

„Národní měna musí být snadno konvertibilní a musí být na seznamu rezervních měn, aby se stala alternativou k dolaru v energetických transakcích na celém světě. Čína, která zahájila smlouvu o futures na ropu založenou na juanech, je nejblíže k cíli," řekl Kalachev.

Zdroj: https://sptnkne.ws/hu45
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponV Hannoveru byl zahájen průmyslový veletrh   
Pridal tk Středa 25 duben 2018 - 03:46:41 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Včera byl v Hannoveru zahájen průmyslový veletrh pro rok 2018. Na této největší světové průmyslové výstavě se objevilo velké množství čínských společností, jako například Haier či China Aerospace Science and Technology Corp.

Letošní průmyslový veletrh v Hannoveru přilákal více než pět tisíc vystavovatelů ze 75 zemí světa. Poradce ministra obchodu čínského velvyslanectví v Německu Wang Weidong (Wang Wej-tung) řekl, že je velmi potěšen, že lze na této světové úrovni představit čínské podniky, které se prezentují inovativními technologiemi.

Wang Weidong uvedl, že čínské společnosti vynaložily mnoho úsilí v oblasti inovací. Tato cesta je velmi obtížná, a proto je potřeba být na jedné straně trpěliví, na druhé straně je nutné firmy naprosto podporovat při rozvoji výzkumu a inovací.

Starosta jihozápadního německého města Lal Wolfgang Muller návštěvuje Čínu téměř každý rok. Domnívá se, že ať už se jedná o Čínu nebo Německo, inovace jsou nezbytnou podmínkou pro získání pevného postavení na světovém trhu a udržení konkurenční výhody.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponČína a EU by měly společně bojovat proti jednostrannosti a obchodnímu protekcionismu   
Pridal tk Středa 25 duben 2018 - 03:45:05 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Vedoucí čínské delegace v EU Zhang Ming (Čang Ming) včera řekl, že jednostrannost a obchodní protekcionismus podkopávají institucionální záruky hospodářské globalizace, oslabují autoritu a účinnost mnohostranného obchodního systému a také omezují základní zájmy všech členů mezinárodního společenství.

Podle údajů statistického úřadu EU tvořil v roce 2017 růst evropského vývozu do Číny 21 % celkového růstu vývozu, což vedlo k celkovému růstu vývozu EU o 1,6 %. Toto číslo bylo mnohem vyšší než růst vývozu Spojených států a ostatních zemí. Další otevírání se Číny světu přinese důležité příležitosti a širokou perspektivu pro hospodářskou a obchodní spolupráci mezi Čínou a EU. Zhang Ming uvedl, že s cílem plně využít potenciál hospodářské a obchodní spolupráce mezi Čínou a EU, potřebují obě strany stabilní celosvětové hospodářské prostředí, zejména je nutný multilaterální obchodní systém založený na pravidlech.

Zhang Ming řekl, že na rok 2018 připadá 15. výročí založení všestranného strategického partnerství mezi Čínou a EU a proběhne také 20. summit vedoucích představitelů Číny a EU. Čína se těší na spolupráci s EU, aby zvýšila pragmatickou spolupráci mezi Čínou a EU ve všech oblastech, zejména co se týče společné podpory hospodářské a obchodní spolupráce na vyšší úroveň.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponTři důvody cesty do Kazachstánu   
Pridal tk Středa 25 duben 2018 - 03:41:43 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Tři důvody cesty do Kazachstánu (úspěšná PhD obhajoba jedné z mých studentek v Almaty, koordinace obsahu plánovaného příspěvku na 24. světový kongres filozofů v Pekingu (13. - 20. 8. 2018 – wcp2018.pku.edu.cn) a lekce s otázkami a odpověďmi studentům v Kostanay) se jeví jako náhody, které neexistují. Tyto náhody mi však umožnily neočekávaně se zúčastnit setkání evropských bojovníků za lidská práva s údajnými politickými vězni Kazachstánu a zaplnit některé z mezer ve znalosti lidských práv a práce bojovníků za ochranu lidských práv.

