Sobota 14 březen 2020
Česká republika – Čína 0:7. (Zatím...)   
Pridal tk Sobota 14 březen 2020 - 17:20:48 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
V pomyslné soutěži mezinárodní diplomacie o slušnosti v mezistátních vztazích, humanitě a spolupráci národů utrpěla naše země drtivý debakl.

Je zcela jisté, že naše „národní reprezentace“ se však z těchto výsledků až na jednotlivé výjimky nehodlá poučit. Jakpak se vlastně vyvíjelo skóre diplomatické extraligy 2019/20?

ČR – ČLR 0:1

Novopečený primátor pod emblémem zkřížených hnátů a naprostý politický diletant Zdeněk Hřib se iniciativně zviditelnil i zesměšnil, když inicioval výpověď partnerské smlouvy mezi Pekingem a Prahou. Nešlo o nic menšího, než o změny platnosti již uzavřeného dokumentu, ze kterého do té doby obě města profitovala.

Primátorovi se však nelíbil odkaz na oficiální postoj České republiky, která vyznává politiku jediné Číny. (kolik by jich také mělo být, že?) Přes varování z čínské strany byla smlouva nakonec vypovězena, tratí Praha, Česká republika, škody pro Peking i ČLR jsou pod rozlišovací schopnosti jejich vlády i města. Jen je jim to prostě líto. A už vědí, že kdesi v Evropě je bývalá sympatická země, kdy ovšem jediná radnice ve stylu bukanýrské republiky Tortuga dokáže rozhodit dlouho budované přátelské vztahy a naše „hodnotově“ vzdělaná vláda s tím prd nadělá, neboť je trvale zaměstnána nácvikem předklonu směrem k Frankogermánii.

ČR – ČLR 0:2

Tato změna skóre jde opakovaně a mnohonásobně na vrub místních aktivistických pisálků a dalších probruselských tlampačů. Horoucně stále adorují gangsterské přepady infrastruktury v Hong-kongu, vylupování obchodů, teror proti obyvatelstvu provincie zástupy individuí s maskovanými tvářemi, přilbami, molotovovými koktejly, tyčemi a nezbytnými hvězdnatými třepetalkami v rukou. Prý boj za lidská práva. Škoda, že nebylo zmíněno, kdy, kde a kdo je obyvatelům Hong-kongu ve svobodných volbách bral. Pouze čínští minářové direktivně žádali – toho(tu) ANO, ovšem toho(tu) rozhodně NE! Jak sami víme, ukázkový případ „hodnot“ v praxi.

ČR – ČLR 0:3

Dnes bohužel již zesnulý bavič, ačkoli jinak zkušený politik ODS ve funkci šéfa Senátu PČR Jaroslav Kubera zvažoval cestu do 23. odštěpenecké čínské provincie Tchaj-wanu. Protože žurnalistická soldateska medializovala s gustem vrtoch veselého nestora ODS a popularita mu dělala dobře, držel se svého politicky nekonzistentního nápadu poznamenán svou pozicí a podivnou senátní infekcí jako cosi košile.

„A pojedu, to víte, že pojedu.....!“, hartusil před pravdoláskovou squadrou novinářského žoldáctva bodře a dle kuloárových zdrojů o tom vskutku i přes upozornění ze strany prezidenta republiky a dalších diplomaticky střízlivějších politiků uvažoval. (Ale vlastně už nedodal a nestihl to, zda se do čínských končin vydá jako reprezentant Senátu nebo soukromě.) ČLR ustála další český políček bez zaznamenatelnějších potíží.

ČR – ČLR 0:4 a současně i 0:6

Kuberova nápadu se radostně přidržel jeho nástupce v řídící pozici nejzbytečnější politické instituce ČR bývalý matikář Miloš Vystrčil. On totiž pan nový předeseda má takovou osobnostní obsedanci neustále šéfovat a zvát si někoho na kobereček. Na to konto i rozprávěl na obrazovce České televize v INTERVIEW-24, kterak senátor má možnost iniciovat v této komoře tzv. veřejná slyšení, kde mají povinnost se zúčastnit třeba i předvolaní jiní ústavní činitelé, jako předseda ÚS, premiér apod. Jde pochopitelně o lež, u modropolitika však nikoli neobvyklou.

Panu Vystrčilovi naštěstí jeho cestovní záchvaty do hájemství mnohonásobného již zemřelého vraha Čankajška vytloukli z hlavy spojenými silami prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš. Podobně, jako jeho politicky rovněž impotentní touhu požadovat odvolání velvyslance ČLR Čang Ťien-mina za údajné vměšování do vnitřních záležitostí ČR.

