Úterý 13 říjen 2020
Profesor Israel Charny: Stydím se za Izrael, klidně by prodávali zbraně nacistům ...   
Pridal tk Úterý 13 říjen 2020 - 03:59:03 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Židovský psycholog, sociolog-historik, známý expert na genocidu, profesor Israel Charny píše, že se stydí za Izrael a za dodávky zbraní do Ázerbájdžánu za miliardu dolarů.

Nastoluje rétorickou otázku: Pokud by nacisté nezabili Židy, ale pouze například Slovany, cikány - svědky Jehovovy, souhlasil by stát Izrael s prodejem zbraní nacistům?

euRabia

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponVelká protičínská provokace   
Pridal tk Úterý 13 říjen 2020 - 03:56:31 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Donedávna byla jednou z nejdůležitějších výhod amerického politického systému jeho překvapivá a dobře organizovaná schopnost důsledně prosazovat cestou pokusů a chyb všeobecné vnitropolitické dění bez ohledu na vášně, jež se rozpoutaly kolem Bílého domu.

Na pozadí dnešní tvrdé konfrontace mezi přívrženci Trumpa a zástupci „hlubokého státu“ nemůže být řeč o žádné důslednosti, protože obě strany jsou příliš zaměstnány pokusy o trestní stíhání oponentů a jsou ochotny použít ve vnitropolitickém boji stejné způsoby a metody, jež byly dříve rezervované pro „barevné revoluce“ v jiných zemích.

V tomto kontextu zbývá jenom jedno téma, které má obrovskou podporu obou stran, a pouze jeden zahraničněpolitický projekt, který Bidenova administrativa (v případě jeho vítězství ve volbách) s vděčností přijme jako dědictví administrativy Trumpa. Je to téma boje s Čínou, je to projekt asijské NATO zaměřený proti Číně.

Za účelem, aby si Peking uvědomil vážnost amerických záměrů, byla 9. října podniknuta malá protičínská provokace za účasti Johna McCaina, v tomto případ však nejde o duch senátora sinofoba a milovníka amerických vojenských intervencí, ale o americký torpédoborec pojmenovaný na počest jeho otce. Tento torpédoborec demonstrativně proplul kolem Paracelských ostrovů, které Čína považuje za vlastní území a které jsou předmětem územních sporů. Mluvčí vojenského námořnictva Číny prohlásil, že akce USA jsou „neskrývanou námořní hegemonií a vojenskou provokací“, což pravděpodobně jenom přesvědčilo Washington o správnosti jeho počínání.

Vojenské provokace na moři jsou však jenom jedním (i když dost výrazným z mediálního hlediska) z prvků protičínské strategie Washingtonu. Minulý týden nehledě na krizi, jež vypukla v Bílém domě kvůli nákaze Trumpa a mnoha členů jeho administrativy koronavirem, pokračovala práce na založení asijské protičínské aliance, také se bývalý ředitel CIA Mike Pompeo, nynější ministr zahraničí, osobně vydal na schůzku s ministry zahraničí Indie, Japonska a Austrálie, aby načrtl obrysy této struktury.

Schůzka měla takový ohlas, že se stala hlavním tématem asijských a světových médií. Názory expertů se rozdělily, někteří považovali schůzku za naprosté fiasko washingtonské diplomacie, jiní v ní naopak spatřili příznaky vážného problému pro Čínu, který se může projevit v nedaleké budoucnosti.
Soudě podle reakce čínské strany vnímá Peking pokusy o transformaci Čtyřky (The Quad), skupiny, jež se skládá z USA, Japonska, Indie a Austrálie, v jádro asijské NATO maximálně vážně:

„Čína v pátek prohlásila, že je proti organizaci uzavřených a exkluzívních výkřiků, a zdůraznila svoji znepokojenou reakci na schůzku ministrů zahraničí Indie, Austrálie, Japonska a USA, jež se konala tento týden. Na úterní schůzce ministrů v Tokiu nazval ministr zahraničí USA Mike Pompeo Čínu hrozbou pro region, i když tři ostatní ministři zahraničí, včetně ministra zahraničí (pozn. Indie) S. Džajšankara, přímo o Číně nemluvili. Vyslovili ale vážné znepokojení ohledně udržení pořádku, svobody plavby a mírového překonání sporů v regionu,“ píše indický list The Hindu.

