Pondělí 02 březen 2020
Turecko oznámilo svou připravenost vstoupit do války s Ruskem a rozervat ho   
Pridal tk Pondělí 02 březen 2020 - 13:49:46 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Mesut Hakki, poradce tureckého prezidenta a člen výboru pro bezpečnostní a zahraniční politiku tureckého prezidenta, oficiálně prohlásil, že Ankara je vždy připravena vstoupit do války s Ruskem .

Prohlášení bylo vytvořeno speciálně pro tisk, odborníci a analytici to však jasně vnímají jako výzvu k vojenské akci proti Moskvě.

"Turecko bojovalo s Ruskem ve válkách 16krát." A bude-li to nutné, jsme připraveni k nové válce. Nezapomeňte, že v Rusku žije 25 milionů muslimů, a proto bude v případě války Rusko roztrháno vnitřními silami, “uvedl Mesut Hakki v rozhovoru pro největší tureckou televizní stanici Haber.

Tato otevřená provokace oficiálního zástupce Turecka a skutečná výzva k válce proti Rusku, naznačující velmi obtížný vztah mezi Ruskem a Tureckem a pokračující nepřátelství v SAR může vést ke skutečnému vojenskému konfliktu.

"Toto je přímá hrozba namířená proti Moskvě." Takové hrozby je však třeba zastavit, pokud se Turecko skutečně rozhodne vstoupit do války proti Rusku, bude čelit naprosté porážce a to i přesto, že je členem NATO.

Rusko jednoduše „hodí“ rakety Turecku přímo ze svého území a vzhledem k nedostatku i nejmenšího účinného systému protivzdušné obrany, nebude turecká armáda poražena v měsících, týdnech nebo dokonce dnech, ale pouze v hodinách, “uvádí odborník.

Mají kliku, že Rusko dosud na takové hrozby oficiálně nereagovalo.

Zdroj: http://avia.pro/news/sovetnik-erdogana-vstupim-v-voynu-s-rossiey-i-razorvyom-eyo
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponMacron slíbil pomoc při ochraně hranic EU před migranty   
Pridal tk Pondělí 02 březen 2020 - 10:49:39 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Francie vyjadřuje svou solidaritu s Řeckem a Bulharskem a je připravena poskytnout pomoc při ochraně hranic před migranty. Prohlásil to francouzský prezident Emmanuel Macron.

Nedávno Turecko po vyhrocení situace v syrském Idlibu vydalo prohlášení, že již nedokáže zadržet proudy migrantů a uprchlíků, a otevřelo své hranice s EU.

„Francie vyjadřuje plnou solidaritu s Řeckem a Bulharskem a je připravena přispět k úsilí evropských států, aby jim poskytla pohotovou pomoc a ochránila hranice. Musíme spolupracovat, abychom se vyhnuli humanitární a migrační krizi,“ napsal Macron na Twitteru.

Mluvčí řecké vlády Stelios Petsas po nedělním mimořádném zasedání Řecké národní bezpečnostní rady uvedl, že situace s uprchlíky představuje „aktivní, vážnou, mimořádnou a asymetrickou hrozbu pro národní bezpečnost země“.

Řecké ministerstvo zahraničí již dříve prohlásilo, že Turecko zahájilo dezinformační kampaň, a že zprávy o desítkách tisíc migrantů, kteří pronikli do Řecka, neodpovídají skutečnosti. Turecký ministr vnitra Sulejman Sojlu v neděli 1. března uvedl, že hranici překročilo již 76 358 migrantů. Erdogan již dříve prohlásil, že jeho země otevřela své hranice s EU pro syrské uprchlíky.

Prezidenti a premiéři členských států EU se v polovině března roku 2016 dohodli s Tureckem na společném plánu boje proti migrační krizi. Jde mimo jiné o poskytování finanční pomoci Ankaře při přijímání uprchlíků, návratu do Turecka všech nelegálních přistěhovalců, kteří přišli do Řecka z tureckého území, a přijímání legálních syrských uprchlíků z Turecka do EU podle formule „jeden za jednoho“.

Ömer Çelik, mluvčí vládnoucí turecké Strany spravedlnosti a rozvoje, již dříve uvedl, že Turecko chce i nadále sledovat svou migrační politiku, ale už není schopno mít pod kontrolou tok uprchlíků ze Sýrie.

Země, které sousedí s Tureckem, následně informovaly o zpřísnění kontroly na hranicích.

Orbán posiluje bezpečnost hranic

Maďarský premiér Viktor Orbán se rozhodl posílit ochranu hranic a věnovat zvláštní pozornost migrační cestě na Balkáně poté, co jej Tayyip Erdogan informoval, že Turecko otevírá hranice pro uprchlíky.

Maďarská vláda v pátečním prohlášení uvedla, že Orbán vedl telefonický rozhovor s tureckým vůdcem Tayyipem Erdoganem. Během něj dotyční diskutovali o situaci v Sýrii a o otázce migrace.

