Pátek 17 leden 2020
Ministerstvo obrany Ruska odtajnilo dokumenty o osvobození Varšavy   
Pridal tk Pátek 17 leden 2020 - 17:59:40 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Ruské ministerstvo obrany k 75. výročí osvobození polské Varšavy od nacistické okupace odtajnilo historické dokumenty. Archivy jsou zveřejněny na webových stránkách rezortu.

Nový historický článek je založen na jedinečných dokumentech z fondů Ústředního archivu Ministerstva obrany RF. Obsahuje zejména výběr o varšavském povstání v září 1944.

„O silné německo-fašistické obraně, kterou Rudá armáda nabourala během osvobození Varšavy, mluví záběry z fotoalba operativního řízení 1. běloruského frontu. Album obsahuje unikátní fotografie průlomu obrany, důsledky útočné a dělostřelecké přípravy," uvádí ruské ministerstvo obrany.

Článek také obsahuje dokumenty o nacistických brutalitách v Polsku, o teroristických činnostech jednotek Zemské armády za frontou Rudé armády v Polsku, Bělorusku a Litvě v letech 1944-1945.

Ministerstvo obrany zdůrazňuje, že cílem publikace je ochrana historické pravdy, boj proti falšování dějin a snaze o revizi výsledků 2. světové války.

Vraždy Britů a Američanů v koncentračním táboře

Z utajovaných dokumentů zejména vyplývá, že ve vyhlazovacím táboru Treblinka v Polsku bylo během 2. světové války zabito minimálně 500 Britů a Američanů.

„Po služební cestě do vyhlazovacího tábora Treblinka, který byl vytvořen v červenci 1942 mezi Varšavou a Bělostokem, korespondent armádních novin Za Vlast hlásil šéfovi politického oddělení 70. armády, že spolu se Židy, cikány, Poláky a dalšími v plynové komoře usmrtili nejméně 500 Britů a Američanů,“ hlásí dokument.

Uvádí se podrobnosti ze zprávy: „Z vyprávění je zřejmé, že v červenci 1942 Němci nařídili všem Britům a Američanům, aby se shromáždili ve Varšavě na vězeňském dvoru k výměně za válečné zajatce.“ Jak však bylo uvedeno, účastníci byli posláni do tábora, kam byli předtím přepraveni všichni Židé. Tam Britové a Američané „byli stejně jako tisíce dalších okamžitě posláni do tzv. lázeňského domu, kde byli zabiti“.

Zničení kulturního dědictví nacisty

Dokumenty také ukazují, že nacistické jednotky při ústupu z Varšavy v lednu 1945 úplně zničily několik čtvrtí města, včetně předmětů kulturního dědictví.

„Varšava je zničena. Na ulicích se nenachází jediný nepoškozený dům, z celých čtvrtí jsou trosky. Nezůstal ani jediný pomník. Kulturní hodnoty města jsou zničeny a vyloupeny. Téměř na každém dvoru jsou hroby, mrtvoly mučených Poláků jsou rozptýleny v ulicích,“ uvádí se v politickém hlášení na Hlavní politické ředitelství Sovětské armády a Námořnictva SSSR.

Dokument také popisuje městské pohřební kopce, pod kterými bylo pohřbeno až 120 tisíc Poláků zabitých a spálených Němci.

Osvobození Varšavy

Sovětská vojska osvobodila Varšavu během útočné viselsko-oderské operace 17. ledna 1945. Umožnilo to Rudé armádě výrazně pokročit směrem k německým hranicím a hrálo to důležitou roli v poválečných vztazích SSSR s Polskem. Předsednictvo Nejvyššího sovětu SSSR zřídilo medaili Za osvobození Varšavy, která byla udělena více než 690 tisícům účastníků bitev o hlavní město Polska.

Po vyhnání Němců ležel levý břeh polského hlavního města v troskách. Bylo zničeno 84 % bytového fondu, materiální ztráty byly odhadnuty na 2,5 miliardy dolarů.

Podle vojenských historiků bylo v bitvách ve Varšavě zabito asi 200 tisíc sovětských vojáků. Na památku padlých vojáků byl v hlavním městě Polska vytvořen největší vojenský hřbitov, kde je pohřbeno asi 21,5 tisíc vojáků 1. běloruské fronty Rudé armády. V roce 1950 při pátém výročí kapitulace Německa byl odhalen památník o rozloze 19,2 hektarů.

Ústřední část komplexu tvoří sochařské skupiny zobrazující vojáka Rudé armády a 21 metrů žulového obelisku s nápisem „Věčná sláva hrdinským vojákům nepřemožitelné sovětské armády, kteří padli v bitvách s nacistickými útočníky za osvobození Polska a hlavního města Varšavy“.

Zdroj: https://sptnkne.ws/Bbtj
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponProč šílený poplach s Putinovou reformou Ústavy v Rusku? A je to venku!   
Pridal tk Pátek 17 leden 2020 - 17:40:51 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Prezident Vladimir Putin 15. ledna navrhl přijmout změny v ruské ústavě tak, aby měla v Rusku vždy přednost před mezinárodním právem a aby zakazovala lidem v klíčových funkcích, včetně hlavy státu, cizí občanství.

A najednou vidíme, proč ten poplach.

