Neděle 04 říjen 2020
Masakr, aneb vstříc sněmovním volbám   
Pridal tk Neděle 04 říjen 2020 - 15:46:22 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Volby do krajských zastupitelstev podobně jako volby do europarlamentu či ještě více Senátu jsou vnímané jako volby druhého či třetího řádu. Proto by za jiných okolností ani na nich nezáleželo. Kdyby…

Kdyby zároveň uprostřed zajímavého politického kvasu nepředstavovali jakousi generálku před budoucími volbami do Poslanecké Sněmovny, které naopak budou mít zásadní vliv pro budoucnost této země. Už teď je jasné, že se vytvoří dva zásadní bloky na ty, kteří půjdou s Babišem a na ty, kteří půjdou proti.

Včerejší výsledky do krajských zastupitelstev ukázaly, že Babišovo ANO co do počtu získaných mandátů je celorepublikově nejúspěšnějším politickým uskupením, ale díky své nesporně úspěšné sociálněekonomické politice zároveň vygumovává své levicové partnery ČSSD a KSČM tak, že nakonec nemá s kým jít do koalice.

Protibabišovští komentátoři se vysmívají oběma „levicovým“ stranám, že doplatily na probabišovskou politiku. Jak se to vezme. Bez Andreje Babiše se žádná politika s ohledem na rozložení politických sil přece dělat nemohla a navíc nikdo nechtěl dělat předčasné volby. Jinými slovy, tyto strany se obětovaly ve prospěch možná nejrychlejšího náběhu příjmů těch nejnižších skupin, což je v podstatě v souladu s jejich politikou. Je to něco za něco…

Jiná věc ovšem je, že v zásadě mohou společně skončit pod hranicí 5 procent nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny. A co bude dál?

Už dnes je jasné, že pravice vytvoří dva koaliční bloky, a to složené z Pirátů + STAN a ODS+TOP 09+KDU/ČSL. Tyto bloky nepochybně mohou akumulovat silné procento mandátů.

Pro ty, kteří si přejí pád Babiše je to zářný cíl, pro nás, kteří se děsíme, že by zde vládla dnešní opozice, je to černá můra. Zatím to na oživení ČSSD a KSČM moc nevypadá a SPD si hraje na vlastním písečku a tím spíše škodí.

Stresovat se rok před budoucími volbami jak to dopadne, je sice trochu předčasné, ale jak čas bude plynout, bude ten problém zvlášť aktuální.

Asi tak…

Jiří Vyvadil
Vaše věc


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponVia media - střední cesta   
Pridal tk Neděle 04 říjen 2020 - 15:34:13 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Z televizní debaty v předvečer voleb, museli být mnozí unaveni z nenávisti, která čišela z předsedů politických stran a hnutí. Dalo by se říct všichni (až na dva) proti Babišovi.

Všechna ta vojska vystřelující těžkou kanonádu jak na Andreje Babiše, tak na Jana Hamáčka, (Vojtěch Filip, se svou víceméně shrnující neutrální pozicí, stál jaksi stranou, ani mu nebyl dáván srovnatelný prostor a on si jej ani nijak vehementně nenárokoval), měla v něčem pravdu. Obrana Andreje Babiše byla v mnoha věcech také relevantní (až na ten problém se Prymulovými záznamy v hospodách), i když mu v diskuzi evidentně vadila přepracovanost a nevyspání, vzhledem k tomu, že se to všechno odehrávalo v době, kdy jednal v Bruselu na summitu ohledně Běloruska. Předseda ČSSD Hamáček, tak jak je zvyklý a tak jak vidí do problémů přímo v praxi, diskutoval rázně. Ostatně jeho nikdo nenapadal, kromě Tomia Okamury. Nevím, kde v tomto sporu leží pravda. Myslím tím spor ohledně budování, či nebudování uprchlických center na čtyřech místech republiky. Je toho plný facebook (který mi byl, proč asi, zablokován čtyři dny před volbami, a my – Rozumní - přišli o téměř jediný komunikační nástroj s voliči), právě tak, jako je plný facebook zprávou, že tato centra projektoval jeden z bratrů T. Okamury. Dnes už je taková doba, že nikdo neví, kde je pravda. Nenávisti je plný fb, twitter a i dva publicistické pořady veřejnoprávní televize. Nikdo si s pravdou hlavu neláme. Tak zvaná investigativní žurnalistika se téměř nepěstuje, je to drahé. Něco se hodí do éteru, a je jedno, zda je to na věcném podkladě, či je-li to smyšlenka.

Je smutné, že jsme se dostali do takového bodu, kdy rozumová úvaha nemá vůbec žádnou oporu, jak u voličů, tak v médiích. Volič si nechce lámat hlavu, jestli je to či ono pravda, a ani pravdu slyšet nechce. Chce pouze potvrzení svého názoru a někdo, kdo mu kalí jeho jednosměrné myšlení, je uvržen do klatby.

Mnozí mi z diskutérů zde vyčítají, že nejsme úspěšní. Ono to ani nejde být úspěšný v době nenávisti, kdy se chce, aby člověk stál na jedné straně barikády a střílel do protivníků, ať už si o nich myslí, že mají pravdu, či nikoliv. Není to moje cesta.