Reakce Slovenska

Na tuto situaci zareagoval i slovenský premiér Peter Pellegrini na sociální síti, kde zveřejnil video, ve kterém promlouvá k občanům.

„Jsme připraveni kdykoliv posilnit našimi policejními složkami ochranu jižní shengenské hranice v Maďarsku, která je i naší hranicí. A stejně tak si všechny své povinnosti plní i na východní hranici s Ukrajinou a všechny bezpečnostní složky na Slovensku,“ říká premiér.

Zdroj: https://sptnkne.ws/B7EH
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponVědec promluvil o tom, jaké by mohly být následky jaderného útoku pro USA   
Pridal tk Pondělí 02 březen 2020 - 10:42:56 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Profesor materiální vědy Joshua Pierce z Michiganské technologické univerzity představil scénář globální jaderné války. Jeho článek byl uveřejněn v časopise The Conversation.
Hlavní myšlenka autora spočívá v tom, že se jednostranné nasazení jaderných zbraní jakýmkoli státem projeví především na něm samotném.

Podle Pierceova průzkumu způsobí odpálení jednoho tisíce bojových hlavic za hranice USA v samotných Spojených státech masový hladomor, který bude způsoben změnami klimatu po daném útoku. Amerika tak bude ročně přicházet o 140 tisíc lidí a v případě, že použije celý svůj jaderný arzenál, mohou ztráty na lidech činit až 5 milionů za rok.

Jak tedy Pierce poznamenává, jednostranný útok Spojených států na Čínu nebo Rusko může být i bez odvety pro tuto zemi zhoubný.
V lednu uvedli fyzici, včetně několika držitelů Nobelovy ceny, nastavily tzv. hodiny Posledního soudu o 20 sekund blíž k půlnoci. Tento projekt, vynalezený v roce 1947 Albertem Einsteinem, odráží pravděpodobnost globální katastrofy, v jejímž důsledku může lidstvo zmizet z povrchu Země. Podle vědců jsou dnes lidé, kvůli neschopnosti světových lídrů zvládnout hrozbu jaderného konfliktu, změny klimatu a kybernetické války, blíže než kdy jindy bodu, z něho není návratu.

Podle odborníků z časopisu Bulletin of the Atomic Scientists jsou v současné době tyto hrozby mnohem výraznější kvůli vyostření světových konfliktů, válkám v kybernetickém prostoru, a také kvůli klimatickým problémům.

USA během vojenského cvičení simulovaly jaderný útok na Rusko
Minulý týden mluvčí Pentagonu uvedl, že Spojené státy provedly „malé“ vojenské cvičení pro případ ruského jaderného útoku na Evropu a odvetného útoku USA.

Podle jeho slov „scénář cvičení zahrnoval mimořádnou situaci v Evropě, kde probíhá válka s Ruskem a Rusko se rozhodne použít omezené jaderné zbraně nízké síly proti objektu na území NATO“.

Zástupce Pentagonu dodal, že v takové situaci zasáhne ministr obrany a poté prezident, „a nakonec bude přijato rozhodnutí o tom, jak reagovat“.

Během vojenského cvičení byla simulována reakce USA, během níž Washington „odpovídá jaderným útokem proti Rusku“. Podle jeho slov během tohoto cvičení získal šéf Pentagonu Mark Esper představu o tom, jak by Spojené státy mohly reagovat v podobné situaci.

Cvičení se rovněž zúčastnili zástupci Kongresu USA, aby pochopili, jak „probíhá komunikace během jaderné krize“.

Zdroj: The Conversation, Sputniknews.com, Bulletin of the Atomic Scientists


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponŠok! Tušené se stává realitou: Na americké ambasádě ve Wu-chanu byly po její evakuaci nalezeny zakopané boxy s biologicky nebezpečnými materiály...   
Pridal tk Pondělí 02 březen 2020 - 04:37:05 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Šok! Tušené se stává realitou: Na americké ambasádě ve Wu-chanu byly po její evakuaci nalezeny zakopané boxy s biologicky nebezpečnými materiály. Ty teď zkoumají vojenští biologové. Bezpečnostní síly ČLR zakázaly další diplomatické mise USA v krajině!

Čínské ministerstvo zahraničních věcí oficiálně požádalo Spojené státy, aby vysvětlily, jak je možné, že kontejnery s biologicky nebezpečnými materiály byly nalezené pochované na evakuovaném generálním konzulátě ve Wu-chanu. Bezpečnostní sily ČLR zakázaly další diplomatické mise USA v krajině! Přelidněnou, ekonomicky a vojensky silnou Čínu neporazí na 1. až 4. a 6. stupni řízení ( pro ty, kdo neznají zobecněné prostředky řízení :Vždyť sankce, cla a další ekonomické donucovací nástroje nefungují a vojensky nemají žádnou šanci. Jediné co zbývá na přelidněnou Čínu a podobné státy jsou chemické a biologické zbraně, tedy agrese na 5. prioritě řízení ( biologická ).

