Úterý 24 březen 2020
Lék proti koronaviru byl úspěšně otestován ve Francii. Jde o kombinaci dvou látek   
Pridal tk Úterý 24 březen 2020 - 08:15:52 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
V dnešní době lékaři nemají speciální prostředek na léčbu onemocnění Covid-19, ale po celém světě probíhají klinické testy, v rámci kterých se studuje efekt již existujících léčiv na koronavirus SARS-CoV-2, který nemoc vyvolává.

Podle listu International Journal of Antimicrobial Agents jsou úspěšnými klinické testy léku, které provedli francouzští odborníci. Jde o kombinaci dvou již existujících látek – hydroxychlorochinu a azitromycinu.

Testy probíhaly v infekční nemocnici Méditerranée Infection v Marseilli. Účastnili se jich dospělí pacienti, kteří buď měli příznaky COVID-19 nebo koronavirus SARS-CoV-2 ve vzorcích odebraných z nosohltanu.

Z 16 pacientů, kteří nesouhlasili s použitím nových léků, byla vytvořena kontrolní skupina, které se předepisovala symptomatická léčba a dodávala se antibiotika proti bakteriální superinfekci. Dalších 14 lidí během deseti dnů užívalo hydroxychlorochin, přičemž šest z nich užívalo azitromycin navíc a podléhali kontrole na možné vedlejší účinky na srdce.

Během pěti dnů se všech zmíněných šest pacientů uzdravilo, jejich testy na koronavirus byly negativní, a výsledky se potvrdily následující dny. Jedna pacientka, která užívala pouze hydroxychlorochin se nezotavila, ale osmý den začala brát azitromycin – následující koronavirové testy ženy byly negativní.

Vědci poznamenávají, že navzdory tomu, že testovací skupina byla velmi malá, a pro potvrzení výsledků studie jsou nutné rozsáhlejší klinické zkoušky, výsledky jsou velmi povzbudivé.
Dříve o testování hydroxychlorochinu proti Covid-19 informoval americký prezident Donald Trump. V Japonsku se například proti nemoci testuje lék Avigan.

Potenciálně účinný Plaquenil

V neděli český ministr zdravotnictví Adam Vojtěch informoval, že potenciálně účinným prostředkem proti Covid-19 je lék Plaquenil. Český rezort zdravotnictví v této souvislosti schválil mimořádné opatření, aby nebyl prostředek vyprodán. Například byl limitován seznam specialistů, kteří můžou Plaquenil předepisovat, omezení se rovněž vztahují na objem a dobu jeho předepisování.

Zdroj: https://sptnkne.ws/BMMF
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUpon„To nespadá pod americké sankce.“ EU plánuje posílit humanitární pomoc Íránu v souvislosti s koronavirem   
Pridal tk Úterý 24 březen 2020 - 08:09:41 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Evropská unie považuje za nezbytné posílit humanitární pomoc Íránu, který je vážně postižen koronavirem, uvedl vysoký představitel EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Josep Borrell na tiskové konferenci v Bruselu po videokonferenci s ministry zahraničních věcí členských států EU.

„Probrali jsme zvlášť situaci v Íránu, druhé zemi na světě nejvíce postižené koronavirem, kde se situace stává dramatickou. Musíme Íránu i nadále poskytovat humanitární pomoc. Až dosud jsme nebyli schopni poskytnout vážnou pomoc," uvedl. Borrel rovněž dodal, že v příštích týdnech by Íránu mohla být poskytnuta mnohem závažnější humanitární pomoc.

Vedoucí evropské diplomacie uvedl, že EU podporuje žádosti Íránu a Venezuely, které požádaly MMF o pomoc v souvislosti se šířením koronaviru.

„Podpoříme tuto žádost, tyto země jsou ve velmi obtížné situaci, a to i kvůli sankcím USA, které je připravují o možnost vydělávat z prodeje ropy,“ vysvětlil Borrell.
Zdůraznil také, že humanitární pomoc, jako je jídlo, léky, lékařské vybavení, nespadá pod sankce USA.

Spojené státy na pozadí šíření koronaviru v Íránu několikrát uvalily sankce a prohlásily, že se snaží co nejvíce omezit íránský obchod s ropou a příjem z ní a obviňují Teherán z podpory terorismu. Írán zase obviňuje USA z „ekonomického terorismu“, jakož i ze skutečnosti, že Washington zasahuje do lékařského vybavení a léčiv nezbytných k boji proti nového viru.

Ministr zahraničí USA Mike Pompeo již dříve uvedl, že humanitární pomoc Íránu vzhledem ke koronaviru nepodléhá sankcím.

