Čtvrtek 05 září 2019
Babiš a Erdogan jednali o osudu Čechů obviněných ze spolupráce s Kurdy   
Pridal tk Čtvrtek 05 září 2019 - 04:24:21 Cist komentare / psat: 0 | Trackbacks: 21   Tisknout  Vytvořit z této novinky PDF 
Osud dvou českých občanů vězněných v Turecku byl na pořadu dne úterních jednání českého premiéra Andreje Babiše a tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Babiš uvedl, že z toho má dobrý pocit.

Markéta Všelichová a Miroslav Farkas byli zadrženi tureckými úřady a odsouzeni na šest let za spolupráci s ozbrojenci kurdské organizace YPG, kterou Ankara považuje za teroristickou skupinu. Všelichová si trest odpykává v izmirské věznici a Farkas ve Vanu na jihovýchodě Turecka.

Během zadržení Češi tvrdili, že byli humanitárními aktivisty a mířili do Iráku, kde chtěli zřídit polní nemocnici. Na fotografiích, které se dostaly do rukou tureckých vyšetřovatelů, však dvojice pózovala se zbraněmi. Mimo jiné na sociálních sítích vystupovali pod kurdskými pseudonymy Serxwebun Botan a Zelane Botan.

V roce 2017 byli Všelichová a Farkas odsouzeni k 75 měsícům ve vězení, možnosti o odvolání byly vyčerpány a v červenci roku 2018 verdikt potvrdil turecký nejvyšší soud.

Podle Babiše česká strana současně usiluje o předčasné propuštění dvojice a o zlepšení jejich podmínek věznění.

„Podmínky z hlediska konzulárních služeb jsou podle velvyslance z turecké strany velice vstřícné. To znamená, že naši dva občané jsou navštěvováni, že mají přístup jejich zástupci,“ sdělil Babiš.

Premiér také dodal, že z jednání s tureckým prezidentem má dobrý pocit, o detailech ale nepromluvil.

Nyní je Babiš na návštěvě v Turecku za doprovodu ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka a také podnikatelské delegace. S Erdoganem měl premiér projednat také otázky vzájemné obchodní výměny, spolupráce v oblasti migrace či boje s terorismem.

Operace Turecka proti Kurdům

V lednu 2018 Turecko proti kurdským sebeobranným jednotkám v syrském Afrínu zahájilo operaci Olivová větev. Ta dosud nebyla oficiálně ukončena.

Před nedávnem Erdogan sdělil, že Ankara je připravena zahájit operaci východně od Eufratu a také ve městě Manbidž, obě města jsou pod kontrolou kurdských sil sebeobrany s podporou Washingtonu. Dodal, že pokud se Turecku v průběhu několika nejbližších týdnů nepodaří dohodnout s USA o kontrole tohoto regionu tureckými vojáky, země svůj záměr realizuje.

Ankara věří, že kurdské sebeobranné síly působící v severní Sýrii s podporou USA jsou spojené se Stranou kurdských pracujících, která je v Turecku považovaná za teroristickou a je zakázána.

Zdroj: https://sptnkne.ws/9DVT
Sdilet na:   Facebook MySpace Digg Delicious Reddit Twitter StumbleUponHledat Info kuryr
Novinky pro 2020
Facebook KURÝR

Wedos

www.otvoroci.com

www.slovane.orgwww.slevyusteckykraj.czTOPlist


© www.infokuryr.cz
Vygenerováno za:0.0706 sec,0.0271 z toho dotazů.Dotazů v DB:16. Použitá paměť:1,041kB