Pondělí 22 červenec 2019
Trumpův nenávistný tweet proti „úderné skupině“ to trefně vystihl   
Pridal tk Pondělí 22 červenec 2019 - 03:48:03 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Můžete jeho slova nazývat „misogynistická“, „rasistická“ a/nebo „xenofobní“, pokud chcete, ale Trumpův nenávistný tweet proti „úderné skupině“ nových progresivních demokratických kongresmanek to trefně vystihl ohledně opačného devastujícího účinku, jaký má „odliv mozků“ na země „globálního Jihu“, přestože to vůbec nebyl jeho záměr, a udělal to svým charakteristicky hrubým způsobem.

Trump uveřejnil v neděli na Twitteru velmi útočný příspěvek proti novým pokrokovým demokratickým kongresmankám, které od loňska, kdy byly zvoleny, otřásají Kapitolem Spojených států amerických. Dohromady jsou známé jako „úderná skupina“ - jde o Alexandrii Ocasio-Cortezovou (AOC), Ayannu Pressleyovou, Rashidu Tlaibovou a Ilhanu Omarovou. Tyto ženy barevné pleti jsou nesmírně otevřené a přímočaré ohledně svého přesvědčení, že USA musí podniknout radikální reformy, které jejich kritici označují za socialistické, což očividně vyvolalo během uplynulého roku Trumpův hněv - vzhledem k jeho hluboce zakořeněné antipatii k čemukoliv, co by i dokonce vzdáleně souviselo s levičáctvím. Také jdou na nervy dlouho sloužícím demokratům, dokonce naštvaly mocnou předsedkyni dolní komory Kongresu Pelosiovou, která se obává toho, že jejich kontroverzní nevybíravá taktika, kterou na sebe upoutávají pozornost, zdiskredituje celou stranu a dopomůže prezidentovi k drtivému vítězství ve volbách, které se konají příští rok.

V rámci tohoto pozadí Trump tweetoval následující:

„Je tak zajímavé vidět „progresivní“ demokratické kongresmanky, které původně přišly ze zemí, kde jsou vlády naprostá a totální katastrofa, nejhorší, nejzkorumpovanější a nejneschopnější na světě (pokud tedy vůbec mají fungující vládu), jak nyní důrazně a jízlivě říkají lidu Spojených států, největšímu a nejmocnějšímu národu na zemi, jak má být naše vláda řízena. Proč se nevrátí a nepomůžou opravit zcela zničená a zločinem zamořená místa, odkud přišly. Potom se vraťte a ukažte nám, jak se to dělá. Tato místa naléhavě potřebují vaši pomoc, času na odjezd není nazbyt. Jsem si jistý, že Nancy Pelosiová bude velmi šťastná, když vám rychle vyřídí bezplatné cestovní náležitosti!“

Jistě se bude říkat, že jeho slova jsou „misogynistická“, „rasistická“ a/nebo „xenofobní“, ale přesto to trefně vystihl.

AOC, Ayanna Pressleyová a Rashida Tlaibová jsou americké občanky, narodily se v USA, ale Ilhana Omarová získala občanství až roky poté, co emigrovala do USA z Mogadišu v Somálsku - a právě ji měl Trump pravděpodobně na mysli, když se řečnicky dotázal: „Proč se nevrátí a nepomůžou opravit zcela zničená a zločinem zamořená místa, odkud přišly.“ Nehledě na to, že svůj výrok adresoval v množném čísle - což je nepřesné, pokud mluvil pouze o kongresmance Omarové, jak lze předpokládat - řekl nicméně něco podnětného, i když to vůbec neměl v úmyslu (a udělal to svým charakteristicky hrubým způsobem). Spojené státy fungují jako magnet, vyvolávající „odliv mozků“ ze zemí „globálního Jihu“ po celém světě, avšak tyto země původu by na tom byly lépe, kdyby emigranti a jejich potomci, žijící v Americe, konstruktivně přispívali k obnově svých domovských zemí.

