Pondělí 05 říjen 2020
Ukrajinský premiér: za 15 let nebude Ukrajina schopna vyplácet důchody starým lidem   
Pridal tk Pondělí 05 říjen 2020 - 18:13:27 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Ukrajinský premiér Denis Shmygal uvedl, že za 15 let nebude Ukrajina schopna zaručit platby budoucím důchodcům. Shmygal následně dodal, že by měla země od příštího roku přejít na fondový důchodový systém, kdy si každý člověk na sebe našetří a stát mu poskytne jen malý sociální důchod.

Ukrajina nebude schopna zaručit platby budoucím důchodcům za 15 let. Řekl ukrajinský premiér Denis Shmyhal na setkání se studenty lvovské polytechnické univerzity.

"Kvůli demografii budeme mít stále méně a méně zdatných pracovníků a stále více důchodců. Poměr bude 1 ku 2. Na podporu důchodců bude nutné zdvojnásobit daně. A abyste mohli vyplácet důchody ještě více, pak je ještě více zvyšte. Společnosti ale nechtějí zvyšování daní. A zdvojnásobení daní je nemožné. To znamená, že nebudeme moci vyplácet důchody budoucím důchodcům za 15 let. Je to jednoduchá matematika,“ vysvětlil politik.

Proto je podle něj nutné přejít na fondový systém důchodů, kdy si každý bude spořit sám na sebe. A podle předsedy vlády se tak stane již příští rok. Stát zároveň poskytne pouze malý sociální důchod.

esf

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponZeman se mýlí: to Piráti a ODS vyluxovali komunisty a ČSSD   
Pridal tk Pondělí 05 říjen 2020 - 18:00:06 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
„Uvážíte-li, že český národ je obecně označován za spíše levicový, pak je to překvapení, které ovšem svědčí o tom, že ty levicové strany nemají zrovna v čele ty nejschopnější lídry,“ řekl Zeman. Pan prezident Zeman se tentokrát hluboce mýlí, když tvrdí, že levice prohrála. Piráti jsou dnes stranou mezi ČSSD a komunisty tíhnoucí k extremismu a ODS se z pravice profilovala jako původní zemanovská ČSSD v roce 1998.

Chcete důkazy?

Co chtějí Piráti? Socialismus, přerozdělování, příjem migrantů, socialistickou Evropskou unii, sociální byty, do kterých by se zahrnulo vše, nikoliv zdravotně postižená skupina, která si solidaritu zaslouží a tak bychom mohli pokračovat. A hlavně nenáročné studium, aby ředitelkou byla i hloupá...

To přece od původní, thatcherovské pravice nemá s ODS nic společného. Němcová - naprostý prototyp socialisticko-fanatického komiksu Havlovy doktriny nemající v sobě ani jeden prvek pravicový. Fiala snad? Ten už je na hraně komunistické ideologie! S tím rozdílem, že Maláčovou příjmy nezajímají a ani o nich netuší, pouze ví, že máme všichni stejné žaludky, tudíž genderplaty jsou spravedlivé a najmula si na to prapodivnou Nerudovou, zatímco ODS se občas zeptá, kde na vše vezmeme. Ale druhým dechem chce jako komunisti do roku 1989 rozdávat na dluh víc, než Babišovo ANO.

A když promluví Stanjura, tak by člověk zaplakal. Hospodské výlevy putyky IV. cenové kategorie a vše hrrr na Babiše, ale slyšeli jste od něj nějaký smysluplný nápad opoziční jako alternativu převzetí moci? Že vyžene Babiše je program ODS? Že vyženou Babiše je program Pirátů? Jak trapné. Nebo ubohé. Ale každopádně pro občany České republiky bezpřednětné a zoufalé.

Tak kde prezident Zeman vidí tu autentickou pravici je úplnou záhadou.

Zdroj: http://www.skrytapravda.cz/domaci/3535-zeman-se-myli-to-pirati-a-ods-vyluxovali-komunisty-a-cssd

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponSpolu s řeckými europoslanci navrhujeme sankce proti Azerbajdžánu   
Pridal tk Pondělí 05 říjen 2020 - 17:42:59 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Vedení Evropského parlamentu (EP) minulý čtvrtek na Konferenci předsedů zakázalo předkládat k situaci v Náhorním Karabachu návrhy rezolucí. Podle rozhodnutí vedení EP bychom o válce měli tento týden na plénu pouze „planě žvanit“, ale nemá nám být umožněno o ničem hlasovat. Proti tomto rozhodnutí vznesla protest naše skupina Identita a demokracie (ID), v níž působí europoslanci zvolení v ČR za SPD. Skupina 26 řeckých poslanců za vládní stranu Nová demokracie i přes rozhodnutí Konference předsedů podalo žádost o jednání s možností hlasovat o návrhu na uvalení sankcí na Azerbajdžán. K žádosti jsem připojil svůj podpis, protože si myslím, že nemůžeme jen nečině přihlížet, jak azerbajdžánská a turecká armáda spolu s najatými džihádisty z Islámského státu vraždí arménské civilisty.

