Středa 14 říjen 2020
Lavrov na Valdajském fóru: Západ zneuctil Úmluvu o zákazu chemických zbraní   
Pridal tk Středa 14 říjen 2020 - 05:10:47 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Ve Valdajském mezinárodním diskusním klubu se dnes konala Prezentace referátu pod názvem Utopie rozmanitého světa: Jak pokračuje historie. Akce se zúčastnila řada západních a ruských odborníků, včetně ministra zahraničních věcí RF Sergeje Lavrova. Ten během svého vystoupení nastolil řadu aktuálních otázek.

Pandemie koronaviru neobrátila svět vzhůru nohama, ale udělala čáru pod existencí starého světového řádu, hlavním rysem nového světového řádu nyní není dominance jedné velmoci, ale boj center síly, přičemž ve světové ekonomice bude přebytek zdrojů nahrazen jejich nedostatkem, a ještě tvrdší boj o ně je nevyhnutelný, uvádí nová zpráva Valdajského mezinárodního diskusního klubu, nazvaná Utopie rozmanitého světa: Jak pokračuje historie.

Prezentace se zúčastnil ministr zahraničních věcí Ruské federace Sergej Lavrov a laureáti Ceny za přínos ke studiu mezinárodních procesů, kterou každoročně uděluje Valdajský klub: profesor politických věd na Chicagské univerzitě John Joseph Mearsheimer, akademik Ruské akademie věd a vědecký ředitel Ústavu orientálních studií Ruské akademie věd Vitalij Naumkin, profesor výzkumu na Cambridgeské univerzitě Dominic Lieven, profesor Kalifornské univerzity Jane K. Sazerové Jurij Sljozkin a ředitel pro vědeckou práci Nadace klubu Fjodor Lukjanov.

Situace s Úmluvou o zákazu chemických zbraní

„Stále více pozorujeme tendenci, v níž se naši západní kolegové snaží privatizovat mezinárodní multilaterální struktury,“ řekl Lavrov v diskusním klubu Valdaj.

Podle jeho slov je to vidět jak v činnosti sekretariátu OSN, tak v činnostech specializovaných institucí.

„Již jsem mnohokrát uváděl příklad toho, jak byla v podstatě znásilněna Úmluva o zákazu chemických zbraní, když Západ při přímém hrubém porušení této úmluvy trval na nelegitimním hlasování, v souladu s nímž oznámil, že technický sekretariát této úmluvy má od této chvíle a navěky funkce Rady bezpečnosti OSN a má právo stanovit viníky v různých situacích, kdy existuje důvod se domnívat, že byly použity chemické zbraně zakázané úmluvou,“ řekl ministr.

Zdůraznil, že před tím, než „Západ zneuctil tento univerzální dokument, měl technický sekretariát pouze právo zjišťovat fakta o použití nebo nepoužití zakázané látky v reakci na žádost kteréhokoliv státu, který je smluvní stranou této úmluvy“.

Přerozdělení globální rovnováhy sil

Lavrov si také postěžoval na ztrátu kultury dialogu v mezinárodních vztazích. Podle jeho názoru prochází svět hlubokými transformacemi, přerozděluje se globální rovnováha sil.

Prohlásil, že není pochyb o tom, že hlavním obsahem moderní doby je objektivní proces formování demokratičtějšího multipolárního světového řádu, ale tento proces není snadný a je zdlouhavý, bude trvat celou epochu.

„Zatím vidíme, že vzestup nových center ekonomického růstu, finanční moci, politického vlivu a upřímná snaha těchto nových center vlivu ve světě navázat vzájemně prospěšné, rovnoprávné vztahy se všemi ostatními, naráží na odpor. Odpor pochází od skupiny západních států, které nejsou připraveny, nejsou zvyklé sdílet své privilegované postavení v mezinárodní hierarchii,“ řekl Lavrov.

Incident s Navalným

Ruský ministr se vyjádřil k sankcím kvůli incidentu s Navalným, jejichž zavedení již dříve schválily země EU.

„Podívejte se, jak nyní probíhalo zasedání Rady EU pro zahraniční politiku a jaké moralizující sentence zazněly, prohlášení o tom, že Rusko nedokázalo využít příležitosti, šanci vysvětlit, co se stalo s Navalným ... Nebudu zacházet do podrobností, kterých je velmi mnoho, o tom, jak se Evropská unie chová absolutně nevhodně a nepřijatelně v souvislosti právě s tím incidentem s Navalným,“ řekl Lavrov.

