Do Černého moře míří čtyři vojenské lodě NATO   
Pridal tk Pátek 05 září 2014 - 08:09:33 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Do Černého moře míří lodě USA, Kanady, Francie a Španělska.

Jedná se o lodě USS Ross (USA), Commandant Birot (Francie), HMCS Toronto (Kanada) a Almirante Juan de Borbon (Španělsko), informovala agentura Itar-Tass s odvoláním na svůj zdroj. Podle agentury lodě vplují do Černého moře před 7. zářím – americká a francouzská loď 3. září, kanadská a španělská 6. září.

Americké námořnictvo na svých oficiálních webových stránkách uvedlo, že „USS Ross, torpédoborec třídy Arleigh Burke, vpluje do Černého moře 3. září, aby podporoval mír a stabilitu v regionu.„

Podle agentury Itar-Tass je zatím v Černém moři pouze jedna loď NATO – francouzská sledovací loď Dupuy de Lome, která by měla Černé moře opustit 5. září.

V Černém moři se po vypuknutí ukrajinské krize za letošní rok vystřídala řada lodí NATO. Americký raketový křižník USS Vella Gulf vplul do Černého moře 23. května a odplul 12. června, podobně to udělal 7. července a 14. července a ještě 6. srpna a 26. srpna. Dosud jde tedy o tři návštěvy Černého moře.

Americká fregata USS Taylor vplula do Černého moře 5. února a odplula 9. března, stejně tak to provedla 22. dubna a 12. května.

Mezi další americké lodě, které letos navštívily Černé moře, patří USS Donald Cook, USS Truxtun, USS Mount Whitney.

Černé moře již také navštívila francouzská vojenská loď Dupuy de Lôme.

Konvence z Montreux

Konvence z Montreux z roku 1936 je mezinárodní dohoda o proplouvání válečných lodí úžinami Bospor a Dardanely do Černého moře.

Dohoda stanovuje, že vojenské lodě jiných než černomořských států mohou zůstat v Černém moři pouze po dobu 21 dní, přičemž váha vojenské lodě nemsí přesáhnout 45 000 tun.

Z výše uvedených informací je vidět, že loď USS Taylor letos na přelomu února a března tuto dohodu porušila, protože v Černém moři strávila více než 21 dní. Podle dostupných informací to bylo kvůli závadě – lodní šroub byl poškozen po najetí na mělčinu, maximální povolená doba pro sestrvání v Černém moři tak byla překročena o 11 dní.

Od té doby si americké lodě dávají pozor a povolených 21 dní pro setrvání v Černém moři dodržují.

K přesunu vojenských lodí dochází v době, kdy se má konat summit NATO ve Velké Británii. Summit bdue trvat od 4. do 5. září.

„Summit ve Walesu měl původně řešit především budoucí směřování Severoatlantické aliance po ukončení mise ISAF v Afghánistánu. Události posledních měsíců na Ukrajině však podstatně ovlivní agendu summitu. Členské státy Aliance budou diskutovat například o možnostech navyšování svých obranných rozpočtů, přítomnosti aliančních vojsk na území východoevropských členských zemí a o dokumentu reagujícím na ruské akce na Ukrajině pracovně nazvaném Akční plán připravenosti,“ píše se na webu Natoaktual.cz.

Mezitím probíhá v České republice vojenské cvičení NATO, kterého se kromě ČR účastní také armády Belgie, Dánska, Estonska, Nizozemska, Litvy, Maďarska, Německa, Slovenska, Velké Británie, USA a Lotyšska. Cvičení začalo . září a bude trvat až do 15. září.

„Cvičení bude probíhat primárně z 22. základny vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou…Létat se bude od 8. září do 12. září 2014 denně od 9 hodin ráno až do 23 hodiny noční. Lety v nočních hodinách budou omezeny jen na minimální potřebný počet,“ píše se na webových stránkách 22. základny vrtulníkového letectva.

Ministerstvo obrany uvedlo, že cílem cvičení je výcvik předsunutých návodčí s posádkami taktického a vrtulníkového letectva při podpoře činností prvků pozemních sil.

Zdroj:freepub.cz
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2021
PoÚtStČtPaSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.2079 sec,0.1635 z toho dotazů.Dotazů v DB:18. Použitá paměť:1,067kB