Vysrčilovy úlety samozřejmě rovněž vděčně kvitovala tzv. lidskoprávní komunita, co udává tón „hodnot“ a „našeho způsobu života“ hlavně v pražských kavárnách, jistě tedy byly zaznamenány i čínskou stranou. Ta primitivismus trafikanta Vysrčila nijak nekomentovala. Prostě – jen o nich ví.

ČR – ČLR 0:5

Tohoto skóre docílil za pomocí svých odborníků sám premiér Babiš, jenž na oficiální žádost ČLR o humanitární pomoc při propukající koronavirové pandémii odpověděl vlastně ve stylu: „Sami máme málo a co máme, nedáme...“, načež neurčitě přislíbil jakousi pomoc finanční. Až pod tlakem veřejnosti, kdy se lidé z ČR sami začali skládat a vybírat potřebnou pomoc pro Čínu na popud města Třebíče a přidaly se soukromé firmy s jednotlivými občany, stát si tak trochu „zaparazitoval“. Vybrané přislíbil odeslat vládním letadlem a ještě prý něco přidá. Nakonec snad i dvěma letadly. I toto čínští příjemci vyhodnotili dobře. Pomoc od občanů s vděkem přijali, to druhé letadlo však už dali k dispozici vládě ČR, když už jsme tehdy na tom byli tak špatně...

ČR – ČLR 0:7

Zde se nám tak trochu vrací náš vlastní gól. (Po pravdě – všechny v tomto pomyslném mači jsou naše vlastní.) Navzdory všemu ostouzení způsobu vlády v ČLR a holedbání se vlastní pokrokovostí jsme tak jaksi bez zájmu médií museli v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu kvůli pandémii takříkajíc „přilézt ke křížku“. Máme totiž nedostatek identifikační sér na rozpoznání koronaviru z odebraných stěrů.

Svět „hodnot“ a „našeho způsobu života“ za našimi humny - inu není to tam lehké. Možná „sami mají málo a co mají, nedají?“ Ta séra umí vyrábět i Čína, takže jsme je tedy požádali, no..., víte... A můžeme být klidní v pátek 13.3. pro ně letí vládní speciál. Čína je pošle bez podmínek. Nemusíme se ani omlouvat za to, že nám vládnou pitomové, když jsme si je sami zvolili a je to tedy ta naše úplně nejhlavnější „hodnota“.

Svatopluk Otava, komentátor ANS

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponLékaři informovali o těžkých následcích koronaviru   
Pridal tk Sobota 14 březen 2020 - 10:53:32 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Pacienti, kteří se vyléčí z koronaviru, mohou pak trpět horším fungováním plic a záduchou při rychlé chůzi, oznámili ve správě zdravotnických úřadů Hongkongu.

Tento závěr se zakládá na pozorování skupiny ze 12 uzdravených pacientů. Jak oznámil vedoucí střediska pro infekční choroby nemocnice princezny Margaret Owen Tseng, dva nebo tři z nich už nejsou schopni toho, co mohli dělat dříve.

„Zadýchávají se při rychlé chůzi. U některých pacientů se pozoruje snížení funkce plic o 20 až 30 procent (po uzdravení),“ cituje lékaře list The South China Morning Post.

Podle jeho slov budou tito pacienti dále vyšetřováni, aby bylo zjištěno, do jaké míry je u nich oslabena funkce plic, a bude jim také předepsána fyzioterapie pro posilování plic.

Rozbor výsledků počítačové tomografie plic devíti pacientů, kteří se léčili v nemocnici Princezny Margaret, ukázal příznaky podobné symptomu matného skla, což svědčí o poškození vnitřních orgánů.

Owen Tseng přitom dodal, že ještě bude třeba vyjasnit, jaký dlouhodobý účinek může mít tato nemoc na plíce. Odborníci hodlají například zjistit, jestli může COVID-19 napomáhat vývoji fibrózy plic, kdy v nich vznikají proužky vazivové tkáně, což brání jejich normálnímu fungování.

Lékař doporučil také všem propuštěným pacientům cvičení pro stimulování kardiovaskulární soustavy, například plavání, které pomůže rehabilitaci plic.

Pandemie COVID-19

Světová zdravotnická organizace vyhlásila 11. března epidemii nového koronaviru COVID-19 za pandemii. Ve světě je nakaženo už přes 140 tisíc lidí ve více než 130 zemích, většina z nich se uzdravila, více než pět tisíc nemocných ale zemřelo.

Zdroj: The South China Morning Post; Sputniknews.com
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponZemřela Pilarka   
Pridal tk Sobota 14 březen 2020 - 10:47:58 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Známá česká zpěvačka a herečka Eva Pilarová zemřela. Legendární "Pilarka" podlehla dlouhé nemoci a poslední týdny byla v péči Boromejek. Bylo ji 80 let.