Jsme proti přijímání nelegálních migrantů (to jest všech, co vnikli na území Evropské unie bez příslušných vízových procedur), jsme proti neziskovkám, co si z převozu těchto migrantů přes Středozemní moře dělají byznys na úkor daňových poplatníků zemí EU. Jsme zajedno s tím, že je třeba důsledně chránit vnější hranice EU. Nechceme však, aby se to stalo kořením nenávisti ke všemu jinému. Jedná se pouze o to, že když je loď plná (to znamená rozpočty a sociální systémy zemí, které saturují pobyt migrantů v EU), tak hrozí její potopení vlastní vahou.

Mnozí z tábora voličů SPD nám vyčítají, že jim bereme jejich hlasy a jejich hnutí se tak nedostalo třeba do zastupitelstva Středočeského kraje. Jenomže si neuvědomují, že je úplně jedno, jestli se tam SPD dostalo, či nedostalo, protože stejně nic nemůže ovlivnit, nikdo je do koalice nevezme. Má nulový koaliční potenciál. Pouze se jedná o to, že přijde jenom o několik milionů ze státního rozpočtu.

Není lepší střední cesta – via media, kdy nestřílíme těžkou kanonádu do vzduchu. Taková kanonáda stejně žádný praktický účinek nemá, kromě toho, že vás posune do neustále protestujícího, pohodlného stavu, bez jakékoliv zodpovědnosti. Taková střední cesta naopak vede k tomu, že budete moci podporovat dobré, a pro náš národ životně důležité věci.

A ještě něco. Právě čtu jednu filosofickou knihu, ve které se píše, že se člověk nemá vůbec zaobírat nenávistníky, že to táhne ke dnu. Zdejší diskuze jsou mnohdy plné sarkasmu a zbytečné nenávisti. Nebudu podporovat nárůst všeobecné nenávisti.

Naučme se naslouchat druhým ve prospěch nás, naší země i budoucnosti.

Petr Hannig
předseda Rozumných


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponNepřítel před branami: Kdo destabilizuje situaci v Bělorusku?   
Pridal tk Neděle 04 říjen 2020 - 07:15:08 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Řada odborníků se domnívá, že Bělorusko dnes čelí projevům hybridní války. Tento projev agrese řady západních zemí spočívá v použití kombinace konvenčních, nepravidelných a asymetrických prostředků v kombinaci s neustálou manipulací v politické, ideologické a jiné sféře.

Jeho hlavní formou v Bělorusku je dnes informační dopad na obyvatelstvo země.

Není žádným tajemstvím, že polská a pobaltská média (státní i soukromá) se zabývají informačními aktivitami zaměřenými na ovlivňování Bělorusů žijících v tuzemsku i v zahraničí.

Podle dostupných informací utrácí Varšava obrovské finanční prostředky na tyto informační aktivity - podle nejkonzervativnějších odhadů více než 5 milionů amerických dolarů. Jedná se jak o podporu telegramových kanálů, rozhlasu a televize, tak o organizaci speciálních kurzů pro „potenciální odborníky“.

Jak poznamenali mnozí diplomaté, vysoce postavení politici z různých států, odborníci zabývající se touto problematikou, prohlášení pobaltských zemí a Polska o jejich připravenosti stát se prostředníkem při řešení konfliktu by měla být považována za politickou součást hybridních akcí.

Ekonomickou složkou jsou sankce uvalené na Bělorusko západními státy.

Expert zároveň konstatuje, že v současné době třetí síly „zahrnují vojenskou složku“. Rostoucí „šavle rachocení“ vojsk NATO poblíž hranic s Běloruskem zapadá do této koncepce.

V souvislosti s uvažovanými neregulérními akcemi (hybridní válka) má pouze Polsko a především ozbrojené síly této země řadu nástrojů pro jejich organizaci a vedení.

Mezi prvními není pochyb o dobře vyvinutých a dobře vyškolených speciálních službách, které jsou podřízeny předsedovi vlády (například zpravodajské agentuře) nebo ministru národní obrany (například vojenské zpravodajské službě).

Ve strukturách polské armády jsou zase dva typy ozbrojených sil - síly speciálních operací a síly územní obrany, které mohou být „velmi užitečné“ pro vedení hybridní války.

První z nich je kromě vybraného a vyškoleného personálu nebo vybavení určen pro operace za nepřátelskými liniemi a má také doktrinální dokument věnovaný netradičním akcím.

Na druhé straně jednotky územní obrany Polska, které jsou určeny k působení v tzv. Stálých oblastech odpovědnosti (zejména v příhraničních oblastech), mají příležitost důkladně studovat území, zdroje a schopnosti Běloruska.

Polská armáda navíc zahrnuje mimo jiné Ústřední psychologickou akční skupinu (Pozemní síly), která může provádět nekonvenční akce.

Hybridní válka se vyznačuje nestandardním, složitým a mobilním nepřítelem. Navíc to může být kombinace státních nebo nestátních sil, což ztěžuje identifikaci a reakci.