Možná se s tím sveze i další práce pro Rusko Vladimíra Putina, možná také ne. Ale to hlavní je, že záhadné kontakty napříč Ruskem, peníze Sorose a neziskové organizace hrozily zase zvrátit vývoj v Rusku jako za Jelcina mezi léty 1996 - 2000. A tak prezident Putin rázně zasáhl. Kdo bude napojen na peníze a neziskový politický systém, nesmí zastávat žádnou funkci ve státní správě. A rodina Sorosů zase zuří včetně Navalného a spol..

Další změna Ústavy je, že v důležitých funkcích nesmí být propojení na možnou korupci ze zahraničí!

A koho že se to týká? Vůbec ne jednoho či dvou...

Trvalý pobyt (PMŽ) je jeden ze tří způsobů pobytu cizinců na území jiného státu. Dalšími možnými způsoby jsou krátkodobý pobyt a dlouhodobý pobyt. Populární ruský server cont.ws (7. místo v návštěvnosti) zveřejnil v květnu 2019 seznam členů vlády, gubernátorů a poslanců, kteří mají "Postojannoe město žitělstva" (PMŽ) v jiných zemích.PMŽ - Povolení k trvalému pobytu, umožňuje v příslušné zemi žít po neomezenou dobu. Nositelé PMŽ mají všechna práva jako místní občané, kromě práva volit a být volen. PMŽ je obecně chápáno jako přechodový stav k získání druhého státního občanství.

V seznamu jsou lidé, kteří rozhodují o osudu Ruska a přijímají zákony, jimiž žijí ruští občané.

"Ze státního rozpočtu dostávají velké platy a důchody, hovoří z mnoha míst o vlastenectví, ale mají nemovitosti v zahraničí a pasy jiného státu," - uvedl cont.ws.

Členové ruské vlády:

Místopředseda vlády Dmitrij Kozak - má švýcarské povolení k trvalému pobytu.
Místopředsedkyně vlády Olga Goloděcová má povolení k trvalému pobytu v Itálii.
Ministr průmyslu a obchodu Denis Manturov má trvalý pobyt povolen ve Španělsku.
Ministr práce a sociální ochrany Maxim Topilin má PMŽ v Bulharsku.
Náměstek ministra průmyslu a obchodu Georgij Kalamanov má trvalé povolení k pobytu ve Velké Británii.
Náměstek ministra hospodářství Azer Talibov má povolení k pobytu ve Francii.
Náměstek ministra financí Alexey Lavrov má trvalý pobyt v Itálii.
Murad Kerimov, náměstek ministra přírodních zdrojů a ekologie, má trvalý pobyt ve Francii a na Kypru.
Náměstek ministra kultury Nikolaj Ovsienko má povolení k trvalému pobytu v Bulharsku.

Gubernátoři:

Gubernátor Moskevské oblasti Andrej Vorobjov má povolení k trvalému pobytu ve Španělsku a Izraeli.
Alexandr Uss, guvernér Krasnojarského kraje, má povolení k pobytu v Německu.
Gubernátor Stanislav Voskresenskij Ivanovské oblasti má americkou zelenou kartu.
Boris Dubrovský bývalý gubernátor Čeljabinské oblasti má povolení k trvalému pobytu ve Švýcarsku.
Maxim Liksutov, místostarosta Moskvy, vedoucí ministerstva dopravy, má kyperské občanství.

Členové rady federace:

Valerij Ponomarev má občanství Velké Británie.
Boris Nevzorov je občanem Kypru.
Andrej Klišas má trvalý pobyt ve Švýcarsku.
Arsen Kanokov má povolení k pobytu ve Velké Británii.
Elena Mizulina má PMŽ v Belgii.
Alexander Babakov má britské občanství a Suleiman Kerimov má trvalé bydliště ve Francii.

Poslanci Státní dumy:

Alexandr Žukov - povolení k pobytu Velké Británie.
Andrej Goluško - má povolení k trvalému pobytu ve Francii.
Grigorij Anikejev - španělské občanství.
Alexander Prokopiev - trvalé bydliště na Kypru.
Ajrat Chajrullin - trvalé bydliště ve Španělsku.
Leonid Simanovskij - občanství Izraele a trvalý pobyt na Kypru.
Rizvan Kurbanov - PMŽ v Turecku.
Michail Šapov - povolení k trvalému pobytu pro Španělsko.
Alexandr Kravec - trvalý pobyt v Černé Hoře.
Grigorij Balychin - trvalý pobyt v Černé Hoře.
Jelena Bondarenko - povolení k pobytu v Itálii.
Igor Lebedev - americká zelená karta.
Vjačeslav Nikonov má občanství USA.
Alexander Remezkov - americká zelená karta.
Nikolai Bortsov - britské občanství.
Otari Aršba - gruzínské občanství.

Už je jasné, proč je Putin o sáhy napřed, než aby byla opět rozvrácena ruská zem. A opět na ně udělal dlouhý nos. Ta zuřivost je pochopitelná.


