Pondělí 02 prosinec 2019
Ruský ministr zahraničí posoudil perspektivy na obnovení vztahů s Ukrajinou   
Pridal tk Pondělí 02 prosinec 2019 - 06:56:48 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Možné setkání Vladimira Putina a jeho ukrajinského protějšku Volodymyra Zelenského v Paříži je důležité pro pochopení toho, v čem Kyjev vidí plnění Minských dohod. Oznámil to ministr zahraničí Sergej Lavrov během pořadu Moskva. Kreml. Putin.

„Jak již oznámili v prezidentově administrativě, existuje zde možnost, aby si promluvili Zelenskyj a Putin. Nebude to formální, jelikož k tomu dojde na okraji jiné události, ale kontakt bude jistě užitečný,“ doplnil ministr.

Ministr dále odpověděl na otázku o perspektivě vztahů mezi Kyjevem a Moskvou.

My jsme neomezili bilaterální vztahy ani neomezili dopravní spojení. Jestli má ukrajinská strana zájem, jak mnozí experti v Kyjevě tvrdí, v jejich obnovení, pak myslím, že se odvděčíme,“ řekl.

Summit lídrů Ruska, Ukrajiny, Francie a Německa v „normandském formátu“ se bude konat 9. prosince v Paříži. Jak dříve informoval Putinův poradce, vše směřuje k samostatné schůzce mezi Putinem a Zelenským.

Jednání Ruska a Ukrajiny ohledně plynu

Před pár dny informovala média o tom, že výkonný ředitel společnosti Naftogaz Jurij Vitrenko oznámil, že Rusko a Ukrajina diskutují o možnosti, že by Gazprom splatil dluh vyplývající ze Stockholmského arbitrážního soudu ve formě dodávek plynu.

Ministr energetiky Ruska Alexandr Novak se však nechal slyšet, že zatím není připraven téma dluhu společnosti Gazprom vůči Naftogazu komentovat. Dle jeho slov si společnosti musí otázku vyřešit samy mezi sebou. Ministr označil jednání ve Vídni za konstruktivní. Dodal však, že nadále přetrvávají otázky technické povahy, které potřebují další diskusi a dokončení s odborníky. Jak se dále nechal slyšet, termín uzavření nové dlouhodobé smlouvy o tranzitu zemního plynu do značné míry závisí na Ukrajině, jelikož musí ještě certifikovat svého nového operátora přepravní soustavy plynu.

Spor o plyn

V prosinci 2017 a únoru 2018 Stockholmský arbitrážní soud vynesl rozhodnutí ohledně sporů Gazpromu a Naftogazu o kontraktech na dodávku a tranzit paliva. V soudním řízení o dodavatelských smlouvách soud nařídil ukrajinské společnosti zaplatit ruskému koncernu více než dvě miliardy dolarů. Druhé rozhodnutí v soudním řízení o tranzitních smlouvách však soud rozhodl ve prospěch společnosti Naftogaz a přisoudil jí přibližně 4,7 miliardy dolarů.

Rozhodci provedli vzájemné vyúčtování protinávrhů, a proto měl ruský koncern zaplatit ukrajinské společnosti 2,56 miliardy dolarů. Gazprom se však proti tomuto rozhodnutí odvolal.

Kromě toho loni v létě Naftogaz začal další arbitráž a požadoval od ruského koncernu přehodnocení tranzitních tarifů v letech 2018 – 2019. Ukrajinská společnost odhadla tyto požadavky na 11,6 miliardy dolarů. Předseda představenstva Naftogazu Andrej Kobolev připouštěl jejich revizi, pokud strany uzavřou novou dlouhodobou dohodu.

Stávající smlouvy na dodávku a tranzit ruského modrého paliva přes ukrajinské území vyprší na konci roku. Moskva, Kyjev a Evropská komise jednají na tripartitních jednáních, aby projednaly možnost uzavření nové dohody.

Zdroj: https://sptnkne.ws/A8h7
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponFrancie, Německo a Velká Británie přivítaly účast šesti evropských zemí na mechanismu obchodního vypořádání s Íránem   
Pridal tk Pondělí 02 prosinec 2019 - 06:52:21 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Podle zprávy tiskové agentury Nová Čína francouzské ministerstvo zahraničních věcí 30. listopadu oznámilo, že Francie, Německo a Velká Británie přivítaly účast šesti evropských zemí na mechanismu obchodního vypořádání INSTEX s Íránem, aby hájily legální obchod mezi evropskými zeměmi a Íránem.

Mechanismus obchodního vypořádání INSTEX společně založily Francie, Německo a Velká Británie. Belgie, Dánsko, Finsko, Norsko, Nizozemsko a Švédsko se rozhodly zapojit do tohoto mechanismu, což jasně ukazuje jejich rozhodnutí hájit legální obchod evropských zemí s Íránem a podporovat všestrannou dohodu o íránské jaderné otázce.

V prohlášení francouzského ministerstva zahraničních věcí se uvádí, že všestranné a účinné plnění dohody o íránské jaderné otázce je velmi důležité. Prohlášení dále naléhá na Írán, aby se vrátil k původnímu postoji a všestranně dodržoval dohodu. Všechny otázky musí být vyřešeny diplomatickou cestou.

tk
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPřejít na stranu  1 [2]
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2019
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.2113 sec,0.0747 z toho dotazů.Dotazů v DB:17. Použitá paměť:1,649kB