Pátek 07 prosinec 2018
Koalice USA opět zaútočila na civilisty v Dajr az Zauru, minimálně 8 mrtvých   
Pridal tk Pátek 07 prosinec 2018 - 15:23:01 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Letecké útoky mezinárodní koalice v čele s USA v pátek na syrské město Hajin v provincii Dajr az Zaur vedly ke smrti rodiny osmi lidí, informuje syrská státní televize.

"Osm civilistů — členů jedné rodiny — zemřelo v důsledku útoku letectva mezinárodní koalice v čele s USA na město Hajin na jihovýchodě provincie Dajr az Zaur," informovala televizní stanice Ikhbariya s odkazem na místní zdroje.

Koalice pravidelně zasazuje letecké údery na město Hajin a další vesnice v provincii Dajr az-Zaur pod záminkou pomoci Syrským demokratickým silám (SDF) v boji proti teroristickému uskupení Islámský stát (skupina zakázaná v Rusku). Syrská média nejednou informovala o obětech mezi civilisty a o použití bílého fosforu. Syrské vedení vyzvalo OSN, aby přijala opatření a ukončila nezákonné působení koalice na území SAR. V reakci na to zástupkyně Pentagonu řekla, že koalice USA neprozradí, jaké náboje používá, ale mezinárodním normám prý odpovídají.

Od roku 2014 provádějí Spojené státy a jejich spojenci vojenské operace proti organizaci Islámský stát v Sýrii a Iráku. V Sýrii operují bez oficiálního souhlasu vlády země.

Zdroj: https://sptnkne.ws/kkBd

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponIndie se vzdala dolaru při placení dodávek íránské ropy   
Pridal tk Pátek 07 prosinec 2018 - 15:20:07 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Indie podepsala na začátku listopadu memorandum o vzájemném porozumění s Íránem, v souladu s nímž bude za dodávky ropy z této země platit místo dolarem indickými rupiemi. Oznámily to noviny The Business Standard s odvoláním na vlastní zdroje.

„Dokument podepsaly obě strany brzy poté, co USA poskytly Indii a dalším sedmi zemím dočasnou výjimku z ropných sankcí proti Íránu, které nabyly platnosti 5. listopadu," píše The Business Standard. „Indické rafinérie budou převádět prostředky za dováženou surovinu na konto Národní íránské ropné společnosti (NIOC) v jedné z největších indických bank — UCO Bank. Za polovinu těchto prostředků bude Írán dovážet zboží z Indie."

5. listopadu 2018 nabyly platnosti sankce USA proti Íránu, které se rozšiřují mj. na dovoz íránské ropy a také na více než 700 bank, společností a fyzických osob. Americké úřady však daly několika zemím dočasné povolení nákupu ropy od Íránu. Jsou mezi nimi Řecko, Indie, Itálie, Čína, Tchaj-wan, Turecko, Jižní Korea a Japonsko. Podle různých odhadů se už snížil íránský export ropy na jeden milion barelů denně.

Zdroj: The Business Standard
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponFRANCIE: ODPOČÍTÁVÁNÍ   
Pridal tk Pátek 07 prosinec 2018 - 15:13:18 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Přiložená fotografie je ze dvora střední školy – Lycea, česky “gymplu”. Středoškoláci se ke Žlutým vestám přidávají od začátku týdne. Následovali hromadně hasiči a zdravotní záchranáři, jednotlivě policejní sbory. Od včerejška (středy 6/12) se ví, že Macron na víkend povolal k rozdrcení demonstrací armádu – mluví se o 89 000 mužích – včetně Cizinecké legie, která nesmí být na území Francie mimo válečný stav nasazena. Povstalci ustoupit nemíní. Ozbrojují se.

1. Reakce tuzemské politické scény

Mediální mainstream nepřekvapil. Dílem mlčí, dílem mlží. Mantra o “radikálech odmítajících platit daně” připomíná lži komunistické propagandy o polské Solidaritě (“Polákům se nechce makat”). Nepřekvapuje ani mlčení skutečných hlavounů: Presidenta, premiéra a podobně. Tohle je zahraničně-politický tenký led, na jejich místě je vyčkávání rozumné. Zaráží však mlčení opozice, a to jak hujerské “opozice v uvozovkách”, která dělá, jako by Francie – tahuon té skvělé evropské intergrace – neexistovala, tak skutečné opozice – Okamury, obou Klausů a dalších rádoby-spasitelů. Kluci holt netuší, co se říkat smí a co už nesmí. Osobně mě ještě víc zarazily postoje “rebelských” intelektuálů, jindy vystupujících pro-lidově a euroskepticky. Nechci nikomu ublížit, nemusel jsem zaznamenat všechno, ale nejčastější postoj zní: “Pouliční kravály nejsou cesta”, “Jsou to odsouzeníhodné sociální bouře”, “Měli by respektovat demokratické postupy” či “Zapalování aut hraničí s fašismem”. Dovolte mi vysvětlit, proč se ti lidé mýlí.

