Středa 19 srpen 2020
„Neukazujte prstem na Bělorusko.“ Lukašenko poradil zástupcům EU   
Pridal tk Středa 19 srpen 2020 - 15:56:38 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko prohlásil, že západní země mají „velmi mnoho“ vlastních problémů a není třeba „ukazovat prstem“ na Minsk. Doporučil předákům EU, aby místo Běloruska projednali Žluté vesty ve Francii, nepokoje v USA a protestní akce v Německu a jiných evropských zemích.

Jak oznámila státní agentura Belta, Lukašenko ve středu uspořádal zasedání Rady bezpečnosti za virtuální účasti vedoucích představitelů běloruských regionů a vyslovil se k hrozbám a nátlaku na některé kategorie občanů země.

„Narážím na to, že mají velmi mnoho problémů. A neměli by ukazovat prstem na Bělorusko, aby odpoutali pozornost od problémů, které mají ve Francii, USA, Německu a tak dále,“ prohlásil Lukašenko.

Podle jeho slov vedoucí představitelé západních států navrhují Minsku „jednání a rozhovory“, ale zároveň „jdou i nadále za svým cílem“.

„My to také vidíme, chápeme to, ale nepřijímáme. Chci, aby to uslyšeli. Hodlají dnes nebo zítra uspořádat poradu na úrovni ministerstev zahraničí nebo vedení Evropské unie. Já bych jim prostě poradil, aby na nás neukazovali prstem a zařadili na program svých porad otázky Žlutých vest ve Francii a hrozných nepokojů v USA. Chtěl bych, aby nejdříve projednali protesty proti koronavirové izolaci v Německu a v jiných evropských zemích,“ řekl Lukašenko.

Podle jeho názoru teprve po projednání svých vlastních problémů by mohli „jako šestý nebo sedmý bod“ zařadit na program dne i otázku Běloruska. „Zdá se mi, že tito pánové mají břevno v oku. To ale nevidí. Pomáhej pánbůh,“ dodal Lukašenko.

Nová ústava

Lukašenko prohlásil, že práce na nové ústavě země bude aktivizována.

„Opakuji ještě jednou, chce-li někdo změny, musí být v rámci zákona. Všelijaké změny musí být vypsány v ústavě. A tato práce pokračuje. Bude aktivizována. A jak je to možné, do jaké míry to obyvatelstvo podpoří, na tom záleží rychlost přijetí ústavy. A podle ústavy už můžeme diskutovat o nových volbách orgánů moci,“ prohlásil Lukašenko.

Včera v zemi probíhaly mítinky na podporu nynější Lukašenkovi moci, jichž se zúčastnilo přes 100 tisíc běloruských občanů.

„Jsem velmi dobře informován o těchto akcích. Lidé označili svou pozici. Chci ještě jednou zdůraznit, když si někdo myslí, že moc zakolísala, mýlí se. A chci říci, že moc se má o koho opřít. Proto nezaváháme. Svou cestu projdeme, jak se sluší a patří,“ zdůraznil běloruský prezident.

„Pokud jde o cizí vojska, dnes žádný člověk z jiných států v Bělorusku není,“ prohlásil Lukašenko.

Lukašenko prohlásil, že západní země financují protesty v Bělorusku

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko prohlásil, že západní země financují protestní akce v republice, a slíbil, že se na tuto otázku úřady „soustředí“.

„Západní státy už přímo, otevřeně prohlašují, že sbírají prostředky a posílají je do Běloruska. Vidíme to,“ řekl Lukašenko ve středu na zasedání Rady bezpečnosti za virtuální účasti vedoucích představitelů všech regionů. Jeho slova uvádí agentura Belta.

Prohlásil, že pokračuje financování pouličních akcí a nepokojů. Uznal, že úřady nemohou vystopovat všechny prostředky, které tam přicházejí. „Protože velmi mnoho prostředků přichází v hotovosti. To ale víme, a na tuto otázku se soustředíme,“ řekl Lukašenko.

Poděkoval také zaměstnancům podniků, kteří se ke stávkám nepřipojili, a poprosil je, aby „neupírali oči do asfaltu“.

„Hrozby a útoky na dělníky závodů a továren, na vedoucí podniků, to nás také znepokojuje. Před pracovním dnem a po něm musejí procházet uličkou mezi agresivním davem. Jako gestapo. Chci prostě promluvit k těm dělníkům, poděkovat jim a poprosit je, aby neupírali oči do asfaltu,“ řekl Lukašenko.

Zdůraznil, že dělníci jsou „pánové toho závodu“. „A s těmi demonstranty, kteří vás vítají u vrátnice, si to vyřídíme,“ řekl běloruský předák.

Zdroj: https://sptnkne.ws/DwzQ

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponSměšné tresty pro uprchlíky-kriminálníky u nás i po celé Evropě. Co znamená “nezávislá” justice?   
Pridal tk Středa 19 srpen 2020 - 08:00:37 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Českou veřejnost před pár týdny rozrušil směšný trest pro afrického ilegálního uprchlíka, který u Terezína znásilnil nezletilou bílou dívku. Soud jeho počin, který bude mít pro dívku celoživotní následky, ohodnotil 2 roky vězení/ústavní léčby. Agresivní uprchlík bude proto (po započtení času ve vazbě) propuštěn v tichosti ještě letos a dál bude páchat trestnou činnost. Tentokrát ale dokonce možná již s oficiálním potvrzení z psychiatrie, že za své činy nenese odpovědnost.

Takový rozsudek není náhoda, ale jedná se o trend, který panuje v západní Evropě již řadu let. Barevným kriminálníkům jsou za trestné činy násilí, či znásilnění spáchané na původním bílém obyvatelstvu odsuzovány k směšným trestům. Často jsou dokonce záměrně prohlášeni za duševně nemocné a následně rovnou propuštěni. Je to náhoda? Jaký má za úkol justice v liberální demokracii a co to má společného s rozvratem národních států?