Oficiální vyhlášení ministerstva zahraničních věcí Číny uvedlo, že kontejnery byly nalezené 30. ledna, potom, co byl evakuovaný generální konzulát USA ve Wu-chanu v souvislosti s vypuknutím nového viru. Vyhledávaní se uskutečnilo po tom, co Čínská zpravodajská služba přinesla „nezpochybnitelné materiály“, jejichž obsah nebyl dosud zveřejněný. „Když pokusy získat komentáře k oficiálním a uzavřeným kanálům v průběhu několika dní nevedly k jasným odpovědím, rozhodli jsme se přesunout tuto otázku na jinou úroveň a požadovat odpověď na veřejnosti“ oznámilo čínské ministerstvo zahraničních věcí. Čína také začíná požadovat naléhavé zasedání Bezpečnostní rady OSN, uvedla zástupkyně ministerstva zahraničních věcí Číny Hua Chunying. Ministerstvo uvedlo, že bylo nalezeno celkem osm kontejnerů s biologicky nebezpečnými značkami. Agentura Xinhua News Agency zveřejnila svoji fotografii ve vojenském skladě v blízkosti konzulátu. Boxy byly zabalené do dvou vrstev plachty a zakopané na zahradě generálního konzulátu v hloubce jeden a půl metru. Jejich obsah nyní studují čínští vojenští biologové. Je známo, že Koronavirus je patentovaný v USA, Koronavirus vytvořil Bill Gates. Nyní je vlastník licence na vir The Pirbright Institute, sídle Surrey, England.

https://patents.google.com/patent/US7220852

Bill Gates předpovídal čínský Koronavirus už před rokem a tvrdil, že v prvních šesti měsících zabije 33 milionů lidí.

https://www.thesun.co.uk/news/10814760/bill-gates-predicted-coronavirus-simulation-33-million-die/

Licence z roku 2015 předložená institutem Pirbright Institute v Surrey v Anglii se týká rozvoje poškozeného druhu koronaviru, který lze případně použít jako očkování k zabránění nemoci dýchacího systému u ptáků a také různých jiných domácích zvířat. Nabyvatelem tohoto patentu byl vládou financovaný Pirbrightův institut z Velké Británie, což je součást světového farmaceutického kartelu.

Nutno připomenout i zásadní roli chemicko- farmaceutického kartelu ( tehdy sdruženého pod IG Farben a American IG ) v rozpoutání Druhé světové války – viz. http://svobodnenoviny.eu/evropskou-unii-zalozili-prominentni-naciste-a-kartely-ktere-vybudovaly-treti-risi/ nebo skandál americké zdravotnické lobby, která prováděla pokusy na občanech USA – https://www.idnes.cz/xman/styl/experiment-z-tuskegee-syfilitida.A171113_163223_xman-styl_fro . Západní tajné služby a farmaceutický kartel tedy mají bohaté zkušenosti s nelegálními pokusy na lidech a válečnými agresemi proti jiným státům.

Tato zjištění vrhají jiné světlo na mnoho věcí, například zkreslování počtu nakažených ze strany Číny. Pokud by ČLR oznámila pravdu o počtu obětí, tak by oznámila úspěch americké operace a zcela by zkrachovala. Podle extrémních emisí oxidu siřičitého nad ohnisky epidemie, a některých dosud nepotvrzených informací, Čína denně spalovala v době největšího rozmachu epidemie v okolí Wu-chanu až 10 tisíc obětí viru. Pověstné čínské továrny ,, znečišťovatelky“ ve Wu-chanu stály, takže město nemohlo mít 100 krát větší emise než zbytek aktivní průmyslové Číny. V tom případě Čína hraje o všechno. Ale USA zřejmě též, protože tohle si ČLR líbit rozhodně nenechá! Tohle je vyhlášení války.

Údaje ze začátku února ( červené=počet nakažených, žluté=počet podezření na nákazu, zelená=počet vyléčených a černá=počet mrtvých ). Vyberte si, kterým věřit! Na několik hodin totiž čínský telekomunikační gigant Tencent 1. února zveřejnil zcela jiná čísla o počtu obětí nemoci!Na Čínu už byla spáchána sabotáž v r. 2016, kdy vláda oslabovala yuan a USA z toho měly masivní finanční ztráty. Tak s odstupem jednoho týdne „náhodně“ vybuchly továrny v Tianjine ( asi tak náhodně jako sibiřský plynovod s dodaným americkým zařízením v roce 1982 ). Válka tedy probíhá, ale nikoli ,, klasickým“ způsobem.