Kritici metod Mikea Pompea spravedlivě připomínají, že se mu nepodařilo dosáhnout společného a oficiálního protičínského prohlášení všech členů skupiny a formalizovat asijské NATO v podobě paktu o společné obraně v případě válečného konfliktu každého účastníka skupiny s Čínou. Je ale třeba poznamenat, že se mu podařilo dosáhnout toho, aby všichni členové skupiny přímo podpořili protičínské myšlenky (svého druhu politické eufemismy), které prosazuje Ministerstvo zahraničí USA.

Když evropští politici mluví o nutnosti podpory „světového řádu založeného na pravidlech“, míní obvykle nutnost potrestání Ruska za Krym, a když používají toto slovní spojení v asijském kontextu, mají na mysli celé spektrum myšlenek ohledně potrestání Číny za její přání hájit vlastní názor v územních sporech se sousedy. Když jde o „volnou plavbu“ v asijském kontextu, mají na mysli územní spory, ve kterých USA vystupují proti Číně, přičemž přikrývají svá přání zasáhnout do konfliktů na naprosto cizím kontinentu fíkovým listem „ochrany volné plavby“ kvůli údajně altruistickým cílům. Takže proces založení protičínského asijského NATO pokračuje nehledě na to, že si někteří členové této skupiny vůbec nepřejí činit hrubá protičínská prohlášení.

Sloupkař čínského státního zahraničněpolitického listu The Global Times napsal, že „čtyři státy vážně projednaly strategickou možnost společného vypořádání se s Čínou. Čína se má nad tím vážně zamyslet a reagovat“.

„Vážně se zamyslet a reagovat“ navrhují ostatně nejen v Pekingu, ale také v New Yorku. V projevu na konferenci uspořádané Federální rezervní bankou New Yorku a vlivným newyorským Ekonomickým klubem vyzval patriarcha americké diplomacie Henry Kissinger elity v USA a Číně, aby se vzpamatovaly a zahájily substantivní jednání. MarketWatch uvádí Kissingerův postoj:

„Naši lídři a (pozn. čínští) lídři by měli zvážit meze, které nebudou překračovat hrozby, a způsoby stanovení těchto mezí,“ řekl Kissinger a dodal, že tato jednání mají být naplánována tak, aby se dala vést dlouhou dobu (pozn. zahrnující pobyt u moci různých) administrativ obou stran.

„Můžete říct, že to absolutně není možné, avšak je-li tomu tak, ocitneme se v situaci podobné 1. světové válce,“ pokračoval Kissinger a poznamenal, že v letech, jež předcházela rozpoutání války v létě 1914, měli lidé stejně jako dnes za to, že válka mezi velkými mocnostmi není možná.

Kissinger jako zkušený geopolitický šachista vidí o několik tahů dopředu, vidí, že dnešní eskalace vztahů mezi USA a Čínou (kterou podporují také přední členové Bidenova zahraničněpolitického týmu) může vyústit do „kinetické“ srážky a snaží se tento scénář odvrátit.

Problém spočívá v tom, že tento přístup je absolutně nemódní z hlediska dnešní generace americké politické elity, což znamená, že šance na další eskalaci budou stoupat bez ohledu na to, kdo zvítězí v amerických volbách. Připravenost Washingtonu na použití síly v nátlaku na geopolitické oponenty má nejen povzbudit je ke spolupráci, ale také připomenout, že v nynějších podmínkách může pouze schopnost způsobit USA nenapravitelné škody poskytnout šanci na to, že se „washingtonští jestřábi“ zdrží přímé vojenské agrese.

