Sobota 04 duben 2020
„Je třeba pokračovat a vydržet.“ Prezident Zeman podpořil opatření proti koronaviru   
Pridal tk Sobota 04 duben 2020 - 19:20:54 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Prezident Miloš Zeman se dnes sešel se svým poradním týmem v Lánech kvůli situaci s koronavirem v Česku. Následně proběhla tisková konference, na níž ministr vnitra Jan Hamáček a ministr obrany Vladimír Metnar prozradili, že prezident se svým poradním týmem vyslovili uznání a podporu přijatým opatřením proti Covid-19.

Tyto informace následně na svém Twitteru potvrdil i oficiální mluvčí Miloše Zemana Jiří Ovčáček. „Prezident republiky plně podpořil opatření Ústředního krizového štábu pod vedením Jana Hamáčka,“ uvedl.

Zpráva o daném jednání se následně objevila i na oficiálních stránkách Hradu.

„V sobotu dne 4. dubna 2020 se v Lánech konala porada expertního týmu prezidenta republiky Miloše Zemana za účasti ministra vnitra Jana Hamáčka, ministra obrany Lubomíra Metnara a policejního prezidenta Jana Švejdara. Expertní tým se zabýval současnou bezpečnostní situací v souvislosti s epidemií koronaviru. Vyjádřil velké ocenění práci Integrovaného záchranného systému,“ stojí v textu.

Musíme vydržet, říkají Metnar s Hamáčkem

Jednání trvalo čtyři hodiny a Hamáček s Metnarem následně předstoupili před novináře. Těm mimo jiné řekli, že je potřeba pokračovat a vydržet. Hamáček, který je zároveň šéfem Ústředního krizového štábu ČR řekl, že ještě není čas opatření nějak radikálně uvolňovat, i když se šíření nákazy daří omezovat lépe, než se čekalo.

„Každopádně teď nechystáme nějaké zásadní změny, musíme to ještě chvilku vydržet,“ řekl Hamáček a dodal: „Nesmíme nějak usnout na vavřínech a propadnout nějaké euforii, že už je to všechno za námi, že můžeme nějak radikálně ta opatření uvolňovat.“

Doplnil také, že k návrhu otevřít papírnictví a obchody s obuví, o němž má v pondělí jednat vláda, bude chtít znát vyjádření ministerstva zdravotnictví.

O čem se jednalo?

Pokud jde o to, co se na jednání probíralo, dle Hamáčka byla velká část debaty věnována ekonomickým opatřením a potřebě omezení pro firmy, živnostníky i zaměstnance vybalancovat jejich podporou.

„Důležité je, aby ta pomoc byla rychlá, transparentní a bez byrokratických komplikací,“ pronesl Hamáček.

Na dotaz, zda Miloš Zeman podporuje prodloužení nouzového stavu o měsíc, nebo jen do konce dubna, Hamáček odvětil, že prezident, stejně jako jeho tým, jsou si vědomi toho, že krize ještě není za námi.

Mimo jiné se prezident dopodrobna zajímal o projekt chytré karantény, který by měl Česko postupně vracet do normálu. Tento plán se má postupně rozšířit z Jihomoravského do dalších krajů.

„Musíme pokračovat a vydržet,“ dodal k věci Metnar, který souhlasí s tím, že plošná opatření bude možné utlumovat postupně.

Co se ještě týče chytré karantény, celý systém má za souhlasu nakaženého umožnit, aby byla z údajů z jeho mobilního telefonu a platební karty vytvořena mapa jeho pohybu za posledních pět dnů. K tomu Metnar doplnil, že informacemi od operátorů nebudou disponovat vojáci, ale hygienici, kteří budou určovat, kam mají vojáci zajet pro odběr vzorků.

„Ta data se nebudou ukládat déle jak šest hodin, po šesti hodinách se automaticky smažou,“ řekl ministr s tím, že pokud to během lhůty hygienici nestihnou využít, budou muset nakaženého požádat o souhlas znovu.

Pokud jde o práci policie a policejní opatření, Hamáček podotkl, že chce zamezit tomu, aby se lidé o víkendech shromažďovali na parkovištích u turisticky vyhledávaných lokalit. Policisté budou mít za úkol tento víkend turisty z daných míst vykazovat, aby se neopakovala situace z minulého víkendu. Dodal také, že věří, že Sněmovna a Senát dají v příštím týdnu policii možnost pokutovat takováto shromažďování na místě, a to částkou až 10 000 Kč.

