Pondělí 14 září 2020
Co potřebuje Evropa, aby mohla vzdorovat Turecku?   
Pridal tk Pondělí 14 září 2020 - 04:28:36 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Každého napadne, že jednotnou solidární politiku. Nejen zahraniční, ale i hospodářskou – aby silnější státy neustále nevykořisťovaly ty slabší, jako jakýsi „kanónenfutr“ hospodářského růstu států na severozápadě Evropy. Protože dividendy a další miliardy, které tečou na západ, k „matkám“, nutně musí někde chybět a někoho jiného oslabovat. Jednou z takto oslabených zemí, které přijaly pro ně nevýhodnou, ale ideologicky prosazovanou ideu jednotné měny, je i Řecko. Zaplatilo za to draze ve fázi tzv. hospodářské pomoci německých a francouzských bank, které ho vnitřně zcela vyčerpaly a v podstatě vykradly.

Naproti tomu Turecko si nemá nač stěžovat, ohledně finančních toků z Evropy. Tam je tok peněz jednoznačný. A protože osa sporu leží na turecko-řeckých hranicích, je podpora EU jasná ve prospěch Turecka. To je fakt „an sich“.

K tomu přistupuje podpora NATO. Včera večer vyhlásil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, že Turecko a Řecko zasedly ke společným rozhovorům, které by snad znamenaly bod obratu. Jakmile to v Aténách slyšeli, rozhodně toto prohlášení dementovali. Vychází najevo, že vojenská zastoupení Řecka a Turecka v centrále NATO snad souhlasila s „technickými rozhovory“, ale jak napsal na svůj Twitter Michal Ignatiou, zpravodaj v Bílém domě, „nebylo to konzultováno s politickým vedením“. Atény tvrzení Stoltenberga jednoznačně popírají. Rozhovory prý budou možné, podle řecké vlády, „až turecké lodě opustí řecké pobřežní vody a ukončí výzkum dna řeckého podmořského šelfu“.

Celá tato akce generálního tajemníka NATO, jak píší řecké weby, jen zvýšila podezření řecké vlády, že se zde nehraje úplně čistá hra a spekulují o podpoře tohoto kroku ze strany diplomacie USA a Německa. Pro Turecko je následné řecké dementi vítaným argumentem, kterým poukazuje na to, že „Řekové nechtějí jednat“.

Co se Německa týče, při zběžném přehledu zahraničních webů mi padl do oka komentář Thomase Enderse (na obr.), bývalého generálního ředitele konsorcia Airbus a dnešního předsedy Německé společnosti pro zahraniční politiku (der Deutschen Gesellschaft für Auswärtige Politik). Komentář napsal jako hostující autor pro Neue Zürcher Zeitung, možná i z toho důvodu, že doma by mu ho nikdo nechtěl zveřejnit, zatímco švýcarské noviny jsou zřetelně svobodomyslnější. Ve svém komentáři totiž v podstatě obviňuje německou zahraniční politiku z nedostatku odvahy a alibismu.

Enders si vytyčil jako základní myšlenku, že „EU potřebuje odvážnou německou zahraniční politiku. Tváří v tvář ozbrojeným agresorům, jako je Turecko, pomáhá pouze důvěryhodné zastrašování“. Tedy pouze hrozby, které jsou podložené silou a u kterých je jasné, že budou uskutečněny. A požaduje jednoznačnou podporu Řecku, které chrání hranice EU. Řecko, nikoli Turecko, které za ochranu hranic EU kasíruje miliardy a pak k nim pošle davy ilegálních migrantů. To Řecko podle Enderse zabránilo jejich proniknutí na území EU. „Německo chce pokračovat ve zprostředkování, ponechat otevřené kanály pro diskusi s Ankarou a zařadit toto téma na pořad jednání různých orgánů EU. Dobře tedy. Ale je to dost? Proč spolková vláda jasně neobjasní, na čí straně je, a neprohlásí, že v případě potřeby uvalí sankce také na Ankaru?“, kritizuje spolkovou vládu Enders.