Analýzou poměrně velkého potenciálu „třetích sil“, který určuje možnosti provádění nepravidelných a netradičních činností a toho, co se dnes v Bělorusku děje, lze přesvědčit, že napjatá situace v zemi není vnitřně politickým konfliktem, ale hybridní válkou organizovanou zvenčí.

Nikolay Astrovsky


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponTo je úžasné, spiknutí nenávisti neprošlo, reaguje na volební výsledky Babiš. Levici zbyly jen oči pro pláč   
Pridal tk Neděle 04 říjen 2020 - 06:43:09 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Český premiér Andrej Babiš netajil svou radost z volebních výsledků. Zdůraznil, že se jeho hnutí ANO podařilo získat ještě více hlasů než v roce 2016. Opozici vyčetl, že nemá jiný program než „porazit Babiše“. Naopak pro sociální demokraty a komunisty výsledky zdaleka nejsou tak pozitivní.

Premiér především poděkoval všem občanům, kteří i přes složitou epidemiologickou situaci přišli k volbám.

„Chtěl bych poděkovat všem spoluobčanům, kteří přišli k volbám. Je úžasné, že se nebáli v tomto období covidu-19 a přišli volit. A samozřejmě chci hlavně poděkovat našim voličům, našim sympatizantům. Myslím, že je to skvělý výsledek,“ radoval se Babiš. „Vypadá to, že budeme mít větší počet hlasů než v roce 2016, to je úžasné,“ dodal.

„Měl jsem z toho obavy. Protože ta mediální masáž, i České televize, ta poslední superdebata, byla neuvěřitelná. Od rána do večera… Nesmírně si toho vážím,“ dodal Babiš s tím, že pro něj výsledek slouží jako „ohromná dávka energie“, aby byl v politice i nadále.

Analytici však upozorňují, že i navzdory svému drtivému vítězství bude mít hnutí ANO problém sestavit v krajích koalici a jeho rivalové jej mohou odsunout do opozice. Zástupci ANO ostatně již začínají vystupovat s nabídkami spolupráce. Například v Moravskoslezském kraji nabídlo koalici KDU-ČSL.

Nicméně na tiskové konferenci Babiš uvedl, že pro něj není tak důležité, jaké koalice vniknou.

„Důležité je, že jsme vyhráli. To jsem chtěl,“ zdůraznil Babiš. „Všichni mluví o tom, jak porazit Babiše. To spiknutí nenávisti. To bylo neuvěřitelné v těch debatách. Ne, co Babiš zvládl udělat a udělal v politice. A myslím si, že toho není málo. My jsme tady bohužel po revoluci nezavedli většinový systém. Ale my ho v podstatě máme. Hnutí ANO s Babišem proti všem,“ řekl předseda vlády s tím, že počítá, že se opět strany budou spojovat proti hnutí ANO.

„Ve Sněmovně celá opozice nevnímá, co dělá vláda, podstatné je spojit se proti hnusnému Babišovi, teď to řekla paní Pekarová Adamová (předsedkyně TOP 09, pozn. red.). Hlavně, aby se všichni spojili. To je směšné,“ rozčílil se na opozici Babiš.

Ohledně senátních voleb Babiš prohlásil, že je nesledoval. „Ani nevím, jak to tam vypadá,“ řekl. Za ANO postupuje do druhého kola senátních voleb 9 kandidátů. Stejný počet postupuje i za ODS. Do druhého kola se podařilo dostat až 11 kandidátů za STAN. O funkci senátora se ve druhém kole bude rovněž ucházet 7 kandidátů za KDU-ČSL a 4 za ČSSD. Za TOP 09 se do druhého kola probojovali 3 kandidáti a Pirátům se do druhého kola podařilo dostat 2 kandidáty.

Propad levice

Naopak z voleb může být nešťastná levice, tj. ČSSD a KSČM. Sociální demokraté získali pouze 4,92 % hlasů a tím pádem 28 mandátů. Ještě hůře dopadli komunisté s 4,76 % a 13 mandáty.

Na tiskové konferenci po zveřejnění výsledků předseda ČSSD Jan Hamáček připustil, že výsledek mohl být o dvě procenta lepší. Výsledky krajských a senátních voleb ho však údajně nepřekvapily a podle něj odpovídají dlouhodobému postavení ČSSD na politické scéně.

„Rozhodně to nebyla nějaká fatální prohra vlády, nebylo to referendum o vládě, spíš překopírování aktuální politické podpory do volebních výsledků,” zhodnotil výsledek vicepremiér.

Sociálním demokratům se podařilo získat přes 10 % na Vysočině, v koalici pak v Pardubickém kraji a Královéhradeckém kraji.

„Ukazuje se, že tam, kde jsme nasadili lidi, kteří jsou úspěšní v regionální politice, mají za sebou i úspěšné vládnutí i zvládnutí koronakrize, se výsledky dostavily,” konstatoval Hamáček.