Zdeoj: http://skrytapravda.cz/zahranicni/2983-proc-sileny-poplach-s-putinovou-reformou-ustavy-v-rusku-a-je-to-venku?fbclid=IwAR1rGtznpeQX5jMKzJ2jVgClhTHp3ltWcImv5z7jex2MY7uqgHJnqyPBl2k

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponNasazování chomoutu   
Pridal tk Pátek 17 leden 2020 - 05:05:10 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Dnes, v době kybernetické, v době, kdy inteligentní robotické stroje pomalu, ale jistě nahrazují lidskou pracovní sílu již asi málo občanů, zejména těch mladších ví, co je to chomout. Tak tedy pro připomenutí: chomout byl součástí koňského (volského, atd.) postroje. Nasazoval se na krk koním, případně volům či kravám předurčeným k těžké práci. Například k tažení vozů či pluhů při orbě. Kočí s pomocí tohoto chomoutu a opratí podstatně lépe a efektivněji ovládal toto spřežení. K tomu mu kromě chomoutu pomáhal ještě bič, kterým občas neposlušné spřežení „umravnil“ tak, aby táhlo tím správným směrem.

Jak vidno, naši zákonodárci aplikují metody zemědělské práce z dob 19. a první poloviny 20. století na řízení našich občanů. Jen si asi spletli občany s těmi voly. Co mě přivedlo k této úvaze? Jsou to některé zákonodárné iniciativy naší vlády a Poslanecké sněmovny. Zejména iniciativní v tomto směru je MV ČR za řízení J. Hamáčka. Vždyť jak máme chápat to, že vláda v roce 2019 schválila pojem „předsudečné nenávisti“, který J. Hamáček použil ve „Zprávě o projevech extremismu a předsudečné nenávisti na území ČR v roce 2018“. Schválení tohoto pojmu znamená velmi flexibilní změnu v hodnocení jak verbálních projevů, tak některých činů občanů. Je to prostě náhubek, který se může použít tam a proti tomu, kde se to zrovna někomu hodí.

Jen pro ilustraci přikládám několik příkladů, které byly uvedeny ve „Zprávě o projevech …“ předložené J. Hamáčkem:

„Projevy předsudečné nenávisti se liší od extremistických zejména tím, že nemusí být spojeny s některou z totalitních ideologií. Osoby, které se jich dopouštějí, nemusejí být nutně členové či příznivci extremistických hnutí. Rovněž u nich absentuje jasné volání po svržení systému pluralitní demokracie a jeho nahrazení systémem totalitním …“.

Rizika spojená s projevy předsudečné nenávisti jsou popsána následovně:

„Subjekty, které se jich dopouštějí:

◾Neusilují o okamžité zničení demokratického systému, ale postupně ho oslabují.
◾Nerespektují koncept základních lidských práv.
◾Podněcují k nenávistným aktivitám další osoby.
◾Šíří strach ve společnosti.
◾Štěpí společnost, vyvolávají v ní antagonismy.
◾Zlehčují osudy obětí totalitních režimů a obětí nenávistně motivované trestné činnosti.
◾Při komunikaci s veřejností využívají dezinformace a konspirační teorie.
◾Stávají se nástrojem vlivového působení zemí a skupin, která nerespektují principy pluralitní demokracie.“

„U části české společnosti přetrvává přesvědčení, že prostředí internetu je do značné míry anonymní. Někteří autoři nenávistných textů se přitom mylně domnívají, že trestně právní odpovědnost se vztahuje pouze na příslušníky extremistických hnutí (např. neonacisty) nebo že formální distancování se od extremismu či rasismu zakládá jejich beztrestnost,“ uvádí se ve výroční zprávě.

Když se podívám na výše uvedené citace tak zjišťuji, že se do nich vejde ve své podstatě každý. Prostě každý, kdo má jakýkoliv kritický názor a to i tehdy, když není členem žádné politické strany, politického hnutí, či jakékoliv společenské nepolitické organizace. Do této kategorie mohou být zařazeni lidé, kteří nejsou žádní extremisté, nepožadují změnu politického systému a přechod k totalitě. Prostě, můžeme tam být všichni!!!

Druhou perlou z Hamáčkova pera (pardon, ministerstva) je předloha „Zákona o nakládání se zbraněmi“. Tato předloha byla dne 6. ledna projednána ve vládě a pod sněmovním číslem 669 čeká na projednání a schválení v Poslanecké sněmovně na nejbližším jednání tohoto zákonodárného sboru.

Co se mně na tomto návrhu zákona nelíbí? Uvedu jen zásadní věci. Předně tento návrh zákona byl připravován již někdy v polovině roku 2019. V původním návrhu se to jen hemžilo organizacemi domobrany, které byly charakterizovány jako paramilitární poloilegální skupiny. Na základě rozsáhlé kritiky byla formulace předlohy „šibalsky“ změněna a název domobrana byl nahrazen obecnějším pojmem. To se projevilo zejména v hlavě II, §3, kde je stanoveno:

1.Zakazuje se zakládat, organizovat nebo vyzbrojovat ozbrojenou skupinu anebo účastnit se její činnosti.
2.Ozbrojenou skupinou se rozumí skupina osob, která zároveň a.má povahu paramilitární ozbrojené složky,
b.je určena k ozbrojenému prosazování cílů založených na politické, náboženské nebo jiné ideologii, a
c.nakládá se zbraněmi, usiluje o získání přístupu ke zbraním, nebo organizuje osoby, které zbraněmi nakládají.

