Neděle 14 únor 2021
Německo požaduje od slovenských kamioňáků testy na covid-19. Slovensko se brání, odeslalo dokonce diplomatickou nótu   
Pridal tk Neděle 14 únor 2021 - 05:59:40 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok ubezpečil německého ministra, že Slovensko udělá všechno pro zvládnutí kritické situace poté, co německé úřady rozhodly o zařazení Slovenska mezi rizikové státy.

Slovenské úřady nesouhlasí s nařízením, aby se slovenští řidiči museli při vstupu na území Německa prokazovat negativním testem na koronavirus. Slovenský ministr zahraničí a evropských záležitostí Ivan Korčok proto kontaktoval německého ministra zahraničí Heika Maase. Požadavky Slovenské republiky byly v sobotu v Berlíně německé straně předány i v podobě diplomatické nóty. Informační agenturu TASR o tom informoval tiskový odbor resortu zahraničí.

„Žádáme o zrušení požadavku, aby řidiči nákladní dopravy při vstupu do Německa museli předložit 48hodinový test. Toto opatření bude způsobovat obrovský problém, pro naše řidiče je to prakticky těžko realizovatelné a je velice pravděpodobné, že to spustí řetězovou reakci i u ostatních zemí,“ uvedl Korčok.

Slovenský ministr reagoval na rozhodnutí německé strany zařadit Slovensko na seznam rizikových zemí pro šíření nových mutací koronaviru a ubezpečil německého ministra, že slovenská vláda dělá všechno proto, aby situaci zvládla. Dodal, že chápe snahu každého státu bránit šíření virusu a jeho mutací na svém území.

Ve spolupráci s ministrem dopravy Andrejem Doležalem se Korčok obrátil i na eurokomisaře Maroše Šefčoviče se žádostí o předání žádosti slovenské strany Komisi Evropské unie, aby ta zhodnotila, zda německé požadavky předkládat testy na koronavirus při nákladní dopravě jsou v souladu s fungováním takzvaných zelených pásů. Ty zabezpečují nepřetržité dodávky v rámci trhů Evropské unie.

„Naše ekonomiky jsou úzce propojené, v současnosti jsme výrazně postižení důsledky koronaviru, a proto apeluji, abychom se v Evropské unii vyhnuli krokům, které budou vést k recipročním opatřením a dalšímu narušení vnitřního trhu,“ uvedl šéf slovenské diplomacie.

Zdroj: https://sptnkne.ws/Ft2r
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponAmerický Senát v procesu impeachmentu uznal Donalda Trumpa nevinným   
Pridal tk Neděle 14 únor 2021 - 05:56:11 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Americký Senát uznal v procesu impeachmentu bývalého prezidenta Donalda Trumpa nevinným. O tom svědčí průběžné výsledky hlasování amerických zákonodárců.

Pokus o vyslovení impeachmentu Donaldu Trumpovi nenabral nezbytný počet dvou třetin hlasů. Trump byl díky tomu uznán nevinným.

Bývalý prezident byl stíhán za snahu o vyvolání převratu. Po mítinku příznivců bývalého prezidenta, který proběhl 6. ledna, skupina jeho příznivců pronikla do budovy amerického Kapitolu.

Trump se stal jediným prezidentem USA, který dvakrát čelil impeachmentu. Ani jeden z nich ale nebyl úspěšný. Druhý proces už probíhal zpětně, jelikož Donald Trump mezitím opustil prezidentské křeslo.

Jo a všimli jste si, jak nám tuto informaci opět naše pravdomluvná media striktně zamlčela!!!

Zdroj: https://sptnkne.ws/Ftxm


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponThe Atlantic: Čínská „dluhová past“ je mýtus   
Pridal tk Neděle 14 únor 2021 - 05:52:26 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Dva američtí vědci nedávno odhalili mýtus o čínské „dluhové pasti“ a uvedli, že vyčerpávající výzkum ukazuje, že čínské banky ve skutečnosti nikdy nezachytily aktiva žádné země a jsou ochotny restrukturalizovat podmínky stávajících půjček.

Čínský příběh o dluhové pasti nazvali „lež, a to velká“. Deborah Brautigam, jedna z autorek výzkumu, minulý týden zveřejnila své poznatky v The Atlantic spolu s profesorem z Harvard Business School.