To neznamená, že by Omarová měla být přinucena k návratu do Somálska - koneckonců vstoupila do USA legálně a řídila se zákonem, který jí umožnil získat občanství, takže má právo zůstat v zemi tak dlouho, jak bude chtít - ale tento nejnovější skandál by mohl posloužit k urychlení pozitivních výsledků, pokud by se přistěhovalecká komunita v USA a jejich potomci zamysleli nad tím, jak využít svých pozitivních zkušeností, které získali v Americe, a pomoci svým etnickým spoluobčanům jinde ve světě. Trump na začátku loňského roku nestoudným způsobem hovořil o širokém pásu planety jako o „zasraných zemích“, čímž ponižujícím způsobem popsal chronickou sociálně-ekonomickou zaostalost v mnoha postkoloniálních zemích. Bohužel přistěhovalci obecně mají tendenci „zapomenout na to, odkud přišli“, jakmile se přestěhují do USA, a obvykle si udržují kulturně-jazykové vazby se svou původní domovinou pouze v tom případě, že se zcela nezačlení a neintegrují.

Každý má právo přestěhovat se do kterékoli země na světě, pokud se řídí zákony hostitelského státu, a nikdo není povinen udržovat žádné vazby se zemí, odkud přišel. Nicméně nelze přehlédnout, že USA se v historickém měřítku zasadily o „odliv mozků“ se záměrem zbavit tyto země cenných lidských zdrojů. Dělají to tím způsobem, že přilákají své cíle slibem, že budou žít takzvaný „lepší život“ (což každý přistěhovalec chápe na základě svých individuálních potřeb a snů odlišně). To neznamená, že mnozí přistěhovalci skutečně neprožívají lepší životní standard, když se přestěhují ze zemí „globálního Jihu“ do Spojených států, ale jen upozorňuji na to, jak tento proces funguje a proč to pokračuje dodnes.

Členky Výboru pro dohled a reformu Sněmovny reprezentantů - zleva kongresmanka Alexandria Ocasio-Cortezová, demokratka za New York, Ayanna Pressleyová, demokratka za Massachusetts, a Rashida Tlaibová, demokratka za Michigan

Cynici by mohli obviňovat USA také z toho, že se snaží využívat tyto emigranty a jejich potomky jako nástroj vlivu v případě, že skutečně znovu obnoví spojení se svou domovinou poté, co přijdou do Ameriky. V některých případech pro to mohou mít opodstatněný argument (např. většina protikomunistických kubánských přistěhovalců a jejich potomků), ale ve většině případů by to pravděpodobně vedlo k celkovému zlepšení země původu, a nikoli k jeho škodě. V případě kongresmanky Omarové je Trumpův popis její mateřské země nadsazený, ale není příliš daleko od pravdy, protože ona skutečně „přišla ze země, jejíž vláda je naprostá a totální katastrofa, nejhorší, nejzkorumpovanější a nejneschopnější na světě (pokud tedy vůbec mají fungující vládu)“. Pravdou také je, že přímá i nepřímá intervence ze strany USA v této zemi, trvající po desítky let, je částečně zodpovědná za tento otřesný stav.

Somálsko je „zcela zničené a zločinem zamořené místo“, a to i přes relativní (klíčové slovo) zlepšení za několik posledních let, a to zajisté tato země využila veškerou pomoc, kterou mohla. Někteří somálští Američané už dělají, co mohou, aby pomohli, a prezident Mohamed Abdullahi Mohamed (s oblibou přezdívaný „Farmajo“) má dokonce dvojí občanství (somálské a americké) na důkaz toho, že naturalizovaní američtí občané toho mohou hodně vrátit své mateřské zemi, pokud o to budou mít zájem. Kongresmanka Omarová má svobodu projevu, aby řekla, co chce, a její voliči ji zvolili do Kongresu, protože věří, že tam bude prosazovat jejich zájmy. Ona už není povinna mít cokoliv společného se Somálskem, ale byl by to pozitivní příklad a provokativně by to „Trumpovi vytřelo zrak“, kdyby v reakci na jeho nenávistný tweet zaujala důležitější roli a více se angažovala v prohlubování vztahů mezi Amerikou a Somálskem, aby ukázala, že se nemusí vrátit do své mateřské země, aby jí zásadním způsobem pomohla.

Andrew Korybko

Trump’s Spiteful Tweet Against “The Squad” Made A Solid Point vyšel 15. řervence 2019 na Oriental Review. Překlad Zvědavec.