Toto nově upravené znění, které již nepoužívá názvy skupin „domobrana“, vypadá přijatelně, ale podíváme-li se na něj v kontextu předchozího návrhu zákona a rétoriky J. Hamáčka je jasné, že je tento návrh primárně zaměřen právě na domobranecké spolky.

"Navrhovaný zákon by měl jednoznačně stanovit, že v Česku jsou nelegální různé paramilitární struktury, které by si mimo právní rámec činily nárok na nahrazování, zastupování či doplňování jejího bezpečnostního systému," sdělil Aktuálně.cz ministr vnitra Jan Hamáček.

Národní domobrana …"Je pojistkou občanů proti zradě a selhání politických elit a bezpečnostních složek, kterých jsme byli v naší novodobé historii mnohokráte svědky. Národní domobrana vede občany k vlastenectví, brannosti a upevňuje jejich pouto k rodnému místu," píše na svých stránkách například spolek Národní domobrana.

Je zřejmé, že domobranecké spolky nejsou anonymní, nejsou ani poloilegální ani nepracují v ilegalitě. Jednotlivé spolky mají své webové stránky, kde publikují své aktivity, je na nich zveřejněna struktura spolku i jmenovitě lidé, kteří za organizaci odpovídají. Členové těchto spolků si své aktivity hradí ze svých prostředků a jsou legálními držiteli zbraní. Splnili všechny zákonné povinnosti pro udělení zbrojního průkazu. Některé tyto skupiny veřejně nabízely své služby jak městským policistům, tak PČR a byly připraveny na řešení složitých (kalamitních) situací a bezpečnostních rizik. Jasně deklarují své vlastenectví a věrnost ČR.

Mimo jiné, dnes je vlastenectví „nedostatkové zboží“. O to více bychom si měli vážit lidí, kteří se nebojí přihlásit se k těmto hodnotám. Já před nimi smekám. Vlastenectví je vzácné zejména dnes, kdy k nám z EU přichází instrukce, jak měnit výklad nedávné historie (viz. dokument EU: Význam evropské paměti pro budoucnost Evropy a dokument schválený polským Sejmem: Proti manipulaci a klamání historie politiky Ruské federace). My se těmto trendům bezmyšlenkovitě a slouhovsky podvolujeme, o čemž svědčí mimo jiné i jednání naší BIS s ministerstvem školství o výuce historie na našich školách.

Všechny tyto trendy ukazují na jedno nebezpečí: přepsání historie tak, aby se vítězové 2. světové války stali poraženými a poražení aby byli vítězi. Se všemi důsledky z toho plynoucími. Včetně zrušení Benešových dekretů a majetkové změny z toho plynoucí. Ostatně toho už jsme postupně v některých případech svědky.

Zejména dnes, kdy je jednoznačný trend z EU potlačovat národní státy a pod rouškou multikulturalismu, dotačního systému, oklešťování státní suverenity (sdílená suverenita), korumpování europoslanců vysokými platy a dalšími prebendami tyto národní státy postupně ničit (viz prohlášení předsedy EU H. Van Rompuy: „Čas homogenních národních států je pryč. Národní státy jsou mrtvé a víra, že země mohou obstát samy o sobě je nejen iluze, ale lež.“ … „Víra v národní stát vede k válce“.) je nezbytné posilovat prvky vlastenecké výuky ve školách a ve výchově v rodinách. Je nutné, aby tyto iniciativy podporoval především stát a naši politici.

Já nejsem příznivcem toho, aby nám tady pobíhaly různé ozbrojené skupiny lidí, o kterých nic nevíme (např. před časem prošlo tiskem, že kdesi na v okolí Teplic se cvičí ve střelbě lidé, kteří nemají naše občanství), ale to není případ domobrany. Jsem toho názoru, že je nutné hledat právní rámec existence a fungování domobran. Je nezbytně nutné, v kontextu vývoje bezpečnostní situace v Evropě a ve světě, aby vláda, Parlament ČR a zejména MO a GŠ AČR zahájily práce nad novou koncepcí obrany ČR. Je jasné, že současný stav je do budoucna neudržitelný. Naše stávající armáda není organizačně, početně, logisticky ani výcvikem připravena pro splnění těchto úkolů. NATO ztrácí dlouhodobě svoji důvěryhodnost a nelze se na tuto organizaci dále spoléhat jako na garanta naší bezpečnosti. Příklad nové organizace obranného systému ČR je možné hledat ve Švýcarsku či v Izraeli. V obou těchto zemích hraje významnou roli v systému obrany země právě prvek vlastenectví. Ten se promítá do zapojení maximálního množství občanů do domobrany (ať už se nazývá jakkoliv), jako součásti systému obrany země.

Z hlediska evropské bezpečnosti by bylo vhodné, aby naše politická reprezentace vyvinula úsilí o reinkarnaci Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která v devadesátých letech sehrála významnou roli v eliminaci anarchie, která nastala po rozpadu SSSR.

Poslední legislativní pokusy MV řízeného J. Hamáčkem ukazují na to, že náhubek občanům je již nasazen, chomout se již nasazuje. Zbývá ještě dát „kočímu“ do rukou bič. Což takhle třeba ve formě povinného zavedení institutu „domovní důvěrnice“?