Konference předsedů je unijní obdoba Organizačního výboru, který v české Sněmovně připravuje návrh programu pléna. Stejně jako v české Sněmovně budou mít i v tomto případě konečné slovo všichni poslanci, kteří se dnes večer budou účastnit pléna EP. Držte nám palce, aby náš návrh podpořila nadpoloviční většina europoslanců.

V Náhorním Karabachu se válka stává každou hodinou brutálnější. Včera večer bylo hlavní město Stěpankert kobercově bombardováno zakázanou kazetovou municí. Jde o bomby a rakety z nichž každá nese skupinu náloží. Nad místem dopadu se raketa nebo letecká bomba rozdělí na samostatné granáty, které útočí na velkou plochu. Kazetová munice neumožňuje cílit jen na vojenské objekty. Při útocích touto zbraní jsou ve velkém usmrcováni civilisté. Proto byla v roce 2008 mezinárodně zakázána Úmluvou o zákazu používání, výrobu, držení a přesuny tzv. kazetové munice. Její nasazení je dnes podle mezinárodního práva považováno za válečný zločin.

Azerbajdžánci se město Stěpnakert snaží brutálně vymazat z mapy. Cílenými raketovými útoky napřed zničili elektrárnu a vodárnu. Poté přistoupili k systematickému plošnému bombardování města s cílem zabít co nejvíce civilistů. V městě do včerejšího podvečera zůstávaly pouze ženy, děti a starci. Všichni muži ve věku od 18 do 60 let odešli bojovat na frontu nebo logisticky podporovat mladší kolegy v boji. Večer město připomínalo hromadu suti, pod níž byl neznámý počet mrtvých a raněných. Kvůli přerušení dodávek vody a elektřiny ve městě hrozilo vypuknutí epidemie. Prezident republiky Arajik Harutjunjan proto večer nařídil evakuaci civilistů. S příchodem tmy z města vyjely první konvoje odvážející zraněné i přeživší.

Včera odpoledne a večer se ještě více přitvrdily boje na hraničních frontách. Podle arménského analytika Davida Petrosjana trvají série přestřelek těžkými zbraněmi 6 až 7 hodin v kuse. Na frontě jsou nasazovány i nejmodernější zbraně páté generace. Arménci se podle zpráv z fronty drží velmi dobře. Díky tomu, že bleskově narukovali nejen všichni muži ve věku 18 až 45 let, kteří byli mobilizováni, ale i mnoho dobrovolníků až do 60 let věku, mají obránci dost mužů k zajištění rotací na frontě.

Narukovali i slavní sportovci. Zpravodajský kanál AMI přinesl informaci že se do bojů zapojil i obránce arménské fotbalové reprezentace Varazdat Harojan, který v okamžiku zahájení bojů nastupoval do letadla mířícího do Řecka. Měl dojednán špičkový kontrakt s řeckým prvoligovým týmem z Larissy. Kufry s kopačkami nechal v letadle a z letiště odjel rovnou bojovat. Z fronty však přichází i smutné zprávy. Mezi řadou Arménců, kteří při obraně vlasti položili svůj život je i několikanásobný šampion Arménie a olympijský reprezentant Tatul Harutjunjan. Kvůli těžkým a místy velmi nepřehledným bojům včera nebyly zveřejněny počty mrtvých a raněných. Odhady hovoří o tisících mrtvých a zraněných. Hranice mezi Náhorním Karabachem a Azerbajdžánem se proměnila v „linii krvavých jatek“ ne nepodobných 1. světové válce.

Z původních plánů na bleskovou válku, kterou spolu s velením azerbajdžánské armády naplánovali turečtí generálové, se vyvinula poziční opotřebovávací válka. Podle analitika Davida Petrosjana Azerbajdžánci poslali do útoku velkou část své armády. Při arménském úspěšném protiútoku však podle něj byla zničena třetina všech azerbajdžánských tanků a obrněných vozidel. O téměř třetinu letectva azerbajdžánci přišli při úspěšném arménském raketovém útoku na leteckou základnu Ganji. Raketami Uragan (obrázek) se Arméncům z předsunuté jednotky podařilo zasáhnout přeplněný sklad munice. Po jeho explozi „šlo k čertu“ i několik tureckých stíhaček F-16.

Večer arménský zpravodajský kanál Novosti Armenia oznámil, že se po krvavé bitvě armádě Náhorního Karabachu označované Arcach podařilo dobýt pohraniční město Mataghis. Azerové se pokusili během večera o protiútok. Většina z nich však padla do léčky, kterou na ně přichystali obránci z Arcachu.

