Sobota 07 listopad 2020
MMF: CIIE pomáhá zlepšovat globální obchod a zvyšovat růst   
Pridal tk Sobota 07 listopad 2020 - 05:19:27 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Akce jako Čínský mezinárodní dovozní veletrh (CIIE) pomáhají zlepšit globální obchod a simulovat hospodářské oživení, uvedl Geoffrey Okamoto, první zástupce generálního ředitele Mezinárodního měnového fondu (MMF).

Okamoto uvedl, že Čína hraje v mezinárodním měřítku důležitou roli, zejména v této době, kdy pandemie COVID-19 nadále ovlivňuje globální ekonomiku, s odvoláním na probíhající kroky země s cílem pomoci mnohostrannému úsilí.

"Je tu také mnoho, co by Čína mohla dělat v ekonomické oblasti. Některé z nich jsou stále základem obchodního a ekonomického napětí. Je třeba se s nimi vypořádat. Řešení těchto problémů pomůže odstranit oblak nejistoty a zlepšit globální obchod, čímž se zvedne růst pro svět,“ řekl Okamoto.

"Je zřejmé, že to není něco, co by Čína mohla přijmout sama. Aby mohla pracovat konstruktivně, musí spolupracovat se svými obchodními partnery," dodal.

Okamoto vysoce ocenil čínské úsilí o kontrolu epidemie a současně finanční a měnová politika země rovněž položila příznivý základ pro hospodářské oživení.

„Pokud jde o fiskální a měnovou politiku, pomohla zmírnit dopad krize a pomohla ekonomice začít se zotavovat rekordním tempem.“

Pokud jde o nový čínský model hospodářského rozvoje, známý jako dvojí oběh, Okamoto ocenil obnovení zaměření na posílení trajektorie růstu Číny, a to i z domácích zdrojů, a dodal, že „to upozorní na potřebu hluboké strukturální reformy a na posílení úlohy trhů a soukromých firem.“


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponValné shromáždění OSN uspořádá v prosinci zvláštní zasedání pro COVID-19   
Pridal tk Sobota 07 listopad 2020 - 05:17:56 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Valné shromáždění Organizace spojených národů (Valné shromáždění OSN) ve čtvrtek rozhodlo o uspořádání zvláštního zasedání, které se bude konat 3. až 4. prosince, aby vyzvalo k mezinárodní spolupráci při čelení pandemii COVID-19.

„Zvláštní zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů o pandemii COVID-19 je historickým okamžikem a zkouškou pro multilateralismus. Bude definováno jako naše kolektivní akce v jedné z nejdůležitějších otázek naší doby,“ uvedl Volkan Bozkir, prezident 75. zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů, ve svých poznámkách před schválením rezoluce o modalitách pro toto zasedání.

Rezoluci schválilo 150 ze 193 členských států Organizace spojených národů. Žádná země nehlasovala proti tomuto kroku, ale Spojené státy, Izrael a Arménie se zdržely hlasování.

Počet potvrzených případů pandemie COVID-19 přesáhl podle posledního záznamu Univerzity Johnse Hopkinse celosvětově 48,5 milionu, s více než 1,2 milionu úmrtí.

Spojené státy ve čtvrtek vytvořily nový rekord denně potvrzených případů pandemie COVID-19 s více než 118.000 novými infekcemi. Řada evropských zemí, jako je Francie, Německo, Itálie a Velká Británie, zavedla během druhé vlny pandemie nová omezení blokování.

„Je to zásadní, že zvláštní zasedání může poskytnout inkluzivní platformu, která má schopnost vyslechnout a řešit obavy členských států a dalších zúčastněných stran, včetně civilního společenství, akademické obce a odborníků ze soukromého sektoru, kteří jsou průkopníky ve vývoji vakcín. Za tímto účelem bude druhý den představen interaktivní dialog s více zúčastněnými stranami, který se bude týkat různých aspektů pandemie COVID-19,“ uvedl Bozkir.

