Úterý 30 červenec 2013
O ROPu a jeho problémech s hejtmanem Oldřichem Bubeníčkem   
Pridal tk Úterý 30 červenec 2013 - 10:08:54 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Teplice – Poslední dny se v regionálním tisku hodně skloňuje zkratka ROP. Dozvídáme se, že Regionální Operační Program má jisté problémy, ale nevíme čeho se týkají a co to vlastně ROP je. Na toto všechno jsme se zeptali hejtmana Oldřicha Bubeníčka, který 25.7 jednal na Ministerstvu financí ČR právě o budoucnosti této instituce.

Co je ROP?
Regionální operační programy vznikly na základě novely zákona č. 248/2000 Sb. o podpoře regionálního rozvoje. V případě Regionálního operačního programu Severozápad se jedná o program určený pro čerpání financí ze strukturálních fondů Evropské unie v programovém období 2007-2013 pro region soudržnosti Severozápad tvořený Karlovarským a Ústeckým krajem. Laicky řečeno lze z tohoto programu čerpat dotace určené k rozvoji Ústeckého a Karlovarského kraje. Příjemci dotací mohou být kraje, města a obce, svazky obcí, neziskové organizace i podnikatelské subjekty.

Za jakým účelem existuje?
Tento zákon stanovil Regionální rady jednotlivých regionů soudržnosti a na základě tohoto zákona kraje zvolily své zastupitele do Výboru regionální rady. Kraje také finančně přispívají na činnost Úřadů regionálních rad, které jsou jinak zřizovány ministerstvem pro místní rozvoj.

Jaké má problémy?
České republice byla vyměřena tzv. finanční oprava za pochybení určená na auditu společnosti Deloitte Advisory z loňského roku, který zkontroloval vybraných 35 projektů z celého programu Severozápad. Z tohoto počtu byl pouze v sedmi případech příjemcem dotace Ústecký kraj. Ani v jednom případě nebylo zjištěno předražení projektu, což byl hlavní důvod k provedení auditu.

Čím byly způsobené?
Evropská komise označila čtyři pochybení, na jejichž základě požaduje po České republice korekci ve výši 2,1 miliardy. Nedostatky se týkají ověřování prováděných řídícím orgánem, nedostatky auditního orgánu a nedostatky ohledně řešení chyb. Odpovědnost za tato pochybení neleží na Ústeckém kraji.
Přesto Ministerstvo financí za bývalého vedení autoritativně požadovalo úhradu korekce od obou krajů zapojených do ROP Severozápad. S panem ministrem financí Fischerem se rýsuje dohoda, kdy by cca polovina byla uhrazena státem a o druhou polovinu by se rozdělily kraje.

Jaké je řešení situace?
V současnosti dluží program Severozápad příjemcům z obou krajů 4,78 miliardy. Tyto peníze jsou zmrazené a obce, firmy, neziskové organizace i kraje na ně netrpělivě čekají, jelikož stejnou sumu musely do projektů vložit ze svého a teď jim citelně chybí. Naší společnou snahou proto je najít takové řešení, které by umožnilo znovuotevření programu, aby mohly být závazky regionální rady splaceny.


Děkuji za rozhovor.

(Odřicha Bubeníčka se ptal Siegfried Neumaier, foto: Archiv TK)
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2020
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1370 sec,0.0587 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:1,401kB