Úterý 02 únor 2021
Obviněných jako v Rusku. Bude Rakousko čelit sankcím?   
Pridal tk Úterý 02 únor 2021 - 03:25:22 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Při víkendových demonstracích v Rakousku, v sobotu proti odsunu imigrantů ve Štýrském Hradci a Innsbruku, a v neděli ve Vídni proti vládním kovidovým omezením bylo proporcionálně k počtu demonstrujících obviněno či zadrženo stejně lidí jako při demonstracích v Rusku.

Jen ve Vídni bylo obviněno bezmála 1800 lidí. Prizmatem EU v souvislosti s demonstracemi v Rusku by Rakousko zřejmě mělo slíznout kritiku a být navrženy sankce. Anebo je to všechno velká šaškárna..?

Zdroj: https://www.oe24.at/oesterreich/chronik/wien/ueber-1-760-anzeigen-nach-illegaler-corona-demo-in-wien/463464745

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPříznivci bezhotovostní platby si neuvědomují, že se může stát, že banka prostě svým klientům peníze nedá   
Pridal tk Úterý 02 únor 2021 - 03:21:55 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Poslankyně SPD Karla Maříková se na facebookovém profilu věnovala informaci o tom, že Evropská komise plánuje sjednotit strop pro platby v hotovosti. Podle ní je tato chystaná změna jen prvním krokem ke zrušení hotovosti. Co si o tom politička myslí? A jak na její slova reagovali uživatelé?

Poslankyně za stranu Svoboda a přímá demokracie ve svém statusu na sociální síti reagovala na článek, který se objevil na portálu CNN Prima News a nesl název Sbohem, bankovky a mince. Chystá se jednotný evropský limit pro platby v hotovosti. Maříková totiž tuto změnu považuje za jakýsi krok ke zrušení hotovosti.

„Je to první krok ke zrušení hotovosti. Příznivci bezhotovostní platby si neuvědomují, že se klidně může stát, že banka prostě svým klientům peníze nedá, a to z různých důvodů (ekonomická krize atd.) a s platební kartou se mohou jít leda tak klouzat,“ uvedla politička na svém Facebooku.

V textu zmiňovaného článku se pojednávalo o tom, že Evropská komise plánuje sjednotit strop pro platby v hotovosti. V současné chvíli má každá členská země Evropské unie svůj limit. Za zmínku stojí i to, že nejnižší částkou v bankovkách či mincích se dá zaplatit v Řecku, zatímco nejvyšší hotovostní platbu lze přijmout v Chorvatsku.

Pokud jde o zmiňovaný strop pro hotovostní platby, ten aktuálně existuje v 18 z 27 členských zemí EU. Zbylých devět členů žádné limity nemá stanovené, což by se ale mohlo změnit. Ve svém projevu to nedávno pronesl místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.

„Naším plánem je předložit balíček právních návrhů týkajících se boje proti praní peněz v prvním čtvrtletí roku 2021,“ uvedl tehdy.

V článku se také praví, že dle hlavního ekonoma společnosti BH Securities Štěpána Křečka by se Česka zvažovaný jednotný evropský limit pro platby v hotovosti dotknout neměl, jelikož se v Evropské komisi často hovoří o částce 10 tisíc eur.

„To shodou okolností odpovídá limitu, který je platný v České republice. Pro naši zemi by se tedy nic nezměnilo, ale pro jiné země Evropské unie by to mohl být zásadní průlom směrem k bezhotovostní ekonomice,“ míní Štěpán Křeček.

Ten následně dodal, že se hotovostní transakce zřejmě budou postupně omezovat. „To by však nemělo vyústit v jejich úplné zrušení. Hotovost hraje v ekonomice důležitou roli a slouží jako obrana proti hluboce záporným úrokovým sazbám na bankovních účtech,“ uzavřel věc ekonom.