Před půlnocí Azerbajdžánci ještě více přitvrdili. Na arménskou jadernou elektrárnu Metsamor podle ruského serveru Avia.pro vystřelili 2 rakety těžké Točka U - v kódu NATO označované jako SS-21 Scarab. Jaderná elektrárna dodává 40% arménské spotřeby elektřiny. Těsně před dopadem na jaderné reaktory je ve vzdálenosti pouhých 45 km od elektrárny zlikvidoval ruský raketový komplex S-300. Pokud by se útok na jaderné bloky podařil, znamenalo by to obrovskou katastrofu srovnatelnou s výbuchem Černobylu nebo havárií japonské atomové elektrárny Fukušima. Po výbuchu reaktorů by radioaktivní spad zamořil i velkou část Evropy.

Ivan David
Nová republika


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponJaroslav Bašta: Třetí válka o Karabach   
Pridal tk Pondělí 05 říjen 2020 - 17:40:52 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Správně se tato nepřiznaná republika (4400 km2, 145 000 obyvatel) jmenuje Arcach, ale před 32 lety vstoupila do dějin pod názvem Náhorní Karabach.

Šlo o první ozbrojený konflikt uvnitř Sovětského svazu, kde spolu válčily dvě svazové republiky – Arménie a Ázerbajdžán. Tato válka v horách předznamenala rozpad SSSR, a táhla se až do 12. května roku 1994, kdy obě strany uzavřely příměří. Bilance ztrát byla bolestivá pro oba národy. Padlo 25 500 Azerů a až jeden milion jich musel opustit své domovy, Arméni měli 17 500 mrtvých a 300 000 utečenců.

Ázerbajdžán se stal poraženou stranou, ačkoliv byl bohatší, lépe vyzbrojený a měl více spojenců. Vedení republiky se s tím nikdy nesmířilo, takže zamrzlý konflikt čas od času rozmrzl, nejhůře v roce 2016, kdy vypukly masivní boje na celé linii příměří, takže je považován za druhou válku o Karabach. Od té první se odlišovala zvýšeným angažováním Turecka, jehož prezident Erdogan podobnými akcemi odvádí pozornost od vnitřních problémů své země.

Zdá se, že nepřímá turecká intervence stojí také za vypuknutím současné třetí války o Arcach (Karabach). Jak už to v dějinách chodí, turecký prezident doplácí na svou neúspěšnou politiku v Sýrii. V tamní občanské válce podporoval a platil islamisty bojující proti vládě v Damašku. Po úspěšném ruském zásahu a porážce Islámského státu mu zůstaly jejich zbytky na severu Sýrie v zóně ovládané tureckou armádou doslova viset na krku.

Část z nich se pokusil přepravit do Libye, kde podpořili tamní islamisty, s Řeckem zatím neválčí, takže se rozhodl pro další malou (vítěznou) válku s Arménií. Jinak by mu hrozilo, že nezaměstnaní džihádisté by mohli začít budovat další islámský chalifát v Turecku, a jeho osobně jako málo pravověrného svrhnout, jak už je mezi islamisty zavedeným zvykem.

Ostatně vyvolávání nových válek kvůli zaměstnání žoldnéřů má dlouhou historickou tradici. Asi nejznámější příkladem je válka švédsko – polská v roce 1655 -60, kdy Švédové potřebovali zaměstnat vojáky, kteří předtím bojovali v Třicetileté válce a neadaptovali se na mírové poměry. Tak nejprve rozhodli, že půjdou do války, a pak teprve řešili proti komu. Jiný důvod k napadení Polska neměli.

Obávám se, že ve srovnání se současnou situací vyhlížely poměry poloviny 17. století nekomplikovaně. Existuje-li neuralgický bod na rozhraní Evropy a Asie, jmenuje se Kavkaz. Válka, kterou z nicotných důvodů turecký prezident podporuje, se může stát vzájemným konfliktem Ruské federace, Turecka a Iránu. Již dnes se vytvářejí zjevné aliance států v obdobném postavení, například Ukrajiny a Azerbajdžánu. Ukrajinci považují Donbas za svůj Karabach, Azeři s tím souzní, navíc mají společného nepřítele – Ruskou federaci.

Vladimír Putin se zatím ke konfliktu zásadně nevyjádřil. Obávám se, že dojde-li při další eskalaci k napadení ruských mírových jednotek dislokovaných v Arménii, mohl by se zopakovat scénář z roku 2008 z války o Jižní Osetii. Islamističtí žoldáci ze Sýrie jsou v tomto ohledu velmi rizikový faktor.

Jaroslav Bašta a -rp-
První ZprávySdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponNěmecká policie se pokusila zadržet dva černé opilé uprchlíky, hned se srotil 150 členný dav…   
Pridal tk Pondělí 05 říjen 2020 - 04:47:13 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
O víkendu se pokusila německá policie zkontrolovat dva opilé černé uprchlíky ve Frankfurtu nad Mohanem, kteří močili na ulic a dělali nepořádek. Uprchlicí okamžitě začali policie nadávat, že jsou boxeři a mohou policisty (v hlídce byla policistka žena) ošukat (ficken), že jí obviní z rasismu a nechají vyhodit z práce atd.

