Neděle 02 prosinec 2018
Braňte svobodu slova   
Pridal tk Neděle 02 prosinec 2018 - 03:57:23 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Pod záštitou europoslance Jaromíra Коhlíčka (KSČM) se 27. listopadu 2018 od 10.00 hodin se konala v Evropském dome, Jungmannova 745/24, 110 00, Praha
tisková konference byla na aktuální téma »Braňte svobodu slova«.

Moderoval Stanislav Novotný, předseda Asociace nezávislých médií.

Úvodní slovo přednesl Petr Žantovský, který nastínil základní principy svobody slova.

Ruslan Kocaba: ukrajinský opoziční novinář, blogger, Andrej Babickij: ruský novinář, Alexander Malnach: lotyšský publicista, Natalia Skurtul V roce 2012 jmenována šéfredaktorkou republikových novin "Podněstří", Arthur Bekmatov: slovenský novinář, Jan Rychetský, novinář internetových novin "Parlamentní Listy", Ulrich Hayden přednesl zprávu o Německu a v letech 2001-2014 byl reportérem deníku Sächsische Zeitung.

Ruslan Kocaba, ukrajinský opoziční novinář, se obrátil na české podporovatele Euromajdanu, jmenovitě Karla Schwarzenberga, Ivana Gabala, Fedora Gála, Michaela Kocába ad., aby nyní podpořili napadané a pronásledované ukrajinské novináře proti těm, kteří chtějí omezit jejich svobodu slova.

Novinářka na volné noze Natalia Skurtulová. Odposlouchávání telefonů a sledování novinářů, jejich vydírání, zadržování či zákaz vstupu do země je prý častým jevem. Mediálního trhu se zmocnila oligarchie. Květnového pochodu »Za svobodu slova« .

Svoboda slova je pošlapávána i v Lotyšsku, členské zemi EU, jak zdůraznil lotyšský novinář Alexandr Malmač. Tento proces započal na přelomu 80. a 90. let, na úsvitu lotyšské samostatnosti, kdy odpůrci Sovětského svazu zaujali nejvlivnější pozice v médiích. Omezování svobody slova má tendenci k zostření tehdy, pokud se zhoršuje ekonomická situace či narůstají třenice mezi ruskojazyčným a lotyšským obyvatelstvem v této pobaltské zemi. »A za plíživé ukrajinizace Pobaltí. Tato ‚válka' vyvrcholila, když vláda zlikvidovala vyučování v ruském jazyce.« Novináři jsou trestně stíháni.

Artura Bekmatova probíhá u našich východních sousedů »hon na konspirátory, ruské agenty«. Kdo se odchýlí od západního pohledu, je ostrakizován. »Například předseda Slovensko-ruské společnosti Ján Čarnogurský je některými lidmi označován za veřejného nepřítele, který by měl mít zakázán přístup do médií.

U Ulricha Haydena promlemy jsou stejného druhu. S ukrajinskou krizí se situace v německých médiích zhoršila, tisk nabral antiruské tendence. Uvedl pro to několik důkazů: ukrajinský velvyslanec v Německu je v německých médiích citován bez komentáře; na aktuální krymské události reagují německá média agresivněji než samotní němečtí politici. Cílem je podle Haydena další zbrojení pro NATO. »'Putin je hrozný', píše se v německých médiích, aniž by se cokoli kritického řeklo k soudobé ukrajinské moci. Němečtí diváci a čtenáři nedostávají všechny informace. Nevědí třeba, že 20 ukrajinských měst je bez horké vody.

Ruský novinář Andrej Babickij odmítl kritiku, že by v Rusku byla omezována svoboda slova od mocenských orgánů. »Není to tak docela pravda. Pro kandidáty liberálního tábora je ochotno pracovat jen pár procent obyvatel, a toto publikum má svá vlastní média, například Navalnyj má vlastní kanál na YouTube,« konstatoval s tím, že mediálních platforem, z nichž zaznívá kritika prezidenta Putina, je dost, každý mediální tábor má svou platformu a ty odpovídají jejich váze ve společnosti.

Redaktor českých Parlamentních listů Jan Rychetský. Setkává se například s trendem, že mnozí občané se bojí z existenčních důvodů vyjadřovat veřejně své názory, pokud jsou jiné než mainstream – proto se raději skrývají za anonymy.

Teša Tešanovič, podle něhož se situace se svobodou slova v Srbsku nejeví tak dramatická jako jinde, neboť v zemi prý není problém, aby novináři volně psali o neuralgických tématech současnosti - Krymu, Ukrajině, Sýrii apod.

Tato delegace dala dohromady deklaraci jako výzvu vládním politickým institucím, která byla předána v parlamentu ČR. Tato deklarace bude předána dale Senátu ČR, Úřadu Vlády ČR a prezidentu ČR Miloši Zemanovi. Dále bude předána Evropskému Parlamentu, Evropské komisi atd..

Zdroj: svoboda.slova.org©seznam.cz

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2020
PoÚtStČtPaSoNe
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1455 sec,0.0640 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:1,273kB