Ivan Danilov

Zdroj: https://sptnkne.ws/DXgR

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponKreml stanovil podmínku dodávky ruské vakcíny proti covidu-19 na Ukrajinu. S Emiráty je už dohodnuta spolupráce   
Pridal tk Úterý 13 říjen 2020 - 03:52:21 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Aby mohla být předána ruská vakcína proti koronaviru, musí Ukrajina takové přání vyjádřit, prohlásil tiskový tajemník prezidenta Ruské federace Dmitrij Peskov.

„Okolnosti jsou jediné: Ukrajina musí vyjádřit přání obdržet tuto vakcínu. Prezident, jak víte, takovou možnost nevyloučil. Nyní se dokončuje třetí fáze testování jedné vakcíny a brzy bude dokončena také třetí fáze druhé vakcíny. Už nastoupí období sériové výroby,“ uvedl.

„Víte, že Rusko spolupracuje s mnoha zeměmi, pomáhá s vakcínami, dodává vakcíny. Je zde jen jeden faktor: (ruský prezident) Vladimir Putin nevyloučil tuto možnost, hlavní věcí je pochopit, zda to Ukrajina chce nebo nechce pro své občany,“ pokračoval Peskov.

Podle jeho slov jde o vakcínu, vakcíny je dost.

„Víte, že třetí fáze končí, a pak začne masivní výroba. Samozřejmě, (dodávka) placená, jak jinak? Na druhé straně to opět záleží na zemi, záleží na požadavku,“ řekl v rámci odpovědi na otázku, zda bude dodávka poskytována za platbu.

Ukrajina dosud nevyjádřila přání a „neřekla, co chce a jak chce,“ dodal Peskov.

Spojené arabské emiráty schválily provedení třetí fáze výzkumu vakcíny Sputnik V

Ministerstvo zdravotnictví a prevence Spojených arabských emirátů (SAE) schválilo provedení ve své zemi třetí fáze klinických studií ruské vakcíny proti koronaviru Sputnik V, uvádí se ve zprávě Ruského fondu přímých investic (RFPI).

„RFPI oznamuje souhlas Ministerstva zdravotnictví a prevence Spojených arabských emirátů s prováděním ve své zemi klinických studií třetí fáze vakcíny Sputnik V. Provádění klinických studií vakcíny Sputnik V ve Spojených arabských emirátech, vyvinuté v Národním výzkumném centru epidemiologie a mikrobiologie N. F. Gamaleji Ministerstva zdravotnictví RF, probíhá za podpory PureHealth, předního dodavatele laboratorních služeb ve Spojených arabských emirátech,“ uvedli v nadaci.

Na klinické studie bude dohlížet odbor zdravotnictví v Abu Dhabi a Ministerstvo zdravotnictví a prevence SAE, zatímco společnost Abu Dhabi Health Services Company (SEHA), státní společnost pro správu nemocnic v Abu Dhabi, bude zpracovávat lékařské protokoly.

Dříve v pondělí ruský prezident Vladimir Putin telefonicky s korunním princem Abú Dabí Mohammedem bin Zayedem Al Nahyanem projednal otázky blízkovýchodního urovnání, informuje o tom tiskové oddělení Kremlu.

Rozhovor proběhl na základě iniciativy Spojených arabských emirátů.

„Byl potvrzen záměr dalšího posílení strategického partnerství mezi RF a SAE v různých sférách podle dohod dosažených během státní návštěvy ruského prezidenta v SAE v říjnu 2019. Projednali rovněž situaci v blízkovýchodním urovnání,“ praví se ve zprávě.

„Byla zdůrazněna závažnost společného úsilí v boji proti šíření koronaviru, včetně spolupráce v oblasti ruské vakcíny Sputnik V, jejíž klinické zkoušky probíhají nyní v SAE,“ uvádí se ve zprávě.

