Neděle 02 únor 2020
Charanzová z hnutí ANO jedná skandálně v Evropském parlamentu   
Pridal tk Neděle 02 únor 2020 - 06:07:27 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Předsedající EP Dita Charanzová - ukázka kolaborace s eurounijní stupiditou namířenou proti projevům národního cítění.

Charanzová koná jako služka "budovatelů evropského Superstátu" pronásleduje europoslance, kteří si chtějí v rámci Evropské unie zachovat národní identitu, projevují vlastenecké cítění a kritizují hloupá rozhodnutí nikým nevolené evrosojuzní věrchušky.

Dělo se v Bruselu na plénu Evropského parlamentu ve středu 29.1.2020.Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponKauzu OKD už má nejvyšší státní zástupce…   
Pridal tk Neděle 02 únor 2020 - 06:01:50 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
…a je to dobře. Členové sněmovní komise, kteří se zabývali privatizací těžební společnosti OKD a peripetiemi, které s tím souvisely, odvedli velmi slušnou práci. Zejména privatizace minoritního podílu státu v OKD v roce 2004 vzbuzuje stále silné emoce.

Upřímně řečeno, naprosté většině lidí nejde ani tak o částku, za kterou byl menšinový podíl státu v OKD odprodán novému vlastníkovi. To je celkem vedlejší záležitost. Prostě proběhly nějaké odborné odhady majetku na základě vládou určené metody, která byla legální a legitimně zvolená. To, co vzbudilo mimořádné pobouření, je především zašantročení téměř čtyřicetičtyř tisíc hornických bytů OKD, které byly (anebo spíš nebyly) součástí znaleckého posudku. Sobotka s Pokorným, kteří prodávali minoritní podíl státu v OKD, mají zčásti pravdu, když říkají, že stát byl v roce 2004 v horší vyjednávací pozici, neboť již od roku 1996 nedisponoval v OKD majoritním podílem. Oba pánové mají však pravdu jen do určité míry. Stát přeci Koláčkovi a Otavovi, respektive jejich firmě a vzadu za nimi stojícímu Bakalovi, nemusel v roce 2004 minoritní podíl vůbec prodat.

Mohl si vynutit při formulování prodejní smlouvy takové podmínky právě v této souvislosti, aby bylo zajištěno, že majitel 100% akcií OKD dodrží skutečně svůj závazek. Tedy, že nabídne k prodeji byty OKD zájemcům z řad jejich nájemníkům za okasní ceny (uvažovalo se v průměru o 50 000 Kč za byt). Bohužel, zájmy nájemníků – voličů, nebyly Sobotkou a Pokorným ochráněny. To, že Bakala dostal smlouvu snů, která de facto nebyla, pokud jde o prodej bytů OKD zájemcům, státem vynutitelná a nepočítala se sankcemi, je fakt. Bakala pak mohl vydělat na následném prodeji bytů OKD vcelku díky tomu nejméně 20 ale možná spíše 25 či 30 mld. Kč. Vše ostatní, když někdo nyní zpochybňuje práci parlamentní komise k privatizaci OKD, jsou jen nezajímavé řeči.

Sobotka s Pokorným byli nejméně od roku 2004 v úzkém spojení s Bakalou a toto jejich spojení bylo fortifikováno ještě firmou Bison and Rose, která čile spolupracovala jak s Bakalou, tak se Sobotkou (později také s ministrem Chovancem). Pokud se L. Zaorálek ve sněmovně i v médiích snaží zpochybňovat práci komise, neprospěje tím ani ambicím kandidátů sociální demokracie do krajských voleb za tři čtvrtě roku, a to zejména na Ostravsku, ale neprospěje tím ani politickým ambicím svým. Počítám totiž, že za rok a tři čtvrtě bude chtít znovu kandidovat na Ostravsku do Poslanecké sněmovny. Hrabat se v paragrafech a to někdy i dávno vyšumělých zákonů, nedává totiž žádný smysl. Běžný volič, pokud si bude něco z celé diskuse v Poslanecké sněmovně k této kauze pamatovat, si bude připomínat z vystoupení L. Zaorálka, že se de facto staví proti verdiktu komise.