Jde o tzv. “nezávislost”. Tím se rozumí nezávislost na jakékoliv kontrole ze strany občana/voliče. Jak se ale potom stalo, že soudy po celé Evropě jedou podle jednoho vzoru? Kdy původní bílé obyvatelstvo de iure zařadily mezi občany druhé kategorie?

Ony soudy totiž nezávislé jsou jen formálně. Justice slouží (stejně jako “nezávislé” centrální banky) jako nástroj globálního řízení a globalistické agendy.

Není proto divu, že globální struktury a jejich místní lokaje vždy vyděsí jakýkoliv pokus o reformu justice, kdy by měla být justice podřízena místní kontrole. Stačí se podívat na příklady z Polska, Ruska, nebo Maďarska.

Současný tragický stav justice je jedno z mnoha jedovatých dědictví éry V. Havla. Tedy lidí, kteří ho řídili a jejich zahraničních pánů. Asi se nenajde dnes někdo soudný, kdo by tvrdil, že V. Havel nebyl jen nastrčená samolibá loutka, kterou řídili jiní.

Jakákoliv národní strana by proto měla mít zásadní reformu justice ve svém programu. Tedy časově omezený mandát soudců, možnost jejich odvolání za vážné justiční omyly, zrušení tzv. ústavního soudu. Jinak nám cizina vždy bude skrze “nezávislou” justici zasahovat do politického dění, které bude směřovat k obnovení české státnosti a suverenity a skutečné spravedlnosti pro české obyvatelstvo!

Brunclík
Česká věc


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponRusko zahájilo přesuny elitní Národní gardy “Rosgvardija” do Běloruska, svědci hlásí na běloruské hranici přejezdy ruských transportérů a bojové techniky ve směru na Minsk!   
Pridal tk Středa 19 srpen 2020 - 07:50:53 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Rusko zahájilo přesuny elitní Národní gardy “Rosgvardija” do Běloruska, svědci hlásí na běloruské hranici přejezdy ruských transportérů a bojové techniky ve směru na Minsk! Alexander Lukašenko uvedl do stavu plné bojové pohotovosti západní okruh běloruské armády, podle pozorovatelů se schyluje k vojenskému potlačení protestů běloruskou armádou, zatímco ruská Národní garda nezasáhne a bude pouze chránit prezidentský palác v Minsku! Je to pojistka pro případnou evakuaci Alexandera Lukašenka do Moskvy, anebo vidíme ruský model z Venezuely?

Zatím nelze vynášet jakékoliv finální závěry, ale postupně to vypadá, že dochází k odhalování karet, které před několika dny rozdal Vladimir Putin ve věci běloruské bezpečnostní krize. Začínají totiž unikat střípky a útržky telefonických rozhovorů Alexandera Lukašenka a Vladimira Putina, který se podle informací nejvíce zajímal o jednu věc, nakolik je běloruská armáda loajální Alexanderu Lukašenkovi. Vladimir Putin jednoznačně nechce riskovat, že by došlo k ozbrojenému a bratrovražednému střetnutí mezi ruskou a běloruskou armádou. A jak se ukazuje, Vladimir Putin chtěl po Alexanderu Lukašenkovi očividný důkaz, že běloruská armáda je mu věrná. Právě proto nařídil Alexander Lukašenko mohutné vojenské cvičení běloruské armády na západní hranici, které probíhá právě v těchto hodinách a mělo by trvat až do čtvrtka. Jenže, situace se opravdu dramatizuje.
Vladimir Putin dnes telefonicky hovořil s Angelou Merkel a varoval ji, aby se Evropská unie nevměšovala do vnitřních záležitostí Běloruska. Merkelová podle posledních informací to odmítla a EU bude pokračovat v intervenci v Bělorusku. Ihned po skončení rozhovoru tak zavolal Vladimir Putin do Minsku Alexanderu Lukašenkovi a informoval ho o průběhu schůzky. A k čemu došlo následně ihned poté? Alexander Lukašenko uvedl do stavu nejvyšší bojové pohotovosti prakticky polovinu běloruské armády, konkrétně celý západní okruh běloruské armády a už rázem nejde jen o cvičení na západní hranici, ale o regulérní bojový poplach.

Takhle rozhodně nevypadá reakce státníka na telefonát, pokud by v telefonátu zazněly příznivé a dobré informace. Právě naopak. Informace z Běloruska ukazují, že dochází k neustálé bezpečnostní eskalaci a některé procesy v opozici už zjevně probíhají zcela samovolně a bez konzultací se Světlanou Tichanovskou, která je izolována a úplně sama ve Vilniusu v Litvě. Opoziční média totiž přinesla informaci, že v Bělorusku chystá opozice sestavit svoji vlastní vládu.

V Bělorusku se jedou protesty v ulicích podle scénáře z Hong Kongu, přiznal na CNN Prima News běloruský opozičník. Do Běloruska začali přijíždět ruští elitní vojáci Národní gardy

Běloruský opoziční novinář Franak Viačorka poskytl rozhovor americké televizi provozované v ČR, že opozice v Bělorusku provádí revoluci podle modelu a scénáře Hong Kongu. Vůbec se tím netajil a sdělil to přímo a otevřeně v rozhovoru. Demonstrace v Hong Kongu přitom řídila přímo americká zpravodajská služba CIA, která poskytovala finance, operativní a komunikační zázemí. To samé zřejmě v nějaké podobě probíhá nyní v Bělorusku, jenže průběh těchto pokusů o provedení převratu bude diametrálně odlišný v detailech geopolitické bezpečnosti v regionu.