Zdroj: http://www.zvedavec.org/komentare/2019/07/7969-trumpuv-nenavistny-tweet-proti-uderne-skupine-to-trefne-vystihl.htm

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponA vyšetřuje už konečně policie Fajtovo „hospodaření“ s veřejnými penězi?   
Pridal tk Pondělí 22 červenec 2019 - 03:40:27 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Vše odstartovalo, když ministr kultury Staněk dostal do rukou výsledky forenzního audit hospodaření Národní galerie, audit, který analyzoval hospodaření v době, kdy Národní galerii vedl pan Fajt. Forenzní audit odhalil závažné skutečnosti – pan Fajt si zřejmě sám od sebe nakupuje pro Národní galerii, nechá své podřízené podepisovat odměny pro sebe samotného, no prostě klasika. Takové typické, miloučké, lepšolidské, pravdoláskové rozkrádáníčko – milion támhle, milionek jinde. A nejde o miliony chvilek ale o miliony korun.

Fajta odvolal Staněk ve čtvrtek, jako důvod uvedl závěry kontroly v galerii. Na šéfa instituce podal také dvě trestní oznámení – kvůli autorské smlouvě na 1,2 milionu korun a kvůli dlouhodobým nájemním smlouvám. Kontrola začala 15. dubna a podle Fajta dosud neskončila https://www.forum24.cz/udalosti/fajt-opakovane-porusoval-zakon-haji-stanek-jeho-odvolani/

Následovalo zahřívací kolo pražské kavárny – nejprve několik desítek aktivistů před ministerstvem kultury na podporu osob odvolaných z funkcí za závažná a opakovaná porušení zákona. Hesla nebyla zveřejněna, ale pražská umělecká a aktivistická fronta mohla využít třebas slogany ve stylu „Za rozkradené Česko“, „My krademe kulturně, vy jste všichni burani“ nebo „Pravda, láska a vlastní kapsa musí zvítězit“.

(Koneckonců, i Václav H. to tak nějak asi myslel, když si za výhodnou cenu koupil od státu exkluzivní vilu ve Střešovicích, kterou mu stát ještě také kompletně zrekonstruoval před převodem. A pak tedy Venda H. jezdil v neprůstřelné audině a s početnou ozbrojenou ochrankou poučovat obyvatele Matiční ulice o nutné toleranci k sousedům. Kázat vodu a pít víno, jak typické pro pravdolásku.)

Je zvláštní, jak se v kauze Fajt našim samozvaným morálním etalonům z kulturní a umělecké fronty najednou nepříčilo zastávat se někoho, kdo zřejmě kradl v milionech. Tedy vlastně nekradl. Vlastně si jen bral jistě zasloužené peníze. A když už má pravdoláska kavárna něco zaslouženě, podle vlastního názoru, tak si to přeci prostě vezme, zákon nezákon, pravidla nepravidla, morálka nemorálka.

Ale samozvaná elita se prostě bude vždy cítit málo zaplacena. A tak cítí solidaritu, když si někdo z jejich „lepších“ kruhů tak trochu pomůže. Mají miliony korun ročně? To je málo! Určitě si zaslouží alespoň miliony Euro nebo miliony dolarů! Jen jim to kazí ti hloupí Češi, co chodí do práce za pár korun (a platí daně na ty miliony korun pro vždy dotované a dotací se halasně dožadující umělce). Kazí to chudákům umělcům ti blbci, co vstávají v pět ráno, aby byli v šest ráno ve fabrice nebo v osm měli připraveno otevření obchodu. Pak tam makají, na záchod jdou jen, když se dovolí – a to nesmí moc často, za to dostanou pár tisíc měsíčně, zaplatí daně – ze kterých se zaplatí miliony na podporu divadel, filmů, festivalů.

Třeba na divadelní představení, kde si „umělkyně“ vytáhne českou vlajku z .... Pak „ti blbci nevzdělaní“ ještě zaplatí povinný rozhlasový poplatek, aby chudáci hudebníci neumřeli hladem nebo nedejbože nemuseli jezdit ve škodovce. Na stejný účel zaplatí také poplatek za televizi, protože umělecká morální elita národa by pomřela v chudobě a bídě bez 8 miliard korun z rozpočtu „České“ televize rozfrcaných mj. na filmy a jiné projekty, které z 95% baví jen jejich tvůrce samotné.