Podle ruského ministra zahraničních věcí chce Moskva pochopit, zda je za současných podmínek možné s Evropskou unií alespoň nějakým způsobem obchodovat.

Politika Spojených států

Kromě toho Lavrov zkritizoval politiku USA, kvůli níž řada moderních institucí ztratila svou funkčnost.

„Řekli jste, že moderní instituce ztrácejí svoji funkčnost, význam a smysl. Chtěl bych pochopit, co vás přivedlo k takovému závěru? Protože jediný očividný důvod, univerzální důvod k takovému zobecnění vidím v politice Spojených států amerických. Počínaje odstoupením od Smlouvy o protiraketové obraně a poté byla nějakou relativní dobu pauza, poté následovalo zničení všech prvků kontroly zbraní, nešíření zbraní a odzbrojení. Smlouva o raketách středního a kratšího doletu, Smlouva o otevřené obloze, další v pořadí je Smlouva o strategických a útočných zbraních,“ řekl Lavrov.

Ruský ministr zahraničních věcí také připomněl, že Spojené státy odešly z UNESCO, WHO i Rady OSN pro lidská práva.

Boj proti covidu-19

Závěrem se Lavrov zaměřil na boj proti koronaviru. Pandemie se podle něj stala „indikátorem rovnosti zemí tváří v tvář společnému neštěstí“.

„Ukázala zcela nečekaně, že lidé v zemích, které se považují za majáky svobodného světa, za majáky demokracie, nejsou o nic méně zranitelní než všichni ostatní,“ řekl Lavrov.

Rusko nebude nikomu nic vnucovat v boji proti pandemii koronaviru, ale je otevřené ke spolupráci, dodal ruský ministr.

Valdajský diskusní klub

Valdajský mezinárodní diskusní klub je mezinárodní diskusní platforma, která každoročně sdružuje známé odborníky specializující se na studium ruské zahraniční a domácí politiky. Klub byl založen v září 2004 z iniciativy agentury RIA Novosti, Rady pro zahraniční a obrannou politiku, novin The Moscow Times, časopisů Rusko v globální politice a Russia Profile.

Zdroj: https://sptnkne.ws/DXNN
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPrymula a jeho projev k národu: Čekají nás opravdu tři složité a neveselé týdny. Ministr se lidem i omluvil   
Pridal tk Středa 14 říjen 2020 - 04:39:46 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Před 20.hod začal projev českého ministra zdravotnictví Romana Prymuly, který se vyjádřil k aktuální koronavirové situaci a přijatým opatřením. Dotyčný ve své řeči mimo jiné přiznal, že nás čekají opravdu tři složité a neveselé týdny, ale dodal, že opatření jsou třeba a jsou promyšlená.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula dnes zahájil svůj mimořádný televizní projev, který byl původně naplánoval na včerejší den, ale nakonec byl odložen.

Hned na začátku připustil, že nově přijatá vládní opatření výrazně zasáhnou do života lidí.
„S plným vědomím jsem na sebe přijal zodpovědnost za to, že udělám maximum pro to, abych zabránil explozivnímu šíření viru v naší populaci, čemuž právě nyní neoddiskutovatelně čelíme,“ dodal.

Poznamenal také, že je přirozené, že vzhledem k novým opatřením nutně musel vzniknout celospolečenský dojem velké frustrace a zklamání, že Prymula opět něco utahuje, přikazuje, zakazuje, a že vláda jedná zmatečně, nerozhodně, nepřesvědčivě.

Zdůraznil, že i on je jen člověk, který se ale umí do těchto pocitů vžít. Rovněž na sebe přijal nelehký úkol, a sice ubránit lid před pandemií. Je ale přesvědčen, že zachraňovat lidské životy má svůj hluboký význam.

„S plným vědomím od začátku vypuknutí epidemie jsem konzistentně nahlas a veřejně říkal, že boj s jakoukoli epidemií je dlouhodobě trvající proces a je potřeba k jeho úspěšnému zvládnutí stanovit jasnou a promyšlenou strategii, a to od samého začátku,“ zdůraznil.

