Úterý 03 listopad 2020
Chaos v Praze   
Pridal tk Úterý 03 listopad 2020 - 03:50:48 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Na ten špacír po Praze jsem se koncem října prostě vydat musel. Měl jsem jednoduše chuť nasát atmosféru velkoměsta, ať už bude jakákoliv. Byla to nálada smutná, místy skoro až pohřební. A sychravý říjen tuto náladu jen umocnil.

Procházku s nezbytnou rouškou na tváři a s fotoaparátem přes rameno jsem začal symbolicky U koně, tedy nahoře na Václavském náměstí, u sochy svatého Václava. Jindy bych se tlačil v davech turistů, nyní jsem byl na náměstí skoro sám, sem tam mě míjelo pár místních lidí, zřídka kdy turisté. Všichni pochopitelně měli tváře zahalené rouškami.

Podél uzavřených obchodů a hotelů jsem se vydal dolů přes Můstek na totálně vylidněné Staroměstské náměstí. U Orloje jsem narazil na pár místních starousedlíků a všudypřítomnou hlídku policie. Dorazil jsem pěšky na Karlův most, kde se procházelo několik spěchajících lidí, krátících si cestu do práce a udělal tam pár fotek. Poté jsem se dostal přes liduprázdné Malostranské náměstí do Sněmovní ulice, kde shodou okolností probíhala jakási demonstrace proti tvrdým opatřením, které zavedla česká vláda kvůli nechvalně známé pandemii, jejíž druhou vlnu se právě u nás nedaří zkrotit nebo alespoň dostat pod kontrolu. Jak už to na podobných demonstracích bývá, všude vládl chaos a zmatek, nad kterým se snažila dohlížet policie. Jak známo, tak ke zmatku a chaosu, ve kterém se koneckonců zmítá celá česká společnost, přispívají bohužel mnohdy naprosto protichůdné názory na probíhající pandemii, a to bohužel ze strany odborníků i samotných politiků. Posuďte sami.

Podle zpráv v českých médiích uvedl například nyní už exministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO), a to před poslanci Parlamentu ČR dne 22. října, že je téměř jisté, že koronavirus unikl z laboratoře v Číně, ale nebyl uměle vyroben. Na toto lehkomyslně použité tvrzení pochopitelně v tiskovém prohlášení vzápětí reagovala čínská ambasáda v ČR, která zdůraznila: „Pokud je příslušná zpráva pravdivá, tak je čínská strana z výroků ministra Prymuly velmi zmatená. Jako odborník v oblasti zdravotnictví by si měl být vědom toho, že výzkum původu koronaviru je složitou vědeckou otázkou a zatím neexistuje jednoznačná odpověď. Než se vyvodí závěry, tak je nutné předložit evidentní důkazy. Použití slov, jako jsou ‚téměř jisté‘, není ani rigorózní, ani odpovědné. Rozhodně oponujeme takovým výrokům,“ dodalo zmíněné velvyslanectví.

Je zřejmé, že Čína byla první zemí, která vznik epidemie oznámila, ale to ještě neznamená, že epidemie měla původ právě tam. Mnoho informací a průzkumů ukázalo, že výskyt viru byl zjištěn v mnoha zemích po celém světě a v několika z nich se objevil dříve než v samotné Číně. Úředníci Světové zdravotnické organizace (WHO) nedávno zdůraznili, že výzkum viru je stále se vyvíjející, nekončící proces, který může zahrnovat mnoho nejrůznějších zemí a regionů. Je zřejmé, že především solidarita, soudržnost a mezinárodní spolupráce, nikoliv lehkomyslné výroky, jsou nejsilnější zbraní mezinárodního společenství pro poražení této světové pandemie.

Bohužel v české společnosti, a to i kvůli nezodpovědného chování politiků, vládne chaos a jak jsem měl možnost vidět na zmíněné demonstraci proti vládním opatřením, i vzrůstající míra agresivity mezi lidmi.