2. Kterak politická kartelizace zničila demokratické postupy

Pro českou politiku ten jev skvěle popsal Petr Hampl (https://petrhampl.com/kartel). Souvisí s rozbujelým sociálním státem, odkláněním “měkkých” dotačních peněz z eráru i EU, ale hlavně s tím, že politika v evropských “liberálních demokraciích” přestala být soutěží myšlenek o tom, kterak spravovat zemi. Stala se jedním ze způsobů nekalé obživy. Standardní politické strany spolu soutěží o to, která urve nejvíc ze státní či bruselské kasy. Reálnou politiku dělají všichni stejnou, určenou bruselskými, korporátními a byrokratickými mantinely. Aby urvaly co nejvíc mandátů, musí strany – rétoricky a mediálně – oslovit co nejširší spektrum voličů. Proto v každé naší partaji najdeme rozumného vlastence (Foldyna v ČSSD, Junior v ODS, Čunek nebo Zdechovský u Lidovců, Filip v KSČM, mají je kupodivu i u Pirátů či v Top-ce), středového blba (s dovolením nebudu jmenovat) i fanatického hujera (Hamáček v ČSSD, Fiala v ODS, Jurečka u Lidovců, Dolejš v KSČM…). Během kampaně si každý volič v každé straně najde to svoje – jen aby po volbách zjistil, že se nic nezměnilo.

A teď si představte, že ve Francii mají stejný systém – se stejnými čórkami na všech stranách a předvolebním manipulováním – ne circa 20 let (od Sarajevské krize), ale přes 45 let (de Gaulle, poslední opravdový státník, abdikoval roku 1969). Země byla zpočátku dost bohatá, takže to dlouho nebolelo.

Politicko-mediální kartelizace má ještě jeden dopad. Strany se jako čert kříží vyhýbají skutečně palčivým tématům, případně o nich mluví co nejvágněji. Vzpomeňte kterékoli naše volby. Modré z nebe slibovali všichni, ale která strana měla nějaké jasně vyhraněné téma? U nás roku 2017 jen SPD (migraci/islám) a Piráti (marihuanu). Všichni ostatní byli k nerozeznání. A kdo má jasné téma, je v očích ostatních “extrémistou”, strefují se do něj všichni. Ve Francii se všichni strefovali do Marine Le Pen, takže nakonec běžný občan, protože “extrémistou” nechce být nikdo, volil kohokoli, jen ji ne. “Báli jsme se, že vítězství Le Pen by znamenalo válku v předměstích”, přiznávali i vcelku příčetní Francouzi. No a tak mají – válku v centrech měst, již brzy v celé zemi.
3. Kdy je otevřená vzpoura legitimní?

Odpověď je jednoduchá: Když selžou demokratické postupy a občané se současně cítí natolik ohrožení (na svých svobodách, majetcích, životech), že nemohou v klidu počkat do voleb příštích.

Zvolení Macrona bylo výsledkem marketingové politiky, kartelizace a mediální manipulace. Tak tomu ovšem bylo i se všemi těmi Hollandy, Sarkozymi a Chiracky. Jenže Macron to přehnal. Vykládal Francozům beze studu, že jejich národ neexistuje; že centrum jejich kultury je v povodí řeky Kongo; že nacionalismus je zločin; že státy a národy musí být rozpuštěny. Navíc je hospodářsky dusil. Lidem můžete nadávat, pokud se o ně hezky staráte. Nebo je můžete brát u huby, pokud jim lichotíte. Obojí dělat nelze.

Mlácením demonstrantů, raziemi ve školách, hromadným zatýkáním a povoláním armády spadla klec. Když tohle dělá kretén, který vám současně slibuje “zničení”, není kam ustoupit.