V souvislosti s tím také přiznal, že v létě možná nebyl tak důsledný a měl více apelovat na lidi, za což se omlouvá. „Nejsem bezchybný. A teď to nejdůležitější – zkrotit jakoukoli epidemii nelze nikdy a nikde na světě bez ztrát ekonomických a sociálních,“ zdůraznil něco, co si dle něj mnozí neuvědomují.

Nedokáže ale odpovědět na to, kolik nás tento boj s epidemií bude stát. Myslí si také, že není pravda, že volba staojí mezi ekonomikou a zdravím. „Ekonomika funguje, jen když je epidemie pod kontrolou, nejsou plné nemocnice a lidé se ze strachu před virem nezavírají doma,“ poznamenal.

Podle Prymuly navíc všichni vidíme, že se stav v ČR prudce zhoršuje a nárůst počtu případů je globálně jeden z nejvyšších. Dodal také, že modely jasně ukazují, že v dalších dnech a týdnech dojde k dalšímu nárustu hospitalizovaných osob, lidí v těžkém stavu a také k dalším obětem. To je dle něj takřka jisté.

„Čekají nás opravdu tři složité a neveselé týdny,“ přiznal.

Pokud by se ale podle jeho slov nic nedělalo, pak by to skončilo katastroficky. „Vím, že přijetí omezujících opatření vyvolalo velkou vlnu kritiky a nenávisti a že občané opatření často vnímají jako nelogická a šikanující. Zcela chápu, jak jste na to citliví, chci se za zásahy omluvit – ale věřte, pokud bychom nereagovali, šíření viru by se vymklo jakékoliv kontrole,“ vysvětlil.

„Musíme jednat rychle a mnohdy překotně. Deklaruji a dávám vám své slovo, že budeme stále monitorovat dopady opatření a vyhodnocovat jejich nutnost a funkčnost. I když se vám nebudou líbit, i když vás budou štvát a i když budete propadat různým pocitům, které máme všichni - pocitům osamocení, nejistoty a smutku z toho, že nemůžete svůj život žít tak, jak jste byli zvyklí,“ řekl.

Prymula o opatřeních

Jasně také zmínil, že pokud to situace umožní, opatření, která nebudou nutná, se okamžitě uvolní. Vše ale bude záviset na vývoji epidemie, konkrétně na reprodukčním čísle. To je v současné chvíli na úrovni 1,5 a cílem ministra je dostat se alespoň na hodnotu 0,8.

„Opatření jsou promyšlená, a protože se jako epidemiologové snažíme obsáhnout činnosti, které jsou rizikové, zasahuje do životů každého z vás,“ poznamenal a vyzval lidi, aby jim věřili, protože ví, co dělají.
Zdůraznil také, že primárním cílem je vyhnout se lockdownu, k němuž došlo na jaře. „Nechceme zavřít celou zemi tak, jako na jaře. Nechceme lockdown, mým primárním cílem je se tomuto stavu vyhnout. Nechceme zavírat obchody, služby a fabriky. (...) A jak chceme tohoto cíle dosáhnout? Společně. Jen společně. Všichni,“ uvedl.

Ve svém projevu se Prymula také samostatně věnoval všem novým opatřením, která vláda včera oznámila. Snažil se lidem vše vysvětlit a argumentoval, proč byla taková opatření přijata. Dotkl se například uzavírání škol, které přecházejí na distanční výuku.

„Vím, že je to velký zásah pro všechny rodiny, ale dobrá zpráva pro vás, rodiče žáků prvního stupně je, že 2. listopadu se vaše děti do školy vrátí,“ podotkl.

Přiznal také, že si je vědom toho, že dané opatření má řadu odpůrců a zdůraznil, že o něm na vládě také velmi dlouho diskutovali.

„Jsou zde však jasná data, která ukazují, že nejčastěji jsou postiženi pedagogové a pracovníci ve školství, dokonce častěji než zdravotničtí pracovníci. Tento prudký nárůst začal 12. září a neustále raketově stoupá,“ objasnil.

Zároveň vyzval lidi, aby dodržovali hygienu rukou a vyhnuli se blízkému kontaktu, pokud jde o obchod a služby.

„Bez vás, bez každého z vás, vašeho porozumění pravidlům a opatřením, bez vaší důvěry v to, že mají smysl, a bez jejich dodržování, ten virus neporazíme. Prosím, pomozte. Pomozte mi v mé práci. Týká se to nás všech,“ poznamenal.