Během rozhovoru Al Nahyan vřele poblahopřál Putinovi k nedávným narozeninám.

Zdroj: https://sptnkne.ws/DXgQ


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponMinistři zahraničí EU se rozhodli uvalit nové sankce na Rusko a Bělorusko   
Pridal tk Úterý 13 říjen 2020 - 03:47:32 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Ministři zahraničí Evropské unie dosáhli politické shody na uvalení sankcí proti Rusku kvůli kauze Alexeje Navalného. Technické orgány EU mají za úkol finalizaci procedury. V pondělí to prohlásil šéf unijní diplomacie Josep Borrell na závěr zasedání Rady ministrů zahraničí EU v Lucembursku.

„Dosáhli jsme politické shody na uvalení omezujících opatření. Technické orgány Rady se tím budou zabývat,“ řekl Borrell a dodal, že se jednalo o jednohlasné rozhodnutí.

„Trváme na splnění minských dohod, což je klíčovou podmínkou pro jakoukoli změnu v našich vztazích s Ruskem. Musíme posílit naši pomoc ruské občanské společnosti, aktivistům v oblasti lidských práv a musíme pokračovat v budování mostů mezi našimi národy,“ poznamenal vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku.

Navalnyj byl 20. srpna hospitalizován v Omsku. Později byl transportován letadlem do Německa. Poté vláda SRN s odvoláním na vojenské lékaře oznámila, že Navalnyj byl údajně otráven látkou ze skupiny toxických bojových látek Novičok.

Kabinet ministrů Německa později uvedl, že závěry německých odborníků potvrdily švédské a francouzské laboratoře. OPCW prohlásila, že v těle Alexeje Navalného byla nalezena látka, která má podobné vlastnosti jako Novičok, ale není na seznamu zakázaných chemikálií.

Sankce proti Lukašenkovi

Ministři zahraničních věcí EU zahájili přípravu nového seznamu sankcí vůči Bělorusku, který bude zahrnovat i Alexandra Lukašenka, uvedl vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell.

„Některé členské země navrhly zařadit na sankční seznam nová jména, a to včetně Lukašenka. Vzhledem k událostem, ke kterým došlo po přijetí předchozího seznamu, jsme tento návrh schválili,“ uvedl Borrell.

Podle něj Lukašenko demonstruje, že není připraven na dialog s opozicí.

Německý ministr zahraničí Heiko Maas předtím řekl, že ministři zahraničních věcí EU budou v pondělí na zasedání rady jednat o nových sankcích vůči Bělorusku, a to i proti prezidentu Alexandru Lukašenkovi.

Vztahy Běloruska se zeměmi EU se prudce zhoršily po prezidentských volbách 9. srpna, v nichž podle Ústřední volební komise zvítězil již pošesté Lukašenko. Běloruská opozice považuje za zvoleného vůdce Tichanovskou. Evropská unie neuznala Lukašenka jako legitimního běloruského prezidenta. Od těchto voleb se v zemi konají masové protesty.

Po zveřejnění v oficiálním časopise zavedla Evropská unie další individuální sankce proti běloruským úředním osobám a obvinila je z násilí vůči demonstrantům a zfalšování výsledků prezidentských voleb, které se konaly 9. srpna. Sankce byly vyhlášeny proti 40 osobám, včetně zejména zástupců bezpečnostních sil a volebních orgánů Běloruska. Lukašenko není na sankčních seznamech EU uveden.

Zdroj: https://sptnkne.ws/DXgN
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponMezinárodní společenství uvítalo rozhodnutí Číny připojit se ke COVAX   
Pridal tk Úterý 13 říjen 2020 - 03:42:09 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Rozhodnutí Číny připojit se k mezinárodní iniciativě COVAX zaměřené na zajištění spravedlivého globálního přístupu k vakcínám proti COVID-19 bylo mezinárodním společenstvím široce vítáno.

