Čtvrtek 12 březen 2020
Turečtí snipeři střílí na řecké pohraničníky ostrými a na hlídkující vrtulníky útočí stíhačky F-16   
Pridal tk Čtvrtek 12 březen 2020 - 19:26:25 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Situace na řecko-turecké hranici se stále více vyostřuje. Turecká armáda v noci na včerejšek podle řecké televize nasadila k hranici odstřelovače ze speciálních jednotek, kteří ostrými náboji útočí na řecké pohraničníky.

Řecká armáda k jejich odhalení a eliminaci nasadila vrtulníky vybavené termovizí a dalšími vyhledávacími systémy.

Včera ve 14:50 se dvojice tureckých stíhaček F-16 pokusila řecký vrtulník zničit. Podle webu topnews.gr Turecké stíhačky vnikly do řeckého vzdušného prostoru ve výšce 10 tisíc stop (asi 3 km) a poté na řecké straně pohraniční řeky Evros prudce sestoupily do letové hladiny 500 stop – tedy asi 153 m. Letem v těsné blízkosti se pokusili zlikvidovat hlídkující řecký vrtulník. Turbulence vzniklé průletem tryskových stíhaček řecký vrtulník učinily na chvíli neovladatelný. Posádce řeckého vrtulníku se stroj podařilo zachránit před pádem na poslední chvíli.

Řecká armáda na incident reagovala přisunutím několika baterií protiletadlových raket těsně k hranici. Turecké vojenské letectvo narušilo během včerejška řecký vzdušný prostor ještě několikrát. Stíhačky F-16 opakovaně přelétaly nad pobřežím řeckého ostrova Kos. Turecký vojenský vrtulník nelegálně vnikl do řeckého vzdušného prostoru přes pohraniční řeku Evros. Zpět byl vyprovozen tureckým bitevním vrtulníkem.

Incidenty na řecko-turecké hranici hrozí z migranční krize přerůst v otevřenou válku. Těsně před půlnocí v noci na včerejšek narazila u řeckého ostrova Imie turecká vojenská loď pro riskantním manévru do hlídkového člunu řecké pobřežní stráže. Podle agentury Reuters řecká vláda obvinila tureckou armádu z úmyslného způsobení kolize. Turecká armáda obvinění odmítla.

Ostrov Imie v Egejském moři je jedním z ostrovů, na které vzneslo v loňském roce nárok Turecko po jednostranném odstoupení od Lausannské mírové dohody. Touto dohodou byla ukončena 1. světová válka mezi západními mocnostmi Dohody (Francie, Velká Británie a USA) a Osmanskou říší. Smlouvou z Lausanne byly v roce 1923 stanoveny hranice Turecka. Turecký prezident Recep Erdogan (AKP) v roce 2019 jménem Turecka vznesl územní nároky na řadu řeckých ostrovů od Egejského moře až po Itálii.

V případě řecko-turecké krize se podruhé ukazuje, že členství v NATO není žádnou zárukou míru ani bezpečí. Turecko jako člen NATO již jednou v roce 1974 vojensky napadlo Řecko, které je rovněž členem Severoatlantické aliance. Stejně jako tehdy i nyní bruselská centrála NATO mlčí a nepodniká žádné kroky na pomoc napadeném Řecku. Proto považuji za nezbytné, aby vojenskou pomoc Řecku vyslaly všechny členské státy EU. Vláda premiéra Andreje Babiše by měla neprodleně stáhnout z Afghánistánu 601. skupinu speciálních sil Armády ČR a co nejrychleji ji vyslat na pomoc Řecku.

Zdroj: FB Ivana Davida
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponKolaps trhů se nebezpečně přiblížil. Krize jakou jste nezažili nastane v polovině roku. V USA patentovaný vir ji pouze urychlí!   
Pridal tk Čtvrtek 12 březen 2020 - 08:51:32 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
V pondělí 9. března se americké akcie dále hroutí o -6% . Akciové trhy v Asii a Evropě propadly o -6%. Minulý týden již prudce klesaly kvůli šokům v dodavatelském řetězci vyvolaným Koronavirem (snižování výroby) a rozšiřujícím se šokům v poptávce (snižování spotřebitelských výdajů ve vybraných odvětvích, jako je cestování, hotely, zábava).

Na trhu s akciemi za poslední 2 týdny je nyní nejvíce viditelné zrychlení globální deflace cen ropy, které před několika dny vypuklo.

Deflace trhů finančních aktiv se brzy přelije do úvěrového systému (zejména podnikových dluhopisů) a zrychlí postupný pokles reálných ekonomik po celém světě. Pád finančních aktiv (akcie, ropa, komodity) se také promítá do deflace směnných kurzů měn, zejména v rozvíjejících se tržních ekonomikách v Latinské Americe, Africe a Asii, vysoce závislých na prodeji komodit, s nimiž je třeba vydělat potřebnou devizu, se kterou financovat jejich minulý dluh (např. případ Argentiny, jejíž jednání s MMF o tom, jak restrukturalizovat svůj dluh, se nyní rozpadnou, předpokládám).

I v případě Koronaviru je třeba se více obávat následků jeho šíření, než jeho samého ( tj. přetížení zdravotního systému a v důsledku něhož zhoršení zdravotních služeb a tím pádem větší úmrtnosti na všechna onemocnění, i potenciální, která mohou vzniknout v důsledku kolapsu hospodářství a zastavení funkční infrastruktury ). Další problém je, že v Evropě se vytvořila čtyři silná ohniska epidemie, každé větší než epidemie ve Wu-chanu v době jeho uzavření. 22. ledna 2020, kdy byl Wu-chan uzavřen, Čína oficiálně evidovala 547 nakažených.