Koronavirus aktuálně v ČR

Od včerejšího večera v ČR mírně vzrostl počet osob nakažených koronavirem, a to na 4194. Bohužel přibylo i obětí, kterých je nyní již 56. Dobrou zprávou ale je, že se také 74 osob již z nemoci vyléčilo. Dnes ráno o tom informovalo české ministerstvo zdravotnictví.

Nejnovější informace hovoří o tom, že od čtvrtka přibylo 332 nových případů, což je nejvíce za poslední týden. V předchozích dnech ale počet nových případů za den klesal. Tento nárůst lze částečně vysvětlit tím, že se v pátek rekordně testovalo – bylo provedeno 6889 testů. Celkem již bylo provedeno 74 170 testů.

V současné chvíli je v nemocnicích hospitalizováno celkem 359 lidí. V těžkém stavu a vysoce intenzivní péči vyžaduje 77 z nich, což představuje 21,45 %.

Zdroj: https://sptnkne.ws/BVHK

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponP.C. Roberts: Přenos COVIDU-19 aerosolem, problém pro zdraví veřejnosti   
Pridal tk Sobota 04 duben 2020 - 19:04:12 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Toto je vzkaz expertů, informující lidi o přenosu COVIDU-19 aerosolem a vysvětlující jim, co to znamená. Zdá se totiž, že někteří evropští ministři zdravotnictví a preméři tomuto pojmu nerozumí.

JSME MNOHOOBOROVOU A MEZINÁRODNÍ SKUPINOU EXPERTŮ PROHLAŠUJÍCÍ, ŽE NEDBAT ČI POPÍRAT PŘENOS COVIDU-19 AEROSOLEM JE PŘÍČINOU ROZDÍLU MEZI ZEMĚMI, KTERÉ ZVLÁDAJÍ ČI NEZVLÁDAJÍ ŠÍŘENÍ KORONAVIRU.

Když je člověk nositelem viru, pak nejen jeho zakašlání a kýchnutí, ale i jeho hovor a zpěv budou z jeho úst či nosu vysílat mrak kapiček. A podle velikosti těchto kapiček se pak stupeň zamoření virem dělí do tří kategorií.
-Jestliže jde o kapičky velké a jsou na vás vysílány ze vzdálenosti kratší, než jsou ony slavné dva metry, pak dopadají přímo na vás (jako zdravou osobu).
-Tytéž velké kapičky dopadají na povrch věcí a kontaminují je. Jestilže se pak těchto věcí dotknete, vážně riskujete, že vir z nich se přenese na vás.
-Avšak pro malé kapičky platí, že zůstávají vězet ve vzduchu a šíří se hodně přes onu hranici dvou metrů. A právě tohle je onen infekční aerosol, kterého když se nadechnete, vede k vaší nákaze.

Doporučení, kterých se v současnosti lidem dostává v zájmu toho, aby se epidémie nerozšiřovala, si všímají oněch prvních dvou možností přenosu COVIDu-19 - a přehlížejí možnost třetí.

CO JE AEROSOL?

Aerosol sestává z mikrokapiček, které zůstávají viset ve vzduchu. Pohyb těchto mikrokapiček, produkovaných normálním rozhovorem či zakašláním či kýchnutím, je laserovým osvětlením zobrazen na obrázku pod tímto odstavcem. Obrázek dokazuje, že aerosolový mrak se může šířit mnohem dál, než jednotlivé mikrokapičky, a to díky vzájemnému působení mezi kapičkami a plynnou podobou aerosolového mraku. A že třeba kýchnutí může vyslat tyto kapičky až do vzdálenosti šesti metrů.

Proto je též nošení masek na veřejnosti povinné v několika asijských zemích, které právě díky této skutečnosti zvládají šíření viru na svých územích nejlépe. A v Evropě je Praha jedinou metropolí, kde bylo nošení masek nařízeno všemu obyvatelstvu země už 28. března.

PRAHA, MĚSTO K NÁSLEDOVÁNÍ

Petr Ludwig je tvůrcem didaktického média, prokazujícího nezbytnost nosit masku nejen pro ochranu vlastní, ale i pro ochranu jiných v případě, že nositel masky je infikován, aniž by o tom věděl. Ludwigovo video vedle toho cituje i prohlášení vědců univerzity Cambridge o tom, že chirurgické masky jsou proti nákaze COVIDem-19 třikrát účinnější než masky doma vyráběné, nicméně doporučují i ty pro případ, že jiné nejsou k dispozici.

Namísto toho, abychom si před nebezpečím nekontrolovatelného šíření COVIDu-19 zakrývali oči, zakryjme si tedy ústa a nos, a to tak účinně, jak je jen možno. S tím, že cílem nejvyšším je ovšem zajistit výrobu masek typu N95/FFP2 pro všechnu světovou populaci.