Podle této rezoluce bude zvláštní zasedání na úrovni hlav států a vedoucích představitelů vlád tvořeno slavnostním zahájením, obecnou debatou a závěrečným segmentem.

Obecná debata se bude konat v první den zvláštního zasedání a bude zahrnovat prohlášení členských a pozorovatelských států a Evropské unie, a vzhledem k omezenému času se omezený počet zástupců příslušných organizací zúčastní zvláštního zasedání.

Vedoucí představitelé z celého světa budou moci předložit pětiminutová prohlášení natočená předem, která budou odvysílána v hale Valného shromáždění Organizace spojených národů. Projevy řečníků pronesené jménem skupiny států budou dlouhé sedm minut.

Předem natočené videoklipy budou přehrány po krátkých představeních zástupců, kteří budou fyzicky přítomni na místě zvláštního zasedání, což je podobný postup jako na sériových zasedáních na vysoké úrovni každoročního Valného shromáždění Organizace spojených národů v září.


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponWHO varuje před „explozivním nárůstem případů v Evropě“   
Pridal tk Sobota 07 listopad 2020 - 05:16:44 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
- Světová zdravotnická organizace (WHO) varovala před „explozivním nárůstem“ případů v Evropě, a že rovněž stoupá úmrtnost. Hans Kluge, regionální ředitel WHO pro Evropu, vyzval k širokému používání obličejových roušek a řekl, že zavírání škol by mělo být poslední možností.

- Mette Frederiksen, dánská premiérka, zavedla nová omezení pro 280 tisíc lidí na severovýchodě země poté, co byla u lidí nalezena zmutovaná verze nového koronaviru spojeného s norkovými farmami.

- Řecko se připojilo k dalším evropským zemím a oznámilo celostátní uzavření ve snaze zastavit rostoucí příliv pacientů dříve, než se jeho nemocnice dostanou pod „neúnosný“ tlak.

- Švédský premiér Stefan Lofven se stáhl do izolace a varoval, že rostoucí případy nového koronaviru způsobily opět „vážnou situaci“, protože počet úmrtí v zemi překročil 6.000.

- Bank of England odhalila další stimul hotovosti ve výši 196 miliard amerických dolarů a předpovídá hlubší recesi vyvolanou koronavirem pro Velkou Británii, protože Anglie začne druhé blokování.

- Druhá největší německá banka Commerzbank vykázala čistou ztrátu ve třetím čtvrtletí ve výši 81 milionů amerických dolarů po ustanoveních proti ekonomice zasažené koronavirem a restrukturalizaci, která uzavře pobočky a zruší pracovní místa.

- Lufthansa varovala, že ve čtvrtém čtvrtletí spotřebuje více hotovosti než ve třetím čtvrtletí, a že další restrukturalizační opatření budou mít dopad na výsledky německé letecké společnosti, protože se bude snažit vyrovnat se s dopady pandemie.

- Region Lombardie, jehož součástí je Milán, se vrací do přísného uzamčení, které vláda dostala do červené zóny, takže lidé mohou opustit domov pouze kvůli práci, zdravotním důvodům nebo mimořádným událostem.

- Paříž má být podrobena větším omezením, aby omezila rostoucí počet případů koronaviru, včetně požadavku na uzavření dalších obchodů večer. Starostka francouzského hlavního města Anne Hidalgo řekla místním sdělovacím prostředkům, že to bude znamenat uzavření některých obchodů prodávajících jídlo a pití od 22:00, což je nad rámec stávajícího vnitrostátního uzamčení ve Francii.

- Lidé v Londýně a v Anglii se hrnuli do hospod na poslední noc před zahájením nového národního uzavření 5. listopadu. Velká Británie má nejvyšší oficiální počet obětí v Evropě způsobený COVID-19 a denně čelí více než 20 tisícům nových případů.

- Čína má zakázán vstup pro nečínské návštěvníky z Velké Británie, Belgie a Filipín, zatímco cestující z Německa, Francie a USA se budou muset podrobit další zdravotní kontrole na vir pomocí nukleových kyselin a krevních testů.