U 95% současné „tvorby“ financované „Českou“ televizí nevěřím tomu, že se líbí dokonce i kavárně, vážně si myslím, že takoví blbci nejsou ani v kavárně, že se ty sr...y líbí prostě jen jejich vlastním tvůrcům. (Pardon, ale tento týden jsem po večerech shlédl několik filmů české produkce – fakt síla. Takové debility se netočily ani za normalizace. Za zmínku mi stojí například Instalatér z Tuchlovic, který byl zřejmě natočen jen proto, aby se tvůrci a herci tohoto filmu dostali k prachům jinak, než přepadením pobočky banky. Nebetyčná sr..a, kde jediný důvod, proč tohle vůbec mohlo projít a získat jakoukoli státní dotaci je to, že ve „filmu“ je zlý bílý rasista, před kterým se strachem třepe banda deseti cikánů, protože to jsou samí slušní hoši, kteří se nikdy zásadně neperou. To je jako novodobý Okres na severu se skvělým a úžasným komunistickým aparátčíkem – nová doba, nové ideologické bláboly, nové a přitom stále stejné sr...y. „Svobodná“ „tvorba“ ROFL.)

Já vím, že se vám teď vtírá do mozku myšlenka, že je to jako Jakešovy bláboly z Červeného hrádku. „Útok na umělce“, „útok na morální a intelektuální elitu“, „apel na závist“. Ale já myslím, že to tak není. Zaprvé, já nejsem žádný funkcionář. Ničeho. Žádné politické mocenské nebo jiné struktury. Za druhé, já se jen - i přes vlastní vysokoškolské vzdělání a solidní postavení - necítím být kavárnou. Za třetí, a to hlavně, já těmito řádky jen odpovídám na věčná moralizování, poučování a sebe-zbožšťování právě ze strany kavárny, umělců, „vědců“, „morální elity“, „vzdělaných“, „kteří vědí“, „kteří pochopili“ a my všichni ostatní, když máme jiný názor, jsme podle nich „blbci, burani, co žerou čočku, naletěli na ruskou propagandu na facebooku, ničemu nerozumí, mělo by se jim sebrat volební právo, potřebují, aby je o tom, jak volit, poučil nějaký postpuberťák z kavárny přisátý na státní kasu“.

Jak to o nás, lidech s názorem jiným, než má kavárna, napsal roztomile přímo kovaný neo-bolševik David Černý: „Zamrdaná zkurvená kupa hoven a sraček na hradě, vytlemený prasečí držky, ať už konečně chcípnou v ošklivejch a táhlejch bolestech. Zmrdi smradlavý, zkurvysyni vyjebaný, tupý debilové. I s tou bandou kreténů čuráckejch, co to navrhujou. Do nejhlubší prdele s váma, vy hovnožrouti“. Morální elita promluvila.

Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá, kavárníci. Smrdíme vám se svými normálními zaměstnáními, obyčejnými firmami, které něco vyrábí a něco reálného produkují? Pohrdáte tím, že my pracujeme na vaše honoráře? Tak si prostě řekněme na rovinu, kdo koho živí a jak. Jste jako puberťáci, kteří dostávají od rodičů kapesné, sami na práci nehrábnou, ale nový mobil chtějí každý rok, stejně jako ty „cool džíny, co má už úplně každý“. Puberťáci – všechno chtějí, protože na to mají vlastně podle svých pocitů nárok, za nic, bez práce a ještě mají plnou hubu keců o tom, jak je „fotr“ nebo „máti“ nemožnej/nemožná, „úplně out“...

