Středa 24 říjen 2018
Taliban zabil v Afghánistánu dalšího českého vojáka! Útočník čekal na vůz s českou posádkou přímo na základně! Útočil člen afghánské ostrahy, který uposlechl výzvu Talibanu!   
Pridal tk Středa 24 říjen 2018 - 04:15:48 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Taliban zabil v Afghánistánu dalšího českého vojáka! Útočník čekal na vůz s českou posádkou přímo na základně! Útočil člen afghánské ostrahy, který uposlechl výzvu Talibanu! Islamisté na svém webu na Darknetu vyhlásili svatou válku proti “českým okupantům” v Aghánistánu, vyzývají Afghánce k mučednické smrti a útokům proti vozům a vojákům s českou vlajkou! Čeští generálové udělali z ČR pro Taliban terč!

Taliban zřejmě vyhlásil svatou válku České republice. V pondělí večer tuto informaci naší redakci potvrdil zdroj ze SITE Intelligence Group, monitorovací organizace, která sleduje na darknetu diskusní platformy a chaty islámských teroristických organizací. Podle našeho zdroje SITE zaznamenal diskusi již minulý týden, kdy teroristé Talibanu na komunikační platformě Discord probírali a diskutovali dopad zásahu české speciální jednotky proti jednomu ze strůjců vražedného útoku proti české hlídce v srpnu tohoto roku, kdy zahynuli 3 čeští vojáci ve službě. Jen krátce po české odvetě došlo k dalšímu útoku proti konvoji vozů, kdy útočník čekal na vozidlo s českými vojáky a selektivně odpálil nálož IED pod vozem s českými vojáky, které identifikoval podle vlajky na voze. Jeden český voják byl těžce zraněn a převezen do nemocnice. Nikdo ale nezemřel. Jen několik dnů poté tak přichází další vražedný útok proti českým vojákům v Afghánistánu.

Podle Washington Post došlo k útoku opět na český obrněný vůz, tentokrát ale přímo uvnitř základny Shindand v provincii Západní Herát. Podle deníku to znamená, že útočili přímo afghánské ozbrojené síly, které čeští vojáci na základně cvičí. Podle informací začal útočit příslušník afghánských bezpečnostních sil na vozidlo českých vojáků, na nikoho dalšího. Typ útoku není zatím jasný, podle našich informací ze zdroje SITE byl útok veden na projíždějící vůz uvnitř areálu. Vzhledem k tomu, že vozy jsou pancéřované, není dosud jasné, jestli šlo o útok RPG raketometem nebo byla odpálena výbušnina.

Zabíjel afghánský voják a člen ostrahy základny

V úvahu připadá i možnost, že došlo ke střelbě na české vojáky, když nastupovali nebo vystupovali z vozu, nebo dokonce jeli v obyčejném osobním autě. Palba ze samopalu nemohla vojáky uvnitř obrněného vozu ohrozit, takže se to celé odehrálo poněkud jinak, než jak dosud připouští gen. štáb AČR, který uvolnil pro česká média jen strohé informace, které obsahují pouze “damage control” fráze o tom, že prý nešlo o cílený útok na Čechy, ale na celou koalici, což není podle našich informací pravda. Útok byl veden na základně pouze a výhradně na vůz našich českých vojáků. Útočník dokonce ani nebyl zastřelen, přežil a byl prý zajat. Pohromy, které se v krátké době sypou na hlavy českých vojáků v Afghánistánu, mají společného jmenovatele, české politiky, česká média, generály a muslimskou obec v ČR, která zjevně informuje Taliban o všem, co se děje v České republice.

Velkohubá prohlášení českých generálů ze srpna tohoto roku na České televizi o pomstě a odvetě Talibanu za smrt 3 českých vojáků se bohužel nějak dostala na přední stránky diskusních fór Talibanu na darkwebu, kde čeští vojáci jsou označováni za “okupanty” a “bezvěrce” s německou krví. To nás v redakci trochu překvapilo, že by měli lidé s napojením na Taliban takové vědomosti o historii českých a moravských zemí na sudetskou otázku a promísení s německým etnikem. Jednotlivci začali v chat roomu vypisovat odměny v Bitcoinech za hlavu každého zabitého českého vojáka. Cena za 1 hlavu je 1 Bitcoin, za důstojníka 3 Bitcoiny. Tyto odměny vyplácí Taliban už několik let rodinám sebevražedných atentátníků proti jednotkám NATO, zejména proti Američanům a proti centrální vládě v Kábulu. Dawlah o sobě dala naposledy vědět v polovině září, kdy vytvořila svoji novou divizi s názvem Dawlah Hacking Division (DHD). Ta nově vyhrožuje útokem na “kafíry”, tedy bílé bezvěrce.