I přes tato přísná opatření kulminovala epidemie viru koncem února na 80 tisících nakažených a více než 3 000 mrtvých v ČLR. K dnešnímu dni 11. března je z evropských zemí v karanténě ( a dosti pružné na rozdíl od toho, co zavedla Čína ) pouze Itálie, která má skoro deset tisíc nakažených a karanténu zavedla až při sedmi tisících nakažených ( tj. 14 krát více než bylo před karanténou ve Wu-chanu ). Další ohniska, každé o více než tisíci nakažených hlásí Německo, Francie i Španělsko, které jsou dosud otevřené. Opatření proti šíření viru v Evropě jako celek tedy nejsou prakticky žádná. 1. března bylo v celé Evropě 2 145 nakažených, o týden později 8.3. již 11 000, tedy pětinásobek za týden.

Jen včera 10.3. přibyly v Evropě téměř tři tisíce nakažených, zatímco v Číně jen 40. Tímto tempem budou již v dubnu miliony nakažených v Evropě. Každý týden: 55 000, 275 000, 1 375 000, 6 875 000 a takto, dokud nebudou přijata drastická opatření a celoplošné desinfekce, podle vzoru Číny a Jižní Koreje. Již nyní je pozdě a počet nakažených v EU bude násobně větší, než v ČLR.

Pokud jde o ekonomiku, tak ta začala zpomalením reálné americké a globální ekonomiky již před rozšířením viru ( chtěl jsem napsat objevením, ale ten je už dávno patentován https://patents.google.com/patent/US7220852 ). Globální ekonomika již v roce 2019 vážně oslabovala. Americká ekonomika na konci roku 2019 byla také slabá, udržovaná pouze spotřebou domácností.

Nízké úrokové sazby a tištění dalších peněz ekonomiku, jako po roce 2008, již v další krizi neuklidní. Peníze pro zachránění kolabujících bank nebyly vytvořeny ,,z ničeho“, zaplatili je daňový poplatníci. Soukromé korporace byly sanovány z veřejných financí - ,,velcí kapitalisté“ přiběhli škemrat veřejné finance, které jsou od té doby zatíženy extrémními dluhy. Korporacím byly zároveň nabídnuty půjčky s nízkými a taky nulovými úrokovými sazbami, takže v současnosti jen ty největší dluží 9 bilionů dolarů ( a státy jsou na tom ještě hůře – viz. 22 bilionů dolarů dluh USA ). K dispozici mají 12% hotovosti z toho, co dluží. V polovině letošního roku začaly krátkodobé dluhopisy nést větší výnosy, než ty dlouhodobé, tudíž investoři nemají žádné pozitivní vyhlídky do střednědobé budoucnosti. Krize přitom již začala.

V první polovině roku bylo v USA uzavřeno 7000 podniků, což je o 20% více, než za celý minulý rok a do konce roku to bude asi 12 000. O 70% se propadl celosvětově prodej nákladních aut a hodnoty evropských automobilek Volkswagen, Audi a BMW klesly o 4 – 17% ( 4%VW, 12,8% Audi, 17% Bmw ). Jakmile v roce 2020 zpomalí Americká nebo světová ekonomika pod určitou úroveň, tak se začne finanční systém sypat jako domeček z karet, protože korporace jsou schopné pokrýt každý dolar, co dluží, pouze 12 centy. To jsem psal minulý rok.

Pak přišel Koronavirus, který uzavřel dodavatelské řetězce v Číně a poté v Jižní Koreji a Japonsku. To pak začalo ovlivňovat Evropu, která již byla oslabena obchodní válkou a Brexitem. Hospodářský dopad viru na dodavatelský řetězec se vyvinul také na ekonomický dopad na poptávku spotřebitelů, snížily se výdaje na cestování (letecké společnosti, výletní lodě, hotely, letoviska atd.)

A nyní, v posledním vývoji, i jiné oblasti spotřebitelských výdajů. Jak dodavatelský řetězec (omezení výroby), tak poptávka (omezení spotřeby) jsou investory interpretovány tak, že brzy vedou k velkému poklesu podnikových zisků – což se zase promítá do kolapsu cen akcií, který nyní vidíme. Investoři se rozhodli, že 11letý růstový cyklus je u konce. Vyplácejí a berou své peníze a běží na vedlejší kolej, přesouvají je z akcií na hotovost nebo zlato.

Daniel Novák

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponOBČAN DRŽITELEM ZBRANÍ   
Pridal tk Čtvrtek 12 březen 2020 - 08:48:45 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
S každým teroristickým útokem či jen střelbou na veřejném prostranství, se vždycky rozhoří nikdy neukončitelná diskuse o vlastnění a nošení zbraní civilními osobami.

Debata o tomto problému nebude nikdy ukončena, protože nemá kompromisní řešení. Buďto se vlastnění palných zbraní všeobecně povolí, nebo zakáže. Jiná varianta neexistuje. Nejlépe to dokumentuje situace v USA, kde je diskuse o Druhém dodatku Ústavy dlouhodobě doslova nekonečná.

Prakticky nelze vlastnění zbraní úplně zakázat, protože by to určitě dopadlo jako s prohibicí alkoholu v USA. Pokud zbraně existují a stále se vyrábějí, není síly, kromě snad v krutých diktaturách, jejich vlastnění zakázat. Při tom s ohledem na přelidnění a zvyšující se riziko terorismu je vlastnění zbraní „slušnými“ lidmi stále mezi lidmi naléhavějším problémem.