Počet případů infekce COVID-19 v Íránu dosáhl 23 049, z nichž 1 812 bylo smrtelných. Informoval o tom v pondělí 23. března oficiální zástupce íránského ministerstva zdravotnictví Kianush Jahanpur.

Zdroj: https://sptnkne.ws/BMT6
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponMinistr obrany Ruska na pokyn Putina odletěl do Sýrie   
Pridal tk Úterý 24 březen 2020 - 08:06:13 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Ruský ministr obrany Sergej Šojgu na pokyn prezidenta Vladimira Putina odletěl do Sýrie, kde jednal se syrským vůdcem Bašárem Asadem. Informoval o tom tiskový odbor ruského ministerstva obrany.

Strany projednaly otázky příměří v Idlibu a stabilizace situace v dalších oblastech Sýrie. Šojgu a Asad se navíc v rámci společného boje s mezinárodními teroristickými skupinami dotkli tématu vojensko-technické spolupráce.

Sergej Šojgu diskutoval se syrským prezidentem Bašárem Asadem humanitární pomoc této zemi a oživení její ekonomiky za pomoci ruských odborníků.

„Dotkli se témata humanitární podpory Ruska syrské veřejnosti, která trpí restriktivními sankcemi západních zemí, a také obnovení ekonomického potenciálu země za pomoci ruských odborníků,“ píše se ve zprávě.

Bezpečnost letu letadla šéfa ruského vojenského úřadu ve vzdušném prostoru Sýrie zajišťovaly stíhačky Su-35S ruských vzdušných a kosmických sil.

Situace v Idlibu

Situace v Idlibu se vyostřila poté, co 27. února teroristé ze skupiny Hayat Tahrir al-Sham* zahájili rozsáhlou ofenzívu na pozice syrské armády. Vládní vojska zahájila odvetnou palbu.

Podle informací ruského ministerstva obrany se do palby spolu s teroristy dostali také turečtí vojáci, kteří se však v místě neměli nacházet. V důsledku incidentu tak zahynulo 33 tureckých vojáků a více než 30 jich bylo zraněno. Ruská strana přitom podnikla opatření k úplnému příměří ze syrské strany a zajistila evakuaci mrtvých a zraněných na území Turecka. Na Ministerstvu obrany RF zdůraznili, že ruské letectvo nebylo v této oblasti nasazeno.

27. února zahájila Ankara vojenskou operaci Jarní štít v severozápadní Sýrii. Byla to reakce na smrt tureckých vojáků. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan požádal svého amerického kolegu o vojenskou pomoc v boji proti Asadově režimu.
Rusko-turecké dohody.

V Moskvě se 5. března konalo jednání prezidentů Ruska a Turecka Vladimira Putina a Tayyipa Erdogana kvůli eskalaci situace v syrské provincii Idlib. Po skončení schůzky byl přijat společný dokument. Rusko a Turecko se dohodly na zastavení všech bojových akcí podle existující linie fronty v Idlibu. Strany znovu potvrdily svůj závazek vůči astanskému formátu, oznámily zavedení příměří a dohodly se na společných hlídkách na dálnici M4.

Zdroj: https://sptnkne.ws/BMDt
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponVe stínu koronaviru: Novela zákona umožní vojenským zpravodajům šmírovat internet   
Pridal tk Úterý 24 březen 2020 - 03:47:04 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
V tichosti a bez pozornosti veřejnosti schválila vláda novelu zákona č. 289/2005 Sb., o Vojenském zpravodajství. V jeho rámci má tato tajná služba získat nové pravomoci v oblasti kybernetické obrany České republiky. která umožní vojenským zpravodajům nasadit do uzlových bodů internetu „nástroje detekce“ - černé skříňky, o kterých nebude moc jasné, jak moc a co všechno budou sledovat, jisté je jen to, že budou nějak monitorovat internetový provoz. Zprávu o tom přinesl webzine zive.cz, ze kterého budu dále více citovat, protože se jedná o solidně zpracovanou informaci.

Důvodem požadavků zpravodajů je údajně „cílená detekce jevů nasvědčující o kybernetickém útoku nebo hrozby ze zahraničí“. Kromě detekce ale zpravodajci také chtějí mít možnost reagovat protiakcí, přičemž zřejmě mohou zvolit metodu podle vlastního uvážení.