Podepsáni:
Marc Wathelet, Giovanna Borsellino, Etienne Decroly, Nathanael Goldman, Philippe Koch, Bertran Rowe, Yang Zhao

Vybral a přeložil Lubomír Man
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponČarnogurský o odstranění sochy maršála Koněva: Bude Rusko i nadále garantovat české hranice?   
Pridal tk Sobota 04 duben 2020 - 15:55:29 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Bývalý slovenský premiér se vyjádřil k možným geopolitickým následkům včerejší kontroverzní akce v Praze. Kriticky ohodnotil postup starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře a poznamenal, že české hranice byly obnoveny jen díky vítězství Rudé armády. V souvislosti s tím nastolil otázku, zda nyní Moskva bude chtít garantovat západní hranice České republiky.

Včera v ranních hodinách nechalo vedení Prahy 6 v čele se starostou Ondřejem Kolářem odstranit sochu sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva. Jako jeden z prvních o tom informoval samotný starosta Prahy 6, jenž sdílel na své stránce na Facebooku snímek s následujícím popiskem:

„Neměl roušku. Pravidla platí pro všechny stejně. Ven jen s rouškou nebo jinou překrývkou úst a nosu.“

Bývalý československý disident Jan Čarnogurský, jenž zastával funkci premiéra v rámci federace, označil tento postup vedení městské části Praha 6 za cynický. Rovněž si je jistý tím, že Ondřej Kolář využil nouzový stav a omezení s ním spojená, aby se vyhnul protestům veřejnosti. Ve svém příspěvku na Facebooku varoval před možnými důsledky tohoto rozhodnutí, a to na mezinárodní rovině.

„Bude Rusko i nadále garantovat české hranice?

V Praze využili pozornost upjatou na koronavirus a odstranili sochu maršála Koněva. Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář cynicky poznamenal, že socha maršála neměla roušku, která je teď na veřejnosti povinná. Podobná otázka by mohla znít tak, že ani socha svátého Václava na Václavském náměstí nemá roušku, odstraní ji též?“ uvedl Čarnogurský.

Geopolitické důsledky kontroverzního rozhodnutí vedení Prahy 6

Podle bývalého slovenského premiéra umístění sochy sovětského maršála v nějakém muzeu artefaktů neodpovídá míře zásluh Koněva, který sehrál klíčovou roli při osvobození Prahy. Dodal rovněž, že socha maršála Koněva má velký význam i pro Slováky.

Jednou z hlavních otázek je podle něj nyní to, jaký dopad bude tento krok mít na česko-ruské vztahy. Čarnogurský opět zdůraznil, že Sovětský svaz zastával klíčovou roli v osvobození okupovaného Československa, díky němuž se mu podařilo obnovit své hranice. Poznamenává také, že Rusko nyní může prohlásit, že již nebude garantovat české západní hranice, jak tomu bylo doposud. Podle Čarnogurského je to možné, jelikož obdobné stanovisko Moskva zaujala vůči Polsku, kde již delší dobu probíhá odstraňování sovětských pomníků.

Reakce Ruska

Na situaci kolem pomníku maršála Koněva již dříve několikrát reagovala ruská strana. Ruské velvyslanectví opakované uvádělo, že je rozhodně proti plánům na přemístění památníku. Ambasáda upozorňovala, že daný krok bude chápán jako neodpovídající plnění Smlouvy o přátelských vztazích a spolupráci mezi Ruskou federací a Českou republikou z roku 1993.

Pomník maršála Koněva byl v Praze postaven v roce 1980. Došlo k tomu k 35. výročí osvobození města od nacistů jednotkami prvního ukrajinského frontu, v jejímž čele byl právě maršál Koněv.

Zdroj: https://sptnkne.ws/BVCq
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponMladík zapíchl ve švédské škole spolužáka (12) nožem. Nic se mu nestane, byla to “zranitelná” oblast   
Pridal tk Sobota 04 duben 2020 - 08:01:59 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Na základní škole ve švédském Gothenburgu zavraždil mladý chlapec jiného žáka nožem na školním dvoře. Bylo mu teprve 12 let! Škola se nachází ve čtvrti Kortedala. Ta je policií považována za “zranitelnou oblast”, převedeno do normální řeči to znamená, že se jedná o imigrantské no-go ghetto.

Pachatel byl později dopaden, ale jelikož mu ještě není ani 15 let, tak vyvázne bez trestu. Policie sice neuvádí národnost pachatelů, ale podle všech indicií se jedná o děti imigrantů z muslimských zemí.