Uvalení sankcí na Ankaru. Bolavé téma. Nyní je na pořadu spíše uvalení dalších sankcí na Rusko a možné ukončení projektu North-Stream 2. Možná Angela Merkelová hodlá nahradit ruský plyn tím řeckým, který si ale levně koupí od Turků. Ostatně, co se německého zprostředkování týče, řecký premiér Kyriakos Mitsotakis dal jasně najevo, že pokud by chtěl neutrálního zprostředkovatele, zvolí Švýcarsko.

Enders ale vidí příčiny německého lavírování i jinde. „Problém berlínské zahraniční politiky jde mnohem hlouběji a projevuje se nejen v chování spolkové vlády v současném egejském konfliktu. Je výsledkem let autosugesce politických elit, že abstinence od vojenské moci a multilateralismus mohou být pro Německo jedinou odpovědnou zahraniční politikou.“ Míní tím zejména stav, kdy po tzv. „leading from the middle“, Ursuly von der Leyenové na postu spolkové ministryně obrany, což je možno přeložit jako „vedení ze středu“, tedy snaha nikoli se vojensky exponovat, ale schovávat se za jiné, přivedla Bundeswehr do stavu naprosté neschopnosti boje. A dává to do kontrastu nejen s Řeckem, ale i s Francií, která může na turecké provokace reagovat hrozbou odvety, což Německo nemůže. Země, která nemá reálnou vojenskou sílu, nemá čím zastavit agresora. Což platí o mnoha zemích EU, nejen o Německu. Enders to vidí ze svého pohledu. Otázka je, zda by Německo chtělo svou bojeschopnou armádu použít v případě hrozby ozbrojeného konfliktu nasazením na obranu evropských hranic. Protože prostředky samy o sobě nic neznamenají, když chybí vůle.

Thomas Enders také konstatuje, že „turecká agrese v Egejském moři nespadla letos z nebe. Zapadá do obrazu stále expanzivnější a agresivnější zahraniční a vojenské politiky v Sýrii, Libyi, vůči Kurdům a nyní také ve Středomoří. Stejně jako si Vladimír Putin stanovil za cíl napravit rozpad Sovětského svazu a shromáždit co nejvíce ztracené „ruské půdy“, Recep Tayyip Erdogan zjevně chce, aby Turecko bylo v Turecku dominantní silou, podle příkladu Osmanské říše, která padla před sto lety Východní Středomoří, Balkán a Střední východ.

Erdogan zároveň už léta zintenzivňuje represi uvnitř své země a zavírá do žalářů nepopulární politiky, novináře a soudce. Dnes je Turecko de facto diktaturou, vládou jednoho muže, i když zde (stále) existují demokratické volby.“

Už i vlivní lidé v Německu vidí neudržitelnost alibistické politiky Německa, nyní i nominálně vedoucího státu EU, vůči Turecku. A nelíbí se jim. Na druhou stranu, články kritické vůči vlastní vládě raději zveřejňují v zahraničí.

Na závěr je stále jasnější, co Evropa potřebuje, aby mohla vzdorovat Turecku – musí CHTÍT vzdorovat. A vyhodnotit, co je skutečné nebezpečí a co je „povinná agenda amerického deep state“, který má prolezlé snad všechny evropské vlády odchovanci různých „Aspen Institutů“. Amerika Turecko jako hrozbu nevnímá – je to partner v NATO a stále potenciální země nástupu pro válku s Ruskem. Malé evropské státy jsou z hlediska NATO naprosto postradatelné a mají jen sloužit. Poučení to vědí nejpozději od bombardování Jugoslávie.

Ivan David

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponLavrov: Rusko se nebude proti nikomu „přátelíčkovat“   
Pridal tk Pondělí 14 září 2020 - 04:25:05 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Americká politika „přátelení se proti“ Číně či dalším zemím je Rusku cizí. Moskva se snaží navazovat přátelské vztahy se všemi zeměmi a neklást žádné podmínky, řekl pro TV stanici Rossija 1 ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

„Ani Rusko, ani Čína, ani naši spojenci nikdy nikomu nenavrhujeme přátelit se proti někomu,“ uvedl Lavrov s tím, že Moskva má zcela odlišnou diplomatickou a politickou kulturu.