Rozhodnutí Alexandera Lukašenka vyhlásit bojovou pohotovost na západním okruhu Běloruska, ukazuje na připravený taktický scénář, kterým Alexander Lukašenko prokazuje Kremlu, že plně kontroluje a ovládá běloruskou armádu. Je to zkouška funkčnosti dálkového ovládaní běloruské armády, které má v ruce Alexander Lukašenko. Pokud toto dálkové ovládání bude fungovat, Kreml se nebude obávat nasunout do Běloruska svoji regulérní armádu, protože bude mít jistotu, že nedojde k vojenskému střetu.

Video z neděle 16. srpna 2020 na bělorusko-ruské hranici, silnice z Petrohradu do Minsku
Svědci totiž začali už v neděli na bělorusko-ruských hranicích hlásit a natáčet konvoje vojenské obrněné techniky, především obrněných vozidel pěchoty, které nemají žádné poznávací značky, žádné vlajky a ani symboly státu. Přesně takové vozy bez označení a bez registračních čísel, bez označení pluků a oddílů, používá jediný útvar ruských ozbrojených sil, a to je elitní ruská Národní garda (Rosgvardija, založená v roce 2016), jejíž mnozí dnešní členové mají za sebou i bezpečnostní operaci na Krymu v roce 2014 a zabránili Pravému sektoru v převzetí kontroly nad Krymem.

Tento elitní útvar ruské armády spadá pod přímé velení ruského prezidenta a jeho nasazení lze chápat jako předvoj, který v první fázi má poskytnout Alexanderu Lukašenkovi klidné spaní a klid na práci v Minsku. V neděli došlo k natočení jednoho takového konvoje obrněných vozidel Národní gardy na státní běloruské hranice, vojenský regulovčík organizoval transport a řidič v autě, který video natočil, to komentuje slovy, že bude dobře, protože ruská armáda už jede po silnici z Petrohradu na pomoc přes státní hranici a konvoj odbočuje hned za hranicí směrem na silnici na Minsk. Obrněné vozy pěchoty jsou neoznačené, bez značek, bez insignií. Video máte výše.

Vladimir Putin volal v úterý s Angelou Merkel, potom volal s Alexanderem Lukašenkem a běloruský prezident nakonec uvedl do stavu pohotovosti polovinu běloruské armády na západě země

Telefonický rozhovor Vladimira Putina s Angelou Merkel byl pouze o ujasnění si stanovisek a pozic. Berlín zřejmě neposlechl radu Vladimira Putina, aby se EU do záležitostí Běloruska nevměšovala, a Kreml zopakoval své stanovisko, že má podepsanou smlouvu o kolektivní obraně s Běloruskem. Výsledkem tak je jediná věc, že Alexander Lukašenko uvedl do stavu nejvyšší pohotovosti prakticky polovinu běloruské armády, přičemž zatím důvodem pro pohotovost jsou vojska NATO v Polsku a v Litvě v dojezdové vzdálenosti 15 minut od státní hranice s Běloruskem.

Ovšem neoficiálně se může jednat pouze o předváděčku fungování dálkového ovládání běloruské armády v rukách Alexandera Lukašenka. Dobře si možná pamatujete, jak ukrajinský prezident Viktor Janukovyč najednou ztratil kontrolu jak nad policií, tak i nad ukrajinskou armádou a musel ze země uprchnout. Tenhle scénář, jak se alespoň zdá, se v Bělorusku nenaplňuje. Policie i armáda, až na některé výjimky jednotlivců, je plně loajální Lukašenkovi.

Mezi běloruskou opozicí se začaly šířit fámy a zvěsti, že tisíce lidí zatčených na demonstracích v Minsku, jsou stále na neznámém místě a začíná se proslýchat, že už jsou v Rusku a míří do táborů na Sibiři. To je samozřejmě hodně přitažené za vlasy, ale jak upozorňují pozorovatelé a i novináři západních médií, takovéto fámy, bez ohledu jestli jsou nebo nejsou pravdivé, vyvolávají v obyčejných Bělorusech obrovské obavy, a právě proto došlo v posledních dnech k výraznému ochabnutí protestů a rovněž ke snížení účasti lidí na těchto protestech. Každopádně ten hlavní signál byl vyslán už v pondělí, kdy se Světlana Tichanovská nakonec neprohlásila za právoplatnou prezidentku, ale pouze se vžila do role národní vůdkyně do předčasných voleb. Tím de facto uznala porážku, přiznala, že nevyhrála prezidentské volby, vzdala se tím nároku na výhru, který do té doby uplatňovala.

Západ podle posledních informací už sestavuje v Bělorusku za pomoci opozice a neziskovek samozvanou vládu, na kterou má přejít veškerá moc v zemi. A právě před tím Putin varoval Merkelovou v telefoníckém rozhovoru

Přesto však západ nic nevzdává a nadále podněcuje aktivisty a opozici v Bělorusku, aby sestavila vlastní vládu, na kterou přejdou veškeré pravomoci řízení Běloruska. K tomu, aby došlo k předání moci, by muselo dojít ke vzpouře celého státního aparátu, a k tomu nedojde, dokud Lukašenko bude kontrolovat policii a armádu. Přesto však existuje ještě jedna a velmi málo pravděpodobná varianta, která by ovšem znamenala katastrofu nejen pro Bělorusko, ale hlavně pro Vladimira Putina a pro Rusko. Tou variantou je možnost, že Vladimir Putin vyslal Národní gardu do Minsku jen pro případ, pokud by běloruská armáda vypověděla Lukašenkovi loajalitu, protože Lukašenko mohl Putinovi sdělit, že už běloruskou armádu nekontroluje.