Proto si myslím, že by řešení problému vypomohlo nové zavedení povinné vojenské služby. Tentokrát možná jen na půl roku, ale pro děvčata i chlapce. Výcvik by se musel oprostit od všeho formalismu až vojenského drilu. Jeho obsah by se měl zaměřit jen na střelbu a ovládání lehkých zbraní a na bojová umění, především na jejich psychický předstupeň. Naučit se rychle a prakticky reflexivně užívat především krátké zbraně, spolu s psychickou přípravou na mimořádnou událost, by měla v mladých lidech vypěstovat návyky, které by v civilním životě dávaly větší šanci na odvrácení rizik terorismu vůči veřejnosti. Mladí by se také neučili technice rozpoznávání možných rizikových situací a umění vyhýbat se jim.

Jsem si vědom toho, že při zavedení všeobecné vojenské služby, by se stejného výcviku dostalo i potenciálním teroristům, ale bylo by věcí psychologů a psychiatrů odhalovat takové predisponované osoby při samotném výcviku, ale i později.
Pro naši zdecimovanou armádu by šlo o obrovský úkol. Ovšem v každém případě by to byla změna k lepšímu. V krizových situacích by místní i státní správa disponovala vycvičenými osobami, které by v kritickém období mohly v dostatečném počtu hlídkovat veřejné prostory. A v neposlední řadě by se tím blíže k vyřešení mohl přiblížit i problém domobrany, který zrovna nyní je silně živý.

Stanislav A. Hošek

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponMaďarsko oficiálně oznámilo OSN, že odstupuje od globálního kompaktu pro migraci   
Pridal tk Čtvrtek 12 březen 2020 - 04:49:24 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Maďarsko oficiálně oznámilo OSN, že odstupuje ze schvalovacího procesu globálního kompaktu pro migraci. Oznámil to maďarský ministr zahraničí Peter Szijjarto.

Ten řekl, že se ukázalo, že pozice Maďarska a OSN ve věci migrace jsou neslučitelné.

“Maďarsko udrží svou pozici a žádná globální organizace to nemůže změnit.”

“Vnímáme migrační proces z jiné perspektivy. OSN věří, že migrace je nevyhnutelná, výhodná a měla by se podporovat. Maďarsko je proti tomu přesvědčeno, že migrace je nebezpečím pro pro něj a Evropu. Cílem OSN je migraci podporovat, cílem Maďarska je jí zastavit.

Podle Maďarska je úmluva o migraci špatná a zvýhodňuje pašeráky, kteří díky ní získají více “zákazníků”. Budou jim totiž moci tvrdit, že v rámci úmluvy OSN budou přijati.

Pozice Maďarska říká, že je nepřirozené měnit populaci kontinentu a svět by se měl naopak snažit migraci zastavit. Je prý nemyslitelné, aby Maďarsko požadavky OSN plnilo. Mezi ně patří i uznání toho, že přechod hranic je lidským právem, a nikoliv bezpečnostním rizikem.

Vzhledem k tomu, že se vedle Maďarska hovorů OSN odmítly účastnit i USA, a pochybnosti vyjadřují i další státy, je nepravděpodobné, že by odstoupení mělo pro Maďarsko nějaký negativní dopad.


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponBergamo v obležení: svědectví lékaře z centra epidemie   
Pridal tk Čtvrtek 12 březen 2020 - 04:42:36 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Překlad zprávy doktora Daniela Macchiniho z nemocnice Humanitas Gavazzeni v Bergamu

Bergamo znají čeští turisté hlavně jako velké letiště nedaleko Milána. Do města samotného zavítá jen málokdo, i když má pěkné středověké centrum. V posledních dnech se ovšem Lombardie dostala na stránky novin kvůli tomu, že zde propukla epidemie koronaviru. Italská vláda čerstvě vyhlásila nad oblastí karanténu.

Daniele Macchini je chirurg pracující v nemocnici Humanitas Gavazzeni v Bergamu. Šestého března umístil na svůj Facebook dost syrovou zprávu z aktuálního „bojiště“. Na její anglický překlad jsem narazil o pár dní později.

Nějakou chvíli jsem – podobně jako Macchini – váhal, zda ji přejít mlčením nebo ne. Nakonec jsem se, z podobných důvodů jako on, rozhodl zveřejnit její český překlad.

Do té míry, do jaké se mi to podařilo ověřit, nejde o žádný hoax. Lékař toho jména existuje, pracuje tam, není známo, že by jeho účet na FB někdo hacknul. Jeho text převzala i větší média jako regionální vydání Corriere della Sera a Il Giornale.

Proto si myslím, že je na místě zprostředkovat jeho perspektivu i českým čtenářům. Je víceméně konzistentní s tím, co k nám proniklo z Číny, a nemyslím si, že by šlo o šíření paniky. Nakonec jde o zprávu z epicentra epidemie na evropském kontinentě, kde samotná italská vláda omezila veřejný život.

(Najdete-li chybu v překladu, dejte mi prosím vědět. Překládal jsem z anglického překladu a konzultoval přitom automatický překlad z italštiny pomocí Google Translate. Nejsem lékař a nedokážu posoudit přesnost termínů či některých tvrzení. Na druhou stranu, i sám autor je chirurg, nikoliv odborník na virová onemocnění, takže nějaké nepřesnosti můžou být i v jeho původním textu.)

Dále hovoří Daniele Macchini, šestého března 2020, Bergamo. Některé pasáže jsem vytučnil já.

