Pondělí 16 listopad 2020
Němečtí poslanci chtějí, aby si EU pořídila vlastní armádu   
Pridal tk Pondělí 16 listopad 2020 - 04:35:13 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Němečtí sociální demokraté přišli s návrhem vytvoření „28. armády“ EU místo toho, aby 27 států unie pokračovalo v posilování spolupráce ozbrojených sil mezi sebou. Informuje o tom Welt am Sonntag s odkazem na dokument bezpečnostních expertů frakce SPD.

Návrh počítá s organizací sil o počtu 1500 vojáků a jejich střednědobým rozšířením na 8000 příslušníků. Vedení jednotek by mělo spadat pod Evropskou komisi, konkrétně by to mělo být v kompetenci nového bezpečnostního komisaře.

Rovněž se předpokládá, že evropská armáda bude formována z profesionálních vojáků ozbrojených sil členských států EU. Stejně jako evropští úředníci ucházející se o pozici v Bruselu budou si i vojáci podávat přihlášky na určité pozice a po začlenění do armády přestanou být podřízení národnímu vojenskému vedení.

Iniciativa SPD však narazila na kritiku dalších členů Bundestagu. Například Norbert Röttgen za Křesťanskodemokratickou unii to označil za snění, které není praktické z vojenského hlediska, je finančně nezodpovědné, je v rozporu s evropskými dohodami a zároveň nedostižné ani při ústavních změnách v Německu.

„Na rozdíl od svých členů není EU stát. Návrh SPD neuspěje. EU by dlouho nevydržela, kdyby Evropská komise provedla vojenskou operaci navzdory vůli některých států,“ dodal politik.

Stojí za zmínku, že členové německé SPD nejsou první, kdo začal mluvit o jednotné evropské armádě. O tom se v EU hovoří už řadu let, ale k nějakým praktickým krokům dosud nedošlo.

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v roce 2015 připustil, že evropská armáda by umožnila členům EU provádět jednotnou vnější a bezpečnostní politiku. Asi stejný názor po třech letech vyslovila německá kancléřka Angela Merkelová, která během projevu v Evropském parlamentu vyzvala pracovat nad plánem „jednoho dne vytvořit skutečnou evropskou armádu“.

S myšlenkou evropské armády přicházel i francouzský lídr Emmanuel Macron, který navrhoval vytvoření sil, které by nebyly závislé na Spojených státech. „Musíme se bránit! Před Čínou, Ruskem a dokonce i Spojenými státy,“ hovořil před dvěma lety politik.

Zdroj: https://sptnkne.ws/EuFj

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponRámec oddlužení skupiny G20 je významným přínosem pro globální stabilitu   
Pridal tk Pondělí 16 listopad 2020 - 04:32:46 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Ministři financí členských zemí G20 a guvernéři centrálních bank historicky poprvé 13. listopadu podpořili společný rámec zaměřený na restrukturalizaci dluhu zemí s nízkými příjmy zasažených pandemií COVID-19.

Plán povzbuzuje všechny bilaterální věřitele s pohledávkami za dlužnou zemí, aby společně usilovali o ošetření dluhu v dané zemi, postupovali případ od případu ke zranitelnosti při zacházení s dluhem v jednotlivých zemích a uplatnili kolektivní dohled věřitelů, aby naplnili vnitrostátní schvalovací postupy dané země.

„Vzhledem k rozsahu krize COVID-19, výrazným zranitelnostem dluhu a zhoršujícímu se výhledu v mnoha zemích s nízkými příjmy podporujeme společný rámec pro řešení dluhů nad rámec DSSI (iniciativa pro pozastavení dluhové služby),“ potvrdili ministři financí ve společném prohlášení, které bude po měsících projednávání schváleno na 15. summitu G20 příští týden.

Využití „široké účasti věřitelů“ k posílení včasného a řádného zacházení s dluhy rozvojových zemí je v souladu s pandemií vyvolanou naléhavostí mnoha světových ekonomik. Například 73 zemí s nejnižšími příjmy na světě dluží čtvrtinu svého zahraničního dluhu soukromým věřitelům a více než 140 milionů lidí je na pokraji extrémní chudoby – veskrze na pozadí mizivých vyhlídek na růst a nezaměstnanosti vyvolané dluhem.