Tak nějak dnes vypadá západoevropská multikulturní škola. Místo skutečné výuky multi kulti a LGBT masírka a děti imigrantů terorizují beztrestně ostatní děti a mnohdy i učitele.

Neradujme se, již i u nás máme multikulturní ghetta třeba v Teplicích a některých částech Prahy s vysokým podílem nečeských žáků a kvalita vzdělání tam začíná připomínat západní Evropu.

K.C.
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponVážený maršále I.S. Koněve, stydím se…   
Pridal tk Sobota 04 duben 2020 - 07:57:35 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Milí Pražané! Právě jsem se vrátil z Dejvic a se smutkem v srdci dovoluji si Vám oznámit, že se radnici Prahy 6 podařilo naplnit, i přes nemalé protesty občanů, své usnesení. V dnešních časných ranních hodinách na dejvických pláních byl poražen a znevážen osvoboditel Československa, maršál Ivan Stěpanovič Koněv. Maršál Koněv, jehož vojska přinesla svobodu nejen nám, ale i lidu Německa, Polska, Ukrajiny, Běloruska…. obdařený celou řadou vítězství na frontách druhé světové války, který je i nositel nejvyšších spojeneckých vyznamenáních, neodolal v Dejvicích útoku těžké stavební techniky. Stalo se tak ve chvíli, kdy Pražané bojují s epidemií se zákeřným koronavirusem. Radnice slaví své vítězství.

Jen nouzová opatření vlády zřejmě zabránila tomu, aby ještě nad pokořeným maršálem zazněly oslavné projevy pražského primátora nebo starosty Prahy 6. I přes tyto „nedostatky“ se pražská radnice zapsala do dějin druhé světové války. Ostatně již jedno vítězství má, to když odstranila smíchovský památník, ten slavný tank, hned krátce po listopadu 1989.

Dnešní datum bylo vybráno radnicí zcela záměrně. Vedle zápasu se zákeřnou epidemií, při které umírají tisíce obětí, kdy máme zcela jiné starosti…. A tak v časných hodinách, když ulice jsou ještě prázdné, se přikradli k soše její likvidátoři jak lupiči… Ale asi to hlavní, z čeho pražskou radnici více bolela hlava, je blížící se 75. výročí konce druhé světové války.

Připomínám, že právě před 75 lety tanky maršála Koněva vstoupily na půdu Německa a jeho III. říše se hroutila. Praha již cítila blížící se svobodu. Vypuklo Povstání českého lidu a právě tehdy na zoufalé volání pražského rozhlasu reagoval maršál I. S. Koněv. Jeho tanky vyrazily od Drážďan přes Krušné hory na Prahu, byla to jízda o čas. Praha v té době čelila útoku zejména SS divizí Wallestein, Wiking, Das Reich, hořela Staroměstská radnice, byli padlí či zavraždění čeští vlastenci. Jen díky postupu Rudé armády nebyla Praha zničena a nebylo těch mrtvých mnohem více.

Panu primátorovi i starostovi připomínám, že maršál I.S. Koněv patřil k nejvýznamnějším velitelům Rudé armády. Byl velitelem 1. ukrajinského frontu, který svedl rozhodující bitvu na konci druhé světové války o Berlín. Pod jeho velením bojovali i naši vojáci na východní frontě. Rudá armáda to nejsou jen Dejvice, to je i Československo, kde našlo svůj poslední odpočinek 150 tisíc padlých příslušníků Rudé armády. Přinesli svobodu našim národům. Jistě i v Dejvicích jsou hroby padlých sovětských vojáků. Nosili uniformy Rudé armády a bojovali pod velením I.S. Koněva.

Nejen před maršílem Koněvem, ale také před těmi padlými se dnes stydím.

Přemysl Votava
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponJak překonat pandemii   
Pridal tk Sobota 04 duben 2020 - 07:48:47 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Buďme každý na svém místě, chovejme se odpovědně a ohleduplně, nereptejme, pomáhejme si, povzbuzujme se, snažme se spojovat, a ne rozdělovat, vytěžme z celé situace co nejvíce pozitivního.

František Ladislav Rieger před půldruhým stoletím pronesl tato slova:

„Ne každý z nás může vykonati skutky nesmrtelné, ne každý může býti velikým myslitelem, anebo básníkem, učitelem národu nebo spisovatelem, neb žurnalistou, vůdcem válečným, anebo státníkem, ale každý může pracovati v oboru svém podle sil svých věrně a poctivě, každý může probouzeti spící a napomínati dřímavé ke skutkům národní povinnosti.“

Tento krásný citát má jistě svoji platnost v každý čas. Vzrušené chvíle, jako je ta nynější, však Riegrovu apelu dodávají na aktuálnosti a poskytují zvláštní příležitost k jeho naplňování.