Eva Pilarová během své celoživotní kariéry získala tři Zlaté slavíky a měla za sebou několik hereckých rolí, například v oblíbeném filmu Kdyby tisíc klarinetů. Proslula řadou populárních hitů jako Hrom aby do tebe nebo Co je to láska, ale také svým unikátním hlasem oplývajícím navíc vynikající pěveckou technikou. Měla soprán o třech oktávách. V roce 2009 byla Evě Pilarové udělena Medaile Za zásluhy.

Zpívala už od dětství. Koncem 50. let začala na brněnské JAMU studovat operní zpěv, zároveň v té době vystupovala v divadle Večerní Brno, které po čase opustila, aby nastoupila do pražského divadla Semafor. Tam vystupovala i s legendární dvojicí Jiří Suchý a Jiří Šlitr. Pak odešla do divadla Rokoko, kde spolupracovala s Waldermarem Matuškou. Jejich duety patřily později ke zpěvaččiným nejpopulárnějším písním, stejně jako hity, které nazpívala s Karlem Gottem.

Prožila tři manželství. Prvním manželem byl hudebník Milan Pilar, který emigroval do Západního Německa, druhým pak byl zpěvák Jaromír Mayer. Od roka 1984 byl jejím třetím manželem tanečník Jan Kolomazník.

Polistopadové období věnovala Eva Pilarová spíše swingu a jazzu, vydala také dvě vzpomínkové knihy a několik kuchařek, vedle koncertů zkoušela fotografovat a mihla se v seriálech Ohnivý kuře či Stopy života. O jejím životě vzniklo několik dokumentů, kde například vyprávěla i o svém boji s rakovinou nebo o ztrátě kapely při letecké havárii.

Zdravotní potíže známé zpěvačky začaly v roce 2018, kdy si zlomila rameno a stehenní kost. Zlomeniny ji upoutaly na dlouhou dobu na lůžko, a dokonce musela podstoupit i reoperaci. Podrobila se v říjnu roku 2019 plánovanému zákroku na ledvině a dostala stent, ale také začala mít problémy s lymfou. Od té doby byla zpěvačka většinou v nemocnici. V posledních měsících se také objevilo podezření na leukemii, které se však nepotvrdilo.


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponSyrský plukovník dezertér prohlásil, že USA posílají ozbrojence do Idlibu   
Pridal tk Sobota 14 březen 2020 - 10:20:10 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Syrské tajné služby zjistily, že američtí vojáci posílají jimi kontrolované ozbrojence za hranice 55kilometrové zóny kolem své základny v At-Tanfu, mj. do provincie Idlibu, aby prováděli diverze.

Toto prohlášení učinil bývalý plukovník syrské armády zatčený za dezertérství Sultan Aid Abdelláh Souda. Videozáznam interview s ním poskytli ruským novinářům syrští vojáci. Soudu zadrželi v únoru příslušníci vojenské kontrarozvědky syrských ozbrojených sil při pokusu o návrat na území kontrolované Damaškem. Řekl, že se připojil k ozbrojencům skupiny Magavir as-Saura a absolvoval přípravu pro záškodnickou činnost u amerických odborníků. Američtí vojáci jim dávali bojové úkoly a přitom dobře platili – sám plukovník pobíral mzdu v částce 500 dolarů – na syrské poměry jsou to obrovské peníze.

„Po přípravě u amerických instruktorů je posílali na východ, k Eufratu, aby tam dělali diverze, hlavně na ropných objektech a na objektech vládou kontrolované infrastruktury, aby lidi zastrašili a způsobili jim škody. Nevím přesně, co se Američanům stalo, ale snížili financování a řekli, že když chcete dostávat víc, musíte plnit úkoly za hranicemi 55kilometrové zóny… Část ozbrojenců byla poslána do provincie Hasaka, a jiní do Idlibu,“ řekl bývalý plukovník a podotkl, že v poslední době se počet teroristů v regionu At-Tanf snížil.

Podle jeho slov, američtí vojenští instruktoři učili ozbrojence, mezi nimiž byli i cizinci, jak mají zacházet se zbraněmi, dobře je zásobovali a dávali oblečení, které nosí teroristé.

„Se zbraněmi nebyly žádné problémy: dávali je nám američtí vojáci. Přičemž se tyto zbraně dovážely přes Saúdskou Arábii a Jordánsko. Ty zbraně byly různé výroby – čínské a NATO. Ty nejlepší byly z členských zemí NATO,“ řekl dezertér.

Dezertérství syrského plukovníka

Podle informace syrských speciálních služeb Sultan Aid Abdelláh Souda dezertoval v roce 2013 kvůli hrozbám jeho rodině ze strany teroristů Islámského státu a utekl do táboru Er-Rukban, kde vlastnil internetový obchod a poskytoval místním obyvatelům za peníze přístup na internet. V roce 2016 přijal návrh americké strany na spolupráci a sloužil velitelem opěrného bodu Az-Zuveyriya v osadě At-Tanf. V prosinci roku 2019 byl vězněn 58 dnů za porušení zákazu použití mobilního spojení, který platí na území americké vojenské základny. Poté se rozhodl opustit s rodinou At-Tanf.

