Úterý 03 září 2019
Žalobce Šaroch změnil názor na Čapí hnízdo   
Pridal tk Úterý 03 září 2019 - 04:16:27 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 0   Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Deník N přinesl zprávu, že státní zástupce Šaroch, dozorující kauzu Čapí hnízdo Andrej Babiše a jeho rodiny, změnil názor. To znamená, že již nechce podávat žalobu na premiéra a jeho rodinu. Pochopitelně nechci hodnotit rozhodnutí státního zástupce z věcného hlediska. Zcela nepochybně se v krátké době několika dnů či týdnů dozvíme, co jej vedlo ke změně názoru.

Je zajímavé, že Unie státních zástupců, tedy těch, kdo vědí, že nějakou dobu bude trvat „zúřadování“ celé záležitosti jejich kolegou, se dožaduje zdůvodnění jeho změny názoru nejlépe okamžitě. Řekněme si otevřeně, že když by snad do celé záležitosti zasáhlo nyní městské státní zastupitelství a vyslovilo jiný názor, nežli dozorový státní zástupce Šaroch, vypadalo by to velmi nepravděpodobně. V každém případě dnešní zpráva povede nepochybně k upevnění pozice vlády. A to nejen pozice A. Babiše a jeho hnutí, ale tak koaliční sociální demokracii. Dnes už padá výtka odpůrců A. Babiše v sociální demokracii proti účasti ve vládě s A. Babišem. Tedy, pokud jde o kauzu Čapí hnízdo a z ní plynoucí případné trestně právní odpovědnosti. Je dobré také vědět, že A. Babiš celou částku evropské dotace na Čapí hnízdo ve výši 48,5 mil. Kč již před časem vrátil a kromě toho ještě věnoval na veřejně prospěšné účely 50 mil. Kč. Je škoda, že právě tento fakt v průběhu celé kauzy sám nezdůrazňoval. Újma státu ve finanční rovině tedy nevznikla, a to i kdyby státní zástupce vyjádřil dnes opačný názor.

Pro sociální demokracii je to rovněž dobrá zpráva, neboť vláda má dobré výsledky práce. Tím ovšem nechci říci, že by nemohla mít vysledky lepší, například v bytové politice atd., ale poté, co skončila tato kauza, bude mít opozice, tedy strany české pravice a Piráti, velmi ztíženou situaci co se týče jejich argumentace vůči premiérovi a vůči vládě. Zatím představitelé těchto stran předvádějí jen osobní útoky na A. Babiše a více méně málo důvodnou a konstruktivní kritiku činnosti vlády v oblasti věcné.

Mnohokrát v minulosti jsem uvedl, že když jsem působil ve funkci předsedy ČSSD či předsedy vlády, důsledně jsem trval na dodržování principu presumpce viny u politiků. Presumpce viny u politiků je princip, jehož uplatnění nás může přiblížit do vyspělejší části západního světa. Je to v tomto již několikáté viditelné rozhodnutí policie a státního zastupitelství, kdy je zřejmé, že pokud by byl uplatněn princip presumpce viny, politik, jehož se to týká, by z politiky prostě odešel. Ať je to nyní A. Babiš nebo liberecký hejtman Půta anebo to byla před řadou let Věra Jourová ve známé kauze Budišov. Zdá se, že státní zástupci a policie prostě dělají chybná rozhodnutí. Chyby může dělat pochopitelně každý. I státní zástupci. Ale víme, že v prostoru na západ od našich hranic takové chyby prakticky nejsou možné. Politici v případě obvinění ze strany policie, pokud by v našich podmínkách odešli ze své funkce, tak by jim již prakticky nebyl umožněn, v případě shledání nevinny, návrat do politiky na predchziž. To by asi neplatilo u A. Babiše, jehož hnutí ANO by bez něj a jeho peněz a mediálního vlivu těžko mohlo fungovat.

V každém případě,opozice a aktivisté z Milionu chvilek to teď budou mít s Babišem těžší, respektive s argumentací, kterou budou proti němu volit. Musí konečně začít věnovat pozornost věcné agendě a v ní s ním soutěžit .

Jiří Paroubek

Zdroj: Vsše Věc

Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2020
PoÚtStČtPaSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
 
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.1169 sec,0.0445 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:1,341kB