Úterý 14 srpen 2018
Jsou Spojené státy důvěryhodným partnerem?   
Pridal tk Úterý 14 srpen 2018 - 04:17:27 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Když turecká měna utrpěla krizi a poklesla, americký prezident Trump nařídil, aby dovozní sazba na turecké výrobky z oceli a hliníku byla zvýšena na 50 % a 20 %. Kromě toho americké ministerstvo financí také oznámilo, že zmrazilo majetek v USA tureckého ministra spravedlnosti a ministra vnitra. Jsou Spojené státy důvěryhodným partnerem?

Německá kancléřka Angela Merkelová po loňském summitu G7 na Sicílii řekla, že doba, kdy můžeme důvěřovat ostatním partnerům, je věcí minulosti. Evropané si musí osvojit svůj vlastní osud.

Jaká vlastně je současná zahraniční politika Spojených států? Heslo „Spojené státy vždy na prvním místě" může být v posledních letech jasnější a nejjednodušší odpovědí.

Čtvrtý den po zahájení prezidentství vydal Donald Trump administrativní rozkaz o oficiálním odstoupení USA od dohody o transpacifickém partnerství (TPP). Vláda USA také opustila Pařížskou dohodu, která byla trpělivě vyjednána všemi zeměmi světa. Americká vláda se domnívá, že Pařížská dohoda bránila rozvoji americké ekonomiky. Trump dále 8. května oznámil, že USA odstoupilo od íránské nukleární dohody.

Od minulého roku Spojené státy vystoupily z celé řady mezinárodních organizací, jako je např. UNESCO a Rada pro lidská práva. Může země, která je schopna kdykoliv upustit od mezinárodních závazků a odmítající mezinárodní odpovědnost, být hodna respektu a důvěry jiných zemí? I v bilaterálních vztazích může být taková země pochybná. V květnu letošního roku, krátce poté, co USA dosáhly dohodu s Čínou o zastavení obchodní války, Spojené státy znovu deklarovaly neuznané tarify na čínském zboží.

V posledních letech došlo k mnoha konfliktům mezi Tureckem a Spojenými státy. Primárním důvodem je to, že Spojené státy chtějí politicky ovládat Turecko. Za tímto účelem se prý Spojené státy angažovaly ve vojenském převratu v Turecku v roce 2016 navzdory zájmům obou spojenců NATO.

Turecko však není jediným obchodním partnerem, kterému bylo navýšeno clo. V otázce obchodu se Spojené státy rozhodly vyhnout mnohostrannému obchodnímu systému pod Světovou obchodní organizací (WTO) a obrátily se k jednostrannému zavedení sankčních sazeb na zboží obchodních partnerů podle vnitrostátního práva. Zahájily tak obchodní válku se spojenci a důležitými obchodními partnery včetně Evropské unie, Kanady, Mexika, Ruska, Číny, Turecka, Indie a dalších zemí.

Jako jediná velmoc na světě sledují Spojené státy absolutní bezpečnost a ignorují bezpečnostní aspekty ostatních zemí. Americký rozpočet na obranu bude činit na rok 2019 717 miliard dolarů.

Průzkum provedený německou volební agenturou v květnu ukázal, že 82 % Němců věří, že Spojené státy nejsou spolehlivým partnerem a 36 % Němců se domnívá, že Rusko je důvěryhodnější.


Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2019
PoÚtStČtPaSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.0884 sec,0.0319 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:1,176kB