Zdroj: https://sptnkne.ws/Fkf6
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponRychlost ztráty všech svobod a energie je děsivá. Tato země brzy brutálně zchudne   
Pridal tk Úterý 02 únor 2021 - 03:17:32 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Předseda hnutí Trikolóra Václav Klaus mladší ve svém tradičním komentáři pro Echo24.cz vyjádřil svou nesmírnou frustraci z toho, jakým způsobem česká vláda řeší koronavirovou krizi. Její strategie má podle něj vždy jen 14denní horizont, což nedovoluje lidem vést plnohodnotný a kvalitní život. Politik proto varuje před následky a nabízí řešení.

Podle Klause ml. dnes neexistuje žádné větší téma než paralýza společnosti, ke které jsme přišli v důsledku dlouhodobě trvajícího lockdownu a polo-lockdownu. Politik upozorňuje, že za život v takovém stavu máme vděčit jen vládě, jejíž strategie se vždy omezuje jen na zhruba 14denní horizont.

„Teď roste počet nakažených, tak teď to vydržte, abychom si mohli užít Vánoce (nebo něco jiného). Hlavně nic nedělejte a ležte doma na gauči – vláda se o vás postará,“ rekapituluje Klaus ml. vládní poselství.

Politikovi je ale zřejmé, že se vymlátit virus do nuly „opatřeními“ vůbec nedá. Vláda se tak podle něj o nás nepostará a spíše svým jednáním dosahuje zcela opačných výsledků.

„Bez energie tisíců samostatných a činorodých lidí, kteří se nebáli převzít zodpovědnost sami za sebe, zaměstnat další lidi, vytvořit z ničeho něco – tato země zchudne. Brutálně zchudne,“ varuje Klaus ml.

Rychlost ztráty všech svobod a energie je podle něj děsivá.

„Ještě 15 takovýchto měsíců a budeme si chodit pro potraviny (stále chudší) do „centrální covidové výdejny“. Opatření budou dokonalá – kromě práce v nadnárodních nebo znárodněných provozech velkých podniků – nebudete smět nic a půjdete z práce nejkratší cestou domů nebo na jiné přikázané místo. V televizi se budete moci dívat na bezdivákové sporty čím dál vzdálenější vašemu zájmu. Vaše děti sportovat smět nebudou,“ líčí Klaus ml. nepříznivé vyhlídky.

Ještě víc je podle něj důležité, aby se mladé generace vzdělávaly, což je po instinktu rozmnožování hned druhá nejsilnější emoce u skoro všech živočišných druhů snažících se o přežití. Klaus ml. zdůrazňuje, že to dnes naši děti dělají distančně a nefunguje to.

„Spousta učitelů a škol se snaží (zvláště lepší školy), ale na hodně z nich se snaží méně nebo jim to nejde. Nůžky se rozevírají. Nejde to z povahy věci. Kdyby byla distanční výuka lepší nebo srovnatelná – již dávno jsme propustili všechny učitele a učilo jen dálkově 10 nejlepších v republice – ušetřili bychom stovky miliard korun za učitele a budovy a šatny a hřiště. Lokálně by se zaměstnávali jen kontroloři testů a psychologové na konzultační povídání si přes internet,“ upozorňuje Klaus ml.

Klaus ml. tak v této souvislosti požaduje návrat dětí do škol. Podle něj je přitom potřeba hledat řešení, jak zajistit dodržení co nejvíce hygienických standardů. „Například pravidelné testování žáků. Měření teploty při vstupu. Jasné a rychlé trasování a karantény. Sledování dat,“ uvedl politik.

Klaus ml. podotýká, že Česká republika nedělá v tomto směru nic, a přitom prodělává tři miliardy denně.

„Máme děti, které se vzdělávají (školky, prvňáci a druháci) – čili kde jsou data – kolik je mezi nimi pozitivně testovaných oproti třeba páťákům? Je pozitivita v těchto dvou skupinách zhruba stejná? Pak školy otevřete okamžitě,“ píše Klaus ml.