. Setkání organizovalo Ministerstvo zahraničních věcí Kazachstánu přímo v prostorech vyšetřovací vazby v Alamty. Stalo se tak po rozhodnutí Ministerstva vnitra Kazachstánu, generální prokuratury (GP) a vyšetřovacích orgánů Republiky Kazachstán vyhovět žádosti dvou známých evropských bojovníků za lidská práva:

a) Bývalého starosty Varšavy, dnes polského parlamentáře, absolventa Harvardské univerzity Marcina Swiecickiho (1947),

b) Italského politologa, od 30. 10. 2016 také prezidenta Italské ligy na ochranu lidských práv Antonia Stanga (1957).

Žádost se týkala setkání a možnosti klást otázky obviněným, kteří dnes kolují v médiích jako političtí vězni.

Předpokládám, že se jedná o přípravnou nebo doplňující akci v rámci mise Evropského parlamentu (EU - Kazachstan Parlamentary cooperation committee) plánované na 10. - 11. 5. 2018, během které bude EP prověřovat plnění Dohody o spolupráci a partnerství mezi EU a Kazachstánem (ratifikované v prosinci 2017), včetně plnění závazku o ochraně lidských prav, mírových protestů a svobody slova. Připomínám, že prezidentské volby v Kazachstánu se mají konat v roce 2020, což vypovídá o mnohém i samo o sobě. Pro informaci a pochopení kontextu těchto plánů uvádím několik zajímavých faktů:

1) Oba pánové podle zdroje Dilligence mají nebo měli vazbu na Open Dialog, organizaci vedenou polskou Ludmilou Kozlovskou a s Almou Salabajevou. Open dialog se přímo nezúčastnil setkání, protože nepodal žádost. Dnes, kdy píši komentář, vím něco o Open dialog a situaci v Kazachstánu, a tak se nedivím, proč nikdo nepřijel, včetně zástupce českých bojovníků za lidská práva, europoslance Tomáše Zdechovského.

2) Open dialog a paní Ludmila udržuji kontakt s EP a zahraničními nevládními strukturami, včetně uprchlých kazašských oligarchů - miliardářů stíhaných nebo odsouzených v nepřítomnosti, které financují NGO působící v EU.

3) Europoslanec Zdechovský, který vede aktivní propagandu proti Kazachstánu, ale zná Kazachstán pravděpodobně jenom z brožur Open dialogu a podobných organizaci, položil začátkem dubna otázku k písemnému zodpovězení Evropské komisi (Místopředsedkyni komise / Vysoké představitelce) podle článku 130 jednacího řádu, která plně dokazuje můj předpoklad. http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+WQ+E-2018-001711+0+DOC+XML+V0//EN&language=en http://rus.azattyq.org/a/29171075/html , https://www.facebook/co/permalink.php?story_fbid=397999140692299&id=100014466496600 Kromě uvedeného je dobré si uvědomit fakta:

1) V Kazachstánu není týrání součástí oficiální statni politiky. Individuální týrání, včetně týrání spoluvězni, nelze vyloučit nikde na světě. Proto i v Kazachstánu se týrání kvalifikuje jako trestný čin. Současně a podstatně se zvyšuje kvalita lékařských technologií, materiálů a profesionální kvalita personálu pracujícího ve vězeňské lékařské péči. Vězeňská lékařská péče má návaznost i na systém mimovězeňského zdravotnictví.

2) GP Kazachstánu začala v dubnu 2017 realizovat dvouletý projekt nazvaný Ke společnosti bez týrání (Towards a society without torture v rámci definice čl. 1 UNO Convenction against torture). Projekt je založen na německém modelu vyšetřování. Pro informaci uvádím: V dubnu 2018 se nacházelo v Kazachstánu celkem 3670 osob ve vyšetřovací vazbě, z nich 505 na dobu 72 hodin, 3143 na dobu 48 hodin a 22 mladistvých osob (do 18 let) na dobu 24 hodin.