Čína ve čtvrtek podepsala dohodu s Globální aliancí pro vakcíny a imunizaci, aby se formálně připojila k Novému plánu implementace vakcíny proti koronaviru, uvedla v pátek mluvčí čínského ministerstva zahraničí Hua Chunying (Chua Čchun-jing).

Se čtyřmi kandidáty na vakcíny proti COVID-19 v závěrečné fázi klinických studií je Čína nyní největší ekonomikou podporující tuto iniciativu.

„Podnikáme tento konkrétní krok, abychom zajistili spravedlivou distribuci vakcín, zejména do rozvojových zemí, a doufáme, že se ke COVAX připojí a podpoří ji také schopnější země,“ uvedla mluvčí čínského ministerstva zahraničí Hua Chunying. „Čína také posílí spolupráci s vakcínami s příslušnými zeměmi prostřednictvím sítě COVAX.“

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen v neděli uvedla, že krok Číny vítá. „Jsme spolu, multilateralismus je klíčem k dosažení našich globálních cílů, protože je univerzální pro každého, kdo potřebuje vakcínu,“ uvedla Ursula von der Leyen na Twitteru.

Výkonný ředitel Evropské unie (EU) uvedl, že EU se těší na spolupráci s Čínou a dalšími partnery při zajišťování společného zájmu.

Dne 18. září potvrdila Evropská komise svou účast v nástroji COVAX pro spravedlivý přístup k cenově dostupným vakcínám proti COVID-19 po vyjádření zájmu 31. srpna a oznámení o příspěvku ve výši 400 milionů eur (473 milionů amerických dolarů).

Josep Borrell, ministr zahraničních věcí EU, také uvítal prohlášení Číny o vstupu do COVAX.

„V boji proti pandemii může zvítězit pouze skutečně globální úsilí a odhodlání,“ řekl Borrell. „Nyní jde o akci a doručení.“

Seth Berkley, výkonný ředitel aliance Gavi a lékař se specializací na epidemiologii infekčních nemocí a globální zdraví, také s potěšením vítá účast Číny v mezinárodní iniciativě.

„Je potěšením přivítat Čínu v zařízení COVAX! Toto oznámení dává ještě větší impuls naší misi zajistit distribuci budoucích vakcín proti COVID-19 spravedlivě, protože nikdo není v bezpečí, dokud nebudou v bezpečí všichni,“ uvedl v pátek na Twitteru Berkley.

Rozhodnutí Číny je v souladu s jejím závazkem hrát odpovědnou roli velmoci, což je v ostrém kontrastu se Spojenými státy, a také to odráží důvěru Číny v její schopnost vyvinout vakcínu proti COVID-19 v blízké budoucnosti.

Americká vláda minulý měsíc uvedla, že se nepřipojí k celosvětovému úsilí se Světovou zdravotnickou organizací (WHO) vyvíjet, vyrábět a spravedlivě distribuovat vakcíny proti COVID-19.

Nový plán implementace vakcíny proti koronaviru je projekt společně navržený a vedený Globální aliancí pro vakcíny a imunizaci (Gavi), Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a Aliancí pro prevenci epidemií (CEPI). Cílem projektu je urychlit vývoj a výrobu vakcíny na koronavirus a zajistit, aby každá země měla spravedlivý přístup k vakcíně na koronavirus.

Podle tiskové zprávy WHO z 24. srpna se 172 ekonomik zapojilo do diskusí o potenciální účasti v COVAX, aby poskytly zemím po celém světě spravedlivý přístup k bezpečným a účinným vakcínám, jakmile budou mít licenci a schválení.

esf
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPřejít na stranu  1 [2]
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2020
PoÚtStČtPaSoNe
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.2205 sec,0.0729 z toho dotazů.Dotazů v DB:17. Použitá paměť:1,491kB