Navzdory tomu, že se dluhy v tvrdé měně dostávají také do rozvojových ekonomik, většina z nich čelí zrychlení trendu budoucího půjčování, zatímco ostatní se snaží vyhnout bezprecedentnímu selhání státního dluhu.

Při této naléhavosti historický rámec oddlužení skupiny G20 vychází z nuancí kritického snižování dluhu a jeho splátkového kalendáře v rozvojových zemích. Upřednostňuje vyhlídky na spravedlivou úlevu tím, že navrhuje, aby bylo zacházení s dluhy „zahájeno na žádost dlužnické země“, na rozdíl od uvážení věřitelů.

Každá taková žádost musí být navíc v souladu s vnitrostátními právními předpisy a vnitřními mechanismy, jimiž se řídí svrchované zájmy dané země.

To představuje důležitý posun v politické iniciativě pro některé z nejmenších ekonomik světa, vzhledem k tomu, že v probíhající pandemii neustále chybí nezávislý mechanismus pro přezkoumání dluhu rozvojových zemí, zejména dluhu vůči soukromému sektoru.

Příkladem je Afrika, která je na cestě k mezerám ve financování na přelomu roku 2023 ve výši 345 miliard USD. Část této mezery je způsobena neochotou soukromých věřitelů podílet se na úsilí o oddlužení, což v květnu omezilo postup. Úspěch skupiny G20 v zapojení soukromých věřitelů do nového společného rámce proto ilustruje nezbytnost jednomyslného budování konsensu pro vyhlídky na globální stabilitu.

Je zajímavé, že společný rámec by také mohl nechat otevřené dveře pro integraci zemí se středními příjmy i menších ostrovních států. Tato volnost odráží trojí kritérium G20 pro koordinované zacházení s dluhy: od prodloužení doby obsluhování dluhu po změnu v dluhové službě v daném období.

Skupina G20 potvrzuje, že tyto parametry budou součástí „právně nezávazného dokumentu… podepsaného všemi zúčastněnými věřiteli a dlužnickou zemí.“ Všimněte si, že aliance nikde v závazku nevylučuje dlouhodobá jednání o úlevě pro země se středními příjmy, zvláště když mnoho z těchto ekonomik čelí drtivým dluhům podobných rozměrů jako jejich protějšky s nízkými příjmy.

Skupina G20 má rovněž pravdu, když nejprve testuje svůj rámec pro oddlužení v rozvojových zemích, aby mohla lépe posoudit účinnost obsluhy dluhů před změnou měřítka. „Spoléhám na to, že konstruktivní duch každého zajistí rychlé a kooperativní provádění společného rámce, přičemž několik zemí již požaduje obsluhu dluhu, zejména v Africe,“ uvedl francouzský ministr financí Bruno Le Maire během páteční schůzky.

Tento nekompromisní přístup k rychlé spolupráci při oddlužení – sdílený multilaterálními spojenci skupiny G20 a uplatňovaný Pekingem – může učinit přítrž obavám mezi desítkami těžce zasažených zemí, že by mohly přijít o preferenční zacházení, přestože splnily kritéria způsobilosti pro oddlužení.

Dalo by se namítnout, že schopnost skupiny G20 zvyšovat své výdaje tak, aby to vyhovovalo těžce zasaženým ekonomikám, může narazit na potenciální výzvy. Začátkem roku panoval určitý stupeň nejistoty, zda by mezinárodní finanční instituce měly využívat alternativní nástroje pro poskytování pomoci na pomoc rozvojovým zemím.

Co dodává výrazný optimismus současnému a budoucímu utrácení výdajů skupiny G20 je podíl jejich výdajů jako procento z celkového HDP. Již v dubnu přijaly ekonomiky skupiny G20 pandemii a nashromážděné příjmy, které byly „vyšší než stimul během globální finanční krize, která začala v roce 2008.“

Je pravděpodobné, že tato částka poroste ještě dále, protože nový rámec pro zacházení s dluhy se vztahuje na soukromé sektory a přináší jednu z největších skupin bilaterálních věřitelů na podporu nejchudších na světě.Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPřejít na stranu  1 [2]
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2020
PoÚtStČtPaSoNe
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1578 sec,0.0658 z toho dotazů.Dotazů v DB:17. Použitá paměť:1,485kB