Není to nějaká jednorázová akce kvůli českým vojákům, jenom dosud nebyly za české vojáky vypláceny odměny, jen za Američany, Brity a Němce. Sekce Talibanu Dawlah je odnož paštúnského chalífátu, která původně vznikla jako platforma na darkwebu pro finanční zabezpečení vdov a rodin po sebevražedných útočnících proti kafírským bojovým svazům (tak oficiálně nazývají islamisté koalici NATO). Skupina získává prostředky z prodeje opia na darkwebu za Bitcoiny, dále pomocí hackerských útoků na kreditní karty po celém západním světě a také od sponzorů z Arabského poloostrova. Podle SITE jsou v posledních 2 letech odměny vypláceny už jen v Bitcoinech, předtím to byly dolary v hotovosti doručované tichým kurýrem, který lněný sáček s penězi a symbolem Dawlah položil ke dveřím nebo vhodil do okna pozůstalé rodiny jako poděkování za sebeobětování člena rodiny.

Mustafa Abú Abhdeilí po vyhlášení války Rusku a křesťanům je opět na scéně

Ve spolupráci se SITE naše redakce identifikovala na Darknetu celkem dalších 11 diskusních místností a chatů, kde se probírá téma odvety české armády a armádních speciálů proti strůjcům vraždy 3 českých vojáků ze srpna tohoto roku. Přístup do diskusních fór těchto skupin je pouze na základě doporučení dvou bratrů nebo tří sester ve víře v Islám, proto získání informací zevnitř je pro novináře velmi obtížné, a proto děkujeme SITE za poskytnutí informací. SITE spolupracuje se zdrojem, který články a diskuse z těchto platforem na darkwebu poskytuje dále překladatelům z arabských jazyků do angličtiny a poté analytikům. Taliban dosud Českou republiku neznal, nevěnoval jí pozornost, ale to se změnilo po vystoupení gen. Aleše Opaty v České televizi 10. srpna tohoto roku.

Mustafa Abú Abhdeilí, minimálně takto se podepisuje po překladu z Dárí do angličtiny na diskusní platformě skupiny Dawlah na Darknetu, vyzval jménem Talibanu ke svaté válce proti českým vojákům a ke splnění povinnosti proti nevěřícím. Muž, kterého čeští speciálové zabili před několika dny [5] v odvetě za útok a smrt 3 českých vojáků v srpnu tohoto roku, nebyl zřejmě jen tak někdo bezvýznamný, ale pravděpodobně vysoce postavený člen jedné z kmenových autorit Dawlah sítě. Česká média přinesla články, že 3 mrtví čeští vojáci tím byli pomstěni. Tyto články se hned v překladu do Dárí objevily na stránkách Dawlah skupiny. To prostě nepotřebuje komentáře.

Abhdeilí vyzývá k dalším útokům, jmenovitě na české vojáky a jejich pozice, vozy a základny. Přikládá obrázek české vlajky, vzor uniforem a podobu obrněných vozů a fotografie z jakýchsi základen. Jiný z účastníků píše adresně: “Bezvěrce z Bohemie poznáte podle kreseb praporu na chladičích jejich obrněných bestií, které přinášejí našim bratrům a sestrám smrt do našich vesnic…”. Z bezpečnostních důvodů ochrany českých vojáků zde nebudeme fotografie z webu Talibanu publikovat, jsou na nich čeští vojáci, fotografie zevnitř jakési základny v Afghánistánu, zřejmě interiéry české základny. Jedná se asi o “intel” džihádistů o české základně, kterou pořídil útočník nebo jiný zdroj zevnitř základny. U fotky jsou nápisy v dialektu Dárí, který ani náš zdroj ze SITE neuměl přeložit do angličtiny.

Stejný “Mustafa” přitom není žádný nováček, protože v minulosti už vyhlásil i fatwu proti Rusku a ruské církvi a kříži. SITE o tom přinesla informaci už v roce 2016 v rámci monitoringu série článků z magazínu ISILu Dabiq, kde Abú Abhdeilí a několik dalších muftí vyzývalo bojovníky v Afghánistánu, v Sýrii, v Libyi a v Rusku k útokům proti křižákům. Na jejich darkwebu se objevilo několik výzev a také hrozeb, jedna z nich je na obrázku níže (zdroj: SITE). Česká armáda vůbec netuší, proti komu zahájila válku.