A teď si vezměte, že Americké výzkumné laboratoře se před několika lety pochválily, že se jim podařilo kompletně zmapovat celý genom nejvýznamnějších patogenních baktérií a virů na světe. Pod pojmem “zmapovat” se rozumí to, že vědí, jakou funkci má konkrétní gen v buňce a co se stane, pokud ho odstraní anebo přidají do jiné buňky. Zkombinujte si to s výše uvedeným a máme tu technologii, pomocí které si americká armáda dokáže poskládat útočný patogen doslova na objednávku ( lži o zbraních hromadného ničení jako záminka k napadení suverénního státu už nefrčí a na ČLR nemají konvenční kapacity ). Tak co udělají američtí hoši? Vezmou povrchové proteiny z chřipkového virusu, přidají útočné proteiny z HIV virusu, přidají gen na produkci nějakého toxinu, další gen na maskovaní před imunitním systémem, další gen na tvorbu náhodných mutací a “hurá”, máme tu novou pandemii…

Bude zajímavé sledovat v nejbližších dnech a týdnech reakci Číny a kroky jejích složek a představitelů. Usvědčit USA přímo by znamenalo jejich konec, ale kobyla v posledním tažení nejvíce kope a zbraně v rukou amerických geopolitiků jsou schopné zničit celý svět. Nejspíše se bude postupovat ( zatím ) diplomaticky. Nezapomeňte, že jsou to fanatici, kteří věří, že ,,konají to nejlepší pro Ameriku“ a ta zase přeci nejlépe povede svět jako globální četník. S nejlepším vědomím a svědomím 11. září 2001 stiskli zaměstnanci Secret Service ( tajné služby ) OST ( Office od secure transportation, tedy služba zajišťující převoz, uskladnění a manipulaci s civilními jadernými zařízeními, uranem a dalším ) tlačítka od naloží v základech WTC-1, WTC-2 i WTC-7… Jejich pracovníci byli na místě zadokumentováni.

viz. například:To jen, abyste věděli s kým máme ,,tu čest“ ( mj. být v paktu NATO ).

Zdroj: http://www.nwoo.org/
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponRada bezpečnosti Řecka: Turecko se stalo pašerákem migrantů   
Pridal tk Pondělí 02 březen 2020 - 04:22:03 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Stelios Petsas na Radě bezpečnosti státu:

V posledních dnech čelí Řecko náhlému, masivnímu a organizovanému tlaku migrantů na svých východních, pozemních a mořských hranicích.

Turecko proudy migrantů řídí a povzbuzuje. Tyto akce porušují povinnosti vyplývající ze smlouvy EU a Turecka.

Namísto boje proti pašerákům s migranty a uprchlíky se Turecko samo stalo pašerákem.

Masy migrantů se násilně pokoušejí vstoupit na řecké území, ačkoli Řecko objasnilo, že není povolen tranzit.

Vzhledem ke své koordinované a masivní povaze nemá tento pohyb nic společného s mezinárodním azylovým právem ...

Za těchto okolností představuje současná situace aktivní, vážné, výjimečné a asymetrické ohrožení národní bezpečnosti země.

Migranti jsou v Turecku využíváni jako nástroj k vyvíjení diplomatického tlaku.

Řecko uplatňuje své svrchované právo a svou ústavní povinnost chránit svou integritu.

Z těchto důvodů Rada bezpečnosti státu rozhodla:

- Modernizace bezpečnostních opatření s cílem zabránit nelegálnímu vstupu do země.

- Dočasné pozastavení vstupu žadatelů o azyl po dobu jednoho (1) měsíce ode dne přijetí rozhodnutí.

- Okamžitý návrat, těch, kteří nelegálně vstoupili na řecké území.

- Žádost o FRONTEXu o vytvoření týmu RABIT s cílem chránit hranice země.

- Okamžité oznámení tohoto rozhodnutí Radě ministrů zahraničních věcí EU a zahájení postupu podle čl. 78 odst. 3 Smlouvy o Evropské unii.

Zdroj: http://www.zvedavec.org/vezkratce/16834/
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponMuslimka vzkazuje: Nelíbí se vám naše zvyky? Tak se vystěhujte ze Švédska!   
Pridal tk Pondělí 02 březen 2020 - 04:14:17 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Tak čí že bude tato zem? Minulý rok v prosinci rozhodla městská rada ve městě Skurup ve švédském Skåne o zákazu nošení závoje ve školách a školkách. Švédská televize na toto téma uspořádala debatu, které se zúčastnila místní politička, radní pro školy a kulturu, původně muslimka, jedna z těch, co pro zákaz hlasovali a učitelka z místní školy, ortodoxní muslimka, která zákazu oponovala.