Po minulých volbách, v nichž ČSSD zvítězila ve dvou krajích, si strana dokázala vyjednat pět hejtmanů. Hamáček odmítl, že ČSSD udělala chybu, když v předvolební kampani vsadila na téma úspěšného jarního boje s koronavirem. Uznal ale, že za výsledky nese odpovědnost. Nicméně z vedení odstupovat nehodlá.

„Jako vedení se budeme kolektivně zpovídat sjezdu,” podotkl.

Na výsledky reagoval i předseda KSČM Vojtěch Filip, podle něhož se jedná o velkou ztrátu, kterou je nutné analyzovat. Komunisté například poprvé od roku 2000, kdy vznikly kraje, vypadli z jihomoravského zastupitelstva. KSČM dalo svůj hlas 4,47 % voličů, a strana tak nepřekročila pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do zastupitelstva.

Dvojka na komunistické kandidátce Filip Zachariáš ČTK řekl, že volební výsledek je obrovské zklamání a že bude třeba stranu proměnit. Musí se například naučit oslovovat voliče přes sociální sítě.

„Přátelé, děkuji všem, kteří přišli k volbám a dali hlas KSČM. Výsledek však dobrý není. Příčiny známe, ale je potřeba je umět i pojmenovat a chtít to řešit. Uvidíme, zda je to už dostatečná facka,“ napsal na Facebooku komunistický poslanec Zdeněk Ondráček.

Opozice slaví

Petr Fiala, šéf občanských demokratů, kteří získali necelých 7 % a 53 mandátů v krajských volbách, prohlásil, že opoziční strany jsou ve srovnání s vládními silnější.

„Ukázalo se, že demokratická opozice má většinu a to je velká, podstatná a nadějná zpráva z těchto voleb,“ řekl Fiala. „Pokud udržíme úspěšnou spolupráci z těchto voleb i pro volby sněmovní, tak to bude znamenat, že dokážeme odstavit hnutí ANO od vlády a vyměnit vládu České republice,“ doplnil.

ředseda ODS dále vyzdvihl, že se opozici podařilo sestavit konzervativně-liberální koalice a výrazně tak snížit náskok hnutí ANO.

ODS bude podle něj preferovat v koalicích středopravé strany, usilovat bude i o několik funkcí hejtmanů. Fiala doufá, že ODS udrží pozici předsedy Senátu, kterou nyní zastává Miloš Vystrčil.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Adamová rovněž vyzdvihla spolupráci tzv. demokratických stran a reagovala tak na povolební výroky Andreje Babiše.

„Krajské volby daly jasný vzkaz - spolupráce je cesta, jak hnutí ANO porazit ve volbách do PS. Děkuju našim voličům za přízeň a můžu slíbit, že budu tvrdě pracovat, aby tohle byl jen začátek, na jehož konci bude konec vlády oligarchy,“ napsala na Facebook.

„Ze slov Andreje Babiše na mou adresu o ‚spiknutí nenávisti‘ je vidět, jaký má strach ze spolupráce demokratických stran. Je mým úkolem zasadit se o to, aby se tento strach proměnil v jeho porážku a naše vítězství,“ dodala na Twitteru.

Neskrývanou radost mají i Piráti, kteří se v krajských volbách umístili na druhém místě s 12 % a 91 mandáty.

„Podařilo se nám tak pokořit další metu. Nyní jsou Piráti ve vedení třech největších měst v České republice, Ostravy, Brna a Prahy, máme místopředsedu Evropského parlamentu a budeme se podílet na správě všech českých krajů,“ oznámil předseda Pirátské strany Ivan Bartoš.

Zdroj: https://sptnkne.ws/DRQY
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponAž do hrdel a statků   
Pridal tk Neděle 04 říjen 2020 - 06:37:08 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
V newyorském satirickém časopise jsem před lety viděl karikaturu sochy svobody, která v levé ruce držela měšec na peníze, v pravé třímala oboustranný meč a místo vlasů měla zmije zrovna jako stvůra z řeckého bájesloví zvaná Medusa. Ale popisek pod kresbou pravil, že to je Deep State, stát ve státě.

V prvním televizním duelu s Joe Bidenem o něm mluvil Donald Trump v plurálu, jako jsme kdysi hovořili o Gestapu nebo později o StB.

„Šli po mně hned první den, co jsem vyhrál prezidentské volby a ještě před tím. Šli po mně po té, když šmírovali moji kampaň…Byli pohromou. Byli zneuctěním dobré pověsti naší země. A my jsme je chytili. Chytili jsme je všechny. Máme to na pásce. Všechny jsme polapili.“

Je to časovaná bomba. Amerika tají dech a čeká, kdy vybuchne. Virové onemocnění prezidenta může ovlivnit načasování, ale lze očekávat, že Trump začne důkazy postupně vypouštět jeden za druhým, aby voliči měli čas vstřebat, že celé vedení Demokratické strany a všichni jejich slouhové ve státním aparátu – od obou Clintonových k Obamovi, a od FBI k CIA a justici -- jsou zapleteni do přípravy státního puče a pokusu o zvrat výsledků prezidentských voleb v roce 2016.

Volby nabírají nový rozměr boje za přežití našeho národa, prohlašuje americký prezident.