Mnozí si dnes klademe tradiční otázku „Co dělat?“ – jak být alespoň něco málo užiteční, jak přispět k rychlému návratu do normálu, jak minimalizovat škody a třeba i situaci tu a tam proměnit ve výhru.

Při hledání odpovědi někdy stačí pozorně se dívat kolem sebe. Snažme se o to právě teď a uvidíme spoustu skvělých, obdivuhodných, následováníhodných vzorů chování. Uvidíme také – naštěstí v mnohem menší míře – některé příklady záporné, ubohé, odstrašující.

Všímal jsem si jedněch i druhých a vykrystalizovala mi z nich následující obecná, zdánlivě banální doporučení – říkejme jim třeba sedmero babských rad –, v nichž vidím klíč k překonání krize.

1. Buďme každý na svém místě

Zde jsme u Riegrova každý může pracovati v oboru svém podle sil svých věrně a poctivě. Každý ať se snaží dělat dál svoji práci, plnit svoje povinnosti a udržovat společnost v chodu. Nejde jen o práci ve smyslu povolání, kterou teď třeba musíme vykonávat z domova nebo za jinak ztížených podmínek. Jde také o povinnosti rodinné a rodičovské – velkou výzvou je kvalitní vzdělávání dětí doma – nebo úkoly v komunitě (např. udržování chodu spolků, církví, skautských oddílů apod.)

2. Chovejme se odpovědně a ohleduplně

Jednoduše dodržujme současná omezení, doporučení a základní hygienická pravidla, abychom chránili zdraví vlastní i zdraví ostatních a zamezili dalšímu šíření nákazy.

Opět se dostáváme, i když mimoděk, k doktoru Riegrovi. Ten by jistě nebyl potěšen pohledem na pražské sady, které nesou jeho jméno, když jej poslední březnový víkend navzdory karanténě zaplavily davy lidí.

3. Nereptejme

Není vhodná doba na reptání proti autoritám a proti státu. Jak říká prezident Zeman: „Když teče do lodi voda, musí všichni k pumpám.“ V době krize je namístě nechat stranou politické sympatie či antipatie, kverulantství a vlastní ego, a postavit do popředí disciplínu, pokoru a solidaritu. Zkusme chvíli nevnímat státní orgány v politických barvách, ale jako své vedení na kapitánském můstku, které nutně potřebujeme.

Přemýšlejme v této souvislosti o Masarykových slovech: „Demokracie znamená, že každý občan může říct po vzoru francouzského monarchy: ‚Stát jsem já‘. Nebo skromněji: ‚I já jsem stát‘.“

4. Pomáhejme si

Pomáhejme si navzájem, každý podle svých možností a schopností. Někdo šije pro ostatní roušky, někdo nosí starším sousedům nákupy nebo jim zajde s dopisem na poštu, někdo vymýšlí nové ochranné pomůcky. Množina možností, jak být užitečný, je otevřená a záleží na každém, čeho se chopí.

Sluší se snad jen připomenout, že stojí psáno: „Varujte se konat skutky spravedlnosti před lidmi, jim na odiv ... Když prokazuješ dobrodiní, nechtěj budit pozornost, jako činí pokrytci ..., aby došli slávy u lidí .... Když ty prokazuješ dobrodiní, ať neví tvá levice, co činí pravice, aby tvé dobrodiní zůstalo skryto...“ (Mt 6,1–4).

5. Povzbuzujme se, šiřme dobrou náladu

V nynější tíživé situaci se snažme povzbuzovat druhé na duchu a zlepšovat náladu ve společnosti. Frfňání nad nepohodlím, projevy znuděnosti, nadávání na sociálních sítích nebo rozesílání hromadných mailů s konspiračními teoriemi nás nikam neposunou. Naopak vlídné slovo, úsměv, dobrá zpráva nebo (koronavirový) vtip, mohou zapůsobit jako pravý lék, respektive jako účinný druh nemateriální pomoci.

6. Snažme se spojovat, a ne nerozdělovat

Po dobu krize odložme svoje politické dresy a nechme stranou ideové spory i půtky. Jsou chvíle, kdy je třeba se semknout a držet se toho, co nás spojuje. Až vše bude za námi, pak bude čas k opětovnému probuzení demokratického soupeření. A že ožehavých témat bude velmi mnoho – třeba přístup k obnově hospodářství.

