Čtvrtek 01 říjen 2020
Erdogan považuje výzvu minské skupiny k příměří v Karabachu za nepřípustnou   
Pridal tk Čtvrtek 01 říjen 2020 - 19:25:55 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Výzva minské skupiny OBSE k příměří v Náhorním Karabachu je nepřijatelná, uvedl na zahájení podzimního zasedání tureckého parlamentu turecký vůdce Recep Tayyip Erdogan.

"Spolupředsedové minské skupiny OBSE již 30 let ignorují urovnání arménsko-ázerbájdžánského konfliktu." Výsledkem toho jsou dnešní události. Pokračující výzvy spolupředsedů k zastavení palby jsou nepřijatelné, “ citovala agentura prezidenta.

Podle jeho slov bude problém vyřešen po stažení arménských sil „z území Ázerbájdžánu“.

"Více než milion uprchlíků a vnitřně vysídlených osob v Ázerbájdžánu se musí vrátit do svých rodných zemí." Žádný (ze zprostředkovatelů - poz. ) nepřispívá. Nejprve prosím upozorněte na tento problém, “dodal.

Erdogan uvedl, že o těchto otázkách diskutoval s ruskými a francouzskými vůdci Vladimírem Putinem a Emmanuelem Macronem.

"O tom už toho bylo řečeno hodně, ale výsledky nejsou k dispozici." Naši bratři v Ázerbájdžánu jsou nuceni vyřešit svůj problém sami. Výzvy zemí, které ignorují skutečnost okupace, pro nás nejsou důležité, “uvedla hlava státu.

Erdogan dříve označil osvobození „okupovaných zemí Ázerbájdžánu“ za podmínku dlouhodobého míru na Kavkaze.

Poznamenal, že Turecko bude Ázerbajdžánu nadále poskytovat veškerou možnou podporu.

Jak zdůraznilo ruské ministerstvo zahraničí, vyhrožující prohlášení a kroky třetích stran v situaci s Karabachem mohou vyvolat eskalaci.

1. října přijali prezidenti Ruska, Spojených států a Francie společné prohlášení o situaci v Náhorním Karabachu, v němž odsuzují „eskalaci násilí, ke kterému dochází v kontaktu v zóně konfliktu o Náhorní Karabach“.

esf


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUpon„Pracuje pro CIA.“ V Kremlu reagovali na obvinění Navalného na adresu Putina   
Pridal tk Čtvrtek 01 říjen 2020 - 16:42:07 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Obvinění Alexeje Navalného na adresu prezidenta RF Vladimira Putina jsou neodůvodněná a nepřijatelná, prohlásil tiskový mluvčí Dmitrij Peskov.

Navalnyj v rozhovoru pro německý časopis Der Spiegel uvedl, že za jeho „otravou“ stojí Putin.

„Máme za to, že podobná obvinění na adresu prezidenta Ruska jsou absolutně neodůvodněná a nepřípustná. Víc než to, považujeme řadu jeho výroků ve vzpomínané publikaci za urážku, absolutní urážku, také nepřijatelnou. Chceme vyšetřit případ berlínského pacienta a zjistit příčiny incidentu. Za tímto účelem potřebujeme informace od těch, kdo ve vzorcích objevili stopy po otravě,“ řekl Peskov novinářům.

Alexej Navalnyj se chce svými obviněními na adresu prezidenta RF Vladimira Putina povýšit na jeho úroveň, avšak reálná, a nikoli kvazi anebo marginální opozice vůči hlavě státu, to jsou jiní lidé a jiné síly, zdůraznil Peskov.

„Tato rétorika hraničící s urážkou je známý způsob těch, kdo se chtějí postavit na stejnou úroveň s první osobou státu, ucházet se o jistou účast v politickém boji. Reálnými konkurenty prezidenta v politickém boji jsou úplně jiní lidé a síly. Nejsou kvazi, ani marginální, ale je to opravdová opozice,“ řekl Peskov novinářům.

Rusko disponuje informací, že s Alexejem Navalným pracují příslušníci CIA USA, není to poprvé, co od nich dostává instrukce, prohlásil Peskov.

Předseda Státní dumy Vjačeslav Volodin dříve prohlásil, že je „naprosto jasné“, že opozičník spolupracuje s tajnými službami a mocenskými orgány západních zemí. Podle jeho slov Navalnyj „pracuje v jejich zájmech“.

„Nikoli pacient pracuje se západními tajnými službami, ale západní tajné služby pracují s ním, takhle je to korektnější. Skutečně máme tuto informaci, mohu dokonce říct konkrétně: pracují s ním v těchto dnech odborníci z americké CIA. Není to poprvé, co mu dávají různé instrukce,“ řekl Peskov v odpovědi na žádost novinářů, aby okomentoval slova Volodina.

Peskov okomentoval rovněž přání Navalného vrátit se do Ruska.