Tři pilíře boje s epidemií

Podle ministra má strategie boje s epidemií covidu-19 celkem tři klíčové pilíře. Ty se týkají nemocnic, testování a komunikace.

Prvním pilířem je dle něj robustní posílení kapacity lůžek pro pacienty s covidem-19, spoluřízení státních nemocnic ministerstvem a zajištění jejich dostatečného financování. Druhý pilíř bude zahrnovat plošné testování české populace s trasováním infekčních pacientů. Třetím pak bude změna způsobu komunikace a zlepšení informování veřejnosti.

Navíc si Prymula za prioritu klade také vyčlenění kapacit lůžek v nemocnicích.

„Cílem je vyčlenění kapacit až na 10 tisíc lůžek a rozdělení péče na kapacity covid pacientů, urgentní medicíny a neodkladné péče,“ řekl.

Za tímto účelem tedy zřídil pracovní skupinu v čele s hlavním náměstkem Všeobecné zdravotní pojišťovny Davidem Šmehlíkem, šéfem Chytré karantény plukovníkem Petrem Šnajdárkem, a profesorem Vladimírem Černým. Dotyční by se přitom mělo postarat o dohled nad sledováním dostatku kapacit. Prymula podle svých slov rovněž zajistí dofinancování zvýšené kapacity nemocnic.

„Musíme se za každou cenu vyhnout situaci, kdy bychom se o některého z nemocných nedokázali z kapacitních důvodů postarat,“ zdůraznil.

Cílem je také vytvoření dodatečných JIP kapacit, a také kapacit pro stabilizované pacienty, kteří zůstávají v nemocnici především proto, že je pro ně obtížné se v infekčním stavu vrátit do domácí péče.

Pokud jde o plošné testování, v současné chvíli se pracuje na průzkumu a odpilotování metody testování na bázi antigenních testů. Tyto testy jsou dle ministra rychlé, levné a snadné, a prakticky umí ukázat výsledek testu do 15 minut. Pokud by se tyto testy podařilo zajistit, pak by testování bylo pro všechny občany zdarma a umožnilo by zachytit obrovskou množinu infekčních, tedy příznakových pacientů.

V neposlední řadě přišla řeč i na způsob komunikace, který může působit nesrozumitelně. „Epidemiologie je exaktní vědou založenou na tvrdých datech. Zvenčí se může jevit nelogická, ale jde nám o celou populaci naší země a věřte, že víme, co děláme,“ slíbil.

Mimo to se odteď bude snažit více vysvětlovat jednotlivá opatření tak, aby se občané orientovali a aby byla přehledná. „Budu se proto vždy snažit klást důraz na vysvětlení, proč je zavádím, z jakých důvodů a na základě jakých parametrů. Slibuji vám to, protože mi záleží na tom, aby se každý občan naší země orientoval a udělám pro to vše, co bude v mých silách. A pokud se vyskytne komunikační nedokonalost, vždy ji opravím, aby měl každý ty nejaktuálnější informace,“ podotkl.

„Myslím, že je vám v tuto chvíli již jasné, že pokud všichni nepřispějeme disciplinovaným chováním ke zpomalení šíření viru, situace se bude prudce zhoršovat a jakékoli úsilí státu o boj s pandemií nemůže být úspěšné,“ varoval.

Také apeloval na všechny, kteří šíří obsah z dezinformačních zdrojů a podněcují občany k nenošení roušek a nepodřizování se opatřením, aby to nedělali. Dále vyzval občany, aby sledovali jeho profil na Twitteru.

Zdroj: https://sptnkne.ws/DXEs
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponMike Pompeo se stal šiřitelem falešných informací a tvůrcem lží   
Pridal tk Středa 14 říjen 2020 - 04:35:36 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Mluvčí čínského ministerstva zahraničních věcí Zhao Lijian (Čao Li-ťien) v úterý na pravidelné tiskové konferenci uvedl, že americký ministr zahraničí Mike Pompeo kvůli ideologickým předsudkům a vlastnímu politickému zájmu opakovaně pomlouval a pošpiňoval Čínu, využíval takzvanou „čínskou hrozbu“ a vymýšlel a šířil lži a politický virus proti Číně. Pompeo se stal šiřitelem falešných informací, tvůrcem lží a podněcovatelem nenávisti, jeho činy pouze poškozují národní postavení a zájmy Spojených států.