Podle něj ale „jen všechno plošně necháme zavřené a budeme čekat“. Předseda hnutí Trikolóra tak chce, aby apatickému čekání nastal konec. „Epidemii musíme čelit aktivně, celá společnost a děti patří do škol!!“ je přesvědčen Vaclav Klaus ml.

Zdroj: https://sptnkne.ws/Fkf2
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponVe španělském domově pro seniory bylo odhaleno ohnisko covidu po očkování vakcínou Pfizer   
Pridal tk Úterý 02 únor 2021 - 03:05:59 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Všech 78 obyvatel domova pro seniory ve španělském městě Lagartera dostalo po očkování vakcínou Pfizer koronavirus, sedm z nich zemřelo, uvádí agentura La Vanguardia.

Podle ředitelství instituce v provincii Toledo dostali všichni zde žijící staří lidé první dávku vakcíny 13. ledna.

Upřesňuje se, že deset očkovaných mělo první příznaky onemocnění, které byly připisovány vedlejším účinkům vakcíny. Když se objevili další nemocní, bylo rozhodnuto izolovat všechny obyvatele ve svých pokojích.

Podle údajů k 1. únoru v ústavu zemřelo sedm lidí, další čtyři byli hospitalizováni, ostatní se nacházejí v izolaci.

Ředitelství tvrdí, že jsou plně dodržovány protokoly všech sanitárních norem a že se jedná o první výskyt covidu-19 ve stěnách instituce od začátku pandemie.

Obyvatel Belgie zemřel po očkování proti covidu-19

V polovině ledna noviny Le Libre s odvoláním na údaje Federální agentury pro léčivé přípravky a zboží pro zdraví (FAMHP) uvedly, že Belgičan, kterému bylo 82 let, zemřel pět dní po očkování proti koronaviru vakcínou Pfizer.

Noviny poté uvedly, že probíhá vyšetřování s cílem zjistit, zda existuje souvislost mezi očkováním a úmrtím člověka. „Bude provedena pitva. Nyní již můžeme říci, že tento člověk měl vážná chronická onemocnění,“ uvádí se ve zprávě.

Podle slov belgického epidemiologa Pierra Van Dammeho se v současné době v Belgii provádí vakcinace obyvatel domovů pro seniory, což je nejzranitelnější kategorie občanů, z nichž většina má vzhledem ke svému stáří mnoho doprovodných chorob.

„Lze předpokládat, že někteří očkovaní obyvatelé domovů pro seniory během očkovacího období zemřou z důvodů, které s vakcínou nesouvisí. Pokud je taková smrt vyšetřována, je to prováděno proto, abychom se přesvědčili, že vakcína nebyla příčinou úmrtí,“ řekl odborník.

Dodal, že podle předběžných informací smrt muže rovněž nesouvisí s očkováním. „Není důvod k panice kolem vakcíny,“ řekl.

Podle belgického Federálního centra pro otázky koronaviru bylo v zemi od 28. prosince do 12. ledna podrobeno částečnému očkování vakcínou Pfizer/BioNTech 34 979 lidí.

Zdroj: https://sptnkne.ws/FkaN

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponNehodláme to snášet dál. EU se vzdává dolaru   
Pridal tk Úterý 02 únor 2021 - 02:52:57 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Evropská unie hodlá snížit závislost na americké měně, nominovat v eurech více kontraktů a také blokovat pohlcení evropských firem zahraničními podniky. Dnes se to hodnotí jako hrozba pro národní bezpečnost. Proto se Brusel rozhodně zbavuje dolaru. Podaří se ho připravit o světovou nadvládu? O tom se můžete dozvědět z příspěvku Sputniku.