„Máme jedno přání, a to rozvíjet dobré vztahy se všemi. Když prohlubujeme vztahy, nikdy neklademe podmínky, že odměnou za spolupráci má být záměrné zkažení vztahů se státy, které nemají sympatie Washingtonu či někoho jiného,“ sdělil ministr.

„Přátelit se proti někomu dle mě odporuje samotnému smyslu přátelství,“ dodal k věci.

O oběti Evropské unie

Vedoucí ruský diplomat se také dotkl vnější politiky Evropské unie vůči Rusku. Brusel podle jeho mínění obětuje své zájmy kvůli touze nebýt pozadu za USA.

„Evropská unie se, bohužel, vydala cestou obětování svých geoekonomických a strategických zájmů, aby uspokojila momentální touhy nezůstávat pozadu za Spojenými státy v tom, čemu se říká „potrestání Ruska“. Na to jsme zvyklí,“ řekl.

Moskva má proto pojišťovat budování vztahů s Bruselem, aby „nezávisela na jeho rozmarech“, jestli se ten nevzdá svých destruktivních stanovisek, uvedl.

Na otázku, zda Rusko zareaguje na možné nové sankce, Lavrov odpověděl kladně a odvolal se na princip vzájemnosti v mezinárodních záležitostech. Navíc připomněl, že omezení vůči Rusku začal Washington uplatňovat ještě před referendem na Krymu v roce 2014, a to kvůli Edwardu Snowdenovi, který se ocitl na ruském území.

„V průběhu těchto let jsme se přesvědčili o nespolehlivosti našich západních partnerů, včetně, bohužel, členů Evropské unie,“ uvedl Lavrov. Zdůraznil však, že Rusko a evropské státy jsou v jednom geopolitickém prostoru, sdílejí společnou geografii a euroasijskou infrastrukturu a díky tomu mají relativní převahu v podmínkách zostřující se geopolitické a geoekonomické konkurence. Nevyužití těchto převah bude podle Lavrova chybou.

Zdroj: https://sptnkne.ws/DCJB

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponBabiš ve státnickém vystoupení chrání národ před ohavnostmi médií   
Pridal tk Pondělí 14 září 2020 - 04:22:10 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Předseda vlády Andrej Babiš vystoupil se svým tradičním videem „Čau lidi“. V něm se postavil za národ proti českým médiím, která ve svém zpravodajství vytvářejí strach a paniku kvůli rostoucím počtu nakažených koronavirem.

„Jsem tady proto, abych vás uklidnil, abych vám dal i některé pozitivní zprávy, které bohužel česká média, potažmo Česká televize, nevysílají. První taková zpráva by byla, že včera na covid-19 nebo s covidem-19 nikdo nezemřel. Druhá taková zpráva by byla, že do půlky července za stejné období v porovnání s rokem 2019 v Čechách zemřelo o 545 lidí méně. Další taková dobrá zpráva je tenhle graf, který mám od pana profesora Berana a který se to snažil vysvětlovat v České televizi, ale redaktor mu nedal moc šanci. Tak dneska to možná na Primě vysvětlil. A to je smrtnost na počet nakažených covidem-19. Tam vidíte, že ta smrtnost klesá. To znamená, kolik zemřelo lidí na deset tisíc nakažených od 1. 3. Tady vidíte, že to klesá. Procentuálně a samozřejmě i absolutně,” uvedl na začátku svého videa Andrej Babiš.

Předseda vlády na kameru ukázal graf, na němž je názorně vidět, jak v České republice neustále klesá smrtnost na covid-19. Z grafu vyplývá, že z prvních 10 000 lidí, kteří se nakazili novým typem koronaviru, zemřelo 3,3 % lidí. Z druhých 10 000 lidí, jež se nakazili, zemřelo 0,67 % lidí. Ze třetích 10 000 nakažených lidí zemřelo 0,47 %.