Podle výzkumné zprávy celá léta panuje neoficiální mýtus, který Čínu obviňuje z toho, že tlačí chudší země, aby si vzaly půjčky na výstavbu drahé infrastruktury, které si nemohou dovolit, a když nemohou půjčku splatit, Čína se pokusí převzít kontrolu nad aktivy těchto dlužníků.

Jedním z takových mýtů je, že čínská firma tlačila na Srí Lanku, aby si půjčila peníze na stavbu přístavu Hambantota, a čínská firma nakonec převzala přístav, když Srí Lanka nesplnila svůj dluh.

Akademici to však považovali za lež. Podle výzkumného dokumentu před zhruba dvěma desetiletími kanadská společnost, poté dánská společnost prozkoumala proveditelnost výstavby přístavu v Hambantota, městě na jižním cípu Srí Lanky. Nepohnuli se z různých důvodů. Poté vláda Srí Lanky oslovila USA a Indii s plánem na vybudování tamního přístavu a oba to odmítly. Mezitím se společnost China Harbour Group dozvěděla o přání vlády Srí Lanky a získala kontrakt s podporou China Eximbank.

Dluhové zatížení Srí Lanky prudce vzrostlo od doby, kdy se vláda pustila do dluhového financování budování a zlepšování infrastruktury země poté, co v roce 2009 skončila občanská válka. Podle The Atlantic by ze 4,5 miliardy USD na obsluhu dluhu, kterou Srí Lanka v roce 2017 zaplatila, bylo jen pět procent kvůli Hambantotě a guvernéři centrálních bank pod vedením Rajapaksy i Siriseny uvedli, že „Hambantota a obecně čínské finance nebyly zdrojem finanční tísně v zemi.“

Když reagoval na bývalého amerického viceprezidenta Mikea Pence, který se obával, že by se Hambantota mohla stát „předsunutou vojenskou základnou“ Číny, zpráva vysvětlila, že umístění Hambantoty je strategické pouze z obchodního hlediska. „Přístav je zaříznut na pobřeží, aby se zabránilo silným vlnám Indického oceánu, a jeho úzký kanál umožňuje vplutí nebo vyplutí pouze jedné lodi najednou, obvykle pomocí remorkéru. V případě vojenského konfliktu by námořní plavidla umístěné tam byly příslovečné ryby v sudu,“ uvádí se ve zprávě.

Atlantik uvedl, že společnosti z jiných zemí také těží z projektů financovaných Čínou. Například Meghraj, společnost pod vedením Inda, se připojila ke britské strojírenské firmě Atkins v mezinárodním konsorciu, aby napsala dlouhodobý plán pro přístav Hambantota a pro rozvoj nové obchodní zóny.

Pokud jde o autory, jednou je Deborah Brautigam, profesorka mezinárodní politické ekonomie na Škole pokročilých mezinárodních studií na Univerzitě Johns Hopkins, a druhou Meg Rithmire, docentka na Harvard Business School.


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponMaďarský předseda vlády znovu ocenil čínskou vakcínu   
Pridal tk Neděle 14 únor 2021 - 05:50:14 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
V pátek místního času maďarský premiér Orbán měl rozhlasový rozhovor, během kterého znovu ocenil čínskou vakcínu s tím, že čínská vakcína může pomoci Maďarsku vést před ostatními zeměmi EU v očkování.

Podle zprávy ABC Orbán v rozhovoru řekl: „Brzy začneme používat čínské vakcíny. Do Velikonoc můžeme zajistit očkování pro každého, kdo se zaregistroval.“ Podle Orbána se populace Maďarska blíží 10 milionům a téměř 2,5 milionu lidí se zaregistrovalo na vakcinaci.