Mrknul jsem přes rameno jedné kolegyni do časopisu Chvilka pro tebe (nebo jak se to jmenuje). Pan Bartoška prý vydělává na Karlovarském filmovém festivalu do vlastní kapsy 10 milionů korun ročně. Roční dotace pro tento filmový festival z kapes daňových poplatníků je 46 milionů korun.(https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/jiri-bartoska-festival-karlovy-vary-sponzori-cezubytovani.A180625_410714_ekonomika_rts ). Město Karlovy Vary přispívá navíc ročně 6,5-8 miliony korun. (Město Karlovy Vary z toho alespoň něco má – minimálně teoreticky – PR, reklamu. Je jen otázka, jestli pozvracené kolonády ze dnů festivalu spíše neodradí solidní lázeňské hosty, protože ekonomicky Karlovy Vary prostě nestojí na těch pár dnech festivalu.) Takže my všichni primitivové z ne-kavárny platíme ročně 54 milionů korun – a pan Bartoška si z toho pro sebe vezme 10 milionů. Netvrdím a priori, že si je nezaslouží. Ale přeci jen – jen abychom věděli, kdo koho platí, kdo komu co dluží, kdo komu má za co být vděčný a kdo má koho co právo poučovat a moralizovat. ...až zase bude Bartoška s Dykem někde na náměstí moralizovat, vyjadřovat svoje opovržení těmi, kdo mu těch 10 mega ročně platí ze své kapsy, a vyzývat k občanské neposlušnosti proti řádně, demokratický a ve svobodných volbách zvolenému prezidentovi České republiky.

Pan ministr Staněk se k celé řadě věcí z této kauzy Fajt vyslovil – poměrně uceleně třebas zde https://www.psp.cz/eknih/2017ps/stenprot/032schuz/s032050.htm (závěr stránky) https://www.psp.cz/eknih/2017ps/stenprot/032schuz/s032051.htm a dále. Nebo celé http://radimvalencik.pise.cz/6981-nezkraceny-projev-ministra-kultury-stanka-v-ps.html

Ministr Staněk odvolal Fajta z funkce ředitele, přesně jak je nejen v kompetenci ministra kultury, ale navíc přesně jak je povinností ministra – je povinností ministra kultury odvolat z funkcí osoby, které (jemně řečeno) špatně hospodaří s veřejnými prostředky a z veřejných prostředků platí sami sobě za zakázky či „zakázky“. Následně dostává pražská, ale i olomoucká kavárna kolektivní hysterický záchvat. Objevuje se petice za odvolání ministra Staňka. Ministr Staněk je podle kavárny nekompetentní, když odvolal ředitele, který – jemně řečeno – velice podivně hospodařil a posílal veřejné peníze sám sobě, jak ukazují výsledky forenzního auditu.

Zástupce Bakaly ve vládě a jeho manažer pro řízení ČSSD, tedy J. Hamáček, tlačil na Staňka, který nakonec podal demisi pod tlakem Hamáčka a vedení (prakticky umírající a čím dál více zbytečné, jen další pravdoláskové partaje, od „demobloku“ nerozeznatelné) ČSSD.

Prezident Zeman dlouho váhá s přijetím této demise. Asi se mu nechce odvolávat ministra, který se provinil tím, že upozornil na rozkrádání veřejných prostředků.

Ale to je jen šum. To vše je z pohledu dnešního článku jen šum - tahanice o vládu, zda vydrží-nevydrží, řev kavárny a dalších zlodějů a parazitů (kromě již zmíněných nesmíme zapomenout ani lemply z neziskovek, kteří by se reálně neuživili jinak, než vybíráním popelnic nebo razítkováním oběžníků bez peněz z části ze státní kasy, z části z peněz cizích zemí a z části z cizích nátlakových, proti-českých lobbistických struktur).

To důležité, to, na co by se v tomto ryku nemělo zapomenout je, že Fajt se podle slov ministra Staňka dopustil opakovaného porušení zákona, i přes výslovná upozornění a výtky z ministerstva. Přiděloval sám sobě prémie, kupoval sám od sebe zakázky. Dle projevu ministra Staňka (link viz výše) dále způsobil škodu ve výši 30 milionů korun, když napodepisoval smlouvy na akci, na kterou neměl a nemá v rozpočtu peníze a která navíc zřejmě ani nesouvisí s činností a zaměřením Národní galerie.

Takže tedy, abychom nezapomněli v tom hluku, v tom „spin doctoringu“ pražské kavárny a milionchvilkařů:

Vyšetřuje už policie ČR hospodaření pana Fajta
ve funkci ředitele Národní galerie?