„Každý občan Ruska se může kdykoli vrátit do vlasti, žádné hrdinství na tom není, léčit se dá také v naší zemi, vlastně to dělají prakticky všichni. V naší zemi zachraňují životy, také život tohoto pacienta byl zachráněn právě v Rusku,“ řekl Peskov novinářům.

Zdroj: https://sptnkne.ws/DQwy
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponAmerická „super stíhačka“ za 100 milionů dolarů vrazila do armádního „Herkulesu“   
Pridal tk Čtvrtek 01 říjen 2020 - 12:31:47 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Válečná letadla americké námořní pěchoty, stíhačka páté generace Lockheed Martin F-35B a tanker Lockheed Martin KC-130J Hercules se v úterý srazily ve vzduchu při tankování v jižní Kalifornii. Výsledkem je, že se nejnovější bojové letadlo zřítilo k zemi. To dnes oznámila tisková služba americké námořní pěchoty.

Všimněte si, že F-35B je nejdražší a technicky sofistikovaná verze stíhače páté generace, jediná schopná provádět krátký vzlet a vertikální přistání, náklady na bojové vozidlo přesahují 100 milionů dolarů.

"Asi v 16:00 (2:00 evropského času) byla přijata informace, že F-35B se během tankování ve vzduchu srazil s KC-130J, což vedlo k havárii F-35B." Stíhací pilot se dokázal katapultovat a v současné době se podrobuje ošetření,“ uvedl mluvčí námořní pěchoty.

Očití svědci zveřejnili záběry tankového letounu KC-130J Hercules, který ležel na zemi po nouzovém přistání poblíž města Termal.

Jedná se o druhou nehodu nejnovějšího amerického F-35 Lightning a osmou nehodu stíhaček amerického letectva za poslední 3 měsíce.
esf

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponKdyž tam hodí nenápadně pelyněk a pak řvou, jak je to hořké   
Pridal tk Čtvrtek 01 říjen 2020 - 12:02:53 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
O tom, jak se naše/jejich Česká televize a její aktivističtí moderátoři chovají neurvale, doslova i oni přebírají od některých politiků arogantní chování a i se jako ti arogantní politici prezentují, přímo tu politiku dělají, byť jsou pouhými moderátory, zaměstnanci, se už napsalo a řeklo toho nemálo. Co je ale naprosto skandální, jak pár desítek hodin před volbami podprahově ovlivňují, podsouvají občanům, voličům, své vlastní politické preference a snaží se ty voliče ovlivňovat.

Již dávno, pradávno tomu je, když naše veřejnoprávní Česká televize a její zaměstnanci, živeni, krmeni, prostě placeni z koncesionářských poplatků, povinných ze zákona pro všechny občany, byla objektivní, nestranná, nezaujatá. Všichni kompetentní a zdravý rozum používající lidé, kromě těch vědoucích řadových občanů, to vědí, vidí, pociťují a, byť si to veřejně nepřiznají, to tak nějak tolerují. Pravda, snad se ledy této zhůvěřilosti začínají hýbat, spíše tedy trošku praskat, obnovováním Rady ČT, působením posledních třech nově navolených radních. Teda doufejme, věřme, nadějme se.

Jednou z metod ovlivňování myšlení voličů, kterou ČT a její neurvalí moderátoři, bezesporu s posvěcením svých nadřízených, šéfů, je zvaní zakzvaných "odborníků" na vše možné, do debatních a komentátorských politických pořadů. Teď, těsně před volbami, byť v souvislosti s nynější koronavirovou krizí (nebyla-li by, tak se najde jistě něco jiného) jsou to povětšinou právníci, kteří národu, občanstvu blekotají své vize a výklady práva, kterými napadrť rozbíjejí každé rozhodnutí vlády. Svými, namnoze rádoby, nanejvýš odbornými hodnoceními zpochybňují všechno, co vláda, ministři udělají, rozhodnou, dokonce predikují, ba co - oni vědí přímo, jak rozhodnou soudy a tím také podsouvají, že to k soudům půjde ("Dříve nebo později to řeknou i soudy,“ podotkl právník.") https://www.parlamentnilisty.cz/.../Za-hranou-Na-CT-o...

Protože tihle odborníci, za slovo braní naší/jejich Českou televizí, která je prezentuje jako jediné, co mají zase tu jedinou pravdu, mají za úkol vše, co vláda, vzešlá ze svobodných, demokratických a řádných voleb, zpochybnit, rozsekat, sdělovat občanům, voličům, že to ta vláda dělá špatně, na hraně i za hranou zákonů, že je neschopná a především - nemáme jí věřit, důvěřovat.

Že nedůvěru ve vládu rozsévají a podsouvají, doslova vnucují občanstvu politici opozice, že to je jejich omletá už rétorika, je tak trošku pochopitelné, je to jejiích zoufalé (a marné) nahánění si voličů. Aby se ale i veřejnoprávní televize přidávala dnes a denně k dehonestaci vlády, k podrývání její autority, silnému zpochybňování každého jejího rozhodnutí, tak to je nepochybně v přímém rozporu s posláním a kodexem tohoto, koncesionáři, všemi občany placeného, média.