Podle zpráv americký ministr zahraničí Mike Pompeo v nedávném rozhovoru pro Fox News a další média uvedl, že celý svět věří, že hrozbu ze strany Číny je třeba brát vážně. Obvinil také Čínu z otázek, jako je epidemie COVID-19, bezpečnost dat, životní prostředí a další. Zhao Lijian mluvil o čínském postoji, když odpovídal na související otázky.

„Čína dodržuje pět zásad mírového soužití a nikdy nezasahuje do vnitřních záležitostí jiných zemí. Držíme se multilateralismu a jsme odhodláni chránit mezinárodní systém s jádrem v OSN a mezinárodní řád založený na mezinárodním právu. Držíme se právního státu a připojili jsme se téměř ke všem univerzálním mezivládním mezinárodním organizacím a mezinárodním konvencím. Stavíme se proti šikaně a prosazujeme dialog namísto konfliktů, vyjednávání místo nátlaku a společnou výhru místo nulového součtu. Čína je vždy pevnou silou bránící mezinárodní rovnost a spravedlnost. Kdo se účastní konfrontace po celém světě? Kdo je skutečnou hrozbou pro tento svět? Věřím, že mezinárodní společenství má svou vlastní spravedlnost.“

Zhao Lijian dodal, že v boji proti epidemii Čína poskytla pomoc více než 150 zemím a mezinárodním organizacím, připojila se k „plánu implementace nové vakcíny proti COVID-19” a aktivně podporovala WHO v tom, aby hrála důležitou roli v boji proti epidemii. USA odstoupily od WHO, hlasovaly proti komplexnímu řešení epidemie COVID-19 na zasedání OSN, stály na opačné straně 169 zemí a bezostyšně ignorovaly mezinárodní protiepidemickou spolupráci.

Zhao Lijian uvedl, že v reakci na výzvu bezpečnostních rizik v oblasti dat navrhla Čína „Globální iniciativu pro zabezpečení dat“ a aktivně přispívá moudrostí ke globální digitální správě. Čínská vláda nikdy nepožadovala, aby čínské společnosti poskytly vládě zámořské údaje prostřednictvím instalace zadních vrátek, a co udělaly USA? Skandál PRISM, Organizace Formula, systém Echelon a další stále nejsou vyřešeny. Nedávno se objevily zprávy, že Aliance Pěti očí (Five Eyes Alliance) pod vedením USA vyžaduje, aby příslušné technologické společnosti otevíraly šifrovaná „zadní vrátka“, což plně odhaluje dvojí standardy USA.

Zhao Lijian poukázal na to, že co se týče otázky globální změny klimatu, Čína oznámila, že bude usilovat o dosažení vrcholu emisí oxidu uhličitého do roku 2030 a uhlíkové neutrality do roku 2060. USA neratifikovaly Kjótský protokol, odstoupily od Pařížské dohody a vyvážely velké množství odpadků do rozvojových zemí. Kdy bude splacen obrovský dluh USA vůči globálnímu nástroji pro životní prostředí a splatný dluh v důsledku úmluvy o změně klimatu? USA to musejí mezinárodnímu společenství vysvětlit.

esf


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponČína a Srbsko slibují další posílení dvoustranné spolupráce   
Pridal tk Středa 14 říjen 2020 - 04:33:45 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Čína v pondělí slíbila, že prohloubí oboustranně výhodnou spolupráci a strategickou koordinaci se Srbskem a spojí ruce s touto evropskou zemí na podporu dvoustranných vztahů.

Člen politického výboru Ústředního výboru Komunistické strany Číny Yang Jiechi, to uvedl během svého setkání se srbským prezidentem Aleksandarem Vučićem v Bělehradě.

Yang Jiechi předal srdečné pozdravy prezidenta Xi Jinpinga prezidentu Vučićovi. Díky společnému úsilí obou prezidentů dosáhly čínsko-srbské vazby nebývalého maxima, uvedl Yang.

Spolupráce mezi Čínou a zeměmi střední a východní Evropy (CEEC) vytvořila příležitosti pro vzájemný rozvoj pro obě strany, to uvedl čínský úředník.