Pokud se vrátíme k incidentu v Herátu, tak podle informací médii byl při tomto útoku zabit rotný Tomáš Procházka (1976) z elitní 601. skupiny speciálních sil z Prostějova. Taliban si tak připsal zářez v podobě zabití speciála. Odměna za speciála je 5 Bitcoinů ve skupině Dawlah na Darknetu pro rodinu útočníka. Čeští politici a hlavně generálové tak udělali z České republiky terč pro Taliban. Toto je výsledek nezodpovědné zahraniční politiky, která ohrožuje občany České republiky, vojáky, české turisty v arabských zemích, kde platí fatwy Talibanu stejně jako v Afghánistánu. Čeští turisté jezdí do arabských zemí, do Egypta, do Tunisu, do Maroka, a když je AČR ve válce s Talibanem, sami si domyslete, co se může stát při dovolené v arabské zemi. Série pokusů o zabití českých vojáků v Afghánistánu tak rychle za sebou a v krátké době znamená, že fatwa Mustafy Abu Abhdeilího našla odezvu.

Česká republika se stala terčem pro Taliban ve chvíli, kdy Američané z Afghánistánu chtějí odejít a jednají s Talibanem o příměří! To nevymyslíš!

Zranění byli další dva čeští vojáci, kteří byli z Herátu přepraveni do americké polní nemocnice na základně Bagrám. Taliban si tak udělal z českých vojáků v Afghánistánu terč. Redakce AE News vyzývá KSČM, aby iniciovala v poslanecké sněmovně okamžité stažení českých jednotek z Afghánistánu a podmínila tím podporu současné vládě Andreje Babiše. Role AČR v Afghánistánu skončila ve chvíli, kdy afghánský voják obrátil zbraň proti českým vojákům na jejich záda, kteří přijeli Afghánce cvičit. To nelze tolerovat! Stejně tak není možné vést válku v cizí zemi bez mandátu Rady bezpečnosti OSN a pořádat kovbojské odvetné operace AČR proti Talibanu, když je naprosto zjevné, že každá taková odveta pouze povzbudí Taliban proti dalším a dalším útokům proti českým vojákům, a pokud se situace zdramatizuje, Taliban může začít útočit i mimo Afghánistán, proti českým turistům v Egyptě a v dalších destinacích.

Je naprosto zřejmé, že Česká republika musí iniciovat vystoupení z NATO, neboť tato organizace už nechrání členské státy v Evropě, ani před migranty, ani před terorismem, ale místo toho NATO organizuje v dalekých zemích, bez mandátu RB OSN, vojenské operace proti místním kmenům a místním kmenovým organizacím. Česká republika nemá mandát RB OSN pro vedení vojenských operací v Afghánistánu.

Nemá mandát na odvetné akce AČR a speciálních jednotek proti Talibanu a strůjcům útoku na české vojáky z minulého měsíce. Vedení trestných operací v Afghánistánu je naprostá šílenost, protože válku s Talibanem nemůže česká armáda vyhrát, protože ani americká armáda v té zemi Taliban neporazila a namísto toho raději Pentagon a Bílý dům s Talibanem začali vyjednávat, více zde: https://www.nytimes.com/2018/07/15/world/asia/afghanistan-taliban-direct-negotiations.html Američané utrpěli v Afghánistánu zdrcující porážku a česká armáda, místo vyvození důsledků z této změny postojů americké armády, se pouští do další potupné války s Talibanem.

Taliban má spojence a informátora z řad muslimů v Liberci?

Daleko horší je zjištění naší redakce, že diskusních relacích na kanálech Talibanu se účastní zjevně i některé osoby z okolí české muslimské obce. Upozornili jsme organizaci SITE na dva diskutující, z nichž jeden má v arabském profilu obrázek libereckého náměstí s nápisem v Dárí “Alláh trestá nevěřící” a pod tím je obličej neznámé osoby s bílou pletí a českými rysy. Nevíme, kdo to je, fotografii jsme poskytli dále kolegům, kteří spolupracují s naší redakcí a mohou zjistit více.