Chaos v myšlení lidí pochopitelně vzniká i z toho důvodu, že o viru stále relativně málo víme. Je zřejmé, že v prostředí tento virus setrvává několikrát déle než například chřipkové viry. Nevíme ale, jaké zanechává vedlejší důsledky u jednou již vyléčených pacientů. Nevíme, kolikrát se může takovému pacientovi onemocnění vrátit. Nevíme, zda vůbec a na jak dlouho lze na něj získat imunitu. Také nemůžeme zatím vědět, jaké budou vedlejší důsledky případných očkovacích látek a nakolik budou spolehlivé. Víme jenom to, že na mnoha místech světa zemřelo už docela hodně lidí, kteří tuto hrozbu nebrali vážně nebo se jí dokonce nepokorně vysmívali.

Na české politické scéně se donekonečna rozebírá, jestli má premiér Babiš rád ministra zdravotnictví a proč je málo nebo příliš vidět, ať už on, nebo jiný politik. K obrovské míře chaosu dále přispívají také nejenom sociální sítě, které šíří často neuvěřitelné bludy, ale i někteří vědci a lékaři, kteří se jednoduše potřebují mediálně zviditelnit, dále mnohdy nekvalitní statistiky a často ničím nepodložená čísla. To vše způsobuje, že drtivá většina občanů je z tohoto mediálního koktejlu notně vystrašená.

Ke zklidnění situace pochopitelně nepřispívá fakt, že Česká republika je dlouhodobě politicky rozštěpená. Opozice například tvrdě kritizovala razantní vládní opatření z března a dubna 2020 a vyvíjela tlak na vládu, aby zmíněná omezení zrušila. Navíc uzavření hranic a povinnost nosit roušky bylo některými skupinami občanů považováno za porušování lidských práv. V ČR je podle názoru mnohých sociologů, politologů, spisovatelů, ale i samotných politiků, velmi obtížné prosadit dodržování zavedených omezení.

Například známý sociolog a bývalý europoslanec Jan Keller se nedávno v médiích vyjádřil, že neví, zdali budeme brzy znovu chodit do hospod, barů, posiloven a stýkat se s větším počtem lidí. Navíc se obává, že jsme uvízli ve slepé uličce. „Každý pokles počtu nakažených vede k uvolnění opatření, v důsledku toho je třeba opatření zase zpřísnit, což vede k poklesu nakažených, a tedy k novému uvolnění opatření a podobně. I když mám také nedůvěru vůči očkování něčím neověřeným, nedovedu si představit, jak jinak tento bludný kruh přerušit. Pohroma bude, pokud se ukáže, že očkování je třeba obnovovat v krátkých intervalech,“ vysvětlil Keller. Dodal, že v kapitalismu by to znamenalo, že budeme stále více vydělávat jenom na vakcínu.

Tohle všechno a mnohem víc se mi honilo hlavou, když jsem se toho dne procházel Prahou bez turistů, zato však plnou demonstrantů, tedy bouřící se částí české společnosti, odmítající opatření vlády, které jsou důležité ke zvládnutí druhé vlny zmíněné pandemie. Ten špacír po Praze jsem ale potřeboval podniknout. Právě na něm jsem si uvědomil, že naše společnost se musí jednoduše vzpamatovat, potlačit svojí nezdravou pýchu a bohorovnost. Musíme být alespoň v této době disciplinovaní a dobré bude pro nás všechny se navrátit nejenom svým myšlením, ale i konáním k matce přírodě a jejím zákonitostem. Jinak nečeká lidské společenství skutečně nic dobrého.

Radovan Rybák

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponKampaň s frenetickým tempem, Trump shromažďuje podporovatele před volbami   
Pridal tk Úterý 03 listopad 2020 - 03:48:59 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Jak se blíží den voleb ve Spojených státech, prezident Donald Trump v neděli sprintoval napříč bojovými státy s vystoupením v Iowě a Michiganu, když se snažil shromáždit podporovatele ve své soutěži s demokratickým vyzyvatelem Joe Bidenem, který v rozhodující Pensylvánii prosil své podporovatele, aby se ukázali k hlasování.

Nový průzkum veřejného mínění, který provedl NBC News / Wall Street Journal, naznačil, že prezident v prezidentských volbách zaostává za Bidenem o 10 bodů na národní úrovni, zatímco řada průzkumů veřejného mínění naznačuje těsnější mez.

Trump se snaží zabránit tomu, aby se stal prvním úřadujícím prezidentem, který ztratí nabídku na znovuzvolení, po svém kolegovi republikánovi George H.W. Bushovi v roce 1992. Jeho frenetický plán v neděli zahrnoval také zastávky v Severní Karolíně, Georgii a na Floridě.