V jednom z těch e-mailů, které neustále dostávám od vedení nemocnice, byl odstavec „jak se chovat zodpovědně na sociálních sítích“. Obsahoval nějaká doporučení, na kterých se všichni shodneme. Dlouho jsem uvažoval, co vlastně napsat o tom, co se tu děje, a jestli to vůbec napsat. Nakonec jsem usoudil, že nezodpovědné by bylo mlčet. Pokusím se tedy sdělit laikům, těm, kdo žijí v určitém odstupu od naší reality, co se děje v Bergamu ve dnech epidemie Covid-19. Chápu, že je potřeba zabránit panice, ale pokud nedokážeme rozšířit informaci o tom, co se děje a jak je to nebezpečné – a pořád vidím lidi, kteří ignorují doporučení a lidi, kteří se scházejí a stěžují si na to, že nemůžou do posilovny nebo zahrát si fotbal – běhá mi z toho mráz po zádech. Rozumím tomu, že vzniknou hospodářské škody a také mne to trápí. Po téhle epidemii bude těžké se zase „rozjet“.

Ale i tak, kromě toho, že ekonomicky ničíme pravděpodobně čekají, jsou důležitější, a jsem velmi znepokojen tím, že zatím nebyla ustanovena karanténa v oblastech Alzano, Lombardo a Nembro, i když to region požadoval. (Rád bych zdůraznil, že jde čistě o můj osobní názor.) Minulý týden jsem byl překvapen reorganizacemi, které v celé nemocnici proběhly, zatímco náš současný nepřítel se ještě skrýval ve stínu: jak se oddělení vyprázdnila, odložitelné činnosti byly přerušeny, jednotka intenzivní péče uvolněna a rozšířena o tolik lůžek, kolik jen šlo. Tahle náhlá přeměna vytvořila na chodbách nemocnice atmosféru přízračného ticha a prázdnoty, které jsme nerozuměli; čekání na válku, která ještě nezačala, a u které jsme si mnozí (včetně mě) nebyli jistí, zda přijde a s jakou zuřivostí. (Poznámka: všechny tyhle přípravy se děly bez pozornosti veřejnosti, zatímco v některých novinách se drze psalo, že soukromý sektor nic nedělá.)

Pořád si ještě vzpomínám na svoji noční službu před týdnem, kdy jsem si neodpočinul ani na chvíli a čekal jsem na telefonát z našeho oddělení mikrobiologie. Čekal jsem na výsledky testů našeho prvního podezřelého pacienta a přemýšlel jsem o tom, jaké důsledky to bude mít pro nás a pro nemocnici. Když o tom přemýšlím zpětně, moje rozrušení z jednoho možného případu bylo skoro směšné a nepřiměřené. Situace teď je dramatická. Jiné slovo mě nenapadá. Válka vypukla a bitvy zuří nonstop celé dny a noci. Jeden za druhým se nešťastní lidé objevují na pohotovosti. Mají daleko horší příznaky než komplikace chřipky. Neříkejte už prosím, že je to jen těžká chřipka. Za dva roky, které pracuji v Bergamu, jsem zjistil, že lidi nechodí na pohotovost bezdůvodně. Tentokrát taky ne. Dodrželi doporučení: týden nebo deset dní doma s horečkou, nechodit ven, aby se předešlo šíření nákazy, ale už to prostě nezvládají. Nemůžou dýchat, potřebují kyslík. Léků na tenhle virus je málo.

Průběh nemoci záleží na našem organismu. Můžeme jej jenom podpořit v situaci, kdy už nedokáže bojovat sám. Přiznejme si to: vesměs doufáme v to, že se naše tělo zbaví viru samo. Antivirové terapie jsou v případě tohoto viru ve stadiu pokusů a poznáváme jeho chování za běhu. Zůstat doma, dokud se symptomy nezhorší, nemá vliv na prognózu. Teď k nám nicméně dorazila dramatická potřeba nemocničních lůžek. Oddělení, která se předtím vyprázdnila, se teď rychle plní. Na cedulích, kde jsou jména pacientů a barevné označení podle toho, na které oddělení patří, je teď jenom červená barva, a místo chirurgického zákroku je tam napsána diagnóza, která je pořád stejná: oboustranný intersticiální zápal plic. A teď mi řekněte, který chřipkový virus způsobuje takovou tragédii.

Protože to je ten rozdíl (teď se dostanu k technikáliím): u klasické chřipky, kromě toho, že se nakazí menší množství lidí v průběhu měsíců, je míň komplikovaných případů. Jen tehdy, pokud virus zničí ochranné bariéry v našich dýchacích cestách a umožní baktériím, které normálně žijí v horních dýchacích cestách, aby zaútočily na průdušky a plíce, nastává těžší onemocnění. Covid-19 způsobuje banální chřipkové příznaky u mnoha mladých lidí, ale u mnoha starších (a nejen u nich) se rozvine skutečný SARS, protože virus dokáže vnikat přímo do plicních sklípků a infikuje je, čímž ztrácejí schopnost vykonávat svoji funkci. Výsledkem je plicní nedostatečnost, která je často vážná a po několika dnech hospitalizace nemusí stačit ani obyčejné podávání kyslíku. Je mi líto, ale jako doktora mě neuklidňuje to, že nejtěžší případy jsou starší lidé s jinými nemocemi. U nás je starých lidí nejvíce a je dost těžké najít někoho nad 65 let věku, kdo nebere aspoň prášky na vysoký tlak nebo na cukrovku.