Ladislav Petras

Zdroj: http://www.zvedavec.org/komentare/2020/01/8163-nasazovani-chomoutu.htm

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponÚpravami v Ústavě se Rusko ochrání před zvůlí USA   
Pridal tk Pátek 17 leden 2020 - 05:02:15 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Putinem navržené změny v Ústavě RF už dávno vyvolávají debaty v ruské společnosti a celkově odpovídají cílům rozvoje země. Toto FBA (federální podnikatelská agentura, pozn. překl.) Ekonomika segodňa sdělil profesor RUDN, nezávislý expert Kongresu místních a regionálních úřadů Rady Evropy, politolog Jiří Počta.

"Ústava byla přijata před čtvrt stoletím v podmínkách krize, ale situace se od té doby změnila. Není ohnisko terorismu na Severním Kavkazu, je stabilizovaná situace v ekonomice. Ale domnívám se, že není nutnost přijetí nové Ústavy RF. Potenciál platné Ústavy není vyčerpán", prohlásil prezident Ruska Vladimír Putina ve svém Poselství Federálnímu shromáždění. Podle jeho sdělení by měl svůj postoj v této otázce každý Rus vyjádřit v referendu.

"Otázka provedení změn v Ústavě se projednává už dost dávno, poznamenává politolog. Určitá část obyvatelstva se z nějakého důvodu domnívá, že s hlavním zákonem země se nesmí hýbat a že sahat na něj v žádném případě nelze. Ale stoupenci tohoto názoru nikdy nemohli vysvětlit, proč je nepřípustné provádění změn, pokud odpovídají zájmům státu a obyvatelstva a poslouží jako základ pro rozvoj nebo odražení nových hrozeb. Odpůrci změn poukazují pouze na jakási nebezpečí, která přinášejí úpravy.

Dnes Rusko dosáhlo stavu celkové stabilizace politického systému, reálné vnější a vnitřní hrozby nejsou pozorovány, federální zřízení je dostatečně pevné. Ekonomika, i když se nerozvíjí rychlými tempy, ale zaopatřuje život země. Nyní je právě čas řešit neodkladné otázky, vyznačené Putinem, mezi nimiž jsou jak mezinárodní, tak i vnitroruské aspekty".

Rusko na prvním místě

"Nastala doba učinit v základním zákonu země některé změny, které přímo zaručují prioritu Ústavy Ruska v našem právního prostoru. Co to znamená? To znamená, že požadavky mezinárodního zákonodárství a rozsudků, a také rozhodnutí mezinárodních orgánů mohou platit na území Ruska jenom tehdy, když s sebou nepřinášejí omezení práv a svobod člověka a občana, nejsou v rozporu s naší Ústavou", řekl Putin.

Dodal, že to umožní garantovat suverenitu země. "Suverenita našeho národa musí být bezvýhradní. Mnohé jsme pro to udělali: obnovili jsme jednotu země, skoncovali jsme se situací, kdy některé státní a vládní funkce byly fakticky uzurpovány oligarchickými klany, Rusko se vrátilo do mezinárodní politiky jako země, jejíž názor se bere v úvahu", dodala hlava státu.

"V dnešních reáliích je stále silněji pociťována nutnost zakotvení v Ústavě RF priority vnitřních ruských právních norem nad vnějšími. Priorita mezinárodního práva byla předepsána v době existence iluze, že Západ přijme náš stát do mezinárodního společenství jako rovného s rovným a my budeme moci využívat celosvětové normy pro integraci do globálního systému politiky, ekonomiky a vzájemných vztahů. Od té doby se mnohé změnilo.

Vidíme, jak urputné zápasy probíhají v Radě bezpečnosti OSN, jsou rozpoutány obchodní války, neobjektivní mezinárodní soudy vynášejí protizákonná rozhodnutí nikoli ve prospěch Ruska. Je také zmrazen dialog s NATO, revidují se vztahy s Evropskou unií, podrobovat se Světové obchodní organizaci USA otevřeně nechtějí a světový systém kontroly výzbroje je důsledně ničen.

Rusko už svého času schválilo zákon, podle něhož Ústavní soud na požádání Ministerstva spravedlnosti Ruska rušil rozhodnutí mezinárodních instancí. Je to opatření na ochranu našich zájmů na pozadí hromadného nedodržování norem mezinárodního práva ze strany Západu. Je logické udělat tento systém globálnějším a zakotvit jej na úrovni Ústavy", zdůrazňuje expert.

Přerozdělení pravomocí

Důležitou součástí úprav budou inovace v politickém systému a také v činnosti výkonné, zákonodárné a soudní linie moci. Putin soudí, že řešení problému nesouladu mezi státní a municipální úrovní moci vyžaduje zakotvení v Ústavě RF zásad jednotného systému veřejné moci. Věnoval pozornost nesouladu mezi státní a municipální úrovní moci a zdůraznil, že tato "nepřehlednost pravomocí" se negativně projevuje na lidech.

"Domnívám se, že je nutné zakotvit v Ústavě zásady jednotného systému veřejné správy, vybudovat efektivní součinnost mezi státními a municipálním orgány", řekl Putin. Prezident přitom poznamenal, že reálné pravomoci a možnosti místní samosprávy "musí být rozšířeny a upevněny". Rovněž se domnívá, že je nutné posílit úlohu gubernátorů a Státní rady země a zakotvit příslušná ustanovení v Ústavě RF.

