Středa 18 listopad 2020
Putin o konfliktu v Karabachu: Je to tragédie. Zemřely tisíce lidí   
Pridal tk Středa 18 listopad 2020 - 06:05:45 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Ruský prezident Vladimir Putin v úterý okomentoval situaci v Náhorním Karabachu. Pro televizi Rossia 24 zmínil, že obvinění ze zrady, která směřují na adresu současného arménského premiéra, nemají žádný reálný základ.

„Obvinění na jeho adresu (Pašinjana) z nějaké zrady nemají žádný reálný základ,“ prohlásil ruský prezident.

Podle jeho slov, během konfliktu zemřely tisíce lidí. To hlavní ale, čeho se podařilo dosáhnout, je konec krveprolití.

„Zemřely více než 4 tisíce lidí, jen podle oficiálních informací. Ve skutečnosti si ale myslím, že to bylo více. Desítky tisíc byly zraněny, zohaveny. Poslouchejte, to není žádný film, to je tragédie, která probíhá v životě, s konkrétními lidmi, s konkrétními rodinami. Proto zastavení krveprolití je hlavní výsledek,“ uvedl ruský prezident.

Ruský lídr také zmínil, že ještě v říjnu během telefonických jednání přesvědčil prezidenta Ázerbájdžánu Ilhama Alijeva, aby v Náhorním Karabachu zastavil bojové činnosti za podmínek, že se do města Šuša vrátí běženci. Arménie ale byla proti.

„Pašinjan mi rovnou řekl, že v tom vidí hrozbu pro zájmy Arménie a Karabachu,“ dodal Putin.

Prezident také okomentoval vnitřní politickou situaci v Arménii, kde po podpisu dohody o zastavení palby s Ázerbájdžánem začaly protesty a znějí výzvy k provedení předčasných voleb. Z pohledu Putina je dění v zemi vnitřní záležitostí Arménie. Zdůraznil ovšem, že si politické struktury nemohou dovolit, aby se arménská společnost rozpadla zevnitř. „To je, jak se mi zdá, absolutně nepřípustné, kontraproduktivní a v nejvyšším stupni nebezpečné,“ dodal ruský prezident.

Konfliktu bylo možné se vyhnout

Vladimir Putin si také myslí, že válce v Karabachu bylo možné se vyhnout, pokud by byly akceptovány návrhy na vyřešení situace vypracované ještě v roce 2013.

„V roce 2013 v rámci minské skupiny OBSE Rusko vytvořilo podmínky, které, z našeho pohledu, a s tím všichni účastníci minské skupiny, včetně předsedů (Rusko, Francie, USA), souhlasili a podporovali je,“ dodal.

Role Turecka

Ruský prezident se také dotkl role Turecka v konfliktu v Náhorním Karabachu. Zmínil, že Ankara nikdy neskrývala, že podporuje Ázerbájdžán a to, podle jeho slov, je svědectvím geopolitických následků rozpadu SSSR. Uvedl, že na roli Turecka v konfliktu mohou existovat různé pohledy, země ale nenarušila mezinárodní právo.

Moskvě, sdělil Vladimir Putin, se také podařilo přesvědčit turecké partnery, aby do Karabachu neposílali svoje mírotvůrce, aby neprovokovali Arménii přítomností tureckých vojáků na linii dotyku.

V komentáři k vytvoření společného rusko-tureckého centra pro kontrolu situace v Karabachu Putin uvedl, že v jeho rámcích budou Rusko a Turecko využívat bezpilotní prostředky a s jejich pomocí kontrolovat situaci podél linie dotyku.

O „urážce“ Francie a USA

V přímém přenosu televize Rossia 24 Vladimir Putin také okomentoval zprávy o tom, že Francie a USA se urazily kvůli tomu, že je nezvaly k účasti na jednání o řešení konfliktu v Karabachu.

„Já ohledně urážek nic nevím. A já si myslím, že ve skutečnosti je to hyperbola, umělecké vyostření, že se někdo na někoho urazil,“ řekl Putin.

Promluvil i o roli těchto zemí v řešení situace. „Co se týče role Francie a Spojených států, já si je cením velmi vysoko – role Francie a Spojených států. Protože oni vždy byli obeznámeni s tématem, vždy hledali cesty pro řešení tohoto problému,“ zdůraznil Putin.

Zdroj: https://sptnkne.ws/EvQt
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponÚspěšně proběhlo Fórum pro zelenou spolupráci mezi Čínou a EU   
Pridal tk Středa 18 listopad 2020 - 06:01:31 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Fórum zelené spolupráce mezi Čínou a EU: Budování zeleného motoru mezi Čínou a EU na pomoc globálnímu hospodářskému oživení po epidemii COVID-19

Fórum na vysoké úrovni mezi Čínou a EU pro zelenou spolupráci se konalo 16. listopadu prostřednictvím on-line videa, které společně uspořádala Mise Čínské lidové republiky při Evropské unii, Čínská obchodní komora v Evropské unii a Evropský obchodní summit. Vysocí úředníci z Číny, institucí EU, Německa, Dánska a dalších zemí, odborníci v příbuzných oborech a vedoucí firem na vysoké úrovni zahájili cloudový dialog na téma „Budování zeleného motoru mezi Čínou a EU na pomoc globálnímu hospodářskému oživení po epidemii COVID-19“.