Mohlo by se jednat o českého konvertovaného muslima, ale také o cíl nějaké nenaplněné hrozby. Proto nebudeme veřejně fotografii publikovat, předáme ji ale dál příslušným orgánům. Informace jsme předali také SITE a jsme připraveni je poskytnout i poslancům bezpečnostního výboru parlamentu ČR, pokud projeví o materiály z našeho onálepkovaného a prý “proruského dezinformačního webu” zájem. Osobně jsem rozesílal informace už tolika poslancům, ale nikdo nemá zájem se tím zabývat.

Mezitím byla Česká republika zřejmě zavlečena do guerillové války s Talibanem a je pouze otázkou času, možná jen několika dnů, nebo dokonce hodin, kdy proběhne další útok proti českým vojákům v Afghánistánu. Jak sami vidíte, Taliban má své lidi i mezi bezpečnostními složkami afghánské armády a neváhají splnit fatwu Talibanu a začít střílet do zad vojáků, kteří je do Afghánistánu přijeli cvičit. Klidně se obrátí proti nim a začnou je zabíjet na jejich vlastní základně. Válku v Afghánistánu nelze vyhrát, válku v Afghánistánu lze pouze ukončit a odejít. Nelze importovat do muslimské a kmenově ukotvené země demokracii západního typu. To, že jsou Američané s odpuštěním “debilové” a nechápou to, tak to přece neznamená, že se tak musí chovat i spojenci Američanů.

Bez mandátu RB OSN nemůže ani česká armáda válku s Talibanem vyhrát, je to země, která má jinou kulturu a demokracie a západní vojska do ní nepatří, to je prostě realita!

Taliban může oslovit některé radikalizované české muslimy, aby provedli útoky v České republice, protože fatwa je závazná pro všechny ty, kteří přijali cestu Džihádu. Po zvolání fatwy jsou ti, kteří přijali cestu džihádu, povinni na výzvu odpovědět. Do zvolání fatwy jsou džihádisté ve spánku, čekají pouze na zavolání a výzvu autority. Takovou autoritou je muftí, imám nebo ajatolláh. V Afghánistánu navíc fatwy vynáší i kmenoví vůdci a autority z řad kmenových velitelů ozbrojených skupin.

Další útok na české vojáky ukazuje, jak hrubou chybu udělala KSČM, když ustoupila Andreji Babišovi při vyslovování důvěry jeho vládě a umožnila navyšování sil AČR pro zahraniční mise. Je to další lekce i pro SPD, jak moc se mýlí v tom, když akcentuje otázku referenda o EU, když by raději měla prosazovat okamžité vystoupení ČR z NATO, a to bez referenda, protože ani pro vstup do NATO žádné referendum nebylo. Účast v NATO ve výsledku produkuje pouze zinkové rakve s českými vojáky, které začínají proudit z Afghánistánu. Nastavte si hodinky, další útok na české vojáky v Afghánistánu je jistě na cestě.

Server Novinky.cz uzavřel diskusi, média se bojí nechat proudit debatu o smyslu naší vojenské účasti v Afghánistánu. U nás se to nestane, diskutovat na toto téma můžete na AEN bez omezení, pouze dodržujte pravidla pro diskuse. Zatímco do Evropy proudí tisíce migrantů přes nezabezpečené hranice, NATO místo toho operuje v daleké zemi kdesi v Afghánistánu bez mandátu RB OSN. Přitom nasazení vojsk NATO by mělo být použito především v Evropě na ochranu hranic před nelegálními migranty, aby armáda za použití zbraní a techniky dokázala útočníky odrazit a zahnat je pryč od Evropy. Pokud toto armáda a celé NATO neumí nebo nechce Evropu před migranty chránit, potom kolektivní obrana a členství v NATO postrádá význam. S překvapením lze souhlasit s Lubomírem Zaorálkem, který právě vyzval k postupnému stažení českého kontingentu z Afghánistánu. Nevěřil bych, že od politika ČSSD konečně zazní rozumný návrh.

Naše redakce po konzultaci s bezpečnostním expertem doporučuje gen. štábu AČR, aby česká armáda urychleně přestala v Afghánistánu označovat české vojenské vozy vlajkami a státními symboly, které z dálky jasně definují a deklarují cíle pro případné útočníky na české vojáky. Natřené české vlajky na chladičích náklaďáků a vlajky na anténách aut jsou naprostá bezpečnostní šílenost a hrozba pro české vojáky. Afghánistán je válečná zóna, ne vojenská přehlídka s vyšperkovanými alegorickými vozy.

