Čtvrtek 17 leden 2013
Bude Tahir Kadri vůdcem pákistánské revoluce?   
Pridal tk Čtvrtek 17 leden 2013 - 17:34:15 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Pákistán zažívá jednu z neostřejších krizí ve svých dějinách. Účastníci Pochodu milionů v čele s islámským teologem Tahirem Kadrim vytýčili vládě ultimatum: demise vedení země, rozpuštění parlamentu a radikální politická reforma. Pákistánský Nejvyšší soud tyto požadavky fakticky podpořil a nařídil zatčení premiéra Ašrafa obviňovaného z korupce.

Minulý týden vyzval Tahir Kadri k zahájení „pochodu na Islámábád“ a setkal se s podporou desetitisíců lidí. V úterý vstoupily zástupy opozice v čele s teologem Kadrim, jenž se po osmi letech vrátil z Kanady, do pákistánské metropole.
Cílem pákistánské revoluce vyhlásil vůdce Pochodu milionů vykořenění totální korupce v nejvyšších úřadech a „navracení ovoce demokracie 99% obyvatel země.“ Příznačné je, že vůdce protestů, který uvaluje odpovědnost za situaci v zemi na civilní pákistánskou vládu, zároveň vysoce zhodnotil úlohu armády jako obránce ideologických a zeměpisných hranic státu.

Již v první den konfrontace v Islámábádu dosáhli účastníci Pochodu milionů morálního vítězství. Pákistánský Nejvyšší soud fakticky podpořil demonstranty a vydal v úterý zatykač na premiéra Ašrafa obviňovaného z toho, že na postu ministra energetiky a vodních zdrojů, který zastával v roce 2010, bral úplatky.

Vůdce Pochodu milionů označil akce demonstrantů za „egyptský Tahrír“ v Pákistánu. Avšak akce islámského bohoslovce připomínají rovněž události Islámské revoluce v Íránu roku 1979, v jejímž čele stál ajatolláh Chomejní, jenž se také vrátil z vyhnanství.

Podle mínění mnoha expertů, může za zády vůdce Pochodu milionů stát část pákistánského armádního velení, jež není spokojeno s činností zkorumpovaných civilních úředníků. Zastánci tohoto názoru jsou přesvědčeni, že bez ochrany vojáků by Tahir Kadri, který nebyl v zemi tolik let, nedokázal za tak krátkou dobu zmobilizovat takové množství stoupenců. Vojáci, kteří vědí, jak je vláda mezi lidem nepopulární, a nemají možnost zastavit protesty, rozhodli možná v tichosti postavit se do čela procesu.

V pákistánských dějinách armáda nejednou vycházela do popředí v úloze síly, která přišla, aby „udělala pořádek.“ Avšak Tahir Kadri popírá obvinění z toho, že je „loutkou generálů“, a označuje za svoji jedinou misi „vyhnání z vlády zlodějů a korupčníků.“

Takže otázka o tom, kdo je to: opravdový vůdce nového masového hnutí nebo nesamostatná postava, je i nadále platná.
Sergej Tomin
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponPřejít na stranu  1 2 3 ... 2774 [2775] 2776 ... 2780 2781 2782
Hledat Info kuryr
Novinky pro 2020
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:11.1167 sec,11.0540 z toho dotazů.Dotazů v DB:17. Použitá paměť:1,182kB