Také se hned v okolí srotil velký uprchlický dav. Uprchlíci mají večer čas, protože se nemusí obtěžovat chozením do práce a starostí o obživu jako bílí Němci. Dav začal policistů nadávat a bránit v odvezení zadržených uprchlíků.

Podle policie se bohužel jedná o běžnou rutinu, kdy uprchlíci ví, že jsou nad zákonem a policie je musí záhy stejně propustit. Situace se bohužel bude stále zhoršovat, to je jediná jistota, kterou Německo nyní má.

Česká věc


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponZatím nekomentovaný výsledek voleb   
Pridal tk Pondělí 05 říjen 2020 - 04:40:31 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Je odvoleno a zájemci o studium volebních výsledků ČSSD a KSČM se musí vybavit lupou. Reálně tak jsou obě partaje na pozici dodělávající kobyly... která ovšem, jak známo, většinou kolem sebe řádně kope.

A jaké se v této souvislosti nabízí buranské otázky a odpovědi? No, všeobecně se ví, že jakákoliv předvolební kampaň je celkem drahý špás. Taky je celkem známo, že strany za získané hlasy ve volbách dostávají finanční příspěvky na úhradu volebních nákladů. A o to jde - ČSSD a KSČM jedou po finanční skluzavce šupem dolů, peněz na úhradu volebních nákladů dostanou nepoměrně méně. Na druhou stranu jsou na obzoru marketingově velmi nákladné parlamentní volby.

Domnívám se, že je na místě legitimní otázka, z jakých zdrojů chtějí tyto dvě strany financovat svoje kampaně, když životadárný finanční pramen řádně vysychá. Asi netřeba připomínat, že ČDSSD je přímo vládnoucí stranou, kde lákavých příležitostí na odklonění nějaké té koruny bude podstatně více, než v dosahu opozičních stran. KSČM je na tom v podstatě stejně - není sice přímo vládnoucí strana, ale to je tak jediný rozdíl.

Já si zkrátka myslím, že i tady COVID hysterie zúčastněným maximálně vyhovuje, protože ... protože nouzový stav. Ten nouzový stav, kdy se nemusí dodržovat pravidla výběrových řízení a na nákupní ceny se také hledí naprosto jinou optikou. Buďto jde o pokračování neuvěřitelných COVID náhod v řadě a nebo tady někdo hodně přemýšlí dopředu. Jen připomenu - je schválený státní deficit, kdy snad poprvé v historii nebylo určeno, na co se budou peníze čerpat. Je to takový bianco šek, resp. povolené čerpání na cokoliv bez omezí a to v bezprecedentní výši. Jako bonus si pak naposledy přidali nouzový stav, kdy se na pravidla a ceny moc nehledí.

A do toho, co čert nechtěl, dvěma v podstatě vládní stranám byl, díky volebním výsledkům, řádně přiškrcen oficiální státní penězovod za volební výsledek, přičemž na obzoru jsou ovšem marketingově velmi drahé celostátní volby. Volby, kdy půjde oběma vzpomínaným stranám zřejmě o holé přežití ...

Logický závěr si může udělat každý sám. Závěr by ale měl každý dělat s vědomím, že v našem případě se jedná o zemi, kde politici "u vesla" dokážou "vhodně zpracovat" i např. takových 20 mld. Kč, jak ukazuje kauza ROP Severozápad. Tohle byla pravděpodobně jen rozcvička, protože - pokud se nemýlím - schválený deficit, alias bianco šek je aktuálně na částku 300 mld. Kč. Že jim už nic nepomůže je druhá věc, ovšem snaha zaplatit docílení nemožného tady určitě bude.

A nezamýšlená poznámka nakonec - s největší pravděpodobností tak směřujeme k tomu, že buď bude Andrejko po parlamentních volbách vládnout sám nebo bude jednoduše v lochu, protože už teď jsou všichni proti němu. Ta množina lidí, kteří ho tam budou chtít dostat narůstá a ANO je současně na cestě k tomu, že ač s největší pravděpodobností příští volby vyhraje, nebude mít s kým složit vládní většinu.

A aby Andrejko zůstal u vesla, tak bude jednoduše potřebovat vyhrát volby způsobem, že bude mít vládní většinu sám. Inspirací mu možná bude Orbán v Maďarsku - a pokud ano, pak bych se nedivil, kdyby zničeho nic začala debata o návratu k základům EU, tedy před Lisabonskou smlouvu (dále jen LS).