7. Vytěžme ze situace co nejvíce pozitivního

Snažme se nynější mimořádné podmínky zúročit pozitivně a plodně. Hned se pozastavuji nad tím druhým příslovcem a říkám si s úsměvem, že bude krásné, stoupne-li nám kolem Vánoc a po novém roce porodnost. Ale může jít i o méně ambiciózní počiny. Tak třeba mnozí využijí více času doma na samostudium, na četbu, na posilování, na dlouho odkládané domácí práce, na vyučování dětí věcem, na které dřív nějak nebylo kdy. Je jen na nás, jak tuto jedinečnou příležitost, kdy se život kolem nás zklidnil a zpomalil, uchopíme.

Společně to zvládneme

Tomáš Břicháček


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUpon„Odstranění pomníku maršála Koněva nenecháme bez odezvy.“ V Rusku vyjádřili protest vůči demolici sochy na Praze 6   
Pridal tk Sobota 04 duben 2020 - 07:44:30 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Rusko nenechá odstranění pomníku maršála I. S. Koněva v Praze bez reakce, na české ministerstvo zahraničí míří protestní nóta. Informovalo o tom Velvyslanectví Ruské federace v České republice. Zároveň Ruská vojensko-historická společnost uvedla, že má v plánu obrátit se na Vyšetřovací výbor Ruské federace, a to kvůli demolici sochy.

Ruské velvyslanectví v České republice na sociálních sítích vyjádřilo své rozhořčení kvůli demontáži pomníku maršála Sovětského svazu I. S. Koněva, který se nacházel v městské části Praha 6. Velvyslanectví ve svém příspěvku poukázalo na zvláštní cynismus jednání úřadu Prahy 6.

„Nepřehlédnutelný je zvláštní cynismus zúčtování s pomníkem v předvečer 75. výročí Vítězství nad nacismem. Není pochyb o provokativní podstatě kroků bojovníka s památníkem, starosty Prahy 6 O. Koláře. Potvrzuje to i jeho komentář na sociálních sítích, ve kterém se vysmívá paměti osvoboditele Prahy, Osvětimi a Terezína,“ uvádí se na oficiální stránce ruské ambasády na Facebooku.

Velvyslanectví Ruské federace dále uvedlo, že v současné chvíli dostává početná vyjádření nelhostejných českých občanů, kteří odsuzují akt „komunálního vandalismu“.

Dále úřad vyjádřil „rázný protest proti vandalským činům odvázaných municipálních činitelů“.

„Hodnotíme to jako krok, který není přátelský, a je v přímém rozporu se Smlouvou o přátelských vztazích a spolupráci mezi Ruskou federací a Českou republikou z roku 1993. Jedná se zejména o porušení českou stranou závazků vyplývajících z ustanovení článků č. 18 a 21 této smlouvy, podle kterých má Česká republika zajišťovat ochranu historických a kulturních památek na svém území, jakož i ochranu ruských vojenských památek a jejich péči,“ zdůrazňuje se ve vyjádření.

Ruská strana tak v souvislosti s incidentem vyjádřila rázný protest Ministerstvu zahraničních věcí České republiky.

„Iniciátoři války proti památníkům zřejmě svými provokativními kroky za shovívavého přihlédnutí ze strany českého republikánského vedení usilují o zhoršení celého komplexu rusko-českých vztahů. Demolice pomníku maršála I. S. Koněva nezůstane bez příslušné reakce ruské strany,“ uvádí se v komentáři velvyslanectví.

Odvolání se k Vyšetřovacímu výboru RF

Ruská vojensko-historická společnost (RVIO) má v plánu obrátit se na Vyšetřovací výbor Ruské federace ohledně demolice pomníku maršála Koněva v Praze. V pátek to uvedla tisková služba společnosti.

„Dnes se jménem Ruské vojensko-historické společnosti obrátíme na Vyšetřovací výbor se žádostí o odpovídající právní posouzení aktů tzv. ‚pražských aktivistů‘,“ řekl tiskové službě předseda Ruské vojensko-historické společnosti Vladimir Medinskij.

Ten zničení pomníku pražského osvoboditele označil za rouhání a urážku paměti předků samotných Čechů.

„Takový čin místních úřadů v Praze, který byl spáchán před 75. výročí Vítězství nad nacismem, je rouháním. Především jde o rouhání ve vztahu k maršálovi Koněvovi – muži, který osvobodil Prahu. Maršálovi, který vydal rozkaz nepoužívat při osvobozování Prahy těžké dělostřelectvo. A to, že se dnes můžeme dívat na krásnou zlatou Prahu, je mimo jiné zásluhou maršála Koněva. Připomenu, že při osvobozování Prahy zahynulo 12 tisíc sovětských vojáků a důstojníků,“ uvedl předseda RVIO.