4. Hořící auta, násilnosti, populismus, komunismus

To vše se děje. Nikdo nevíme, co mají na svědomí provokatéři, co je vyprovokováno policejní brutalitou na místě, čí jsou ta zapálená auta a výlohy (berního úřadu? nenáviděných televizních stanic?) a za co může poněkud “mediteránní” divokost Francouzů.

Násílnosti proti symbolům (a majetkům, a životům) “starého režimu” páchaly revoluční davy vždy, když revoluce vypukla spontánně a neměla vedení, které by davy usměrňovalo. A je úplně jedno, zda mluvíme o Rusku, Francii, Španělsku, Anglii, Indii nebo Spojených státech. Ty věci se časem zklidní, až se do čela dění dostanou politici. Podmínkou však je, aby násilí neeskaloval vládnoucí režim. Pokud se tento víkend režim uchýlí k hromadným násilnostem a střelbě, bude přibbývat i násilností ze strany povstalců. A to i v případě, že armáda demonstrace rozežene. Sovo “partyzán” pochází z francozštiny…

Poslední slovo ztratím k programu či požadavkům Žlutých vest. Program je samozřejmě “populistický” v tom, že vznáší těžko splnitelné ekonomické požadavky (méně daní, valorizaci důchodů, sociální pojištění i pro OSVČ, minimální ale i maximální(!) mzdu, progresivní zdanění korporací). Současně však je hluboce politický. Žádá přímou demokracii, zmenšení státního aparátu, odpoutání od EU, kontrolu islámu, přísnější imigrační politiku (vedle “sociálního pojištění i pro migranty”). Splnit vše by nejspíš dokázal jen Bůh – splnit aspoň něco však bude nutné, nemá-li se Francie utopit v barbarství.

5. Slovo závěrem

Chápu, proč je tuzemská politická scéna, včetně té opoziční a patriotické, z francouzských událostí zmatená. Ono se dobře mluví o odpoutání od EU, sociálnější politice, podpoře domácích podniků … pokud nejste v pozici, že to vše musíte zařídit. Jakmile se do té pozice dostanete, zjistíte, že to nejde bez bolestivých řezů. Bez faktické demontáže systému “liberální demokracie”, která je de facto byrokraticko-korporátní oligarchií, namířenou proti střední třídě.

V Česku, ale i kdekoli jinde, se do té demontáže stále můžeme pustit “poklidně”, jako se o to snaží v Maďarsku Orbán, v Rakousku Kurz se Strachem, v Polsku vládnoucí PiS, v Rusku ten strašně nenáviděný Putin. Nebo na to můžeme kašlat, nechat věci zahnívat, tlakovat Papinův hrnec.

Kam to tlakování povede, uvidíme už tento víkend v Paříži.

MARTIN KONVIČKA

Zdroj: https://pravyprostor.cz/francie-odpocitavani/
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponKde ti idioti pracují? Německý web kádruje a perzekuuje odpůrce režimu   
Pridal tk Pátek 07 prosinec 2018 - 03:38:16 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Německý web s jinotajným názvem Centrum pro politickou krásu se snaží vyhledávat a udávat lidi, kteří vyjadřují aktivní odpor k současnému pro-imigrantskému režimu. Na webu a sociálních sítích, ale i na protirežimních protiimigrantských demonstracích (PEGIDA v Drážďanech, Chemnitzu a jinde) se snaží identifikovat tzv. radikálně pravicové účastníky a zveřejnit jejich nacionále a stigmatizovat a ostrakizovat je.

V anketě "Kde ti idioti pracují?" se snaží zjistit jejich zaměstnavatele a předat jim kompromitující údaje rovnou s návrhem výpovědi pro “poškozování reputace” či “charakterovou sociální nezpůsobilost”. Ke sběru informací a udávání nabádá sousedy, kolegy a známé a obsahuje rubriku „Staňte se komplicem!“.

Jak říká "umělecký" ředitel webu Philip Rauch, Centru jde o to, aby protiimigrantští aktivisté byli ekonomicky vyloučeni ze společnosti (podobně jako za socialistické NDR). Web chce být také ideologicky převýchovným, a tak dává možnost identifikovaným protiimigrantským odpůrcům se kát a odříci svého přesvědčení, a na základě toho je z webových stránek vymazat.

Ačkoli web perzekuuje jen přívržence údajného radikálně pravicového spektra a zejména protestující proti imigraci, podle zemských kriminálních úřadů dnes namnoze větší míru násilí, a to i proti policistům, představuje levicový radikalizmus, který je však webem tiše tolerován a tak latentně legitimizován.