Ten verdikt, ať už je jakkoli pro někoho osobně nepříjemný, je naprosté většině našich spoluobčanů (včetně mě) velmi sympatický. To, že jeden z poslanců ODS ve sněmovně zpochybňoval práci komise a M. Kalousek přispěchal ještě s dalším odsudkem výsledků práce komise, jež jsou jak pro ODS, tak pro TOP 09 velmi nepříjemné, mě vůbec nepřekvapuje. Pánové z ODS a TOP 09 tak jen ukázali veřejné stvrzenky na Bakalovy peníze. Připomínám, že před sněmovními volbami v roce 2010 tři strany budoucí pravicové (tedy i ODS a TOP 09) zkasírovaly na své volební účty od Bakaly téměř 30 mil. Kč. A rok po sněmovních volbách se Bakala v rozhovoru v MFD veřejně chlubil, že to byl on, kdo zabránil vzniku levostředové vlády pod mým vedením. Tedy implicitně sám sebe chválil za podporu a vznik pravicové koalice, která, jak známo, v roce 2013 skončila v děsuplných kotrmelcích, rozehnaná na Úřadu vlády zakuklenými policisty.

Uvidíme, jak se bude celá kauza OKD dále vyvíjet a zda nejvyšší státní zástupce najde, pokud jde o obvinění Bakaly, stejnou odvahu, jakou našel při prolongování vyšetřování kauzy Čapí hnízdo premiéra Babiše...

Jiří Paroubek

Zdroj: Vaše věc
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponRusko podpořilo Írán v konfrontaci s USA   
Pridal tk Neděle 02 únor 2020 - 05:54:38 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Americký prezident Donald Trump nejprve prohlásil, že při íránském raketovém útoku na vojenskou leteckou základnu Ain al-Asad v Iráku, který byl proveden 8. ledna, nedošlo k žádným obětem.„Neutrpěli jsme žádné ztráty, všichni naši vojáci jsou v bezpečí a na našich vojenských základnách došlo jen k minimálním škodám,“ řekl Trump.

O týden později se objevila informace o 11 zraněných osobách, ale Trump minimalizoval jejich zranění a nazval je „bolestmi hlavy“. Minulý pátek, čtrnáct dní po útoku, počet zraněných prudce stoupl. Mluvčí Pentagonu sdělil novinářům, že při raketovém útoku utrpělo 34 amerických vojenských příslušníků otřes mozku nebo jiná traumatická zranění mozku.

Skutečné počty obětí, k nimž došlo v důsledku íránského útoku, jsou stále vyhodnocovány. To, čeho Írán dosáhl 8. ledna těmito útoky, se nikdy nemusí dostat na veřejnost.

Velkou otázkou zůstává, zda Írán takto jednal za podpory Ruska. Kromě řady prohlášení ze strany Ruska, vyjadřujících pochopení pro Írán, vše, co máme, jsou jen určité náznaky.

Pro jistotu uveďme, že ze satelitních snímků základny Ain al-Asad je patrné velmi přesné zasažení cílů. Minulý týden v rozhovoru pro časopis Spiegel íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf uvedl cíle Íránu:

„V rámci raketového útoku nebylo záměrem přivodit ztráty na životech... Škody, které jsme způsobili USA, jsou značné, i přes jejich veškerou vojenskou sílu stejně nemohly zabránit tomu, aby rakety zasáhly jejich základnu. To poukazuje na to, jak jsou USA zranitelné.“

Íránci úspěšně předvedli, jak působivý a hrůzu nahánějící potenciál mají jejich rakety, a že jsou schopni způsobit fatální škody na amerických vojenských zařízeních. Jak by se jim však mohlo podařit tak přesné zasažení cílů, pokud by neměli rakety, vybavené satelitní navigací, a nebyli by schopni sledovat cíle?