- Maďarsko je nyní pod zvláštním právním řádem 90 dní po oznámení premiéra Viktora Orbána, že v reakci na rostoucí počet infekcí budou zpřísněna protipandemická omezení.

Téměř 5.000 lidí je nyní v nemocnici s příznaky COVID-19 a existují varování, že do poloviny prosince by mohl být zdravotní systém přetížen, pokud lidé nebudou respektovat nová přísnější opatření a snižovat míru infekce.

- V Belgii nejnovější údaje ukazují, že v minulém týdnu bylo hlášeno průměrně 14.091 nových případů, což je o šest procent méně než před týdnem. Počet úmrtí však stále stoupá - za stejné období vzrostl o 75 procent.

Mezitím belgický premiér Alexander De Croo varoval, že přísná omezení proti COVID-19 budou muset zůstat v platnosti, dokud nebude nalezena vakcína, aniž by upřesnil, o jaká opatření by se mohlo jednat. Belgie neočekává, že se dostane k vakcíně, pokud bude vyvinuta, až do jara 2021.Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponMaďarsko jedná s Čínou, Ruskem a Izraelem o nákupu vakcín proti COVID-19   
Pridal tk Sobota 07 listopad 2020 - 05:15:24 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Podle vládních webových stránek Maďarsko jedná s Čínou, Ruskem a Izraelem o nákupu vakcín proti COVID-19. V této zemi jsou stále hlášeny nové případy a úmrtí na COVID-19.

Místní portál uvedl, že maďarský ministr zahraničí Peter Szijjarto vedl telefonický rozhovor se svým ruským protějškem a oba se dohodli na tom, že „zůstanou v kontaktu“ ohledně možného nákupu vakcíny.

V pondělním příspěvku na Facebooku Szijjarto poznamenal, že s testováním vakcín, které je již ve třetí fázi v Rusku a Číně, může za několik týdnů nebo měsíců přijít šance na nákup vakcín z těchto zemí.

Uvedl, že Maďarsko se také dostalo do kontaktu s Izraelem, kde také probíhá vývoj vakcín.

Minulý týden maďarský premiér Viktor Orbán řekl státním sdělovacím prostředkům, že země by mohla obdržet první zásilku vakcín koncem prosince nebo začátkem ledna a masové dávky dvou nebo tří různých typů vakcín by měly dorazit v dubnu.

V pátek Maďarsko oznámilo více než 90.000 nových případů COVID-19 a více než 2.000 úmrtí.

Čína má v klinických studiích 13 vakcín proti COVID-19, čtyři ve fázi 3. Téměř 60.000 lidí byly injekčně podány čínské vakcíny proti COVID-19 a nikdo nehlásil závažné nežádoucí účinky.

Tucet zemí, včetně Spojených arabských emirátů (SAE), Bahrajnu, Egypta, Jordánska a Peru, testovalo čínské vakcíny ve studiích 3. fáze. Spojené arabské emiráty a Bahrajn schválily nouzové použití čínské vakcíny COVID-19 pro zdravotníky v první linii.Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPyrrhovo vítězství prezidentů   
Pridal tk Sobota 07 listopad 2020 - 05:13:03 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Slovní spojení, které vyjadřuje formální vítězství či úspěch, které ve skutečnosti a ve svých důsledcích žádným vítězstvím či úspěchem není, se nazývá Pyrrhovo vítězství. Tak si dovoluji označit konečné vítězství jednoho z dvou kandidátů na prezidenta v amerických volbách k odpoledni 6.11 (17.30 hodin), kdy jsem vyhověl dotazu respektované osobnosti z kruhu známých doplnit řadu českých komentátorů voleb prezidenta USA. Obsah slovního spojení je založen na poznámce Pyrrha po bitvě u Auscula (279 př. n. l.). Tenkrát odbyl své důstojníky během blahopřání k vítězství frází: Ještě jedno takové vítězství a jsme zničeni. Šlo o realistické zhodnocení celé situace. Následující komentář představuje pokus o realistické zhodnocení situace v USA a indikaci hlavních představitelných následků pro EU.