Taky vás můžu ujistit, že když vidíte mladé lidi intubované na jednotkách intenzivní péče, nebo ještě hůře v ECMO (přístroj pro ty nejhorší případy, který vysává krev, okysličuje ji a vrací ji do těla, v naději, že se plíce zase uzdraví), veškeré sebevědomí ohledně toho, že jste mladí, vás přejde. A pořád se přitom najdou lidi na sociálních jejich normální životní zvyky dostaly dočasnou stopku – ačkoliv kolem probíhá katastrofální epidemie. Už nejsme chirurgové, urologové, ortopedi, jsme jenom lékaři, součást jednoho velkého týmu, čelícího vlně tsunami, která nás zavalila.

Případy se množí, denně máme 15 až 20 nových hospitalizací z toho samého důvodu. Výsledky z laboratoře chodí jeden za druhým: pozitivní, pozitivní. Pohotovost se hroutí. Improvizujeme, všichni pomáhají na pohotovosti. Rychlý brífink ohledně toho, jak se užívá počítačový systém a o pár minut později už jsem zase dole, vedle dalších vojáků na téhle válečné frontě. Na počítačových obrazovkách stojí pořád to samé: horečka, dýchací obtíže, horečka, kašel, nedostatečná funkce plic a tak dále. Vyšetření a radiologie s pořád těmi samými závěry: oboustranný intersticiální zápal plic. Všichni potřebují hospitalizaci, někteří potřebují intubovat a jdou rovnou na jednotku intenzivní péče. Pro některé už je pozdě. Intenzivní péče je plná a vytváříme nové. Každý dýchací přístroj má cenu zlata: používáme přístroje z operačních sálů, kde teď utichla všechna odložitelná aktivita, a z operačních sálů se staly nové jednotky intenzivní péče.

Je až neskutečné, nebo aspoň tady, v případě nemocnice Humanitas Gavazzeni (kde pracuji), jak vůbec bylo možné zorganizovat a připravit v tak krátkém čase zdroje pro zvládání katastrofy těchto rozměrů. Každé rozdělení lůžek, místností, personálu, směn a úkolů se každý den znovu přehodnocuje, abychom našli ještě více možností. Dříve prázdná „oddělení duchů“ jsou teď plná a dělají pro své pacienty všechno, co můžou, ale začíná nás schvacovat vyčerpanost. Všichni jsme vyčerpaní, vidím příznaky vyčerpání i na tvářích, na kterých jsem jej dříve neznal. Vidím lidi, kteří zůstávají na místě i když skončí jejich přesčas. Vidím solidaritu od kolegů, kteří zajdou za internisty a ptají se jich, co můžou udělat, nebo se nabídnou převzít čerstvě přijatého pacienta. Doktoři posunují postele a převážejí pacienty, podávají léky místo sester. Plačící sestry, protože nedokázaly zachránit každého, záznamy vitálních funkcí pacientů, ve kterých už je zapsán jejich definitivní osud. Už nemáme žádné směny ani rozvrhy služeb.

Náš společenský život přestal existovat. Před několika měsíci jsme se s manželkou rozešli a ujišťuji vás, že jsem se vždycky snažil o to, vidět svého syna, i po noční směně, i kdybych kvůli tomu šel spát později. Ale už skoro dva týdny jsem dobrovolně bez kontaktu se svým synem i dalšími rodinnými příslušníky, protože se bojím, že je nakazím, a že oni pak nakazí moji starou babičku nebo jiné příbuzné, kteří mají zdravotní problémy. Mám pár fotek svého syna, dívám se na ně se slzami v očích, dokázali jsme udělat pár videohovorů.

Mějte taky trpělivost. Ano, nemůžete jít do divadla, muzea nebo do posilovny. Buďte milosrdní vůči těm zástupům starých lidí, které byste mohli zabít. Vím, není to vaše vina, ale vina těch, kdo vás přivedli na myšlenku, že se to přehání. A i tohle svědectví se lidem, kteří žijí daleko od epidemie, může zdát jako přehánění. Ale prosím vás, poslechněte nás, opouštějte domov jenom v naprosto nezbytných situacích. Nechoďte davově do supermarketů pro zásoby, to je to nejhorší, když se koncentrujete, pak vzrůstá riziko nákazy od lidí, kteří ani nevědí, že jsou infekční. Můžete tam jít mimo špičku. Máte-li obyčejnou roušku (dokonce i takovou tu pracovní), vezměte si ji. Neshánějte FFP2 a FFP3. Ty jsou určeny nám a začínáme jich mít nedostatek. Už teď jsme museli optimalizovat jejich použití jen pro některé situace, jak doporučuje Světová zdravotnická organizace vzhledem k tomu, že je jich všeobecně málo. Kvůli nedostatku ochranných prostředků jsme já a moji kolegové neustále vystaveni riziku nákazy, i přesto, že se snažíme. Někteří kolegové už nakazili svoje příbuzné a někteří jejich příbuzní už bojují o život. Jsme tam, kam byste se báli vkročit. Snažte se o to, abyste sem vkročit nemuseli.

Řekněte svým starým či nemocným příbuzným, ať zůstanou doma. Doneste jim potraviny. My takovou možnost nemáme, je to naše práce. To, co v posledních dnech dělám, není vlastně moje zaměření, ale dělám to i tak a budu to dělat tak dlouho, dokud budou splněny základní principy: pomáhat nemocným, aby se cítili lépe a uzdravovali se, nebo aspoň zmenšit utrpení a bolest těch, kteří se uzdravit nemohou. Moc se nebavím s lidi, kteří nás dnes označují za hrdiny a ještě včera nám nadávali a podávali na nás stížnosti. Jakmile všechno přejde, zase nám budou nadávat a podávat na nás stížnosti. Lidé zapomínají rychle.