3) Projekt nazvaný Ke společnosti bez týrání navazuje na Koncepci 10 opatření ke snížení počtu vězněných v Kazachstánu (z roku 2013). Jedním z problémů, který osobně vidím, je, že hospodářská kriminalita nepodléhá zatčení podezřelých s výjimkou 7 kategorií, které je velice obtížné a nákladné dokázat, není-li politická vůle a ochota na geopolitické úrovni: raidering, money laundering, counterfeit money, forcing to make deal, pyramid scheme, smuggling and organized crime.

4) Iniciativa projektu je založena na výzvě prezidenta Nazarbajeva ze dne 29. 01. 2010: „In our penal systems fines account for less than 5%, correctional work accounts for 0,4%, and public work account for 0%. Imprisoment remains the main type of punishment. Nobody rehabilitates prisoners. As a result, they commit crimes again.“ Výzva byla podložena fakty a koncepčními myšlenkami na toto téma, které v minulosti vyslovili Cesare Beccaria, Winston Churchill, Victor Hugo, Alan Bartholomew a v neposlední řadě i Abai Kunanbayev (rozený Ibrahim Qunanbajuly, 1845 – 1904), výrazná intelektuální osobnost, zakladatel kritického realizmu v kazašské literatuře, praktikující kosmogonické pojetí života ve své jednoduchosti a čistotě (triáda vrchního světa).

5) World justice na základě hodnocení 6 parametrů (effectivness of investigation, timelines of decisions, impartiality, defence from corruption, independence, the law and the rights) přidělila Kazachstánu 73 místo světového žebříčku. Podle hodnoceni počtu vězňů zaujal Kazachstán v 2017 třetí místo na světě (ještě v roce 2011 to bylo 47 939 vězňů a 71. místo na světě, ale v roce 2017 měli již jen 35 170 vězňů, to znamená snížení o celých 26%). Počet věznů na tisíc obyvatel státu je tak v Kazachstánu nižší než v mnoha evropských státech. Kromě toho v roce 2017 obdrželo 17 100 odsouzených sociální a právní pomoc, což odpovídá tzv. Evropskému standartu.

Důležité zjištění z jednoduché analýzy faktu a přiznání oficiálních představitelů MV, GDP, NCOC a dalších indikuje, že nehledě na úspěchy ve zjištění, vyšetřování a odsouzeni kriminálních aktivit, nebezpečí terorismu a extrémismu se v Kazachstánu nesnižuje. Proč? Odpovědi bude mnoho.

Velká většina z nich vyžaduje profesionální analýzu příčin a dopadovou analýzu přijatých opatření a navrhovaných reforem. Jeví se mi, ze se přijímají reformy založené na západních principech, hodnotách a podmínkách, které podobně jako reformy hospodářské, přijaté v minulosti, neodpovídají archetypům společnosti Centrální Asie, jejím hodnotám, kultuře a myšlení. Proto nazývám takové reformy neorganickými, obsahující neřiditelná rizika. Toto tvrzení je dokazováno reálným životem. Sám uvedu tří osobní pohledy, dokládající vlivy názorové různorodosti a potřeby zmenšit (když již ne vyloučit) vměšování do vnitřních záležitostí cizích států (v tomto případě dokonce i během vyšetřováni), a také pokrytectví při hodnocení smluvních závazků mezi státy, včetně zneužívaní NGO k přípravě a realizaci změn politického systému a státního vedení.

1) Z geopolitického hlediska je Kazachstán na křižovatce, na které se bude muset rozhodnout do prezidentských voleb v roce 2020, kterým směrem se bude rozvíjet. Rozhodovaní nebude jednoduché, kostky jsou již vrženy, dělení světa probíhá a bude nutné přiznat barvu. Rozhodne-li se Kazachstán jít výlučně jedním směrem, to jest k USA, musí očekávat velké objektivní tlaky ze strany Ruska a ČLR. Historie učí, že dobrý vztah se sousedem je mnohem důležitější než dobrý vztah s daleko žijícím příbuzným. Spolupráce s Ruskem se nabízí z mnoha historických důvodů, spolupráce s ČLR obsahuje především komplexní kulturně – hodnotová, ale také teritoriální rizika, o kterých se píše, ale málo, na jejichž řešeni není mladá generace Kazachů připravena.