Vycházím z pravděpodobnosti hraničící s jistotou, že vítězství ve volbách bude zpochybněno. Sčítání hlasů je podle volebního zákona USA dovoleno až do 8. prosince 2020, tj. do 36 dne po volebním dni. K tomuto dni, který se nazývá safe harbor day, musí všechny volební hlasy být v tzv. bezpečném přístavu, všechny státy musí potvrdit výsledky voleb a určit volitele prezidenta. Z uvedeného vyplývá, že po 8. prosinci přístav nebude bezpečný. Proto pondělí po druhé středě v prosinci (14.12), kdy by měli všichni volitelé zvolit prezidenta (Electoral College), nebude daleko již tak bezpečné jako dnes a během příštích 5 týdnů.

Vycházím z pravděpodobnosti hraničící s jistotou, že prezident Trump ví, že nedostane potřebný počet volitelů. Proto zaujal strategii, která mu dovoluje získat konečné vítězství v boji. Boj a jít do boje mu dovolují - ústava USA a volební zákony. Na boj se prezident připravoval již před volbami. Mimo jiné veřejně zpochybňoval korespondenční hlasování poštou. Ta k hodině psaní příspěvku v jednom státě nebyla schopna doručit 150 tisíc volebních lístků. Média se nechala vyprovokovat a dokonce přerušila prezidentův projev k voličům USA, ne republikánům. Jedná se o MSNBC, ABC, CBS, CNBC, NBC, US Today. Falešnou hru s čísly v Michiganu, kde započítali demokratům 153,710 hlasů místo 15,371, chtě nechtě přiznaly i New York Times s vysvětlením pro neznající svět a jak to v něm chodí.

Jakékoli přepočítávání hlasů představuje vstup do šedé zóny pravdy, volebního procesu v USA a 13 komnaty americké demokracie. Ta je jistě vážně raněna. Možná i mrtvá. To by si měli uvědomit politické elity v Evropě společně se skutečností, že množství stížností, které prezident Trump podá (vá) zvyšuje pravděpodobnost nepotvrzení volebních výsledků (ve státech) a tím i nejmenování volitelů prezidenta vítěznou stranou. Druhé poučení: Trend. Zahlédl jsem v Právo (6.11) příspěvek, jehož obsah zmiňuje obavu z trendu. Připomínám, že schopnost formulovat trend je jednou z charakteristik velmoci. EU jí není a nikdy nebude.

Na tomto místě připomínám rok 2000, souboj Bushe a Gora a rozsudek Nejvyššího soudu. V něm se praví, že federální státy, jejich parlamenty a guvernéři mohou vzít právo určení volitelů prezidenta do svých rukou. Proto existuje možnost, že ve sporných státech – Pensylvánie, Georgia, Arizona, Michigan a Wisconsin, kde když ne zcela, tak převážně dominují republikáni, grémium volitelů prezidenta nebude ustanoveno. To otevírá třetí kolo

boje. Boj se v takovém případě přesouvá do Washingtonu a odehraje se ve Sněmovně reprezentantů USA. Nehledě na většinu demokratů v něm, důležitější roli v boji bude hrát zákon nouzového řešení volby prezidenta. Zákon je formulován nejasně, nespecificky a svým mlžením dovoluje vše a nic. Podobně je tomu se zákony v české kotlině. Je to právě kvalita zákona, která případně umožní prezidentovi Trumpovi bojovat před Nejvyšším soudem USA. Proto jsem přesvědčen, že nejenom USA, ale i EU vstupuje na dlouhou cestu plnou nejistot, chaosu a nebezpečí. Kdo by nebyl na konci boje prohlášen vítězem, jisté je již dnes: demokracie je mrtvá, měnová, politická a vojenská závislost EU s centrálou Euro v okupovaném státě (SRN) bude posílena a prodloužena a konání prezidenta Trumpa nebylo iracionální a nedemokratické, ale čistě pragmatické. Politici - junioři všech zemí EU, učte se.