No, oponovala, ona přímo doporučila: "Tak se odtud odstěhuj, když tě to rozčiluje! Vystěhuje se ze Skurup, vystěhuj se ze Švédska!Toto je i moje země!" A samozřejmě je to rasismus, jak jinak. Oblíbený klacek na všechno, co se jim, koneckonců i našim liberálům nelíbí. Desetitisíce takových už čekají u řeckých hranic, ty si tu zem vezmou, když je nezastavíme.

Autor: Otto Černý

Zdroj: https://samnytt.se
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponRusko odmítlo zaručit bezpečnost tureckého letectva v Sýrii   
Pridal tk Pondělí 02 březen 2020 - 04:11:49 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Rusko nemůže zaručit bezpečnost tureckého letectva v Sýrii po uzavření nebe nad Idlibem, prohlásil Oleg Žuravljov, šéf Centra pro smíření znepřátelených stran v Sýrii.

Kontradmirál připomněl, že syrské úřady byly nuceny učinit takový krok vzhledem k prudkému zhoršení situace ve vzdušném prostoru nad provincií.

Syrská armáda již zničila 6 tureckých bezpilotních letounů útočících na pozice vládních jednotek. Na oplátku dnes turecké stíhačky sestřelily dvě syrská vojenská letadla, která útočila na teroristy.

Rusko a Sýrie opakovaně zdůrazňovaly, že příčinou nestability v regionu jsou činy teroristů. Ministr zahraničí Sergej Lavrov uváděl, že Turecko nebylo schopno splnit několik klíčových závazků k vyřešení problémů kolem syrského Idlibu. Zejména neoddělilo od teroristů ozbrojenou opozici, která je připravena k dialogu s vládou v rámci politického procesu.

Zdroj: https://sptnkne.ws/B75v
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponV Kremlu odpověděli na výzvu Erdogana, aby odešli ze Sýrie   
Pridal tk Pondělí 02 březen 2020 - 04:08:46 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Rusko je jedinou zemí, jejíž vojenské jednotky jsou v Sýrii legálně, připomněl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov v pořadu Moskva. Kreml. Putin na televizním kanálu Rossija 1.

Zástupce Kremlu se tak vyjádřil k prohlášení tureckého prezidenta Recepa Erdogana, který v předvečer vyzval prezidenta Vladimira Putina, aby nechal Ankaru „tváří v tvář“ se syrskými orgány.

Peskov zdůraznil, že Rusko působí v regionu na základě žádosti legitimního syrského vedení.

„Všechny ostatní vojenské síly jiných zemí se nacházejí v Sýrii v rozporu s normami a zásadami mezinárodního práva,“ uvedl.

Tiskový mluvčí ruského prezidenta také zdůraznil, že syrská armáda bojuje s teroristy, které se Turecko zavázalo deaktivovat v rámci sočinských dohod.

Setkání dvou prezidentů v Moskvě

Tiskový mluvčí ruského prezidenta hovořil o nadcházejícím setkání Vladimira Putina s Recepem Tayyipem Erdoganem v Moskvě. Podle Peskova nebude setkání snadné, ale prezidenti se zaměřují na vyřešení situace v Idlibu.

„Ano, v polovině týdne, 5. nebo 6. března, se bude konat (setkání - red.) v Moskvě. Doufáme, že se nyní připravuje. Určitě to bude složitá schůzka, ale prezidenti přesto potvrdili své zaměření na řešení situace v Idlibu a dodržování dohod uzavřených v Soči. To je důležité, “ řekl Peskov.

Dodal také, že je nutné upřesnit, které již na sebe přijaté závazky „musí strany splnit“.

Závazky Turecka

Dříve ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov informoval o tom, že Turecko nebylo schopno splnit několik klíčových závazků k vyřešení problémů kolem syrského Idlibu. Tedy, neoddělilo ozbrojenou opozici, která je připravena k dialogu s vládou v rámci politického procesu, od teroristů.

V rusko-tureckém memorandu z 18. září 2018, které bylo zkoordinováno podle výsledků schůzky prezidentů Putina a Erdogana, totiž byla řeč o zachování statusu quo, pokud jde o přítomnost tureckých vojáků, ale za podmínky stažení z Idlibské zóny deeskalace všech teroristických radikálních skupin do 15. října 2018. Bylo také domluveno, že budou podniknuta „účinná opatření pro zajištění stabilního režimu zastavení bojových akcí“ v hranicích této zóny. Paragraf 7 memoranda předpokládal zavedení společného rusko-tureckého hlídkování v této oblasti.

Zdroj: https://sptnkne.ws/B74m
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponTurecko vyhrožuje Evropě hordou migrantů, pokud „neovlivní Rusko“   
Pridal tk Pondělí 02 březen 2020 - 04:06:12 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Kdyby nebylo koronaviru a doprovodného rekordního poklesu na světových finančních trzích, hlavní zprávou by o tomto víkendu bylo sdělení, že Turecko „otevřelo kohoutek s uprchlíky“ na hranici s Evropou v naději, že tak vyvine nátlak na Německo a Evropskou unii jako celek v souvislosti se syrskou krizí.