Post Scriptum:

§ 206 Zpronevěra (1) Kdo si přisvojí cizí věc, která mu byla svěřena, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci. (2) Odnětím svobody na šest měsíců až tři léta bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 a byl-li za takový čin v posledních třech letech odsouzen nebo potrestán. (3) Odnětím svobody na jeden rok až pět let nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 větší škodu. (4) Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán, a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 jako člen organizované skupiny, b) spáchá-li takový čin jako osoba, která má zvlášť uloženou povinnost hájit zájmy poškozeného, c) spáchá-li takový čin za stavu ohrožení státu nebo za válečného stavu, za živelní pohromy nebo jiné události vážně ohrožující život nebo zdraví lidí, veřejný pořádek nebo majetek, nebo d) způsobí-li takovým činem značnou škodu. (5) Odnětím svobody na pět až deset let bude pachatel potrestán, a) způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 škodu velkého rozsahu, nebo b) spáchá-li takový čin v úmyslu umožnit nebo usnadnit spáchání teroristického trestného činu, trestného činu financování terorismu (§ 312d) nebo vyhrožování teroristickým trestným činem (§ 312f). (6) Příprava je trestná.

Pozn.: Nemůže jít o zneužití pravomoci úřední osoby, protože ředitel Národní galerie není ve výčtu úředních osob (stejně jako téměř nikdo z různých organizací státu) – viz § 127.

§ 138 Hranice výše škody, prospěchu, nákladů k odstranění poškození životního prostředí a hodnoty věci (1) Škodou nikoli nepatrnou se rozumí škoda dosahující částky nejméně 5000 Kč, škodou nikoli malou se rozumí škoda dosahující částky nejméně 25000 Kč, větší škodou se rozumí škoda dosahující částky nejméně 50000 Kč, značnou škodou se rozumí škoda dosahující částky nejméně 500000 Kč a škodou velkého rozsahu se rozumí škoda dosahující nejméně částky 5000000 Kč.

Pozn.: Zmíněná škoda je v rozsahu milionů, pokud vynecháme škodu způsobenou onou „indickou akcí“, která je zřejmě dle projevu pana ministra Staňka za milionů třicet. Takže zcela jistě škoda značná, patrně i škoda velkého rozsahu.

Pro Hamáčka bych pak citoval ještě: § 366 Nadržování (1) Kdo pachateli trestného činu pomáhá v úmyslu umožnit mu, aby unikl trestnímu stíhání, trestu nebo ochrannému opatření nebo jejich výkonu, bude potrestán odnětím svobody až na čtyři léta; pomáhá-li však takto pachateli trestného činu, na který trestní zákon stanoví trest mírnější, bude potrestán oním trestem mírnějším.

Takže ve vlastním zájmu Hamáčka doufám, že celá šaráda s odvoláním ministra Staňka a se jmenováním jiného ministra nevyústí v zametení pod koberec kauzy „Fajt a peníze Národní galerie“.

(Já vím, že vyústí. To jsem se jen tak zasnil na téma „Slušné Česko“....za které ale ve skutečnosti aktivisté a milionchvilkaři demonstrovat nikdy nebudou, i kdyby si to napsali na transparent tisíckrát.)

Autor: Michal Brand

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponVelká krize v NATO: Zdroje deníku Times o následcích tureckého nákupu systému S-400   
Pridal tk Pondělí 22 červenec 2019 - 03:33:59 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
USA zrušily účast Turecka v programu F-35, což je za poslední desetiletí tou nejvážnější krizí Severoatlantické aliance, píše The Times s odkazem na vysoce postavené zdroje.

Zdroje z těch nejvyšších mocenských kruhů deníku The Times prozradily, že tyto bezprecedentní spory ve vztazích mezi USA a Tureckem ohledně nákupu ruských zbraní způsobily největší krizi v NATO za poslední desetiletí.

Deník připomíná, že se vztahy mezi oběma státy zhoršily ještě více poté, co Trumpova administrativa zrušila prodej nejmodernějších amerických stíhaček F-35 v reakci na rozhodnutí prezidenta Erdogana koupit ruský systém protivzdušné obrany S-400, který je prý neslučitelný se zbraněmi NATO. Pentagon vysvětlil, že vyloučení Turecka z mnohamiliardového projektu rozmístění amerických stíhaček bylo nevyhnutelné, jelikož techničtí poradci z Ruska, kteří mají pět let pomáhat s provozem S-400, mohou získat informace o tajné technice maskování F-35.

Britský deník také připomíná, že na základě rozhodnutí Ankary a Washingtonu, už Turecko nebude plnohodnotným členem systému protiraketové obrany NATO, a to poté, co zařadí do výzbroje ruské systémy, jejichž část již byla dodána. Obrana NATO přitom hraje klíčovou úlohu v zadržování ruské vojenské agrese proti této organizaci.

