Neděle 12 srpen 2018
Šestice Romů z Teplic, co s nimi?   
Pridal tk Neděle 12 srpen 2018 - 07:17:12 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Na koupališti v Dubí skupina Romů zbaběle a surově napadla mladého muže, který se zastal napadené ženy.

Jediný muž bránil ženu napadenou skupinou Romů z Teplic

V malém brouzdališti (v Dubí) asi pět krát pět metrů si v tu chvíli hrála skupina dětí. Najednou se ozval křik a romské dítě stáhlo pod vodu jiné děcko. Žena, která to viděla, se k nim vrhla, ač nebyla matkou ani jednoho z nich. Vtom však vyskočila matka romského dítěte. „Co mi saháš na dítě!“ křičela a vrhla se na ni. Nejprve jí nadávala, pak tahala za vlasy a mlátila pěstmi do hlavy.

To zahlédl David M., a přestože kolem byli další muži, jako jediný běžel napadené ženě na pomoc. To se mu sice podařilo, ale agresorka se vrhla na něj a k ní se přidalo pět romských mužů.

Tři ho drželi za ruce, aby se nemohl bránit, popisuje svědek.

David M. měl vyražené zuby, neslyší na pravé ucho, má naražená žebra a díru v puse mu lékaři museli sešít. Podle svých slov toho nelituje, a pokud by se dostal do stejné situace znovu, nezachoval by se jinak.

Davidovi díky za jeho statečnost!

Jak to dosud vidí policie?

Podle článku iDnes.cz z 9.8.2018 policejní vyšetřovatel zatím jednání jednoho romského útočníka (dalších pět romských útočníků z Teplic bude nejspíše stíháno také) kvalifikoval jako násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci a výtržnictví. Kvalifikace činu vyšetřovatelem jako násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci možná naznačuje, že se blýská na lepší časy, kdy snad konečně začneme stíhat rasově motivované násilí spáchané nejen námi proti Romům, ale také ty, které Romové páchají proti nám „Gadžům“. Tedy měřit všem jedním metrem. Určitě to je férové i vůči Romům, kteří se ničeho špatného nedopustili. Je to nakonec i v jejich zájmu.

Mám však za to, že by zřejmě bylo takové jednání nejvýše vhodné kvalifikovat navíc jako těžkou újmu na zdraví na jiném pro jeho rasu či příslušnost k etnické skupině, kde by šestici útočníků hrozila trestní sazba až 12 let odnětí svobody. Mohlo jít i o souběh s trestným činem rvačky, kde je trestní sazba v případě těžké újmy na zdraví až 5 let odnětí svobody. Mohlo by jít i o pokus o vraždu, ale to by zřejmě bylo v tomto případě těžké prokázat.

Je ovšem pravda, že další orgány činné v trestním řízení mohou jednání útočníků překvalifikovat. Velmi doufám, že tak učiní.

Trest a spravedlnost: sečteno a podtrženo

Na rozdíl od některých jiných zemí, naše trestní právo, jmenovitě zákon č. 40/2009 Sb., trestní zákoník (TZ), neumožňuje tresty sčítat. Tedy soud nemůže v tomto případě rozhodnout o uložení trestu např. takto (uvádím nejvyšší trestní sazby):
•Násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci: až 3 léta odnětí svobody (§ 352 odst. 2 TZ)
•Výtržnictví: až 2 léta odnětí svobody (§ 358 odst. 1 TZ)
•Těžké ublížení na zdraví: až 12 let odnětí svobody (§ 145 odst. 2 písm. f) TZ)
•Rvačka: až 5 let odnětí svobody (§ 158 odst. 2 TZ)

Celková doba trestu odnětí svobody by takto mohla činit a až 22 let. To však u nás není možné.

V případě, že český soud odsuzuje pachatele za 2 či více trestných činů, může pachateli uložit pouze trest za trestný čin nejpřísněji trestný. Může však také trest zvýšit o jednu třetinu.

Řekněme tedy, že by v tomto případě útočníkům bylo prokázáno spáchání trestných činů násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci a výtržnictví a soud by použil nejvyšší trestní sazbu, pak by trest činil 3 léta odnětí svobody a pokud by se soud rozhodl trest zvýšit o jednu třetinu, pak by trest činil 4 léta odnětí svobody.

Pokud se orgány činné v trestním řízení však rozhodnou jednání útočníků v Dubí kvalifikovat také na trestný čin těžkého ublížení na zdraví, pak by pachatelům hrozil trest odnětí svobody až ve výši 12 let. Pokud by bylo prokázáno spáchání dalších trestných činů, pak by trest mohl být ještě o třetinu vyšší.

Protože v Dubí šest romských útočníků z Teplic zbaběle a surově napadlo jednu ženu a muže, který ji přišel na pomoc bezmála umlátili, pak by taková kvalifikace byla podle mého názoru nejvýše vhodná a zcela přiměřená.

Autor: Mirek Katzl

Zdroj: https://katzl.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=674356

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2019
PoÚtStČtPaSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1062 sec,0.0374 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:1,181kB