Česká televize se chová, působí, jako opoziční politická strana, otevřeně je silně nepřátelská k vládě, ale i k prezidentovi republiky, mimochodem.

Obzláště v této nelehké době koronavirové nepochybně i ta vláda dělá chyby v některých dílčích rozhodnutích a vše se jí nedaří tak, jak by si sama představovala. Nejsou to ale chyby fatální a nevratné, neopravitelné, které běžný občan není schopen pochopit. To jenom ta naše/jejich ČT je vydává za hrůzostrašné a nepokrytě má z nich radost. Nelze zapomenout, jak se moderátoři, v čele s Tvarůžkovou, škodlibě culili, ani se to nepokoušeli potlačit, když se i jim podařilo uštvat ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha a ten podal demisi. Odporné chování lidí, které si platíme, aby nám objektivně a nezaujatě sdělovali zprávy, to, co se děje ve státě, ale i ve světě.

Ovlivňování voličů vskutku těsně před volbami tím, že si ČT zve do politických pořadů ke sdělování jakýchkoliv stanovisek lidi, zjevně nepřátelské k vládě, premiérovi, je skandální a je na čase už konečně, k sakru, aby se tím někdo kompetentní zabýval. To podprahové podsouvání občanům, voličům, že vláda je špatná a tím mají volit jinak, je víc jak zřetelné. A to je, milí právníci, i vy Marku Antoši, vedoucího katedry ústavního práva Právnické fakulty UK, v rozporu s platným právem, především ale s morálkou a slušností, kterých byste se měl držet. Stejně jako ta naše/jejich Česká televize.

Občanstvo opravdu není až tak hloupé, jak si myslíte a předpokládáte.

Růžena Chrastekova
Řadová občanka, zajímající se o politicko - společenské dění v naší zemi

Zdroj: Vaše věc
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponMáme skutečnou demokracii nebo vládu profláknutých starostů,....   
Pridal tk Čtvrtek 01 říjen 2020 - 11:59:26 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
.... doktorů (všeho druhu), inženýrů, bankéřů, ředitelů?

Je pár dnů před volbami do krajských zastupitelstev a Senátu PČR a do našich poštovních schránek, ale i na bilboardech (a jiných veřejných zařízeních, např. zadní sklech autobusů) se nám představují (často šklebí anebo se nám smějí) kandidáti politických stran a hnutí. Člověk se nestačí divit, jak ubohými slogany a hesly jsou jejich podbízející se tváře doprovázeny.

Ve Zlínském kraji (odkud pocházím) se to hemží natolik stupidními slogany, že snad nemá ani smysl přemýšlet o tom, co který kandidát je nebo není, resp. při jeho případném zvolením bude schopen pro občany udělat nebo svou činností pro jejich blaho přispět. Tak například jeden slogan, v tomto případě ODS konstatuje, že prý „Postavíme kraj na nohy“!. No, nějak mi ušlo či jsem si nevšiml, že by Zlínský kraj padal na hubu, nebo se plazil po kolenou a proto je potřeba jej „postavit na nohy“! Apropó, pokud to někteří politici takto vidí, tak to jen díky jim samotným.

Heslo ČSSD nám voličům zase oznamuje, že kandidáti ČSSD při jejich zvolení „Vrátí kraji dobrého hospodáře“! Ptám se, kam že se poděli ti dobří hospodáři, když je ČSSD teprve hodlá nainstalovat? Není to snad důkaz toho, že se do dnešní doby hospodařilo s nedobrými hospodáři? Zbytečná otázka, není-liž pravda! Jiný bilboard nás zase informuje o tom že nově zvolení „zástupci lidu“, budou-li zvoleni tvrdí, že hodlají „Uzdravit náš kraj“. Otázka ovšem je, zda je nemocný kraj a jeho lidé, nebo jeho současné, bývalé (a nepochybně tomu bude i u nastávajícího) vedení, potažmo zastupitelstvo kraje, protože „sliby se slibují, blázni se radují“! Z tohoto přísloví jasmě vyznívá ona diagnoza, kterou trpí (nejen) náš „nemocný“ kraj!