„USA udělaly dobře, když zrušily prodej F-35 Turecku. Nicméně pro NATO to znamená, že vznikl reálný problém,“ podělil se s The Times o svůj názor generál Jack Keane, bývalý poradce Donalda Trumpa. Ten řekl, že nákup systémů S-400 je přímou provokací proti vnitřním stanovám Severoatlantické aliance, což je nepřípustné. Avšak, nehledě na nevídané napětí ve vztazích mezi dvěma státy, generál zdůraznil, že Turecko, jediná muslimská země v této organizaci, má pro ni stále hodnotu, a to jako „cesta na Blízký východ a do Asie“. Stejně tak dle něj Turecko „má ze strategického hlediska nejvýhodnější zeměpisnou polohu v Alianci“.

Eric Edelman, bývalý vysoce postavený zaměstnanec Pentagonu a bývalý velvyslanec v Turecku, předpokládá, že začínající vážná krize ve vztazích mezi USA a Tureckem bude „hluboká a dlouhá“. Bývalý diplomat poznamenal, že Turecko není již jistou dobu spolehlivým spojencem NATO, ale Aliance nemá nástroj na „vyloučení špatných spojenců“. Edelman upozornil také na to, že Turecko je významná země, která „může a musí být silným spojencem USA a NATO“.

Zdroj The Times z vysokých diplomatických kruhů také sdělil, že dohoda Erdogana s ruským prezidentem sehrála úlohu v Putinově plánu na podkopání NATO.

The Times píše, že turecký nákup S-400 a odmítnutí analogického systému Patriot vzbudilo pochybnosti ohledně pokračování vojenské spolupráce s tureckou stranou. I přesto, že úředníci z Pentagonu trvají na tom, že toto rozhodnutí neovlivní důležité strategické vztahy, vznikají otázky ohledně nadcházejících vojenských cvičení v tureckém vzdušném prostoru, a také ohledně použití NATO letecké základny Incirlik na jihu této země.

Pentagon již několik měsíců Turecko varoval před tím, že by je mohl vyloučit z projektu F-35, a to v případě, že koupí S-400. Avšak, jak se domnívá autor článku, Erdogan stále věřil, že je kvůli rozporuplným prohlášením Bílého domu bude moct jeho země stejně koupit. Čtyři již zaplacené stíhačky F-35 tak zůstanou v USA a zbývající objednávka 100 letounů byla zrušena. Všichni piloti a posádky, jež byli na školení na letecké základně v Arizoně, musí opustit USA do 31. července. Aliance bude zároveň nucena vydat 600 milionů dolarů na výrobu víc než 900 součástek pro F-35, jež předtím dodávalo Turecko.

Zdroj: The Times

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponFrancie chce zvýšením výdajů na obranu získat „strategickou autonomii“ s USA   
Pridal tk Pondělí 22 červenec 2019 - 03:25:50 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Zvýšení vojenských výdajů ve Francii souvisí se snahou nebýt jen „pasivním pozorovatelem“ ve sporu USA s Čínou. Země tak chce začít hájit vlastní zájmy, píše Der Spiegel. Důraz se přitom klade na rozvoj vojenských kosmických technologií a ponorek. Paříž navíc počítá s pomocí Německa. V Berlíně není mnoho zastánců myšlenky „strategické autonomie“.

Emanuel Macron pořádá v poslední době jednu vojenskou show za druhou, píše Der Spiegel. Dne 14. července, u příležitosti výročí dobytí Bastily, se zúčastnil představení nové ponorky Suffren, a poté informoval o vytvoření národního velení kosmických vojsk v rámci francouzského vojenského letectva. Stejně tak hostil vojenskou přehlídku, které se zúčastnili vojáci z 10 evropských zemí. Tím chtěl francouzský prezident ukázat svůj názor na společnou evropskou armádu, píše Der Spiegel.

Paříž má přitom také dlouhodobý plán. Podle vojenského experta Pascala Bonifase má Evropa dnes dvě možnosti: buď bude i nadále pasivně přihlížet souboji mezi Čínou a USA, anebo začne hájit vlastní zájmy. Sám Macron tuto možnost označuje za „strategickou autonomii“, tedy za schopnost obejít se bez pomoci Washingtonu v případě, kdy by se něco stalo.