„Pokud jde o současnou situaci, do konce května nebo začátkem června může Maďarsko poskytnout očkování 6,8 milionům lidí.“ Orbán řekl: „Pokud porovnáte maďarský plán očkování se situací v Evropě, do konce května Maďarsko může poskytnout očkování 6,8 milionu lidí, což je o 3,5 milionu více než v jiných zemích EU se stejnými velikostmi a populacemi. Myslím, že je to velký problém.“

Je to podruhé, co Orbán v posledních dnech zmínil a ocenil čínskou vakcínu. Dne 9. února místního času Orbán ocenil úsilí čínské vědecké komunity vyvinout vakcínu na summitu vedoucích představitelů Číny a CEEC a uvedl, že obdržel relevantní zprávy od příslušných maďarských institucí, které dokazují, že čínská vakcína byla „uklidňující“. Zmínil také, že se očekává, že první várka čínských vakcín dorazí do země příští týden.Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponJan Campbell: CNY 2021 – Rok Buvola (2)   
Pridal tk Neděle 14 únor 2021 - 05:46:09 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks:    Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
S čínským Novým rokem se pojí termín čchun-jün označující hromadné cestování lidí za jejich rodinami. Novoroční cestování představuje extrémní zátěž pro dopravní infrastrukturu ČLR i okolních zemí s čínskými menšinami. V první den nejvýznamnějšího z tradičních čínských svátků připomínám několik faktů spojených s dopravou pro informaci a srovnnání.

Tři dary sami sobě

Čínské železnice používají od 22. ledna 1950 logo, jehož autorem je Chen Yuchang (陈玉昶, 1912-1969). Logo představuje přední část lokomotivy, horní část čínský charakter 人 (lid), dolní část kolej vyjádřenou charakterem 工 (práce). Krátce: Čínské železnice patří pracujícímu lidu. První otázka Číňanů: Komu patří České dráhy? Druhá otázka Čechů: Jak se vyvíjela a jak veliká je dnes železniční síť?

Krátká odpověď na druhou otázku zní: V roce 1990 byla železniční síť dlouhá 57.800 km. Od roku 1990 do roku 2001 se v průměru postavilo ročně 1,092 km nových železnic, 837 km vícestopých a 962 km elektrizovaných. Od roku 2001 do 2011 to bylo pro jednotlivé položky 2.4 krát, 1.7 krát a 1.8 krát více. V roce 2019 obsahovala síť 139 000 km standartních, 83 000 km dvoukolejných a 100 000 km elektrizovaných. V roce 2020 se začalo s realizací plánu, který počítá s rozšířením sítě o 33%, to jest 95,000 nových kilometrů. Ty budou spojovat všechna města s více než 200 tisící obyvateli, přičemž města s více než 500 tisící obyvateli budou mít vysokorychlostní spojení. To mělo k červnu 2020 již 95% měst s více než 1 milionem obyvatel. Nádraží se dělí do 6 tříd. První třída odbavuje min. 60 tisíc cestujících, 20 tisíc balíků, min. 750 nákladních vagonů a 6.500 vagonů pro cestující denně.

Velice zajímavé je železniční spojení mezi Wu-chan a Čchung-čching. Bylo postaveno v období 2003 – 2010, má 159 tunelů, 253 mostů, což dohromady tvoří cca 74% celkové délky trasy. Nejrychlejším spojením v ČLR je od roku 2004 Maglev. Spojuje letiště Pudong s centrem Šanghaje: s rychlostí do 431 km / hodinu, ujede 30.5 km za méně než 7.5 minut. V průměru se rychlost vlaků se zvýšila 6 krát od roku 1997 a dnes vlaky jezdí rychlostí 200 - 350 km za hodinu.

Pro mne osobně neznámou a proto přáním je cestovat po železniční trai Golmud–Lhasa. Trať spojuje provincii Čching-chaj s Tibetem a byla oficiálně otevřena 1. června 2006. Je dlouhá 1 956 km, prochází horskými průsmyky (nejvyšší Thang-la se nachází ve výšce 5 068 m.) a tunely. Nový Guanjiao tunel (otevřený v roce 2014) má délku 32,6 km a dovoluje vlaku jízdu rychlostí 160 km za hodinu. Tunel Feng-chuo-šan, dlouhý 1.338 km v nadmořské výšce 4 905 m je nejvýše položeným tunelem na světě. Na trati, jejíž výstavba započala v roce 2001 a trvala pět let, je celkem 675 mostů. Mezi Golmudem a Lhasou je 44 stanic, ze kterých je devět vyhlídkových. Výstavba se mohla uskutečnit díky velkému ekonomickému růstu v ČLR. Protože trať je technicky velmi náročná (550 km tratě se nachází v permafrostu (věčně zmrzlé půdě) a na trati bylo vybudováno 675 tunelů v celkové délce 160 km), musely

být vyvinuty nové techniky stabilizace, chlazení (s pomocí 10 tisíc speciálních trub, amoniak apod.) a větrání železničních konstrukcí (bez použití malty apod.). Na stavbě pracovalo přes 200 000 dělníků a celkové náklady na stavbu se vyšplhaly na cca 3 miliardy Euro.