Lze pochopit, že každé takové či podobné volby sebou nesou nepřeberné množství slibů a předsevzetí, které se (alespoň v podmínkách české demokracie) jen málokdy podaří splnit. A ne vždy jen z objektivních důvodů, ale také často proto, že jedno naše přísloví říká, že „Slibem nezarmoutíš“, jiné zase, že „Účel světí prostředky“, nemluvě o tom jiném přísloví, že „Slíbené vydrží stejně, jako uzené!“ To ovšem neznamená, že by se ve zlínském, stejně jako v jiném kraji, naprosto nic nedělalo, nebudovalo, že by se neinvestovalo. Jenže už nikdo neřekne, kolik peněz se neproinvestovalo, ale rozkradlo, uplatilo, odklonilo či prostě zdefraudovalo! O tom se mlčí, na druhé straně o to více se ti noví, zaručeně poctiví, čestní, spolehliví a odpovědní kandidáti mohou ohánět různými nesmyslnámi hesly a sliby (celorepublikově je to neuvěřitelé množství iracionálních, oblbujících, nereálných a kandidáty k ničemu nezavazující počet sloganů a hesel).

V poslední době se v Česku hodně, často a rádo nejen mluví, ale také bojuje o záchranu „naší demokracie“. Ponecháme-li stranou logiku a relevantnost tohoto nesmyslého úsilí, které prosazuje zejména Milion chvilek, ale rovněž řada pravicových politiků, kterým chybí větší volnost a svoboda nejen ve svobodě slova, ale hlavně ve svobodě podnikání, šíření zcestných myšlenek, ideologie, v dehonestaci a diskreditaci živoních realit a jiných nelogických a nesmyslných požadavků (viz předseda Senátu Vystrčil!). Je-li řeč o demokracii, je třeba si připomenout, co demokracie znamená, jak je naplňována či realizována. Konstatování, že demokracie znamená v překladu „vláda lidu“, zná snad každý středoškolák, a měl by znát i každý politik, jedno na jaké úrovni. Skutečná demokracie je, resp. by (pokud bude) měla být tou hlavní ideologickou motivací pro život v naší společnosti. Nabízí se však otázka, je tomu skutečně tak?

Z pohlledu statistiky, kterou tvoří přesný přehled nepřesných čísel zjistíme, jak je u nás „demokracie“ aplikována. Především je třeba upozornit na skutečnost, že tímto konstatováním není společenská vrstva, zvaná „inteligence“ vylučována z pojmu lid, nicméně tato „kasta“ má své přednosti a priveligia, která jdou zcela jednoznačně na vrub ostatního „lidu“. Při pohledu na stávající kandidátní (jmennou) listinu pro volby do Zastupitelstva Zlínského kraje (a jistě tomu nebude jinak ani na kandidátních listinách jiných krajů), není na seznamu snad člověka, který by pocházel z toho společenského spektra, které se říká „dělník“, nebo „dělnice“, jako např. soustržník, jeřábník, zedník, pekař, zemědělec, dojička, řidič autobusu apod., nebo také lůza či verbež.

To kandidátů s tituly MUDr., JUDr., Ing., PaedDr, Mgr, Bc., starosta, místostarosta, ředitel firmy, člen představendstva, bankéř, resp. „chudý“ sportovec, zpravidla bývalý reprezentat, mistr světa apod., těch je tam přehršel. Při neexistenci dělnických povolání vlastně jenom a pouze oni. Máme-li v této souvislosti uvažovat o podstatě výše zmíněné demokracii pak není od věci se ptát, zda lidé dělnického, v lepším případě zaměstnaneckého původu jsou součástí naší demokracie, tedy „vlády lidu“, když je zcela evidentní, že zastoupení této společenské vrstvy, které je ve společnosti absolutní většina, není (až na vzácné výjimky) v místních, krajských orgánech veřejné správy, resp. místních vládách, o republikové vládě nemluvě, de facto zastoupena..

Jiří Baťa

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponMocní, ale nevšemocní (3)   
Pridal tk Čtvrtek 01 říjen 2020 - 11:54:40 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Hra života přináší denně tolik překvapení, která stojí za zmínku a nutí mně korigovat záměr. Mocní, ale nevšemocní bude proto mít nepravidelné pokračování. V dnešním splňuji slíbené: krátce o laserových technologiích. Příští bude o mocných, ale nevšemocných prezidentech.

Jednu z hlavních změn v životě způsobilo exponenciální navýšení výpočetních kapacit mikro schémat. Začalo v 70 létech minulého století. Projevilo se v obrovském množství počítačů všech možných verzí a cen s neustále rostoucím výkonem zasahujícím do nejrůznějších oblastí osobního a společenského života. Navýšení výpočetních kapacit, elektronických a jiných počítačů různých typů jsou doprovázeny technologiemi (IT, ICT, UI apod.), které přichází do našich životů v doprovodu zákona Moora. Zákon vyslovil v roce 1965 chemik a spoluzakladatel firmy Intel Gordon Moore (1929): počet tranzistorů, které mohou být umístěny na integrovaný obvod, se při zachování stejné ceny zhruba každých 18 měsíců zdvojnásobí. Jak je vidět z formulace, Moorův zákon není zákonem ve smyslu fyzikálním nebo přírodním. Je předpokladem, teorií a mnoho let platným standardem. Dnes se již dá konstatovat, že cca od roku 2012 se vývoj výrazně zpomaluje. V roce 2015, tj. k 50. výročí svého zákona řekl Moore konsorciu IEEE: asi tuším, že někdy během další dekády platnost Moorova zákona skončí, ale to není překvapivé. Dnes praktikované záměně počtu tranzistorů za výkon a energetickou efektivitu následují jiné a hlavně změna myšlení. Týká se laserových technologií. O nich vědí lidé nesrovnatelně méně, než o komputerech, IT, ICT a UI.