-VK-
Šéfredaktor AE NewsZdroj: https://aeronet.cz/news/taliban-zabil-v-afghanistanu-dalsiho-ceskeho-vojaka-utocnik-cekal-na-vuz-s-ceskou-posadkou-primo-na-zakladne-utocil-clen-afghanske-ostrahy-ktery-uposlechl-vyzvu-talibanu-islamiste-na-svem-webu/

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponCo spojuje vraždu Sauda a Čecha? Stát, kterému nesmrdí peníze od vrahů je špatný   
Pridal tk Středa 24 říjen 2018 - 03:27:08 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Řeč je o českém státu. Další český voják byl zavražděn. Současně se lámou ledy a svět přiznává že Saudská Arábie podporuje terorismus, včetně Tálibánu.

Největší odběratel zbraní z ČR je, věřte nevěřte, Saudská Arábie. Včera byl zabit v Afghanistánů další český voják a Talibán se k tomu hrdě hlásí. No proč ne - Afghánec zabil okupanta.

To absurdní je, že na jedné straně Česká republika podporuje okupaci Afghanistátnu a boj s Talibanem a současně největší kšeft dělá s tím, kdo ve skutečnosti za Tálibánci stojí. S těmi, kdo je spolu s USA pomohli stvořit, s těmi kdo je dodnes financemi a zbrojní pomocí drží na nohou a řekněme si pravdu, drží je už 17 let ve stále lepší kondici. Saudská Arábie je náš "spojenec "- a je důležité zdůraznit - v současnosti také největší odběratel zbraní z Českér epubliky.

Současně je také jednou z nejzvrhlejších a nejnebezpečnějších diktatur na této planetě a podporuje terorismus na celém světě. Připomeňme si jen uniklý mail exministryně zahraničí USA Hillery Clintonové, ve kterém ta zvrhlá bába nadšeně píše "Saúdská Arábie představuje klíčovou finanční podporu pro al-Kajdu, Talibán a teroristickou organizací Lashkar-e-Taiba v Pákistánu” s tím, že sluníčková Hillery si samozřejmě přála, aby Soudi s podporu terorismu nepřestávali. A pravda, taky s ní nikdy nepřestali.

Úřad pro boj proti terorismu ministerstva zahraničí USA v loňské zprávě už oficiálně uvádí, že za posledních 25 let Saúdská Arábie podpořila desítkami miliard amerických dolarů financování muslimských extrémistických skupin po celém světě.

A my bychom měli opravdu otevřít oči uši a pak i huby - a ptát se - jak my to bojujeme s terorismem? Bojem, s Talibánem, který nikdy nespáchal v zahraničí jediný teroristický útok? S Talibánem, který ihned po útoku teroristů 11. září v USA nabídl USA vydání saudskoarabské party Al-Kaidá, včetně Sauda Usámy bin Ládina? Prezident Busch tehdy nabídku Tálibánu skromně zamlčel a na Afghanistán zaútočil. Ne, že by režim Talibánců nebyl odporný - celá země se pod jejich vládou řídila krvavým právem Šaria a ústavou byl jen Korán a prorokovy Sunny.

Tedy režim, který je do puntíku přesnou kopií režimu a diktatury v Saudské Arábii.

Shrňme si to: Náš boj s terorismem spočívá v okupaci cizí země, která nám nikdy nic neudělala a neudělala nic ani nikomu z našich skutečných či takzvaných spojenců. Současně děláme byznys a podporujeme ty, kdo skutečný terorismus, skutečné zločiny v zemích našich spojenců financují, spoluorganizují, podporují a jsou skutečně spoluodpovědní i za naše mrtvé. Slůvko spoluzodpovědní je klíčové.

Odpovědnost nesou i západní a naši politici. Desítky našim mrtvých Afghanistánu ale i jinde, padají na hlavu nikoli Talibánu a dalších bláznů zfanatizovaných za sudsko-americké peníze, ale našich politiků kteří pod falešnými záminkami podporují americkou okupaci země, jejíž smůla je v tom, že je na strategickém místě - na hranicích s Ruskem.

Cílem není žádný boj s terorismem, ale udržení vojenských základen pro útok na Rusko. Proto potřebujeme udržovat při životě Tálibán a další fanatiky. Šéíd amerického hospodářského výboru těsně před koncem 2 světové války prohlásil -Musíme udržet válečnou ekonomiku. Tu totiž válka během pár let zdvojnásobila a představa míru a milionu nezaměstnaných veteránů všechny děsila. Proto se mocnosti navzdory Stalinově ochotě nespřátelili ale vypukla tzv. studená válka. A proto války pokračují dodnes, kdy jen poslední Trumpův kontrakt USA se Saudy je za 100 mld. dolarů za zbraně. Proto potřebujeme ruské nebezpečí a terorismus.