Účastníci vyjádřili, že Čína a EU mají velký potenciál pro spolupráci v oblasti zeleného rozvoje a změny klimatu. Obě strany by měly plně využívat doplňkové výhody technologie, výroby a kapitálu, usilovat o udržitelný hospodářský rozvoj prostřednictvím zelené spolupráce a společně reagovat na globální výzvy změny klimatu, aby poskytly více zkušeností ekonomické transformace rozvojovým zemím. Zelená spolupráce mezi Čínou a EU bude navíc dále provádět rozhodnutí vedoucích představitelů Číny a Evropy, dobře využívat platformu pro dialog mezi Čínou a EU na vysoké úrovni o životním prostředí a klimatu, budovat zelené partnerství mezi Čínou a EU, podporovat transformaci průmyslových odvětví mezi Čínou a EU a nadále spolupracovat na podpoře globálního udržitelného rozvoje.

Pan Xie Zhenhua (Sie Čen-chua), zvláštní poradce čínského ministerstva pro ekologii a životní prostředí v oblasti změny klimatu, ve svém hlavním projevu uvedl: „Čínský prezident Xi Jinping (Si Ťin-pching) na 75. všeobecné diskusi OSN oznámil, že Čína zvýší své celostátně stanovené příspěvky. Pokud jde o realizaci Pařížské dohody, Čína předem oznámila cíl národně stanovených příspěvků a konkrétní akci ve strategii rozvoje nízkouhlíkových emisí v polovině století. Oznámení tohoto cíle odráží proaktivní opatření přijatá čínskou vládou v reakci na změnu klimatu. Je to pro lidstvo i pro nás. Je to odpovědnost za budoucí generace.“ Pan Xie dodal:„ Čína a EU vždy velmi dobře spolupracovaly v oblasti změny klimatu. Čína a EU vyvíjejí velké úsilí v boji proti změně klimatu, v prosazování procesu globální správy klimatu a v zavádění zeleného a vysoce kvalitního rozvoje. Potenciál spolupráce má také velmi dobré doplňkové trhy. Doufáme, že Čína a EU mohou dále prokázat vedoucí postavení v této oblasti, provádět aktivní spolupráci a podporovat mnohostranné procesy.“


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPolsko a Maďarsko zablokovaly přijetí rozpočtu EU   
Pridal tk Středa 18 listopad 2020 - 05:58:22 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Polsko a Maďarsko zablokovaly při pondělním jednání zástupců zemí Evropské unie přijetí rozpočtu na období 2021-2027. Oba státy nesouhlasí s tím, aby bylo vyplácení peněz z evropských fondů podmíněno dodržováním principů právního státu.

Veto dvojice členských zemí se vztahuje jak na plánovaný fond koronavirové pomoci ve výši 887 miliard eur, tak i na sedmiletý unijní rozpočet ve výši téměř 1,27 bilionu eur.

Lídři Maďarska i Polska dávají dlouhodobě najevo, že jim spojení peněz a vlády práva dělá problémy. Unijní instituce již několik let vedou s oběma zeměmi řízení kvůli porušování evropských hodnot a Budapešť i Varšava tvrdí, že žádné další mechanismy k ochraně právního státu nejsou potřeba. Podle velké části ostatních států však dosavadní řízení k nápravě nevedlo a současná pravidla nechrání peníze z unijní kasy před zneužíváním.

„Maďarsko vetovalo rozpočet unie,“ uvedl mluvčí maďarského premiéra Viktora Orbána.

„Nemůžeme podpořit plán v jeho současné podobě, aby bylo možné svázat kritéria právního státu s rozpočtovými rozhodnutími,“ dodal zmíněný mluvčí.

Německé předsednictví EU chtělo při pondělním jednání velvyslanců členských zemí docílit podpory pro kompromisní návrh rozpočtu a krizového fondu, dohodnutý minulý týden s Evropským parlamentem. Europoslanci stejně jako řada států zejména západní a severní Evropy trvali na tom, aby bylo vyplácení peněz provázané s respektováním demokratických zásad jako je nezávislost soudů nebo svoboda médií.

Zástupci Budapešti a Varšavy však na jednání oznámili, že dohodu nemohou kvůli zmíněné podmíněnosti podpořit. Pro odklad hlasování se vyjádřilo Slovinsko, ostatní země neměly podle diplomatických zdrojů se schválením balíčku problémy.