Intenzita světelných impulsů, které mohou produkovat a vysílat lasery roste podle matematického modelu růstu, který se vyjadřuje exponenciální funkcí. Tak je tomu od momentu konstrukce prvního laseru v 60 létech. Laser je tvořen aktivním prostředím, rezonátorem a zdrojem energie. Princip laseru fyzikálně popsal už v roce 1917 Albert Einstein. První laser vznikl v roce 1960. Jeho předchůdcem byl maser. To je zařízení, které pracuje na stejném principu (stimulovaná emise), avšak generuje mikrovlnné záření. První maser sestavil Charles Hard Townes (1915 – 2015), James Power Gordon (1928 – 2013) a Herbert Zeiger (1925 – 2011) v roce 1953. První funkční laser představil na konferenci v Manhattanu v roce 1960 Theodore Harold Maiman (1927 – 2007), zaměstnanec Hughes Aircraft Corporation.

Dnes jsme svědky možnosti koncentrovat energii v neuvěřitelně krátkých časových intervalech: milionovou část (1/1 000 000) miliardové části vteřiny (1/1 000 000 000 sec). Tím jsme vstoupili do světa tzv. extrémního světla. Jedná se o formu světla, která nebyla doposud zjištěna v našem Slunečním systému (soustavě). Protože jsme na začátku nové cesty a revoluce, nepochybně jiné než to byla a je probíhající revoluce IT, ICT, UI, prakticky nevíme, jaký vliv budou mít na člověka revoluce, s ní spojené poznání a možnosti nových laserových technologií. Proto je mimo jiné na místě se ptát: Jaký je hlavní rozdíl mezi IT, ICT, UI apod. a novými laserovými technologiemi? Odpověď je poměrně jednoduchá: IT, ICT, UI a podobné technologie nemohou způsobit pohyb hmoty a člověka, dopravit ho na Měsíc, nebo do Alp, či pohnout městem. Laserová syntéza, to ale vše může.

Protože to může, člověk se pomalu a jistě přibližuje vládnoucí pozici nad přírodou. V tomto smyslu vidím neobhajitelné, nekontrolovatelné a nikde nedefinované riziko pro člověka. To nejenom proto, že například můžeme popsat motýla, ale nemůžeme ho vyrobit. Nebo retrospektivně popisovat covid-19 a jeho působení, ne však předpovědět jeho překvapení. Ale především proto, že princip laseru využívá zákonů kvantové mechaniky a termodynamiky.

Podle nich, jednou započatý proces nelze zastavit. Člověk se může pouze snažit proces zpomalit, aby se stal řiditelným a kontrolovatelným. Druhý aspekt procesu představuje zdokonalování mikro-litografie mikročipů a dalších částí. Třetí aspekt představuje to, co si zatím neumíme představit: co vše mohou udělat a vytvořit ultrakrátké impulsy, jestliže lasery hrají klíčovou roli v zachování zákona Moora? Nebudu popisovat svoji představu následků koncentrace světelné energie v prostoru a v čase! To je téma na knihu. Dnešní komerční lasery dovolují vyrobit světelné impulsy v rozměru několika femto-vteřin (symbol f je předpona soustavy SI a znamená mocninu 10−15, tj. jednu biliardtinu vteřiny). Předpona pochází z dánského či norského femten, což znamená patnáct. Pro představu: Jedna femto-vtěřina ve vztahu ke vteřině času odpovídá vztahu jedné vteřiny k 770 milionům let.

Prakticky k nepopsání ve srozumitelném jazyce se mi jeví trend vývoje. Délka impulsů opustila femto-vteřinu a vydala se na cestu k atto-vteřině. Tj. ještě 1000 krát kratšímu času. Za jednu atto-vteřinu světlo urazí vzdálenost, která se rovná diametru tří atomů vodíku. Nejlehčího a nejjednoduššího plynného chemického prvku, tvořícího převážnou část hmoty ve vesmíru. Do zamyšlení nad hmotou a vesmírem patří koncept tzv. Q-spínání. Ten je znám od roku 1962. Jedná se o metodu v laserové technice, pomocí které lze dosáhnout krátké laserové impulsy o velkém špičkovém výkonu a tzv. Modenkopplung (anglicky mode locking), to jest procesu synchronizace modů. Přesto ale zůstává otázka: Kolik energie je možné zkoncentrovat v takovém krátkém impulsu?