Je důležité sdělit, že Írán nemá nezávislé orbitální skupiny satelitů. V současnosti existují čtyři funkční globální navigační satelitní systémy - americký GPS/NAVSTAR, evropský GNSS, ruský GLONASS a čínský BeiDou. Americké a evropské systémy jsou mimo možnosti Íránu.

Neexistuje však žádné embargo na to, že Írán má přístup k ruským nebo čínským systémům. Je pravděpodobné, že Írán jeden z těchto systémů použil. Teherán tuto skutečnost nepotvrzuje ani nepopírá.

Írán potvrdil, že vypálil dvě ruské protiletadlové střely TOR-M1, ale zajímavé je, že jim nepřisuzuje vinu na havárii ukrajinského Boeingu 737-800. Mimochodem, systém TOR-M1 je namontován na pásovém vozidle, nese radar, a každé vozidlo může fungovat nezávisle. Měl íránský systém TOR-M1, vyrobený v Rusku, přístup k satelitnímu systému GLONASS?

7. ledna, v předvečer íránského raketového útoku, prezident Vladimir Putin uskutečnil neplánovanou návštěvu Sýrie, kde se setkal s prezidentem Bašárem al-Asadem.

9. ledna, den po íránském raketovém úroku, Putin sledoval velké námořní cvičení, jehož součástí bylo mnohočetné odpalování raket v Černém moři. Noviny Navy Times informovaly: „Rusko provádí námořní manévry uprostřed zvýšeného napětí mezi USA a Íránem, vyvolaného útokem Američanů minulý týden, kdy byl zabit jeden z nejmocnějších vojenských velitelů Íránu.“

Při manévrech byly k vidění moderní ruské zbraňové systémy. Stíhací letouny MiG-31 odpálily hypersonické rakety Kinžal na cvičné pozemní cíle, přičemž lodě námořnictva několikrát provedly odpálení řízených střel Kalibr a jiných zbraní. Cvičení se zúčastnilo přes 30 válečných lodí a 39 letadel, včetně několika strategických bombardérů Tu-95.

Je zvláštní, že ve stejný den (9. ledna) došlo v severním Arabském moři u íránského pobřeží k ojedinělému střetu amerického torpédoborce třídy Farragut a zpravodajské lodě ruského námořnictva Ivan Churs, která podle všeho tajně sledovala operace bojové skupiny amerických letadlových lodí v dané oblasti.

Výše uvedené události naznačují, že Rusko pečlivě sledovalo situaci kolem Íránu a bylo plně připraveno čelit jakékoliv akutní vojenské konfrontaci v tomto regionu. Nepochybně byl tento vzkaz určen Washingtonu.

Je zcela možné, že Rusko má s Íránem dohodu o sdílení zpravodajských informací. Ruský ministr zahraničí a veteránský diplomat Sergej Lavrov zřejmě trochu poodhalil roušku tajemství, když 17. ledna oznámil, že k neúmyslnému sestřelení ukrajinského dopravního letadla ze strany Íránu došlo v době, kdy byl Teherán vystrašen zprávami o moderních amerických stealth stíhačkách v této oblasti.

„V íránském pohraničí bylo ve vzduchu nejméně šest amerických stíhaček F-35. Tato informace ještě musí být ověřena, ale rád bych zdůraznil, že v takovýchto situacích vždy panuje nervozita a podrážděnost,“ uvedl Lavrov. Bohužel toto sdělení zanechalo chladnou stopu. S největší pravděpodobností to však naznačuje, že Rusko provádí letecký průzkum nad Íránem.

To vše je v podstatě bezvýznamné, nebo naopak velmi důležité - to záleží na tom, jak se na to díváme. Rusko nebude vojensky zasahovat do americko-íránského konfliktu. Vskutku, takový konflikt je nepravděpodobný. Rusko však může výrazně snížit pravděpodobnost konfliktu tím, že pomůže Íránu, aby se ubránil, jelikož mu poskytne nástroje pro elektronickou válku a další špičkové zbraně, které zvýší vojenské náklady USA, jako tomu bylo 8. ledna.