Protože učení je těžká práce i pro politiky, kteří preferují hry a poker, doporučuji se zamyslet nad volbami v Las Vegas. Tam se odehrává část napínavého volebního boje. Pouhých šest hlasů volitelů z Nevady stačí kandidátu Bidenovi k dosažení 270 volitelů prezidenta. Neměl by to být pro něj problém, protože od roku 2004 tam demokraté neprohráli. Spočítat ale 190 000 hlasů v době 5G, IT, umělé inteligence a podobných vymožeností doby během dvou dnů představuje v Nevadě očividně podobný úkol, jako českému maturantovi s TEFL vysvětlit rozdíl mezi freedom a liberty, nebo co včera (čtvrtek) se snažila vysvětlit paní Joe Gloria z volebního obvodu Nevada během tiskové konference. Problém v Nevadě a jeho řešení: 1) Hlasování poštou je pro obyvatele Nevady novinka. 2) V roce 2016 využilo této možnosti pouhých 7 % voličů. 3) Současný covid-19 drží lidi od urny a hlasování poštou si zvolila cca polovina voličů. Tady se nabízí praktické otázky přípravy na extrémní situace. Na příklad: Proč nebylo zabezpečeno automatické srovnání podpisů voličů na volebním lístku s data bankou? Proč nebyl zajištěn automatický zpětný dotaz k voliči v případě absence podpisu? Proč existuje lhůta na prokázání identity voliče (cure the ballot) a právo voliče na provizorní volební lístek, když existuje důkaz, že na příklad v Nevadě 1/3 voličů volí tímto způsobem a existuje výsledek výzkumu konservativního think-tanku? Ten během kongresových voleb v roce 2018 zjistil, že každý šestý dopis s volebním lístkem skončil na nesprávné adrese! Jak vysvětlí maturant, že v Nevadě a Las Vegas mají své zákony a mravy? Jak vysvětlí skutečnost, že z t.č. rasové menšiny před 8 roky (volby prezidenta) obdržely pouze 62% Afroameričanů a 51% Latinoameričanů s občanstvím USA volební lístky?

Neoficiální data indikují, že volilo tentokrát cca 67% občanů s volebním právem. Předčasné volby využilo cca 101 milion voličů, tj. cca 70% z celkového počtu voličů, což odpovídá cca 36 milionu voličů, kteří šli k volebním urnám. 64 milion voličů hlasovalo poštou.

V závěru příspěvku si dovoluji konstatovat, že rozkol společnosti, nejistota, ochota občanů USA aktivně konat, protože jsou ozbrojeni jako nikdy dříve v moderní historii, a neochota prezidenta Trumpa podat ruku, alespoň během přípravy na eventuální předání moci tvoří základ, na kterém nebude případný konečný vítěz Biden & Co schopen vybudovat akceschopnou a ve světě akceptovanou vládu, připojit Puerto Rico a obvod Kolumbie a zvýšit počet soudců Nejvyššího soudu USA. Případné konečné vítězství Bidena bude představovat návrat k plné moci elit, prohloubení rozkolu ve společnosti a urychlení krize politických institucí, i v EU. Proto označuji případné konečné vítězství Bidena Pyrrhovým vítězstvím.

Případné konečné vítězství prezidenta Trumpa bude hodnoceno slouhy USA jako vítězství nehledě na to, že mu demokraté (tj. globální elity) kladli ohromné překážky během výkonu funkce a na cestě ke znovuzvolení. Problém je v tom, že většina z nás si myslí, že falšovat může jenom vláda a ne opozice. Další problém představuje skutečnost, že reálná moc není v rukou prezidenta Trumpa, rušitele starého světa. Reálná moc je stále v rukou podporovatelů vyzyvatele Bidena. Proto označuji případné konečné vítězství prezidenta Trumpa - pomocníka zbídačelé střední vrstvy USA také za Pyrrhovo vítězství. Boj o znovuzvolení a snaha postavit establishment na své místo, ideálně do rohu, jsou málo pro skutečné vítězství.