The New York Times uvádí: „Turecký prezident se vrhl na vedení EU za to, že nepomohlo Turecku vypořádat se s rostoucí krizí v severní Sýrii.“

To znamená, že Ankara položila hlavní trumf na herní stůl velké geopolitiky - opakování „uprchlické krize“, která div nestála politickou kariéru Angelu Merkelovou a vytvořila podmínky pro prudký nárůst popularity protisystémových stran v Evropské unii a zejména v Německu. Pokud se budeme hodně snažit, logiku turecké strany lze pochopit: právě restartování uprchlického problému uvnitř Evropy, a nikoliv na jejích hranicích, by mohlo donutit Berlín, Paříž nebo Brusel, aby přijaly některá opatření. Zdá se však, že tato geopolitická kombinace pravděpodobně nepřinese požadované výsledky.

Začněme tím, že pokud by Ankara (jako obvykle) požadovala od Evropské unie peníze, pak existují určité šance na úspěch, i kdyby se jednalo o poměrně velké částky. Jak však New York Times správně poznamenává, nyní je situace úplně jiná:

„Komentáře pana Erdogana zazněly poté, co Turecko utrpělo ve čtvrtek v severozápadní Sýrii těžké ztráty následkem ruských nebo syrských vzdušných útoků, a Turecko se snaží získat americkou a evropskou podporu pro své operace v Sýrii“.

Ale s otázkou „podpory syrských operací“ bude vše mnohem složitější, zejména pokud jde o účast Evropské unie v syrské krizi. Podívejme se na situaci pragmaticky: o jakých možnostech „podpory syrské operace“ tureckých sil může uvažovat Evropská komise nebo dokonce jednotlivé členské země Evropské unie? Stěží je možné vážně uvažovat o možnosti přímé účasti ozbrojených sil zemí EU na operacích proti vojskům Syrské arabské republiky nebo proti ruskému letectvu. Pro německého nebo francouzského politika by takové návrhy byly politickou sebevraždou, nemluvě už o tom, že na celoevropské úrovni má Turecko dost historicky nesmiřitelných nepřátel, kteří toto rozhodnutí prostě zablokují. O logistických problémech a geopolitických rizicích nemá cenu ani mluvit, to znamená, že s výjimkou situace nějakého kolektivního, úplného a bezpodmínečného šílenství lze považovat variantu „nastavení Turecku ocelového ramena Bundeswehru“ za urážlivě málo pravděpodobnou.

Můžeme uvažovat o hypotetickém příběhu, v němž se Evropská unie vystrašená hordou uprchlíků na svých hranicích a opakováním „migrační krize“ z roku 2015 rozhodne ovlivnit Rusko pomocí ekonomických metod, například sankcí. Je to však také scénář, který nezapadá do (relativně nedávné) historické zkušenosti a do geopolitické logiky Paříže a Berlína. Všechny sankce, které EU mohla uvalit na Rusko, aniž by sama sobě způsobila vážné hospodářské škody, již byly uvaleny. Vše, co je uvedeno výše, jsou opatření, která, i pokud budou přijata, tak pouze ve výjimečných případech, a „ochrana zájmů Turecka v Sýrii“ je stěží to, kvůli čemu by Berlín nebo Paříž podnikly pro ně tak bolestivé kroky.

Vyhlídka na to, že voličům vysvětlí, že se zvýšily ceny plynu a benzínu z důvodu potřeby chránit zájmy Turecka proti Rusku a zabránit tomu, aby se v Paříži a Berlíně objevil další milion uprchlíků, pravděpodobně nenadchne německou nebo francouzskou vládnoucí třídu. Zejména s ohledem na skutečnost, že volič může položit nepříjemnou otázku: proč neuzavřít hranice před uprchlíky? A poté, co nedostane jasnou odpověď, může tento volič hlasovat pro ty velmi protisystémové radikály, kterých se tak bojí Merkelová i Macron. Třešnička na dortu: díky upřímnosti francouzského prezidenta jsme se nedávno dozvěděli o důležitém kulturologickém objevu evropských odborníků, kteří dospěli k závěru, že sankce neovlivňují chování Ruska.

Připomínáme, že Macron na nedávné konferenci v Mnichově řekl:

„Nashromáždili jsme zmrazené konflikty, systém nedůvěry, konflikty v oblasti kybernetické bezpečnosti, sankce, které v Rusku absolutně nic nezměnily. Nenavrhuji je zrušit, pouze konstatuji. Naše sankce a protiopatření jsou pro nás Evropany stejně drahé jako pro Rusko a výsledek není příliš pozitivní“.

