Za dinosaury do Infocentra elektrárny Ledvice   
Pridal tk Středa 31 červenec 2013 - 11:35:26 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Ledvice – Obec Ledvice je známa elektrárnou. Tento průmyslový komplex je vidět snad odevšad. Ale v rámci elektrárny je jedno zařízení, které stojí za návštěvu. Je to informační centrum ČEZu. Můžeme se zde dozvědět interaktivní formou nejen jak funguje elektrárna, či vykonat její virtuální prohlídku, ale shlédnout i informační filmy o přírodě, vzniku uhlí, či další informace. V rámci centra je i 3D kino s kapacitou 50 míst. Centrum ukazuje náhled do minulosti, současnosti a budoucnosti energetiky. Návštěvníci se mohou v 3D kině seznámit se vznikem Vesmíru, naší planety Země a jejím vývojem. Všichni se tak hned na začátku exkurze dozvědí, jak vypadal vývoj života, jak se mezi pravěkou květenou proháněli dinosauři a co se s nimi stalo.
„Naše centrum vzniklo třetího listopadu dva tisíce devět a je zaměřené na klasickou uhelnou energetiku a je tak první svého druhu v České republice,“ sděluje naší redakci Jana Muraňská, jedna z recepčních a průvodkyň centra. Nové informační centrum je třípodlažní a vyznačuje se výrazným moderním architektonickým a výtvarným řešením.
„Snažíme se zde lidskou formou ukázat, že energetika je klíčovým odvětvím lidské společnosti,“ pokračuje Jana Muraňská.
„Nejprve návštěvníky seznámíme jak bude prohlídka probíhat, pak pustíme film v našem kině, ten trvá přibližně patnáct minut, a je o vzniku života a jeho vývoji. Jde o vznik uhlí. Poté prohlídka pokračuje dál s průvodcem.“
V centru je řada exponátů, včetně živého stromu, kde návštěvníci mohou pomocí přístrojů sledovat fotosyntézu a další projevy rostlin. Zároveň jsou zde fotografie z rekultivací a jak se mění krajina po těžbě uhlí.
Vstup do centra je pro návštěvníky zdarma a návštěvníci si ho můžou prohlédnout od pondělí do pátku.

(text, foto: Siegfried Neumaier)
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2020
PoÚtStČtPaSoNe
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1138 sec,0.0530 z toho dotazů.Dotazů v DB:18. Použitá paměť:1,252kB