Po zadržení poskytl údaje o počtu vojáků a zbraní na základně At-Tanf, o nezákonných ozbrojených útvarech dislokovaných na území základny, a také souřadnice významných objektů. Poskytl rovněž informaci o přibližném počtu rodin, které se chtějí vrátit na vládou kontrolované území.

Zdroj: https://sptnkne.ws/BEXC
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponZavírají se restaurace a obchody s výjimkou lékáren a potravin   
Pridal tk Sobota 14 březen 2020 - 05:52:57 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Vláda rozhodla s účinností od sobotních 06:00 o uzavření obchodů s výjimkou prodejen potravin, lékáren, drogerií, čerpacích stanic a některých dalších. Opatření má trvat do úterý 24. března 06:00. Se stejnou účinností kabinet zakázal přítomnost veřejnosti v provozovnách stravovacích služeb, výjimkou je například zaměstnanecké stravování.

Ze zákazu jsou podle informací na webu vlády vyňaty prodejny potravin, výpočetní techniky a elektroniky, pohonných hmot, hygienického zboží a drogerie, lékárny, prodejny malých domácích zvířat, krmiva, brýlí, novin, prádelen. Otevřeny rovněž zůstávají prodeje přes internet, pokud se prodává v provozovně.

Rovněž se zakazuje přítomnost veřejnosti v provozovnách stravovacích služeb kromě těch, které neslouží veřejnosti, jako např. zaměstnanecké stravování. Zákaz neplatí pro provozovny rychlého občerstvení, které mají výdejové okénko.

Zakazuje se provoz stravovacích služeb v nákupních centrech o ploše nad 5000 metrů čtverečních.

Celé znění rozhodnutí vlády:

Vláda rozhodla o uzavření všech obchodů kromě prodejen potravin, lékáren, drogerií, čerpacích stanic a některých dalších

Vláda České republiky rozhodla s účinností od 14. března 2020 od 6.00 o uzavření všech obchodů, s výjimkou prodejen potravin, lékáren, drogerií, čerpacích stanic a některých dalších.

USNESENÍ VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY
ze dne 14. března 2020 č. 211
o přijetí krizového opatření

V návaznosti na usnesení vlády č. 194 ze dne 12. března 2020, kterým vláda v souladu s čl. 5 a 6 ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, vyhlásila pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru, označovaný jako SARS CoV-2, na území České republiky nouzový stav a ve smyslu § 5 písm. a) až e) a § 6 zákona č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení a o změně některých zákonů (krizový zákon), ve znění pozdějších předpisů, pro řešení vzniklé krizové situace, rozhodla o přijetí krizových opatření, tímto ve smyslu ustanovení § 5 odst. 1 písm. e) a § 6 odst. 1 písm. b) krizového zákona

Vláda

I. z a k a z u j e

s účinností ode dne 14. března 2020 od 6:00 hod. do dne 24. března 2020 do 6:00 hod. maloobchodní prodej a prodej služeb v provozovnách, s výjimkou těchto prodejen:

potravin,
výpočetní a telekomunikační techniky, audio a video přijímačů, spotřební elektroniky, přístrojů a dalších výrobků pro domácnosti,
pohonných hmot,
paliv,
hygienického zboží, kosmetiky a jiného drogistického zboží,
lékárny a výdejny zdravotnických prostředků,
malých domácích zvířat,
krmiva a dalších potřeb pro zvířata,
brýlí, kontaktních čoček a souvisejícího zboží,
novin a časopisů,
tabákových výrobků,
služeb prádelen a čistíren,
prodeje přes Internet a dalšími vzdálenými prostředky, přičemž uvedené zboží a služby se převážně prodávají nebo nabízejí v dané provozovně,
s účinností ode dne 14. března 2020 od 6:00 hod. do dne 24. března 2020 do 6:00 hod. přítomnost veřejnosti v provozovnách stravovacích služeb, s výjimkou provozoven, které neslouží pro veřejnost (např. zaměstnanecké stravování, stravování poskytovatelů zdravotních služeb a sociálních služeb, vězeňských zařízení);

tento zákaz se nevztahuje na prodej mimo provozovnu stravovacích služeb (např. provozovny rychlého občerstvení s výdejovým okénkem nebo prodej jídla s sebou bez vstupu do provozovny), který může probíhat bez časového omezení,

s účinností ode dne 14. března 2020 od 6:00 hod. do dne 24. března 2020 do 6:00 hod. činnost provozoven stravovacích služeb, umístěných v rámci nákupních center s prodejní plochou přesahující 5 000 m2,

s účinností ode dne 14. března 2020 od 6:00 hod. provoz heren a kasin podle zákona č. 186/2016 Sb., o hazardních hrách, ve znění pozdějších předpisů,
II. ruší s účinností ke dni 14. března 2020 k 6:00 hod. body I. 2. a I. 3. usnesení vlády ze dne 12. března 2020 č. 199.