„Tyto volby určí, jestli jsme svobodný národ nebo žijeme jen v iluzi demokracie, která je ve skutečnosti kontrolována malou hrstkou globálních zájmových skupin, které systémem manipulují -- a systém je manipulovatelný. Taková je realita. Vy to víte, oni to vědí, já to vím a skoro celý svět to ví. Deep State a jeho mediální nástroj udržuje kontrolu na tímto národem prostředky, které jsou velmi dobře známé. Každý, kdo je zpochybní je označován jako sexista, rasista, xenofob a morálně pokřivený…Napadnou vás. Pomluví vás. Budou zkoušet zničit vaši kariéru i vaši rodinu. Budou zkoušet zničit na vás cokoli, včetně vaší dobré pověsti. Budou lhát, lhát a lhát… Naše velká civilizace tady v Americe a celý civilizovaný svět se přibližuje momentu zúčtování. Viděli jsme to ve Velké Británii, kde občané zvolili osvobození od globálního vládnutí celosvětových obchodních dohod, globálního pojetí migrace, které zničilo jejich suverenitu a zničilo již mnoho národů. Ale ústřední základna politické moci je tady v Americe. A je to naše zkorumpovaná politická garnitura, která je největší hybnou sílou v pozadí snahy o radikální globalizaci a získání převahy nad pracujícími lidmi. Jejich finanční prostředky jsou prakticky neomezené. Jejich politické prostředky jsou neomezené. Jejich mediální vliv je nesrovnatelný. A v neposlední řadě jejich nemorálnost je naprosto neohraničená.“

Není pochyby o tom, že Trump dobře ví, oč jde a do čeho jde -- do boje až do těch hrdel a statků. Ale lepší příležitost nežli teď nenajde, aby tu stvůru zabil. Perseus měl ku pomoci okřídlené sandály a kouzelnou přilbu, která ho činila neviditelným, když se vypravil na Medusu. Co má Trump? Židovské lobby? Možná. Rozhodně ztratil podporu Wall Streetu, když oznámil, že má v úmyslu zlomit moc Federální banky, která je nevyčerpatelným zdrojem peněz bankovního systému. Vojensko-průmyslový komplex a Pentagon nezapomenou, že o nich řekl, že „nechtějí nic jiného než pořád válčit, vyrábět letadla a podobné věci. My ale máme dost věčných válek… Přiveďme naše vojáky zpět domů!“ Co má Trump? Své ‚deplorables‘, chuďasy, mlčenlivou většinu, prostý lid, o němž se říká, že je solí země.

Perseus na Medusu zaútočil z výšky, díval se na ni svým štítem, který nastavil jako zrcadlo, protože kdo stvůře pohlédl do očí, zkameněl, pak teprve zvedl oboustranný meč a usekl jí hlavu. Perseus Trump bude muset splnit další dva úkoly, které si předsevzal: vzít stvůře měšec s dukáty a rozhodit je jako hnojivo kolem dokola, a zlomit její meč.

Řecká báje by nám však měla být také varováním. Vypráví, že po smrti stvůry vyskočil z jejího těla zlý obr Chrysaor a z kapek její krve se rozmnožili hadi. Byli jedovatí a zamořili zemi.

Jan Vítek

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponAzerbajdžánská armáda střílí rakety na nemocnici a EU uvaluje sankce na Bělorusko   
Pridal tk Neděle 04 říjen 2020 - 06:33:00 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Staré přísloví praví, že „koho chce pán Bůh potrestat, toho raní slepotou“. Evropská komise a premiéři členských zemí EU předvádí názorně, co to je slepota v mezinárodních vztazích. Včera nad ránem se slavnostně shodli o uvalení sankcí na Bělorusko. Za ztlučení demonstrantů a údajné zfalšování voleb. V době, kdy premiéři – a mezi nimi i předseda české vlády Andrej Babiš (ANO) – podepisovali závěry Evropské rady, azerbajdžánští vojáci z velkorážních děl a raketometů ostřelovali civilisty v hlavním městě Náhorního Karabachu Stěpankertu.

Už to je podle mezinárodního práva válečným zločinem. Ženevské úmluvy o pravidlech vedení války zakazují bombardování civilistů a střelbu z těžkých zbraní na města bez rozlišení vojenských a civilních cílů. „Vrcholný kousek“ se azerbajdžánským válečným zločincům „povedl“ včera večer. Velkou řízenou raketou střelili do nemocnice řádně označené symbolem červeného kříže (na obrázku můžete vidět její podobu před zahájením azerbajdžánské agerese). Na místě zemřel neznámý počet lidí. Řada z nich je ještě pod troskami budovy. Stovky raněných byly evakuovány k ošetření do provizorního zdravotnického zařízení..

Karabašské hlavní město je pod palbou z těžkých zbraní Azerbajdžánců již třetí den. Podle zpráv českých reportérek Markéty Kutilové a Lenky Klicperové přímo z místa je většina útoků vedena proti civilním cílům. Útoky ze vzduchu provádí i bezpilotní drony, které Azerbajdžánu dodaly Turecko a Izrael.