"Nenazval bych navržené změny kurzem na decentralizaci moci, je to upevnění spodního článku státní správy. Je velmi důležitý v celkovém systému, ale nemá dostatečné prostředky a páky pro skutečné plnění povinností vůči obyvatelstvu. Na druhé straně, tento článek má i nedostatek pravomocí, to bylo Rusku dokonce řečeno v Radě Evropy. Takže problém opravdu nazrál.

Místní samospráva je bezprostředně ten stupeň moci, které obyvatelstvo vidí přímo v místech. Právě na něj je směřována hlavní vlna kritiky za nedodělky, které později v režimu ručního řízení musí odstraňovat nadřízené struktury. Je zřejmé, že tento systém si vyžaduje dopracování a přerozdělení jak pravomocí, tak i odpovědnosti", uzavírá Jiří Počta.

Maxim But

Zdroj: rueconomics, Nová republika

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponAmerický kapitán Rogers dostal vyznamenání za sestřelení íránského civilního letadla   
Pridal tk Pátek 17 leden 2020 - 04:57:43 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
K Íránské tragédii: V roce 1988 jsem byl v íránském přístavu Bandar Abbasu na služební cestě, den poté, co došlo k sestřelení íránského airbusu křižníkem USS Vincennes. Při odlivu bylo pobřeží stovky metrů lemováno cáry zakrváceného oblečení obětí, které proud vzduch při pádu z výšky 10 km vyrval ze šatů. To je jeden ze zážitků, které si velmi živě pamatuji a které poznamenaly můj pohled na americkou politiku v oblasti.

Americký kapitán Will Rogers za to dostal vyznamenání. Ve srovnání s tím mi přijde íránské přiznání, že letoun sestřelily íránské ozbrojené síly díky lidské chybě, nesrovnatelně férovější, odvážnější a zodpovědnější, jakkoliv to pro Íránské velení muselo být těžké.

J. Kobza
Autor je poslanec za hnutí SPD.
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponUSA vyhrožovaly Evropanům cly na auta, aby tlačily na Írán. Potvrdila to německá ministryně obrany   
Pridal tk Pátek 17 leden 2020 - 04:55:59 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Ministryně obrany Německa a předsedkyně Křesťanskodemokratické unie Německa Annegret Krampová-Karrenbauerová potvrdila, že Spojené státy opravdu vyhrožovaly zavedením cel na evropská auta, jestli nebude zvýšen tlak na Írán ohledně jeho aktivit v jaderné oblasti.

Dříve noviny The Washington post informovaly o tom, že Spojené státy vyhrožovaly Německu, Francii a Velké Británii cly ve výši 25 % na dovážená auta z Evropy, kdyby země nezvýšily tlak na Írán vůči jeho jadernému programu. Podle novin se to stalo o týden dříve, než evropské státy oznámily zahájení tzv. mechanismu JCPOA (jaderná dohoda, pozn. red.) pro řešení sporů, což odůvodnily tím, že Írán odmítl plnit své závazky v rámci jaderné dohody.

Na tuto zprávu dokonce zareagoval íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf, který evropské státy zkritizoval, a uvedl, že prodaly zbytky JCPOA, aby se vyhnuly americkým clům. „Pokud chcete prodat svou čestnost, jděte do toho. Nepředstírejte však vysokou morálku a právní ospravedlnění. Nemáte je,“ zareagoval Zaríf na Twitteru.

Podle AFP německá ministryně obrany informace o vyhrůžkách potvrdila, neuvedla však, kdy zazněly, a zdůraznila, že Berlín nepodporuje politiku maximálního tlaku, kterou vůči Íránu prosazuje Washington. Politička také ujistila, že mechanismus pro řešení sporů byl spuštěn právě nedávným rozhodnutím Íránu odstoupit od posledního klíčového omezení v jaderné dohodě ohledně počtu obohacovacích centrifug (o tom Írán informoval 5. ledna, mechanismus byl spuštěn 14. ledna, pozn. red.).

Ruské ministerstvo zahraničí v této souvislosti uvedlo, že nevidí podmínky pro zahájení mechanismu a varovalo před eskalací kolem JCPOA. V ruském diplomatickém rezortu rovněž dodali, že „po odstranění překážek pro prosazování JCPOA Íránci nebudou mít důvod odchylovat se od původních dohod“.

JCPOA

V roce 2015 Velká Británie, Německo, Čína, Rusko, USA, Francie a Írán oznámily dosažení tzv. společného komplexního akčního plánu (JCPOA). Dohoda stanovila zrušení protiíránských sankcí výměnou za omezení jaderného programu země.

Od května roku 2019 Írán začal postupně odstupovat od svých závazků v rámci JCPOA. Stalo se to rok poté, co od smlouvy jednostranně odstoupily USA a znovu uvalily proti Íránu sankce. Podle Íránu ostatní účastníci, zejména evropské státy, plně neplní své závazky v hospodářské části dohody. Státy tedy nebyly schopné dokončit mechanismus Instex, který by povolil zahraničním podnikům obchodovat s Íránem a vyhnout se americkým sankcím.