Jak dalece „pozitivní neutralita“ Ruska, která v poslední době výrazně napomohla Íránu, iritovala Washington, nelze říci. Avšak v posledních osmi dnech došlo ke čtyřem případům, kdy americké jednotky blokovaly ruské konvoje v severovýchodní Sýrii - v jednom z případů bylo zadrženo vozidlo, které řídil ruský generálmajor. Dloubnutí do medvěda? V rusko-amerických vztazích není nic náhodného.

Debata o alchymii rusko-íránských vztahů nikdy neskončí. Bez ohledu na specifické zájmy a národní cíle a ideologie obou zemí by však bylo zničení Íránu nebo vznik nového režimu v Teheránu, který by byl nakloněný USA, nesmírně závažný pro regionální strategii Ruska, a to vzhledem k propojení sil na mezinárodní úrovni.

Lavrov naznačil priority Ruska, když 17. ledna v Dillí uvedl během projevu k mezinárodnímu publiku (včetně íránského ministra zahraničí Zarífa), že Moskva podporuje snahu Teheránu připojit se k Šanghajské organizaci pro spolupráci jako řádný člen, a že doufá, že se tak stane.

Melkulangara K. Bhadrakumar

Russia Stood By Iran In Showdown With US vyšel 28. ledna 2020 na Oriental Review. Překlad Zvědavec.

Zdroj: http://www.zvedavec.org/komentare/2020/02/8182-rusko-podporilo-iran-v-konfrontaci-s-usa.htm

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponZačátek konce EU aneb Británie svobodná. Závidíme a gratulujeme   
Pridal tk Neděle 02 únor 2020 - 05:48:17 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
V posteli s Borisem

V noci na dnešek spalo spánkem vítězů oněch 51,9 procent obyvatel Velké Británie, kteří před třemi lety hlasovali pro odluku své země od bruselského společenství.

Zbylá, méně uvědomělá a kosmopolitně smýšlející osmačtyřicetiprocentní menšina s opačným názorem, že Británie by i nadále měla pozbývat údajně přežívající sobeckou suverenitu a k Unii se přimknout ještě pevněji, teprve až za čas prohlédne. A hořce si uvědomí, že sedla na lep vyznavačům rozpuštění ostrovního království v pevninské osmadvacítce, a jak je dobře pro zemi, že byl zcestný názor poražen.

U mladých se dezorientace a nesprávné hlasování dalo pochopit, už se narodili do protektorátu Bruselu, nic jiného nepoznali. Zato starší odpůrci brexitu jakoby při svém rozhodování buď už zapomněli, jak slastně chutnala druhdy svoboda bez unijní vlajky, nebo se u nich po těch desítkách let závislosti od roku 1973 projevil stockholmský, respektive bruselský syndrom.

Od opětovného návratu ke svobodné zemi dělily Brity už jen okamžiky, když premiér Johnson popřál občanům sladké sny a poté dobré jitro ve starých dobrých poměrech


Zdroj: https://jdvorak.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=744037
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponBrexit: EU se brání tvrdé realitě   
Pridal tk Neděle 02 únor 2020 - 05:41:19 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Tisková konference nejvyšších představitelů EU, tj. předsedy Evropské rady, předsedy Evropského parlamentu a předsedkyně Evropské komise prokázala, že vrcholní představitelé EU nic nepochopili.

Tisková konference nejvyšších představitelů EU, předsedy Evropské rady Charlese Michela, předsedy Evropského parlamentu Davida Marii Sassoliho a předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové ukázala formálně na nerozbornou jednotu zbývajících 27 států EU. Zazněly tam i tóny, které vyhrožují Velké Británii „tvrdým postupem při vyjednávání“.

Zaujaly mne dvě dlouhé věty z vystoupení vrcholných představitelů EU. Leyenová prohlásila, že vztahy s Velkou Británií nemohou být po jejím vystoupení z EU stejně dobré jako v dobách, kdy Británie byla členem EU. To je otevřená výhružka britské vládě, že se má připravit na „tuhé vyjednávání o vztazích s EU“ po ukončení přechodného období. Tou druhou větou pak byl „větička“ Michela o tom, že zbylé státy EU jsou jednotné a bude pokračovat další integrace. Tyto postoje nejlépe dokumentují, jak nejvyšší představitelé EU bagatelizují odchod Británie a že bude pokračovat hra „kočky s myší“. Obávám se, že EU stále nechápe, že není „kočkou“ a Británie „myší“.

