Úterý 25 únor 2020
Erdogan informoval o dvou zemřelých tureckých vojácích v Libyi   
Pridal tk Úterý 25 únor 2020 - 12:52:06 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v úterý informoval, že v Libyi zemřeli dva turečtí vojáci. Prezident to novinářům řekl v Ankaře. Uvedl také, že Turecko o situaci v Libyi jedná s Ruskem.

Na konci listopadu 2019 turecký prezident Erdogan a premiér Vlády národní jednoty Libye Fáiz Sarrádž, který kontroluje pouze část území země, podepsali memorandum o spolupráci ve vojenské sféře a o vzájemném porozumění o námořních zónách.

Ankara po schválení poskytnutí vojenské pomoci tureckým parlamentem 6. ledna oznámila, že na podporu Sarrádže vyslala vojáky. Erdogan poté oznámil, že Turecko do Libye zatím nevyslalo vojáky, mají tam být pouze vojenští poradci.

„Máme v Libyi dva mrtvé vojáky,“ řekl Erdogan v Ankaře novinářům.

Podle něj Ankara s Ruskem jedná o situaci v Libyi.

„(Generál Chalífa) Haftar není legitimní. Ale podporují ho z jiných zemí – zbraněmi, financemi. Jsme v kontaktu s Ruskem,“ uvedl turecký lídr.

Po svržení a vraždě libyjského lídra Muammara Kaddáfího v roce 2011 Libye prakticky přestala fungovat jako jednotný stát. Nyní v zemi vládne dvojvládí. Na východě zasedá lidem zvolený parlament a na západu v Tripolisu vládne za podpory OSN a EU vytvořená Vláda národní jednoty. Orgány východní části země jednají nezávisle na Tripolisu a spolupracují s armádou maršála Chalífa Haftara.

V Berlíně 19. ledna proběhla mezinárodní konference o Libyi za účasti Ruska, USA, Turecka, Egyptu a řady jiných zemí a také EU a OSN. Hlavním výsledkem konference byla výzva účastníků k ukončení palby v Libyi a povinnost se zdržet zasahování do konfliktu při dodržování embarga na dovoz zbraní oběma stranám. Navíc účastníci konference navrhli vytvoření komise na kontrolu dodržování dohod o přerušení palby.

Putin a Erdogan jednali o situaci v Idlibu

Ruský prezident Vladimir Putin a turecký protějšek Recep Erdogan telefonicky projednali situaci v syrském Idlibu.

Telefonický rozhovor proběhl na podnět turecké strany. Turecký lídr hovořil například o potřebě omezit syrský režim a zabránit humanitární krizi.

Ankara také dodala, že oba vedoucí představitelé potvrdili svůj závazek vůči všem předchozím dohodám o Sýrii.

Zdroj: https://sptnkne.ws/B3Vz
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPřejít na stranu  1 [2] 3 ... 2732 2733 2734
Co je to za divné uvažování? tk @ (25 úno : 09:51) (Z domova)
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2020
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:9.9302 sec,9.8989 z toho dotazů.Dotazů v DB:17. Použitá paměť:1,062kB