Úterý 14 červenec 2020
Jak by bylo možné vyřešit nové otázky starými prostředky?   
Pridal tk Úterý 14 červenec 2020 - 03:19:09 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Po několika desetiletích stojí čínsko-americké vztahy, které jsou nejdůležitější a nejkomplikovanější vztahy na světě, před velkou výzvou. Problémy jsou natolik obtížné, aby vyvolaly obavy pesimistů. Důvodem je, že americký prezident Donald Trump v krátké době několikrát uvedl, že v rámci americké politiky existuje možnost zastavit všechny vztahy s Čínou. Všestranné zastavení vztahů však vyvolává spory v americké vládě. Důležitý člen Trumpovy vlády, americký obchodní vyjednavač Robert Lighthizer je tvrdě proti všestrannému zastavení vztahů. Na jednom slyšení dolní sněmovny v červnu uvedl, že zastavení vztahů mezi Čínou a USA není reálné.

I když Donald Trump ví, že všestranné zastavení vztahů je nereálné, přesto ho dál prosazuje kvůli nadcházejícím prezidentským volbám. Agentura Reuters se domnívá, že ve snaze dosáhnout znovuzvolení se Trumpova skupina rozhodla, že tvrdý postoj k Číně bude její hlavní prostředek v kampani, který hojně využívá v závěrečném sprintu. Bývalý americký velvyslanec v Číně Jon Huntsman uvedl, že na začátku volební kampaně je snadné útočit na Čínu, ale kdokoli bude zvolen do funkce prezidenta, bude poté čelit komplikované a důležité skutečnosti prakticky řešit vztahy mezi oběma zeměmi. Prosazování všestranného zastavení vztahů je na pozadí prezidentských voleb jen snaha získat volební hlasy.

Iniciativa na všestranné oddělení vztahů podle vysoce postaveného výzkumníka Amerického sdružení pro diplomatické vztahy Edwarda Aldena pouze kopíruje období, kdy Washington řešil ekonomické vztahy mezi USA a Sovětským svazem.

Současná světová struktura už překonala bariéru z období studené války a současné čínsko-americké vztahy jsou také velmi odlišné od vztahů mezi USA a Sovětským svazem. Čína zdůrazňuje budování společenství osudu lidstva, podporuje zásadu vztahů mezi velkými zeměmi založených na vzájemném respektu a spolupráci, bez konfliktů a sporů.

Tak jak vyřešit nové otázky v čínsko-amerických vztazích? Člen čínské Státní rady, čínský ministr zahraničí Wang Yi (Wang I) před několika dny v projevu na fóru čínských a amerických think-tanků objasnil, že Čína a USA by měly zahájit všechny cesty dialogu, ze všech sil spolupracovat ve všech oblastech, dostat spory pod kontrolu prostřednictvím dialogu, řešit potíže v duchu dohod a správně identifikovat spory, ve kterých se zatím nepodařilo dosáhnout dohody, a řešit je na základě hledání společných zájmů. Wang Yi poukázal na to, že v současnosti je epidemie nového koronaviru další důležité téma, na kterém mají zájem Čína i USA, a které má také světový význam. Proto by se měly Čína a USA zaměřit na spolupráci v boji proti epidemii.

Pozorovatelé se domnívají, že nové otázky bilaterálních vztahů nelze řešit starými prostředky ze studené války. Tak proč bychom nemohli aktivně zahájit dialog a spolupráci na základě spolupráce v boji proti epidemii a vytvořit vzor pro vztahy mezi velkými zeměmi. Washingtone, prosím, udělej to rychle.Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPřejít na stranu  1 2 [3] 4 ... 2897 2898 2899
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2020
PoÚtStČtPaSoNe
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:11.9756 sec,11.9179 z toho dotazů.Dotazů v DB:17. Použitá paměť:1,331kB