A dnes nejsme ani hrdinové, je to naše práce. Už dřív jsme riskovali každý den: když ponoříme ruce do krvavého břicha někoho, o kom ani nevíme, jestli má HIV nebo žloutenku typu C. Děláme to i tehdy, když víme, že HIV nebo hepatitidu C mají. Když operujeme pacienta s HIV a pak měsíc bereme prášky, ze kterých je nám celý den na zvracení. Když se strachem otevíráme výsledky krevního testu potom, co jsme se omylem píchli jehlou, a doufáme, že tam nic nebude. Je to naše práce a naše emoce, dobré či špatné, musíme s nimi žít. Naším konečným cílem je být užitečný každému. Teď ale zkuste něco takového taky: svými činy můžeme ovlivnit životy či smrt několika desítek lidí. Vy, svými činy, ovlivníte daleko více lidí. Prosím, sdílejte tuto zprávu. Musíme rozšířit povědomí o tom, co se tu děje, aby to nezachvátilo celou Itálii.

Marian Kechlibar

Zdroj: http://www.zvedavec.org/komentare/2020/03/8225-bergamo-v-oblezeni-svedectvi-lekare-z-centra-epidemie.htm

P.S.: Článek vyšel 9. března 2020 na blogu Mariana Kechlibara. Ačkoliv jej převzalo dalších šest webů, usoudil jsem, že obsah je důležitý a přebírám jej také.
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponRuce pryč od poslankyně Karly Maříkové! Smíme myslet? Obávat se? Bránit se?   
Pridal tk Čtvrtek 12 březen 2020 - 04:38:08 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Naše země nám byla už z velké části ukradena pomocí bizarních zákonů podporujících invazivní korporace, invazivní neziskovky a invazivní organismy. Je třeba přijmout zákon proti každému, kdy by chtěl omezovat svobodu slova a svobodu projevu.

"Když žijete v zemi, ve které jste potrestán za rybaření bez rybářského lístku, ale ne za ilegální překročení hranic bez platného cestovního pasu, pak máte plné právo říci, že této zemi vládnou idioti."

Miloš Zeman

„Ve dvacátém století nesmíte myslet, že nesmíte myslet, smíte myslet, že smíte.“

Gabriel Laub

Smíme překážet v sebevraždě vlastního národa?

Policie České republiky žádá o vydání poslankyně SPD Karly Maříkové k trestnímu stíhání. Prý kvůli přečinu „podněcování k nenávisti“. Dopustila se uplatnění svobody slova, a to na svém facebooku jednoduchou logickou úvahou, že je-li zakázáno dovážet invazivní nepůvodní druhy rostlin a živočichů na území EU, pak by měl také platit zákaz vstupu pro muslimské imigranty, kteří jako invazivní druh vytlačují původní obyvatele. Imigranti jsou nepochybně invazivní, nepůvodní a jsou to živočichové stejně jako jiní lidé, včetně těch, kteří invazivní nejsou. Člověk není božskou bytostí, nechceme-li se vrátit k opičím sporům o Darwinovu teorii. V této souvislosti bych si dovolil ocitovat Karla Čapka v Bajkách a podpovídkách: „Plch: Jsou tři třídy tvorstva, plchové, zvířata a rostliny.“ Růst a vymírání lidských populací se řídí stejnými zákony jako u mšic nebo ledních medvědů. Pokud je součástí „správné“ ideologie povinnost vymřít, není dál co řešit. Z hlediska logiky jde o jednoduchou implikaci, kterou by měl zvládnout žák základní školy. Policie s ní má zjevně potíže.

Islám náboženstvím míru?

Až po vybití odpůrců Pro jistotu zkontrolujme platnost premis. O tom, že jsou muslimové invazivní, se lze přesvědčit pohledem do školního atlasu při elementární znalosti rozšíření světových náboženství. Žák šesté třídy by zvládl nalezení Mekky na mapě Arabského poloostrova. Stačí pak porovnat toto město v jeho středověkých rozměrech s dnešním rozšířením islámu. Od severní poloviny Afriky přes Blízký východ, Střední Asii, Pákistán, Indonésii, Filipíny až do jihovýchodní Asie. Na některých místech ještě si jistým úspěchem původní náboženství soupeří s islámem. Většina vrahů v nábožensky motivovaném násilí jsou muslimové, většina obětí nábožensky motivovaného násilí jsou také muslimové, totiž ti, kteří nevěří dost fanaticky. Islám tedy není náboženstvím míru, je velmi invazivní a agresivní. Mír ovšem nastává po vybití odpůrců. Propagátoři „kulturní rozmanitosti“ nechť se na ni jdou podívat do Saúdské Arábie.

Umírnění se budou bát k fanatikům nepřipojit

Do Evropy se rozšířili ve středověku. Ze Španělska byli vyhnáni, z Balkánu nedůsledně. Nyní přiházejí do Evropy, aby ji dobyli. Nejde o ony skromné turecké dělníky v Německu. Přicházejí převážně ti zcela netolerantní, kteří očekávají, že my se jim nejdříve přizpůsobíme a pak podvolíme. Takový islám je nebezpečný i pro muslimské země, které jsou k jiným náboženstvím tolerantní. Korán nabízí mnoho způsobů jak bezvěrce nebo jinověrce donutit být mrtvolami nebo muslimy. Buď se Evropa stane muslimskou no-go zónou, nebo no-go zónou nemuslimskou. Radikálové si nekonfliktní soužití při respektování našich zákonů nepřejí a neradikální se budou bát se k nim nepřipojit. Vyhlásí-li muslimští fanatici v evropském městě no-go zónu, bojí se jich i místní policie, natož ostatní muslimové, kteří na rozdíl od policie nemají kam odejít.