Hra na přítele všech nebo se všemi nebude mít úspěch již proto, že před RF stoji možná jediné možné řešení k přežití, udržení suverenity a využití lidských a přírodních zdrojů bez vnější kontroly. Toto řešeni se nechá shrnout do věty: Budovat vlastni státní ideologii na zaklade geografických a geopolitických faktů a z nich vyplývajících trendů. Jinými slovy: Ruska federace jako nezávislý subjekt mezi Západem, Asií a Jihovýchodní Asií. O realizaci předpokládaného projektu napoví program nove ruské vlády, kterou očekávám po inauguraci prezidenta Putina 7. května t. r.

V tomto kontextu nelze ignorovat moznost zneužití problematiky lidských prav a jejich

ochrany ze strany EU s cílem změny systému vládnutí či změny režimu (v jazyce západní politické korektnosti).

2) Z hlediska hospodářsko-investičního, Kazachstán by měl aktivně vystupovat ve prospěch návratu miliard finančních prostředků, které oligarchové nezákonně získali a vyvezli do Evropy a USA. Obchodovat s kradeným zbožím, včetně financí je i v Evropě trestné. Kazachstán nemusí mít obavy, ze by EU, jako současný největší obchodní a hospodářsko-investiční partner, ignoroval kazašské přírodní zdroje a zaváděl sankce.

Geopolitická situace a neschopnost EU v jednotné a nezávislé zahraniční a vojenské politice představují pro Kazachstán reálnou šanci na aktivní vystupováni v Evropě za návrat ukradených peněz, (když již ne stihaných osob), aktivně vyloučit vměšování EU a NGO do vnitřních záležitostí Kazachstánu, včetně vyšetřováni podezřelých tzv. politických oponentu a v neposlední řadě, aktivně prezentovat Kazachstán v EU bez ohledu na současnou vlnu kritiky prezidenství Nursultána Nazarbájeva i ve spojeni s korupcí.

Vedlejším efektem takového konáni bude další zmenšení korupce současné vládní garnitury, která si lehce uvědomí nesmyslnost nelegálního vývozu peněz z Kazachstánu. Boj s korupci, který je ve své podstatě bojem s větrem, který nemůže byt poražen, se tak transformuje do boje s korupci na úrovni nepředstavující bezpečnostní a sociální riziko pro stát.

I v tomto kontextu nelze ignorovat, podobně jako v odpovědi ad 1), moznost zneužití problematiky lidských práv a jejich ochrany ze strany EU.

3) Skutečnost, že snížení trestné činnosti provází trvající nebo dokonce zvětšující se nebezpečí terorismu a extremismu, vyzývá vládu Kazachstánu k urychlenému přijetí komplexního vlastního zákona, upravujícího návrat a pobyt účastníků teroristických akcí v zahraničí a IS a jejich rodinných příslušníků. Zákon, podle mého přesvědčeni a znalosti asijské společnosti, nemůže být založen výlučně na evropském pojetí.

Podle osobni životni zkušenosti, průměrné znalosti hlavních archetypů společnosti Centrální Asie (jazyk, psychologie - myšlení a chováni - hodnoty) a pravděpodobně podprůměrné znalosti práce NGO a oficiálních ochránců lidských prav, svobody shromažďování a svobody projevu, je pro mne osobně vyloučeno, aby EP transformoval lidská práva v evropském pojetí do prostředků vyhrůžek, nátlaku nebo vydíraní politického vedeni Kazachstánu a jeho občanů s pomoci NGO a jim podobných organizaci.

