Pondělí 06 leden 2020
Írán slíbil odvetu proti americkým vojenským zařízením   
Pridal tk Pondělí 06 leden 2020 - 05:09:35 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Teherán zaútočí na americká vojenská zařízení, a to v reakci na vraždu velitele íránských sil Kuds Kásima Sulejmáního. V rozhovoru pro CNN to uvedl poradce nejvyššího vůdce Íránu Hossein Dehghan.

„Byla to Amerika, kdo začal válku. Proto musí přijmout důstojnou reakci na své činy,“ prohlásil Hossein Dehghan.

Podle Dehghana by možný útok zasáhl právě íránské ozbrojené síly. Poradce nejvyššího vůdce Íránu také zdůraznil, že „válku může ukončit pouze útok rovnocenný tomu, který učinila americká armáda“.

Dotyčný zároveň reagoval na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, který hrozí útokem na 52 objektů v Íránu.

„Pokud Trump říká 52, pak my říkáme 300. A můžeme je dostat,“ uzavřel věc Dehghan.

Zdroj: CNN
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponErdogan oznámil, že poslal tureckou armádu do Libye   
Pridal tk Pondělí 06 leden 2020 - 05:05:41 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan informoval o tom, že turecká armáda postoupila do Libye. Podle jeho slov by se armáda měla zabývat koordinací tamní Vlády národní jednoty.

„Naším cílem je podpořit legitimní vládu,“ uvedla turecká hlava státu televizní stanici CNN Turk.

Pomoc Turecka

Již v minulosti média informovala o tom, že Vláda národní jednotky (VNJ) Libye oficiálně požádala o vojenskou pomoc Turecko. Stalo se tak na pozadí ofenzívy Libyjské národní armády (LNA), vedené maršálem Chalífou Haftarem, v Tripolisu.

Podle zpráv v médiích by se mělo jednat o „vzdušnou, pozemní a námořní“ vojenskou podporu, která má sloužit k odražení ofenzívy.

Na začátku ledna jsme uváděli, že turecký parlament toto vyslání armády do Libye schválil, a to pomocí novely zákona, která povoluje nasazení jednotek země v Libyi. Daný dokument byl představen parlamentu toto pondělí.

Rozmístění tureckých vojáků na území Libye podpořili poslanci vládní Strany spravedlnosti a rozvoje a nacionalistické strany Nacionálně činná strana. Proti byli zástupci opoziční Republikánské lidové strany, Dobré strany, Strany štěstí (Saadet) a prokurdské Lidově demokratické strany. Celkově výsledek hlasování vypadal následovně: 325 poslanců pro, 184 proti.

Připomeňme, že již na konci listopadu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a premiér libyjské LNA Fáiz Sarrádž podepsali memorandum o spolupráci ve vojenské sféře a o vzájemném porozumění v otázce námořních zón.

Situace v Libyi

Po svržení a vraždě libyjského lídra Muammara Kaddáfího v roce 2011 Libye prakticky přestala existovat jako jednotný stát. V současné době v zemi panuje dvojvládí.

Na východě země zasedá lidem zvolený parlament a na západě v hlavním městě Tripolisu je u moci Vláda národní jednoty v čele s Fáizem Sarrádžem, která byla zformovaná za podpory OSN a EU.

Úřady ve východní části země jednají nezávisle na Tripolisu a spolupracují s Haftarovou armádou, která se od dubna pokouší dobýt Tripolis.

Rusko se opakovaně vyslovilo pro ukončení bojů a pro obnovení dialogu k urovnání libyjské krize.

Zdroj: https://sptnkne.ws/AURK
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponGuaidó byl odvolán z funkce v Národním shromáždění Venezuely. Víme, kdo ho na daném postu nahradí   
Pridal tk Pondělí 06 leden 2020 - 05:00:17 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Juan Guaidó byl odvolán z funkce šéfa Národního shromáždění Venezuely. Na postu ho nahradil poslanec Luis Parra. Informovala o tom televizní stanice Vivoplay.

Poslanci Národního shromáždění, dříve ovládaného venezuelskou opozicí, hlasovali pro jmenování nového šéfa zákonodárného orgánu, uvádí televizní síť Telesur. Jak již bylo uvedeno, Guaida na místě nahradí poslanec Luis Parra.

Uvádí se, že funkční období nového vedení bude trvat dva roky, tedy pro parlamentní období 2020–2021.

Dle informací se schůze a hlasování neúčastnilo dosavadní vedení shromáždění, včetně Guaida. Ten již dříve poznamenal, že policisté několika poslancům zablokovali přístup do budovy parlamentu, v níž se konaly volby nového vedení.

Televize Noticias RPTV zase informovala o tom, že v době hlasování poslanci, z nichž většina zastupovala pro-vládní blok, nezískali potřebné kvórum k volbě nového vedení orgánu.

Pokus o státní převrat

Loni v lednu vypukly ve Venezuele protesty proti prezidentovi Nicolásovi Madurovi, a to jen krátce poté, co složil přísahu. Guaidó se tehdy prohlásil za dočasnou hlavou státu. Učinil tak proto, že byl v té době předsedou parlamentu.

Některé evropské země v četně blbců z České republiky a Spojené státy jej uznaly za prezidenta. Maduro ale Guaida označil za „loutku Spojených států“.

Rusko, Čína a Turecko a řada dalších států podpořily Madura jakožto legitimního prezidenta země. V Moskvě navíc označili „prezidentský status“ Guaida za neexistující. Guaidó později přiznal neúspěch pokusu o převrat.

Zdroj: https://sptnkne.ws/AURJ
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponCestování v Maďarsku nad 65 roků   
Pridal tk Pondělí 06 leden 2020 - 04:55:31 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Cestování v Maďarsku nad 65 roků zdarma (a ČT zase mlčí).
Kalousek, Fiala, Bartoš a jejich demagogický blok a spol. pořád ryjí
do Babiše, že dal slevu na cestovábní důchodcům - jenom slevu, nikoli jízdu
zadarmo.

Orbáne, Orbáne... Cestování v Maďarsku nad 65 roků je zcela zdarma.
V Maďarsku osoby nad 65 roků z celé EU mohou zadarmo cestovat ve vlacích,
autobusech, električkách, a metrech v Budapešti, stačí jen OP.

Na některé rychlíky si třeba přikoupit rychlíkový příplatek. Zadarmo procestuješ celé Maďarsko, kdy se ti zachce.

Rychlíkový příplatek, například z Budapešti na Balaton a zpět, stojí 235 Forintů. Převedeno na českou měnu necelých 19 Kč.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPřejít na stranu  1 [2]
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2020
PoÚtStČtPaSoNe
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1140 sec,0.0549 z toho dotazů.Dotazů v DB:17. Použitá paměť:1,041kB