Nápověď nabídl Gérard Albert Mourou (1944), francouzský fyzik, specializující se na laserovou techniku. Roku 2018 obdržel Nobelovu cenu za fyziku, za metodu generování velmi intenzivních ultrakrátkých optických pulzů. Cenu sdílel s Američanem Arthurem Ashkinem a Kanaďankou Donnou Stricklandovou. S ní vyvinul technologii CPA (Chirped Pulse Amplification). Jejich společný objev umožnil vývoj laserových systémů s velmi vysokým výkonem a jejich zcela nové využití v průmyslu či v lékařství – femto-sekundové laserové pulsy se začaly používat například při operacích oka. Zmiňuji se o Gérard A. Mourou i proto, že je duchovním otcem evropského výzkumného projektu ELI (Extreme Light Infrastructure). Jedno z center je v ČR, v Dolních Břežanech. A také proto, že koncept CPA vznikl již ke konci 2. světové války v rámci vývoje radiolokačních systémů. Byl uveden do života v 50. létech 20. století, po jeho odtajení v 60. létech. Historie CPA je zajímavá, stojí za oddělené pojednání, protože dovoluje vstup do jiného světa fantazie a v ČR ještě žijí senioři znalí věci. Někdo z nich by se mohl pokusit oživit potenciál hrdosti na úspěchy české vědy i v této oblasti v době zásadních změn a falešné zvědavosti. Nehledě na úpadek veřejného zájmu o vědecké novinky doporučuji seznámit se s problematikou čerp (z anglického chirp), to jest vlastností krátkého světelného pulzu, která souvisí s frekvencí světla obsaženého v tomto pulzu. Nebo s článkem Volker Winklera (DICE GmbH & Co KG),

Frequency-Modulated Continuous-Wave Radar, nebo Meinecke, Marc Michael, Rohling H.: Combination of LFMCW and FSK Modulation Principles for Automotive Radar Systems (German Radar Symposium GRS 2000), Mende, R.; Rohling H.: A High-Performance AICC radar and results with an experimental vehicle (Radar 97(Conf. Publ. No. 449), 14.-16.Oct 1997, pp.21-25).

Jedním z kouzel nových laserových technologií představuje to, co označuji jako akumulace energie. To je impuls vycházející ze zdržující síťky, který se silně koncentruje s časem ve srovnání se vstupním. S použitím syntetizovaného impulsu radar může změřit přesně časové zpoždění signálu během pohybu k cíli nebo od cíle, a současně určuje vzdálenost. Mnohem delší frekvenčně-modulovaný signál vyzařovaný čerps-radarem může mít mnohem více energie, než může být předáno během velice krátkého impulsu. Proto může například radar vidět dále a současně dosáhnout vysoké přesnosti. I proto má dnes snad každá kvalitně vybavená laboratoř lasery ve femto-vteřinovém dynamickém rozsahu s výkonem petawat (1015 – milion miliard watt). Kouzlo se stává ještě zajímavějším při zacílení takového impulsu na cíl. V tomto okamžiku vstupujeme do oblasti jaderné fyziky, fyziky elementárních prvků, transmutace atomů a dalších atomových reakcí, včetně rozehnání makroskopických plazmových bloků s rychlostí 1 000 km/sec a více.

Jako každá věc, i kouzlo má svoji ironii: nehledě na ohromnou intenzitu, impuls s tzv. vysokým koeficientem kontrastu prakticky nevydává teplo při styku s hmotou (látkou). Transformuje se do organizovaných procesů, protože se nestačí vyvíjet. Objevuje se mnohem později, v konci procesu. Na této cestě se blížíme k dalšímu fenoménu a novému druhu zdroje plasmy: thermionic vacuum arc, termionický vakuum oblouk (TVA). A tím samozřejmě i ke konkurenčnímu boji mezi velmocemi: USA, EU, RF, ČLR.

European Extreme Light Infrastructure (ELI) slibuje laser s výkonem v dynamickém rozsahu 10 petawatt. ČLR super-intenzivní a super-rychlé laserové zařízení SULF má dosáhnout výkonu 100 petawat v roce 2023. Ruské laserové zařízení XCELS má dosáhnout 200 petawatt s možností zvýšení výkonu do 1000 petawat (exawatt). V USA nechtějí zůstat pozadu a proto s motto prezidenta Trumpa America First pracují na laserovém systému ultrakrátkých impulsů, proti-impulzů a elektronového paprsku. Chtějí dosáhnout výkonu zettawatt (miliarda miliard miliard watt). Systém nazvaný ZEUS má být postaven v Michiganské univerzitě ve městě Ann Arbor. Uvedené projekty vybízejí člověka se ptát: 1) Co bude mít člověk z takových to nepředstavitelných výkonů a cifer v době, kdy nevíme nic o riziku, kdy nejsme schopni kontrolovat pandemii strachu z covid-19 bez omezení základních lidských práv, zabezpečit sociální spravedlnost a budoucnost našim dětem, vnukům, pravnukům? 2) Je vůbec možné si představit v hospodářském systému bez morálky, etiky a regulace, ve kterém žije vědecký svět s ješitnými a pokryteckými lidskými bytostmi bez pokory vůči přírodě a zákonům přírody, existenčně závislý na grantech a podpoře privátního kapitálu, že zvítězí zdravý rozum? 3) Co znamená pro mír, kvalitu života a mezinárodní spolupráci výzkum postavený na konkurenci velmocí, posilující vědeckou rozvědku, pokrytectví a fake-news?