Co se týče silniční sítě, její kvality a délky, lze směle tvrdit, že ČR i v této kategorii dopravy ujel vlak. Ten nedožene ani během jednoho lidského života. Jestliže v roce 1988 neměla ČLR ani kilometr dálnic, ke konci roku 2020 jich bylo více než 135 tisíc kilometrů. Od roku 2011 se ročně staví 9,500 km dálnic, přestože terén není jednoduchý a ekologické požadavky jsou vysoké. To dokazuje i nejdelší most (1.340 m) – Duge Beipanjiang (Duge Bridge). Jedná se o čtyřproudový, kabelový a nejvyšší most na světě. Silniční paluba se nachází více než 565 metrů nad řekou Beipan. Stavba mostu byla ukončena 10. září 2016 a otevřena pro veřejnost 29. prosince 2016. Celkové náklady na stavbu mostu v té době byly cca 140 milionů USD. Výstavba mostu trvala pouhé tři roky. Nedovedu si vůbec představit, kolik dní by trvala oprava D1 nebo kolik měsíců výstavba všech plánovaných dálnic v Čechách a na Moravě, kdyby je měli stavět Číňané. Pro ČLR se nabízí srovnání se stavební produktivitou v ČR a tím i bezplatná lekce, jak ČR hospodaří s prací při výstavbě železniční a silniční sítě, jak funguje management a státní správa, proč je nutné používat migranty při stavbě a proč Číňané by se neměli ucházet o spolupráci nebo být dokonce uražení, když nejsou zváni.

Podobně je tomu s letištní infrastrukturou, leteckým provozem a spojení se světem. V roce 2017 bylo v provozu 229 civilních letišť a 12 před ukončením. Proto předpokládám, že ke konci 2020 jich bylo minimálně 250. Čtyři aerolinie s počtem destinací v závorce - China Eastern Airlines (348 destinací), China Southern Airlines (216 destinancí), Air China (201 destinací) a Hainan Airlines (110 destinací) indikují, proč v uplynulém desetiletí stála ČLR asi za čtvrtinou globálního růstu leteckého odvětví a proč tento trend by měl pokračovat i v době post-koronavirové. Co se týče kapacity letecké přepravy cestujících, ČLR se blíží na začátku oslav Čínského nového roku úrovni před koronavirovou krizí. Boeing dokonce předpokládá, že letecká přeprava cestujících v ČLR v následujících dvou desetiletích poroste tempem 5,5 procenta ročně.

Pro doplnění uvádím, že v Pekingu bylo oficiálně otevřeno nové mezinárodní letiště Ta-sing. Výstavba tohoto největšího letiště na světě podle návrhu britské architektky Zahy Hadidové a jejích čínských partnerů začala v roce 2013. Zprovozněno bylo podle plánu 25. září 2019, šest dní před 70. výročím vzniku ČLR. Dnes má letiště kapacitu 45 milionů pasažérů ročně, do roku 2025 by měla být navýšena na 72 milionů, 2 miliony tun nákladu a 620 tisíc pohybů ročně a dále až na 100 milionů cestujících. Letiště je spojeno s městem dálnicí, jednou linkou metra a jednou rychlodráhou (rychlost 250 km/h, doba jízdy do centra 28 minut). Dostavují se dvě další trati. Jedna z nich je spojí i s dosavadním centrálním letištěm. Komplex, který zabírá plochu 47 km² a terminál plochu 700 tisíc m² byl vybudován za necelých pět let, přičemž náklady na stavbu dosáhly podle zpravodajského serveru BBC kolem 11 miliard USD (258 miliard korun) a související investice v okolí 46,2 miliardy USD.