Další jednání s Británií v přechodném období bude opět řídit Michel Barnier, tj. ten pán, který vyjednal s Theresou Mayovou smlouvu, která se „nebude měnit“ a která se po nástupu Borise Johnsona do premiérského křesla změnila během jednoho měsíce. Británie podle šéfů EU má zůstat věrná pravidlům EU a pokud tomu tak nebude musí počítat s „dopady“. I to již z Bruselu zaznívá.

V Událostech, komentářích na ČT24 vystoupili dva bývalí ministři zahraničí Česka Alexandr Vondra a Karel Schwarzenberg spolu s náměstkem ministra zahraničí za ČSSD Alešem Chmelařem. Zejména ten byl „bojovně“ naladěn o věštil rozpad Británie. Schwarzenberg byl přeci jenom zdrženlivější a pouze Vondra popsal situaci realisticky. EU se nijak z Brexitu nepoučila a vyhrožuje Británii, že s ní bude jednat jako s Ukrajinou. A to je zřejmě nejvýstižnější popis reality. EU stále sama sebe hodnotí „fantasticky“ jako významný hospodářský blok. Faktem je ovšem i to, že politická váha EU je mnohem nižší a v mezinárodní politice stále hraje větší roli účast Francie a Británie v Radě bezpečnosti. Koneckonců, o neúspěchu zahraničí politiky EU svědčí i vývoj na Ukrajině a rusko-ukrajinský konflikt na Donbase. Pokusy Německa, Francie o dialog s Ruskem a Ukrajinou skončily sankcemi proti Rusku a nic se nevyřešilo.

Poslední „eurobarometr“ nakonec ukázal i to, v jakém stavu je popularita EU v členských státech unie. Česko se zařadilo na poslední místo v pořadí důvěry k EU, a to ziskem 36 % hlasů. A máme-li těmto údajům věřit, tak dokonce v „diktátorském“ Maďarsku je důvěra v EU téměř dvakrát větší. Projevy představitelů EU by proto měly být minimálně mnohem střídmější. Ne nadarmo mnohým z nás připomínají někdejší projevy komunistických papalášů. Přesvědčují o úspěších a ignorují politickou realitu ve státech EU. Má-li EU přežít Brexit, měla by mnohem více reflektovat příčiny Brexitu. Obávám se ale, že právě toho nejsou současní evropští politici v čele EU schopni. Jinak by nemohli prosazovat politiku „zeleného údělu“, která poškodí ekonomiku a klima nezachrání. Utěšovat se tím, že euroskeptici v dalších zemích EU zatím nepožadují odchod svých zemí z EU, je neprozřetelné. Rozpad EU tak není o nic méně pravděpodobnější než rozpad Británie, který by si škodolibci ve vedení EU přáli.

Autor: Jan Bartoň

Zdroj: https://janbarton.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=744028
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponAbbás se odmítl zapsat do dějin jako „prodejce“ Jeruzaléma: Palestina přerušuje vztahy s USA a Izraelem   
Pridal tk Neděle 02 únor 2020 - 05:35:51 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Mahmúd Abbás, lídr Palestinské autonomie, v sobotu řekl, že oznámil Spojeným státům a Izraeli, že Palestina s nimi přerušila všechny vztahy na pozadí „dohody století“, kterou vyhlásil americký prezident Donald Trump.

„Poslali jsme dva dopisy – jeden izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, druhý do USA – o tom, že Palestina s nimi nebude mít žádné vztahy, a to ani v oblasti bezpečnosti, vzhledem k jejich odmítnutí dříve uzavřených dohod a mezinárodního práva,“ uvedl Abbás na mimořádném zasedání Ligy arabských států v Káhiře, věnované diskusi o reakci arabských zemí na dohodu.