Nespolehlivý spojenec

Návrh na posílení úlohy eura poprvé zařadil do pořadu jednání EU bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v roce 2018. Prohlásil, že EU přichází o miliardy kvůli obchodním válkám rozpoutaným prezidentem USA Donaldem Trumpem. Proto je prostě třeba připravit dolar o status hlavní světové měny.

Demontáž stávajícího systému navrhli zahájit ropnými dolary. Juncker si postěžoval na to, že za 80 % energetického importu platí Evropa v americké měně. Za absurdní také označil fakt, že evropská letadla nejsou v EU kupována za eura, ale za dolary. Washington vícekrát použil jednostranné sankce, které poškozují evropské společnosti, řekl tehdejší šéf Evropské komise.

Situace se ještě více vyhrotila, když Trump vystoupil z mezinárodní dohody omezující íránský jaderný program a znovu vyhlásil sankce zakazující evropským společnostem obchod s Islámskou republikou, v opačném případě mohly být připraveny o přístup na americký trh.

EU musela hledat cestu oklikou, aby mohla obchodovat s Íránem. Francie, Německo a Velká Británie vyvinuly nástroj INSTEX, speciální mechanismus mající za cíl „zjednodušení legitimních obchodů mezi evropskými ekonomickými hráči a Íránem“. Tento mechanismus byl spuštěn na začátku roku 2019. Později se k němu připojila Belgie, Dánsko, Nizozemí, Norsko, Finsko a Švédsko.

Zbytečné problémy

Tento mechanismus evropským zemím v podstatě umožňuje obchod s Teheránem mimo finanční systém USA a nemá vyvolat odvetnou reakci Washingtonu. INSTEX použil úvěrové body, aby se vyhnul reálnému peněžnímu obratu mezi Íránem a Evropou (Washington by to totiž mohl využit k odůvodnění sankcí).

Írán používá tyto úvěry na nákup zboží, vysvětluje The Washington Post. Platí za to vlastními dodávkami. Avšak použití daného mechanismu je velice komplikované.

Šlo původně o íránskou ropu, ale museli na to zapomenout. INSTEX platí pouze pro obchod s léky, potravinami a další humanitární produkcí.

Poslední kapka

USA nakonec vyhlásily sankce proti jednomu ze zásadních energetických evropských projektů, plynovodu Nord Stream 2. Kvůli hrozbám Washingtonu se některé evropské firmy vzdaly práce na plynovodu.

Po odchodu švýcarské firmy Allseas v prosinci 2019 vystoupila z projektu mezinárodní skupina klubů vzájemného pojištění majitelů lodí. Na začátku ledna to učinila norská certifikační společnost Det Norske Veritas. Zrušení spolupráce oznámila také dánská inženýrská firma Ramboll, poté také německá stavební firma Bilfinger SE.

Washington má přesný cíl – zvýšení exportu zkapalněného zemního plynu současně s tranzitem paliva přes východoevropské země, jež nepoužívají euro a mají proamerickou orientaci.

Od slov ke skutkům

Podle údajů The Financial Times Evropská komise připravila předběžný plán, aby s tímto skoncovala. A sice nominování v eurech smluv na dodávky různého zboží, revize anebo v případě nutnosti změna pravidel souvisejících s hlavními finančními orientačními body.

Regulátory navíc získají právo na zablokování pohlcení evropských společností zahraničními firmami. Transakce budou kontrolovány a připojený podnik bude podroben exteritoriálním sankcím. Za tímto účelem má být použit nový systém kontroly přímých zahraničních investic.

Tato fúze bude od nynějška považována za hrozbu pro národní bezpečnost.

„Exteritoriální uplatnění jednostranných sankcí třetími zeměmi vážně ovlivnilo schopnost EU dodržovat mezinárodní dohody a udržovat dvoustranné vztahy se státy, proti kterým byly vyhlášeny sankce,“ praví se v návrhu dokumentu. „Jednostranné aktivity třetích zemí ohrožují legitimní obchody a investice podniků EU,“ dodává se.