„My dneska v médiích slyšíme, jak jsme nejhorší a horší než Španělsko a Francie. Ano, když se to propočte, tak je to pravda. Trendově to nevypadá dobře, a já hlavně v tomto Čau lidi vás chci poprosit, abychom tomu nárůstu společně zamezili. Bude to samozřejmě o těch rouškách. Ale když se podíváte na dnešní čísla, a to nejdůležitější, co já sleduji, je počet zemřelých na milion obyvatel. Když nevezmu v úvahu Maltu a ty pidistáty Lichtenštejnsko a Monako, a Litvu a Lotyšsko, no tak Slováci, ano, to je zázrak. Ale my jsme prosím vás v pátek měli 18 400 testů, myslím. Slováci, mi říkal premiér Matovič, měli pět tisíc. A potom je ještě Řecko, to má 29 (na milion obyvatel – red.). Takže my máme 42 lidí, bohužel, kteří zemřeli s covidem. Byli nemocní a zemřeli s covidem. Takže, když někdo mluví o Španělsku, tak tam zemřelo 29 747 lidí, nebo v Itálii 35 603, nebo ve Francii 30 910. Takže já chápu, že média vždycky potřebují senzaci a opozice křičí, že jsme na tom špatně,” prohlásil premiér.

Andrej Babiš následně hovořil o kapacitách nemocnic a aktuální situaci v nich.

„Teď máme v nemocnicích 288 pacientů, z toho těžkých případů 47. Celá kapacita lůžková u nás je 4 800. Všechny fakultní nemocnice, všechny krajské nemocnice, kde může být poskytnuta základní terapie pro pacienty s covidem. Z toho pro těžké případy 1 000 lůžek, prosím vás, 1 000 lůžek pro těžké případy. Ráno těch těžkých případů bylo 47. Takže to je potřeba vnímat, a to samozřejmě je předpoklad, že ten počet hospitalizovaných se bude navyšovat, a to samozřejmě záleží na tom, jak se nám podaří ten trend zastavit. Bez zásadních ekonomických opatření, která jsme dělali v první vlně. Co se týká testování. Ano, média říkají: rekord, rekord nakažených. Tak v pátek jsme provedli 18 204 testů. Absolutní rekord, to nikdo neřekl. Včera 12 300 testů, to je zase sobotní rekord. Samozřejmě ohledně toho testování 60 procent lidí je indikovaných, 40 procent je samoplátců,” uvedl ve videu předseda vlády.

Následně vyzval spoluobčany ke klidu. Pro tuhle příležitost si, podle vlastních slov, oblékl speciální tričko. Promluvil také k pacientům, kteří navštěvují nemocnice. Nemají se prý bát, neboť jim podle jeho přesvědčení nic nehrozí.

„Takže já jsem si dneska vzal triko, abyste byli v klidu, abyste si myli ruce, a ještě tady chybí, abyste nosili roušky. My je musíme nosit všichni, prosím vás. Všichni občané České republiky, protože jsme na jedné lodi. Mladí to samozřejmě nechtějí, ale já bych pěkně poprosil, že tady skutečně jde o mezigenerační solidaritu. Že jde o naše rodiče a prarodiče. Babičky a dědečky. A taky o ty, kteří nejsou zdraví, kteří jsou polymorbidní a bojují s několika onemocněními. Mají vyšší tlak nebo mají cukrovku, nebo bohužel i onkologičtí pacienti. Prosím vás, abyste se nebáli. Nebojte se chodit do nemocnic, onkologičtí pacienti. Skutečně jsem přesvědčen, že vám tam nic nehrozí. Ale když zanedbáte tu péči, tak to bude špatně. Takže prosím vás, nenechte se strašit, choďte do té nemocnice, naše zdravotnictví je skvělé, je připraveno,” dodal Andrej Babiš.