Podle něj již USA nejsou přítelem Palestinské autonomie.

Zároveň poznamenal, že dříve informoval amerického prezidenta o svém záměru učinit Palestinu demilitarizovaným státem, i když se některé frakce proti jeho myšlence postavily.

„Raději bych postavil nemocnici, než koupil tank,“ prohlásil Abbas.

Palestinský vůdce Mahmúd Abbás během zasedání řekl, že „se nezapíše do dějin jako člověk, který prodal Jeruzalém“. Informují o tom The Jerusalem Post a Ynet a také francouzský televizní kanál France24.

Podle jeho slov již odmítl přijímat telefonní hovory a zprávy od amerického prezidenta Donalda Trumpa, „protože ví, že on (americký lídr – pozn. red ) to použije k tomu, aby řekl, že s námi mluvil“.

„Tento plán nikdy nepřijmu. Nezapíšu se do dějin jako člověk, který prodal Jeruzalém,“ řekl.

„Dohoda století“

Americký prezident Donald Trump 28. ledna představil „dohodu století“ – návrh dohody mezi Izraelem a Palestinou, který by měl ukončit konflikt v regionu.

Plán stanoví vytvoření státu Palestina a jeho demilitarizaci, zatímco Izrael si zachová kontrolu nad východem řeky Jordán a Jeruzalém zůstane jeho nedělitelným hlavním městem.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu uvedl, že dohoda také uznává hlavní město Palestiny jako město Abu Dis na východním okraji Jeruzaléma, „za bezpečnostním plotem“ města.

Mahmúd Abbás nový plán odmítl s tím, že Palestinci trvají na uznání svého státu v rámci hranic, které existovaly do šestidenní války se svým hlavním městem ve východním Jeruzalémě.

Rada Ligy arabských států na úrovni ministrů zahraničí uspořádá v sobotu mimořádnou schůzku, na níž bude projednána „dohoda století“. Současně generální tajemník organizace Ahmed Aboul Gheit již prohlásil, že první seznámení s plánem USA na vyřešení palestinsko-izraelského konfliktu naznačuje porušení palestinských práv na jejich území.

Zdroj: The Jerusalem Post, Ynet, Sputnik, TV France24
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUpon„Fake news rozšiřovali hlavně odpůrci brexitu.“ Václav Klaus nadzvedl mandle eurohujerům ve slovenské televizi   
Pridal tk Neděle 02 únor 2020 - 05:31:02 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Bývalý prezident Česka Václav Klaus byl hostem pořadu slovenské televize TA3, kde se probíralo téma brexitu a budoucnosti Evropské unie bez Velké Británie. Uvedl, že je rád, že EU dostala od Britů tvrdou ránu.

„Jestli brát jeden obrovský fake, nebo jak se tomu dneska módně říká, který hrál v celé kampani vážnou roli, tak to byla fake news, kterou vyhlašovali dnes a denně protivníci brexitu, protivníci odchodu Velké Británie z EU. Ti křičeli, že budou katastrofické důsledky, že Velká Británie se málem vypaří z povrchu zemského, že bude obrovský propad výroby a zaměstnanosti, že nebude možné cestovat do Evropy, že nebude možné přijet do Velké Británie. Ty fake news byly zejména, 99 ku 1, na straně odpůrců brexitu a nikoli na straně přívrženců brexitu,“ prohlásil Klaus.

Bývalý prezident následně zmínil, že pokud bude mezi zeměmi a Velkou Británií probíhat obchod podle standardních mezinárodních pravidel, bude vše v pořádku.

„Ať nás nestraší ti soudruzi, kteří bojují proti brexitu. Když nastane normální obchodování na základě pravidel Světové organizace obchodu, tak je všechno v pořádku. (…) Opravdu, nestrašme se navzájem v těchto věcech,“ řekl k této věci Klaus a poté dodal: „Pro mě je brexit sdělením, že jedna velká země, které nemůžeme vytýkat historicky žádnou nedemokracii, řekla, že nechce být ovládána z Bruselu, a že si o sobě samé chce rozhodovat sama. O tom byl brexit. Všechno ostatní je rétorika kolem.“

Václav Klaus prohlásil, že Velká Británie má na základě své historie úplně jiné ambice než Slovensko nebo Česká republika.