Přitom je notoricky známou skutečností, že demonstrací ohledně imigrantů se vždy prakticky bez výjimky účastní oba tábory – jak pro-imigrantský s extrémní levicí, tak proti-imigrantský s krajní pravicí. O tom ví své těžkooděnci, kteří v kordónu oba tábory od sebe oddělovat. Pomlčet, tolerovat či schvalovat násilí jednoho z nich, nejenže svědčí o zaujatosti a neobjektivitě, ale je počinem s neméně protispolečenským a extrémistickým potenciálem. A Centru pro politickou krásu již kynou právní konsekvence.

Zdroj: https://www.abc.es/internacional/abci-caza-extranjero-caza-ultra-alemania-201812040305_noticia.html
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponStudentský rozkaz zněl jasně. Ovčáček nesmí projít   
Pridal tk Pátek 07 prosinec 2018 - 03:34:22 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Nějak se nám to na těch univerzitách zvrhává. Myslel jsem, že právě univerzitní půda by měla sloužit jako prostor pro svobodnou diskuzi. Mylně jsem se domníval, že i dvacetiletý student chápe, že není účelem každé přednášky, aby s přednášejícím souhlasil.

Fakt jsem asi nějaký zpátečník, ale naivně jsem si myslel, že i člověk s jiným názorem by měl dostat prostor. K čemu jinému by měla sloužit univerzita, než ke střetávání různých názorů? Proč by nemohl o dezinformacích a fake news přednášet Ovčáček? To snad mohou jen lidi s určitými a předem schválenými názory?

Dospěla naše pokroková doba k tomu, že demokratické principy už se vztahují jen na někoho a pro ty ostatní jsou zapovězeny? Studenti nebyli schopni s Ovčáčkem polemizovat face to face, takže radši sesmolili ex-post nějaký zbabělý pamflet, v rámci kterého se navíc dopouštějí argumentačních faulů.

Nerozpakuji se napsat, že se dopouštějí přímo dezinformací. Například tvrdí, že Ovčáček se nechává "zvát do jasně proruských a dezinformačních Parlamentních listů". To ve snaze udělat z Ovčáčka nějakého naprostého pitomce, který nemá nárok na normální zacházení.

(Poradil bych jim, ať se mrknou na sekci "Rozhovory" na PL. Budou valit bulvy, kdo všechno neodmítá pozvání do "jasně proruských a dezinformačních" PL..).

A to přitom nejsou žádní pomatení aktivisté, ale budoucí politologové!

Mao Ce-tung by z nich měl radost. Kdyby vstal z mrtvých a vyhlásil novou Čínskou kulturní revoluci, tak tihle dvacetiletí usmrkanci z KMP by napodobili své zblblé čínské kolegy z roku 1966 dokonale.

Ševčíka a Ovčáčka by nejspíš rozcupovali (bohužel nikoli argumentačně) ještě před koncem přednášky...

Zdroj: eportál

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponKosovo zamýšlí vytvořit vlastní armádu, Srbsko uvažuje o použití vojenské síly   
Pridal tk Pátek 07 prosinec 2018 - 03:31:55 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
"Srbsko investovalo do navýšení policie a armády pro svou obranu. Doufala jsem, že je nikdy nebudeme muset použít - ale bohužel myslím, že toto je chvíle, kdy je tato možnost na stole," řekla srbská ministryně obrany Ana Brnabic.

Komentovala tak informaci, že Kosovo chce 14. prosince oznámit vytvoření vlastní armády a že Američané poslali zbraně albánské armádě.

"Nemůžeme se jen dívat, jak se někdo připravuje na nové etnické čistky, nové "Bouře", až k nim Edi Rama vyzve."

Brnabic souhlasí s prezidentem Vucicem, že formace kosovské armády by přivedla Srbsko do pasti a ještě jednou vyzvala ke klidu. Doufá, že na straně USA bude dost rozumu, aby věděly, co je dobré pro jejich partnery v Prištině.

USA agentura AP poznamenala, že to bylo jasné varování, které svědčí o vzrůstajícím napětí mezi Bělehradem a Prištinou. A dodala, že vojenská intervence Srbska v Kosovu způsobí přímý konflikt s mírovou misí vedenou NATO.