Na víceletém rozpočtu se musí členské země shodnout jednomyslně. Aby mohly začít čerpat peníze z nouzového fondu, musejí zase jejich parlamenty schválit takzvané rozhodnutí o vlastních zdrojích, které zavádí nové zdroje příjmů unijní pokladny. V obou případech tedy může jakákoli země rozhodující krok zablokovat.

Zablokováním dlouhodobého rozpočtu unijní země i Evropský parlament v minulosti několikrát hrozily, nikdy na něj však nedošlo.

Mluvčí polské vlády dnes uvedl, že Varšava je ochotna jednat o "konstruktivních řešeních". Podle polského opozičního listu Gazeta Wyborcza může zablokování fondu koronavirové pomoci postavit vetující země před "vážnou hrozbu, že zbytek unie přebuduje tento fond tak, aby nezahrnoval Polsko a Maďarsko".

"Pokud respektujete právní stát, nemáte se čeho bát. Blokovat celé Evropě krizové financování v čase nejtěžší krize za několik desetiletí je nezodpovědné," vzkázal oběma zemím předseda nejsilnější lidovecké skupiny v europarlamentu Manfred Weber.


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponČervené linie zůstávají při jednáních s EU beze změny   
Pridal tk Středa 18 listopad 2020 - 05:56:54 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Červené linie zůstávají při jednáních s EU beze změny: vysoký úředník Spojeného království

Britský hlavní vyjednavač David Frost v neděli na Twitteru uvedl, že jedinou možnou dohodou je dohoda, která je kompatibilní s „naší suverenitou a získá zpět kontrolu nad našimi zákony, naším obchodem a našimi vodami“.

„To byla naše důsledná pozice od samého začátku a já ji nebudu měnit,“ poznamenal po příjezdu do Bruselu na další kolo jednání s EU.


LONDÝN 16. listopadu - Vysoký britský úředník v pondělí uvedl, že červené linie země se v budoucích jednáních o vztazích s Evropskou unií (EU) nezmění, protože obě strany tento týden pokračovaly v jednáních v Bruselu.

„Naše červené čáry se nezměnily a připravujeme se na jakýkoli výsledek,“ řekl v pondělí britský ministr zdravotnictví Matt Hancock pro Sky News.

„Samozřejmě naší preferencí je uzavřít dohodu, a to je otevřené Evropanům, pokud se rozhodnou dosáhnout pokroku, který je nezbytný,“ řekl.

Hancock, mluvčí britského premiéra Borise Johnsona, v pondělí vyzval k větší realitě ze strany EU.

„Přestože v posledních dnech došlo k určitému pokroku, je třeba udělat ještě hodně práce a čas je velmi krátký,“ citovala ho agentura Reuters.

„Pokud tedy máme v příštích dnech dosáhnout dalšího pokroku, musíme od EU vidět více realismu ohledně toho, co pro Spojené království znamená být nezávislým státem,“ uvedl mluvčí.

Britský hlavní vyjednavač David Frost v neděli na Twitteru uvedl, že jedinou možnou dohodou je dohoda, která je kompatibilní s „naší suverenitou a získá zpět kontrolu nad našimi zákony, naším obchodem a našimi vodami“.

„To byla naše důsledná pozice od samého začátku a já ji nebudu měnit,“ poznamenal po příjezdu do Bruselu na další kolo jednání s EU.

„V posledních dnech došlo k určitému pokroku pozitivním směrem. Budeme pracovat na tom, abychom na něm stavěli a abychom dosáhli celkové dohody, pokud to bude možné,“ dodal.

Video summit vedoucích představitelů EU, který se má konat 19. listopadu, aby diskutoval o nejnovějším vývoji pandemie koronaviru, je nyní podle Bruselu považován za konečný termín pro návrh dohody o brexitu.

Británie a EU zahájily své zdlouhavé a hrbolaté rozhovory po brexitu v březnu poté, co Británie 31. ledna ukončila své členství v EU a pokouší se zajistit budoucí obchodní dohodu před vypršením přechodného období brexitu. Po jednáních zůstávají závažné rozdíly v rovných podmínkách, ve správě věcí veřejných a v rybolovu.

Britský premiér Boris Johnson a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen na začátku listopadu uvedli, že obě strany po telefonickém rozhovoru „zdvojnásobí“ své úsilí.

Kvůli pandemii COVID-19 měli tito dva vůdci několik telefonních rozhovorů namísto osobních rozhovorů. Británie, stejně jako země jako Čína, Německo, Rusko a Spojené státy, závodí s časem, aby vyvinula a otestovala vakcíny proti koronaviru.


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPřejít na stranu  1 [2]
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2020
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1554 sec,0.0509 z toho dotazů.Dotazů v DB:17. Použitá paměť:1,526kB