Co se monitorování provozu týče, budou černé skříňky sbírat jen tzv. metadata. To jsou data o datech: kdo, komu, kdy a jak moc. Údajně nebude zpracováván obsah samotných zpráv. Údajně. Návrh zákona vysloveně píše, že „Nástroje detekce nesmí být využito pro provádění odposlechů a záznamu nebo zpráv podle zákona o elektronických komunikacích.“ Ale jak si to ověříme, jaká je kontrola, že k tomu nedojde, o tom zákon mlčí. Je to pro Velkého bratra mocné lákadlo – mít celý obsah komunikace pod palcem a číst jen titulek a od koho komu.

Co se bude dít, pokud zpravodajci vyhodnotí, že útok nastal? To řeší § 16e – „ Vojenské zpravodajství v případě zjištěného útoku nebo hrozby směřující proti důležitým zájmům státu provede za podmínek stanovených tímto zákonem aktivní zásah k jejich neprodlenému odvrácení, hrozí-li nebezpečí z prodlení.“ Není nijak specifikováno, jak a čím bude tento zásah realizován; zda přes zařízení pro detekci, nebo nějakým jiným (a případně jakým) způsobem.

O provedeném zásahu pak zpravodajci informují vládu, náčelníka Generálního štábu Armády České republiky, ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost a ostatní zpravodajské služby.

Zásah proti útoku či hrozbě může, je-li to nezbytně nutné, také zasáhnout do základních práv a svobod fyzických osob. V případě, že tím dojde k nějaké škodě nebo nemajetkové újmě, má dotyčná osoba nebo subjekt právo na její náhradu.

Člověk by si měl položit otázku, jak a čím bude případný protiútok veden. To totiž zákon nijak nezmiňuje.

Dále je stanoveno, že ten, do jehož sítě bude zařízení instalováno, nemá právo do něj jakýmkoliv způsobem zasahovat a také musí mlčet o tom, že takové zařízení v jeho síti existuje a sbírá data. Za ukecanost je navržena pálka pět milionů korun.

Pokud by poskytovatel internetových služeb odmítl zařízení nainstalovat, hrozí mu pokuta 50 milionů korun nebo 10 % čistého obratu.

Nejsem si jistý, na kolik je protlačení podobného šmírovacího zákona právě v této době jen koincidence se současnou situací kolem koronaviru, kdy se mohutně omezují svobody jednotlivců a ti volají ještě po větším omezení a na kolik je to zlý úmysl a využití příležitosti. Ale na náhody moc nevěřím. V každém případě je faktem, že tento důležitý zásah do soukromí člověka je médií zcela marginalizován. Rozhodně by se o tom mělo mluvit a psát.

Vladimír Stwora

Zdroj: http://www.zvedavec.org/pocitace/2020/03/8246-novela-zakona-umozni-vojenskym-zpravodajum-smirovat-internet.htm
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponBank of America: V USA začala ekonomická krize   
Pridal tk Úterý 24 březen 2020 - 03:33:15 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Americká ekonomika ukončila mnohaleté období nárůstu a vstoupila do recese, oznámili v Bank of America. O nevyhnutelné velké krizi promluvily také dvě další přední finanční instituce, Goldman Sachs a Morgan Stanley.

V Bank of America (BofA) očekávají, že to bude jedna z největších krizí v dějinách. HDP se sníží o 12 % již v druhém čtvrtletí, což je rekord od dob druhé světové války. Hlavní příčiny spočívají v pádu podnikatelských aktivit a poklesu spotřebitelských výdajů kvůli koronaviru.

„Oficiálně prohlašujeme, že americká ekonomika vstoupila do recese a připojila se ke zbytku světa,“ praví se ve zprávě připravené analytiky v čele s přední ekonomkou Bank of America Michelle Meyer.

Podle jejího názoru „hluboký pád již začal“, protože koronavirus zasáhl prakticky všechna odvětví.

Následkem bude nevyhnutelný růst nezaměstnanosti a snížení příjmů obyvatelstva. Během celého druhého čtvrtletí přijde každý měsíc o práci jeden milion Američanů. Nezaměstnaných bude 3,5 milionu lidí. Nejvíc se to dotkne zábavního odvětví, dopravy, hotelů a maloobchodu.

Počet žádosti o podporu v nezaměstnanosti prudce stoupl poté, co společnosti propustili zaměstnance jako opatření proti šíření Covid-19. Minulý týden přišlo 281 tisíc žádostí, což je dvouleté maximum (analytici neočekávali víc než 220 tisíc). Hlavními oběťmi jsou pracovníci s nízkou kvalifikací s hodinovou mzdou.