Dar blížící se pravdy

Darem pravdy označuji pomalu se objevující přiznání západních institucí ohledně vzniku a prvnímu ohnisku nákazy covid-19. Ke zprávě SZO (WHO), která bude přizpůsobená opět se v ní angažujícím USA, a která si zaslouží samostatné pojednání a hodnocení je potřebné zařadit dnes (12.2) zveřejněnou studii francouzského Národního institutu pro medicínský výzkum (INSERM). Studie vzorků séra celkem 9144 dospělých žijících ve 12 regionech Francie od 4. listopadu 2019 do 16. března 2020 dokazuje, že první případy nákazy koronavirem se ve Francii objevily zřejmě už v listopadu roku 2019. Ve Francii se realizuje dlouhodobá studie jménem CONSTANCES. Je založena na tzv. obecné populační kohortě složené z celostátního reprezentativního vzorku 215 000 dospělých ve věku 18 až 69. Vzorky se účastníkům studie odebírají pravidelně a ukládají se do centralizované biobanky ve virologické laboratoři v Marseille.

Přidám li k francouzské studii starší z Velké Británie a Itálie, kruh se pomalu uzavírá. Sinofobové a politikaři s vakcínou v EU to budou mít čím dál těžší brojit proti ČLR. Od září 2019 do března 2020 probíhal v Itálii výzkumný program - SMILE (Screening and Multiple Intervention on Lung Epidemics). V rámci programu si dobrovolníci nechali provést rentgen plic a odebrat krev. Cílem programu bylo monitorování výskytu rakoviny plic. Po příchodu koronavirové pandemie se vědci z milánského Národního institutu pro boj s rakovinou (INT) rozhodli odebrané vzorky otestovat také na přítomnost protilátek proti koronaviru. Výsledky, které překvapily vědce, byly zveřejněny (začátkem listopadu 2020) v odborném časopise Tumori Journal. Podle nich byla potvrzena hypotéza, že koronavirus SARS-CoV-2 se do Itálie dostal nejpozději v září 2019 a ne, jak se předpokládalo 20. února 2020, kdy byl objeven u první pacientky. V této souvislosti připomínám, že protilátky IgG se objevují teprve 2 až 3 týdny po nakažení a vydrží v těle i několik měsíců.

Není proto divu, že slovenský větrný kohout Matovič má co dělat, aby se udržel na místě a ve vichru covid-19. Před summitem 17 + 1, který byl předmětem první části příspěvku, hlásal, že se nezúčastní summitu a pošle ministra, aby za několik dnů byl viděn na obrazovce. Na ní byl vidět i prezident Polska. Kdo se účastnil on-line summitu za ČR, nevím. Vím ale, že vyslanci států, které se neúčastnily summitu, měli audienci v MZ ČLR. Během ní vysvětlovali nepřítomnost prezidentů a s pravděpodobností hraničící s jistotou odevzdali připravená (video) prohlášení. Nemohou si dovolit urazit prezidenta Si v situaci, přestože tlak ze strany USA a EK je veliký a problémy s covid-19 zůstávají. Protože tlak budí protitlak, prezident Si nemyslí ani ve snu na ústupky vůči USA a EU. Ta se snaží zaujmout židli mezi USA a ČLR. Pokrytecké chování médií, politiků a části zdravotního personálu, politizace ochrany a péče o zdraví a absolutní závislost výkonných elit na loutkovodičích nevěští v roce buvola nic dobrého pro tyto elity ani pro Evropu. Situace v EU nebude lepší po volbách v SRN a nebude lepší ani v ČR po plnění slibů farmaceutických společností, Objeví se nečekané výsledky, nezveřejňovaná fakta o situaci mladé generace a hospodářství, a potřeba, kterou se tradiční věda nezabývá a penězi se koupit nedá: nemateriální realita a sociologická psychologie. Dar blížící se pravdy o covid-19 přesvědčuje již dnes více než dary vlád jednajících ve strachu. Přesto očekávám, že rok Buvola pomůže přežít naději na zásadní změny v životě nejenom v české kotlině. Souhlasu netřeba.

Jan Campbell
11.02.2021

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPřejít na stranu  1 [2]
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2021
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1080 sec,0.0279 z toho dotazů.Dotazů v DB:17. Použitá paměť:1,225kB