Čína je ochotna spolupracovat se Srbskem a dalšími zeměmi střední a východní Evropy na dosažení vysoké a vysoce kvalitní spolupráce.

Vučić vyjádřil své přání Xi a řekl Yangovi, že Srbsko se rozhodlo pevně a nezávisle rozvíjet bilaterální vztahy s Čínou.

Srbský prezident vysoce ocenil přátelství mezi oběma zeměmi a uvedl, že rozvoj srbsko-čínské spolupráce ve všech oblastech přinesl srbskému lidu hmatatelné výhody.

Srbsko vyvíjí veškeré úsilí na podporu společné výstavby Pásma a stezky a země vítá investice Číny.

Rovněž slíbil další posílení spolupráce v oblasti výstavby infrastruktury, zdravotnictví, digitální ekonomiky, cestovního ruchu a dalších oborů. Prezident vyjádřil ochotu své země i nadále hrát aktivní roli při podpoře spolupráce mezi zeměmi střední a východní Evropy a Čínou.

esf
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponČína se nebude účastnit třístranných jednání o kontrole zbraní   
Pridal tk Středa 14 říjen 2020 - 04:32:21 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Čínský vyslanec v pondělí uvedl, že je nespravedlivé, nerozumné a nerealizovatelné požadovat, aby se Čína účastnila třístranných jednání o kontrole zbraní.

Geng Shuang (Keng Šuang), vedoucí čínské delegace a náměstek stálého zástupce Číny při OSN, odmítl ve svém prohlášení předneseném na všeobecné rozpravě prvního výboru 75. zasedání Valného shromáždění OSN tzv. „třístranné vyjednávání o kontrole zbraní“, které nedávno navrhly Spojené státy.

Geng Shuang poukázal na to, že Spojené státy nedávno označily Čínu za „třetí největší jadernou moc na Zemi,“ nadnesly „závody v jaderných zbraních mezi USA, Ruskem a Čínou“ a navrhly takzvané „třístranné vyjednávání o kontrole zbraní“.

„Je to jen trik, jak přesunout zaměření mezinárodního společenství. Záměrem USA je najít záminku, jak se zbavit vlastní zvláštní a primární odpovědnosti za jaderné odzbrojení, a hledat záminku, aby uvolnily své ruce a získaly absolutní vojenskou nadvládu,“ řekl Geng Shuang.

Čína usiluje o obrannou jadernou strategii, vždy udržovala své jaderné schopnosti na minimální úrovni požadované pro její národní bezpečnost a nikdy se nezúčastní žádného závodu v jaderném zbrojení s žádnou jinou zemí, uvedl vyslanec.

„Vzhledem k obrovské propasti mezi jaderným arzenálem Číny a USA a Ruska, je neférové, nerozumné a neproveditelné očekávat, že se Čína zapojí do jakéhokoli třístranného vyjednávání o kontrole zbraní,“ dodal.

„Čína se nikdy nebude účastnit takového vyjednávání a nikdy nepřijme žádný nátlak ani vydírání,“ dodal Geng Shuang.

Velvyslanec zdůraznil, že odmítnutí Číny takzvaného „třístranného jednání o kontrole zbraní“ neznamená, že se Čína vyhýbá své vlastní odpovědnosti za jaderné odzbrojení nebo se odmítá účastnit globálního procesu jaderného odzbrojení.

„Čína od prvního dne držení jaderných zbraní prosazuje úplný zákaz a důkladné zničení jaderných zbraní,“ poznamenal.

Čína prohlásila politiku „žádného prvního použití“ jaderných zbraní kdykoli a za jakýchkoli okolností a bezpodmínečně se zavazuje, že nepoužije jaderné zbraně ani jimi nebude hrozit státům bez jaderných zbraní, řekl vyslanec.

„Čína je jedinou zemí P5 (pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN), která přijala takové závazky,“ poznamenal Geng Shuang.

„Čína je připravena zapojit se do smysluplného dialogu o otázkách týkajících se strategické stability se všemi stranami na základě vzájemného respektu a bude pokračovat ve své účasti na procesu kontroly zbraní v rámci OSN,“ zdůraznil velvyslanec.

První výbor, známý také jako Výbor pro odzbrojení a mezinárodní bezpečnost, je jedním ze šesti hlavních výborů Valného shromáždění OSN. Zabývá se odzbrojením a otázkami mezinárodní bezpečnosti.