Azerbajdžánská armáda nezapře rukopis tureckých vojenských poradců, kteří válku proti Náhornímu Karabachu a Arménii v zemi připravovali od léta. Turecká armáda před 2 lety ostřelovala nemocnice v kurdské provincii Afrín a loni v kurdské oblasti Rojava, které se obě nachází na severu Sýrie. Stejnou taktiku uplatňují v Libyi Tureckem placení islamističtí žoldáci z vlády národní shody GNA.

Přímo na jednání Evropské rady přinesl francouzský prezident Emmanuel Macron zprávu francouzské tajné služby DGSE, která potvrdila, že turecká armáda dopravila přímo na frontu do Azerbajdžánu více než 2 tisíce syrských džihádistů. Podle informací francouzské tajné služby jsou další tisíce džihádistů na cestě do Azerbajdžánu z Libye. Jejich dopravu zajišťují lodi tureckého vojenského námořnictva. Turecká armáda je přezbrojuje a doplňuje jejich vybavení.

Ani zprávy o vraždění arménských civilistů těžkými zbraněmi ani zpráva o účasti džihádistů podporovaných Tureckem na těchto válečných zločinech však nepřiměla Evropskou radu k ničemu víc, než aby „vyslovili znepokojení“. Páni premiéři, Evropská komise a vysoký představitel EU pro zahraniční bezpečnostní politiku prý budou přemýšlet jak „podpořit snahu Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) o ukončení války v Náhorním Karabachu.

Před dvěma lety takto „zvažovali“ po celou dobu, kdy turecká armáda spolu s divizemi džihádistů dobývala Afrín. Douvažovali se ke konci válečné operace, která skončila tureckým dobytím Afrinu. Následovaným vyhnáním 150 tisíc Kurdů z jejich domovů. A povražděním tisíců z nich, kteří odejít nechtěli. To samé se opakovalo ve větším měřítku loni na podzim v severní Sýrii/Rojavě. Také ostřelování nemocnic v několika městech, která Turci a jejich spřátelení hrdlořezové nakonec obsadili, i té poslední ve městě Tal Tamer. Stejně jako tehdy i nyní se Evropská rada „nerozhoupala“ k jedinému smysluplnému činu, kterými by bylo uvalení embarga u na útočníky.

Na Náhorní Karabach útočí dva agresoři. Kromě azerbajdžánské armády na arménské civilisty útočí i vojáci pravidelné turecké armády. Spolu s islamisty, které na místo jako žoldnéře dopravila turecká armáda. Jde o ostřílené válečné zločince nejhoršího ražení. Tuto válku by mohly když ne rychle zastavit – o čemž jsem přesvědčen – tak minimálně výrazně utlumit důrazné sankce uvalené na Azerbajdžán a hlavně na Turecko, které je podněcovatelem této války. Pokud by se EU odhodlala k okamžitému zastavení všech obchodních styků s Tureckem a Azerbajdžánem – včetně zákazu plateb do těchto zemí, útočníkům by rychle došly peníze, které jsou pro vedení války velmi důležité.

Evropská rada se však neodhodlala ani k uvalení aspoň nějakých sankcí na Turecko za opakované napadaní dvou členských zemí EU – Řecka a Kypru. Jediné, co kancléřka v současné době EU předsedajícího Německa připustila, je výhrůžka možným budoucím uvalením sankcí, pokud by turecké lodi nepřestaly nezákonně vrtat u Kypru a řeckých ostrovů. Snad prý někdy příště. Jenže příště to Německo opět může - a s velkou pravděpodobností bude - vetovat. Podle prohlášení kancléřky Merkelové si EU nemůže dovolit na Turecko uvalit sankce, protože je to důležitý partner v NATO. Jako kdyby jím Řecko nebylo také.

Jediný na koho si páni premiéři na Evropské radě troufli, je počtem obyvatel malé Bělorusko. Na tuto zemi budou ministři zahraničí uvalovat sankce, i když běloruská armáda na žádnou zemi neútočí, neostřeluje nemocnice ani civilisty v nevojenských objektech z těžkých zbraní. Jen v této zemi volby dopadly jinak, než si přeje Brusel.

Proti válečným agresorům není dovoleno nic podnikat ani poslancům Evropského parlamentu. Včera večer nám přišel revidovaný návrh programu jednání pléna EP na příští týden. O válce v Náhorním Karabachu nám sice bude dovoleno mluvit. Nikoli však hlasovat. Vedení EP rozhodlo, že jednání bude bez rezoluce. Spolu s kolegy z frakce Identita a demokracie (ID), v níž působí i čeští europoslanci zvolení za SPD, jsem dva dny připravoval návrh rezoluce o zákazu vývozu zbraní a válečného materiálu do Azerbajdžánu a o uvalení ekonomických sankcí na Turecko. Včera večer nám bylo vedením EP oznámeno, že si ji můžeme schovat „někdy na příště“.