Zdroj: https://sptnkne.ws/DCSa


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponVýrok Hillary Clintonové dává demokratické Americe sbohem   
Pridal tk Pondělí 14 září 2020 - 04:18:28 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
I sbohem éře, kdy poražený šel a stiskl vítězi ruku. Ať už ve sportu, třeba na tenisovém kurtu, či ve volbách všeho druhu, ať už politických či všech možných jiných. Ten výrok vybízí ke zrušení zásady fair play a tedy slušné hry, a verbuje lidstvo ke rvačce bez pravidel, ve které je k přemožení soupeře možno využít jakýchkoli prostředků, a kde o pravdě jednoho či druhého rozhoduje, kdo z těch dvou má těžší kyj a dokaže s ním smrtonosněji mávat. Z civilizace pochodujte zpět do pralesa, nabádá Američany hlas člověka, který toto vyřkl, a zdá se být neuvěřitelné, že je jím žena. Bývalá ministryně zahraničí v Obamově vládě a neúspěšná kadidátka na prezidentský úřad USA z roku 2016 Hillary Clintonová.

„JOE BIDEN BY ZA ŽÁDNÝCH OKOLNOSTÍ NEMĚL PŘIZNAT PORÁŽKU“, v originále tedy „Joe Biden should not concede under any circumstances“ poznamenala Hillary 26. srpna ve dvě hodiny 29 minut v nočním pořadu Nightly News televize NBC k možnému výsledku nadcházejících prezidentských voleb, a vstoupila tím do historie. Jako první známý politik moderní americké éry vybídla totiž občany USA k odmítnutí výsledků voleb, pokud pro tu či onu stranu dopadnou nepříznivě No a protože vybídnout lidi k odmítnutí výsledku voleb je totéž jako vybídnou je k odmítnutí voleb vůbec, a protože volby jsou hlavou i tělem demokracie, bez nichž je demokracie nemyslitelná, nelze ze slov stranické demokratky Hillary Clintonové vyvodit jiný závěr než ten, že je proti demokracii. A tedy proti vládě lidu, ve které jsou si před zákonem všichni lidé rovni, každý hlas má stejnou váhu a každý občan může být volen a volit, a toto jeho právo je chráněno ústavou.

Nicméně je demokracie je jen jednou z možných forem vlády, a pokud tedy demokratka podle politického označení Hillary formu demokratickou odmítá, nabízí se otázka, pro jakou formu vlády tedy je? Pro aristokracii jako vládě šlechty, nebo pro hierokracii jako vládě lidí duchovních, či pro oligarchii jako vládě lidí bohatých a původem vyšších, či pro plutokracii jako vládě jen a jen bohatých?

Tušíme, že kategorie dvě poslední jsou těmi, ke kterým to srdce Hillary táhne nejdémoničtěji. A nejen srdce její, ale i srdce těch Američanů, kteří jsou stejně jako Hillary rozhodnuti „hodit to“ v listopadových volbách demokratu Bidenovi. Nu a když se volba nepovede, my, američtí demokraté, její výsledek dle doporučení Hillary neuznáme a tzv. půjdeme do toho. Nejdřív na zteč proti výsledku voleb vyšleme členy Antify a hnutí Na životech černých záleží (BLM), kteří spustí melu. A třebaže regulérní občanská válka to možná ještě nebude, protože bude chybět celistvá frontová linie, jdoucí napříč státem, jak tomu ve správné občanské válce je, ale ta linie zato nebude chybět napříč americkými městy a městečky a možná i napříč jednotlivými čtvrtěmi těch měst, a bude se to na těch liniích a kolem nich i tak mydlit natolik úspěšně, že nezbude nic jiného, než aby jednoho dne vystoupila síla, která zavelí: Dost!

Možná to bude armáda, nebo zpravodajské služby, či složky policejní, či to všechno dohromady, ale v každém případě to, co po jejich zásahu zůstane, už zaručeně nebude nic, na co by si „demokratka“ Hillary Clintonová mohla stěžovat, či s čím by si snad měla dělat těžkou hlavu.

Lubomír Man

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponTrumpova pandemická reakce byla podrobně zkoumána v návaznosti   
Pridal tk Pondělí 14 září 2020 - 04:16:04 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Titulek Xinhua: Trumpova pandemická reakce byla podrobně zkoumána v návaznosti na usvědčující odhalení

- Příští úterý má vyjít nová kniha investigativního novináře Boba Woodwarda týkající se reakce USA na COVID-19 s názvem Rage.

- Kniha ukázala, že Trump připustil, že bagatelizuje závažnost situace.