Ing. Andrej Babiš, v. r.
předseda vládySdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponOkamžik pravdy   
Pridal tk Sobota 14 březen 2020 - 05:38:00 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Teď je ta chvíle, kdy se ukáže, kdo opravdu umí. Pro ty, kdo nejsou v první linii, znamená nouzový stav hlavně omezení, ale takové vytržení z rutiny může být docela užitečné, když pominu hrůzy na bankovních účtech. Může nabídnout odstup k zamyšlení, kde všude jsme si o ten průšvih koledovali. Až to odezní, neměla by následovat jen úleva, ale také poučení z krize.

Italské statistiky jasně ukazují, že koronavirus není obyčejná chřipka. Ve chvíli, kdy to píšu, tam zatím mají 15 tisíc případů a tisíc mrtvých. Ale nemoc běží, podstatnější údaj bych viděl v tom, že skoro pětina registrovaných případů je těžkých. Pro srovnání v ČR chřipka každoročně zkosí tak 1500 osob, ale při daleko větším rozšíření. V sezóně 2018 – 2019 u nás vyhledalo lékaře s akutní respirační infekcí a chřipkou celkem 996 tisíc osob.

http://www.szu.cz/tema/prevence/je-koronavirus-jako-chripka

Rozhodná reakce vlády proti podstatně nebezpečnějšímu Covid-19 je tedy na místě.

Pandemie však nespadla z nebe. Je důsledkem toho, že celý náš svět je oslaben. Nejsou to jen klimatické změny, které epidemii provázejí také horečkou krajiny a měst. Tato vlna rekordních teplot je pandemií zastíněna a možná zkrátí její řádění, ale až karantény skončí, nastoupí letní sucha a vedra a starosti se vrátí.

Také světový finanční systém je prorostlý rakovinou, která obludně zvětšila jeho rozměry a pohlcuje stále větší podíl z toho, čím se má uživit celá společnost. Teď je na pokraji kolapsu, jednodenní propad amerického burzovního indexu S&P 500 skoro o deset procent byl překonán jen za velké krize 1929 a po burzovním kolapsu z října 1987, který však byl jednorázovým důsledkem nezvládnutí nových obchodovacích systémů.

Na propastný rozdíl mezi výnosem práce a kapitálu upozorňuje francouzský ekonom Thomas Piketty v Kapitálu 21. století. Poměrně pracně, studiem archivů a databází, zjišťoval nejprve podíl kapitálu v národním produktu, a pak i jeho celkový výnos. Ve vyspělých kapitalistických zemích činí souhrn různých forem kapitálu zhruba šestinásobek celkových ročních příjmů v zemi. V běžném roce pak bývá kapitálový výnos na nějakých 5 procentech (ze kterých inflace ukousne 2–3 procentní body). Jestliže však těchto 5 procent sklízíme šestkrát (zásoba je šestinásobek), pak máme k dispozici 30 procent veškerých národních příjmů. To je jedním slovem šílené.

Kapitál má přitom několik důležitých vlastností. Má jej jen někdo, alespoň ten významný. Druhou vlastností je to, že jen ten významný vynáší vždycky. Například na obnově po finanční krizi 2008 vydělalo jen 10 procent největších majitelů finančních aktiv, zatímco penzijní fondy, kde mají aktiva obyčejní lidé, krachovaly a prodělávaly. Při nedělní televizní debatě v arizonském Phoenixu s Joe Bidenem chce Bernie Sanders položit otázku, co Biden říká skutečnosti, že tři nejbohatší americké rodiny vlastní víc než dolní polovina obyvatelstva USA.

Nemocná je také energetika, a rozhodně zrovna ta česká. Její přecentralizované systémy mají obrovskou vnitřní spotřebu, už jen tím, kolik elektřiny se promění v dlouhých drátech v teplo a ztratí do vzduchu. Další rozvoj přenosové sítě má tyto slabiny ještě prohlubovat, protože se bude přizpůsobovat stavbě dalších jaderných bloků v Dukovanech a Temelíně.

Máme sice koncepci budování „chytrých sítí“ pro potřeby nastupující decentrální energetiky, ale ta centrální nastupuje mnohem důrazněji. Národní klimaticko-energetický plán počítá se zvýšením podílu zelené elektřiny do roku 2030 jen o tři procentní body na 16,9 procenta, všechno ostatní má zařídit jádro. To znamená obrovský stálý zdroj, který po nejbližších šedesát let znemožní snižovat energetickou spotřebu, ledaže bychom pak tu nadbytečnou drahou elektřinu vytloukali přes elektrody někde do rybníka.