Medinskij rovněž připomněl, že pomník byl postaven na základě iniciativy pražských úřadů. Dodal také, že nedávno horní komora Federálního shromáždění Ruské federace Rada federace schválila prezidentův návrh zákona o trestní odpovědnosti za zničení nebo poškození válečných hrobů a pomníků, které se nachází na území Ruska nebo v zahraničí.

Zdroj: https://sptnkne.ws/BVba
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPutin promluvil o spolupráci s USA a Saúdskou Arábií v otázce ropy   
Pridal tk Sobota 04 duben 2020 - 07:38:02 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Rusko považuje za nutné spojit své síly a je připraveno spolupracovat se Spojenými státy, aby bylo možné vyrovnat situaci na globálních energetických trzích a snížit produkci ropy, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin.

„Jsme v úzkém kontaktu s našimi partnery v Saúdské Arábii. Nedávno jsem hovořil s prezidentem Spojených států amerických,“ řekl.

Putin zdůraznil, že všechny strany mají zájem na zajištění stability ropného trhu. Pokud jde o snížení produkce, prezident uvedl, že by to mohlo být snížení o 10 milionů barelů denně nebo o něco více.

„Chci zdůraznit: Rusko považuje za nutné spojit úsilí. Jak jsem právě řekl, my jsme nebyli iniciátory rozpadu smlouvy OPEC+. A jsme připraveni k dohodám s partnery i v rámci tohoto mechanismu - OPEC+ a jsme ochotni spolupracovat se Spojenými státy americkými v této otázce. Domnívám se, že je nutné spojit úsilí o vyvážení trhu a snížit v důsledku tohoto koordinovaného úsilí těžbu,“ řekl Putin během porady věnované situaci na globálních energetických trzích.

Putin zhodnotil politiku Saúdské Arábie na ropném trhu

Rijád se zjevně snaží zbavit konkurentů, kteří těží břidlicovou ropu, do jisté míry se jim to daří, ale Ruská federace to nepotřebuje, prohlásil prezident RF.

„To vše je pochopitelné, protože to zjevně souvisí se snahami našich partnerů ze Saúdské Arábie zbavit se konkurentů, kteří těží tzv. břidlicovou ropu. Aby to bylo možné, cena by měla být pod 40 USD za barel. V tomto smyslu samozřejmě do jisté míry svého cíle dosahují,“ řekl Putin na poradě věnované situaci na globálních energetických trzích, jejíž těsnopisný záznam byl zveřejněn na webových stránkách Kremlu.

Zároveň dodal, že Rusko to prostě nepotřebuje. Putin zdůraznil, že Rusko se nikdy nesnažilo o příliš vysoké nebo příliš nízké ceny ropy. Při ceně 42 dolarů za barel, při níž je tvořen rozpočet, se země cítí velmi dobře, dodal.

„Nikdy jsme si nestanovili takový cíl, protože náš rozpočet je stanoven, jak jsem již řekl, na 40 dolarů za barel,“ zdůraznil prezident.

Důvody poklesu cen a produkce jsou podle názoru prezidenta spojeny „především s koronavirem a v této souvislosti snížené produkce i poptávky“.

Hrozba nedostatku na trhu s ropou

Putin prohlásil, že globální ropný průmysl může v důsledku současné situace na trhu v budoucnu na pozadí obnovení poptávky narazit na nedostatek ropy.

„Je zřejmé, že globální ropný průmysl, který dnes čelí takovým systémovým problémům, v budoucnu, kdy poroste poptávka - a to se nevyhnutelně stane, poptávka nevyhnutelně poroste - tak průmysl v této situaci může čelit rostoucímu nedostatku zdrojů, a potom i ropy,“ řekl Putin.

Uvedl, že to bude doprovázeno všemi negativními důsledky pro globální ekonomiku, protože v tuto chvíli „i ceny mohou letět nahoru“.

Zdroj: https://sptnkne.ws/BVyu
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponKoronavirus není pro sankce překážkou   
Pridal tk Sobota 04 duben 2020 - 07:30:25 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
USA, EU, Velká Británie, Ukrajina a Gruzie neumožnily Valnému shromáždění OSN přijmout ruský návrh rezoluce vyzývající ke zrušení jednostranných sankcí, které brání zemím v boji proti koronaviru.