- Rozhodování voličů o tom, který kandidát je při řešení krize kompetentnější, bude rozhodujícím faktorem.

WASHINGTON 11. září (Xinhua) - Odezva amerického prezidenta Donalda Trumpa na COVID-19 byla pod důkladnou kontrolou poté, co novinář Bob Woodward prozradil, že úmyslně klamal veřejnost o závažnosti pandemie.

Woodward je známý historickým odhalením skandálu Watergate, který vedl k rezignaci bývalého prezidenta Richarda Nixon. Příští úterý vyjde jeho nová kniha Rage.

Trump se vrhl na svou obranu krátce poté, co přišly zprávy o knize, a pořádal tiskové briefingy dva dny po sobě, aby odsoudil obvinění, že vědomě lhal americkému lidu o smrtelnosti COVID-19.

Prezidentova nesporná snaha uvést veřejnost v omyl nejen zkreslila fakta o viru a jeho celosvětovém šíření, ale vedla k nevyhnutelnosti infekcí a úmrtí.

„Smrtící záležitost“

„Je to smrtící záležitost,“ uvedl Trump ve Woodwardově knize, když telefonoval s novinářem oceněným Pulitzerovou cenou již 7. února o koronaviru, který virus popsal jako přenosný vzduchem, tedy „smrtelnější než dokonce naše chřipka.“

Dne 27. února však prezident řekl skupině afroamerických vůdců při schůzce v Bílém domě, že virus „zmizí. Bude to jako zázrak“. Podle sčítání The Washington Post podobné výrazy veřejně opakoval 33krát od začátku propuknutí do poloviny srpna.

Woodwardova kniha také vyjevila, že Trump připustil, že bagatelizuje závažnost situace - a slíbil, že v tom bude pokračovat - aby nevyvolával národní paniku.

„Vždy jsem to chtěl přehrát," řekl prezident Woodwardovi 19. března. „Stále to rád hraji, protože nechci vyvolat paniku."

Jakmile se rozruch nad jeho podvodem stal tématem, Trump ve středu svolal tiskovou konferenci v Bílém domě, aby napravil svou chybu a prohlásil: „Nelhal jsem.“

Poté ve čtvrtek prezident novinářům zopakoval svůj záměr uklidnit národ. „Faktem je, že musí existovat klid. Nechcete, aby skákali nahoru a dolů a křičeli, že bude velká smrt. Zemi to bude opravdu způsobovat vážné problémy.“

Za zmínku stojí také to, že Woodward čelí kritice za to, že nezveřejnil Trumpovy poznámky hned poté, co v březnu dokončil celkem 18 rozhovorů s prezidentem.

David Boardman, děkan žurnalistické školy z Temple University, se ve tweetu zeptal, zda je z novinářského hlediska etické „uchovat si šťavnaté informace pro knihu“.

„Věděl jsem, že mohu říct druhý koncept historie, a věděl jsem, že to mohu říct před volbami,“ uvedl Woodward v rozhovoru pro The Washington Post a dodal, že potřebuje více času na ověření zdroje a pravdivosti informace, které mu sdělil Trump.

JEDNÁNÍ OSTATNÍCH

Trump až doposud trval na tom, že Spojené státy jsou v dobré kondici, a tak by to zůstalo, kdyby nebylo příchodu toho, co neobjektivně nazýval „čínský virus“, a že by Čína měla zabránit viru v šíření se za jeho hranice.

Poražením Číny – a vzhledem k Woodwardovým odhalením budou lidé muset uhodnout, zda se jedná o záměrnou strategii prezidenta – zavřel oči před skutečností, že Čína, která byla jednou z prvních zemí, která studovala nový koronavirus a informovala mezinárodní společenství o svých zjištěních zapojených do celkového úsilí v boji proti pandemii upřednostňováním životů lidí a prosazováním mezinárodní spolupráce tváří v tvář této společné hrozbě.

Trump také nebyl schopen uznat pravdu, že převádění viny nejenže nepomohlo při řešení krize, které čelil doma, ale také promarnil kritický čas v rané fázi, kdy mohly být zachráněny desítky tisíc zbytečně ztracených životů byly předepsány vhodné opravné prostředky.