„Když byl odhlasovaný brexit, tak jsem otevíral šampaňské. Ale ne kvůli tomu, že Británie nebude v EU, ale kvůli tomu, že Evropská unie dostala tvrdý úder a tomu jsem já vždycky fandil,“ uvedl bývalý prezident.

V rozhovoru o tom, zdali by bylo vhodné, aby EU byla jako blok silná a více přímo řízená, Klaus zmínil, že si nepřeje, aby Evropská unie jako subjekt měla silné zájmy. V takovém případě by totiž, podle jeho názoru, vystupovala na úkor jednotlivých členských zemí.

„Já si nepřeji, aby Evropská unie měla nějaké silné zájmy, protože jsem přesvědčen o tom, že silné zájmy Evropské unie jsou na úkor zájmů České republiky, na úkor zájmů Slovenska, na úkor zájmů Maďarska, Polska a jakékoli další země. Já si žádnou silnou Evropskou unii nepřeji,“ prohlásil.

Václav Klaus následně nastínil, jak chápe vývoj evropské civilizace. Podle jeho slov se Evropa historicky pohybovala směrem k národním státům, jelikož v nich je možné organizovat demokratický systém řízení.

„Mě se zdá (…), že vývoj evropské civilizace byl vývojem, který usiloval o to, aby v Evropě skončily dynastické imperiální státy, protože ty skutečnou svobodu a demokracii vylučují, a aby Evropa byla vytvořena na základě národních států, kde demokracie je možná. To je asi tak moje teze. Nepřirovnávám Evropskou unii k monstru, ale říkám, že Evropská unie ve své dnešní struktuře a ve svém dnešním chování se spíše chová z tohoto hlediska jako ty velké dynastie, které ovládaly půlku Evropy, kde lidé uvnitř těch dynastií v periferních zemích žádná velká práva neměli,“ řekl v rozhovoru Václav Klaus.

Na závěr rozhovoru pro slovenskou televizi TA3 bývalý prezident prohlásil, že již nepovažuje za smysluplné vracet se do stranické politiky.


Zdroj: https://sptnkne.ws/Bnzu
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponV Pekingu byla spuštěna konzultační platforma ohledně nového typu koronaviru na internetu   
Pridal tk Neděle 02 únor 2020 - 05:25:29 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
1. února byla v Pekingu oficiálně spuštěna konzultační platforma ohledně nového typu koronaviru na internetu. Během období na prevenci a kontrolu epidemií koronaviru budou tisíce lekářů prostřednictvím této platformy poskytovat internetovým uživatelům bezplatné konzultace během celého dne.

Vedoucí Pekingské lékařské asociace Feng Guosheng (Feng Kuo-šeng) představil, že byla tato platforma během přípravného období podporována zdravotnickými experty ze všech aspektů a podniky v oblasti informačních technologií. Do odpoledne 30. ledna byly obdrženy registrační informace pro téměř 1 800 profesionálních lékařů. Tato platforma věnuje pozornost včasnosti, přesnosti a pravomoci zveřejňování informací a konzultaci s lékařem a poskytuje uživatelům služby zdarma. „Platforma se zaměřuje na nejnaléhavější problémy, které se o občany nejvíce zajímají, a poskytuje poradenské služby bez diagnózy. Pro občany je vhodné znát informace o prevenci epidemií koronaviru na internetu," řekl Feng.


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPo Brexitu čelí Velká Británie více výzvám   
Pridal tk Neděle 02 únor 2020 - 05:22:06 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Po třech letech a půl Velká Británie oficiálně opustila Evropskou unii v 23 hodin GMT ve dne 31. ledna.

Na náměstí britského parlamentu byly tisíce lidí svědky tohoto historického okamžiku. Někteří lidé povzbuzují a jiní bědují nad nejistotou budoucnosti, což naznačuje, že sociální trhání způsobené Brexitem nekončilo závěrečným slovem. Ačkoli britský premiér Boris Johnson prohlásil, že Velká Británie otevře novou éru, mnoho nejistot kolem britsko-evropských vztahů a geopolitických změn stále znepokojuje.