Avšak uvidíme, jestli virus trochu neochladí naše nadšení, když se nyní zjišťuje, že i v době nejtěžších epidemií musí být v těchto elektrárnách potřebný počet odborně připravených zdravých lidí, i kdyby tam měli být třeba rok pod uzavřením. To je další omezení, které jsme si zatím příliš neuvědomovali. A nezapomeňme na riziko nedostatku chladicí vody, až začnou naše řeky – podobně jako opakovaně Labe – v letních vedrech vysychat. Elektrárny potřebují zhruba stejně vody jako všechny domácnosti.

Dokončuji zrovna televizní dokument o tom, jak nám mohou při ochraně klimatu pomoci nové technologie (včetně pružných výrobních systémů s umělou inteligencí) a vyslechl jsem spoustu informací o potenciálu obnovitelných zdrojů v České republice. Například to, že Česko se geograficky i kulturně podobá jižnímu Německu. Proč by tedy nemohla být větrná energie využívána podobně jako u nich? I když započteme omezení, která oni ctí také, když například kvůli krajinnému rázu někde větrníky instalovat nejde, stále máme potenciál pro výrobu 10 až 20 procent elektřiny z větru. Je dost větrných míst, kde lze získávat proud za 1,50 – 2,00 Kč/kWh.

https://www.hnutiduha.cz/aktualne/vetrne-elektrarny-loni-pokryly-15-spotreby-elektriny-v-eu-ceska-republika-nadale-zaostava

Podobně je to se sluneční energií, jejíž využívání začíná být směrováno nejen na střechy, ale také k agrivoltaice, tedy soužití se zemědělskou produkcí. Například formou vertikálních poloprůhledných panelů ve velkých odstupech, aby mezi nimi projel traktor se zemědělským nářadím. Jejich působení je dokonce zemědělsky pozitivní. Někde pomáhají zastiňovat citlivější plodiny, jinde zase fungují jako větrolamy a snižují odpar z půdy.

https://oze.tzb-info.cz/fotovoltaika/19000-agrivoltaika-reseni-pro-nova-solarni-pole

Jednou z krutých slabin České republiky je nadměrná závislost na zahraniční spolupráci i v oborech, kde je to zbytečné. To je největší chyba hospodářské strategie. Podmínky jsou přitom nastaveny tak, aby se tato chyba vyplácela. Tedy vyplácí se jen někomu, o nevýhody se dělí ti ostatní. Nejkřiklavější příklad představuje zemědělství, které v loňském roce rekordně vydělávalo, přestože bylo sucho, pokračuje devastace půdy a převažuje výroba základních surovin, které se zpracovávají v zahraničí.

Ministr zemědělství Miroslav Toman si to uvědomuje, ale je otázka, čeho může dosáhnout v prostředí mocných zájmových skupin, které si na to zvykly a žijí z toho. Tohle zaznělo v těchto krizových okamžicích:

„Snad si lidé právě v těchto dnech uvědomí, jak důležité tuzemské zemědělství a výroba potravin je. Jde o strategické sektory, které musíme dostatečně podporovat. V současné chvíli je důležité také zajistit pro tyto sektory i dostatek dezinfekčních prostředků a ochranných pomůcek, prioritní přístup ke zdrojům nebo finanční úlevy, například pozdější platbu DPH, aby nebyla výroba potravin jakkoliv ohrožena,“ uvedl ministr.

https://roklen24.cz/a/SrrAc/ministr-toman-produkce-potravin-neni-ohrozena-firmy-maji-zpracovane-krizove-plany-a-zasoby-na-plynulou-vyrobu

Já bych to podpořil, ale s důležitým doplněním. Teď dělejme všechno proto, ať to zůstane v chodu. Ale pro budoucno musíme spoustu věcí zásadně změnit. První je systém dotací na plochu, to je nesmysl, který zaslepeně financuje i vraždu půdy, bezohledné zacházení, kdy z půdy mizí veškeré organismy a stává se jen substrátem pro minerální hnojiva a pesticidy. Druhou je podpora největších výrobců, kteří jsou tak logicky orientováni na export základních surovin a zbavují nás potenciálu přidané hodnoty a lokální potravinové soběstačnosti. Třetí je neexistence systematické podpory lokálního ekonomického cyklu, chybějící finanční zdroje, poradenská síť, propojenost s výzkumem, podpora pilotních programů, na kterých by se to mohli všichni učit. Nemluvě o dostupnosti půdy pro komunitní potřeby.

Svět je nemocný. Přišel okamžik pravdy. Jistě, napřed dejme do pořádku plíce. Ale pak už se zaměřme i na to další. Těch chorob je nějak moc, a až to s námi sekne, nebude to pěkné...