„Skutečnost, že USA trpí nejhorším propuknutím COVID-19 na světě je z velké části výsledkem akcí a nečinností našich vlastních vůdců,“ uvedl think-tank ve Washingtonu Brookings Institution v článku z 19. srpna „Obviňovat Čínu, aniž bychom obviňovali sami sebe, není poctivé počítání,“ dodal institut.

Některé země, „včetně Spojených států,“ uvedl Brookings Institute, „nepřijaly agresivní testování, sledování kontaktů, sociální distancování a další opatření, která Čína úspěšně nasadila, aby omezila šíření mimo Wuhan, a to i poté, co čínské úřady a vědci potvrdili přenos mezilidský přenos mezi 20. lednem a uzavřením Wuhanu 23. ledna a varoval v novinách Lancet 24. ledna před „novým vypuknutím koronaviru v globálním zdravotním zájmu“.

„Důležitějším bodem však je, že hra s obviňováním byla a zůstává vážným odvrácením pozornosti od základní a obtížné práce potřebné k zvládnutí této hrozné nemoci,“ píše se Brookings článku.

Tato slova by měla sloužit jako budíček pro prezidenta, kterého časopis The Nation varoval ve volném čtvrtku „bude i nadále lhát a Američané budou i nadále umírat“.

ÚTOK DEMOKRATŮ

Pokus prezidenta o změnu narativu přišel necelých osm týdnů před prezidentskými volbami, které zásadně přetvořila bezprecedentní pandemie. V důsledku toho bude rozhodující pro výsledek voleb názor voličů na to, který kandidát je při řešení krize kompetentnější.

Joe Biden, bývalý americký viceprezident a nyní Trumpův soupeř v nadcházejících volbách, se chopil zpráv o knize, která měla ve středu zaútočit na Trumpa, když na akci v Michiganu řekl, že úřadující prezident „měl tyto informace. Věděl, jak nebezpečné to bylo. A zatímco tato smrtelná nemoc prošla naším národem, nedokázal svou práci vykonat úmyslně. Byla to americká zrada na život a na smrt.“

Nečinnost prezidenta jednat, řekl Biden, je "mimo opovrženíhodnost. Je to opuštění povinnosti, ostuda. Věděl, jak smrtící to bylo. Věděl to a záměrně to bagatelizoval. Horší bylo, že lhal."

Trump vystřelil zpět na demokratického kandidáta s tím, že novinářům připomněl, co podle něj bylo Bidenovo špatné zacházení s prasečí chřipkou během Obamova prezidentství.

„Když byl Joe Biden viceprezidentem, jeho neúspěšný přístup k prasečí chřipce byl katastrofální,“ řekl. „A teď nám říká, jak se máme řídit? Nemůže se řídit sám.“

Prezident rovněž srazil s ohledem na rozhodnutí oponenta usilovat o „plošnou uzávěrku“, která by zastavila šíření viru. Biden uvedl, že zemi znovu uzavře, pokud to vědci a odborníci na veřejné zdraví budou považovat za nutné při zvládání pandemie.

Během cesty na Floridu - jeho první zastavení kampaně jako kandidátky na demokratickou viceprezidentku - se Kamala Harris pokusila využít odhalení z Woodwardovy knihy, aby přesvědčila voliče, že Biden, nikoli Trump, bude tím, kdo vyvede americký lid z pandemie.

Harris promluvila k publiku na Florida Memorial University a napomenula Trumpa, který prohlásil, že „má jedinečnou a velmi důležitou a zvláštní zodpovědnost za to, že se stará o bezpečí amerického lidu,“ za to, že nazval koronavirus „podvodem“ a odmítl „vážnost“ toho do té míry, že navrhoval, aby lidé nenosili masky. “
„Jedná se o jednotlivce, který se nezajímají o zdraví, bezpečnost a pohodu Američanů a je upřímně zapojen do bezohledného přehlížení životů a blahobytu obyvatel naší země,“ řekla davu na historické Black College, kde shledala prezidentovo chování „tak pobuřují čest“.