Smíme opovrhovat?

Zbývá jen argumentace, že člověk-muslim není živočich jako jiní lidé, ale nadpozemská bytost, která si zaslouží zvláštní zacházení. Jsou-li tedy správně premisy, je pravdivý i výrok poslankyně Karly Maříkové. Nejde o podněcování k nenávisti, ale o logicky správnou úvahu. Logika je neúprosná a nezná emoce, tedy ani nenávist. Necítím k těmto iniciativním policistům nenávist, ani k evropským politikům prosazujícím podporu imigrace. Za to mi nestojí. Cítím k nim opovržení. A vidím v nich překážku přijatelné budoucnosti Evropy. V případě vniknutí nositelů invazivní ideologie nebude zde původnímu obyvatelstvu dopřán ani život v rezervacích jako severoamerickým Indiánům. Stačí se podívat na země, které již ovládl islám. Takových politiků je bohužel, a nejen v Evropském parlamentu, většina. Buď s tím dokážeme něco udělat, nebo bude konec. S uplatněním jejich pravidel nic udělat nelze.

Zasloužit si třicet stříbrných

Sluhové perverzního režimu, který trestá za uplatňování základního demokratického práva, čímž je svoboda slova, zaslouží opovržení každého demokrata. Nemám žádné pochopení pro jejich snahu zasloužit si třicet stříbrných. Slouží režimu, který neslouží občanům, ale zahraničním zájmům podpořeným zvrácenou ideologií. Ještě existuje „nedotknutelnost obydlí“, ale už je popíráno, že tato země je naše. Pokud cizí elementy ohrožují zájmy domácích na území státu, situace hrozí konfliktem. Není záruka, že bude řešen ve prospěch domácích. Zdá se, že se o tom ani nesmí mluvit bez rizika stíhání. Zákony konflikt neřeší, ale jsou součástí problému. Naše země nám byla už z velké části ukradena pomocí bizarních zákonů podporujících invazivní korporace, invazivní neziskovky a invazivní organismy. Je třeba přijmout zákon proti každému, kdy by chtěl omezovat základní demokratická práva – svobodu slova a svobodu projevu.

Omezením svobody druhých je právo invazivně vnikat a svobodně zakládat no-go zóny, kde stát není schopen zajistit svoji jurisdikci. Je snad ochrana invazivních organismů v zájmu bezpečnosti státu?

Ústava ČR

Článek 1
(1) Česká republika je svrchovaný, jednotný a demokratický právní stát založený na úctě k právům a svobodám člověka a občana.


Listina základních práv a svobod

Článek 17
(1) Svoboda projevu a právo na informace jsou zaručeny.
(2) Každý má právo vyjadřovat své názory slovem, písmem, tiskem, obrazem nebo jiným způsobem, jakož i svobodně vyhledávat, přijímat a rozšiřovat ideje a informace bez ohledu na hranice státu.
(3) Cenzura je nepřípustná.
(4) Svobodu projevu a právo vyhledávat a šířit informace lze omezit zákonem, jde-li o opatření v demokratické společnosti nezbytná pro ochranu práv a svobod druhých, bezpečnost státu, veřejnou bezpečnost, ochranu veřejného zdraví a mravnosti.


Ivan David

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponBylo odhaleno tajemství vzniku hmoty ve vesmíru   
Pridal tk Čtvrtek 12 březen 2020 - 04:24:28 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Vědci z Michiganské univerzity a z Ústavu perspektivních výzkumů v USA zjistili, že přebytek hmoty nad antihmotou se dá vysvětlit existencí procesu axiogeneze. O výzkumu, který odhaluje tajemství vzniku vesmíru, se informuje ve zprávě pro tisk na portálu Phys.org.

Axion je hypotetická částice miliardkrát lehčí než proton, která se jen zřídkakdy dostává do interakce s obyčejnou hmotou. Podle názoru odborníků může jeho existence vysvětlit několik závažných fyzikálních problémů. Jeden z nich – silný CP problém – spočívá v tom, že silná jaderná interakce zůstává neměnná, bude-li kvantový systém vystaven operaci zrcadlení se současnou výměnou všech částic za antičástice (CP – symetrie). Kromě toho je axion kandidátem na roli částice temné hmoty. V nové studii vědci tvrdí, že axion vysvětluje nedostatek antihmoty ve vesmíru.

Podle názoru výzkumníků rotace axionu uvolňuje energii, která se mění v baryony (částice obyčejné hmoty). Způsobilo by to kaskádový efekt, který by vedl v konečném důsledku k převládání hmoty nad antihmotou.

Když jsou částice hmoty a antihmoty v interakci, navzájem se ničí. V prvních zlomcích vteřiny po Velkém třesku existovaly hmota a antihmota ve stejných množstvích. Tato symetrie bránila převládání jednoho typu hmoty nad druhým, pak ale něco způsobilo porušení rovnováhy.

