Pátek 22 září 2017
ČR stále vyváží zbraně do nestabilních oblastí   
Pridal tk Pátek 22 září 2017 - 06:40:00 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Social Watch (SW) ve své zprávě kritizuje Českou republiku za to, že v rozporu se závazky EU stále vyváží zbraně a vojenský materiál do nestabilních a autoritářských zemí.

SW ve své zprávě s názvem Česká republika Opět druhý svět uvádí: „Růst vývozu zbraní a vojenského materiálu nepolevoval ani v roce 2016, kdy dosáhl rekordní hodnoty kolem 19 – 20 miliard korun. […] Radost z ekonomických výsledků však hatí skutečnost, že velké množství českých zbraní dlouhodobě končí v nedemokratických a diktátorských režimech.“ V roce 2015 se v nesvobodných či částečně nesvobodných zemích podle SW ocitlo 53 % hodnoty vyvezených českých zbraní. Ani v letošním roce nebude situace jiná.

Z České republiky proudí zbraně mimo jiné například i do Saúdské Arábie (v roce 2016 sem ČR vyvezla zbraně a vojenské vybavení v hodnotě 14,5 milionu eur, což v kurzu 27 korun za jedno euro odpovídá téměř 400 milionům korun). Dalšími pro vývoz zbraní kontroverzními zeměmi, kam ČR v roce 2016 dodávala vojenský materiál, jsou například Egypt, Spojené arabské emiráty, Irák či Nigérie. V případě Nigérie hovoří zpráva SW o tom, že dodávky do této země bývají obhajovány bojem proti Boko Haram, ale jaksi se vůbec nepřihlíží k faktu, že nigerijská vládní vojska jsou podezřívána z válečných zločinů proti vlastnímu civilnímu obyvatelstvu. Násilnosti nigerijské armády pak podle OSN vhánějí do náruče Boko Haram nové bojovníky.

Minulý týden jsme na tomto serveru informovali také o tom, že USA dodaly, i přes závazek, že koncovým uživatelem bude americká armáda, starší zbraně pocházející z východní i střední Evropy, syrským islamistům – tedy těm, kteří bojují proti syrskému prezidentu Asadovi. Šlo o zbraně, které USA nakoupily z České republiky, Srbska, Bulharska, Ukrajiny a Gruzie – a to souhrnně za 1,6 miliardy korun.

Čeští politici, zejména pak ministr vnitra Chovanec či místopředsedkyně ODS, zbrojnoška Černochová, která už se snad ani jinak než se zbraní v ruce neobjevuje, a nosí ji dokonce i předvádět dětem do školy, horlí proti směrnici EU, která omezuje držení některých typů zbraní – avšak k problému vývozu českých zbraní do sporných zemí se ani jeden z těchto politiků nevyjadřuje. Bylo by velmi zajímavé slyšet jejich názory v této věci, kdy České republika de facto pomáhá vyzbrojovat diktátorské režimy či skupiny a teroristy, a přispívá tak k destabilizaci světa. K celé věci se nevyjádřilo ani ministerstvo zahraničních věcí, které má u jednotlivých zakázek na vývoz zbraní posuzovat dopad na stav a zhoršení situace lidských práv v zemi příjemce, na vnitřní bezpečnostní situaci v zemi nebo na narušení regionální stability.

V ČR se velmi medializuje výše zmíněná omezující směrnice EU a v souvislosti s ní zde padají návrhy na úpravu ústavy v tom smyslu, že by mělo být ústavním právem občanů držet zbraň, a to zejména v této době, kdy roste počet teroristických útoků v Evropě. Nikdo ze zastánců takovéto úpravy však nedokáže vysvětlit, jakpak by to přispělo k vyšší bezpečnosti českých občanů. Pokud chce Česká republika bojovat proti terorismu a proti migraci, zřejmě by bylo nejlepší začít tím, že odtud nebudou proudit zbraně do zemí, z nichž pak lidé kvůli působení teroristických organizací utíkají do Evropy a do zemí, které tyto teroristické organizace sponzorují…


Zdroj: http://vasevec.parlamentnilisty.cz/clanky/cr-stale-vyvazi-zbrane-do-nestabilnich-oblasti
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2018
PoÚtStČtPaSoNe
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1107 sec,0.0532 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:1,217kB