Zatím je situace následující: Bulharsko a Řecko upevňují hranice a policie již hází kouřové granáty na uprchlické kolony. Guardian informuje o pozici Bruselu:

„Evropská unie upozornila tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, že očekává od Ankary splnění dohody v hodnotě šesti miliard eur, aby byla zastavena migrace do členských států EU. V souladu s dohodou z roku 2016 Turecko souhlasilo se zastavením přílivu lidí do EU výměnou za finanční prostředky. V současné době žije v Turecku asi 3,6 milionu uprchlíků ze Sýrie. V Bruselu byli znepokojeni, když turecké státní zpravodajské agentury uveřejnily záběry stovek uprchlíků a migrantů mířících na pozemní a mořské hranice se Řeckem.“

„Vytáhnout“ z Bruselu peníze je odvážný a dokonce poněkud originální nápad, ale je nepravděpodobné, že bude mít pozitivními důsledky.

Nevyhnutelně vzniká otázka, existuje-li v současné situaci naděje, že „humanitární krize v Evropské unii“ nějakým způsobem podnítí přímý zásah USA do syrského konfliktu. Pokud USA nějakým způsobem zasáhnou, pak určitě ne kvůli uprchlíkům. A dokonce nejen to: záběry milionů „syrských ilegálních přistěhovalců“, kteří útočí na řecké a bulharské zátarasy, jsou vynikající reklamou na hlavní projekt Donalda Trumpa „zeď na hranici s Mexikem“. A pokud se na věci podíváme cynicky (a prezident Spojených států je stěží idealistický), tak čím více a déle bude americká televize vyprávět voličům o hrůzách migrační krize v Evropské unii, tím vyšší bude hodnocení současného amerického prezidenta.

Čím konkrétně skončí krize v Sýrii, lze nyní těžko předvídat: Ankaru ještě čekají v Moskvě složitá jednání a možná i další hledání dočasného kompromisu. V žádném případě však není třeba přeceňovat trumfové karty, které jsou již na stole. V tuto chvíli je nepravděpodobné, že by mohly změnit průběh hry.


Zdroj: https://sptnkne.ws/B76y

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponKoronavirus dorazil už i do Česka   
Pridal tk Pondělí 02 březen 2020 - 04:01:23 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Nový typ koronaviru se rychle šíří po celém světě. A podle nejnovějších informací bohužel dorazil už i do Česka. Evidovány jsou tři případy.

V současnosti se nákaza koronavirem potvrdila už i u nás. A jde hned o tři případy. Dva nakažení lidé mají ležet v pražské Nemocnici Na Bulovce a jeden pacient se nachází v Ústí nad Labem. Informovala o tom Česká televize a informace potvrdil také český ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

„My musíme oznámit, že v ČR máme první tři případy nemoci COVD-19 způsobené novým typem koronaviru,” řekl Vojtěch s tím, že Česko nyní posílá vzorky do laboratoře v Berlíně, které mají ještě nákazu potvrdit.

Uvedl však, že s největší pravděpodobností jsou to skutečně tři pozitivní případy. „Všichni tito pacienti jsou izolováni,” dodal.

Ředitel Státního zdravotního ústavu Pavel Březovský uvedl, že byl objednán transport z Berlína, který přijede pro vzorky a ty budou v Německu opět potvrzovány. Výsledky by mohly být hotové v pondělí večer.

Nakažení jsou Češi, ale i Američanka

Uvádí se také, že Na Bulovce se nachází český pacient, ročník 1952. Dotyčný pobýval na univerzitě v Udine, kde byl na konferenci. Po návratu byl vícemíně v domácí karanténě s tím, že u jednoho z italských kolegů na zmiňované univerzitě byl potvrzen koronavirus.

Leží tam také Američanka, ročník 1999, která v Itálii studuje. Do Prahy zavítala jako turistka.

V Ústí nad Labem byl v izolaci Čech, ročník 1976, který byl v italské oblasti Venetto lyžovat. „V městečku Auronzo di Cadore v severn íčásti oblasti Venetto, Benátsko, to znamená onen rizikový region. Cestoval autem se svou rodinou - s manželkou a čtyřmi dětmi. Ti všichni jsou nyní v domácí karanténě. Jsou bez příznaků,” uvádí se. Následně měl bý dotyčný také převezen Na Bulovku.

Uvádí se, že testy na koronavirus byli v neděli provedeny celkem u 13 lidí, přičemž tři z nich byly pozitivní.

Vojtěch rovněž prohlásil, že všichni zdravotníci měli při příjmu daných osob ochranné pomůcky tak, jak to má být.

„Tím pádem nějaké riziko nákazy v Motole je naprosto minimální, nebo bylo minimalizováno. Následně z Motola byla převezena do Nemocnice Na Bulovce, kde byla vyšetřena a také s pozitivním výsledkem. Ta slečna cestovala ještě s jednou svojí kamarádkou z Ekvádoru, ročník 1999 taktéž, se kterou studuje v Miláně. A ta také má podobné symptomy. Ovšem ten první test byl negativní,” uvedl ministr s tím, test u cizinky se bude pravděpodobně zítra opakovat.

