Středa 09 září 2020
Rusko je ochotno pomoci v dialogu mezi Kyprem a Tureckem, prohlásil Lavrov a dostal vyznamenání   
Pridal tk Středa 09 září 2020 - 03:33:59 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Rusko je připraveno usnadnit navázání dialogu mezi Kyprem a Tureckem, je znepokojeno situací v regionu, prohlásil ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov.

„Nás také znepokojuje situace ve Středozemním moři a pokud jde o vztahy s Tureckou republikou, jsme připraveni pomoci navázat pragmatický dialog založený na společných zájmech a hledání řešení, která budou spravedlivá a založená na mezinárodním právu,“ řekl Lavrov na začátku jednání s kyperským prezidentem Nikosem Anastasiadisem.

Zdůraznil: „Velmi nás znepokojuje, že daleko nacházející se mocnost - USA - se snaží poštvávat proti sobě zde nacházející se země a celkově propagovat linii „kdo není s námi, je proti nám“ a nutit všechny ostatní držet se této linie.“ Ministr upozornil na politováníhodnost takové pozice: „Protože ve východním Středomoří a v regionu jako celku i v jakémkoliv jiném regionu jsou k řešení problému jejich vlastních zájmů nutné zcela jiné přístupy.“

„Hledání kompromisů a rovnováhy zájmů je jediným způsobem, jak vyřešit různé problémy v různých částech světa. Jsme připraveni k dialogu s našimi kyperskými přáteli o všech otázkách bilaterálních vztahů, regionální a mezinárodní agendy,“ řekl Lavrov.

Ruský ministr zahraničí připomněl postoj RF ke kyperskému urovnání: „Vystupujeme za plnění rozhodnutí přijatých v OSN, za brzké obnovení a, doufám, za dokončení jednání mezi oběma komunitami.“

Lavrov byl vyznamenán nejvyšším kyperským oceněním

Prezident Kypru Nikos Anastasiadis udělil ruskému ministru zahraničí Sergeji Lavrovovi velkokříž řádu Makaria III.

Dříve se uvádělo, že Lavrov se setkal s Anastasiadisem v Nikósii.
Ceremonie se konala v prezidentském paláci a byla vysílána v přímém přenosu v kyperské televizi RIK.

Řád Makaria III. je nejvyšším oceněním na Kypru. Řád byl založen v roce 1991 a nazván podle prvního prezidenta Kyperské republiky a arcibiskupa Makaria III.

V současné době dochází k vyostření vztahů mezi Tureckem a Řeckem, jehož příčinou jsou šelfová ložiska uhlovodíků a absence hranice ve výše uvedené vodní oblasti. Strany se dříve navzájem obviňovaly z organizování nelegální těžby surovin ve sporné oblasti.

Jiné spory ve východním Středomoří, spojené s oběma zeměmi, se objevily již v roce 1974 po státním převratu na Kypru, spojeném s anexí ostrova ze strany Řecka. Turecko vyslalo jednotky na sever ostrovního státu, kde vyhlásilo dnes částečně uznaný stát - Tureckou republiku severního Kypru. Zbytek ostrova zůstal pod kontrolou vlády Kyperské republiky.

Zdroj: https://sptnkne.ws/DAaz

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPřejít na stranu  1 [2]
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2020
PoÚtStČtPaSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1413 sec,0.0678 z toho dotazů.Dotazů v DB:17. Použitá paměť:1,342kB