USA kdysi stvořily mudžahedíny pro boj se Sověty, dosadili k vládě Saddáma Husseina, stvořili Al-Kaidu a naposledy zafinancovali a zorganizovali islamisty z islámského státu a to opět pro utkvělý boj s Ruskem - kdy cílem bylo svrhnout ruského spojence Asada a získat opět další zemi pro americký obchvat Ruska.

Skrytý cíl je ovšem skutečně světová nadvláda. Náš český problém je v tom, že podporujeme ty, kdo jsou za vraždy války zločiny skutečně odpovědní. Mnozí v naivitě za lásku a pravdu, jiní ve skutečné touze po spravedlivé a ekonomicky výhodné světovládě USA.

Chceme byznys? Proč ne, ale proč neobchodujeme raději víc s Indií, Latinskou Amerikou, s Ruskem? Byli bychom méně závislí na Německu, které samozřejmě dělá třeba s Ruskem obrovský byznys, sankce nesankce?

Ano. Nesli bychom menší odpovědnost za všechno, co přináší ‘Bruselsko-washingtonská politika? Za migraci, zločiny, terorismus? Určitě ano. Začaly by víc prosperovat české firmy, co přicházejí o byznys, kvůli slepému dodržování sankcí, obcházených západními firmami? Tak to určitě. Tak proč to vlastně nezkusíme?

Na závěr méně známy citát amerického prezidenta Willsona, bezesporu z celého amerického srdce: „Jestliže... továrník trvá na tom, že se svět stane jeho trhem, vlajka jeho národa jej musí následovat a dveře národů, které mu jsou uzavřeny, je třeba vyrazit. Koncese získané finančníky musí chránit státní ministři, a to i v případě, že by měla být potupena suverenita neochotného národa.“

USA a byznys first - proč ne. Ale jen tehdy pokud u nás bude platit to samé - ČR a prospěch pro nás taky první.

Autor: Jaroslav Novák

Zdroj: https://jaroslavnovak.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=684338
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponUprchlíci jsou nadřazení německým důchodcům! Maji větší výhody a slevy ...   
Pridal tk Středa 24 říjen 2018 - 03:20:43 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Ukázka jak multikulturní režim v Německu zvýhodňuje uprchlíky na úkor německých důchodců v Hamburku. Uprchlík si jezdí MHD za zhruba 30 euro, ale důchodce musí platit za stejnou jízdenku zhruba 62 euro. Jo a uprchlík si může do MHD kdy chce ale důchodce pouze po 9 hodině ranní, aby nezhoršoval dopravní ranní špičku ...

Toto je tolerantní neomarxistická politika. Důchodce celý život platil německému státu daně, aby si pak s ním německý stát takto vytřel zadek. Naopak uprchlík jenž nedal do státní pokladny ještě ani euro a jen čerpá, tak ten je přece budoucnosti Německa, tak se musí zvýhodňovat. To důchodce přece brzy chcípne, tak proč pro něj něco dělat, že?

Autor: Lukáš Lhoťan / Eurabia

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponZlatý barel: USA chtějí způsobit kolaps světového trhu s ropou   
Pridal tk Středa 24 říjen 2018 - 03:14:50 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Ropné kvóty neustále rostou a už v příštím roce mohou dosáhnout sta dolarů za barel. Je velmi pravděpodobné, že tím růst neskončí, řekl ministr ekonomiky Saúdské Arábie Khalid Al-Falih. Důvodem je trvající nejistota v dodávkách černého zlata na světový trh, který může ztratit až tři miliony barelů denně.

Íránský faktor

Růstu kvót napomáhají i blížící se protiíránské sankce a pokles dodávek z řady jiných zemí. Tvrdá americká opatření vůči Teheránu, která se týkají i vývozu energie, začnou platit 4. listopadu. Země, které budou tato opatření porušovat a budou udržovat s Islámskou republikou obchodní vztahy, budou postiženy sekundárními opatřeními.

Podle údajů kartelu dosahovala v roce 2017 íránská denní těžba 3,87 milionů barelů. Podle dřívějšího hodnocení mohl ropný trh přijít o 1,5 milionu barelů íránské ropy denně. Nyní se účastníci trhu obávají dvojnásobných objemů.