Zkrátka si myslím, že je naprosto reálná možnost, že bocianovo ANO těsně před volbami vyrukuje s návrhem vypovědět LS. A těsně před volba i proto, aby mu Mutti nestačila přikázat něco jiného. Prostě akce "zjevení se Čaputové" v obráceném gardu. Tohle by mohlo být heslo, které by zcela jistě řádně zamíchalo karty v jeho prospěch. Lidí nasraných na EU přibývá, přičemž mají zatím reálně k volení jednu jedinou stranu s programem proti EU - a tou je SPD. A tato strana má v podstatě dva problémy - jednak CZEXIT je pro nemalé množství voličů příliš radikální, přestože EU začínají pociťovat, jako osinu v zadku a druhým problémem je, že mainstream na SPD nakydal tolik špíny, že se dnes už nikdo neobtěžuje zjišťovat, proč tolik účelových lží. Sice vidím usilovnou práci na odbourání této nálepky (Foldyna, Fiala, Kobza.. atd), což určitě do parlamentních voleb přinese ovoce, ale CZEXIT jako extrémní řešení problému s EU pro mnohé logicky zůstane.

S heslem "Návrat EU k základům - vypovíme LS" by mohl Andrejko velmi důsledně vyluxovat tolik hlasů, že by ho to mohlo zachránit od pomsty protivníků a erárních tepláků. Navíc je to celkem legitimní téma a požadavek - bude hodně lidí, kteří by chtěli tu "původní" EU, tu Unii, do které vstupovali a která dává smysl, tu Unii, kde nesmyslná buzerace nebyla. A nepochybujte o tom, že marketéři ANO jsou natolik kreativní a výkonní, že by bez nejmenších problémů byli schopni toto téma prodat jako "záchranu" EU. A pokud by mu snad chybělo pár hlasů, pak SPD jistě ochotně dojde k přesvědčení, že bude lepší vrabec v hrsti, ve formě vypovězení LS, než holub v barvách CZEXITu na střeše.

David Dvořák

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponTurecko podněcuje ázerbájdžánsko-arménský konflikt vysláním teroristů ze Sýrie   
Pridal tk Pondělí 05 říjen 2020 - 04:38:07 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Tisíce militantů ze syrské provincie Idlíb, podporovaných Tureckem, byly naverbovány jako žoldáci, aby podpořily Ázerbájdžán v konfliktu s Arménií.

Několik zpráv naznačuje, že syrští bojovníci byli do Ázerbájdžánu vysláni ještě před tím, než vypukly poslední projevy nepřátelství vůči Arménii ohledně sporného území Náhorního Karabachu.

Ázerbájdžán a Arménie se navzájem obviňují z propuknutí násilí, které má podle nepotvrzených zpráv na svědomí stovky obětí za pouhých pár posledních dnů - takže jde o nejhorší propuknutí smrtících rozbrojů od doby, kdy obě země ukončily v roce 1994 pohraniční válku.

Nicméně zřejmé nasazení Tureckem podporovaných žoldáků, kteří byli přemístěni ze Sýrie do Ázerbájdžánu ještě před víkendovými rozbroji, jasně naznačuje určitou úroveň plánování mezi Ankarou a jejími ázerbájdžánskými spojenci - s cílem vyprovokovat nejnovější řadu násilí.

Kromě toho turecké ministerstvo obrany přiznalo rozmístění řádných ozbrojených sil a provádění válečných manévrů v Ázerbájdžánu během několika posledních měsíců, které proběhlo po mírném, ale smrtícím střetu s arménskou armádou v polovině července.

Tyto vedlejší události opět poukazují na záměrné rozhodnutí Ázerbájdžánu a Turecka vystupňovat dlouhodobý územní spor s Arménií. Turecko sdílí staré kulturní vazby s Ázerbájdžánem. Čelní představitele v Ankaře a Baku spojuje sjednocující slogan „dva státy, jeden národ“.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v tomto týdnu umocnil rozhořčení Azerbájdžánu kvůli Náhornímu Karabachu a slíbil, že vojensky podpoří „ázerbájdžánské bratry“ proti „kruté invazi“ ze strany Arménie. Erdoganova šovinistická rétorika jen podněcuje náhlou vlnu násilí, které by mohlo přerůst do větší války.

Rusko má tradičně silné vazby s Arménií a je vázáno společnou obrannou smlouvou k obraně této země. Pokud by se Turecko, člen NATO, mělo otevřeně zapojit do války na straně Ázerbájdžánu, mohlo by to vtáhnout do konfliktu Rusko a postupně i další členy vojenské aliance NATO.

Moskva společně s USA a dalšími mezinárodními mocnostmi naléhavě vybízí ke zdržení se dalších vojenských akcí a k návratu k dialogu, který by pomohl vyřešit spor o Náhorní Karabach. Tato enkláva je mezinárodně uznávána jako součást Ázerbájdžánu, ale je řízena etnickou arménskou správou za podpory Arménie, která zabrala území po válce v letech 1988-1994.

Pocity křivdy a rozhořčení sahají do doby první světové války a rozpadu Osmanské a carské říše. Po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 a vzniku soupeřících územních nároků v oblasti jižního Kavkazu přišla další řada komplikací. Je zde ještě zlověstnější historické pozadí: Osmanské Turecko má na svědomí arménskou genocidu v letech 1915-16, kdy bylo zabito přes 1,5 milionu obyvatel. Manévry současného Turecka vrhají na Arménii zlověstný stín.