Zbyněk Fiala

Zdroj: Vaše věc
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponZlostný výlev pana Hrušínského je opravdu mimo mísu   
Pridal tk Sobota 14 březen 2020 - 05:25:38 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Teď už to není ani těch sto diváků, kteří by mohli přijít na představení. Už je to nejvýš do třiceti, tedy divadlo je třeba zavřít. Co dělat? Zkoušejte, opravujte divadlo, uklízejte, gruntujte. A čekejte co bude dál. Jako každej.

Nějakého kluka na ministerstvu zdravotnictví a Bureše si mohl člověk jména Hrušínský odpustit. To nemá člověk aspoň průměrné inteligence snad zapotřebí. Pan premiér Babiš pracoval za minulého režimu v zastoupení několika firem v zahraničí, v hledáčku STB tedy být musel. Jestli ho vedli pod heslem Bureš? Vedli spis na všechny, kdo pracovali v zahraničí v zastoupení našich firem. To ale snad pan Hrušínský ví. Jeho otec Rudolf Hrušínský, obdivovaný a všemi ctěný herec, byl komunisty oceněn titulem národní umělec. Doufám, že mu to nikdo nevyčítá. Pracoval a prožil svůj obdivuhodně plný život za komunistů. To mu snad nikdo nemá za zlé, nevyčítejte to ani Babišovi.

A že jsou dnes komunisti tak blízko vládě? Měli být rozpuštěni zákonem v r. 1990. U toho tenkrát Babiš ale přece nebyl. Tenkrát to bylo v režii Havla a jeho přátel disidentů. A ten další, kdo je zodpovědný za blízkost komunistů vládě? To je dnešní sněmovní opozice. ODS a Piráti dostali přednostní nabídky vstoupit do vlády. Ve své nadutosti odmítli respektovat výsledky voleb.

Mysleli si snad, že se Babišova vláda rozpadne sama? Jako si možná kdysi Havel myslel, že komunisti sami zaniknou, že je nikdo volit nebude? Velký omyl těch, kteří si o sobě myslí, že jenom oni mají patent na rozum. Mezi ty bohužel patří i někteří známí a jinak oblíbení umělci.

A jestli někomu dnešní problém koronavirus nějak slouží? Tak Babišovi určitě ne. Bude asi těžké udržet růst HDP, možná se bude muset sáhnout k regulačním balíčkům (za své vlády je musel použít Václav Klaus), aby nedošlo k tak katastrofálnímu propadu jako za ministra financí Kalouska. Pro Babiše je toto velká čára přes rozpočet.

Možná si mnou ruce alarmisté. Letecká doprava kolabuje, snižuje se i kamionová doprava zboží. Tedy první krok k uhlíkové neutralitě. Gréta triumfuje.

Každopádně to ovšem ukazuje na další totální neschopnost Evropské unie. Zhroutila se pod náporem běženců, hroutí se pod náporem koronaviru.

Nebo si někdo myslí, že to množství běženců v Německu se bude chovat podle nějakých regulačních zákonů vlády? Kolik potenciálně nakažených je v Bruselském Molenbeeku, kam se bojí vstoupit i policie? To potom i ta chmurná předpověď Angely Merkelové, že v Německu se nakazí 70% obyvatelstva, je možná ryze pragmatická. Ještě horší prognóza vychází z Velké Británie, že tam se nakazí 90% obyvatelstva. Těch původních Britů už je tam menšina - 40%.

Zkusme soustředěně plnit příkazy vlády dané vyhlášením stavu nouze. A všechny ty animozity nechme na pak. Stejně nám nic jiného nezbývá.

Autor: Vladimír Zeman

Zdroj: https://vladimirzeman.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=747115
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponNaši nekompetentní liberální europapaláši mají původní občany Evropských států, za naprosté idioty   
Pridal tk Sobota 14 březen 2020 - 05:22:37 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Mámo, hosti jdou! Nebo to snad nejsou hosté? Že by snad ubozí pokorní uprchlíci před válečným běsněním hledali útočiště pro ty nezranitelnější (děti, ženy a starce) u nás? Myslím, že nikoliv, myslím, že tito hluční bojovníci, deroucí se silou do Evropy, nás mají za podřadné pitomce. Za slabochy, kteří je budou pokorně živit a nechají je dělat si, co se jim zamane. Za zbabělce, kteří ve strachu před vlastními vládci sklopí uši před násilím na svých ženách a dcerách, pokorně budou chodit do práce, aby tito noví pánové, které nám vnucuje Evropská Unie, měli zajištěný pohodlný život.

Myslím, že naši nekompetentní liberální europapaláši mají nás, původní občany Evropských států, za naprosté idioty a submisivní nicky.