Tito vojáci ruské Národní gardy by měli potom za úkol pouze jedinou věc, a to evakuovat Lukašenka z Minsku do Moskvy. Opozice může vyslání malého počtu ruských vojáků do Minsku si vysvětlit právě tím, že tam nejsou kvůli tomu, aby potlačili běloruské povstání, ale aby zajistili Lukašenkovi evakuaci. Tento tah Kremlu je proto z taktického hlediska velice podivný a velmi nebezpečný. Právě proto teď Alexander Lukašenko musí více než kdy jindy spoléhat na armádu a její podporu, protože kdyby nad ní ztratil kontrolu, ruská armáda by možná ani nepřijela, pouze by byl evakuován vojáky ruské Národní gardy do Moskvy.

Minsk s velkou pravděpodobností čeká venezuelský scénář, tzn. ruská ochrana se bude týkat jen sídel moci běloruské vlády, ale pořádek v ulicích běloruských měst si bude muset Lukašenko udělat sám

Podle ruských analytiků se tak začíná rýsovat scénář, kdy potlačení protestů má podle všeho provést běloruská armáda a ruští vojáci budou pouze hlídat prezidentský palác a hlavní město. A co nám to připomíná? No ano, to je přesně model, který Kreml použil v Caracasu ve Venezuele, kde došlo k rozmístění ruských elitních vojáků a také žoldáků na ochranu prezidentského paláce Nicolase Madura, ale jinak veškerou bezpečnost a potlačení protestů musela zajistit venezuelská armáda sama. A ve Venezuele, jak je vidět, to fungovalo. Není proto důvod v Bělorusku vymýšlet jiný model. Rusové zajistí, aby vůdce neutekl z paláce kvůli strachu z atentátu, aby měl čas a klid na práci a jakmile to vidí armáda, že vůdce neuteče, protože mu záda kryjí ruské elitní oddíly, ani armáda si nedovolí prezidentovi vypovědět poslušnost.

A proto je vysoce pravděpodobné, že se staneme svědky vojenského potlačení protestů v Bělorusku, ale provede to běloruská armáda, a spíše než armáda to provede běloruská policie, kterou bude armáda pouze krýt pro případ problémů. Alexander Lukašenko tak dostane pocit krytých zad, pocit zázemí a v takové situaci je šance na úspěch občanské revoluce naprosto minimální, protože dokud prezident v zemi s prezidentským systémem moci je v úřadu a drží veškerou moc za podpory ruské Národní gardy, běloruská armáda nebude mít odvahu vypovědět poslušnost svému vrchnímu veliteli. Aplikace ruského modelu Venezuely v Minsku je tak podle posledních událostí opravdu vysoce pravděpodobná.

-VK- Šéfredaktor AE News
Zdroj: https://aeronet.cz/
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponLukašenko: „Zemi nikomu nedáme, situaci udržíme“   
Pridal tk Středa 19 srpen 2020 - 07:38:46 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Sedmý den protestů, 15. srpna, v Bělorusku, byl bohatý na události.

Ještě předešlého dne se na všech sociálních sítích objevovaly výzvy, aby se lidé účastnili sobotní akce, konané na památku Alexandra Tarajkovského, který zahynul během protestů, a aby s sebou přinesli květiny a svíčky.


„12:00, stanice metra Puškinskaja, akce na památku Alexandra Tarajkovského, který zemřel za naši svobodu. Minuta ticha. Květiny, svíčky a obrázky. V kostele je možnost zapálit svíčku a pomodlit se. Tento člověk zemřel za NAŠI svobodu“, svolával kanál Nexta, který se během týdne stal opravdovým řídícím centrem a organizátorem všech protestních akcí.

Před sobotním polednem se u stanice metra „Puškinskaja“, na místě Tarajkovského smrti, sešly tisíce běloruských občanů, podle doporučení s květinami a svíčkami.

Připomeňme si, že Alexandr Tarajkovskij byl jeden z protestujících, chystal se hodit mezi policejní jednotku dělbuch, avšak nepodařilo se mu to, trhavina mu vybuchla v rukách. To mu způsobilo vážné poranění hrudního koše a zemřel na ztrátu krve. A automaticky se stal „svatou obětí“.

Rakev s jeho tělem byla nesena za výkřiků: „Sláva hrdinovi!“ a „Ať žije Bělorusko!“, mnozí klečeli na kolenou.

Květin bylo tolik, že z nich vytvořili dva památníky.
Novináři píší o desítkách tisíc účastníků mítinku v centru Minsku. Přicházeli s malými dětmi a dokonce s kojenci.

Připojili se také umělci ze státní filharmonie s písní „Magutny Boža“.

Starostliví dobrovolníci rozdávali vodu a po 16. hodině také jídlo. Byly zde též vystaveny fotografie zbitých lidí.

K podobným menším akcím došlo i v dalších městech Běloruska.

V Brestu se mítink uskutečnil u budovy městského úřadu s požadavkem, aby starosta vyšel ven mezi lidi. Avšak vchod na náměstí u samotné budovy zatarasili ozbrojenci.

Ve Vitebsku připravili „řetěz solidarity“ s květinami, balónky a doma vyrobenými transparenty, mezi kterými byly nejčastěji nápisy s požadavkem na změnu. No a samozřejmě také zvolání „Ať žije Bělorusko!“.

V Grodnu vyšlo do ulic podle novinářů 7 – 10 tisíc lidí.

V Lidě, Světlahorsku, Telechanach a Mazyru není sice moc lidí, přesto se mítinků účastnili, v Babrujsku a Orše byly akce rozsáhlejší.

Zatímco národ očividně s nadšením schůzoval, Alexandr Lukašenko telefonoval prezidentu Ruské federace, Vladimíru Putinovi.

Tisková služba běloruského prezidenta velmi stručně oznamuje, že „lídři dvou zemí projednali situaci, která se vyvíjí uvnitř a kolem republiky Běloruska“.