Europoslanec Zdechovský, a jemu blízcí ochránci lidských práv, kteří - jak jsem se mohl osobně přesvědčit v Alamty - umí poslouchat pohádky o týrání, hypertonii, trvale zvýšené teplotě, které se obvinění naučili nazpaměť, stejně jako o politických akcích (prý) ve prospěch lidu, bez jeho autorizace, odvádějících pozornost od trestných činů spojených s odcizením a nezakonym vyvozem financi do zahraničí, neplacením daní apod.). Nejsou schopni reagovat na kritické otázky, ale přesto se snaží spustit pres EK diplomatický nástroj k monitorování, trestání států a prostých občanů bez důkazů, a ke změně státního a politického systému.

Skutečnost, ze pánové Swiecicki a Stango obdrželi povoleni hovořit s obviněnými mezi čtyřma očima, to jest bez účasti dalších osob a mimo zasedací místnost, mluví sama za sebe a indikuje u mne podezření, že pánové jsou i nositeli instrukci jak se chovat, co říkat, a zpětné vazby (k veřejnosti apod.). V neposlední řadě i prostředníky pro předání peněz (rodičům, příbuzným apod.), nutných na financováni zahraničních právníků. Nevím, zda je podobné povoleni možné dostat v české kotlině nebo v jinem statě EU ve stadiu vyšetřování.

Vím ale, že není možné požadovat netrestání inspirátorů myšlenky a činů, a trestat pouze vykonavatele. Kvalitní analýza skutků vyžaduje zjištění nejenom příčiny, ale i příčinu příčiny. Nebude od věci, kdyby se proto o zmíněnou problematiku zajímaly současné s EP politické strany v CR, vstupující do koalice nebo spolupráce s ANO, mající zájem o další rozvoj politických, hospodářských a kulturně – vzdělávacích vztahů.

Setkání v Almaty se zúčastnilo vedle uvedených dvou vůdců boje za ochranu lidských práv několik dalších cizinců (2 Španělé, jeden nestranný Ital, jeden britský nezávislý novinář, dvě poslankyně z Rumunska, jeden nestranný Čech, autor příspěvku). A protože jsou v tomto procesu ochrany lidských práv zainteresováni i američtí právníci (o čemž svědčí protokol), nabízím citát Marka Twaina (1835 –1910): Je dobré, ze objevili Ameriku, ale bylo by ještě lepší, kdyby Kolumbus proplul mimo ni.

Souhlasu netřeba.

Jan Campbell
Almaty 18.4.2018


Otázky, které by mohla delegace EP položit během plánované návštěvy v Kazachstánu nejenom vyšetřovaným osobám, které jsem viděl a mohl s nimi hovořit, potvrzují obsah komentáře:

Pan Erembetov: Why you did not report any torture during the approx. 126 visits you did receive during your investogation lasting 150 days?

Why you should be tried in Europe, and how do you know that you would receive a fair trail in Europe (and not in your home country, where you supposingly committed the crime)?

Pan Abishev: Have you plenned to organize surveillance on heads of law enforcement agencies, and judges in order to determine their and their family members location and place of residence?

Have you planned through thirdparties make anonymous telephone callsto representative of law enforcement agencies and judges in order to terrify them?

Pan Zhumagulov: Have you told about your intention to buz hand guns and automatic weapons in Kirgizstan in order to use for extortion of Uigur and Dungan nationalities?

Have you planned to make media support to DVK movement by dissemination of leaflets or other propaganda production? If you no not support an extremism and organization Hiz-but-Tahrir, for what purpose did you used the flag of the organization, weapons and masks on the video? All, so called political prisoners (to best of my knowledge), I have seen in persons this time, as in the

past in Germany (refugees from CEEC) or in Kyrgyzstan (so called political prisoners) should answer following three simple questions, of many, without a help from lawyers:

What do you need in order to accept:

a) medical service from Kazachstan authorities, or private medical centres,

b) polygrafic examination conducted by Kazachstan authorities,

c) scientific analysis of video and acustical evidence provided by the Kazachstan and foreign scientist living in Kazachstan ?

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2018
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.2795 sec,0.0704 z toho dotazů.Dotazů v DB:17. Použitá paměť:2,071kB