Úterý 28 srpen 2018
Afghánistán: Ostudná válka Ameriky   
Pridal tk Úterý 28 srpen 2018 - 02:23:57 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Po 17 krvavých letech nejdelší válka v americké historii pokračuje bez polevení či účelu. Tamní stateční a zuřivě nezávislí lidé, paštúnské horské kmeny, donutili mocnou americkou Říši k patu, který doposud stál americké daňové poplatníky 4 biliony dolarů, 2,371 mrtvých a 20,320 raněných vojáků. Nikdo neví, kolik zemřelo Afghánců. Toto číslo je drženo v tajnosti.

Paštúnské kmeny v alianci Taliban a jejich spojenci bojují s cílem vyhnat všechny zahraniční vojska z Afghánistánu a sesadit Západem dosazený a podporovaný loutkový režim v Kábulu, který předstírá, že je legitimní národní vládou. Stažení cizích jednotek a zničení režimu v Kábulu by trvalo jen několik dní.

Celá tato věc páchne vietnamskou válkou. Poučení tak bolestivě zaplacené Amerikou v tomto konfliktu byla zcela zapomenuta a stejné chyby se opakují. Lži a nadšené kecy politiků, generálů a médií se valí nadále.

Tento týden síly Talibanu obsadily důležité strategické město Ghazni na cestě z Péšaváru do Kábulu. V držení jej měly tři dny a bylo třeba náletů těžkých Amerických bombardérů B-1, vrtulníků Apač, útočných letounů pro pozemní cíle A-10 a letadel z amerických základen v Afghánistánu, Pákistánu a Kataru, a 5. americké flotily, aby byl Taliban odražen. Taliban také zdolal klíčové vojenské cíle v Kábulu a na venkově, zabil stovky vládních vojáků v rámci jakési afghánské ofenzívy Tet.

Policie afghánského režimu a armádní jednotky kladly jen malý odpor nebo utekly. Části Ghazni byly přeměněny na ruiny. Byla to velká ostuda amerických generálů a jejich afghánských poskoků, kteří tvrdili, že „věci v Afghánistánu se konečně změnily“.

Snaha Trumpovy vlády vybombardovat Taliban do podrobení se evidentně selhala. Američtí velitelé se bojí používat americké pozemní jednotky v boji, neboť mají vážné ztráty. A USA navíc dochází bomby.

Cesty jsou nyní pro okupanty tak nebezpečné, že většina přesunů musí probíhat vzduchem. Taliban podle odhadů kontroluje permanentně téměř 50% Afghánistánu. Toto číslo by vzrostlo na 100%, pokud by nebylo všudypřítomných amerických leteckých sil. Noci vládne Taliban.

Taliban nejsou, a nikdy nebyli, „teroristé“, jak podvodná goebbelspropaganda Washingtonu tvrdí. Byl jsem tam při vzniku tohoto hnutí – skupiny afghánských nábožensky založených studentů vyzbrojených Pákistánem, jejímž cílem bylo zastavit banditismus po občanské válce, masové znásilňování žen, a boj proti afghánským komunistům. Když se Taliban dostal k moci, zlikvidoval 95% rozbujelého obchodu s afghánským opiem. Po invazi USA, ve spojenectví se starými afghánskými komunisty a severními tádžickými kmeny, se produkce opia-heroinu vyšplhala na rekordní úroveň. Dnes je USA okupovaný Afghánistán největším světovým producentem opia, morfia a heroinu.

Americké okupační úřady tvrdí, že produkci drog řídí Taliban. To je další velká lež. Afghánští váleční mafiáni, kteří podporují režim prezidenta Ašrafa Ghaniho, zcela ovládají produkci a vývoz drog. Armáda a tajná policie dostává tučné všimné. Jak jinak by se náklaďáky plné drog dostaly přes hranice do Pákistánu a střední Asie?

Spojené státy se staly jedním z hlavních světových drogových dealerů. Je to jeden z nejostudnějších odkazů afghánské války. Ale pouze jeden. Sledování, jak největší světová velmoc bombarduje a pustoší malý Afghánistán, zemi tak chudou, že někteří tamní lidé si nemohou dovolit ani sandály, je pro Američany velkou hanbou a potupou.