Zpráva tiskové služby ruského prezidenta obsahuje více informací: „Strany vyjádřily přesvědčení, že všechny vzniklé problémy budou brzy urovnány“. Přitom je zdůrazněno: „hlavní je, aby těchto problémů nevyužily destruktivní síly, které se snaží o to, aby způsobily škodu vzájemně výhodné spolupráci dvou zemí v rámci Svazu Ruska a Běloruska“.

Také v sobotu 15. srpna oficiální Minsk nedal povolení pro vstup do Běloruska polskému politikovi a evropskému poslanci Robertu Biedrońovi a přednášejícímu v Evropském parlamentu za Bělorusko Litevci Petrasu Auštrevičiusovi, kteří do Běloruska jeli na setkání se zástupci nevládních organizací a také pro „zhodnocení povolební situace v zemi“.

Prezident Běloruska Alexandr Lukašenko se v sobotu účastnil jednání v Centru strategického řízení na Ministerstvu obrany země, odkud vyzval prezidenty těch zemí, které hovořili o své ochotě stát se prostředníky a o pomoci běloruské vládě urovnat politickou krizi v Bělorusku. Připomeňme si, že se jedná o prohlášení prezidentů Litvy, Lotyšska a Polska, kteří nabídli pomoc tím, že se stanou prostředníky mezi běloruskou vládou a „vzbouřeným národem“.

„Poslouchejte, máme běžnou vládu, sestavenou podle Ústavy. Nepotřebujeme žádné zahraniční vlády a žádné prostředníky. Zdá se mi, že, bez urážky těchto republik chci říci: u sebe si pořádek uděláte. Žádnou vládu ať už by byla v zahraničí nebo kdekoliv jinde, nepotřebujeme a řídit zemi nikdy nebude. Vy jste se snad neučili historii?“, řekl prezident Běloruska.

Současně Lukašenko vybídl přítomné na jednání, aby se neupokojovali a byli připraveni reagovat na výzvy, které každý den přicházejí.

„Víte stejně dobře jako já, co se v zemi děje. Potichu začínají nebo pokračují rozhoupávat situaci a naši společnost. Dostali se do pracovních kolektivů. Už jsem o tom mnohokrát hovořil. Chci jen opakovaně říci, že se z toho nic nepodaří. Zemi nikomu nedáme. Situaci udržíme!“, cituje Alexandra Lukašenka agentura BělTA.

Večer 15. srpna se protestující přemístili k budově dvou největších státních televizních stanic „Bělorusko 1“ a ONT. Tam se sobotního večera uskutečnilo setkání zaměstnanců televizní stanice „Bělorusko 1“ se zástupci vlády.

Лукашенко: «Страну мы никому не отдадим, ситуацию удержим» vyšel 16.8.2020 na fondsk.ru. Překlad Zvědavec.

Zdroj: http://www.zvedavec.org/komentare/2020/08/8408-lukasenko-zemi-nikomu-nedame-situaci-udrzime.htm
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPutinovo mlčení k vítězství?   
Pridal tk Středa 19 srpen 2020 - 07:31:12 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Polsko, Česko, ale i překvapivě Maďarsko Viktora Orbána se v jednom šiku stali jedněmi z největších bojovníků za nové prezidentské volby v Bělorusku a i iniciátory zítřejší telekonference šéfů států a vlád EU. Do toho Andrej Babiš vnáší rusofóbickou teorii, že je třeba zabránit okupaci Běloruska, jaká nastala v roce 1968 při rozdrcení Pražského jara a přidává omáčku s přáním sametové revoluce pro Bělorusko. Tyto tři země jsou trvale na indexu v Bruselu pro údajné porušování hodnot právního státu a Babiš zvláště pro střet zájmů. A proto…

A proto …nejlepší obranou je protiútok.

Svým způsobem nikdo nemá Lukašenka rád a zaslouženě. Je kupříkladu i zásadní rozdíl mezi postavením Putina v Rusku (a potažmo i ve světě) a Lukašenka v Bělorusku. Zatímco v nedávném referendu o Ústavě v Rusku 80%, ale skutečných 80 % obyvatel Ruska podpořilo ústavní změny a tím i možnost Putina znovu kandidovat na prezidenta a odhad, že oněch pouhých 20% odpůrců bylo skutečně realistických, odpor proti Lukašenkovi (byť i jistě přiživovaný například i z Česka, kde náš ministr zahraničních věcí věnoval 45 miliónů na boj proti Lukašenkovi) je zjevně autentický. A toho mučení a zbytečných represí po volbách bylo skutečně mnoho.

Vladimír Putin se geniálně zahalil do strategického mlčení a zatím ani on, ani například jeho mluvčí Peskov se k Lukašenkovi nevyjadřoval. Jedním z možných a logických vysvětlení je, že nechává Lukašenka vycukat. Je sice již oslabený, ale stále málo. Ještě se hýbe.

To všechno ovšem nic nemění na tom, že kdyby se Rusko rozhodlo zasáhnout v Bělorusku (říkám kdyby), je to naprosto právně i mezinárodněpoliticky legitimní. Kde jsou ty doby, kdy Bush starší a jeho ministr zahraničních věcí Baker slibovali, že se NATO nepřiblíží k Rusku ani na centimetr. Dnes NATO ohrožuje Rusko z Pobaltí a zejména militaristického a protirusky xenofóbního Polska. Jestliže tuším minulý týden podepsal Pompeo v Polsku dohodu o navýšení přítomnosti vojáků USA o 1000 mužů, proč by nemohlo Rusko v souladu se svazovou smlouvou s Běloruskem vojensky navýšit svá vojska v Bělorusku. Bylo by to naprosto v pořádku.

Petr Kolář, otec mladého Koláře, se stal nyní hlavním vymývačem mozku Andreje Babiše. A Babiš na protiruskou tóninu nyní radostně přispěchal, byť pro mnohé své příznivce se stává směšným či dokonce odpudivým.