Třeba jaké konkrétní množství íránské ropy zmizí z trhu je zatím nezodpovězenou otázkou. „Dozvíme se to přibližně za měsíc. Tehdy budeme mít jasnější představu o tom, co můžeme očekávat v prvním čtvrtletí příštího roku," řekl již dříve Reuters ropný makléř v PVM Tjažmaš Vargi.

Jsou největší výrobci schopni nahradit ztracené objemy íránské ropy? Saúdové se už přiznali, že jejich možnosti jsou značně omezené.

Deficit nabídky

„V případě nutnosti můžeme dosáhnout i 12 milionů barelů denně, to vím jistě. Ale pokud z trhu zmizí tři miliony barelů, nedokážeme nahradit tento objem, a proto budeme muset použít zásoby ropy, které jsou na skladě," řekl Khalid Al-Falih.

Nahradit deficit se pravděpodobně nepodaří ani Rusku, protože se jeho těžba i tak nachází na nejvyšší úrovni.

Jak uvedl ministr ropy Íránu Bijan Zanganeh, ani Rusko ani Saúdská Arábie „nemají volné kapacity, aby mohly těžit více ropy a nahradit výpadek íránských dodávek".

Situaci komplikuje i konflikt USA se Saúdskou Arábií kvůli vraždě novináře Džamála Chášakdžího. Trump vyjádřil nespokojenost s tím, jak Rijád řeší tento případ, a nevyloučil sankce vůči viníkům novinářovy smrti.

Nic dobrého

„Agresívní a nepředvídatelná americká politika, pokusy získat všechno a hned, bezohlednost vůči partnerům a ignorování vlastních dlouhodobých zájmů vede k tak velkým výkyvům, které objektivně nejsou výhodné pro nikoho, ani pro Rusko," konstatuje náměstek ředitele Ústavu problémů ropy a plynu Ruské akademie věd Alexej Mastěpanov.

Z jedné strany jsou vysoké ceny přínosem pro ruský rozpočet. Nyní jsou veškeré nadměrné příjmy za ropu a plyn (ty, které jsou vyšší, než stanovil rozpočet, to znamená 40,8 dolarů za barel) převáděny do národních rezerv. Ale má to i druhou stránku.

„Příliš vysoké ceny destabilizují trh a přísun velkých peněz do rozpočtu po dobu jednoho-dvou měsíců bude doprovázen propadem v následujícím půlroce," vysvětluje Mastěpanov.

Pro ekonomiku nejsou důležité špičkové hodnoty, ale úroveň, na níž se mohou ceny držet dlouhou dobu. Problém je v tom, že očekávaných sto dolarů za barel není potvrzováno situací na trhu — ani nabídkou, ani poptávkou. To vše je pouze výsledkem geopolitiky a jednání Washingtonu, který se snaží porušit rovnováhu ropného trhu.

V případě silných deformací vstupují do hry konkurenceschopné ekonomické mechanismy. Dovozci nebudou chtít kupovat ropu za příliš vysokou cenu a začnou hledat alternativu.

„Čím dražší je ropa, tím silnější je snaha ji nahradit. Může to být břidlicová ropa, do určité míry plyn nebo elektromobily. Čím vyšší je cena, tím aktuálnější jsou náhražky. Nakonec se sníží poptávka a časem i ceny," uvádí Sergej Chestanov, poradce generálního ředitele pro makroekonomiku společnosti Otkrytije broker.

Kolik stačí?

Jako ekonomicky opodstatněnou úroveň cen ropy odborníci uvádějí rozmezí 65-80 dolarů za barel. Tato úroveň je nejužitečnější i pro ruskou ekonomiku, neboť stimuluje rozvoj nesurovinového odvětví a zabraňuje opakování minulých chyb. Jiná věc je, že na Rusku to teď moc nezávisí.

„Bohužel objektivně Rusko prakticky nemůže ovlivnit současné destabilizující procesy. Je třeba je chápat a připravit se na ně," uvádí Mastěpanov.

Propady ropy na 40 dolarů za barel také nejsou tržně odůvodněné, ale ekonomové krčí rameny: vzhledem k politice USA nelze vyloučit ani toto.