Další důležitou věcí je nezávislost na zahraničních, především amerických, bankách. „V době finanční krize mohou omezit svoji přítomnost v EU a soustředit se na domácí trh,“ poznamenali autoři návrhu.

„Posílení mezinárodní úlohy eura ochrání naši ekonomiku a finanční systém před měnovými otřesy, oslabí závislost na jiných měnách a zajistí nižší transakční a finanční výdaje,“ prohlásil eurokomisař pro ekonomiku Paolo Gentiloni.

Alternativa dolaru

Euro je podle dat Evropské centrální banky (ECB) i nadále druhou nejpopulárnější měnou na světě po dolaru.

Jeho atraktivnost zvýší také Fond na obnovu evropské ekonomiky po pandemii s kapitálem 750 miliard eur. EU vydá společné dluhopisy jako alternativu amerického dolaru, jako pojištění před rizikem. Evropané zvlášť vsadili na takzvané zelené obligace, dlužní nástroje používané k získání investic do ekologických projektů.

Ze 750 miliard na to bude vydána třetina. V návrhu se vysvětluje, že úkolem je změna finančních trhů EU v globální centrum „zeleného financování“. Euro posílí jako měna, ve které jsou nominovány stabilní finanční produkty.

Dalším faktorem proti dolaru je snaha ECB zavést digitální euro, aby „posílila úplnou strategickou autonomii EU ve sféře finančních služeb a schopnost ochránit vlastní finanční stabilitu“.

Americká média tvrdí, že se tento plán Evropanům nepodaří. Z hlediska politiky nebo zákonodárných iniciativ není EU moc schopná, míní agentura Bloomberg. Zabrání tomu především rozpory mezi vládami evropských států.

Podle odhadu předních investičních bank však nejsou pozice dolaru moc pevné. Dluhopisy EU se mohou postupně stát alternativou amerických státních obligací, předpovídá JP Morgan. Přispěje to k diverzifikaci světových měnových rezerv, ve kterých může podíl dolaru dosáhnout minima devadesátých let.

Natalja Dembinskaja

Zdroj: https://sptnkne.ws/FkdM
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponMultilateralismus připraví cestu reformě WTO a obnoví urovnávání sporů   
Pridal tk Úterý 02 únor 2021 - 02:42:09 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Nejnovější čínský krok k multilateralismu připraví půdu pro reformu Světové obchodní organizace (WTO) a obnoví fungování jejího mechanismu urovnávání sporů, uvedli 31. ledna odborníci a podnikatelé.

Vyjádřili se poté, co ministr obchodu Wang Wentao (Wang Wen-tchao) požadoval rychlejší kroky ke jmenování nového generálního ředitele WTO, na základě doporučení výběrové komise, obnovení normálního fungování odvolacího orgánu a stanovení času a místa konání 12. ministerské konference WTO. To podle něj zvýší roli WTO a posílí důvěru světa v multilateralismus.

Wang to řekl na virtuálním setkání kolegů ministrů WTO, které 29. ledna uspořádalo Švýcarsko. Diskutovali o prioritách pro posílení multilaterálního obchodního systému založeného na pravidlech na podporu inkluzivního, udržitelného a odolného globálního oživení.

Jelikož určitý člen WTO blokuje výběr soudců odvolacího orgánu od poloviny roku 2017, je odvolací orgán, považovaný za nejvyšší soud pro celosvětové obchodní spory, od 11. prosince roku 2019 paralyzován. Odvolací orgán má mít sedm soudců a ke svému fungování potřebuje minimálně tři. Poslední člen odešel z funkce 30. listopadu roku 2020.

Tisková agentura Bloomberg minulý týden uvedla, že nová administrativa amerického prezidenta Joe Bidena „ještě není připravena zahájit debatu“ o tom, jak obnovit odvolací orgán WTO.