Je znepokojivé, že Turecko zřejmě přesunulo velké množství ozbrojenců ze Sýrie do Ázerbájdžánu. Vzhledem k tomu, že Tureckem podporovaní rebelové v Sýrii jsou převážně spojováni s teroristickými skupinami, jako je An-Nusrá a další přidružené organizace Al-Káidy, vyvstávají obavy, že konflikt s Arménií by mohl přerůst nejen do větších krvavých střetů, ale až do totální mezinárodní války.

Čelní představitelé Ázerbájdžánu v Baku popřeli tvrzení, že ze Sýrie byli vysláni žoldáci. A turecký ministr obrany Hulusi Akar učinil opačné prohlášení a obvinil Arménii z toho, že využívá žoldáky ze Sýrie. Pokud by však tvrzení tureckého ministra měla být řádně prozkoumána, neobstála by. Arménie je převážně křesťanská, zatímco Ázerbájdžán je hlavně muslimský. Bylo by tedy absurdní, kdyby zarytí džihádisté ze Sýrie měli jít bojovat za Arménii.

Kromě toho existují věrohodné zprávy o syrských ozbrojencích, kteří tvrdí, že je naverbovali turecké soukromé bezpečnostní firmy. Jeden z nich byl citován: „Jsou nás tisíce... jsme ochotni jít buď do Libye, nebo Ázerbájdžánu. Tady [v Idlíbu] už pro nás nic není.“

Dosavadní snahy Turecka tomu plně odpovídají. Bylo to Turecko, které zaplavilo Sýrii islamistickými teroristickými skupinami v neúspěšné tajné válce kvůli změně režimu v Damašku. Po tomto neúspěchu Ankara přesunula své zástupné ozbrojence do Libye, kde podporuje vládu v Tripolisu proti soupeřící frakci. Pro Turecko by bylo vyslání bojovníků do Ázerbájdžánu dokonce mnohem snadnější logistický úkol, a to vzhledem ke společným hranicím.

Pro prezidenta Erdogana je turecká podpora Ázerbájdžánu náhradou za jeho neoosmanské ambice posílit regionální vliv Ankary. Sýrie, Libye a nedávné napětí mezi Řeckem a Kyprem kvůli územním nárokům ve východním Středomoří - to vše zapadá do tohoto vzorce Erdoganova nacionalistického rozmachu.

Avšak jeho propastný neúspěch v Sýrii, způsobený zásahem Ruska, které podpořilo svého spojence v Damašku, může sultána Erdogana motivovat k pomstě proti Moskvě. Podněcování sektářské války v džihádistickém stylu na jižním Kavkaze na jižní hranici s Ruskem by byla odplata, hodná machiavelského tureckého lídra. Můžeme také spekulovat o tom, že síly NATO by si to vychutnaly, kdyby došlo k takovému ztížení situace pro Moskvu přímo na jejím prahu.

Finian Cunnigham

Turkey Fuels Azerbaijan-Armenian Conflict With Terror Proxies From Syria vyšel 1.10.2020 na ICH. Překlad Zvědavec.

Zdroj: http://www.zvedavec.org/komentare/2020/10/8457-turecko-podnecuje-azerbajdzansko-armensky-konflikt-vyslanim-teroristu-ze-syrie.htm


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPo zaseknutí blitzkriegu přechází ázerbajdžánská armáda ke genocidní válce   
Pridal tk Pondělí 05 říjen 2020 - 04:34:26 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Podle zprávy arménského analytika Davida Petrosjana plánovalo ázerbajdžánské velení obsadit Náhorní Karabach metodou „bleskové války“. Ázerbajdžánci však podcenili bojové schopnosti vojenských jednotek Náhorního Karabachu nazývaných Artsakhská obranná armáda. Během jediného dne Artsakh dokázal zmobilizovat a vyzbrojit všechny muže ve věku 18 až 45 let. Všichni dostali ze skladů zbraně a vyrazili na frontu.

Včera dopoledne ještě hrozilo, že obrněné jednotky ázerbajdžánské armády proniknout ze severu, východu a z jihu k hlavnímu městu Stěpanakertu, což by Náhorní Karabach nejen odřízlo od Arménie, ale rozdělilo na několik oblastí, v nichž by si obránci nemohli posouvat posily a materiál.

Na bojovou linii vyrazil i karabašský prezident Arayik Harutyunyan (na obr.2), aby osobně převzal řízení vojenských akcí v první linii. Na rozdíl od většiny západních politiků si takový kousek může dovolit, protože z minulé arménsko-ázerbajdžánské války o Náhorní Karabach má rozsáhlé bojové zkušenosti. Několik let úspěšně bojoval jako minometčík a posléze velitel protiletadlového raketového komplexu.