Je zcela vyloučeno z důvodů, o kterých se nebudu rozepisovat, aby 77 letý bohatý člověk (1942) s příznaky demence, který déle než půlstoletí seděl pouze v kanceláři a nemohl zbohatnout ze svého platu, představoval něco jiného než symbol degradace. Jestliže občané USA si svobodně zvolí symbol degradace, znamená to tři základní věci: 1) Za zády budou vládnout jiní. 2) USA již nejsou mocní, o to více jsou to elity. 3) Symbol degradace nevolili voliči. Proto očekávám v případě konečného vítězství prezidenta Trumpa potvrzení rčení: Pomsta je sladká. Ta případně bude větší a více sladká, než ta ve stejnojmenném americkém filmu roku 2003 (The time around). Souhlasu netřeba.

Jan Campbell
06.11.202

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPoučení z voleb v USA   
Pridal tk Sobota 07 listopad 2020 - 05:11:20 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
V poslední době se nejenom v USA ale všude v tzv. demokratickém světě oddělily dvě antagonistické skupiny. Na jedné straně progresivisté, na druhé straně demos, nebo-li lid s tzv. zdravým rozumem, nad který ta první skupina ohrnuje nos.

Progresivisté, to je gender loby, klima loby, hlídači politické korektnosti, americké university a pod. U nás se jim tak trochu nepatřičně říká pravdoláskaři, ačkoliv jim o pravdu nejde, a místo lásky však jejich diskuzní příspěvky zrcadlí nenávist.

Nějak popleteně se progresivistickému proudu v Evropě říká neomarxisté. Proč píšu popleteně? Marx rozděloval obyvatelstvo na lidi práce, kteří vytvářejí hodnoty a lidi, kteří výsledky lidí z práce využívají, podílejí na spotřebě výsledků lidí práce (typické politické neziskovky, které získávají ze státního rozpočtu nemalé peníze, a jejichž činnost je mnohdy zaměřena proti lidem, kteří ony hodnoty vytvářejí a peníze pro neziskovky fakticky generují). Marx ve své podstatě byl na straně těch, co vytvářeli hodnoty, čili na straně tehdejšího proletariátu. Naopak na příkladu USA vidíme, že Trumpa volí právě oni zmiňovaní lidi práce (i ti co práci ztratili) a bytostně ho nenávidí právě progresivistická skupina. Demos má ještě všude mírnou převahu. Jenže na straně progresivistů stojí většina médií a velice mocný neziskový sektor a v USA ti nejbohatší z bohatých (Deep State).

Tato progresivistická skupina si našla pro zvrácení přirozeného vývoje v USA mocnou zbraň. Korespondenční hlasování. Nejsem detailní znalec americké ústavy, ale můj syn, který je profesorem na jedné prestižní americké universitě (a samozřejmě jako většina universitních profesorů stojí na oné progresivistické straně a na rozdíl ode mne vášnivě nenávidí Trumpa a předtím volil Hillary a nyní Bidena), mi říkal, že korespondenční hlasování je zakotveno v Ústavě USA. Že to vlastně v minulých dobách jinak nebylo možné, a že např. stát Washington (hlavní město Seattle) jiné hlasování než korespondenční nezná.

Jenže dříve lidé většinou hlasovali napřímo. Mediální nátlak a pandemie však v současné době vychýlila poměr hlasování napřímo a korespondenční. Dříve obvykle korespondenčně hlasovalo cca 10% amerických voličů. Tentokrát to byla snad i víc než třetina, číslo se vyšplhalo ke 100 milionům.