Natalja Dembinskaja

Zdroj: https://sptnkne.ws/jQVu
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponRusko: Pokud USA odstoupí od smlouvy INF, celý svět bude čelit riziku   
Pridal tk Středa 24 říjen 2018 - 03:09:50 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Tiskový tajemník ruského prezidenta Dmitri Peskov včera řekl, že pokud USA odstoupí od Smlouvy o likvidaci raket středního a kratšího doletu (INF), celý svět bude čelit riziku. Rusko bude muset přijmout opatření na ochranu své vlastní bezpečnosti a obnovení rovnováhy v této oblasti.

Dmitri Peskov uvedl, že asistent amerického prezidenta pro bezpečnostní záležitosti John Bolton v dohledné době navštíví Rusko a proto Rusko bude konzultovat s USA záležitosti týkající se odstoupení USA od smlouvy INF.

Dmitri Peskov zdůraznil, že z právního hlediska odstoupení od smlouvy INF potřebuje lhůtu půl roku a Spojené státy dosud nepodnikly příslušné kroky, avšak jeho postoj je znepokojující.

Smlouvu INF podepsaly v prosinci roku 1987 Sovětský svaz a USA a samotná smlouva začala platit od roku 1988. Podle smlouvy měly obě strany zlikvidovat všechny své rakety středního a krátkého doletu. V posledních letech se Spojené státy a Rusko mnohokrát navzájem obviňovaly z porušování smlouvy.

red.
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponZaorálkovo náhlé prozření   
Pridal tk Středa 24 říjen 2018 - 03:06:48 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Je to v tomhle našem kapitalizmu nadmíru zajímavý jev. Politik, který se ve vládní funkci chová jako ten nejpolitováníhodnější pomatenec, dostane rozum ve chvíli, kdy mu vládní funkci vezmou. Viděli jsme to už tolikrát, že nás to ani nepřekvapuje, a spíš dumáme nad tím, proč se tak děje. To se člověk ve vládě dostává pod takový tlak nejrůznějších vlivů, že ho to nutí blekotat nesmysly, jeden větší než druhý? A teprve až se téhle tíhy zbaví, hlava se mu náhle projasní, takže k údivu všech začne uvažovat i mluvit jako normální člověk?

Vzpomínáte si např. na Lubomíra Zaorálka, jak se z něj, coby nejvášnivějšího odpůrce amerického radaru v Brdech, stal v momentu jmenování ministrem zahraničí nejoddanější přítel Západu, EU i NATO? Jak vykřikoval, že teď už přece někam patříme a musíme se podle toho chovat? Jak na první výročí fašistického převratu na Ukrajině vyjel za nás za všechny do Kyjeva, aby zde demonstroval, že pěti miliardami amerických dolarů zafinancovaný Majdan není jen svátkem ukrajinských fašistů z masa a kostí - jak se o novém režimu vyjádřil Němec Verheugen - ale též svátkem naším?

To byl první přemet politika, kterýžto vrcholný kousek, podle mého mínění, přispěl ke znevážení Sobotkovy vlády i sociálně demokratické strany, a tím též k neúspěchu socialistů ve volbách a k odchodu Zaorálka z funkce zahraničního ministra.

Pak byl pár měsíců klid a málokdo čekal, že po Zaorálkově přemetu prvním se dočkáme i přemetu druhého, kterým se tento vskutku vytvalý muž pokusí vskočit zhruba tam, kde byl, když kdysi řečnil proti americkému radaru.

Neuvěřitelné se však právě v těchto dnech děje. Zaorálkova tvář se znovu objevuje v novinách i na internetu v souvislosti s jeho výroky, že smrt našich vojáků v Afghánistánu by nás měla vést k úvahám o našem postupném stažení z této mise, že boj Západu v Afghánistánu, kterého jsme účastni, mu připomíná neslavný konec americké mise ve Vietnamu atd atd.

Což je samozřejmě v pořádku a my všichni víme, že tentokrát má jeho hlas znovu hlavu i patu, jak ji měl, když brojil proti bílé kouli v Brdech, ale jaksi nás ruší to mezidobí, kdy byl ve vládě a horoval za naši nezpochybnitelnou příslušnost k euroatlantickému společenství. Či za naše nejpoctivější plnění úkolů, kterém v tomto společenství máme.

Takže tohle už teď, pane Zaorálku, zase neplatí? Ale kdybyste do vlády vrátil, zase by to platilo? A kdy asi jste ten Zaorálek pravý a autentický? Nebo jako takový vůbec neexistujete?

Lubomír Man

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2018
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.2545 sec,0.0975 z toho dotazů.Dotazů v DB:17. Použitá paměť:1,703kB