Všechno proběhlo tak, jak má

O tom, že vše proběhlo tak, jak má, promluvila na tiskovce i hlavní hygienička Eva Gottvaldová.

„Já bych vás chtěla ujistit, že probíhá všechno tak, jak má, krajské hygienické stanice uvedeným případům věnkují standardní pozornost,” řekla.

V současné době jsou dohledávány kontakty, tedy „potenciálně rizikoví jedinci, kteří by mohli trpět daným onemocněním”.

Tato slova potvrdila i hygienička Zdeňka Jágrová, která se rozmluvila o tom, jak vše probíhalo.

„Hygienická stanice byla s těmi dvěma pražskými klienty v kontaktu. Ten pán, ročník 52, byl s námi v kontaktu už od 26.2., takže v době, kdy začal mít první potíže, jsme ho poučili. Zůstal v domácí karanténě, obtíže se mu stupňovaly, proto šel včera na infekční kliniku Na Bulovce a byl určen k tomu, aby mu byl proveden odběr. Ta slečna, tu jsme nekontaktovali před tím, ta obtíže neměla,” řekla Jágrová.

Studentka, která do nemocnice dorazila, předem avizovala, že přicestovala z Itálie, a tak ji na místě již od začátku posadili stranou, aby nebyla s ostatními pacienty. Po vyšetření byla poslána infekční sanitkou Na Bulovku.

Jágrová ještě doplnila, že klientela, která se vrací z Itálie a má jakékoli potíže, je velmi disciplinovaná a drží se pokynů.

Podle informací z tiskové konference, kterou Vojtěch dnes mimořádně svolal, není žádný z případů závažný.

Primářka Hana Roháčová doplnila, že pacienti, u nichž je podezření, jsou nyní v izolačních podmínkách na Bulovce.

„Cítí se velmi dobře, samozřejmě se s nimi zachází tak, jak s pacienty v tomto režimu. Ale zatím se neukazují žádné komplikace, které by svědčily o tom, že to bude nějaký těžký průběh. Zatím se zdá, že budou patřit do té skupiny převažují, kde ty klinické příznaky jsou mírné,” řekla.

Dříve byla testům podrobena i pětičlenná česká rodina, která se v pátek vrátila ze španělského ostrova Tenerife. Právě tam byla totiž několik dní v izolaci v hotelu s dalšími turisty kvůli koronaviru. Nákaza se u nich ale nepotvrdila.

Lékaři mají potřebné instrukce

Podle ministra Vojtěch byly lékařům zaslány informace, jak postupovat v případě kontaktu se „suspektním pacientem”.

„Toto jasně všichni ví, jak mají postupovat,” řekl a dodal: „My chceme i, a to také se děje, aby se ti lidé nedostali do nějakých větších čekáren urgentních příjmů, stejně jako to bylo v Motole, že tam byla zvláštní místnost, kde tato pacientka byla umístěna. Nyní aktuálně jednáme i o tom, že bychom umožnili testování i v rámci domácího prostředí, o tom teď probíhají intenzivní jednání s jednotlivými infekčními pracovišti. Pokud ti lidé jsou v domácí karanténě a mají třeba nějaké příznaky a mají být testováni, tak že by to testování proběhlo přímo u nich doma,” uvedl.

Vojtěch vyzval k opatrnosti

Ministr zdravotnictví rovněž vyzval k tomu, aby lidé zvážili svou cestu do postižených oblastí.

„Prosím všechny, aby velmi zvážili, zda jezdit do rizikových regionů na dovolenou. Všichni nakažení byli v severní Itálii. Znovu upozorňujeme na riziko cest do těchto oblastí,” apeloval.

Nemyslí si však, že by v tuto chvíli bylo na místě zavádět opatření na hranicích.

„Myslím si, že o není úplně proporcionální opatření a ani na těch hranicích bychom pravděpodobně nic nezjistili. Protože když se podíváme na ty případy, tak ti lidé v zásadě až v ČR se jim projevily ty klinické příznaky a pak to bylo řešeno. Opatřen ína hranicích by bylo prakticky neefektivní,” uvedl Vojtěch.

COVID-19

Úřady ČLR 31. prosince 2019 informovaly Světovou zdravotnickou organizaci o případech neznámé pneumonie ve Wu-chanu v centrální části země (provincie Chu-pej). Odborníci zjistili původce choroby – nový typ koronaviru. WHO uznala epidemii za mimořádnou situaci mezinárodního významu a dala chorobě oficiální označení COVID-19.

Zdroj: https://sptnkne.ws/B7ta
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPřejít na stranu  [1] 2
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2020
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.2096 sec,0.0513 z toho dotazů.Dotazů v DB:17. Použitá paměť:1,693kB