Pondělí 16 leden 2017
Novým protivníkem USA je Čína, a ne Rusko   
Pridal tk Pondělí 16 leden 2017 - 04:06:05 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Hlavní konfrontací v novém, formujícím se světovém řádu bude konfrontace mezi USA a Čínou, a vůbec ne Ruskem, řekl ve vysílání CNN bývalý velvyslanec Velké Británie v Rusku Tony Brenton. Klíčová otázka pro Západ a zvoleného prezidenta Trumpa spočívá podle Brentonova názoru v tom, na čí stranu se postaví Moskva.

Na otázku moderátora, jak vypadá svět bez amerického vedení, jestli to bude samoorganizující svět, jak ho popisuje Richard Haass, Tony Brenton odpověděl:

Ano, myslím si, že je velmi pravděpodobné, že to tak bude. Domnívám se, že se vracíme zpět ke světu soupeřících velmocí. A jak o tom mluví Richard, s takovým světem bude mnohem složitější něco řešit. Ale je třeba se soustředit na Rusko, vždyť je jednou ze zemí, které vystupují ze starého světového řádu. Myslím si však, že Bernard nemá pravdu, když mluví o dominující roli Ruska. Rusko vydává jednu desetinu světových výdajů na obranu, výše jeho ekonomiky tvoří jednu dvacetinu západní. Cítí, že údajně my mu vyhrožujeme a házíme rukavici, ale my stále považujeme za nebezpečí jeho.

Zdá se mi, že se pohybujeme směrem k tomuto světovému řádu konkurujících států, jak pro Západ, tak i pro pana Trumpa zůstane důležitou otázkou, jak tento světový pořádek bude vypadat. Je naprosto jasné, že největší geopolitická soutěž v něm nebude probíhat s Ruskem, ale mezi Spojenými státy a Čínou.

Poté je třeba si položit doplňující otázku: na čí straně bude stát Rusko? Jinými slovy, naši instinktivní soutěž s Ruskem, snahu hodit mu rukavici, být pro něj hrozbou, což je vidět v kontextu Ukrajiny a Sýrie, by bylo možná dobré přehodnotit v této nové globální situaci.

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2020
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.0703 sec,0.0289 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:1,040kB