Stejně tak Paštúnové porazili invazní armády Alexandra Velikého, Čingischána, Tamerlána, mogulské vládce a mocné britské rádže. Zdá se, že USA budou na tomto hřbitově Říší další na řadě.

Nikdo ve Washingtonu nemůže uvést dobrý důvod pro pokračování koloniální války v Afghánistánu. Jako výmluvu pro udržování amerických jednotek v Afghánistánu lze zaslechnout řečí o nerostných surovinách, ženských právech a demokracii. To vše jsou hovadiny. Možným skutečným důvodem může být upření vlivu v Afghánistánu Číně, ačkoliv Číňané jsou příliš chytří na to, aby se tohoto šálku s jedem chopili. Mají více než dost svých starostí se svými vzpurnými ujgurskými muslimy.

Je zajímavé, že tak zvané „výcvikové tábory teroristů“ údajně nalezené v Afghánistánu v r. 2001 byly ve skutečnosti výcvikovými tábory partyzánů, řízenými pákistánskou tajnou službou, s cílem vycvičit kašmírské vzbouřence, a CIA řízenými tábory pro exilové ujgurské bojovníky z Číny.

Kachna a blábol, že USA musely napadnout Afghánistán, aby se zbavily Usamy bin Ladena, údajného autora útoků z 9/11, je nepravdivý. Útoky byly provedeny Saudy a řízeny z Hamburku a Madridu, ne z Afghánistánu. Dokonce si nejsem jist, že bin Laden za útoky stál.

Můj zesnulý přítel a novinář Arnaud de Borchgrave mé pochyby sdílel a trval na tom, že vůdce Talibanu Mullah Omar nabídl vydat bin Ladena soudu v muslimské zemi, kde by byla dokázána jeho vina či nevina.

Prezident George Bush, nachytán ve stráži v nedbalkách a ponížen, musel najít pro odplatu snadný cíl – a tím byl Afghánistán.

Autor: Eric Margolis

Afghanistan: The War That Shames America vyšel 18. srpna 2018 na ericmargolis.com. Překlad Zvědavec.

Zdroj: http://www.zvedavec.org/komentare/2018/08/7685-afghanistan-ostudna-valka-ameriky.htm
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponNevěřím, že vláda hájí zájmy lidu   
Pridal tk Úterý 28 srpen 2018 - 02:16:54 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Věřím, že premiér Andrej Babiš šel do politiky s úmyslem narovnat zřícený stav naší země. Věřím, že Andrej Babiš je skvělý podnikatel.

Věřím, že je nejlepším naším ministrem financí po roce 1989. Věřím, že má obrovské zahraniční vyjednávací zkušenosti. Věřím, že má pevnou vůli a silné nervy. Věřím, že je pod všemožnými silnými tlaky doma i v zahraničí. Věřím, že většina obvinění proti němu je vykonstruovaných, nepravdivých a účelových.

Nevěřím, že premiér Andrej Babiš je dostatečně důrazný a odvážný. Nevěřím, že si Andrej Babiš neuvědomuje migrační nebezpečí, které nám hrozí. Nevěřím, že má kolem sebe rozhodné, schopné, kvalifikované, tvrdé a nekompromisní politiky. Nevěřím, že má prioritně na mysli zájmy České republiky. Nevěřím, že si neuvědomuje krach projektu EU a že je třeba hledat nová spojenectví. Nevěřím, že si neuvědomuje koloniální postavení země, které vládne.

Naše země s otevřenými hranicemi, bez odpovídající armády a jiných bezpečnostních sborů, bez potravinové soběstačnosti, bez kvalitního školství, infrastruktury, vlastního investičního i komerčního bankovnictví nezbytně nutně vyžaduje politiky typu maďarského premiéra V. Orbána, srbského prezidenta A. Vučiče, filipínského prezidenta R. Duterta, polského expremiéra J. Kaczynského atd.

To jsou lidé, kterým na srdci leží osud svého národa, umí se veřejně postavit na jeho stranu a umí neohroženě sdělit své priority. Nikoho nenechávají na pochybách, že jim jde především o národ a jeho budoucnost. To vše a jasnou vizi budoucnosti postrádám u všech našich politických představitelů.