Odpoledne se Arméncům z Artsakhu podařilo na severním úseku prolomit frontu a vytlačit útočníky až na hranici. Arménci při protiútoku zničili prakticky celý ázerbajdžánský konvoj, který mířil směrem na hlavní město. Zničeno bylo 355 kusů těžké vojenské techniky. Mezi nimi i nejmodernější tanky T-90, raketomety Směršč a Uragan, jejichž ničivá síla je známa z bojů mezi Ukrajinskou armádou a Opolčenci.

Během noci se karabašským Arméncům podařilo přisunout těžkou techniku i na západní a jižní frontu. Nad ránem již byl postup Ázerbajdžánců zastaven na celé frontě. K obratu přispěly protiletadlové komplexy – zejména S-300. Během včerejška a dneška sestřelily z oblohy 16 ázerbajdžánských bojových letadel, 14 vrtulníků a 123 dronů. Ztrátou vzdušné převahy Ázerbajdžánců se válka stala vyrovnanou.

Arménci z Artsakhu svojí obětavostí a statečností udělali árzerbajdžánské armádě a tureckým vojenským poradcům „čáru přes rozpočet“. Podle zpráv francouzské tajné služby DGSE, kterou veřejně citoval francouzský prezident Emmanuel Macron, se řízení válečných operací na ázerbajdžánské straně účastní vysocí turečtí důstojníci včetně generálských hodností. Na Karabach útočí i turecká vojenská letadla. Podle karabašské agentury AMI měly být 2 turecké bojové letouny dokonce sestřeleny. Turečtí vojenští poradci obsazení Náhorního Karabachu naplánovali jako „Blitzkrieg“. Mysleli si, že Ázerbajdžáncům se pod jejich vedením podaří karabašskou republiku dobít podobně, jako 2 lety Turci s podporou džihádistů z Islámského státu obsadili kurdskou provincii Afrín v severní Sýrii. V Karabachu však narazili na obránce vybavené těžkou a moderní technikou, kteří se jim ve složitém terénu ukázali být minimálně srovnatelným soupeřem.

Podle zprávy francouzské rozvědky dorazilo včera na frontu z Turecka dalších 300 džihádistů z Libye. Turecké námořnictvo je převáží do přístavu Adana, kde jsou na vojenské základně přezbrojeni a je jim doplněno vybavení. Odtud je turecká armáda přepravuje do Ázerbajdžánu, kde jsou nasazování na frontě. Jde o veterány Islámského státu a různých protiasadovských uskupení, kteří mnoho let páchali válečné zločiny a zločiny proti lidskosti v Sýrii, Iráku a Libyi. Stejně početná jednotka islamistických hrdlořezů by podle francouzských špionů měla na frontu dorazit i dnes. Tisíce dalších jsou na cestě.

Podle informací zveřejněných na caucasus.liveuamap využívají k přepravě na frontu džihádisté jako zkratku území Gruzie. Gruzínská vláda se proti zveřejněné této informace veřejně ohradila. Včera večer však byla vláda Gruzie usvědčena ze zrady pravoslavných arménských bratří bojujících proti invazi ázerbajdžánských a tureckých militantů doplněných o džihádistické veterány z celého světa. Agentura AS-source News zveřelnila video dlouhého konvoje kamionů vezoucích munici do Ázerbajdžánu. Konvoj doprovázela policie, takže nešlo o nějakou pirátskou akci místního obchodníka se zbraněmi. Dodávky munice musí mít podporu z nejvyšších vládních míst.

Po úspěšné noční protiofenzívě karabašské armády Artsakh, při níž Arménci zastavili postup fronty v pohraničních oblastech, dnes Azerbajdžánci změnili taktiku. Přešli na genocidní způsob vedení boje. Kromě operačně taktických raketometů do boje nasadili rakety PC 30 Polonez s dostřelem 300 km. Během dneška z nich střílí převážně na civilní infrastrukturu, na vesnice a obytné čtvrti hlavního města Stěpankertu. Podle zpráv ruské televize RT je karabašské hlavní město cílem kobercového bombardování těmito raketami. Podle ruské agentury Sputnik Azerbajdžánci k ostřelování Stěpankertu nasadili i rakety dlouhého doletu, které jsou podle mezinárodních zbrojních úmluv považovány za zbraně hromadného ničení

Po poledni se podařilo přenést válku do týlu i karabašským Arménům. Ze severního úseku fronty, kde se jim včera podařilo útočníky vytlačit až k hranicím, napadli ázerbajdžánskou leteckou základnu Gandži. Po zásahu arménskými raketami byla základna přeplněná zbraněmi zcela zničena. Po úspěšném útoku karabašský prezident Harutyunyan v tiskové zprávě doporučil všem Azerbajdžáncům, nacházejícím se poblíž vojenských základen jejich armády, aby z míst odešli. Artsakh hodlá podle něj oplácet napadání svého týlu stejnou mincí. Jen s tím rozdílem, že arménští obránci hodlají mířit primárně na vojenské cíle.