Zdroj: https://sptnkne.ws/BaTr
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponAmerický Senát schválil obchodní dohodu s Mexikem a Kanadou   
Pridal tk Pátek 17 leden 2020 - 04:52:19 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Senát USA ve čtvrtek schválil obchodní dohodu mezi USA, Mexikem a Kanadou, vyplývá z hlasování. Dohoda nyní půjde na podpis k prezidentovi Donaldu Trumpovi.

Na danou chvíli byl dokument podpořen 89 senátory. Proti se vyjádřilo devět zákonodárců. Hlasování pokračuje.

Dokument nyní bude předán na podpis prezidentovi USA Donaldu Trumpovi. Starší poradkyně prezidenta USA Kellyanne Conwayová prohlásila pro novináře (pořad vedl kanál C-Span), že Trump vyjádřil připravenost dohodu podepsat v nejbližší době.

Dohoda USMCA, která střídá dohodu NAFTA, byla uzavřena lídry tří zemí v listopadu rolu 2018. Do dnešních dnů ale nebyla ratifikována americkým Kongresem. Předtím byla schválena dolní komorou amerického parlamentu.

Cla na evropská auta

Ministryně obrany Německa a předsedkyně Křesťanskodemokratické unie Německa Annegret Krampová-Karrenbauerová potvrdila, že Spojené státy vyhrožovaly zavedením cel na evropská auta, jestli nebude zvýšen tlak na Írán ohledně jeho aktivit v jaderné oblasti.

Noviny The Washington post přinesly informace o tom, že USA vyhrožovaly Německu, Francii a Velké Británii cly ve výši 25 % na dovážená auta z Evropy, pokud by země nezvýšily tlak na Írán ve věci jeho jadernému programu. Podle novin se to stalo o týden dříve, než evropské státy oznámily zahájení tzv. mechanismu JCPOA (jaderná dohoda, pozn. red.) pro řešení sporů, což odůvodnily tím, že Írán odmítl plnit své závazky v rámci jaderné dohody.

Na tyto zprávy zareagoval íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. Ten evropské státy zkritizoval a uvedl, že prodaly zbytky JCPOA, aby se vyhnuly americkým clům. „Pokud chcete prodat svou čestnost, jděte do toho. Nepředstírejte však vysokou morálku a právní ospravedlnění. Nemáte je,“ zareagoval Zaríf na Twitteru.

Podle agentury AFP německá ministryně obrany informace o vyhrůžkách potvrdila, neuvedla ale, kdy zazněly, a zdůraznila, že Berlín nepodporuje politiku maximálního tlaku, kterou vůči Íránu prosazuje Washington. Politička také ujistila, že mechanismus pro řešení sporů byl spuštěn nedávným rozhodnutím Íránu odstoupit od posledního klíčového omezení v jaderné dohodě ohledně počtu obohacovacích centrifug (o tom Írán informoval 5. ledna, mechanismus byl spuštěn 14. ledna, pozn. red.).

Zdroj: https://sptnkne.ws/BaYD
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponČínsko-ruské vztahy neovlivní domácí politické procesy obou stran   
Pridal tk Pátek 17 leden 2020 - 04:50:06 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Geng Shuang ve čtvrtek v Pekingu řekl, že čínsko-ruské všestranné strategické partnerství neovlivní změny mezinárodní situace, ani domácí politické procesy obou stran.

15. ledna místního času ruský premiér Dmitrij Medveděv náhle oznámil demisi ruské vlády. Geng Shuang v tomto ohledu řekl, že rezignace pana Medveděva a ruské vlády je vnitřní záležitost Ruska a Čína to jako přátelský soused plně respektuje.

Pod strategickým vedením prezidenta Xi Jinpinga a prezidenta Vladimira Putina vstoupilo všestranné strategické kooperativní partnerství mezi Čínou a Ruskem do nové éry, stává se stále vyspělejší, stabilnější a odolnější, což je nezávislé na změnách mezinárodní situace a domácích politických procesech obou stran. Čína má důvěru v neustálé prohlubování a rozvíjení všestranného strategického partnerství v Číně a Rusku v nové éře.

Geng Shuang řekl, že pan Medveděv se jako ruský národní vůdce v průběhu let aktivně angažoval v podpoře rozvoje čínsko-ruských vztahů, zejména několikrát navštívil Čínu v rámci pravidelných setkání čínského a ruského premiéra a pravidelných setkání s premiérem Li Keqiangem. Čína si vysoce cení čínsko-ruských ekonomických a obchodních investic, spolupráce v energetice a v dalších oblastech. Čína doufá a věří, že pan Medveděv bude v nové funkci nadále přispívat k rozvoji všestranného strategického partnerství spolupráce mezi Čínou a Ruskem.


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponAmerický odborník: Podpis první fáze čínsko-americké hospodářské a obchodní dohody je pozitivním pokrokem při řešení problému   
Pridal tk Pátek 17 leden 2020 - 04:48:42 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Dne 15. ledna místního času se v americkém Bílém domě oficiálně konal podpis první fáze čínsko-americké hospodářské a obchodní dohody. V této souvislosti pan James Moor, prezident Washingtonského institutu obchodu, vlády a společnosti, uvedl, že podepsání první fáze hospodářské a obchodní dohody mezi Čínou a Spojenými státy je pozitivním pokrokem v řešení problému a bude mít pozitivní vliv nejenom na obě země, ale dokonce na celý svět. V budoucnu budou právě o to obě strany i nadále usilovat.