Výbor se schází každý rok v říjnu na 4-5 týdenní zasedání po všeobecné debatě Valného shromáždění OSN. Zasedání se může zúčastnit všech 193 členských států OSN.

esf
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponEvropa přijme přísnější opatření k omezení šíření epidemie   
Pridal tk Středa 14 říjen 2020 - 04:30:15 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Od nového výstražného systému až po místní uzamčení, evropské země zintenzivňují úsilí o potlačování narůstající vlny COVID-19, protože mnoho evropských zemí vytvořilo denní nejvyšší rekordy a kumulativní počet případů v regionu přesahuje sedm milionů.

Až do pondělí odpoledne Evropa zaregistrovala 87.100 nových případů COVID-19 za 24 hodin, což podle nejnovějších údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) zvýšilo jejich celkový počet na 7.011.756.

V posledních týdnech zaznamenala řada evropských zemí prudký nárůst nových případů COVID-19, přičemž některé dokonce překonaly denní rekordy na vrcholu pandemie počátkem tohoto roku.

Francie, která je jednou z nejvíce zasažených zemí v Evropě, zaznamenala 10. října 26.896 nových případů za jediný den a dosáhla historického maxima. To je v příkrém kontrastu s průměrnou denní infekcí přibližně 4.500 v první polovině dubna, kdy se šíření koronaviru zrychlovalo, a epidemie začala přemáhat nemocnice.

Britský premiér Boris Johnson v pondělí uvedl, že počet případů v jeho zemi se za poslední tři týdny zčtyřnásobil a v nemocnicích je nyní více lidí s respiračními chorobami, než když se země v březnu uzavřela. Země nahlásila za posledních 24 hodin dalších 13.972 případů, čímž se celkový počet zvýšil na 617.688.

Německo, které je v Evropě široce považováno za model, pokud jde o řešení problému COVID-19, zaregistrovalo za posledních 24 hodin 2.467 případů, přičemž v pondělí to bylo celkem 325.331. Minulý týden se denní infekce v zemi prudce zvýšily a 8. října dosáhly maxima více než 4 tisíc.

Belgie s přibližně 11 miliony obyvatel zaznamenala „téměř exponenciální nárůst“ počtu případů COVID-19, který k dnešnímu dni činil 162.258. Národní institut veřejného zdraví Sciensano zaznamenal za posledních sedm dní denní průměr 4.154 nových případů, což je týdenní nárůst o 89 procent. A Národní krizové centrum v pondělí odhadlo, že by země mohla do konce tohoto týdne dosáhnout 10 tisíc nových infekcí denně.

Vzhledem k nové vlně nemoci evropské země zpřísňují omezení na kontrolu koronaviru a několik velkých zemí zavedlo v pondělí nová opatření.

Johnson oznámil, že po celé Anglii bude zaveden nový tříúrovňový výstražný systém COVID-19. Podle nových pravidel je země rozdělena na střední, vysoké nebo velmi rizikové kategorie. V oblastech s „velmi vysokým rizikem“ budou zavřeny restaurace, tělocvičny, bary a kasina, přičemž kromě základních cest bude cestování zakázáno.

Francouzský premiér Jean Castex řekl, že Francie je „ve silné druhé vlně“, uvedl, že jeho vláda bude uvažovat o všech možnostech, včetně místního omezení zpomalení rychlého oběhu viru a zabránění napětí ve zdravotnických zařízeních. Oznámil také, že nová verze StopCovid, aplikace pro sledování pacientů s koronavirem, bude spuštěna 22. října.

S kumulativním počtem případů 359.569 je Itálie připravena zavést nová omezení společenského života. Ministr zdravotnictví Roberto Speranza uvedl, že nová pravidla budou zahrnovat omezení nebo úplný zákaz večírků doma, stejně jako zákaz, aby se lidé zdržovali mimo bary, kluby a obchody, aby se vyhnuli shromážděním.

Chorvatsko také v pondělí oznámilo, že nošení masky je nyní vyžadováno ve všech veřejných vnitřních prostorách, kde nelze dodržet minimální dvoumetrovou vzdálenost.

esfSdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPřejít na stranu  1 [2]
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2020
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.2092 sec,0.0645 z toho dotazů.Dotazů v DB:17. Použitá paměť:1,564kB