Zdroj: Phys.org
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponCírkev může být na Slovensku potrestána za to, že odmítá dodržovat opatření proti koronaviru   
Pridal tk Čtvrtek 12 březen 2020 - 04:21:00 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Slovenský premiér Peter Pellegrini je připraven zahájit sankce proti místní pravoslavné církvi, pokud nebude dodržovat opatření přijatá v rámci boje proti šíření koronaviru, uvádí televizní kanál TA3.

V pondělí se počet nakažených virem COVID-19 na Slovensku zvýšil na 10 lidí. Toto číslo nezahrnuje rodinu čtyř slovenských občanů, kteří trvale pobývají v Rakousku a vykazují během testování pozitivní výsledek, údaje o nich zaznamenávají rakouské zdravotnické úřady.

Předseda vlády připomněl, že krizový štáb, v jehož čele stojí, zakázal od úterý na 14 dní veškeré masové veřejné akce včetně bohoslužeb a vedení katolické církve přijalo příslušná opatření. Podle Pellegriniho však vedení pravoslavné církve na Slovensku odmítlo zrušit své bohoslužby.

„Jsem překvapený a zklamaný tímto jednáním, církev existuje proto, aby pomáhala lidem, a ne proto, aby ohrožovala veřejné zdraví kvůli sobeckému dodržování tradic,“ řekl premiér.

Pellegrini má v úmyslu obrátit se na vedení pravoslavné církve na Slovensku s požadavkem, aby změnilo svůj názor a činy. Podle Pellegriniho mohou úřady republiky považovat činnost pravoslavné církve za ohrožení veřejného zdraví a reagovat na to příslušnými opatřeními.

„Pokud oni (vedení pravoslavné církve) nebudou respektovat pokyny a budou tvrdě stát na svém, budu první, kdo proti nim zahájí nezbytné sankce,“ zdůraznil předseda vlády.

Zároveň se v prohlášení na webových stránkách Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku, podepsaném metropolitou Rostislavem a arcibiskupem Jurajem, uvádí, že nehledě na epidemii pravoslavná církev na Slovensku považuje za svou povinnost připomenout věřícím nutnost zajištění jejich duchovních potřeb.

„Je nutné zdůraznit všem těm, kteří se obávají, že se mohou nakazit při líbání svatých ikon nebo pitím z jednoho poháru během společných bohoslužeb, že svaté přijímání (eucharistie) nebylo, není a nikdy nebude příčinou nemoci a smrti, ale naopak je zdrojem nového života v Kristu, rozhřešení a uzdravení duše a těla,“ uvádí se ve zprávě.

Zdroj: TV TA3, Sputniknews.com


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponItálie zavedla celostátní opatření na „uzavření", včetně pozastavení všech národních sportovních akcí   
Pridal tk Čtvrtek 12 březen 2020 - 04:16:15 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Večer 9. března místního času italský premiér Giuseppe Conte oznámil, že s cílem zabránit šíření epidemie pneumonie nového koronaviru, zavedla Itálie od 10. března opatření na „uzavření" na celostátní úrovni. S výjimkou pracovních důvodů, nouzové potřeby a jiných okolností nesmí lidé po celé zemi opustit bez povolení své bydliště.

Opatření stanovilo, že všechny sportovní akce v zemi, včetně ligy série A, budou pozastaveny, lhůta pro přerušení provozu škol bude prodloužena z 15. března do 3. dubna a veřejná shromáždění v místech, jako jsou venkovní bary a restaurace, jsou zakázána.

Italský poslanec Matteo Dall'Osso v rozhovoru řekl, že opatření na „uzavření" oznámená 9. března italskou vládou jsou velmi dobrá a měla být zavedena už dávno. V současné době by se Itálie měla sjednotit proti epidemii. V Itálii je však velmi obtížné tato opatření implementovat.

Podle nejnovějších údajů zveřejněných italským ministerstvem zdravotnictví 10. března v 18:00 místního času bylo v Itálii potvrzeno 8.514 nových případů, 631 lidí nemoci podlehlo, 1.004 pacientů se vyléčilo a celkový počet potvrzených případů je 10.149.


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponUSA ztrácí čas na prevenci epidemie   
Pridal tk Čtvrtek 12 březen 2020 - 04:14:49 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Po tvrdé práci to trvalo jen více než měsíc a Čína účinně zvládla epidemii. Údaje ukazují, že 9. března počet nově diagnostikovaných případů ve Wuhanu poprvé klesl pod 20. Mimo Wuhan nebyly v provincii Hubei potvrzeny žádné nové případy po dobu pěti po sobě jdoucích dnů a v provinciích mimo Hubei nebyly po tři po sobě následující dny potvrzeny žádné nové místní případy. Jak 9. března zdůraznila Světová zdravotnická organizace (WHO), epidemie v Číně končí.

Současně počet případů ve Spojených státech stále roste. Do 19:00 EST 9. března, více než 30 států ve Spojených státech potvrdilo případy koronaviru, deset států vyhlásilo stav nouze a celkem nejméně 704 potvrzených případů s 26 úmrtími.

Taková je situace prevence a kontroly epidemie ve Spojených státech, v jedné z nejrozvinutějších zemí na světě. První případ byl ve Spojených státech diagnostikován už 20. ledna, ale ještě před deseti dny vláda USA zastávala tento postoj:

„Riziko pro Američany je stále velmi nízké a výroba vakcíny postupuje velmi hladce."

„Spojené státy připravily roušky, ale nemusí je potřebovat."

„Lidé se mohou vyléčit z nového koronaviru jako ze chřipky."


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPřejít na stranu  [1] 2
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2020
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.2090 sec,0.0483 z toho dotazů.Dotazů v DB:17. Použitá paměť:1,713kB