Pan James Moor uvedl: „Věřím, že dialog mezi dvěma zeměmi je vždy rozhodující. Obě strany upřímně dosáhly shody, aby vyřešily některé problémy a výzvy. Myslím si, že se jedná o pozitivní krok správným směrem.

Pan James Moor se domnívá, že používání celních tarifů k řešení hospodářských a obchodních rozporů pouze vyvolávalo škody obou stran. Zmíněná dohoda přispěje k zájmům lidu Číny, Spojených států a celého světa a podporuje světový mír a prosperitu.

Pan James Moor zdůraznil: „Pokud vztahy mezi Spojenými státy a Čínou mají „horečku", tak ostatní země mají „zápal plic". Proto, když diskutujeme o bilaterálních hospodářských a obchodních vztazích mezi Spojenými státy a Čínou, nesmíme zapomenout, že to ovlivní také celý svět."

Pan James Moore uvedl, že ačkoli obě strany dosáhly hospodářské a obchodní dohody v první fázi, stále existuje mnoho otázek, které v budoucnu vyžadují pozornost a musí se přiměřeně řešit. Konečný účinek dohody záleží na splnění dohody obou stran.


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponUž máme v politice i Piráty. Lze klesnout ještě níž?   
Pridal tk Pátek 17 leden 2020 - 04:46:47 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Tzn. budeme mít v našem politickém systému i strany podvodníků? Zlodějů? Spekulantů? Násilníků? Vrahů? A proč také ne, když už jsme s těmi nelegály jednou začali a oni jsou teď naší buď druhou či třetí neší nejsilnější politickou stranou. Vyřvávající, že kráčejí po cestě neodvolatelně vedoucí do vlády, a chlap s dredy na hlavě, kterého, kdybyste potkali v noci na opuštěném místě, budete prchat, až za vámi šlehne ohnivá čára, prohlašuje, že příští volby už Babiš nevyhraje (a vyhrají je tedy oni – Piráti), a že ze svých pirátských plavidel nestáhne plachty, dokud do té vlády triumfálně nedopluje.

Že ho úspěch strany mořských zločinců zblbnul až tak, že se už dnes vidí dokonce i na postu vládního premiéra, je tou nejpravděpodobnější věcí na světě, a nahrává jí i skutečnost, že Piráti neplují na našem politickém moři či rybníku obklopeni jen pohrdáním lidí slušných, ale připlouvají k nim a lísají se k nim s neuvěřitelnou náklonností bárky všech politických stran našeho tzv.demobloku. A tak všichni společně, s Piráty na čele konvoje, mumlají modlitbičky za ještě silnější západní vítr do plachet než fouká dnes, a pěstmi hrozí na Východ, na Rusko a na Čínu, že si dovolují volat po míru a po spolupráci všech zemí světa, které by skoncovaly s nesmyslným zbrojením, vyčerpávajícím síly a zdroje světa.

Jsou to piráti, zvyklí loupit a přepadávat lodě na moři a lidi na pobřeží, nezvyklí pracovat, ale zvyklí krást a bořit, a tohle vše samozřejmě přenášejí i do své praxe politické. A tak Pirát a vystudovaný lékař, který nikdy nenastoupil do ordinace či nemocnice, ale našel své pravé ve splétání politických pletich, jež ho vynesly až do nejpřednější funkce pražské radnice, rozhodne jednoho dne, že po opravě Staroměstské radnice se na její stěnu už nevrátí pamětní deska, připomínající podíl Rudé armády na osvození Prahy, protože Praha se podle něj od Němců osvobodila sama a Rudou armádu k tomu nepotřebovala.

Genialita, kterou takto tento muž projevil, si ovšem zažádala čin ještě významnější - a pirátský primátor jej též bez mrknutí oka vykonal. Když si, jak chybně doufal, pojistil záda neplnodnotnou náhradou Tajvanu za Čínu, jedním dopisem rozbil sesterské partnerství měst Prahy a Pekingu a zničil tak, či co nejvážněji ohrozil naše současné i budoucí obchodní, hospodářské i kulturní vztahy se současnou první zemí světa. Hudebníci orchestru PKF-Prague Philharmonica, Pražského kvarteta, filharmonici Českého rozhlasu a členové české hudební formace Gudiveri Trio Prague, kterým v nedávných dnech nezbylo nic jiného než rozbalit své už sbalené kufry na zájezd do Číny, se tak stali prvními oběťmi geniálních myšlenkových projektů pražského primátora, zatímco na obchodníky a průmyslníky, a nejen ty, doprovázející prezidenta Zemana na jeho dubnové cestě do Číny, čeká osud podobný. Jen k těm rozbaleným kufrům u nich přibudou i výpovědi připravovaných dohod a plánů česko-čínských, a dost možná i plánu nedůležitějšího, týkajícího se čínské Hedvábné stezky, která včetně jejích nových dopravních tras má, (či už jen měla), vést přes území naší republiky do západní Evropy.

Ale jak už kdosi napsal do deníku Express: Rád posečkám hodinu v automobilové frontě před Prahou, když pomyslím na to, že jsem na Číně nezávislý.

Lubomír Man

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2020
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.2452 sec,0.1002 z toho dotazů.Dotazů v DB:17. Použitá paměť:1,633kB