Florida se letos v létě stala epicentrem pandemie ve Spojených státech, protože virus za pouhých šest měsíců způsobil více než 12 000 úmrtí a 650 000 infekcí.

NEKONTROLOVANÝ VIRUS

Odhady Woodwarda přišly, když se počet obětí USA COVID-19 přiblížil k pochmurnému milníku 200 000 a celkovému počtu případů dosáhl v pátek odpoledne 6,4 milionu, podle údajů Johns Hopkins University.

„V tomto bodě můžeme začít chápat, proč USA ztroskotalo: selhání vedení na mnoha úrovních a napříč stranami; nedůvěra vůči vědcům, médiím a odborným znalostem obecně; a hluboce zakořeněné kulturní postoje k individualitě a tomu, jak si vážíme člověka všechny životy se spojily a vyústily v děsivou neadekvátní pandemickou reakci,“ napsal ve čtvrtek článek časopisu Time.

"Přestože byly americké problémy velmi rozšířené, začínají od vrcholu. Kompletní katalog neúspěchů prezidenta Donalda Trumpa při řešení pandemie bude přínosem pro učebnice historie," uvedl.

Anthony Fauci, ředitel amerického Národního institutu pro alergie a infekční nemoci, svědčí na slyšení podvýboru House ve Washingtonu, DC, USA, 31. července 2020. (Kevin Dietsch / Pool via Xinhua)

Anthony Fauci, ředitel amerického Národního institutu pro alergie a infekční nemoci, svědčí na slyšení podvýboru House ve Washingtonu, DC, USA, 31. července 2020. (Kevin Dietsch / Pool via Xinhua)

Podle nedávné projekce Institutu pro metriky a hodnocení zdraví univerzity ve Washingtonu denní míra úmrtnosti ve Spojených státech dosáhla v prosinci téměř 3 000 ve srovnání s denním průměrem asi 1 000 nyní. Očekává se, že od nynějška do konce roku dojde k přibližně 225 000 úmrtím, čímž se celkový počet úmrtí v lednu příštího roku zvýší na 410 000.

Anthony Fauci, nejvyšší odborník na infekční onemocnění v zemi, v pátek uvedl, že nesouhlasí s Trumpovým argumentem z předchozího dne, že Spojené státy „za rohem“ brání šíření viru.

V rozhovoru pro MSNBC řekl, že současné americké údaje o koronaviru jsou „znepokojující“ a varují před „nejistou situací“ letos na podzim a v zimě.Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponČína je na špici seznamu dovozních partnerů Itálie ze zemí mimo EU   
Pridal tk Pondělí 14 září 2020 - 04:13:32 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Podle každoroční „Modré knihy“ vydané italskou agenturou pro cla a monopoly dovážela Itálie v roce 2019 z Číny více než z jiných zemí mimo Evropskou unii (EU).

V čele žebříčku nejvýznamnějších zemí mimo EU, ze kterých Itálie dovážela zboží, je Čína, následovaná Spojenými státy, Tureckem, Ruskem a Švýcarskem, uvádí v pátek 600stránková „Modrá kniha“.

Spojené státy v loňském roce nakoupily italský export v hodnotě přibližně 45,1 miliard eur (53,4 miliard amerických dolarů), což z něj činí největšího kupce pro Itálii mimo EU. Za ním následovalo Švýcarsko s 24,0 miliardami eur a Čína s 13,8 miliardami eur. Součty byly většinou akumulovány dříve, než Spojené státy na konci loňského roku zvýšily dovozní cla na řadu evropských produktů.

Oba seznamy vylučovaly obchod z členských států EU, protože celní úřady nezdaňují obchod v rámci 27 zemí.

Celkově loňský italský vývoz do zemí mimo EU z hlediska hodnoty nadále rostl a meziročně vzrostl o 5,2 procenta. Dovoz se meziročně zvýšil o osm procent.

Úředníci agentur však uvedli, že když budou údaje za tento rok sečteny, trend se obrátí kvůli ekonomickému dopadu vypuknutí globálního koronaviru.Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPřejít na stranu  1 [2]
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2020
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.2202 sec,0.0768 z toho dotazů.Dotazů v DB:17. Použitá paměť:1,703kB