„Je to důsledek pádu ekonomické aktivity: vnější šok nutí spotřebitele utrácet méně peněz, podniky mají nižší zisky a propouštějí zaměstnance,“ vysvětlil Chris Rupkey, hlavní finanční ekonom MUFG Union Bank.

Avšak podle jeho mínění jde o dočasné opatření. Zaměstnavatelé přijmou zaměstnance zpátky, jakmile začne epidemie slábnout. Nikdo ale neví, kdy se to stane. Bílý dům připouští, že boj s koronavirem potrvá 18 měsíců.

Dvě další přední americké banky, Goldman Sachs a Morgan Stanley, také oznámily začátek recese. V Morgan Stanley považují za „základní scénář“ letošní zpomalení růstu globálního HDP o 0,9 %. V Goldman Sachs jsou ještě pesimističtější: jejich prognóza zní 1,25 %.

Varoval před tím také Ústav mezinárodních financí (IIF), který sídlí ve Washingtonu. Podle posledních dat bude mít světová ekonomika v roce 2020 nárůst nikoli 1,6 %, ale pouhých 0,4 %.

IIF podstatně snižuje prognózu již podruhé za měsíc.

Na začátku března mluvili experti o 2,6 %. Dnes jsou přesvědčeni, že krize postihla třetinu globální ekonomiky. K recesi došlo v USA, EU a Japonsku, na které připadá 15,1 %, 11 % a 4 % světového HDP. Podle mínění IIF bude pád pokračovat minimálně do poloviny roku.

O tom, že se růst americké ekonomiky zastavil, informovala také jedna z největších amerických ekonomických vysokých škol UCLA Anderson. Mají tam za to, že změny k lepšímu můžeme očekávat až ke konci září. Ekonomika USA se propadne ve druhém čtvrtletí o 6,5 % a o 1,9 % ve třetím.

Připomeňme, že za recesi považují ekonomové dvě po sobě jdoucí čtvrtletí negativního ekonomického růstu měřeného HDP, čili hodnotou všeho zboží a služeb v zem.

V Bank of America zdůraznili, že hloubka pádu a rychlost následující obnovy ekonomiky přímo závisí na účinnosti státní politiky. „Federální rezerva má zajistit likviditu finančního systému, kdežto federální vláda se má věnovat krizi likvidity v reálném sektoru,“ vyzvali ekonomové BofA.

Ekonomiku dobije břidlice

Analytici konstatují: s problémy takového rozsahu se americká ekonomika nesetkala nikdy. Ani po teroristických útocích 11. září a ani v době „velké recese“ v roce 2008. Nezaměstnanost tenkrát činila 10 % a HDP kleslo o více než čtyři procenta.

Ale dnes může nezaměstnanost podle předpovědi amerického ministra financí Stevena Mnuchina dosáhnout až 20 %, když vláda nepodnikne agresivní opatření, aby oslabila ekonomický dopad pandemie.

Magazín The Hill píše, že ekonomické následky epidemie v USA značně vyhrotily spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií na ropném trhu. Je již jasné, že za první oběť cenové války padne americký břidlicový průmysl.

„I když vedení OPEC pořád ještě doufá, že pád cen sehraje roli katalyzátoru v usmíření dvou velkých ropných států, nehodlá Putin podle všeho rychle ustoupit,“ míní Helima Croft, která se věnuje surovinové strategii v RBC Capital Markets. „Zdá se, že Rusko hodlá zlikvidovat podíl na trhu amerických břidlicových společností v reakci na sankce USA.“

Analytička připomíná, že se v Trumpově administrativě „nejednou pochlubili schopností trestat zahraničněpolitické odpůrce prudkým snížením exportu jejich ropy, a přitom se uhájit před cenovým vlivem díky solidním domácím dodávkám energetických zdrojů“.

Jenže nynější ceny americké břidlicové společnosti, na rozdíl od saúdských a ruských ropných firem, nepřežijí. Pokles v energetice a ztráta statutu největšího světového výrobce ropy zasadí mocnou ránu celé ekonomice.

Natalja Dembinskaja

Zdroj: https://sptnkne.ws/BMJM
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponČína je ochotna poskytnout v rámci svých schopností pomoc zemím, které to naléhavě potřebují   
Pridal tk Úterý 24 březen 2020 - 03:29:48 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Vzhledem k tomu, že epidemie nového koronaviru v Číně se postupně zmírňuje a situace prevence a kontroly šíření epidemie se stále zlepšuje, je Čína ochotna poskytnout v rámci svých schopností pomoc zemím, které to naléhavě potřebují. V Pekingu to 3. března na pravidelné tiskové konferenci řekl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Geng Shuang (Keng Šuang).