Rusko totiž v poslední době příliš do barevných revolucí nezasahuje a vyplácí se mu to. To platí jak v Arménii, tak zřejmě i v Bělorusku.

Je dobře, že Putin nechává vykecávat Babiše, Morawieckého i Orbána či premiéry z Pobaltí… Evropská unie má svých starostí více než dost. Tak jako nebyla schopna ekonomicky zachránit dnes již rozvrácenou Ukrajinu, nepomohla by ani Bělorusku. Čím větší tlak Evropská unie vytvoří proti Lukašenkovi, tím více bude rozměklejší a nakloněný k ústupkům vůči Rusku.

Možná se se Putin promlčí s pomocí tlaku EU k vítězství v Bělorusku bez ztráty jediného vojáka…

Asi tak…

Jiří Vyvadil

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponEvropský dvojí metr: Bělorusko x Turecko?   
Pridal tk Středa 19 srpen 2020 - 07:25:49 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Bělorusko není členem EU ani kandidátskou zemí. Nikdy si o vstup ani nepožádalo. Není ani součástí celní unie a nepožívá v obchodě s EU výhod přidružené země. Naopak – EU se k této zemi v otázkách vzájemného obchodu chová hůře než k většině třetích zemí. Bělorusko tudíž není nijak vázáno právem EU. Tamní firmy, které chtějí vyvážet své výrobky na společný vnitřní trh EU, je musí vyrábět tak, aby splňovaly požadavky unijních norem. Stejně jako musí výrobky mířící na ruský trh vyhovovat ruským normám. Do vnitřních poměrů Běloruska však Unie nemá co "kecat". Jako každý může vyjádřit oprávněné pochybnosti, ale jako mezinárodní organizace je vázána tím, že smí činit jen to, co je v její zakládací smlouvě.

EU nemá naprosto žádný mandát k tomu, aby hodnotila úroveň demokratičnosti voleb v Bělorusku. Stejně jako nemá žádné oprávnění posuzovat kvalitu volebního procesu v USA nebo v Tanzánii. Přesto tak činí a bruselští představitelé si chtějí uzurpovat právo uvalovat na Bělorusko sankce za to, jak u něj proběhly a dopadly volby. Jde o naprostou svévoli a současně porušení práva EU, které vymezuje kompetence unijních orgánů. Vměšování do vnitřních záležitostí zemí, které nejsou členem ani kandidátskou zemí podle Smlouvy o EU a o fungování EU, není v pravomoci Bruselu.

Čeho by si naopak unijní úředníci a představitelé všímat měli, je kvalita volebního procesu v kandidátských zemích. K tomu je Smlouva o EU zavazuje. Jednou z nich je stále ještě Turecko. A jak tam proběhly prezidentské volby? Kurdský opoziční kandidát na prezidenta Selahattin Demirtas byl před posledními volbami odsouzen k mnohaletému trestu vězení za propagaci terorismu. Na stejný paragraf jsou vězněny desítky tisíc opozičních politiků. Turecko má nejvyšší počet politických vězňů v přepočtu na obyvatele. Za podporu terorismu se v Turecku považuje jakákoli kritika islamistického režimu prezidenta Recepa Erdogana.

Kvalita volebního procesu nejen v posledních prezidentských volbách v Turecku zřejmě standardům EU vyhovovala. Brusel ji totiž nijak nekritizoval, i když bylo zaznamenáno mnoho případů 100 a víceletých prvovoličů s místem trvalého pobytu ve vojenských bunkrech z 2. světové války. Sčítání hlasů zřejmě také vyhovovalo Bruselu, protože se z něj neozvalo ani slůvko kritiky na fakt, že úřadující prezident Erdogan nechal ukončit sčítání v okamžiku, kdy měl pocit, že má už hlasů dost. Sám se pak prohlásil opětovně zvoleným prezidentem. I když na mnoha železničních nádražích po celé zemi stále ještě „odpočívaly“ dobře uložené – nikým nezapočítané – tisíce pytlů s hlasovacími lístky.

Jménem frakce Identita a demokracie (ID), v níž působí i čeští europoslanci zvolení za SPD, jsem spolu s kolegy navrhoval ukončit přístupová jednání s Tureckem, protože je jasné, že tato země a její islamistický režim nikdy nesplní požadavky práva EU. Náš návrh byl probruselskou většinou zamítnut. Podle Evropské komise, která náš požadavek odmítla, je tedy naprosto demokratické, pokud turecká vláda nechá pozatýkat řádně zvolené kurdské starosty a na jejich místa dosadí nucené správce z Ankary. Za zcela dodržující unijní normy zřejmě považují i vedení předvolební kampaně formou rozstřílení města Amed/Diyarbarkír z děl a raketometů a zahrnutí přeživších opozičníků za živa troskami domů pomocí buldozerů a tanků (2015).

Právě tyto zločiny proti lidskosti a porušování demokracie měl Brusel řešit. Smlouva mu k tomu dává mandát – výslovně ukládá Komisi sledovat dodržování demokratických principů v kandidátských zemích. Komise tak však nečiní, protože Turecko je podle řady vyjádření jejích představitelů „důležitým obchodním partnerem EU“.

Ivan David
Nová republika

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponImigrant znásilnil ve vlaku 67-letou   
Pridal tk Středa 19 srpen 2020 - 07:20:10 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
67-letá Italka si prožila multikulturní horor při cestování vlakem.

Předminulou sobotu ráno cestovala vlakem z Říma do Avezzana a ve vagóně se ocitla sama s 28-letým imigrantem.

Ten s ní zapředl rozhovor a posléze se na paní v následující stanici vrhnul a znásilnil ji.

Na její křik přispěchali drážní zaměstnanci, před kterými vzal násilník nohy na ramena. Za krátko byl odchycen v nedalekých ovocných sadech.