Kromě toho, že členové WTO společně stanovili program reforem mezinárodní organizace se sídlem v Ženevě, řekl Zhao Ping (Čao Pching), viceprezident výzkumného ústavu Čínské rady pro podporu mezinárodního obchodu. Čína bude prosazovat základní hodnoty a základní principy WTO, jako je otevřenost a nediskriminace, aby pokročila v reformě globálního systému správy.

Jelikož si letos připomínáme 20. výročí vstupu Číny do WTO, Zhao Ping uvedl, že „obnovení fungování odvolacího orgánu je praktické pro usnadnění paradigmatu rozvoje dvojího oběhu, které zahrnuje další otevírání a synergii na domácím a zahraničních trzích“.

Po ochromení odvolacího orgánu předložilo 119 členů, včetně Číny a Evropské unie, návrhy na okamžité zahájení výběru soudců odvolacího orgánu, uvádí ministerstvo obchodu.

Čína spolu se 42 dalšími členy předložila návrhy na institucionální reformy odvolacího orgánu. Účastnila se jednání WTO s cílem vytvořit podmínky pro zahájení výběru.

Xue Rongjiu (Süe Žung-ťiou), zástupce ředitele Čínské společnosti pro studia WTO, uvedl, že reforma WTO a dohody o volném obchodu jsou smysluplné uprostřed částečného a nerovnoměrného globálního hospodářského oživení.

„Obchodní spory povedou pouze k recesi, zatímco fungování mezinárodních obchodních pravidel, systém urovnávání sporů a dohody o volném obchodu posílí ekonomiku.“

Se zvýšeným protekcionismem a pandemií COVID-19 je celosvětový obchod ještě důležitější, „protože všechny země a regiony jsou závislé na otevřeném, transparentním a na pravidlech založeném obchodu, aby zajistily spolehlivý přístup k základnímu zboží a službám, aby podpořily své ekonomiky a stabilizovaly trh pracovních míst“, uvedl Javier Gimeno, senior viceprezident francouzského průmyslového konglomerátu Saint-Gobain SA.

Wang Wentao, ministr obchodu, zdůraznil, že členové WTO by měli v reakci na COVID-19 posílit oznámení o opatřeních souvisejících s obchodem, pokročit v iniciativě liberalizace obchodu se zdravotnickými výrobky, udržovat otevřené trhy, vyhnout se zavádění omezujících obchodních opatření a udržovat globální stabilní dodavatelské a průmyslové řetězce.

Dodal, že Čína bude i nadále konstruktivně zapojena do jednání o dotacích na rybolov a přispěje k dosažení cílů OSN v oblasti udržitelného rozvoje do roku 2030.

Čína, dychtivá spolupracovat s dalšími členy na obnovení normálního fungování WTO, podpoří pokrok v jednáních o usnadnění investic, elektronickém obchodování a hromadění zásob pro účely zabezpečení potravin, uvádí se v prohlášení, které 29. ledna zveřejnilo ministerstvo obchodu.


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponSkon Ladislava Štaidla poodhalil zásadní podíl skladatelů na úspěchu interpretů   
Pridal tk Úterý 02 únor 2021 - 02:37:11 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Ať už se díváme na minulý režim jakkoliv, neoddiskutovatelnou věcí je, že se kromě hudby vážné, exportovala do zahraničí i hudba popová. To je dneska zcela nepředstavitelné.

Za posledních 30 let se v zahraničí snad neuchytla jediná skladba současné pop music. Čím to je? Tak jako byla tehdy v politice totalita, tak v hudbě byla pro naše autory a interprety demokracie. (Samozřejmě nezamlčuji, že někteří autoři např. textař Petr Rada či zpěváci Marta Kubišová a ti co emigrovali, byli v době normalizace zakázaní). Proč byla pro ty, co mohli tvořit, zpívat a hrát demokracie? Na obyčejných rozhlasových stanicích se muselo hrát 75% domácí tvorby. Na VKV, to znamená na stanicích Vltava v ČR a Devín v SR, 50%