Ve Washingtonu, městě na sever od Detroitu v Michiganu, které bylo zasaženo sněhovými přívaly, měl Trump při svém prvním vystoupení na sobě červenou čepici s ochrannou známkou s nápisem „Udělat Ameriku první“ a v chladném a bouřlivém ránu byl oblečen do kabátu, když promlouval k bouřlivému davu.

Trump předpovídal, že zopakuje své vítězství z roku 2016 v Michiganu, a propagoval své úsilí o vytváření pracovních míst pro automobilový průmysl, což je klíčový problém pro stav automobilové výroby.

„Přivezli jsme zpět váš automobilový průmysl. Váš automobilový průmysl by jinak skončil. Nezbylo by vám nic,“ řekl Trump.

Počet pracovních míst v oblasti výroby motorových vozidel v Michiganu klesl od doby, kdy Trump nastoupil do funkce prezidenta, přibližně o 5.000 a v oblasti výroby dílů pro vozidla se počet pracovních míst snížil o 13.000.

Trump poté provedl další temperamentní projev na shromáždění ve větrném Dubuque, kde promluvil k farmářům v Iowě v důležitém státě pěstujícím kukuřici.

Průzkumy veřejného mínění naznačují, že Trump je stále v dostatečném počtu států konkurenceschopný, což by mu mohlo poskytnout 270 hlasů, které potřebuje k celkovému vítězství.

Podle průzkumů agentury Reuters / Ipsos zůstává závod na Floridě, v Severní Karolíně a Arizoně, zatímco Trump zaostává za Bidenem o 7 procentních bodů v Pensylvánii a o 10 procentních bodů v Michiganu a Wisconsinu.

Ve svém vítězství v roce 2016 nad demokratkou Hillary Clintonovou se politik, který se přeměnil z realitního developera a televizní osobnosti, ujal vedení v Pensylvánii a Wisconsinu i Michiganu, o kterých se uvádí, že byla po celá desetiletí demokratická.

Biden naplánoval na pondělí kampaň v Pensylvánii, státě, kde se narodil, s akcemi ve Filadelfii a Pittsburghu. Biden také v pondělí přidal zastávku v Ohiu, což naznačuje, že jeho kampaň vnímá tento stát jako vítězný.

Trump má v neděli a v pondělí, v nejrušnějším úseku kampaně, uspořádá 10 shromáždění - pět denně. Pondělní vystoupení jsou plánována v Severní Karolíně, Pensylvánii, Wisconsinu a zpět v Michiganu.


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponSpojené státy si mohou pomoci tím, že pomohou světu překonat epidemii   
Pridal tk Úterý 03 listopad 2020 - 03:47:17 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
28. října Bloomberg zveřejnil komentář, že Spojené státy si mohou pomoci tím, že pomohou světu překonat epidemii COVID-19.

Komentář napsal, že Spojené státy jsou jedinou zemí, která se veřejně odmítla připojit k novému implementačnímu plánu očkovací látky WHO. Kvůli této hloupé pozici Spojené státy rozvrátily svůj obraz světového vůdce, na který byly vždy hrdé, zničily sympatie k veřejnému zdraví a ztížily porážku epidemie COVID-19. Dokud nebude epidemie celosvětově pod kontrolou, nebude možné obnovit globální dodavatelské řetězce a ekonomické aktivity.

V článku se uvádí, že počátkem října odborníci z Národní akademie věd, Národní akademie inženýrství a Národní akademie medicíny důrazně vyzvali vládu USA, aby znovu zvážila připojení k novému implementačnímu plánu vakcíny proti COVID-19 s cílem ukončit epidemii a podpořit globální zdravotní bezpečnost, protože se jedná o „etickou odpovědnost“ USA udržovat své historické vedoucí postavení v oblasti globálního zdraví.

Článek nakonec zdůraznil, že prosazování vakcinačního nacionalismu pouze prodlouží epidemii a nakonec selže.Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPřejít na stranu  1 [2]
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2020
PoÚtStČtPaSoNe
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1928 sec,0.0469 z toho dotazů.Dotazů v DB:17. Použitá paměť:1,503kB