Od vstupu do Evropského společenství na začátku roku 1973 měla Velká Británie 47leté manželství mezi Británií a Evropskou unií. V současnosti se „Brexit" stal skutečností a svět pochopil, co znamená stejný postel s různými sny. BBC uvedla, že jako první členský stát v historii Evropské unie byl britský „Brexit" po studené válce nejvýznamnější geopolitickou změnou v Evropě. Německá kancléřka Angela Merkelová vyjádřila svou lítost s tím, že Brexit zanechal hlubokou ránu Německu a EU.

V posledním desetiletí se pod vlivem vnitřních a vnějších faktorů tempo evropské integrace výrazně zpomalilo. V mnoha západoevropských zemích je rozpor mezi tlakem na snižování hospodářství a sociálním systémem výrazný. Institucionální potíže však brzdily tempo reforem hlavních evropských stran. Evropská dluhová krize navíc prohloubila střety zájmů mezi zeměmi severní a jižní Evropy, populistické trendy vyvolané uprchlickou krizí prohloubily propast mezi východní a západní Evropou a americko-evropská aliance na obou stranách Atlantiku prochází bezprecedentními testy. Tyto výzvy, kterým Evropská unie čelí, přinesly pochybné evropanství evropské společnosti konečnou výhodu.

Během posledních tří let britský „Brexitský dálkový běh" opakovaně stimuloval nervové nervy na evropském kontinentu, což zvýšil odstředivou sílu v EU. Mnoho se obává, že další domino v Brexitu může kdykoli padnout.

Ve dne 31. ledna vydal francouzský prezident Macron varování, v němž uvedl, že britský „Brexit" je ranou a historickou výstrahou pro EU. Měl by inspirovat Evropany k vybudování silnější a efektivnější EU a je nutné podporovat reformu. „Brexit" se hluboce dotkl evropských politických elit. V současné době výzva zmírnit dopad Brexitu v nejvyšší možné míře rezonovala s požadavkem EU na nezávislost, samostatnost a solidaritu. Ale jak vyřešit vnitřní rozdíly a podpořit proces evropské integrace, je ještě důležitější.

Britský odchod přiměje EU, aby znovu upravila zájmy všech stran. Na jedné straně se v budoucnosti nevyhnutelně zvýší obchodní náklady mezi Británií a Evropou. Na druhé straně, s oslabením statutu Londýn, budou města jako Paříž a Frankfurt nabízet příležitosti k posílení jejich ekonomického vlivu. Kromě toho, jako druhý největší čistý finanční přispěvatel do Evropské unie po Německu, EU po odchodu ze Spojeného království každý rok přidá schodek kapitálu ve výši asi 10 miliard EUR. Co se týče 27 zemí EU, jak bezpochyby zvýšit příjmy a snížit výdaje, je třeba pečlivě zvážit.

Financial Times zdůraznily, že dosažení cíle Brexit je jen začátek tvrdé práce. Předseda vlády Spojeného království Boris Johnson přednesl projev, v němž prohlásil, že byl zaveden okamžik nového úsvitu, ale Velká Británie ještě čelí více obtížným problémům.

Brexit způsobil dlouhodobé rezignace dvou premiérů a velkou škodu na vitalitě britské společnosti a obrovskou slzou ve veřejném mínění. Nálada brexitu se tak stala jasným politickým rizikem. Na úrovni zahraničních vztahů je test, jak změnit bilaterální vztahy po rozpadu Británie a Evropy. Podle dohody mají obě strany 11měsíční přechodné období, které skončí 31. prosince tohoto roku. Během tohoto období zahájí Británie a Evropa jednání o budoucích vztazích, z nichž nejvyšší prioritou je uzavření dohody o volném obchodu.


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2020
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.2122 sec,0.0620 z toho dotazů.Dotazů v DB:17. Použitá paměť:1,601kB