Ivan David
Nová republika

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponArménský premiér okomentoval možnost rozmístění ruských mírových sil v Karabachu   
Pridal tk Neděle 04 říjen 2020 - 06:22:25 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Arménský premiér Nikol Pašiňan okomentoval v rozhovoru pro televizi Al Jazeera možnost rozmístit ruské mírové síly v Náhorním Karabachu, kde se nyní svádějí těžké boje s ázerbájdžánskou armádou.

Na otázku novináře, zda by chtěl vidět ruské mírové síly v regionu, Pašiňan odpověděl, že o tomto tématu lze mluvit nikoliv v rámci dvoustranného dialogu s Moskvou, ale v rámci Minské skupiny OBSE, která se snaží urovnat konflikt v Náhorním Karabachu, který trvá již přes třicet let.

Jak připomněl arménský předseda vlády, Rusko je spolu s Francií a Spojenými státy spolupředsedou této skupiny. O rozmístění ruských mírových sil lze proto podle něj mluvit pouze v kontextu „globálního řešení“ konfliktu v Náhorním Karabachu.

„Rusko a Arménie pojí hluboká spolupráce v oblasti bezpečnosti, což zahrnuje i přítomnost ruské vojenské základny v Arménii. Máme konkrétní platné dohody a možná agenda našeho dialogu bude více rozmanitá,“ uvedl Pašiňan.

Arménský premiér vysvětlil, že postoj Jerevanu je založen na tom, že „Rusko je především spolupředsednická země v Minské skupině a činí všechny nutné kroky, aby byl vytvořen mír v regionu, a přispívá k urovnání v Karabachu“.

Předseda arménského parlamentu uskutečnil mimořádnou návštěvu Karabachu

Delegace pod vedením předsedy arménského Národního shromáždění (parlamentu) Ararata Mirzojana odcestovala v sobotu na mimořádnou návštěvu neuznané republiky Náhorní Karabach, informovala tisková služba arménského zákonodárného orgánu.

„V rámci návštěvy Mirzojan vedl samostatný rozhovor se svým kolegou z Arcachu (vlastním jménem Karabach - pozn. red.) Arturem Tovmasjanem, poté setkání pokračovalo v rozšířeném formátu,“ uvádí se ve zprávě.

Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev uvedl, že ozbrojené síly země osvobodily sedm vesnic na kontaktní linii v Karabachu v regionech Terter, Füzuli a Jabrail.

Předtím vedení Ruska, USA a Francie, to znamená zemí – spolupředsedů Minské skupiny OBSE, vyzvalo k okamžitému zastavení bojových akcí v Náhorním Karabachu. Prezidenti Vladimir Putin, Donald Trump a Emmanuel Macron vyjádřili soustrast rodinám zabitých a zraněných lidí. Prezidenti vyzvali Jerevan a Baku, aby se zavázaly obnovit jednání bez podmínek.

Zdroj: https://sptnkne.ws/DRQQ
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponErdogan pohrozil provedením nové vojenské operace v severní Sýrii   
Pridal tk Neděle 04 říjen 2020 - 06:19:02 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že pokud nebudou splněny sliby, které byly dány Ankaře o stažení kurdských formací ze severu Sýrie, bude se řešením této otázky zabývat sama.

„Když jsme zlikvidovali teroristický koridor, který se pokoušeli vybudovat podél našich hranic, ukázali jsme, že naši syrští bratři nejsou sami. Teroristické zóny, které v Sýrii stále ještě existují, musí být buď vyčištěny, jak nám bylo slíbeno, nebo přijdeme a uděláme to sami,“ řekl během videokonference při otevření vodní nádrže v provincii Hatay.

Erdogan zároveň zdůraznil, že jakékoliv kroky, které by vedly k další humanitární katastrofě v Idlibu, jsou pro Turecko nepřijatelné.

V říjnu loňského roku se Washington a Ankara dohodly na pozastavení turecké vojenské operace Pramen míru a stažení kurdských sil z 30kilometrové nárazníkové zóny na syrsko-turecké hranici, kterou Ankara měla v úmyslu kontrolovat samostatně.

Damašek opakovaně označil přítomnost tureckých sil v příhraniční oblasti Sýrie za nelegální a vyzval Ankaru, aby stáhla své jednotky.

Turecko podepsalo s Ruskem memorandum o vzájemném porozumění, které stanovilo vstup jednotek ruské vojenské policie a syrské pohraniční služby na syrskou stranu hranice mimo zónu operace Pramen míru s cílem usnadnit stažení kurdských vojsk. Odsun Kurdů byl dokončen před plánovaným termínem, poté bylo zahájeno společné rusko-turecké hlídkování v oblasti.

Zdroj: https://sptnkne.ws/DRQP

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponArménský předseda vlády: Úkolem Ázerbájdžánu a Turecka v Karabachu není území, ale likvidace arménského lidu   
Pridal tk Neděle 04 říjen 2020 - 06:16:58 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Arménský předseda vlády Nikol Pašiňan vystoupil s proslovem k národu. Informoval o ztrátách mezi arménským vojenským a civilním obyvatelstvem, ale prohlásil, že nepříteli se nepodařilo vyřešit strategický úkol.