Ing. J. Oberreiter
Aliance národních sil


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponSyrská protivzdušná obrana je ve stavu pohotovosti   
Pridal tk Úterý 28 srpen 2018 - 02:12:11 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Agentura Al Masdar s odkazem na místní média oznámila, že syrská protivzdušná armáda byla uvedena do stavu nejvyšší pohotovosti. Nejspíše se jedná o reakci na slova poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost Johna Boltona, který pohrozil vojenskou akcí, pokud Damašek použije chemické zbraně.

Na pozadí příprav syrských ozbrojených sil k zahájení vojenské operace v Idlibu na severozápadě země se napětí v regionu zostřuje. Bolton varoval, že pokud syrská armáda použije chemické zbraně, tak Spojené státy přijdou s vojenskou odvetou. V pondělí francouzský prezident Emmanuel Macron rovněž pohrozil, že v případě chemického útoku Paříž přijde s vojenskou reakcí.

Naopak ruské ministerstvo obrany prohlásilo, že ozbrojenci v Idlibu chystají provokaci chemického útoku.

Zdroje agentury Al Masdar uvedly, že jednotky protivzdušné obrany dostaly povel připravit se k útoku proti Damašku. Syrská vláda však tyto zprávy zatím nekomentovala.

USA, Británie a Francie provedly raketový útok proti Sýrii v dubnu letošního roku. Příčinou bylo údajné použití chemických zbraní ve východní Dúmě.

V červenci experti z Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) prohlásili, že na místě chemického útoku našli organické látky, které obsahují chlór, avšak neobjevili žádné stopy po nervové paralytické látce, která měla být použita během útoku.

Zdroj: Al Masdar, Sputnik

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponFrancie je připravena zaútočit v Sýrii   
Pridal tk Úterý 28 srpen 2018 - 02:07:04 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Francie je připravena provést další nálety v Sýrii, pokud se Damašek opět odhodlá k chemickému útoku. V pondělí to prohlásil francouzský prezident Emmanuel Macron na konferenci francouzských velvyslanců.

Spolu s tím francouzský prezident uvedl, že společný rusko-francouzský koordinační mechanismus v otázce syrského konfliktu přinesl první výsledky.

„Koordinační mechanismus s Ruskem, který byl vytvořen v Petrohradu, přinesl první výsledky, a to hlavně v humanitární oblasti," řekl Macron velvyslancům.

Přitom Macron podotkl, že nikdy netrval na rezignaci syrského prezidenta Bašára Asada jako podmínku pro poskytnutí humanitární pomoci. Dodal však, že ponechání moci v rukou Asada bude chyba.

„Francie nemůže jmenovat budoucí vůdce Sýrie… Je ale naší povinností a v našem zájmu zajistit, aby to mohl učinit syrský lid," uvedl francouzský prezident.

Dále uvedl, že se obává, že v syrské provincii Idlib nastane vážná humanitární krizi. Podle něj Francie očekává, že v souvislosti se situací v Idlibu Rusko a Turecko vyvinou na syrskou vládu nátlak.

„Kdo vyprovokoval všechny ty miliony uprchlíků? Kdo vraždí vlastní lid?" položil si otázku Macron.

Projekt evropské bezpečnosti

Macron dále prohlásil, že Evropská unie musí vzít bezpečnost do vlastních rukou a nesmí již spoléhat na Spojené státy.

„Je na nás, abychom dnes převzali odpovědnost za bezpečnost [EU — pozn. red.] a garantovali tak suverenitu EU," sdělil Macron.

Evropská unie dříve prohlásila, že hodlá v období 2021 až 2027 na obranu vyčlenit 20 miliard euro. Velká část této sumy má jít na výzkum a vývoj nových vojenských technologií.

