Sobota 21 březen 2020
Agentura předpovídá 12% negativní ekonomický růst USA ve druhém čtvrtletí, což je nejvyšší úroveň zadlužení od roku 1948   
Pridal tk Sobota 21 březen 2020 - 06:02:53 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Michelle Meyerová, hlavní ekonomka Bank of America Merrill Lynch 19. března předpověděla, že negativní ekonomický růst Spojených států dosáhne ve druhém čtvrtletí 12 %, a možná 0,8 % za celý rok, a počet nezaměstnaných dosáhne 3,5 milionu.

Mezinárodní ratingová agentura Moody's ve stejný den uvedla, že ekonomický plán ve výši 1 bilionu amerických dolarů navržený vládou Donalda Trumpa by výrazně zvýšil už tak velké dluhové zatížení Spojených států. Analytici této agentury tvrdí, že americký fiskální deficit v roce 2019 vzrostl na 4,6 % HDP, zatímco státní dluhopisy představovaly 79 % HDP. Jedná se o nejvyšší úroveň amerického dluhu od roku 1948. Očekává se zvýšení jak fiskálního deficitu, tak celkového národního dluhového zatížení, americký finanční deficit se pravděpodobně vyšplhá na nejvyšší úroveň od roku 2008.

Podle zpráv amerických médií plánuje Federální rezervní systém v reakci na ekonomický dopad epidemie nakoupit v době od 19. do 20. března místního času státní dluhopisy v hodnotě 75 miliard amerických dolarů, což je o 40 miliard amerických dolarů víc než původní plán.

Americké ministerstvo energetiky téhož dne oznámilo, že koupí 30 milionů barelů ropy na podporu producentů ropy ve Spojených státech, kteří čelí „potenciálním katastrofickým ztrátám". Tato ropa bude použita ke zvýšení strategických zásob ropy Spojených států. Toto číslo však není ani zdaleka tak vysoké jako dříve oznámených 77 milionů barelů, které lze zakoupit. Ačkoli americké ministerstvo energetiky uvedlo, že bude nakupovat později, zatím neuvedlo přesný termín.


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponProč se projev čínského velvyslance v Ruzyni netlumočil?   
Pridal tk Sobota 21 březen 2020 - 06:00:53 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
V nouzi poznáš přítele, říká české přísloví, a tentokrát nám v naší těžké nouzi protikoronavirových roušek, respirátorů, rychlotestů a dalšího protikoronavirového zdravotnického zařízení pomohla Čína. Už v noci na středu přivezlo první čínské letadlo do Prahy 150 000 rychlotestů na koronavirus, a dnes, to je v pátek ráno, přistálo v Ruzyni další letadlo společnosti China Eastern s milionem sto tisíc respirátorů (v sobotu se pak v ČR – snad v Pardubicích – čeká další letadlo z Číny, které nám přiveze dalších sto tun zdravotnického materiálu).

Vrátím se ale k pátečnímu příletu čínského letadla na Ruzyň s onim už více než milionem respirátorů na palubě.

Výjimečnost čínské pomoci a vděčnost za ni vyjádřila vláda vláda správně tím, že se několik jejích představitelů na letiště dostavilo, přítomny byly i kamery České televize, slunce svítilo, nálada byla slavnostní a plna plna příslibů, že z místa, na kterém ministři pár metrů od bílého čínského letounu stojí, a od okamžiku, kdy se tato scéna odehrává, se začíná všechno trudné dění kolem koronaviru v naší zemi obracet k lepšímu. Promluvil v tom duchu místopředseda vlády Hamáček, pár slov přidal i premiér Babiš a k slovu se dostal i čínský velvyslanec v ČR.

Ovšem dost zajímavým způsobem. Totiž tak, že je za ruku přitáhla k mikrofónu menší útlá žena, pravděpodobně jeho tlumočnice.

Čínský velvyslanec hovořil velmi krátce – anglicky – a snad jen minutu či minutu a půl. Nu a protože se v této zemi mluví česky, očekávali jste, že po jeho projevu, přeloží někdo jeho slova do jazyka místních domorodců. Ne třeba všechna, ale uvede z velvyslancova projevu po česku aspoň to nejpodstatnější.
Ale nestalo se, hned po velvyslanci se mikrofonu chopila – tuším – ministryně financí, čínský velvyslanec odstoupil stranou, malá slavnost pomalu končila a její ´účastníci odcházeli.

Odcházel jsem – od televizoru - i já, a dobře na duši mi jaksi nebylo. To jsme my, říkal jsem si, když je nám zle, prosíme, hrbit se dokážeme jak nikdo, ale jakmile je už ruka v rukávu, dodávky domluveny a smlouvy na ně sepsány, a větší část pomoci máme dokonce už i doma, proč bychom nechávali velvyslancův projev překládat? Vždyť by v něm mohlo být i něco, co naší současné politice nevyhovuje. Takže ať si plká co chce, stejně mu skoro nikdo nerozumí.

A měl jsem v tu chvíli i vidinu. Takovou, že obří pomoc nám ve chvíli nejtěžší přivezla letadla americká. Letiště bylo slavnostně ozdobeno, hrála hudba, proslov amerického velvyslance se tlumočil do posledního slovíčka a paní Parkanová zpívala Dobrý den, prapore z hvězd a pruhů. Bylo to jedním slovem velké, ale i malé a ubohé, jestli mi dobře rozumite.

Lubomír Man
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPřejít na stranu  1 [2]
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2020
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1160 sec,0.0620 z toho dotazů.Dotazů v DB:17. Použitá paměť:1,130kB