Geng Shuang téhož dne v Pekingu uvedl, že mnoho zemí poskytlo Číně pomoc a podporu v boji proti epidemii, a Čína jim samozřejmě v případě potřeby také pomůže. Budeme se také snažit poskytovat pomoc přátelským zemím, které postihla závažná epidemická situace a mají nedostatek materiálů pro prevenci a kontrolu šíření epidemie, zejména mnoha rozvojovým zemím v Asii, Africe a v Latinské Americe.

Geng Shuang mimo jiné uvedl, že kromě mezivládní pomoci už místní vlády a podniky v Číně podnikly kroky k aktivnímu darování materiálů zemím s vážnou epidemií. Čína dosud darovala zdravotnické potřeby místním vládám v 19 zemích, včetně Alžírska, Angoly, Francie, Německa a Spojených států. Čínské společnosti darovaly materiály do 20 zemí. Mnoho čínských podniků v zahraničí také darovalo materiály místním lidem.


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponV ČT mají novou mrchu   
Pridal tk Úterý 24 březen 2020 - 03:27:45 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Je to hezká, štíhlá hnědovláska, vnějškově je na ní všechno jako na ženě, ale nosí rajtky jako otrlý drsný chlap. Včera večer jsem ji na ČT 24 slyšel povídat, že ji na to, jak zvládáme virus, zajímají názory opozice, a v duchu jsem se tomu hořce usmál.. A to proto, že s nikým než s příslušníky opozice jsem ji ještě hovořit neviděl. Zřejmě jí bylo načalstvem zpravodajského odboru ČT řečeno, že výběr lidí, s kterými chce před kamerami hovořit, je plně na ní.

A tak tímto pokynem ozbrojena se zřejmě rozhodla hovořit jen a jen s představiteli opozice a s plebsem mimo opozici neztratit ani slovo. Určitě má za to, že tímto způsobem se ji podaří plebs vymazat a opozici naopak ukázat jako to jediné, co u nás žije.

Poprvé jsem si ji všiml předevčírem či dokonce před předevčírem, když se s buldočí tvrdošíjností snažila z představitelky IKEMu vydolovat vyjádření o tom, že vláda probíhající krizi s koronavirem nezvládá. Jenže padla kosa na kámen, protože ona dáma z IKEMu tento záměr okamžitě vytušila, a možná že vedena i neochotou nechat se kýmsi jen tak postrkovat, odmítala ono vymáhané odsouzení vlády vyslovit.

A tak nastal tvrdý boj. Znovu a znovu, možná desetkrát či patnáctkrát kladla moderátorka představitelce IKEMu pasti, kterými by z ní ono vytoužené odsouzení vlády vydolovala, ale IKEM, reprezentovaný odolnou dámou odolával - a odolal.

To mi už samozřejmě bylo jasné, s kým máme tu čest, a tak novou moderátorku od popsaného hovoru sleduji. Včera večer byla na ČT 24 znovu ve službě, měla na sobě dlouhé černé šaty a bavila se zas o koronavirové krizi a o tom, jak na ni vláda nestačí - a samozřejmě znovu s politiky z tábora opozice. S Fialou z ODS, s Rakušanem ze STANu a s pedagogickým expertem z ODS. A nemyslete si, třebaže to jsou lidé její životní orientace, jednala s nimi jako s pacholky.

„Odpovídejte, ale prosím krátce“, opakovaně na ně vypalovala tak ostrým a nesmlouvavým tónem, že jste čekali, že si to oni mocní pánové snad ani nemohou nechat líbit, že jí dají najevo, že nejsou takové nuly, jaké z nich moderátorka dělá, ale ne, naopak, oni před ní skoro panáčkovali a do písmene plnili, co se od nich vyžadovalo.

Což se týkalo hlavně smyslu odpovědí, které od nich moderátorka očekávala, takže ta tentokrát už plně dosáhla, oč jí šlo.

V souhrnu se totiž účastníci debaty shodli na tom, že vláda na úkol řešit koronavirovou pandémii v podstatě nestačí. Se zřetelným náznakem, že kdyby úkol řešili oni, vypadalo by všechno líp.

Nedodíval jsem se na pořad až dokonce, ale úplně před sebou vidím, jak před dveřmi studia pánové z ODS a STANu nové moderátorce za pozvání vděčně děkují a možná jí, vší pandémií navzdory, i líbají ruku.

Lubomír Man

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPřejít na stranu  1 [2]
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2020
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1485 sec,0.0635 z toho dotazů.Dotazů v DB:17. Použitá paměť:1,238kB