„Je nám líto, že malá skupina obhájců sankční politiky nebyla ochotna reagovat na výzvu generálního tajemníka OSN a nemohla se vzdát svých zpolitizovaných přístupů a zájmů,“ uvedli v ruské misi.

Moskvou navrhovaná Deklarace solidarity v boji proti koronaviru uznává vedoucí roli WHO v boji proti pandemii. Podle textu jsou státy ochotny spolupracovat vzájemně mezi sebou a s WHO, včetně vypracování způsobů boje proti šíření a léčby Covid-19.

Dokument kromě toho vyzýval k pomoci nejvíce postiženým zemím, zejména rozvojovým, k ukončení obchodní války a uplatňování jednostranných sankcí přijatých bez souhlasu Rady bezpečnosti OSN. Kromě Ruska se autory deklarace stalo dalších 28 států.

„V důsledku toho bude mnohem obtížnější vytvořit globální a solidární reakci na hrozbu nové pandemie. Může utrpět obrovské množství lidí, zejména v rozvojových zemích,“ zdůraznila v komentáři ruská strana.

Ruské prohlášení také uvádí, že Moskva by ráda slyšela a viděla v písemném provedení logiku a argumenty pro blokování svého projektu.

„Přitom bychom se velmi rádi zbavili a osvobodili Ukrajinu a Gruzii od tohoto úsilí, protože jejich argumenty, jako obvykle namyšlené a politizované, nedají nic pro pochopení většiny členských států,“ uvedli na zastupitelství.

Nehledě na zablokování dokumentu bude Rusko pokračovat v koordinaci s podobně smýšlejícími kolegy v této věci, uvádí se v komentáři. Moskva očekává, že se k ní připojí všechny zainteresované země.

Zdroj: https://sptnkne.ws/BVyn
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponČína uskutečnila státní smutek na památku padlých hrdinů a spoluobčanů   
Pridal tk Sobota 04 duben 2020 - 07:13:59 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
4. dubna připadá čínský státní svátek Qingming (Čching-ming) neboli Festival čistoty a jasu. Při této přiležitosti mají Číňané podle tradice uctívat své předky a vzpomínat na mučedníky revoluce, aby se povzbudili a pokračovali dále dopředu.

Epidemie zápalu plic způsobeného novým typem koronaviru patří k závažné nouzové události veřejného zdraví s nejrychlejším šířením, nejrozsáhlejší infekcí a nejsložitější prevencí a kontrolou po založení Čínské lidové republiky. Do 24. hodin 3. března přišlo o život 3,326 lidí v zemi. Čína dnes uskutečnila státní smutek, aby lidé různých národů po celé zemi vyjádřili soustrast padlým hrdinám a spoluobčanům v boji proti epidemii zápalu plic způsobeného novým typem koronaviru. Při státním smutku spustí celá země a diplomatické mise vlajku na půl žerdi a budou zastaveny zábavné aktivity v rámci celé zemi. Od 10 hodin 4. dubna lidé po celé zemi vzdanou hold tříminutami ticha a zároveň se rozezní sirény automobilů, vlaků a lodí i alarmy protivzdušné obrany.

"Padlý hrdina" je čestným titulem na nejvyšší úrovni v Číně, jehož udělením se oceňují oběti se zásluhou pro zemi, společnost nebo obyvatelstvo. Provincie Hubei (Chu-pej), která trpěla nejvážnější situací epidemie, nedávno ocenila 14 zdravotníkům, policistům nebo komunistním pracovníkům titul "Padlý hrdina", jako například Wang Bing (Wang Pching), Feng Xiaolin (Feng Siao-lin), Jiang Xueqing (Ťiang Süe-čching), Liu Zhiming (Liu Č´-ming), Li Wenliang (Li Wen-liang) a další, kteří obětovali svůj život v přední frontě v boji proti epidemii. Podle neúplné statistiky doposud zahynulo nejmenně 46 zdravotníků v boji proti epidemii. V posledních dvou měsících bylo nakaženo přes 1,500 zdravotníků v provincii Hubei. Desítky tisíce zdravotníků z celé země dorazilo do Wuhanu (Wu-chan) nebo pracovalo na svých dosavadních pozicích, aby se zapolili do boje proti epidemii a snažili se zachránit životy postižených lidí. Zdravotníci jsou nejsilnějšími bojovníky a nejvěrnějšími ochránci v bojišti bez kouře. Číňané je považují za nejkrásnějšího člověka.


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPřejít na stranu  [1] 2
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2020
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.2165 sec,0.0548 z toho dotazů.Dotazů v DB:17. Použitá paměť:1,805kB