Nepopírám, že nové technologie mohou slibovat zpracování jaderného odpadu, zkvalitnit diagnostiku materiálů a onemocnění, a možná přivést na práh jaderné syntézy. Nebo dokonce ke konstrukci reaktoru pracujících s borany. Kde je ale hranice lidských ambicí ve vztahu k nepopiratelně silnějším zákonům přírody? Přitom nesmíme zapomínat, že žijeme v době absolutního deficitu důvěry, komunikace a bezpečnosti informace a vědění. V době transformace hodnot, na prahu konfliktu mocných, ale nevšemocných a v době, kdy covid-19 a pandemie strachu z něho nabízejí propojení lokalizace a globalizace v jejich oboustranně obohacujících se verzích. To jest sjednocení vědění do jednotného a chápání planety jako kosmické lodi, kterou nemohou řídit, ani udržovat v provozu, materiálně a ideově zkorumpovaní. Jeví se mi nejvyšší čas k reflexi a ne honu za představou oběda zadarmo. Covid-19 a s ním spojená omezení jasně dokazují, že aktivita a pasivita, člověka a přírody by měly být na obou stranách. Příroda nebude čekat na okamžik, kdy ji člověk zcela ovládne. Souhlasu netřeba.

Jan Campbell
01.10.2020

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponDal muslimský fanatik Erdogan Putinovy drzou výzvu?   
Pridal tk Čtvrtek 01 říjen 2020 - 09:02:43 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Osmanský fanatik Recep Tayyip Erdogan se stále více podobá vůdci nacistického Německa Adolfu Hitlerovi. A tu nejde o vnější podobnost politiků. Turecký prezident jedná podobným způsobem. Sýrie, Libye a dnes neuznaná republika Náhorní Karabach trpí kvůli jeho imperiálním ambicím.

V posledních dnech se objevuje stále více zpráv o tom, že Erdogan posílá syrské žoldnéřské bojovníky do bojů na straně ázerbájdžánských ozbrojených sil. Podle některých zpráv pocházejí z Libye. Existují o tom již určité důkazy.

V neděli 27. září, bezprostředně po eskalaci konfliktu mezi Baku a Jerevanem, se na internetu objevilo video s ozbrojenci, kteří šli do první linie . Autor tvrdí, že v nákladních automobilech jsou příslušníci syrských gangů.

Dnes již existují důkazy o tom, že z Libye do Ázerbájdžánu přiletěly nejméně čtyři letadla s několika tisíci ozbrojenci. Oznámil to brigádní generál libyjské národní armády Khaled Mahjub. Převod provedla společnost Burak Air. Dříve byla obviněna z transportu žoldáků z Turecka do Libye.

FOTO: Syrský síťový zdroj Idlib zveřejnil fotografie syrských žoldnéřských bojovníků oblečených v uniformě ázerbájdžánských vojsk a umístěných na jedné ze základen ázerbájdžánských ozbrojených sil.
Ruská strana je v této situaci neutrální. Ruský prezident Vladimir Putin a diplomaté vyzvali strany, aby se posadily k jednacímu stolu. Pokud se však situace stane zoufalou, bude Moskva nucena stát na straně Jerevanu. Arménie je členem Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti.

Turecko je zase na straně Ázerbájdžánu. Erdogan osobně uvedl, že Arméni musí opustit „okupovaná“ území NKR. Dnes téměř všechny turecké úřady nadále souhlasí s tureckým vůdcem, přestože si uvědomují, že za Arménií stojí Rusko.

Ukázalo se, že Erdogan dal Putinovy drzou výzvu. Turecký vůdce zapomněl, jak Kreml již „potrestal“ Ankaru za sestřelené letadlo. Tento příběh by se mohl opakovat.

Konflikt v Karabachu: Lidstvo na prahu třetí světové války?

Další možný scénář je, že například zítra se Turecko rozhodne plně zasáhnout do konfliktu v Náhorním Karabachu, aby prosadilo ázerbájdžánskou blitzkrieg, který je ze strany Arménie zastaven. Například nasazením jejich bojových letadel do vzdušného prostoru Karabachu. Arménie se obrátí na Rusko na základě Smlouvy o kolektivní bezpečnosti kterou mají uzavřenou, Rusko použije svou protivzdušnou obranu k sestřelení těchto tureckých letadel.