Zdroj:

https://www.liberoquotidiano.it/news/italia/24144340/roma-immigrato-stupra-anziana-treno-arrivo-in-stazione-violenza-arrestato.html
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPodněcování k nepokojům   
Pridal tk Středa 19 srpen 2020 - 07:09:42 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Využívají světové vlády covid-19 k tomu, aby zjistily, jak dalece mohou vyvíjet tlak na své obyvatelstvo, než se vzbouří a bude zapotřebí tvrdých zásahů? Včerejší rozhodnutí ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha zavést od 1. září povinnost nosit roušky v interiérech většiny budov bude otravné téměř pro každého. O to víc však pro provozovatele kin, divadel, kadeřnictví a kamenných obchodů. Ti se musí připravit na další pokles tržeb, zatímco lidé budou hledat méně nepohodlné alternativy.

Podle statistik není virové onemocnění prokázáno téměř u nikoho (0,048 % české populace), vážně nemocných je pouze 0,00024 %, vláda ale zavádí omezení, která postihují 100 % populace a poměrně vysoké procento podniků.

Ostatní vlády dělají totéž. Právě tehdy, když státy své podvody na občanech přehánějí, lidé si toho všimnou a vyjdou do ulic. Stalo se tak v Bělorusku; nemysleme si, že se to nemůže stát i na „civilizovaném Západě“.

Erik Best

Zdroj: http://www.fsfinalword.cz/
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponBritánie: Nestaňme se „levným vazalským státem“ Spojených států   
Pridal tk Středa 19 srpen 2020 - 04:31:19 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Britské noviny „Morning Star“ nedávno zveřejnily rozhovor se slavným britským filmovým producentem Johnem Pilgerem, který uvedl, že Spojené království „by si mělo dávat pozor na americkou politiku vůči Číně a nemělo by se stát „levným vazalem“ Spojených států“.

USA bojují za globální hegemonii, Británie by měla být opatrná, aby se nestala vazalem

John Pilger se domnívá, že důvodem častých útoků Spojených států vůči Číně je „chtít si i nadále udržet status jediné supervelmoci na světě. Často slyšíme, jak někteří američtí politici a odborníci kritizují Čínu za zpochybnění „nadřazenosti“ a „práv“ Západu. Vládní podpora poskytla těmto lidem pobídku k pomlouvání Číny. Měli bychom ignorovat geopolitické problémy týkající se Číny v médiích, protože neříkají nic kromě pomlouvání Číny. Británie by na to měla být obzvláště opatrná a neměla by se stát „levným vazalem“ Spojených států“.

Londýnský ekonomický a politologický institut se domnívá, že stejně jako se Spojené státy rozhodly odstoupit od Pařížské dohody a íránské jaderné dohody a dalších globálních mnohostranných dohod, nelze americké útoky vůči Číně oddělit od nepřátelství Trumpovy správy vůči mezinárodní spolupráci.

Spojené státy naléhají na země ASEANu, aby se připojily k obléhání vůči Číně, ASEAN to nechce

Japonské noviny Yomiuri Shinbun 15. srpna zdůraznily, že Spojené státy mají v úmyslu omezovat Čínu v otázce Jihočínského moře a snaží se o spolupráci s příslušnými zeměmi. Země ASEANu se však domnívají, že současnou prioritou by mělo být obnovení hospodářských a sociálních aktivit, po epidemii nového koronaivru, a neměly by se zhoršovat vztahy s Čínou.

Nedávno americký ministr zahraničí Pompeo uspořádal telefonní rozhovory s mnoha ministry zahraničních věcí ASEANu a doufal, že země ASEANu budou stát na stejné straně jako Spojené státy v otázce Jihočínského moře.

Národní televizní stanice Vietnamu, rotující předsednické země ASEANu, však uvedla, že hlavním tématem setkání bylo, jak se vypořádat s epidemií nového koronaviru.

Uvádí se, že země jako Filipíny a Vietnam začaly nedávno zaujímat vůči USA neutrálnější postoj.

Země po celém světě by měly posílit spolupráci, aby společně reagovaly na krizi

Noviny „Morning Star“ poukázaly na to, že základním zahraničně politickým postojem Spojených států je udržování hegemonie a konsolidace ekonomických, diplomatických, kulturních a vojenských systémů v rámci mezinárodních vztahů, z nichž má prospěch vládnoucí třída Spojených států. Války, sankce a destabilizační aktivity prováděné Spojenými státy v Iráku, Libyi, Sýrii, Afghánistánu, Íránu, Kubě, Venezuele a dalších místech jasně ukazují zahraniční politiku Spojených států.

A Čína důrazně podporuje mezinárodní mírovou spolupráci a zdravou konkurenci. Vždy se stavěla proti válce a prosazovala podporu rozvoje multipolárního modelu mezinárodních vztahů.

Jenny Craig, odborná asistentka mezinárodních studií na University of Central Lancashire ve Velké Británii, zdůraznila, že vztahy mezi USA a Čínou jsou nyní nejdůležitějším vztahem utvářejícím svět. „Dlouhodobý americký útok na Čínu bude pravděpodobně dominovat globálním záležitostem v příštích několika letech. Pouze komunikace a porozumění mezi lidmi všech zemí může položit pevný základ pro mezinárodní spolupráci.“Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponUpřímně řečeno, Trumpovi na tom nezáleží   
Pridal tk Středa 19 srpen 2020 - 04:28:50 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Poznámka editora: Mike Cormack je spisovatel, redaktor a recenzent zaměřující se převážně na Čínu, kde žil od roku 2007 do roku 2014. Editoval Agendu Peking a je pravidelným recenzentem knih pro South China Morning Post. Článek odráží názory autora, a ne nutně názory CGTN.