Zdroj: https://sptnkne.ws/jxra

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponVztahy mezi USA a EU se nachází v obtížné situaci   
Pridal tk Úterý 28 srpen 2018 - 02:02:48 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Americký prezident Donald Trump a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker na konci července uspořádali setkání v Bílém domě, po kterém oznámili, že zahájí novou fázi bilaterálního blízkého přátelství. Už v srpnu se ale obě strany navzájem obviňovaly z mnoha otázek. Vztahy mezi USA a EU se nachází v obtížné situaci.
Důvodem pro toto napětí ve vztazích mezi USA a EU jsou sankce proti Íránu. Americký prezident Donald Trump 8. května oznámil odstoupení USA od smlouvy o íránské jaderné otázce a 7. srpna znovu obnovil sankce proti Íránu v řadě neenergetických oblastí, jako jsou finance, automobily, kovy a nerosty. Kromě toho americká vláda plánuje od 5. listopadu druhé kolo sankcí na íránské energetické a lodní odvětví. Ministerstvo zahraničí USA 16. srpna oznámilo zřízení „zvláštní akční skupiny pro Írán", která bude zodpovědná za další sankční tlak na Írán. Ředitel pro plánování politik na ministerstvu zahraničí USA Brian Hook se stal vedoucím této skupiny, tedy „zvláštním zástupcem pro íránskou otázku". Brian Hook varoval, že ostatní země musí do 4. listopadu snížit dovoz ropy z Íránu na nulu.

Spojené státy znovu přijaly jednostranné sankce podle vnitrostátního práva. Spojené státy chtějí i nadále zvyšovat tlak na Írán a donutit ho, aby udělal ústupky, aby USA mohly pevně uchopit hegemonii na Blízkém východě. Za tímto účelem Spojené státy nedovolují žádné zemi vést obchod s Íránem, včetně svých vlastních spojenců. Ale EU vždy úzce spolupracovala s Ruskem a Íránem v oblasti ekonomiky a energie. EU dříve utrpěla velké ztráty v důsledku několika amerických sankcí proti Rusku.

Americká opatření už překročila červenou čáru EU, proto musí EU zavést protiopatření:

1. V reakci na to, že USA znovu zahájily řadu sankcí proti Íránu, aktualizovala EU příslušné zákony a nařízení, aby zajistila, že zúčastněné společnosti EU nebudou muset dodržovat zákon o sankcích USA a dostanou odpovídající odškodnění.

2. EU 23. srpna oznámila, že poskytne Íránu 18 milionů eur na podporu hospodářského a sociálního rozvoje, aby odstranila negativní dopad amerických sankcí proti Íránu a ochránila íránskou jadernou dohodu dosaženou v roce 2015.

Ve skutečnosti není otázka jednostranného odstoupení Spojených států od íránské jaderné dohody jediným problémem pro EU. Od doby, kdy se Donald Trump ujal úřadu, vedla politika „Spojené státy vždy na prvním místě" a řada jednostranných akcí k rozšíření rozporů a rozdílů mezi Spojenými státy a EU, a to zejména v oblasti obchodní politiky, kolektivní bezpečnosti NATO, evropské integrace, imigrační a přistěhovalecké politiky a dalších.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponSyrský prezident znovu zdůraznil důležitost spolupráce s Íránem   
Pridal tk Úterý 28 srpen 2018 - 02:01:32 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Podle zprávy syrské tiskové agentury se 26. srpna syrský prezident Bašár al-Asad setkal s íránským ministrem státní obrany Amirem Hatamim, který navštívil Sýrii. Obě strany jednaly o situaci v Sýrii, bilaterálních vztazích a dalších tématech.

Bašár al-Asad při rozhovoru objasnil těsnost syrsko-íránských vztahů. Současně zdůraznil důležitost vytvoření bilaterálního koordinačního mechanismu a dlouhodobého plánu na spolupráci.

Amir Hatami vyjádřil důvěru v obnovení syrské vlády nad celým státním územím. Zdůraznil, že íránsko-syrské vztahy už vstoupily do etapy strategických styků.

Před návštěvou v Damašku se Amir Hatami vyslovil v tom smyslu, že Írán doufá, že bude hrát důležitou roli v procesu syrské obnovy.

Amir Hatami také jednal se syrským ministrem státní obrany Ali Abdallahem Ayyubem. Obě strany podepsaly dohodu o spolupráci mezi armádami obou zemí.

Írán podporuje v syrské občanské válce vládu pod vedením Bašára al-Asada a poskytl syrské vládě vojenskou podporu.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2018
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.2386 sec,0.1005 z toho dotazů.Dotazů v DB:17. Použitá paměť:1,635kB