Pátek 05 únor 2021
Proč jsou Evropané stále rozčarovaní z USA   
Pridal tk Pátek 05 únor 2021 - 04:01:23 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Nedávný průzkum Evropské rady pro zahraniční vztahy (ECFR) ukazuje, že postoje Evropanů k USA prošly masivní změnou, přičemž většina klíčových členských států je ze země Severní Ameriky rozčarována.

Z tohoto průzkumu mezi 15.000 Evropany z 11 zemí vyplývá, že Evropané si nyní myslí, že americký politický systém je rozbitý. Věří, že Čína bude do deseti let silnější než USA a že pokud by mezi těmito dvěma mocnostmi došlo ke konfliktu, Evropa by zůstala neutrální.

Trump informoval Evropany o tom, jak jsou zranitelní, vložením všech svých obranných a ekonomických vajec do jednoho amerického koše. Jeho vrtošivost demonstrovala Evropanům, jak rychle se z Evropy může stát protivník. To bylo až příliš evidentní, když se USA vměšovaly do vnitřních záležitostí Německa se ságou Nord Stream 2.

Evropské rozčarování z USA však není nic nového. Nezapomínejme, že během Obamovy vlády odhalily dokumenty získané informátorem Edwardem Snowdenem, že americká Národní bezpečnostní agentura (NSA) špehovala úředníky EU, infiltrovala se do její počítačové sítě a odposlouchávala ústředí EU v Bruselu.

Jeden dokument NSA uvedl: „Můžeme zaútočit na signály většiny zahraničních partnerů třetí třídy a také to děláme.“ V národním jazyce NSA jsou USA prvotřídním národem, národy Five Eye jsou druhořadými partnery a Evropané jsou partnery třetí třídy.

Za vlády Bushe juniora způsobila irácká válka roztržku mezi aliancí NATO a hlavními evropskými státy, jako je Francie a Německo, které byly proti invazi. Jedním zákulisním důvodem invaze do Iráku bylo, že Irák v roce 2000 začal prodávat svoji ropu spíše v eurech než v dolarech.

Proto již nějakou dobu vládne nespokojenost mezi předními evropskými státy, pokud jde o americké kroky v zahraničí. Pro obyčejné evropské občany vedly důsledky akcí NATO vedených USA na jejich prahu, s nimiž se některé jejich vlastní elity smířily, k dalšímu utrpení.

Zničení Libye, Sýrie a Iráku vedlo k obrovskému přílivu uprchlíků do Evropy. Evropským občanům zbývá hlavolam, jak se vypořádat s těmito zoufalými oběťmi, které opouštějí své zničené vlasti.

Na jedné straně se Evropané obávají oslabení své vlastní evropské kultury a obávají se, že příliv lidí povede ke zvýšené konkurenci o pracovní místa a současně k vysokému tlaku na sociální státy, které byly v historii vybojovány dělnickým bojem.

Na druhou stranu evropští občané chtějí udělat maximum pro ty, kteří nemají nic a mnozí si uvědomují, že právě imperiální politika jejich elit, které sledují USA, vedla k uprchlické krizi. Není tedy divu, že vzhledem k nestabilitě obklopující Evropu se dvě třetiny respondentů nedávného průzkumu domnívají, že EU musí rozvíjet své vlastní obranné kapacity nezávislé na USA.

Nejde jen o uprchlickou krizi, která vedla k obavám ze ztráty evropských tradic. Americká popkultura po celá desetiletí pošlapávala evropskou kulturu. Francie vydává zákony na zachování francouzského jazyka a na propagaci francouzských filmů proti moci Hollywoodu.

Kromě starého mediálního průmyslu, který vyrábí filmy, je na tom Evropa ještě hůř ohledně nových médií. Facebook, Microsoft, Apple, Google, YouTube, Amazon - seznam velkých počítačových a internetových společností by mohl pokračovat a na seznamu by nebyla žádná evropská společnost.

Vzhledem k tomu, že tyto společnosti ovládají zábavu, komunikaci, pracoviště a spotřebu, může být tento status quo pro Evropany jen škodlivý. A to tím spíše, že jsme nedávno viděli, jak rychle ti, kdo ovládají tyto monopoly, zakáží názory, které jsou v rozporu s jejich zájmy.

Evropané jsou ze své podstaty nadnárodní. Život v malých evropských státech vede k častému cestování do zahraničí a interakci s těmi, kteří zastávají různá stanoviska. To také znamená, že Evropané jsou vícejazyční, což jim umožňuje lépe porozumět světu za hranicemi svých národních hranic.

Uznání EU jako takové je založeno na rovnováze a kompromisu, drtivá přítomnost USA se může Evropanům občas zdát křiklavá. S tímto sentimentem není divu, že průzkum ECFR zdůrazňuje, že Washington nemůže považovat sladění s Evropou proti Číně za samozřejmost.

Vztah mezi USA a Evropou samozřejmě není v troskách. Mezi oběma póly stále existuje spousta dobré vůle a spousta společných zájmů, na nichž je možné spolupracovat. Nová Bidenova administrativa však musí vzít v úvahu, že některé globální trendy, které se za Trumpa dostaly do popředí, se již nějakou dobu připravují, tímto trendem je vzestup multipolarity.

Krátkodobé politiky prezidentského období proto nebudou stačit k tomu, aby okouzlily evropský lid a přitáhly ho na unipolární oběžnou dráhu USA.

Keith Lamb
je absolventem University v Oxfordu s magisterským titulem v oboru současná čínská studia. Jeho hlavním výzkumným zájmem jsou mezinárodní vztahy Číny a „socialismus s čínskými charakteristikamiSdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPřejít na stranu  1 [2]
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2021
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1049 sec,0.0500 z toho dotazů.Dotazů v DB:17. Použitá paměť:1,075kB