Zpráva o formaci kosovské armády, kterou Vucic označil za horší než 100 % přirážku, kterou Kosovo zavedlo na srbské zboží, způsobila neshody mezi Moskvou, která tuto iniciativu neschvaluje a NATO, které ji podporuje.

Zdroj: http://www.politika.rs/scc/clanak/417359/Srbija-razmislja-i-...
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHlavní položka agendy na summitu G20: Sbohem, americké impérium   
Pridal tk Pátek 07 prosinec 2018 - 03:25:58 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Summity G20 jsou formálně o tom, jak mohou největší světové národní ekonomiky spolupracovat, aby podpořily globální růst. Avšak letošní setkání - více než kdy předtím - ukazuje, že rivalita mezi USA a Čínou je středobodem.

Pokud se na to podíváme blíže, rivalita je výrazem odrovnané americké říše, která se zoufale snaží získat zpět svou bývalou moc. Odstupující hegemon - USA - dělá spoustu rámusu, je vzteky bez sebe a plný přetvářek, ale nevyhnutelnou realitou je impérium, jehož zlaté časy jsou minulostí.

Před začátkem summitu, který se konal v Argentině, Trumpova administrativa dávala zběsilá ultimáta Číně, aby „změnila své chování“. Washington vyhrožuje stupňující se obchodní válkou, pokud Peking nevyhoví americkým požadavkům ohledně hospodářské politiky.

Prezident Trump dovedl dlouhotrvající stížnosti USA na Čínu až k bodu varu, ostře kritizoval Peking za nespravedlivý obchod, manipulaci s měnami a krádež práv duševního vlastnictví. Čína odmítá tuto pejorativní charakteristiku ze strany USA ohledně svých hospodářských postupů.

Nicméně pokud Peking nevyhoví diktátům USA, Trumpova administrativa navýší tarify na čínský export.

Na vážnost celé této situace ještě upozornil čínský velvyslanec v USA Cui Tiankai ve svém komentáři, v němž upozornil na „poučení z historie“, které ukazuje, že obchodní války mohou vést ke katastrofickým válkám, v nichž se střílí. Vyzval Trumpovu administrativu, aby byla rozumná a usilovala o urovnání sporů.

Problém spočívá v tom, že Washington požaduje nemožné. Je to jako kdyby USA chtěly po Číně, aby vrátila čas do nějaké imaginární bývalé éry, kdy byl americký kapitalismus silný. Ale není v moci Číny to udělat. Globální ekonomika se strukturálně přesouvá pryč od dominance USA. Kola výroby a růstu jsou v čínské doméně Eurasie.

Po celá desetiletí fungovala Čína jako obří trh pro levnou výrobu základního spotřebního zboží. Nyní, za prezidenta Si Ťin-pchinga, se země přesouvá do nové fáze vývoje, který zahrnuje sofistikované technologie, vysoce kvalitní výrobu a investice.

Je to ekonomický vývoj, který svět viděl předtím, v Evropě, USA, a nyní v Eurasii. V desetiletích po druhé světové válce, až do 70. let, byl americký kapitalismus nesporným světovým vůdcem. Ve spojitosti s vojenskou mocí byl poválečný světový řád definován a formován Washingtonem. Někdy byl klamně nazýván Pax Americana, ale na americkém globálním řádu nebylo nic mírového. Spíše se jednalo o řád relativní stability, vykoupený masivními činy násilí v masovém měřítku a represivními režimy pod vedením Washingtonu.

V americké mytologii není žádné impérium. USA se měly lišit od starých evropských koloniálních mocností, a vést zbytek světa prostřednictvím „mimořádných“ ctností svobody, demokracie a právního státu. Ve skutečnosti se americká globální dominance spoléhala na použití nemilosrdné imperiální moci.

Zvláštní věc na kapitalismu je, že vždy přeroste svou národní základnu. Trhy se nakonec stanou příliš malé a hledání zisku je nenasytné. Americký kapitál brzy našel v rámci rozvíjejícího se trhu Číny více lukrativních příležitostí. Počínaje 80. lety americké korporace pomohly zemi z nesnází a vytvořily obchod v Číně, využívaly levnou práci a vyvážely zboží zpět k americkým spotřebitelům, kteří byli ve stále větší míře podhodnocováni a nedostatečně placeni. Toto uspořádání bylo podpořeno částečně z důvodu zdánlivě nekonečného spotřebitelského dluhu.