V souvislosti s tím je vytvoření velení kosmických vojsk jedním z kroků směřujícím k této autonomii.

„Naše bojeschopnost v zahraničí je dnes zcela závislá na vesmíru,“ vysvětlil Xavier Pasco z pařížského Fondu strategických průzkumů. Rovněž zdůraznil, že rozvoj vojenských kosmických technologií vyžaduje miliardové investice.

Určitou pomoc může, podle názoru Francouzů, v této věci poskytnout Německo. Problém spočívá v obsahu informací, které je zapotřebí sdílet. Posuzuje se také možnost francouzsko-německé spolupráce při stavbě ponorek, ale realizace tohoto projektu nebude kvůli složitosti konstrukce jednoduchá. Například ponorka Suffren se skládá ze 700 tisíc součástek a její montáž vyžaduje 70 milionů pracovních hodin. Pro srovnání si uveďme, že letadlo Airbus má 100 tisíc součástek, přičemž na jejich montáž je potřeba pouhých 50 tisíc pracovních hodin.

Der Spiegel také uvádí, že Francie má dnes vyšší vojenské výdaje než Německo, jelikož činí 2 % národního HDP (Německo má 1,2 %). Paříž ale hodlá na obranu do roku 2025 vyčlenit až 300 miliard eur. Ostatní evropské státy tak budou muset značně zvýšit své výdaje na obranu, pokud chtějí dosáhnout francouzské úrovně. Ty však samozřejmě nemusí koncept „strategické autonomie“ považovat za správný. Například v Německu, které je ve vojenské sféře úzce napojeno na USA, nemá tento koncept moc zastánců.

Zdroj: Der Spiegel

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponMerkelová: Zničení íránské jaderné dohody není jednostranná odpovědnost Íránu   
Pridal tk Pondělí 22 červenec 2019 - 03:20:53 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Německá kancléřka Angela Merkelová 19. července řekla, že komplexní dohoda o íránské jaderné otázce byla zničena, což není jednostranná odpovědnost Íránu. Vyzvala diplomacii k prevenci eskalace napětí v Perském zálivu.

Merkelová na tiskové konferenci řekla, že Spojené státy nejprve oznámily své odstoupení od íránské jaderné dohody, což přivedlo záležitost do současné situace. Merkelová se ale domnívá, že Írán by měl v současné době i nadále dodržovat své závazky vyplývající z íránské jaderné dohody a projevit přátelský postoj mezinárodnímu společenství, což je v souladu s jeho zájmy. Řekla, že s cílem zabránit eskalaci současné situace v oblasti Perského zálivu, už vedla dialog s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponAmerický ministr zahraničí vedl telefonický rozhovor se svým tureckým protějškem   
Pridal tk Pondělí 22 červenec 2019 - 03:19:48 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Americké ministerstvo zahraničí vydalo včera prohlášení, ve kterém uvedlo, že americký ministr zahraničí Mike Pompeo vedl téhož dne telefonický rozhovor s tureckým ministrem zahraničí Mevlutem Çavusoglu o systému protiraketové obrany S-400 a o situaci v Sýrii.

USA vyjádřily zklamání nad tureckým nákupem ruského protiraketového systému S-400. O situaci v Sýrii Pompeo řekl, že Spojené státy zohlední bezpečnostní otázky Turecka na turecko-syrské hranici, ale zároveň dodal, že Spojené státy jsou odpovědné za ochranu místních partnerů, kteří spolupracují s USA v boji proti extremistické organizaci Islámský stát.

Turecko podepsalo v roce 2017 dohodu s Ruskem o nákupu čtyř protiraketových systémů S-400. Spojené státy a další země NATO opakovaně varovaly Turecko před nákupem tohoto systému, protože to považují za neslučitelné se systémy zbraní NATO. Bílý dům 17. července oznámil, že Turecko zakoupilo systém S-400 protiraketové obrany z Ruska, takže Turecko nebude moci pokračovat v účasti na americkém stíhacím programu F-35.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2019
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.2292 sec,0.0621 z toho dotazů.Dotazů v DB:17. Použitá paměť:1,794kB