Trhliny transatlantické aliance USA - Evropa se prohlubují   
Pridal tk Čtvrtek 14 březen 2019 - 03:56:42 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
V poslední době se zpráva o tom, že EU již neudělí bezvízový styk americkým turistům, stala horkým tématem v americkém i evropském mediálním zpravodajství. V reakci na to Evropská unie prohlásila, že evropský informační a autorizační systém (ETIAS) je pouze institutem pro rutinní kontrolu pro mezinárodní turisty, včetně Spojených států, což má za cíl dále eliminovat skrytá nebezpečí, jako je nelegální přistěhovalectví a terorismus.

V posledních letech se rozporuplnosti a rozdíly mezi Spojenými státy a Evropou v oblasti obchodní politiky, bezpečnosti NATO, evropské integrace, uprchlických a imigračních politik a globálního řízení staly významnějšími. Například Spojené státy vyžadují, aby spojenci NATO zvýšili vojenské výdaje na konci letošního roku, jinak by to oslabilo podporu v obraně. Ve stejné době Spojené státy právě postupují plán s názvem Zvýšení poplatků o 50%, které požadují po zemích s americkou vojenskou přítomností zaplatit plné náklady americké armády a další bonus ve výši 50% celkových nákladů. Podle tohoto výpočtu pro země s americkou vojenskou přítomností, a to včetně Německa, výdaje v dané oblasti budou 4krát až 5krát vyšší než běžné výdaje. Tváří v tvář akce USA navrhli francouzský prezident Emmanuel Macron a poté německá kancléřka Angela Merkelová vybudování skutečné evropské armády, aby se EU zbavila závislosti na Spojených státech.

V oblasti obchodu v návaznosti na tarif uvalený na dovážené výrobky z oceli a hliníku z EU dne 1. června loňského roku navrhlo americké ministerstvo obchodu v únoru letošního roku uložení sazby na dovážená auta z EU, a to 25%. V reakci na to EU reagovala prudce a obviňovala Spojené státy, že tímto krokem nutí EU, aby učinila ústupky v obchodních jednáních, a pokud toto bude provedeno, bude EU přijímat odvetná opatření.

Americko-evropská transatlantická aliance existuje již téměř 70 let, ale v současné době mezera mezi transatlantickými spojenci je stále větší a větší a trhliny jsou stále hlubší a hlubší. Země rozvíjejících se trhů a velké množství rozvojových zemí se v současnosti rychle rozvíjí, jejich mezinárodní vliv se neustále zvyšuje a světové geopolitické centrum se pohybuje směrem na východ. V konfrontaci s novými změnami se Spojené státy začaly vzdávat globalizace, a místo toho, zdůrazňují americkou prioritu. Avšak EU je přesvědčena, že mezinárodní institucionální uspořádání a systém mnohostrannosti vytvořený po druhé světové válce je v jejich vlastním zájmu a proto musí být zachován.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2019
PoÚtStČtPaSoNe
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.2781 sec,0.0612 z toho dotazů.Dotazů v DB:18. Použitá paměť:1,104kB