To samozřejmě není celý obraz. Čína se inovuje a rozvíjí, a to nezávisle na americkém kapitálu. Je diskutabilní, zda je Čína příkladem státem řízeného kapitalismu nebo socialismu. Čínské orgány by prohlásily, že se hlásí k tomu druhému. V každém případě ekonomický vývoj Číny proměnil celou euroasijskou polokouli. Ať se vám to líbí nebo ne, Peking je dynamem pro globální ekonomiku. Jedním z ukazatelů je, jak se národy v celé asijsko-pacifické oblasti podrobují Číně kvůli svému budoucímu růstu.

Washington reaguje rozzlobeně na údajnou čínskou rozpínavost, která „ohrožuje“ americké spojence v asijsko-pacifické oblasti. Ale skutečnost je taková, že Washington žije v minulosti své bývalé slávy. Obchodní bloky, jako je Asijsko-pacifické tichomořské společenství (APEC), si uvědomují, že hlavním chlebodárcem je Čína, nikoliv Amerika. Washingtonská rétorika o tom, že je třeba „postavit se Číně“, je právě o tom - prázdnou rétorikou. Pro země, které se řídí svými zájmy hospodářského rozvoje a výhodami čínských investic, to však mnoho neznamená.

Jedním z příkladů je Tchaj-wan. V rozporu s otřepanými frázemi Washingtonu o „svobodném Tchaj-wanu“ stále více asijských zemí ruší své bilaterální vazby s Tchaj-wanem z úcty k Číně, která považuje tento ostrov za odpadlickou provincii. Postavení USA je jen rétorika, zatímco vztahy ostatních zemí jsou založeny na materiálních ekonomických potřebách. A respektovat citlivost Pekingu je pro ně prozíravá možnost.

Nedávná zpráva, publikovaná v deníku New York Times, objasnila měnící se kontury globálního ekonomického řádu. Potvrdila to, co zaznamenalo mnoho dalších, že Čína je na cestě překonat USA coby hlavní světová ekonomika. Během 80. let asi 75% obyvatel Číny žilo v „extrémní chudobě“ podle deníku NY Times. Dnes je v této ubohé kategorii méně než 1% populace. Ohledně USA platí trajektorie v opačném směru – větší počet lidí je vystaven strádání.

Strategické hospodářské plány Číny - iniciativa „Jedno pásmo, jedna cesta“ - o integraci regionálního rozvoje pod jejím vedením a financováním, již vytvořily světový řád, který je obdobný tomu, čeho dosáhl americký kapitál v desetiletích po válce.

Američtí odborníci a politici, jako je viceprezident Mike Pence, mohou znevažovat hospodářskou politiku Číny jako vytvoření „dluhové pasti“ pro ostatní země. Ale realita je taková, že další země tíhnou k dynamickému vedení Číny.

Pravděpodobně je vize Pekingu ohledně ekonomického rozvoje osvícenější a udržitelnější než ta, kterou předtím poskytli Američané a Evropané. Ústřední motiv pro Čínu, společně s Ruskem, se velmi podobá multipolárnímu rozvoji a vzájemnému partnerství. Globální ekonomika není jen o přesunu od jednoho hegemona - USA - k dalšímu imperiálnímu pánovi - Číně.

Jedna věc se zdá nevyhnutelná. Dny amerického impéria jsou pryč. Jeho kapitalistická síla se vytratila před desetiletími. Zvrat a nevraživost ve vztazích mezi Washingtonem a Pekingem je o tom, že americká vládnoucí třída se snaží oživit nějakou fantazii bývalé vitality. Washington chce, aby Čína obětovala svůj vlastní vývoj, a nějakým způsobem oživila americkou společnost. To se však nestane.

To neznamená, že by americká společnost nemohla být nikdy oživena. Je to možné, stejně jako v Evropě. To by však znamenalo restrukturalizaci ekonomického systému, zahrnujícího obnovu demokracie. „Staré dobré dny“ kapitalismu jsou pryč. Americké impérium je zastaralé, stejně jako evropské říše.

To je nevyslovená položka agendy č. 1, která byla na programu během summitu G20. Sbohem, americké impérium.

Amerika se potřebuje regenerovat prostřednictvím obnoveného sociálně-ekonomického řádu, který bude řízen demokratickým rozvojem, a nikoli kapitalistickým soukromým ziskem elity.

V opačném případě jsou bezvýslednou alternativou neúspěšní američtí političtí lídři, kteří se budou snažit donutit Čínu a ostatní, aby zaplatili za svou budoucnost. V tom případě by to vedlo k válce.