„Drazí krajané, bratři a sestry, zažíváme snad ten nejvíce rozhodující okamžik v naší tisícileté historii. Ázerbájdžánsko-turecké loupežné skupiny nechtějí prostě vyřešit karabašskou otázku, jejich cílem jsou Arméni celého světa. Chtějí pokračovat v politice arménské genocidy,“ řekl.

„Stovky tanků a bojových vozidel pěchoty, tisíce granátů a raket, desítky letadel a stovky dronů, desetitisíce pěšáků útočí po celé kontaktní linii. Na jedno bojové stanoviště útočí 150-200 nepřátelských vojáků. Tyto útoky se opakují, doprovázené raketovými a dělostřeleckými údery,“ dodal Pašiňan.

Podle jeho slov nehledě na všechny tyto snahy ázerbájdžánské ozbrojené síly nedokázaly vyřešit strategické úkoly.

„Naši vojáci a dobrovolníci ukazují příklady hrdinství a neochvějnosti. Stovky kusů nepřátelské techniky, desítky letadel a vrtulníků, stovky dronů byly zničeny. Ztráty na živé síle přesahují několik tisíc,“ řekl Pašiňan.

Řekl, že boje na kontaktní linii pokračují i v sobotu, arménská armáda provedla úspěšné protiofenzivní operace a zničila několik útvarů zvláštního určení. Pašiňan rovněž uvedl, že nepochybuje o vítězství arménských sil.

Kromě toho prohlásil, že na různých úrovních řídí 150 tureckých vojáků.

„Podle informací našich vojáků jsou do bojových akcí zapojeni syrští žoldáci a teroristé, turecké speciální jednotky,“ dodal.

Premiér označil rozsah „ázerbájdžánsko-tureckého teroristického útoku“ za bezprecedentní a v 21. století velmi vzácný.

Ázerbájdžánská strana naopak popírá jakoukoliv účast Turecka v bojových akcích. Ministr zahraničí země popírá zprávy o přesunu žoldáků ze Sýrie a tvrdí, že proti Baku je vedena informační kampaň.

Zdroj: https://sptnkne.ws/DRMz
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponMinisterstvo zahraničí RF obvinilo německou stranu z úmyslné lži v souvislosti se situací s Navalným   
Pridal tk Neděle 04 říjen 2020 - 06:13:43 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Moskva považuje prohlášení oficiálních představitelů Německa za úmyslnou lež. Konkrétně se jedná o tvrzení o tom, že Moskva údajně není ochotná vést dialog s Berlínem v rámci specializovaných bilaterálních mechanismů ohledně situace kolem otravy Alexeje Navalného. Komentář ruské diplomacie následoval po debatách v Německém spolkovém sněmu.

Na ruském ministerstvu zahraničí zdůraznili, že se v Německu nesnižuje intenzita umělého šíření hysterie kolem situace s ruským opozičníkem Alexejem Navalným.

„Všimli jsme si, že při opakování smyšlených a neodůvodněných obvinění vůči Rusku ze strany řady vysokých německých politických činitelů, se vyskytlo paradoxní tvrzení o tom, že Rusko údajně není ochotné vést dialog s Německem v rámci specializovaných bilaterálních mechanismů,“ uvádí se v komentáři ruského ministerstva zahraničí.

Dále se zdůrazňuje, že německá strana přitom stále ignoruje výzvy Ruska ke zvýšení úrovně interakce za účelem zjistit okolnosti tzv. otravy Navalného v rámci právní pomoci a konzultací na základě položek Úmluvy o chemických zbraních.

„V souvislosti s tím Moskva obviňuje německou stranu z překrucování skutečností. Taková prohlášení považujeme za úmyslnou lež,“ stojí v komentáři MZV RF.

Za zmínku stojí také to, že ani iniciativa ze strany řady ruských poslanců o provedení konstruktivního a nestranného vyšetření celého incidentu nenašla odezvu u Německa.

„Doposud jsme nezaznamenali žádnou reakci na dopis naších poslanců s návrhem o zřízení společné rusko-německé parlamentní kontroly nad průběhem vyšetření incidentu s Navalným,“ dodali v ruském ministerstvu.

Sankce EU proti Rusku

Německý ministr zahraničí Heiko Maas prohlásil, že se Rusko nevyhne sankcím ze strany Evropské unie v případě, že závěr německé, švédské a francouzské laboratoře bude potvrzen OPCW.

„Německo postoupilo věc autoritativní mezinárodní Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW) k vyšetřování. Bude-li závěr německé, švédské a francouzské laboratoře potvrzen, bude jasná reakce EU. O tom jsem přesvědčen,“ řekl Maas v rozhovoru pro portál t-online.

Jak dříve prohlásili na MZV RF, eventuální nové západní sankce vůči RF nelze ponechat bez reakce, a to jak z hlediska zákonů diplomacie, tak i z hlediska cíle omezit záporný vlivu Západu na plány RF a jejích spojenců.

Zdroj: https://sptnkne.ws/DRQM

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPřejít na stranu  [1] 2
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2020
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.2151 sec,0.0487 z toho dotazů.Dotazů v DB:17. Použitá paměť:1,780kB