A z toho teď plyne veliká nejistota a nebezpečí pro USA. Při velice vyrovnaném výsledku voleb ve státe Florida v roce 2000, nařídil tehdejší nejvyšší soud přepočítání hlasů ve státě Florida (tamní výsledek napadl prezidentský kandidát, dosavadní vice prezident, Al Gore). Potvrdilo se, že skutečně zvítězil J.W. Bush a Al Gore uznal porážku a byl klid. Nevím, zda by se tak událo nyní, protože se v průběhu korespondenčních voleb odhalily nedostatky, kdy se našel vyhozený celý velký balík hlasů pro Trumpa. Druhá strana to omlouvala tím, že snad někdo otevřel tu zásilku, což se nesmí, a aby neměl průšvih, tak to raději vyhodil. To, jak uznáte je velice vachrlatá výmluva.

Jaké poučení z toho plyne pro nás? V žádném případě nepovolit korespondenční hlasování, které znamená ohrožení možnosti demokratické volby. Demos u nás, to je lid, má ještě na své straně prezidenta, vládu a Poslaneckou sněmovnu. Nadobro ztratil Senát, který však může pohodlně přehlasovat. Internetové a korespondenční hlasování skýtá možnost ovlivňování svobodné vůle, zvláště starších voličů, kteří nejsou sžití s moderními technologiemi a nakonec si rádi dojdou do hlasovací místnosti odvolit sami. Byli by však svými dětmi a vnuky přesvědčováni: „Dědo, babi, vždyť můžeš hlasovat po internetu, já ti s tím pomůžu.“

Upozorňoval jsem, jako bývalý prezidentský kandidát na Hradě dvakrát při oslavách 28. října, premiéra Babiše, aby, když má převahu v Poslanecké sněmovně, zařídil obnovení přítomnosti volební komise složené ze všech volebních stran při centrálním sčítání hlasů ve Statistickém úřadě, tak jak tomu bylo ještě v devadesátých letech, kdy se demokracie a rovný přístup ještě ctil. Jestli si pamatujete při průběžném sčítání měla TOP 09 nějakých 3,5%. Potom nastal na nějakou dobu „internetový lockdown“ a po opětovném zapojení už měla tato strana zázračně 5,31%. Možná, že to bylo skutečně tak, ale zanechalo to podivnou pachuť, protože právě TOP09 je ve svém poslanci Dominiku Ferim velice progresivistickou stranou, čili stranou, která má na své straně média a neziskovky. Mimochodem, pokud by u voleb propadla a měla skutečně těch 3,5% procent, tak by její hlasy byly většinově připočítány poměrně k ostatní stranám. Nejvíc by získal vítěz, což bylo ANO. V současné době by ovšem pro ANO bylo výhodnější, kdyby byla zrušena 5% klauzule pro vstup do sněmovny, protože pokud by se počítalo dosažení každého mandátu mohly by do sněmovny vstoupit i Trikolora, Svobodní, Rozumní a další proti progresivistické strany, které by se rozhodně nepřipojily ke stále silnějším Pirátům.

Co se týká elektronického sčítání hlasů na cestě od volebních místností ke statistickému úřadu a ke zveřejnění výsledků voleb. Je potřeba si uvědomit, že bohužel většina IT lidí rozhodně nejsou přívrženci ANO, ČSSD, KSČM a už vůbec ne SPD, Trikolory, Rozumných a dalších vlasteneckých stran. Ale v rámci zachování demokracie, je přece třeba zajistit při sčítání poctivé a svobodné volby. A jak se říká, příležitost dělá zloděje a stačí jeden klik a výsledek může být úplně jiný, než si přejí a svými hlasy stvrzují voliči z toho většího segmentu, čili demos, lid.

Čili, pane premiére, zvláštní doba (koronavirus) si žádá i zvláštní ochranu svobodné vůle občanů. V naší Ústavě není zakotveno korespondenční hlasování, čili NEPOVOLIT korespondenčně hlasovat a už vůbec NE INTERNETOVĚ. A obnovit dohlížecí VOLEBNÍ KOMISI PŘI KONEČNÉM SČÍTÁNÍ hlasů, tak jak tomu bylo dříve. Nebo se příští rok budeme divit.

Petr Hannig
předseda Rozumných

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPřejít na stranu  1 [2]
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2020
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1979 sec,0.0728 z toho dotazů.Dotazů v DB:17. Použitá paměť:1,596kB