Finian Cunnigham

G20 Summit, Top Agenda Item: Bye-Bye American Empire vyšel na Strategic Culture Foundation 30. listopadu 2018. Překlad Zvědavec.

Zdroj: http://www.zvedavec.org/komentare/2018/12/7776-hlavni-polozka-agendy-na-summitu-g20-sbohem-americke-imperium.htm

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponNa Ukrajině bylo navrženo, aby byl z Bandery udělán národní hrdina   
Pridal tk Pátek 07 prosinec 2018 - 03:18:56 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Poslanci Nejvyšší rady apelovali na prezidenta Ukrajiny Petra Porošenka s návrhem na posmrtné udělení Stěpanu Banderovi titulu Hrdina Ukrajiny. Příslušný dokument je zveřejněn na internetových stránkách parlamentu Ukrajiny. "Přijetí navrhovaného návrhu umožní uctít památku Stěpana Andrejeviče Bandery, napomůže obnovení historické pravdy o účastnících boje za nezávislost Ukrajiny ve dvacátém století, konsolidaci ukrajinského národa a posílení výchovy k vlastenectví", je uvedeno ve vysvětlující poznámce.

Poslanecká sněmovna se domnívá, že uznání Bandery národním hrdinou pomůže v boji proti podvratné činnosti vůči Ukrajině v informační oblasti a zastaví také "šíření mýtů, vytvořených ruskou propagandou". Autory návrhu jsou zástupci frakcí Národní fronta a Blok Petra Porošenka.

V lednu 2010 vydal Viktor Juščenko jako prezident Ukrajiny dekret, jímž jmenoval Banderu Hrdinou Ukrajiny. O tři měsíce později jej doněcký soud zbavil státního vyznamenání, protože nebyl občanem Ukrajiny.

Zdroj: Nová republika vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponSpojené státy utratily na válku v Afghánistánu gigantickou sumu. Mohla by vymýtit chudobu   
Pridal tk Pátek 07 prosinec 2018 - 03:11:35 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Američany vedená invaze do Afghánistánu v roce 2001 od té doby způsobila obrovské množství strádání, civilních obětí. Území ovládané Talibanem dosahuje rekordních ploch, a to nehledě na gigantické utracené prostředky.

Během 17 let Spojené státy utratily 1.07 trilionu dolarů. K celkovým nákladům o rozměru 773 miliard dolarů je potřeba připočítat i náklady o rozměru 243 miliard dolarů, které vznikly americkému ministerstvu obrany.

Lidé se jen chytají za čelo při pomyšlení, že afghánský výbor pro mír a Taliban se chystají dohodnout na příměří v Moskvě, a ne ve Washingtonu.

Prostředky utracené na válku v Afghánistánu mohly být utraceny efektivnějším způsobem. Například za cenu 175 miliard dolarů ročně by bylo možné vymýtit chudobu na celém světě. To je přibližně čtvrtina amerického vojenského rozpočtu.

Zdroj: https://sptnkne.ws/kk23

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponUSA neplánovaně létaly nad Ukrajinou   
Pridal tk Pátek 07 prosinec 2018 - 03:09:36 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
USA a jejich spojenci provedly 6. prosince neplánovaný let nad Ukrajinou, stojí v tiskové zprávě Pentagonu. Mělo se jednat o let v rámci programu Otevřené nebe.

Podle informací Američanů byl let vykonán v rámci Dohody o otevřeném nebi. Zmiňuje se, že tato doba byla pro let vybrána, aby „byly potvrzeny povinnosti USA před Ukrajinou a jinými partnerskými zeměmi".

„Ruský ničem nevyprovokovaný útok na ukrajinské lodě v Černém moři vedle Kerčského průlivu je nebezpečná eskalace v rámci stále více provokativní a nebezpeční činnosti," stojí v prohlášení.

Pentagon také prohlásil, že se snaží o těsnější vztahy s Moskvou. Není to ovšem možné, dokud ta „pokračuje ve svých protizákonných a destabilizačních činnostech na Ukrajině a dalších územích," stojí v tiskové zprávě.

Let byl vykonán strojem OC-135B.

Zdroj: https://sptnkne.ws/kk2y
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPřejít na stranu  [1] 2
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2018
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.3174 sec,0.1010 z toho dotazů.Dotazů v DB:17. Použitá paměť:2,340kB