Viděli jsme již rychlost, s jakou jsou taková rozhodnutí přijímána v roce 2008. Maximální den.

Turecko v tomto okamžiku používá aktivaci čl. 5 Smlouvy o NATO, jehož je členem.

Další den pro rozhovory, jednání a konzultace. A mezi tím rakety jsou vypuštěny, máte 40 minut na rozloučení se svou rodinou a přáteli.

V tomto scénáři samozřejmě existuje spousta „???“. Rozhodne se Erdogan přímo použít pravidelnou tureckou armádu v Karabachu? Rozhodne se Rusko přímo použít svoji pravidelnou armádu proti Turecku? Bude Turecko chtít použít článek 5 Smlouvy o NATO? Bude NATO chtít reagovat na výzvy Turecka? A z velké části je odpověď na tyto otázky „těžká“.

Ale teoreticky - teoreticky opakuji, pokud se světoví vůdci ukáží jako dostatečně tvrdohlaví - právě teď, tak zítra ráno se můžeme probudit ve zcela novém světě.

Nebo se vůbec neprobudit.

esf

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPřesný čas, kdy pavouci napadají naše domovy   
Pridal tk Čtvrtek 01 říjen 2020 - 08:45:51 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Třesete se při pohledu na pavouka? Univerzitní studie určila, v kolik hodin byste raději neměli být doma ... Malá osminohá zvířata napadají naše domovy každý den ve stejnou dobu.

Adam Hart, entomolog na univerzitě v Gloucesteru, shromáždil údaje z 250 míst v Británii a kdy studoval den a čas výskytu asi 10 000 pavouků. Jeho studie, publikovaná v roce 2018, určila přesný čas, kdy malá zvířata vycházejí ze svých úkrytů, aby napadly naše domovy.

19:35

Profesor zjistil existenci významného vrcholu v této denní době. Jejich druhý výlet je pak následně mezi 6 a 8 hodinou ráno. Také během prvního říjnového týdne je počet viditelných pavouků nejvyšší.

Způsob života

Jak vysvětlit tento jev? Část jevu lze podle Adama Harta vysvětlit skutečností, že v tuto hodinu je doma velké množství lidí, a proto mohou pozorněji sledovat možnou přítomnost pavoukovců. Během studie však byl pozorován výskyt pavouka v 19:35 v různých místnostech domu. Nejen v obývacích pokojích a jídelnách. "Musí to tedy být také způsob života pavouků," uzavírá profesor.

esf


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPolský prezident se o víkendu účastnil pochodu pro život. “Čeští” politici preferují gay pochody   
Pridal tk Čtvrtek 01 říjen 2020 - 07:03:33 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Polský prezident A. Duda se o víkendu ve Varšavě zúčastnil pochodu pro život – jehož cílem je podpořit normální rodinu a omezit potraty. Tento pochod se za ostentativního nezájmu “české politické elity” pořádá pravidelně i v ČR. Polský prezident tak jasně podpořil konzervativní směřování polské společnosti, která stále rozhodněji odmítá západní liberalismus a s ním spojený multikulturalismus, LGBt++P agendu a další rozvracení tradiční společnosti. Polsko bylo v posledních dnech a týdnech svědkem agresivních útoků ze zahraničí placených LGBt aktivistů, kteří agresivně útočí na křesťanské symboly s cílem vyvolat násilné konflikty.

To výrazně kontrastuje s postoji “českých” politických elit. Ty jsou včetně premiéra Babiše plně oddány podpoře LGBT++P agendy včetně sňatků homosexuálů a adopcí dětí homosexuály. Veřejný názor “českých elit je, že normální rodina je podporovaná dost a žádnou podporu tedy nepotřebuje. Naopak “duhové rodiny” prý mají prioritu.

KPI
Česká věc

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponBritská vláda začne penalizovat školy, které nevyučují LGBT propagandu   
Pridal tk Čtvrtek 01 říjen 2020 - 06:59:51 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Britská vláda začne penalizovat školy, které nevyučují povinnou LGBT výuku. Speciálně pověření inspektoři budou navštěvovat britské základní školy a zkoumat, zda skutečně probíhá povinná výuka o LGBT vtazích, komunitách a výhodách těchto vztahů. Školy, které to plnit nebudou, budou potrestány snížením hodnocení školy.

LGBT lobby v UK vyrazila k závěrečné zteči. Pedofilové již mohou lačně pokukovat po malých dětech, které se ani nebudou bránit, protože být sexuálně zneužíván vilným pedofilem je přece “krásné”. Tak je to učili ve škole. Rodiče se nebudou moci bránit, protože to bude “pedofobie” a ta bude brzy trestná. Chceme podobné “liberálně demokratické výdobytky” i u nás?

Česká věc

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPřejít na stranu  [1] 2 3
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2020
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.2973 sec,0.1327 z toho dotazů.Dotazů v DB:17. Použitá paměť:1,791kB