Aby bylo vysílání přitažlivé, protože prezentace zahraničních hitů byla velice omezená (z těch zahraničních muselo být ještě polovina z tzv. spřátelených zemí, to znamená provenience zemí socialistického tábora), tak se interpreti snažili, aby pro ně psali skladatelé, profíci. Nejlepší tým měl kolem sebe samozřejmě Karel Gott, vzhledem k tomu, že vystupoval i v zahraničí a to i v takovém, které poctivě platilo tantiémy (royalties) i skladatelům a textařům. Pro Karla Gotta psal Karel Svoboda, ale i Jaromír Klempíř (Cést la vie) a samozřejmě také L. Štaidl se svým bratrem, textařem Jiřím.

Zpěváci většinou věděli, že složit píseň, která bude mít úspěch u publika, to chce někoho, kdo to umí a kdo má pro hit tak zvaně čich, nadání od pána Boha. L. Štaidl napsal i další velké hity pro jiné interpety, např. Ivetu Bartošovou „Málo mě zná“. Samozřejmě, že byly výjimky. Ty nepracovali v týmech. Jiří Zmožek, génius co psal pro všechny interprety i pro sebe „Už mi lásko není dvacet let“. Petr Janda, který cokoliv napsal pro sebe a Olympic, tak to bylo super. Totéž v pozdější době Dalibor Janda, Peter Nagy a nebo Miro Žbirka, i když ty největší hity pro něj psal ze začátku Jánko Lehotský. Pro Elán psal člen skupiny Vašo Patejdl.

Pro Hanu Hegerovou psal hudbu Petr Hapka a texty Pavel Kopta (později Michal Horáček). Mimochodem, mé nejkrásnější časy z hudebního hlediska byly, když jsem hrál na klavír s doprovodem smyčcového kvarteta a mé skupiny nádherné chansony jako např. "Rozvod", na vystoupeních s paní Hanou ke konci sedmdesátých let.

Pro Hanu Zagorovou nejdříve její velký hit "Bludička Julie" napsal Václav Zahradník. A potom to byli Karel Vágner, Jindřich a Eduard Parmové. Ti psali i pro Petra Kotvalda a Stanislava Hložka.

Pokud zmiňuji H. Zagorovou nesmím zapomenout na skvělou hudební dílnu na severu Moravy, v Ostravě. Tam působil skvělý Ostravský rozhlasový orchestr a skupiny Flamingo, Ivoš Pavlík, geniální skladatel Jaroslav Wykrent z Přerova ("Lásko nezemřeš po přeslici") a zpěváci Marie Rottrová, Věra Špinarová, Petr Němec, Pavel Novák, taktéž z Přerova a celá plejáda dalších.

V další produkční skupině Františka Janečka Kroky, psali kromě šéfa i Zdeněk Barták s textařem Jaroslavem Machkem a samozřejmě Michal David.

Já jsem v mé produkční skupině Maximum psal pro Vítězslava Vávru většinou s texty Václava Honse (stále na vlnách éteru žijící "Citronová holka" či "Dívka z heřmánkové návsi") a Miroslava Černého, pro V. Vávru také psali Pavel Vaculík a Jaroslav Uhlíř s textařem Karlem Šípem. Mnohé tehdejší studentky si jistě vzpomenou na hit "Holky z gymplu". Později jsem připravoval repertoár pro Stanislava Procházku ml. ("Celá škola už to ví", "Maturitní léto") a Lucii Bílou ("Neposlušné tenisky", "To mi věř"...) a nakonec pro Jakuba Smolíka a další interprety. Pavel Vaculík s textařem Janem Krůtou zase psal pro Ivetu Bartošovou a Petra Sepéšiho ("Knoflíky lásky").