Vzpomínám si, jak jsem jednou sledoval tenisové finále Wimbledonu - muselo to být na konci 90. let - když se ho zúčastnil Bill Clinton. Poté přednesl krátkou, elegantní řeč, ve které dal do kontrastu tenis a politiku s tím, že je nešťastné, že sport je hra s nulovým součtem s vítězem a poraženým, zatímco on se snaží učinit vládu s nenulovým součtem a dosáhnout nejlepších výsledků pro co největší počet lidí.

Byla to pěkná ilustrace Clintonova progresivního přístupu a jeho schopnosti spojit se s publikem. Clinton byl svrchovaně talentovaným politikem, vysoce charismatickým a schopným řečníkem s okouzlujícími malými projevy, které přednášel, při každé události, které se účastnil, ale byl to také vážný politický vítěz, muž, kterého autoři Charles Allen a Jonathan Portis popisují ve své knize The Comeback Kid jako "politik, který dokázal chrlit data a statistiky nonstop, muž s rychlou odpovědí na každou otázku".

Pro Clintona byla politika vážná a měla hluboké účinky. Můžete souhlasit nebo nesouhlasit s tím, jak vládl, ale čtení jeho pamětí Můj život znamená slyšet od někoho, kdo žije politikou.

Jeho nástupci, kromě tří, tomu však byli tak vzdáleni, jak jen je to lidsky možné. Absolutní lhostejnost Donalda Trumpa k vládnutí lze vidět vždy, když se obrací k politice. Účinky a výsledky jsou zcela mimo něj, člověka bez porozumění veřejnému sektoru a toho, jak oddělení dosahují svých cílů.

Trumpovy legislativní úspěchy jsou okrajové: došlo k zákonu o snížení daní z roku 2017 a zákonu o prvním kroku z roku 2018, který poskytoval skromné změny ve federálním vězeňském systému a neobvykle prošel s ohromnou podporou obou stran v Kongresu.

Na mysl však přichází jen několik úspěchů. Nepodařilo se mu koupit Grónsko. Nenahradil Obamacare. Nepostavil zeď mezi USA a Mexikem. Obchodní válku s Čínou nevyhrál, přestože řekl, že „obchodní války lze snadno vyhrát“. A naprosto selhal při reakci na koronavirus a následný ekonomický pokles, druhá vlna infekce se skutečně šíří.

Trump však musí udržet pozornost amerických voličů tímto ponurým zmateným úsilím. Jeho rozhodnutí zakázat transakce mezi americkými společnostmi a společnostmi TikTok a WeChat nemusí být zcela rozptylovací strategií, ale určitě existuje velká část této práce.

Americký prezident Donald Trump se účastní společného tiskového briefingu v Bílém domě ve Washingtonu, D.C., 7. června 2018. / Xinhua

Americký prezident Donald Trump se účastní společného tiskového briefingu v Bílém domě ve Washingtonu, D.C., 7. června 2018. / Xinhua

Trumpova administrativa parafrázuje mistrovský citát britského předsedy vlády z 30. let, Stanleyho Baldwina, jednoduše dát ránu ve tmě, chvilku počkat, a potom dát další.

Podíval se Trump na důsledky svého návrhu? Posoudil, jak to Bill Clinton dělal při snídani, prozkoumal výsledky, stanovil vítěze a poražené, zvažoval způsoby, jak minimalizovat rizika a zmírnit možná negativa? Samozřejmě že ne. Takové úvahy nevstoupí do Trumpových politických jednání v Bílém domě.

A tak když se Trump zeptal na účinek zákazu na WeChat, zdálo se, že je téměř zaražen, že ho musí zvážit. Když je řečeno: „Mezi americkými společnostmi je hodně znepokojení ohledně vaší objednávky na WeChat. Apple, Ford, Disney, mají obavy, protože je to tak velká komunikační platforma a platební platforma v Číně, že pokud zakážete americkým podnikům s ní pracovat, nebudou moci prodávat telefony iPhone v Číně nebo na podobných trzích, „Trumpova odpověď - a její znuděný, mírně zvučný tón - byla dokonalým zapouzdřením jeho přístupu k vládnutí.

Řekl: „To je jedno.“

Jako způsob, jak signalizovat úplný nezájem o výsledky politiky, to nemohlo být lepší. Mohl si také rovnou dát prsty do uší. Ale takto funguje Trump a jeho administrativa. Stanoví cíle, s nimiž se střetávají, vyhrávají titulky, ovládají mediální cyklus na den nebo dva - a poté, jak se objevují příběhy o nekompetentnosti a korupci, proces začíná znovu.

To, že skuteční lidé a podniky mohou být zasaženi, se zřídka dostává do jejich rovnice. „Muslimský zákaz“ - zákaz cestování, který postihuje lidi přicházející do USA z Íránu, Iráku, Libye, Somálska, Súdánu, Sýrie a Jemenu, bez ohledu na to, zda mají platná víza - rozdělil rodiny ve jménu slepých předsudků.

Trumpova obhajoba šarlatánských léků na koronavirus (když byl konečně přesvědčen, aby to bral vážně) znamenala, že vážné úsilí o potlačení pandemie bylo podkopáno a další Američané zemřeli. Výsledkem politiky oddělení rodin migrantů bylo nelidské zacházení s tisíci dětmi, které způsobilo úmrtí, zranění a traumatické oddělení od rodin.

Ale nic z toho pro něj nic neznamená - ve skutečnosti ho těší, že tato témata vyvolají pozornost médií. Díky tomu cítí, že má moc. Kterou ale během svého prezidentství uplatňuje opravdu na málo věcí. Co všichni ti lidé, kteří trpí, ztrácejí práci, jsou odděleni od svých rodin a umírají? Víte, co by řekl.

"To je jedno."Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2020
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.2051 sec,0.0314 z toho dotazů.Dotazů v DB:17. Použitá paměť:1,598kB