Podívejme se pravdě do očí: To vše, co se nyní děje, pandemie koronaviru, 5 let migrační krize, odsávání přidané hodnoty, vyrobené v ČR, do zahraničí, to vše jsme nemuseli mít, nebýt našeho členství v EU! Nebýt Lisabonské smlouvy, Schengenské smlouvy, přesunu pravomocí národního státu do rukou Bruselu a nebýt naší, tolik poslušné, vlády.

Frau Merkel, ihre Gaeste kommen!

Autor: Jirka Kobza
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponMinistr vnitra Rakouska: Kriminální převaděčské bandy jen čekají, až začneme přijímat ženy a děti!   
Pridal tk Sobota 14 březen 2020 - 05:20:35 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Rakouský ministr vnitra Karl Nehammer důrazně odmítl snahy některých levicových aktivisů a politiků přijímat z Turecka imigrantské ženy a děti.

„Zločinecké převaděčské bandy jen čekají na takovýto signál!“

Dobře míněné ohledy by jen vedly k protiřečícímu výsledku – ještě více žen a dětí by přivedly do nebezpečí. Účast na žádných přesouvacích a přerodělovacích programech se neplánuje.

Zdroj: https://www.krone.at/2115970


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUpon„Neskutečná drzost Bruselu!“ Evropská komise vystoupila proti uzavírání hranic. Českým osobnostem bouchly saze!   
Pridal tk Sobota 14 březen 2020 - 05:14:47 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise, na tiskové konferenci v pátek zpochybnila účinnost uzavírání hranic při snaze o zabránění šíření koronaviru. Některé české osobnosti tím nadzvedla ze židle.

„To je neskutečná drzost Bruselu. Evropská unie, která proti šíření koronaviru neudělala vůbec nic, kritizuje členské státy za to, že uzavírají hranice a chrání své občany! Na to fakt člověk už nemá slov! Hranice se měly naopak uzavřít mnohem dřív. Evropská unie nejen, že nepomůže, ale navíc škodí!“ napsal na svých sociálních sítích Radim Fiala z SPD.

Politik také poukázal na možnou korelaci mezi počty nelegálních migrantů v zemi a zvládání situace se šířícím se koronavirem.

„Není zřejmě žádná náhoda, že tam, kam se migranti zvali a kde procházeli po statisících, je situace v šíření nákazy nejhorší. V Německu kancléřka mluví o nákaze 70 % obyvatel. V Itálii vláda bez vlastenecké Ligy Mattea Salviniho opět vedla proimigrační politiku a otevřela přístavy. Dnes umírá téměř 200 Italů denně,“ dodal Fiala.

Na slova von der Leyenové reagoval i hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Podle jeho názoru jsou omezovací opatření určená pro to, že sníží počty zasažených. To podle všeho považuje za důležitější, než plnění závazků o pohybu lidí a zboží v rámci EU.

„Podle Ursuly von der Leyenové uzavírky hranic narušují pohyb lidí a zboží. Ano. ALE MOHOU ZACHRÁNIT ŽIVOTY LIDÍ!“ uvedl Jiří Ovčáček.

Vyjádření předsedkyně Evropské komise si všimla i analytička Tereza Spencerová. Von der Leyenová podle názoru analytičky nechápe ani základní postupy při kontroly epidemií.

„... tak FlintenUschi (von den Leyeová – red.) přiznává, že EU není s to zastavit šíření koronaviru... ale, že úplné uzavírky hranic jsou špatné, protože narušují pohyb lidí a zboží... a to je přece, jak všichni víme z manuálů, i při pandemii, hlavním smyslem naší existence... a slibuje fond s 37 miliardami eur, které mají zalepit nadcházející ekonomický šok, aniž by přiznávala, odkud že ty peníze vezme...“ napsala na Spencerová na svých sociálních sítích.

Uzavírání hranic

Ursula von der Leyenová se při zpochybňování účinnosti zavírání hranic odvolala na Světovou zdravotnickou organizaci. Toto opatření prý poškodí jeden ze základních kamenů EU – volný pohyb lidí a zboží. Místo toho předsedkyně EK navrhla zavést zdravotní kontroly na hranicích mezi členskými státy.

Von der Leyenová se také ve věci uzavírání hranic bojí „dominového efektu“, kdy by své hranice začaly uzavírat i další státy.

Přitom je to právě budování bariér, co, podle náměstka ministra zdravotnictví a epidemiologa Romana Prymuly, patří mezi nejúčinnější prostředky jak zastavit, či alespoň výrazně zpomalit vývoj epidemiologické situace, a to obzvláště v situaci, kdy proti nemoci neexistují žádné konkrétní lékařské prostředky.

Zdroj: https://sptnkne.ws/BETc
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPřejít na stranu  [1] 2
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2020
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.2078 sec,0.0539 z toho dotazů.Dotazů v DB:17. Použitá paměť:1,677kB