Odpoledne ázerbajdžánsko-turecká vojka zaútočila i na území samotné Arménie. Do leteckých útoků byly nasazeny turecké drony. Novinkou je použití tzv. „kamikadze dronů“. Jde o bezpilotní letouny izraelské výroby, u nichž se nepočítá s návratem. Neútočí pouze raketami a pumami, ale jde vlastně o proudovou řízenou střelu. Podle arménské agentury Zerohedge bylo několik těchto „kamikadze dronů“ sestřeleno protiletadlovými raketami S-300 chránícími v 15-kilometrovém perimetru arménské hlavní město Jerevan.

Včera a dnes si třikrát telefonoval arménský prezident Nikol Pashinyan s ruským prezidentem Vladimírem Putinem. Ruský prezident nabídl Arméncům možnost použít k obraně ruské vojenské jednotky dislokované na 102. základně v Gjumri. Arménský prezident tuto nabídku vycházející ze smlouvy o vzájemné vojenské pomoci potvrdil ruské televizi RT. Současně uvedl, že Arménie se prozatím rozhodla tuto možnost nevyužít. Arménská vláda by podle něj ráda využila ruských dobrých služeb jako prostředníka k jednání o zastavení bojů. Pokud by se ruská armáda přímo zapojila do bojů tato možnost by se podle Pashinyana uzavřela.

Rusko se spolu s Francií, s níž předsedá Minské skupině Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) snaží obě válčící strany diplomatickými kanály přimět k zastavení bojů a zasednutí k jednacímu stolu. Zatím neúspěšně. Z Ázerbajdžánského hlavního města Baku i z Ankary zaznívají od vládních představitelů hrozivá prohlášení o „konečném řešení karabašské otázky“. Prohlášení, která připomínají nacistickou rétoriku a tureckou genocidu Arménů z počátků minulého století.

Francie je spolu s Rakouskem jedinou zemí EU, které se snaží pro nastolení míru něco dělat. Z ostatních hlavních měst členských států EU se směrem k Náhornímu Karabachu line ohlušující ticho. Za nezájmu Bruselu v Náhorním Karabachu umírají především civilisté. Jen za včerejšek a dnešek jich podle místních zdrojů bylo zabito nebo těžce zraněno více než 4,5 tisíce.

Na závěr:

Greek City Times dnes píšou, že "řečtí poslanci Evropského parlamentu spustili iniciativu zaměřenou na ázerbájdžánskou agresi proti Artsakhu a Arménii.

Stelios Kympouropoulos, europoslanec za středopravou stranu Nová demokracie, má pro tuto iniciativu podporu dalších 24 kolegů z Evropského parlamentu, kteří chtějí odsoudit ázerbájdžánskou agresi proti Arménům a zahájit diskusi o zavedení sankcí proti Ázerbájdžánu."

Ivan David
(Publikována na Facebooku)


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponČeši, a nejen křesťané, nebuďte lhostejni a podpořte pomoc arménským obětem islámského teroru!   
Pridal tk Pondělí 05 říjen 2020 - 04:31:31 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
V Arménií se dnes bojuje i za nás! Padne-li dnes Arménie s Náhorním Karabachem do rukou Ázerbájdžánu a Turecka, tak zítra obsadí muslimové i naši zemi! Čeští a evropští politici ve většině případů mlčí a tiše podporuji islamisty z Turecka a Ázerbájdžán v jeho válce proti arménským křesťanům. Již jednou se muslimové pokusili arménské křesťany vyvraždit, nedovolme dnes, aby se jim podařilo dokončit to, co začali jejich dědové! Prosím podpořte Armény!

Fond pomoci Arcachu (Náhorního Karabachu), prosím posílejte peníze na účet číslo: 777444444 / 5500 vedeny u Arménské apoštolské církve v ČR. Do poznámky uveďte Artsakh. Děkujeme za jakoukoli částku.Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponDěsivý případ. Česká justice trestá muže požadujícího bránit naše hranice před vetřelci   
Pridal tk Pondělí 05 říjen 2020 - 04:27:59 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Michal "Walter" Kraft, takto asistent poslance Foldyny, byl trestním příkazem odsouzen za publikovaní názoru, ze pašerácké lodě ve Středomoří bude možné zastavit jen střelbou. Názor pro někoho možná problematicky, nicméně je třeba dodat, ze k takovým incidentům už došlo, zejména u libyjských břehu a ze nedávno plavidlo italských celníku vypálilo výstražné výstřely, když se cítilo ohroženo lodi jedné ze "záchranářských" neziskovek.

Zaujalo mě ale, že státní zástupkyně jako součást trestu požaduje "podrobeni se vhodnému programu sociálního výcviku a převýchovy."

Dost by mě zajímalo, jak si soud takovou převýchovu představuje a kdo ji u nás provádí.

Autor: Martin Gust / euRabia

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPřejít na stranu  [1] 2
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2020
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.2651 sec,0.0928 z toho dotazů.Dotazů v DB:17. Použitá paměť:1,779kB