Jeden z nejgeniálnějších pop skladatelů Josef Kolín uspěl i v zahraničí. Ten psal pro různé interprety, např. s písní "Robinson" pro Jiřího Korna vyhrál festival v Irsku.

Další profesionální dílna byli bratří Ormové, kteří psali pro duo Hana a Dana, působící převelice úspěšně hlavně v Německu. Bratří Ormové odstartovali také kariéru Davida Kollera a skupiny Lucie písní "Šrouby do hlavy". Ta vznikla a byla hrána ještě za minulého režimu.

Nad námi všemi čnělo skladatelské duo Jiří Šlitr a Jiří Suchý, jejichž písně téměř zlidověly.

Texty tehdy byly o něčem. Skvělí textaři jako např. Zdeněk Borovec, Ivo Fischer (ten psal hlavně pro W. Matušku), Eduard Pergner s pseudonymem Boris Janíček (pro Jitku Zelenkovou), Zdeněk Rytíř, Eduard Krečmar, Petr Rada (autor textu Modlitba pro Martu, hudbu napsal Jindřich Brabec). A abych nezapomněl na velikány, skladatele Bohuslava Ondráčka a textaře Jana Schneidera ("Ó baby, baby", "Requiem"), skladatel Zdeněk Marat („Kde si včera byl“ Helena Vondráčková a Waldemar Matuška) a samozřejmě ti, o kterých už jsem psal před chvílí a nespočetná řada dalších. Zdeněk Merta psal Pro Petru Černockou a Petra Rezka, Pavel Roth a spousta rockových kapel Vitacit, Arakain, Citron (Láďa Křížek s naprosto fantastickým hlasem)....

Situace dnes je taková, že si interpeti píší hudbu sami. Někde je to textově i hudebně povedené jako např. Chinaski či Mirai a stávají se z toho hity. Nové české hudby se hraje velice málo, takže slavní interpreti ani nemají snahu hledat nosné písně, nebo si je objednávají u jiných zpěváků. Jenže skládání hitů je specifický talent, který se někdy nekryje s talentem pěveckým. Sem tam se najde něco, co je svěží. Teď jsem si všimnul velice dobré věci „Pro lásku mou“ v pořadu Česká dvanáctka, kterou složil a zpívá profesionální hasič Jurič Pařil. Navodilo mi to atmosféru poctivých rockových tancovaček a skupin Tublatanka či Argema... V této soutěži všechno nyní válcuje Ondřej Hejma se svým super textem a starým dobrým Žlutopsím bigbítem, "Evropanka Blanka" a nádherná je tam i vzpomínka Ondřeje Brzobohatého na Johna Lennona.

Na konci svého článku se vrátím k Láďovi Štaidlovi. Poslechl jsem si jeho neuvěřitelně silný hit "Oheň, voda, vítr ví" z televizní série "Zkoušky z dospělosti", kterou s obrovským nábojem zazpíval Dalibor Janda (kterému držím palce, ať se uzdraví). Ta mezihra na syntezátor je opravdu světová a připomíná ty největší hity Demise Rusose.

Takže, teď mluvím k vám, co máte srdce a cit pro vše krásné. „Oslaďte si kávu o trochu víc“, zapalte svíčku a pusťte si k tomu „Mží ti do vlasů“ a vzpomeňme na šlechtice mezi kapelníky, který měl ve svém orchestru ta největší esa, jako např. Rudolfa Rokla, Felixe Slováčka, Václava Týfu, ale i tehdy velmi mladého a výborného bubeníka Jana Žižku. Láďo, byl jsi velký umělec. Čest tvé památce.

Autor je předseda Rozumných (I když to tentokrát nebylo o politice. Ale nejsou písničky o něčem, které dělají lidem radost, také politika? Zvláště v době, která radostná rozhodně není.)

Autor: Petr Hannig

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPřejít na stranu  1 [2]
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2021
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.2182 sec,0.0941 z toho dotazů.Dotazů v DB:17. Použitá paměť:1,230kB